PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.2 puretech eat6 silkelenme-tekleme sorunu

Çilemeli
05-09-2017, 22:33
Merhabalar. 2014 model aracim genelde rampa çikarken ve araba çok dolu iken sanki silindirin bir tanesi anlik ateşleme yapmiyor ve motor silkeleniyor. Uzun yolda fark ettim önce yakit tüketimim artti sonra motor ara ara silkelenmeye başladi. Bende manuel moda alip düşük vites yüksek devirde biraz kullandim sonrasinda yakit tüketimi normale döndü ve silkeleme yapmadi. Silkelenme her zaman olmuyor bazen 2-3 hafta arayla bazende 1-2 günde bir yapiyor. Servis bilgisayara bağladiğinda herhangi bir sikinti olmadiğini söylüyor. (not: Bu sebepten 2 defa yolda kaldim ve son 1 yilda 4 defa bujilerim değişti.)

yardimci olursaniz sevinirim.

mimit
06-09-2017, 15:41
yakıt filtresi ne zaman değişti acaba,kirli yakıt ve yakıt filtresi de tekleme sorunlarına neden olabiliyor,depo içinde kalan pislikler falan.aracın herhangibir arıza vermemesi aklıma bu olasılığı getirdi ama tabi başka sebepleri de olabilir.

Çilemeli
07-09-2017, 08:47
Servise sorduğumda bu modelin yakıt filitresi olmadığını söyledi. Motor temizleyici sıvılar faydalı olur mu?

Tamerden
08-09-2017, 16:57
Merhaba, aracınız da yaşadığınız sorunun aynısı bende de mevcut hatta fazlası var. Muhtemelen siz çok KM yapmadınız o nedenle bu sorun sizde yeni olmalı. Kendi aracım 2015 1.2 Puretech EAT6 aracı Mayıs 2015 de sıfır KM aldım. Aracımın garantisi henüz Mayıs ayında doldu. Geçtiğimiz Haziran ayında da 45.000 bakımını yaptırdım. Bakımdan önce aracımda bir sıkıntı olduğunun farkındaydım ancak süreklilik yoktu. Rampa çıkarken ara ara silkmeler oluyordu. Buna ilave olarak seyir halinde iken tekleme ve boşta çalışırken stop edecek kadar motor devrinin alçalıp yükselmesi gibi sorunlar vardı. Servis bakımında bu sorunları ilettim ve kendileri de sözde bu şikayetler ile ilgilendiler. Servis bakımından 2 gün sonra aynı sıkıntının devam ettiğini fark ettiğimde sorunun daha ciddi olduğunu anladım. Servise yakın olmadığım için 3 hafta sonra gidebildim ancak bu arada sıkıntılar artı ve aracımın defalarca düşük devirde stop etti ve buji'si yandı. Aracım serviste 3 gün kaldı yine genel müdürlükten gelen bültene göre birtakım testler yapıldı. Araçta arıza giderildi diye teslim edildi fakat yine bir kaç gün sonra sorunun devam ettiğini fark ettim. Nihayetinde aracım Kurban Bayramın son gününe kadar dayanabildi ve şuanda yine serviste. Artık silindir kapağının açılacağı söyleniyor. Bugün almış olduğum bilgiye göre bu olay pistonların kurum bağlanmasından kaynaklanıyormuş. Bu işlemin toplam maliyeti 2500 tl civarı olduğu söyleniyor. Umuyorum ki bunun ücretini benden istemeyecekler çünkü araştırdığım kadarıyla bu motorda yaşanan ilk vaka benimki değil ve 45.000 km deki araçta bunların yaşanması son derece vahim ve kabul edilemez. Bugüne kadar Peugeot dan başka araca binmedim sırasıyla 307 1.6 HDI, ve 308 1.6 HDI araçlarım oldu ve hepsine de keyifle bindim. Herkese de önerdim ancak bu araçta hayal kırıklığı yaşıyorum çünkü pistonların belli bir KM sonrasında yine aynı sorunu yaşamayacağını garantisini servis bile veremiyor.
Size önerim aracınızı en az 3 kez aynı şikayet ile servise götürmeniz (ancak o zaman ilgileniyorlar) ve var ise garantisini devam ettirmeniz çünkü garantiniz yok ise ikame araç alma hakkınız da olmuyor. Suan için araçsızım ve en az 1 hafta daha olmayacak. Aynı mağduriyeti yaşamamanız için size bu bilgilendirmeye yapmak benim borcumdur. İnsanların ne zorluklar ve ne hayaller ile bu araçlara sahip olduklarını sanıyorum anlatmama gerek yok! Umarım bu bilgiler işinize yarar, çok geçmiş olsun.

Çilemeli
08-09-2017, 19:03
İyi günler tamer bey. Bahsettiğiniz gibi durumlar bende de var. Aracım 42000 de şuan benim garantimde şubatta bitti. Ocak gibi servis görevlisine garantimin uzatılmasını talep ettim görevli de mümkün olmadığını ilk araç alırken yapılabildiğini söyledi. Garantim bittikten kısa bir süre sonra başka bir görevliden garanti bitmeden uzatılabileceğini öğrendim. Benim için iş işten geçmiş oldu.
Tekleme problemini ilk fark ettikten 2-3 ay sonra yolda kaldım. Servis enjektör arızası dedi. Araçım 1 ay serviste kaldı. Orımı yapıldıktan sonra bir silindirin valfları, triger, conta vs. parçaların değiştiğini söylediler ve enjektörün değiştirilmediğini öğrendim. Sonrasında teklemeler arttı ve sabahları bazen araç stop edecek gibi yapıyor.
Toplamda 3 defa daha aynı servise 1 defada farklı servise gittim. Araçta bir şey yok diyorlar. Sanki ben yanlış beyanda bulunuyormuşum gibi düşündüklerini hissettim. Araçtan yıldım bu şekilde aracı satıp başkalarının günahını da almak istemiyorum. Müsait olduğum bir zamanda daha büyük servise götürmeyi düşünüyorum. Eşim okula gidip geliyor araçla nasıl ayarlarım bilmiyorum artık.
Bulunduğum il deki servisten memnun olduğum tek şey servis danışmanlarından birisinin ilgisi. Ustaların tespit edemediği arıza için onunda yapacağı bir şey yok.
İlginize teşekkür ederim.

Tamerden
09-09-2017, 08:52
Sorun serviste değil çünkü hangi servise giderseniz gidin genel müdürlükten gelen talimatları uygularlar. Bir başka servise gittiğinizde de daha önce uyguladıkları işe yaramaz talimatları uygulayıp süreci uzatmaları ihtimaldir. Ancak emin olun ki servisler bu sorundan haberdar fakat hepside ağız birliği yapmış gibi. İlk zamanlar bana da sanki bu sorunları kendim uyduruyormuşum gibi davranıyorlardı. Çünkü bilgisayara bağladıklarında hata kodu bulunamıyordu. Dolayısıyla onlara göre sorun da yoktu! Artık durum öyle değil çünkü mızrak çuvala sığmaz oldu...Bence danışmanız ile görüşüp Muğla-Turmak servisi ile iletişime geçmesini önerebilirsiniz.

Kolay gelsin.

Çilemeli
09-09-2017, 13:02
Teşekkür ederim. Servis danışmanı ile görüşeceğim. Genel müdürlüğün çözüm bulmasını temenni ediyorum. Sizede geçmiş olsun. Probleminiz en kısa zamanda çözüme kavuşur inşallah.

kocaman86
14-11-2017, 09:37
Benim aracımda 2015 1.2 Puretech EAT6 Allure, aynı sorun bende de var bununla ilgili 2 kere servise başvurdum ama yakıttan diye işlem yapmadılar, 2 kere yakıtımı değiştirdim sorun devam ediyor. @Çilemeli (http://www.forumpeugeot.com/member.php?6988-%C7ilemeli) arkadaşımızın yazdığı sorunlarla bire bir aynı, geçen hafta 30bin km bakımına gittim sorunu yineledim bujileri değiştirdiler (garantim devam etmesine rağmen ücretini ben ödedim) dün yine aynı sorun oldu. Sizin servisler hangi şehirde bu soruna kesin çözüm bulabilen var mı ?

farukakgun
14-11-2017, 09:39
Herkese merhaba, tam aradığım aracı buldum 308 1.2 130 hp alayım derken bu silkeleme sorununu buldum, çözebilen varsa önümde tek engel bu silkeleme tekleme sorunu

farukakgun
14-11-2017, 09:43
Az önce 308 sahibi biriyle konuştum hafif silkeleme sorunu varmış, buji tırnağı kırılmış subaplar değişmiş sorun hallolmuş. Bilginiz olsun ? nasıl güvenip garantisiz 2. el alacağım kafam çorba oldu. Kendisi bu sorunun buji tırnağı olduğunu söylüyor, servisler yolda kalmadıkça müdahale etmiyor dedi.

feylesof
14-11-2017, 13:52
Merhaba Arkadaşlar,

Arabayı genelde eşim kullanır bana iki sefer denk geldi araba yüklü bayır çıkarken hissettim çok az hissediliyordu benimkinin garantisi bu ay sonunda bitecek uzattırsammı bilemedim 2 yıl uzatma 3 bin liraya yakın. 1 yıl bin lira gibi. Geçen hafta bakıma girdi 25 binde bujiler değişti henüz bir tekleme hissetmedim. Ayrıca kurumlanma ihtimali aklıma geliyor Kurum temizleme katkısı denenebilir.

scoobz
14-11-2017, 14:37
Hazır konu 1.2lerden acılmısken sizce bu araç ederi nedir acaba, 71-72ye verirse almayı düşünüyordumda.. Daha fazla eder mi? İstenen rakama hatasız boyasız 1.6 bluehdi allure veriyorlar 79 imkansız bir kere acıkcasıda..

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-peugeot-sahibinden-2014-peugeot-308-1.2-allure-cam-tavan-21.000-km-de-495626490/detay

farukakgun
14-11-2017, 15:42
Hazır konu 1.2lerden acılmısken sizce bu araç ederi nedir acaba, 71-72ye verirse almayı düşünüyordumda.. Daha fazla eder mi? İstenen rakama hatasız boyasız 1.6 bluehdi allure veriyorlar 79 imkansız bir kere acıkcasıda..

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-peugeot-sahibinden-2014-peugeot-308-1.2-allure-cam-tavan-21.000-km-de-495626490/detay

79 a bluehdi allure eat6 varsa bende alırım ama yok dostum, olanlarda perttir, active belki bulursun, temiz paketli 1.2 ler 80 bin civarı

scoobz
14-11-2017, 17:28
79 a bluehdi allure eat6 varsa bende alırım ama yok dostum, olanlarda perttir, active belki bulursun, temiz paketli 1.2 ler 80 bin civarı

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-peugeot-peugeot-308-1.6-e-hdi-hatasiz-boyasiz-cam-tavan-ilk-elden-496325139/detay

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-peugeot-2015-peugeot-308-1.6-dizel-otomatik-cam-tavanli-full-plusfull-460572424/detay

1.2 ler bence 70-72den fazla yapmaması gerekiyor, en temizi belki 73-74 sonuçta benzinli şehir içi 7-8litre yakıyor40-45 kuruş demek

farukakgun
15-11-2017, 18:18
Şu an 1.2 puretech 308 almamamdaki tek sebep şu servislerin bile çözemediği neden olduğunu anlayamadığı titreme tekleme sorunudur, yoksa içi dışı beğenimi kazanmıştı.

NecdetPek
15-11-2017, 18:55
Hepsinde titreme sorunu mu var? Yoksa bazı araçlarda mı böyle bir soruna rastlandı bilemiyorum. Hepsinde olacağını sanmıyorum. Varsa tamamı geri çekilmeli. Büyük sorun demektir.

Diğer yandan bu bakış bütün araç almayı düşünenlerde olsa DSG arızası çıkıyor diye hiç bir VW grubu araç satılmazdı.:) Ama satış rakamları hiçte öyle göstermiyor.

farukakgun
15-11-2017, 21:08
Necdet hocam dsg konusunda size katılıyorum ama bilinçli dsg kullanıcıları 2+2 yıl garanti alıyor + iyi niyet garantisi var 5 sene içinde bişey olursa cuzi bi para veriyor, sonra sat gitsin yapıyor veya yapacak. Sorun olmasa da vosvogen almam ayrı konuda da bu puretech 1.2 lerin en azından bu zamana kadar teşhisi konulmalıydı.

NecdetPek
15-11-2017, 21:22
Sadece bir örnek olarak vermiştim. O iyiniyet tamiri de ucuz değil. Yeğenim Leon'un ikinci arızasında "iyiniyetli" şekilde ödedi biri miktar.:)

1.2 Puretech lerdeki sorunu bilmiyorum. O nedenle yorumda bulunamam. Ama haklısınız, kronik bir durum varsa mutlaka bir çözüm bulunmalı. Bir markaya bu tür sorunlar yapışıyor kalıyor. Sonra düzeltmek çok daha zor. O nedenle Peugeot bir an önce böyle sorunu olan araçların durumunu herkesi tatmin edecek şekilde açıklamalı ve çözümü sunmalı.

feylesof
16-11-2017, 16:57
Yurt dışı sitelerde de araştırdım fakat bu problem ile ilgili yazılmış bir şey yok.
Ayrıca motor citroen, pejo ve opel de gittikçe yaygınlaşıyor

farukakgun
16-11-2017, 17:34
10 yıllık hondacıyım, 1,5 aydır giulietta bakıyordum bu süre içinde ilk defa başka bir araç (1.2 puretech) ilgimi çekmişti. Sorun belirlense şu değişence düzeliyor olsa yine alırım ama belirsizlik beni öldürür. Gerçekten üzgünüm.

numan406
16-11-2017, 21:10
Beyler yanlış anlamayın geçen bir konuda 301e laf edildi bizler sinirlendik şimdi dsg vw konusu geçince adam demezmi ben 301e laf ettim üstüme geldiniz siz maşALLAH vwye laf ediyorsunuz tabi siz daha iyi bilirsiniz dışardan bakıldığında böyle bir görüntü oluştu

NecdetPek
16-11-2017, 21:29
Numan Kardeş amaç karalamak, çamur atmak olmayınca elbette tartışma konularımız olacak. Örneğin ben 301 kullanırken bu forumda eleştiri ağırlıklı bir çok kere paylaşımlarda bulundum. Kimse çıkıpda karalama için bunları yazıyorsun demedi. Araçların iyi yönleri olduğu gibi kötü ya da eksik yönleri olabilir. Zaten forumlarda deneyimlerimizi, öğrendiklerimiz paylaşıp birbirimizi zenginleştiriyoruz. Sorunları en aza indirmeye çalışıyoruz. Önemli olan niyet. Herşey niyetle başlar.

Ayrıca DSG konusunu örnek vermiştim. Faruk arkadaş 1.2 Puretech motorda titreme varmış diye bir konu dolanıyor forumlarda diye aracı almakta kararsız kalınca bende DSG hakkında neler neler yazılıyor ama yine de en çok satan araçlar arasında VW grubu var demiştim. Bir sürü eleştiri, sorun konuşulsa da alacak olan alıyor demek istemiştim.

feylesof
20-11-2017, 16:12
Arkadaşlar hafta sonu sırf bunun için hassasiyetle kullandım benim araçta bir sıkıntı yok.

Çilemeli
25-11-2017, 22:36
Tekleme problemi için tekrar tekrar servise gittim servis bir şey yok dedi gönderdi. Bende sinirlendim motoru biraz hırpalayıp sonrasında araba yolda kalsın diye düşündüm ve servise gidip bir şey yok dediğiniz arabayı görün demeyi planladım. Arabanın motoruna sürekli yüklenmeye başladım spor modda kullandım bir süre bir kaç gün sonra fark ettim ki tekleme kesildi sabahları stop edecekmiş gibi çalışmıyor artık. Bence arabanın sorunu araba alt devirlerde yüksek viteste gittiği için bir süre sonra motor boğulma yapıyor zamanla kurum oluyor motorun içi. Tavsiyem rampa çıkarken ve ara ara arabayı spor modda kullanın. Tekleme önce azaldı yaklaşık 2 aydır da olmuyor. Depoya da enjektör temizleyici koydurdum sanki faydası dokundu biraz.

NecdetPek
26-11-2017, 19:43
Tekleme problemi için tekrar tekrar servise gittim servis bir şey yok dedi gönderdi. Bende sinirlendim motoru biraz hırpalayıp sonrasında araba yolda kalsın diye düşündüm ve servise gidip bir şey yok dediğiniz arabayı görün demeyi planladım. Arabanın motoruna sürekli yüklenmeye başladım spor modda kullandım bir süre bir kaç gün sonra fark ettim ki tekleme kesildi sabahları stop edecekmiş gibi çalışmıyor artık. Bence arabanın sorunu araba alt devirlerde yüksek viteste gittiği için bir süre sonra motor boğulma yapıyor zamanla kurum oluyor motorun içi. Tavsiyem rampa çıkarken ve ara ara arabayı spor modda kullanın. Tekleme önce azaldı yaklaşık 2 aydır da olmuyor. Depoya da enjektör temizleyici koydurdum sanki faydası dokundu biraz.Şiddet seven kedi bu.:)
Geçmiş olsun.

SM-N7500Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

feylesof
27-11-2017, 10:24
Bence de sorun kurum gibi görünüyor, çünkü otomatik vites ve motor sürekli alt devirler de ekonomi için, bu durumda kuruma neden olabiliyor. Kurumda bu gibi şeyleri yapabilir.

Sizinde yaptığınız gibi motor temizleyici gibi katkılar ve arasıra devirli kullanım kurumu atar.

karbon
11-12-2017, 17:11
Sayın Çilemeli sorunu çözmüştür umarım ama Sayın Tamerden in sorunu devam ediyormu acaba merak ettim. Bendede aynı araç var ve silkeleme sorunu oldu son birkaç haftada bir kaçkez. Tavsiyelerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler

Çilemeli
14-12-2017, 13:30
Yaklaşık 3 aydır haftada 5-10 km arası spor modda kullanıyorum. Yakıt tüketimini pek etkilemiyor. Faydası olduğunu düşünerek depoya yakıt temizleyici koydurdum 2 defa da. Şu an tekleme problemim kalmadı.

kv_caner
18-12-2017, 15:10
iyi günler 308 1.2 puretech mağduru arkadaşlar. bende 2014 1.2 130 luk 308 kullanıcısı olarak. aynı sıkıntıları bir elin beş parmağından daha fazla yaşayan biri olarak sizlerle kendi deneyimimi paylaşmak istedim. bu araçla erzincandan antalyaya giderken aksarayda buji patlaması sonucu yolda kaldım ve aracım kayseri serviste buji değişimi yapıldı. Not: garantili olmasına rağmen ödemesi tarafımdan gerçekleştirildi. aracı aldıktan 700 km civarında yol yaptıktan sonra aynı göz buji tekrardan patladı ve bu sefer konya serviste tamir yapıldı ve sağolsunlar orada aracımın garantili olduğu akıllarına geldi. erzincana döndükten sonra tekleme rölanti bozukluğu ve aracın çekişten düşmesi her geçen gün artarak devam etti. peşine trabzon servise götürdüm araçta bir sıkıntı olmadığını belirtilerek yıllık bakımları gerçekleştirildi. lakin sıkıntım sizlerinki gibi devam etti. erzincanda arkadaşımın sahibi olduğu serviste aracın garantisi bittiğinden dolayı orjinal parçalarla buji ve bobin takımını komple değiştirdik. akabinde takdir edersiniz sorun devam etti geçene nisan ayında bunlar yetmezmiş gibi bide muayeneden emisyondan kaldı ve katalizör arızası çıktı başımıza ve peugeot yakıttan kaynaklı olduğunu belirterek, kullanıcı hatası dedi ve değişimi bana yükledi ama sağolsunlar bir kısmını sadık müşteri adı altında karşıladılar. fakat bunca serüvenden sonra mutlu son maalesef gelmedi. :( trabzon servisin tavsiyesi üzerine o güne kadar peugeot un tavsiyesi olan total yakıtını bırakarak shell petrole transfer oldum ve aracım takdir edersiniz aynen devam etti. Taki son parça olan enjektörlere sıra gelinceye kadar. enjektörleri söktürmeye karar verdiğim anda, servisi olan arkadaşım buna izin vermedi ve ilk etapta depoya o güzel icat olan würth enjektör temizleyici ekledi ve arabayı 250 - 300 km civarında sürmemi söyledi ve sonuç olarak arabam şu anda her geçen gün iyiye gidiyor ve tekleme rölanti dengesizliği ve diğer şikayetlerim tamamen bitme seviyesine geldi. Ha bu arada bizim araçların asıl sıkıntısı olan erken silindir erimesi kaliper pimi boşluğundan oluşan şıngıltı sesi gibi sorunlar tabiki bu sıkıntının yanında görülmez oldu ama şu anda onlarla ilgilenecek kadar çok şükür motor sıkıntısından kurtuldum. İnşallah siz değerli ve benim gibi 308 mağduru arkadaşlara yardımcı olabilmişimdir. :)

numan406
18-12-2017, 16:13
hocam geçmiş olsun enjektör temizleyici ile düzelmesi iyi birşey okadar sorun temizleyici ile düzelmesi taktir edilesi ürün

kv_caner
18-12-2017, 16:29
teşekkür ederim hocam yalnız yazmadıklarım var tabi ki sibop ayarlarını ve enjektör zamanlamalarını bu süre zarfında yaptırdım. bu süreçte vuruntu sensörü arızası vermişti sensör değiştirdik ama benim içim hala rahat değil çünkü buji patlamalarından sonra bir süre araba kullanmaya devam etmek zorunda kaldığım için bahara doğru bi enjektörleri söktürüp temizletmek ve aynı zamanda kurum bağlamasından çekindiğim için detaylı bir carbon temizlik yaptırmayı düşünüyorum.

feylesof
20-12-2017, 16:22
Merhaba Arkadaşlar,

Evet sorun ve çözümü netleşmiş gibi tekleme kurumdan kaynaklanıyor çözüm yaklaşık 4 depoda 1 kez yakıt ve enjeksiyon temizleyici katkılar yaklaşık 25 tl civarında yalnız bunu uzun yolda katmak daha faydalı ara sıra devirli kullanmak gerekli.

Buji ucunun kırılmasına gelince genellikle bu durum uygun şekilde sökülüp takılmamış bujilerde meydana gelir, fakat bu olay bundan farklı olarak motor sağlıklı çalışmıyorsa kötü yakıt, kurum, tekleme vs. gibi ve tam bu anda motora aniden yük bindirilirse düşük devir büyük vites ve tam gaz, buji ucu kırılma ihtimali olabiliyor 1.0, 1.2 gibi düşük hacimli turbolu ve yüksek tork üreten motorlarda.

ayı_boğan
20-12-2017, 17:58
Merhaba Arkadaşlar,

Evet sorun ve çözümü netleşmiş gibi tekleme kurumdan kaynaklanıyor çözüm yaklaşık 4 depoda 1 kez yakıt ve enjeksiyon temizleyici katkılar yaklaşık 25 tl civarında yalnız bunu uzun yolda katmak daha faydalı ara sıra devirli kullanmak gerekli.

Buji ucunun kırılmasına gelince genellikle bu durum uygun şekilde sökülüp takılmamış bujilerde meydana gelir, fakat bu olay bundan farklı olarak motor sağlıklı çalışmıyorsa kötü yakıt, kurum, tekleme vs. gibi ve tam bu anda motora aniden yük bindirilirse düşük devir büyük vites ve tam gaz, buji ucu kırılma ihtimali olabiliyor 1.0, 1.2 gibi düşük hacimli turbolu ve yüksek tork üreten motorlarda.

Sorunun geçmesi çok iyi :iyi Güle güle kullanın kazasız belasız.Maşallah:nazar

tkcabin
21-12-2017, 23:56
iyi günler 308 1.2 puretech mağduru arkadaşlar. bende 2014 1.2 130 luk 308 kullanıcısı olarak. aynı sıkıntıları bir elin beş parmağından daha fazla yaşayan biri olarak sizlerle kendi deneyimimi paylaşmak istedim. bu araçla erzincandan antalyaya giderken aksarayda buji patlaması sonucu yolda kaldım ve aracım kayseri serviste buji değişimi yapıldı. Not: garantili olmasına rağmen ödemesi tarafımdan gerçekleştirildi. aracı aldıktan 700 km civarında yol yaptıktan sonra aynı göz buji tekrardan patladı ve bu sefer konya serviste tamir yapıldı ve sağolsunlar orada aracımın garantili olduğu akıllarına geldi. erzincana döndükten sonra tekleme rölanti bozukluğu ve aracın çekişten düşmesi her geçen gün artarak devam etti. peşine trabzon servise götürdüm araçta bir sıkıntı olmadığını belirtilerek yıllık bakımları gerçekleştirildi. lakin sıkıntım sizlerinki gibi devam etti. erzincanda arkadaşımın sahibi olduğu serviste aracın garantisi bittiğinden dolayı orjinal parçalarla buji ve bobin takımını komple değiştirdik. akabinde takdir edersiniz sorun devam etti geçene nisan ayında bunlar yetmezmiş gibi bide muayeneden emisyondan kaldı ve katalizör arızası çıktı başımıza ve peugeot yakıttan kaynaklı olduğunu belirterek, kullanıcı hatası dedi ve değişimi bana yükledi ama sağolsunlar bir kısmını sadık müşteri adı altında karşıladılar. fakat bunca serüvenden sonra mutlu son maalesef gelmedi. :( trabzon servisin tavsiyesi üzerine o güne kadar peugeot un tavsiyesi olan total yakıtını bırakarak shell petrole transfer oldum ve aracım takdir edersiniz aynen devam etti. Taki son parça olan enjektörlere sıra gelinceye kadar. enjektörleri söktürmeye karar verdiğim anda, servisi olan arkadaşım buna izin vermedi ve ilk etapta depoya o güzel icat olan würth enjektör temizleyici ekledi ve arabayı 250 - 300 km civarında sürmemi söyledi ve sonuç olarak arabam şu anda her geçen gün iyiye gidiyor ve tekleme rölanti dengesizliği ve diğer şikayetlerim tamamen bitme seviyesine geldi. Ha bu arada bizim araçların asıl sıkıntısı olan erken silindir erimesi kaliper pimi boşluğundan oluşan şıngıltı sesi gibi sorunlar tabiki bu sıkıntının yanında görülmez oldu ama şu anda onlarla ilgilenecek kadar çok şükür motor sıkıntısından kurtuldum. İnşallah siz değerli ve benim gibi 308 mağduru arkadaşlara yardımcı olabilmişimdir. :)Erken silindir erimesi sorununu biraz acarmisiniz hocam hani icten yanmali motorlarda piston erimesi, delinmesi felan duydum ancak silindir erimesini duymamistim

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tamerden
07-02-2018, 13:09
Arkadaşlar merhaba, aracımla ilgili sorunlar giderildi. Ancak özetle şunu belirtmek isterim ki sorun sadece motorun kurum bağlaması değilmiş! Eylül ayında silindir üst kapağı kurumları temizlendi ve rampa yukarı silkme problemi çözülmüş gibiydi... ancak seyir halinde tekleme ve düşük devirde stop etme probleminin hala devam ettiğini fark ettim. Servisle tekrar görüştüğümde problemin daha ciddi olabileceği ve motorun komple açılması gerektiği söylediler. Elbette bunu kabul etmedim (takdir edersiniz ki serviste geçen 20-25 günün ardından ne aradıklarını bilmedikleri bir sorun için aracımın serviste bir kez daha kalmasına müsaade edemezdim) Aracı bu şekilde kullanmaya devam ettim. Sonrasında fark ettim ki aracın deposu full dolu iken bu sıkıntı ortaya çıkıyor, benzin azaldıkça sorun da kendiliğinden kayboluyordu. Bunu servisle de paylaştım, öncesinde ikna olmadılar fakat sonrasında kanister valfi ve aracın deposunun değişmesi gerektiğine karar verildi. Şimdi sıkıntı giderildi. Bu işlemlerin tamamı için servisin de çabası ile neredeyse hiç ücret alınmadı. Dilerim son yapılan işlem benzer sorun yaşan diğer mağdurlar için de çözüm olur.

ssgti
07-02-2018, 13:39
Arkadaşlar merhaba, aracımla ilgili sorunlar giderildi. Ancak özetle şunu belirtmek isterim ki sorun sadece motorun kurum bağlaması değilmiş! Eylül ayında silindir üst kapağı kurumları temizlendi ve rampa yukarı silkme problemi çözülmüş gibiydi... ancak seyir halinde tekleme ve düşük devirde stop etme probleminin hala devam ettiğini fark ettim. Servisle tekrar görüştüğümde problemin daha ciddi olabileceği ve motorun komple açılması gerektiği söylediler. Elbette bunu kabul etmedim (takdir edersiniz ki serviste geçen 20-25 günün ardından ne aradıklarını bilmedikleri bir sorun için aracımın serviste bir kez daha kalmasına müsaade edemezdim) Aracı bu şekilde kullanmaya devam ettim. Sonrasında fark ettim ki aracın deposu full dolu iken bu sıkıntı ortaya çıkıyor, benzin azaldıkça sorun da kendiliğinden kayboluyordu. Bunu servisle de paylaştım, öncesinde ikna olmadılar fakat sonrasında kanister valfi ve aracın deposunun değişmesi gerektiğine karar verildi. Şimdi sıkıntı giderildi. Bu işlemlerin tamamı için servisin de çabası ile neredeyse hiç ücret alınmadı. Dilerim son yapılan işlem benzer sorun yaşan diğer mağdurlar için de çözüm olur.

Geçmiş olsun. Sorununuzun çözülmesi sevindirici. İlginç bir problemle karşılaşmışsınız.

Ömer Gedik
07-02-2018, 14:33
Enteresanmış. Geçmiş olsun. İnşallah bundan sonra keyifle kullanırsınız.

RooT_TooR
31-05-2018, 22:42
Merhaba, aracınız da yaşadığınız sorunun aynısı bende de mevcut hatta fazlası var. Muhtemelen siz çok KM yapmadınız o nedenle bu sorun sizde yeni olmalı. Kendi aracım 2015 1.2 Puretech EAT6 aracı Mayıs 2015 de sıfır KM aldım. Aracımın garantisi henüz Mayıs ayında doldu. Geçtiğimiz Haziran ayında da 45.000 bakımını yaptırdım. Bakımdan önce aracımda bir sıkıntı olduğunun farkındaydım ancak süreklilik yoktu. Rampa çıkarken ara ara silkmeler oluyordu. Buna ilave olarak seyir halinde iken tekleme ve boşta çalışırken stop edecek kadar motor devrinin alçalıp yükselmesi gibi sorunlar vardı. Servis bakımında bu sorunları ilettim ve kendileri de sözde bu şikayetler ile ilgilendiler. Servis bakımından 2 gün sonra aynı sıkıntının devam ettiğini fark ettiğimde sorunun daha ciddi olduğunu anladım. Servise yakın olmadığım için 3 hafta sonra gidebildim ancak bu arada sıkıntılar artı ve aracımın defalarca düşük devirde stop etti ve buji'si yandı. Aracım serviste 3 gün kaldı yine genel müdürlükten gelen bültene göre birtakım testler yapıldı. Araçta arıza giderildi diye teslim edildi fakat yine bir kaç gün sonra sorunun devam ettiğini fark ettim. Nihayetinde aracım Kurban Bayramın son gününe kadar dayanabildi ve şuanda yine serviste. Artık silindir kapağının açılacağı söyleniyor. Bugün almış olduğum bilgiye göre bu olay pistonların kurum bağlanmasından kaynaklanıyormuş. Bu işlemin toplam maliyeti 2500 tl civarı olduğu söyleniyor. Umuyorum ki bunun ücretini benden istemeyecekler çünkü araştırdığım kadarıyla bu motorda yaşanan ilk vaka benimki değil ve 45.000 km deki araçta bunların yaşanması son derece vahim ve kabul edilemez. Bugüne kadar Peugeot dan başka araca binmedim sırasıyla 307 1.6 HDI, ve 308 1.6 HDI araçlarım oldu ve hepsine de keyifle bindim. Herkese de önerdim ancak bu araçta hayal kırıklığı yaşıyorum çünkü pistonların belli bir KM sonrasında yine aynı sorunu yaşamayacağını garantisini servis bile veremiyor.
Size önerim aracınızı en az 3 kez aynı şikayet ile servise götürmeniz (ancak o zaman ilgileniyorlar) ve var ise garantisini devam ettirmeniz çünkü garantiniz yok ise ikame araç alma hakkınız da olmuyor. Suan için araçsızım ve en az 1 hafta daha olmayacak. Aynı mağduriyeti yaşamamanız için size bu bilgilendirmeye yapmak benim borcumdur. İnsanların ne zorluklar ve ne hayaller ile bu araçlara sahip olduklarını sanıyorum anlatmama gerek yok! Umarım bu bilgiler işinize yarar, çok geçmiş olsun.

Aracım: 2015-3008-eat6-bluehdi
Km: 13750 km

Sayın üyeler ve değerli forum yönetimi, siteye sadece bu konuya yazmak için üye oldum, çünkü onlarca yeri taradım bu sorunu yaşayan insanlara ulaşmaya çalıştım

Konuyu uzun uzadıya yazmayacağım çünkü yoruldum, çok fazla sorun yaşadım en büyüğü bu düzelmeyen titreme ve vuruntu sorunu, ben bu sorunun eat6 şanzımandan kaynaklandığını düşünüyorum. Çünkü sürekli yokuş çıkarken araç 4 kişi iken, bazense tek kişiyken bile; 2 den 3'e atarken, 3'ten 2'ye inerken yapıyor. Bendeki arızayı özetlemek gerekirse önce araç kesilmeye hemen akabinde titremeye, çekişten düşmeye başlıyor, ardından yüksek desibelde bir metalik ses yani şangırdama sesinin gelmesiyle araç yığılıp kalıyor. Uzun lafa gerek yok; aşağıda yine bana ait olan youtube kanalında video paylaştım video alttadır. Sizden tek ricam bu vuruntu sorunu yaşayan arkadaşlar videoyu bir izlesin, duydukları ses sorun aynı mı, aynı ise en son ne yapıldı düzeldi mi? Benim süreç devam ediyor... Ayrıca kurumdan kaynaklanan bir sorunun bu derece bir sıkıntıya sebep olacağını sanmıyorum.

Ayrıca bu konuda yazmış ve aynı sorunu yaşamış üyelerin hepsine pm olarak durumu ayrıntılı anlatan mesaj attım, rahatsızlık verdi ise haklarını helal etsinler.

https://www.youtube.com/watch?v=-ECndVWYhpM

Ek olarak bir video linki daha vereceğim, bu video bana ait değil, bu videoda benimde aracım aldığımdan beri gördüğüm devir dalgalanması işlenmiş. Ancak ben videoyu değil altında yazan şu yorumu özellikle paylaşmak istedim:

https://www.youtube.com/watch?v=m99ahIiKMCE

https://i.hizliresim.com/j6PljD.png

Buradan anlaşılacağı gibi eat6 kullanan eski kasa 3008'de de, yeni kasa eat6 3008'de de durum aynı.

NecdetPek
01-06-2018, 07:46
Bu soruna benzer sıkıntı yaşayan bir kaç yazı daha okumuştum. Ama alıntı yaptığınız Tamer isimli arkadaşın sorunu bahsettiğiniz gibi EAT6 ile ilgili olmadığı ortaya çıkmıştı.
Problem kanister valfi ve aracın deposunun değişmesi ile halledilmişti. Farklı sorunları aynı potaya almak konunun dağılmasına yol açacaktır.

Umarım bir an önce sorununuza çare bulunur.

Ömer Gedik
08-06-2018, 00:11
Buradaki konu 1.2 THP ile ilgiliyen 1.6 Bluehdı da yaşadığınız sorun alakalı olmamış. Bu tarz arızalarda muhakkak arıza tespit cihazıyla kontrol yapılmalı. Forumdaki yaklaşımlar her ne kadar iyi niyetli olsa da yanlış olabilir.

RooT_TooR
08-06-2018, 20:52
Buradaki konu 1.2 THP ile ilgiliyen 1.6 Bluehdı da yaşadığınız sorun alakalı olmamış. Bu tarz arızalarda muhakkak arıza tespit cihazıyla kontrol yapılmalı. Forumdaki yaklaşımlar her ne kadar iyi niyetli olsa da yanlış olabilir.

Sayın yönetici, isterseniz yeni konu açayım, başlığın benzinli motorla ilgili olduğunu okudum biliyorum ancak soruna dair dönütlerde problemin tamamen benzinli motorla ilgili olduğuna dair net ifadeler yok, sorun yüzde yüz aynı olduğu için buraya yazma gereği duydum. Forumdaki yaklaşımlardan kastınız tam olarak nedir, onu anlamadım açıkcası. Yani üstte sorunumu ilettiğim iletimin bu konuya ait olmadığı ve bu hususta anlayış gösterilmesinin yanlış olduğunu mu ifade ediyorsunuz? Kısaca özetlersem; başlıkla yüzde yüz aynı sorunu yaşıyor olmam sebebiyle burada yazdığım sorundan ziyade, son 2 mesajdır iletinin nerede olması gerektiğini tartışıyoruz. Zaten bir iki hafta içinde servise bırakacağım sorunum neydense ya da ne değilse ya da hukuki süreç başlatacaksam ve tüm bu gelişmeler bağlamında iletim yanlış yerde ise ben yanlış yorumlamışsam sorunu, onu da buraya gelip yazarım ki; başka insanlar da faydalansın.

Ares
14-06-2018, 10:21
merhaba arkadaşlar benimde 2015 308 1.2 vti 130hp eat6 allure aracım var Tamerden arkadaşımızın belirttiği depo dolu olduğu zamanki problemlerde benim başıma geldi. servis deponun ve valfin değişmesi gerektiğini söyledi. aracın garantisi bittiği için yarısını peugeot kendisi yarısını benim karşılamam gerektiğini söylediler ve 1300 tl masraf çıkardılar. anladığım kadarıyla bu başka arkadaşların da başına gelen bir problem. ben daha fazla indirim istesem de servis buna yanaşmıyor. sizce ne yapmalıyım?

Ömer Gedik
21-06-2018, 06:59
Evet konu alakasız, siz sorununuzun aynı olduğunu ve eat6 kaynaklı olduğunu düşünüyorsunuz. Sırf bu sorun için foruma üye olup mesaj attınız gayet tabi hakkınızdır ancak alttaki mesajınızı sorun çözmek adına yazılmış bir mesaj olarak görmüyorum.

Sayın yönetici, isterseniz yeni konu açayım, başlığın benzinli motorla ilgili olduğunu okudum biliyorum ancak soruna dair dönütlerde problemin tamamen benzinli motorla ilgili olduğuna dair net ifadeler yok, sorun yüzde yüz aynı olduğu için buraya yazma gereği duydum. Forumdaki yaklaşımlardan kastınız tam olarak nedir, onu anlamadım açıkcası. Yani üstte sorunumu ilettiğim iletimin bu konuya ait olmadığı ve bu hususta anlayış gösterilmesinin yanlış olduğunu mu ifade ediyorsunuz? Kısaca özetlersem; başlıkla yüzde yüz aynı sorunu yaşıyor olmam sebebiyle burada yazdığım sorundan ziyade, son 2 mesajdır iletinin nerede olması gerektiğini tartışıyoruz. Zaten bir iki hafta içinde servise bırakacağım sorunum neydense ya da ne değilse ya da hukuki süreç başlatacaksam ve tüm bu gelişmeler bağlamında iletim yanlış yerde ise ben yanlış yorumlamışsam sorunu, onu da buraya gelip yazarım ki; başka insanlar da faydalansın.

SM-N920G cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ömer Gedik
21-06-2018, 07:00
Genel merkezi arayarak görüşün eğer garanti ziyaretleriniz aksatılmamışsa yardımcı olmalılar.
merhaba arkadaşlar benimde 2015 308 1.2 vti 130hp eat6 allure aracım var Tamerden arkadaşımızın belirttiği depo dolu olduğu zamanki problemlerde benim başıma geldi. servis deponun ve valfin değişmesi gerektiğini söyledi. aracın garantisi bittiği için yarısını peugeot kendisi yarısını benim karşılamam gerektiğini söylediler ve 1300 tl masraf çıkardılar. anladığım kadarıyla bu başka arkadaşların da başına gelen bir problem. ben daha fazla indirim istesem de servis buna yanaşmıyor. sizce ne yapmalıyım?

tkcabin
21-06-2018, 19:56
Arkadaşlar c4 1.2 puretech 130 bg eat6 kullanıyorum.citroen servisten aradılar aracınızda buji değişimi+motor yazılım güncellemesi yapıcaz dediler.Bende aracımı servise götürdüm extradan yağ ve yağ filtrelerini ücretsiz bir şekilde değiştirttim.peugeot cephesinde böyle bir gelişme varmı.Araç sahipleri bilgi verebilirlermi?

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ares
27-06-2018, 16:42
zaten yardımcı oldukları fiyat bu 2600 lira civarı olduğunu yarısını bizim karşılamamız gerektiğini söylediler.

raikkonen
28-06-2018, 12:02
Eat6 ile de bu sorunları yaşayacaksa insanlar, Pejo almanın mantığı nedir? Fiyatı da kesinlikle ucuz değil. Sorun 1.2 130hp Puretech ile Eat6 Aisin şanzımanın uyumsuzluğundan mı kaynaklı?

Ömer Gedik
28-06-2018, 12:06
Eat6 ile ilgili bir sorun henuz okumadim. 1.2 thp lerde yapilan iyilestirmeler var.

RooT_TooR
05-07-2018, 02:26
Eat6 ile de bu sorunları yaşayacaksa insanlar, Pejo almanın mantığı nedir? Fiyatı da kesinlikle ucuz değil. Sorun 1.2 130hp Puretech ile Eat6 Aisin şanzımanın uyumsuzluğundan mı kaynaklı?

sayın raikonen aracımın titremesinin sebebini enjektör olduğunu söylediler, 14.000 km deki aracın 4 enjektörü de "bozukmuş", gittiğim serviste 4 enjektör de garantiden değişti. Geçen sene de sorunun sebebi aks demişlerdi 2 aksım garantiden değişmişti akslardan biri paslanmıştı onun da bu son gidişimde normal olduğunu söylediler. Korozyon oluyormuş böyle ama sadece sol aksta oluyormuş. Ben yakıta sürüşe dikkat eden biriyim her yerden yakıt almam ama 14000 km enjektör değişti. Aldığımda araç çok daha güzel ivmeleniyordu sadece 150 sonrası biraz yürümüyordu. Aldığım zamana göre sanki araç ne kadar basarsan bas kafasına göre gidiyor. Açıkcası içimden geçenleri buraya yazmak istiyorum ama admin beyfendi bunların yeri burası değil diyor. Bu ülkede yoksullar değil orta sınıf söğüşleniyor. Aracı servisten alalı fazla olmadı yakıdna uzun bir yol yapacağım şimdilik aynı arızayı tekrar etmedi ilerleyen süreçte bakacağız

NecdetPek
05-07-2018, 08:46
Amaç üzüm yemekse burası her zaman herkese açık. Bunca zamandır bir çok forumu takip eden biri olarak şunu açıkça söyleyebilirim. ForumPeugeot herkese, her tür eleştiriye açık olan bir site. Adminlerde sağolsunlar bu konuda ellerinden geleni yapıyorlar. Eksikleri, arızaları en hızlı, en ekonomik şekilde aşmamız için yardımları da oluyor.

Ama ilk mesajında EAT6'yı sorunlu gösterip, sorunu "kanister valfi ve depo" değişikliği ile çözülen bir kullanıcınınki ile aynıymış gibi göstermek, bunda ısrar etmek sonrasında da sorunu enjektör değişikliği ile aşıldığını söylemek "niyet" konusunda ciddi şüphe uyandırıyor.

Ayrıca enjektör değişikliği ile "şimdilik" sorunun olmadığını söylerken ve daha önce değişen "paslı" parçalar sözleri ile yine alttan alta marka kötülemesi yapmak da "iyi niyet" sınırlarını zorlayan yaklaşımlardan.

Peugeotlarda tıpkı tüm diğer markalar gibi arıza da yapabilir, fabrikadan kusurlu da gelebilir. Bu olasılık diğerlerinde ne kadarsa Peugeot'lar için de o kadardır. Ama lastiği patlayanın lastik firmasını yerden yere vurmaya çalışması gibi bir duruma düşen yorumların nedeniyle aıkça söyleyeyim bana " sempatik" gelmeyen birisinin şikayetlerindeki değişkenliği takip etmek hiç keyifli olmuyor. Adminlerin de asaplarının bozulmasını gayet iyi anlıyorum.

Ayrıca DH forumlarında EAT6 ile ilgili ortalığı karıştırıp, BAN'lanan kişi olduğunu da hatırlayınca sorunun o forumda ya da bu forumda değil, doğrudan bunları buralara taşıyan kişide, üslubunda, tavırlarında, iğneleyici dilinde olduğunu görüyorum.

Herşeye rağmen, umarım araçtaki sorun giderilmiştir ve konunun olduğundan daha fazla karmaşıklaşmasını izlemek zorunda kalmayız.

RooT_TooR
06-07-2018, 00:29
Amaç üzüm yemekse burası her zaman herkese açık. Bunca zamandır bir çok forumu takip eden biri olarak şunu açıkça söyleyebilirim. ForumPeugeot herkese, her tür eleştiriye açık olan bir site. Adminlerde sağolsunlar bu konuda ellerinden geleni yapıyorlar. Eksikleri, arızaları en hızlı, en ekonomik şekilde aşmamız için yardımları da oluyor.

Ama ilk mesajında EAT6'yı sorunlu gösterip, sorunu "kanister valfi ve depo" değişikliği ile çözülen bir kullanıcınınki ile aynıymış gibi göstermek, bunda ısrar etmek sonrasında da sorunu enjektör değişikliği ile aşıldığını söylemek "niyet" konusunda ciddi şüphe uyandırıyor.

Ayrıca enjektör değişikliği ile "şimdilik" sorunun olmadığını söylerken ve daha önce değişen "paslı" parçalar sözleri ile yine alttan alta marka kötülemesi yapmak da "iyi niyet" sınırlarını zorlayan yaklaşımlardan.

Peugeotlarda tıpkı tüm diğer markalar gibi arıza da yapabilir, fabrikadan kusurlu da gelebilir. Bu olasılık diğerlerinde ne kadarsa Peugeot'lar için de o kadardır. Ama lastiği patlayanın lastik firmasını yerden yere vurmaya çalışması gibi bir duruma düşen yorumların nedeniyle aıkça söyleyeyim bana " sempatik" gelmeyen birisinin şikayetlerindeki değişkenliği takip etmek hiç keyifli olmuyor. Adminlerin de asaplarının bozulmasını gayet iyi anlıyorum.

Ayrıca DH forumlarında EAT6 ile ilgili ortalığı karıştırıp, BAN'lanan kişi olduğunu da hatırlayınca sorunun o forumda ya da bu forumda değil, doğrudan bunları buralara taşıyan kişide, üslubunda, tavırlarında, iğneleyici dilinde olduğunu görüyorum.

Herşeye rağmen, umarım araçtaki sorun giderilmiştir ve konunun olduğundan daha fazla karmaşıklaşmasını izlemek zorunda kalmayız.

necdet bey evet dh da tüm bunları yazan bendim, zaten nick name de ayni, kaçıyor ya da inkar ediyor değilim, oranın (dh) burada da söylüyorum marka ile bir anlaşması olduğunu düşünüyorum, 3 defa haksiz hukuksuz şekilde banlandim, bundan utanmıyor aksine onur duyuyorum çünkü ben baştan sona doğruları yazdım. Ben bazı şahıslar gibi servis çalışanı olmadığım için bu titremenin sebebini eat 6 ya bağladım. Hatta halen şüphelerim var, çünkü enjektör arızası sadece 2 ve 3. viteste mi vuruntuya sebep oluyor? Eğer enjektörden ise bu km deki bir aracın enjektörlerinin değişmesi benim gibi 10 sene bir araca binmeyi planlayanlar için ve hatta 3 yıl binip satacak insanlar için bile ciddi bir soru işaretidir. Yazık harcadığımız zamana paraya yazık geleceği satıyoruz bugünü dahi alamıyoruz. Ben bu konuda ayni zamanda teknik uzman değilim şüphelerimi ve fikirlerimi yazdım o sebeple arızayı başta eat 6 ya yormam gayet normal. Birileri gibi çamur atıp kayıplara da karışmadım. Gelip hem buraya hem de diğer mecralara adam gibi aracıma hangi işlemin yapıldığını yazdım, çünkü iddia ettiğiniz gibi bir art niyetim yok, aksine bu ülkenin cari açık vermemesi icin tüketicilerin bilinçlenmesi için aracimin sorununa bu teşhis kondu dedim, bu işlem yapıldı dedim. Bu tavrimi yargılamak en iyi niyetli bakış acısı ile bile susmami istemektir. Henüz aracı servisten alalı 1 hafta oldu ve öyle çok mesafe katetmedim sadece 80 km yaptım, zaten bu titreme sorununu da her zaman yapmıyordu yaptığında da peş peşe yapıyordu, kısaca halen test aşamasındayım diyebilirim, emin olun sorunum yüzde yuz çözüldüyse gelip bunu belirteceğimi de yazdım. Ancak şu açık ki uzun ömür, fayda/maliyet vs. açısından artık tr de bir iki marka hariç sıfır araç almak hatta tr de otomobile binmek verem olmak demek. Temennileriniz için teşekkür ederim.

feylesof
19-08-2018, 18:46
Evet aynen pejodada buji ve yazılım geri çağırması var servislere uğrayınız.

feylesof
19-08-2018, 18:49
Şanzımanda hiçbir sıkıntı yok burada şanzımanla ilgili bir şey yazılmamış nereden çıkrtıyorsunuz bunları.

feylesof
19-08-2018, 18:56
Şu dizel kullanan arkadaş konunun içine etti.
Özetle eat6 ile ilgili bir sıkıntı yok şanzıman çok iyi 1.2 130 hp motorların bazı partilerinde bir arıza var bu tekleme bujiyi erken bitirme ve buji bittiğinde silkelemeye neden oluyor pejonun yazılım ve buji geri çağırması bunula ilgili ılabilir kesin çözümmüdür bilemiyorum zaman gösterecek.

feylesof
19-08-2018, 18:58
Arkadaşlar problem yaşayanlarda son durum nedir?

babazula
18-09-2018, 12:38
Merhaba arkadaslar. Bu forumu takıp edıyordum sonunda uye oldum.Bende peugeot 2008 eat6 1.2 110hp 2016 model allure paket arac sahıbıyım.38 yasındayım ve bu benım yaklasık 12. aracım ve 6. otomatık aracım.Aracımı 2. el ankara goral bayisinden 9000 km deyken aldım. Aracım suan 24.000 km de. Yukarıda bahsı gecen olayl benımde basıma geldı. Oncelıkle marmarıs- ank arası gelırken marmarıs cıkısında (bayırda) ,klima acık (auto soft) arac yuklu hareket halındeyken dıp gaz'a yakın pedala basmamla arac 2-3 saniye sirkelendi. sonra aynı yolculukta duz yolda klıma kapalı iken tekrar aynı durumla karsılastım. Arac sollerken dıp gaz yapıp fırladım ve arac yıne 2-3 sanıye tekledi ve ben kaza atlattım , karsıdan gelen otobusun altına gırıyordum neredeyse. Neyse cok uzatmayacagım aracı peugeot-goral a getırdım sıkıntı oldugunu soyledım (arac garantisi devam etmekte) sıstemden bakıp ucretsız buji degisimi oldugunu soyledıler ve degıstırdıler.Benım rıcamla arac ecu yazılımlarına guncelleme varmı dıye baktırdım sanzıman'a yazlımım guncellemesı gelmemıs ama Motor ecu sune yenı guncelleme gelmıs ve guncellemeyı yaptırdım.Suan yaklasık 400 km dır kullanıyıorum aracı bır kez daha aynı sıkıntıyı cıkarttı ve haftasonu tekrar servıse gıdecegım.Sıkıntıyı herzaman yapmıyor motor soguk sıcak 5km gıttım 100 km gıttım farketmıyor.Bu arada 2. vitesden 3. vitese ve 4 den 3'e gecerken barız ama yormayan bır vuruntu soz konusu sızlerın etkınlıklerını bılmemm ama benım cevremde 4 kısı aynı aracı kullanıyoruz.sadece bır arkadasımızın kı 2017 model. Dıger arkadaslarımdada aynı sıkayetler var.Amacım bılgılendırmek ve care olabılecek seylerı paylasmak.Ne aracı nede motoru yada fırmayı kotulemek gıbı bır caba ıcersınde degılım. Peugeot un son donemde urettıgı aracları gercekten cok begenıyorum ve aracımı uzunca bır sure daha kullanmak nıyetındeyım.Benım ve dıger 3 arkadasımın ortak dusuncesı ıse
1- evet eat6 da sımdılık buyuk olmayan bır sıkıntı var (ılerde ne olur bılemıyorum)
2. Bızce 1.2 puretech 110 hp lık motorlarda da bır sıkıntı var
3. ucumuzde bujı ve yazılım degısımınden sonra gecen seneye ve dıger ortalamalara oranla yaklasık 1 lt den bıraz fazla yakıyoruz (bunda da bıze soylenmeyen bırseyler var)

Ben ankaradayım gelmek gormek ısteyen merak eden olursa seve seve yardımcı olurum. Haftasonu sabah goral servısınde olacagım beklerım.Gelemeyenlere buradan bılgılendırme yaparım...

ssgti
18-09-2018, 17:14
Bobin arızaları genelde bu tip sorun açıyor. Geçmiş olsun

ANE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

onurfesel
23-09-2018, 18:51
2015 kasım trafiğe çıkışlı 208 gtline aracımda da aynı sorun var.başta teklemeler vardı, sonra yolda kaldım.kendi ustama götürdüm buji kırılmış.değiştirdi.tekleme sorunu devam etti servise götürdüm buji değiştirdiler yazılım güncellediler sonra araç servisten bile çıkamadı.1 hafta arıza tespiti için uğraştılar merkezle iletişime geçtiler, enjektör besleme rampasını değiştirler.2 hafta sorunsuz çalıştı.şimdi yine yokuşta şaçmalıyor...yabancı forumlarda motoru değişenler bile var ama yine sorun çözülmemiş.Yine servise gidicem bakalım nolucak.

Jlozde
24-09-2018, 23:20
Sorun bujilerden beyler. Serviste bujileri değiştirin sorun kalmayacaktır. Aynı parça numarası ile sanayide değiştirdim. Neredeyse araba stop edecek kadar titriyordu. Servis kendi bujilerinden taktı canavar gibi hiç bir sorunum yok.

babazula
05-10-2018, 00:14
Merhabalar tekrardan . Gecen hafta ankara - goral peugeot servisine gittim. Aracta sıkıntı devam etmekte. Orada kı ustayla test surusu yaptık ve herhangi bir durum olmadıgını belırttı zaten farklı bırsey sonlenmesını ummuyordum.Yanlıs anlasılmasın ama servıstekı ustalara ben bılgısayar ustaları dıyorum. Pc ye baglarlar aracı ısık yanarsa sanslısın yanmazsa kısmetıne dıdınır durursun.Kendilerince haklı tarafları mutlaka vardır ustaların ama neticede benım sorunuma herhangi bir katkı veya yorumları yok!... Spor modda full depo cok devırlı kullan denıldı kurumlama ıhtımalıne karsı(kurum varsa dıye) Sorun bujilerde dıyen arkadasa katılmıyorum daha dogrusu DOGRU BUJI lerın takıldıgını dusunmuyorum. bujıler degısmıstı.Zaten anladım kı benım yazdıgımı okumamıs kendısı neyse canı sagolsun. yeni bujılerımın iridyum eskilerinin ıse duble platinyum ( bıraz arastırdım linkleriayrıca fotograflamıstım cıkan bujılerımı) yenı takılan bujı sanmıyorum kı kımseye yararı olsun.İnsallah yanılırım.Takılan yenı bujıler PSA grubunda herhangi birine 1.2 (110 veya 130 vb...) takılmamıs tam aksıne eskı kasa araclara takılan genelde 1.6 motor aracların bujılerı. asagıda lınklerı paylasıyorum. En son turkıye peugeot u aradım 2 ıs gununde gerı donus yapacaklarmıs beklemedeyım.

https://au.bosch-automotive-shop.com/products/details/-/productdetails/0242140543/double-platinum-spark-plug-zr6spp3320-single (aractan cıkan bujıler)

https://au.bosch-automotive-shop.com/products/details/-/productdetails/0242135518/iridium-spark-plug-zr7si332s-single (araca yeni takılan bujıler)

arkadaslar gonderdıgım lınklerde ''more ınfo'' yazanyere tıklayıp sonrasında acılan pencerede ''Suitable for the following vehicles'' yazan yere tıklarsanız bu bujılerın hangi arac ve hangi motor unitelerinde kullanıldıgını gorursunuz. Oldum olası bosch bujılerını sevmem (orjınal ngk) umarım bu durum ınsallah sadece benımle alakalıdır. bujıler degiştikten sonra yaklasık yarım sanıye gec mars alıyor rolanti 800 rpm de ama bazen kırmızı ısıkta beklerden ayagın frende vıtes d konumunda ıken rolantı 700 rpm cıvarlarını yokluyor. Cok sevdigim ve uzun zamandır araclarımı goturdugum ustamdan da fıkırlerını alacagım haftasonu aracı kendısı kullanacak bakalım sımdılık durum boyle. onurfesel arkadasa katılıyorum yabancı forumlarda citroen ve peugeot ta motor degısımı teklıf etmısler ınsanlara tabii orası turkıye olmadıgı ıcındır :D Yazımda yanlıslık varsa sımdıden ozur dılerım oncedende dedıgım gıbı aracımı sevıyorum ve uzun zaman kullanmak ıcın cabalıyorum.Hepınıze ıyı forumlar...

feylesof
22-10-2018, 12:53
Babazula yorumlarınız çok doğru.

feylesof
23-10-2018, 09:26
Son takılan buji daha kaliteli görünüyor aslında bunlar 100000 km ömürlü fakat çok kısa kmlerde bozuluyorlar bende buji bitmesi kaynaklı yolda kaldım krılma değil bildiğin buji ateşlemiyor ücretsiz buji değişimi yazılım yapıldı ozamandan beri sıkıntı yok 32 b32 binde araç.

onurfesel
03-11-2018, 12:33
Merhaba,
Servisten öğrendiğim kadarıyla bu motorlarda buji kırılma sorunu yaşanıyor o yüzden bujileri değiştiriyorlar.Benim tekleme sorunum motorun kurum tutmasından kaynaklı olduğu anlaşıldı.Yeni yazılımla beraber hata kodlarında bile çıkıyormuş kurumlaşma sorunu olduğu.Muhtemel piston veya segman üretim hatasından kaynaklıymış.Motoru komple garantiden değiştirdiler.Umarım tekrarlamaz.

feylesof
09-11-2018, 09:20
Merhaba Arkadaşlar,
yetkili serviste motor içi temizlik uygulaması var motor içi karter vs. Kimyasal bir sıvı ile makinaya bağlanarak temizleniyor ben dün bakım esnasında bunuda yaptırdım.

d_darko01
19-12-2018, 10:27
Herkese merhaba. Otomatik araç bakıyoruz şuanda, özellikle eşim için. Peugeot 208 1.2 110hp eat6 hoşumuza gitti. Donanım olarak, motor olarak, ekonomi olarak ve daha önce yarı otomatikten ağzı yananlar olarak Eat6 da hoşumuza gitti. Tabi bunlar hep kağıt üstündekiler. Araştırmaya başladım ve korktum açıkçası. Şanzıman titremesi, buji kırılması, piston segman kaçırması, motor değişimine kadar giden olaylar söz konusu. Ne yapacağımı bilemedim açıkçası. Tam otomatik klasik tork konvertörlü şanzıman kullanan araçlar da düşünebiliriz ama açıkçası onlar hoşumuza gitmiyor. Ayrıca motor olarak ve yakıt ekonomisi olarak da iyi değil. Ne yapsak bilemedim...

NecdetPek
19-12-2018, 12:05
Herkese merhaba. Otomatik araç bakıyoruz şuanda, özellikle eşim için. Peugeot 208 1.2 110hp eat6 hoşumuza gitti. Donanım olarak, motor olarak, ekonomi olarak ve daha önce yarı otomatikten ağzı yananlar olarak Eat6 da hoşumuza gitti. Tabi bunlar hep kağıt üstündekiler. Araştırmaya başladım ve korktum açıkçası. Şanzıman titremesi, buji kırılması, piston segman kaçırması, motor değişimine kadar giden olaylar söz konusu. Ne yapacağımı bilemedim açıkçası. Tam otomatik klasik tork konvertörlü şanzıman kullanan araçlar da düşünebiliriz ama açıkçası onlar hoşumuza gitmiyor. Ayrıca motor olarak ve yakıt ekonomisi olarak da iyi değil. Ne yapsak bilemedim...

Alacağınız araç ne olursa olsun, umarım güzel günlerde kullanırsınız.

Kararınıza olumlu ya da olumsuz etki etmek istemem, ancak küçük bir düzeltme yapmak istiyorum. EAT6 Tork konvektörlü bir şanzıman. Dolayısıyla Tork konvektörlüler hoşunuza gitmiyorsa, EAT6 veya şimdilerde EAT8 çıktı, onlar da hoşunuza gitmeyecektir.

Şanzımanları ksıaca şöyle sıralayabiliriz:

1- Manuel: Fazla söze gerek yok, kullanıcının debriyaj yardımı ile vites değiştirdiği şanzıman diyebiliriz.

2-Robotize: Manuel tabanlı sadece debriyaj işini otomatik olarak yapan vites kutuları. Bir ara çok modaydı.

3- Çift kavramalı: Özellikle VAG Grubu araçlarla ünlendi. DSG adıyla tanındı. Bir vitesteyken diğerini önceden ayarlayıp geçişleri olabildiğince sarsıntısız yapan bir şanzıman. Kuru tipleri ve yanılmıyorsam son zamanlarda da yağlı tipleri ile piyasada bol miktarda var. 2 kavrama esası üstüne kurulmuş. Teknik sıkıntı oranı yüksek olsa da vites geçişleri sarsıntısız.

4- Tork konvektörlüler: Bizim araçlarda da kullanılan, en klasik otomatik şanzıman türü. ZF özellikle (Alman şanzıman üreticisi) sağlamlığı ileün yapmış bir vites kutusu. Masrafı düşük, uzun yıllar sorunsuz kullanıma uygun. Eski yıllarda fazla yakıt tükettirdikleri için çokça eleştirilen bir şanzıman. Ancak son yıllarda gelişmeler ile hem ekonomi, hem hissedilmeyen vites geçişleri ile piyasada daha da sevilen bir vites kutusu haline geldi. Peugeot'larımızda Japon AISIN firmasının ürettiği EAT6 ve EAT8 ler kullanılıyor. Hidrolik sistem ile vites geçişlerini sağlayan bir yapısı var.

5- C V T : Daha çok uzak doğu araçlarında tanınan bir şanzıman. Kısaca 2 kasnak ve bir kayış ile çalışan şanzıman diyebiliriz. Araç hızlandıkça hidrolik basınç yardımıyla kasnakların çapları büyüyüp küçülüyor ve böylece araç motor devri ayarlanmış oluyor. Genel olarak sonsuz vites gibi bir şekilde anlatılıyor. Sonsuz vites diyenler de var.

Bu konularda çok daha detaylı bilgileri internetten elbette bulabilir ve karşılaştırabilirsiniz. Peugeot 8 seri araçları ile şanzıman konusunda da çok yol katetti ve artık hemen hemen hiç bir yerde şanzıman arızası veya şikayetleri ile öne geçmediğini çok rahat söyleyebilirim.

Motor konusunda ise 1.2 Litrelik benzinli motor 2 yıl üst üste Avrupa'da yılın motoru seçildi.

Ama genel olarak eksik bilgi, önyargılarla bir çok kişi hala son gelişmeleri hiç takip etmeden karalama paylaşımları yapıyorlar. O nedenle test sürüşleri yapmanızı, kararınızı denemelerden sonra, ihtiyaçlarınıza göre belirlemenizi öneririm.

d_darko01
19-12-2018, 12:58

Kararınıza olumlu ya da olumsuz etki etmek istemem, ancak küçük bir düzeltme yapmak istiyorum. EAT6 Tork konvektörlü bir şanzıman. Dolayısıyla Tork konvektörlüler hoşunuza gitmiyorsa, EAT6 veya şimdilerde EAT8 çıktı, onlar da hoşunuza gitmeyecektir.

Şanzımanları ksıaca şöyle sıralayabiliriz:

1- Manuel: Fazla söze gerek yok, kullanıcının debriyaj yardımı ile vites değiştirdiği şanzıman diyebiliriz.

2-Robotize: Manuel tabanlı sadece debriyaj işini otomatik olarak yapan vites kutuları. Bir ara çok modaydı.

3- Çift kavramalı: Özellikle VAG Grubu araçlarla ünlendi. DSG adıyla tanındı. Bir vitesteyken diğerini önceden ayarlayıp geçişleri olabildiğince sarsıntısız yapan bir şanzıman. Kuru tipleri ve yanılmıyorsam son zamanlarda da yağlı tipleri ile piyasada bol miktarda var. 2 kavrama esası üstüne kurulmuş. Teknik sıkıntı oranı yüksek olsa da vites geçişleri sarsıntısız.

4- Tork konvektörlüler: Bizim araçlarda da kullanılan, en klasik otomatik şanzıman türü. ZF özellikle (Alman şanzıman üreticisi) sağlamlığı ileün yapmış bir vites kutusu. Masrafı düşük, uzun yıllar sorunsuz kullanıma uygun. Eski yıllarda fazla yakıt tükettirdikleri için çokça eleştirilen bir şanzıman. Ancak son yıllarda gelişmeler ile hem ekonomi, hem hissedilmeyen vites geçişleri ile piyasada daha da sevilen bir vites kutusu haline geldi. Peugeot'larımızda Japon AISIN firmasının ürettiği EAT6 ve EAT8 ler kullanılıyor. Hidrolik sistem ile vites geçişlerini sağlayan bir yapısı var.

5- C V T : Daha çok uzak doğu araçlarında tanınan bir şanzıman. Kısaca 2 kasnak ve bir kayış ile çalışan şanzıman diyebiliriz. Araç hızlandıkça hidrolik basınç yardımıyla kasnakların çapları büyüyüp küçülüyor ve böylece araç motor devri ayarlanmış oluyor. Genel olarak sonsuz vites gibi bir şekilde anlatılıyor. Sonsuz vites diyenler de var.

Bu konularda çok daha detaylı bilgileri internetten elbette bulabilir ve karşılaştırabilirsiniz. Peugeot 8 seri araçları ile şanzıman konusunda da çok yol katetti ve artık hemen hemen hiç bir yerde şanzıman arızası veya şikayetleri ile öne geçmediğini çok rahat söyleyebilirim.

Motor konusunda ise 1.2 Litrelik benzinli motor 2 yıl üst üste Avrupa'da yılın motoru seçildi.

Ama genel olarak eksik bilgi, önyargılarla bir çok kişi hala son gelişmeleri hiç takip etmeden karalama paylaşımları yapıyorlar. O nedenle test sürüşleri yapmanızı, kararınızı denemelerden sonra, ihtiyaçlarınıza göre belirlemenizi öneririm.
Teşekkürler açıklamalar için. Aslında haklısınız EAT6 da tork konvertörlü. Diğer kastettiğim ve 208 1.2 110hp turbo aracı kıyasladığım araçlar mesela Hyundai i20, Kia Rio gibi. Peugeot ile ilgili zaman zaman bazı platformlarda forumlarda, şikayet var sitesinde bazı şeyler var. ister istemez korkuyor insan görünce. 208'e muadil araçlarda pek öyle arıza vs duymuyoruz, okumuyoruz. Ha onlar kusursuz mu, elbette hayır. Ama olay bir gıcırtı gelmesi, bir yerden rüzgar alma konuları değil. Motor değiştirenler var, piston segmanları kaçırıyor, çekiş düşüklüğü, yağ eksiltme, tekleme, silkeleme, buji arızaları vs vs ... bunlar ciddi masraf açabilecek konular. Gönül ister ki sıfır araç alabilelim ama maalesef bütçemize göre sıfır araç alamıyoruz. Alırsak da en boş, en ucuz modeller. Açıkçası sıfır boş ve yürümeyen bir araç alacağıma, donanımı zengin, yürüyen, daha kaliteli olarak gördüğüm 208 1.2T alalım diye düşündüm. Test sürüşleri de yapacağız tabi, denemeden olmaz.

feylesof
01-01-2019, 18:16
Buji değişimi yapılalı 5000 kilometre oldu en ufak bir sorun yok şimdilik. Motor ve şanzıman çok stabil problemsiz çalışıyor.

Ömer Gedik
01-01-2019, 18:21
Buji değişimi yapılalı 5000 kilometre oldu en ufak bir sorun yok şimdilik. Motor ve şanzıman çok stabil problemsiz çalışıyor.Bu duruma sevindim. Takop ettiğim kadarıyla son bültenle buji + yazılım yüklemesi yapıldı araçlara ve sorun çözüldü.

yseyrek
06-01-2019, 08:32
En son guncelleme (bulten) ne zaman geldi nasil ogrenebiliriz?

d_darko01
06-01-2019, 08:49
Aracımızla ilgili ücretsiz/garantiden parça değişikliği, ya da güncelleme vs olduğunu servisi aradığımızda söylüyorlar mı, şase numarası versek?

Bir de tam otomatiğe çok aşina değilim, bir sürtme sesi geliyor sanki, spor moda alınca daha fazla geliyor gibi. Bu normal mi?

Araç ilk çalıştığı zaman biraz sallantılı çalışıyor, devir oynuyor hafif, ısınınca geçiyor gibi. Bu normal mi?

d_darko01
07-01-2019, 03:20
Forum çok yavaş ve tenha :) Kimse yok galiba.

d_darko01
07-01-2019, 15:29
https://www.youtube.com/watch?v=OKqXb-9mVpI
Bu konuda bilgisi olan var mı arkadaşlar? Triger 180.000'de değişmesi gerekirken 50bin'de değiştirmek gerekiyor... Attığım linkteki kişinin diğer videoları da var.

feylesof
28-01-2019, 19:14
turbo basıncını çok erken veren ve çok hızlı dönen küçük turbolara sahip yeni nesil düşük hacim turbo motorlarda ise aslında elektronik çok noktalı enjeksiyon ile on yıllar önce unutulmuş bu düşük devirde kendiliğinden erken ateşleme sorunu bazı motorlarda yeniden hortladı. Büyük ihtimalle de çok nadiren de de olsa çoğu motor bunu ara ara yapıyor, çok hafif bir tekleme ve klik sesi pek önemsenmiyor, arabanın altına taş çarptı falan diye bile düşünülebilir. En kötüsü ise vuruntunun üst ölü noktaya çıkarken olması, yani tam sıkıştırma esnasında uzun sürekli bir yüksek basınç biniyor pistonlara, bunu bildiren bir arıza ışığı da yanmıyor. Buda tam anlamıyla motor katili denebilecek bir durum.Yine de araba sürekli düşük devirlerde zorlanmıyorsa ve motorun tasarımında ana bir hata yoksa genellikle ciddi bir problem olmaması lazım demek isterdim ama genellikle otomatik şanzımanlar araçları düşük devirde tutmaya kalibre edildikleri için siz istemezseniz de bu durumu yol açabilecek pozisyona sokabiliyorlar motorları. Küçük hacim turbo araçlarda düşük devirlerde seyrediliyorsa bile hafif gazlarla ilerlemek lazım, zaten yetecek kadar torku verebiliyorlar. Yağın niteliği ve değişim aralığı da çok önemli.
Arkadaşlar donanım haberde bir servis çalışanı yazısından alıntıdır çok güzel özetlemiş.
Lspi diye geçen problem yazılım, buji, yeni geliştirilen yağlar ile büyük ölçüde çözülebiliyormuş. Wv, opel daha bir çok marka bu sorunu yaşıyor. Ayrıca bizim otomatik araçlarımızda sport sürüş modu şanzımanın küçük vites nispeten yüksek devir ile çalışmasını sağlayarak bu problemin azaltılmasına fayda sağlayabilir. Ben bir aydır sport sürüş modunu daha fazla kullanmaya başladım özellikle araç yüklü iken uzun çıkılan bayırlarda daha önemli. Ben yazılım buji değişimi ve bakımdan sonra bir sıkıntı yaşamadım.

d_darko01
30-01-2019, 21:20
turbo basıncını çok erken veren ve çok hızlı dönen küçük turbolara sahip yeni nesil düşük hacim turbo motorlarda ise aslında elektronik çok noktalı enjeksiyon ile on yıllar önce unutulmuş bu düşük devirde kendiliğinden erken ateşleme sorunu bazı motorlarda yeniden hortladı. Büyük ihtimalle de çok nadiren de de olsa çoğu motor bunu ara ara yapıyor, çok hafif bir tekleme ve klik sesi pek önemsenmiyor, arabanın altına taş çarptı falan diye bile düşünülebilir. En kötüsü ise vuruntunun üst ölü noktaya çıkarken olması, yani tam sıkıştırma esnasında uzun sürekli bir yüksek basınç biniyor pistonlara, bunu bildiren bir arıza ışığı da yanmıyor. Buda tam anlamıyla motor katili denebilecek bir durum.Yine de araba sürekli düşük devirlerde zorlanmıyorsa ve motorun tasarımında ana bir hata yoksa genellikle ciddi bir problem olmaması lazım demek isterdim ama genellikle otomatik şanzımanlar araçları düşük devirde tutmaya kalibre edildikleri için siz istemezseniz de bu durumu yol açabilecek pozisyona sokabiliyorlar motorları. Küçük hacim turbo araçlarda düşük devirlerde seyrediliyorsa bile hafif gazlarla ilerlemek lazım, zaten yetecek kadar torku verebiliyorlar. Yağın niteliği ve değişim aralığı da çok önemli.
Arkadaşlar donanım haberde bir servis çalışanı yazısından alıntıdır çok güzel özetlemiş.
Lspi diye geçen problem yazılım, buji, yeni geliştirilen yağlar ile büyük ölçüde çözülebiliyormuş. Wv, opel daha bir çok marka bu sorunu yaşıyor. Ayrıca bizim otomatik araçlarımızda sport sürüş modu şanzımanın küçük vites nispeten yüksek devir ile çalışmasını sağlayarak bu problemin azaltılmasına fayda sağlayabilir. Ben bir aydır sport sürüş modunu daha fazla kullanmaya başladım özellikle araç yüklü iken uzun çıkılan bayırlarda daha önemli. Ben yazılım buji değişimi ve bakımdan sonra bir sıkıntı yaşamadım.
Lspi konusunu araştırdım. Aynen dediğin gibi, küçük hacim motorlarda, düşük devirde ve yüksek viteste giderken ani gaza yüklenmelerde bu sorun oluşuyor olabilir. Buna dikkat etmek lazım. Opel grubunda Dexos 2 diye Lspi'ye karşı motoru koruyan bir yağ kullanılıyor. Bazı yağların üzerinde de Dexos2 ibaresi var. Acaba bizim araçlara yağ koyarken de onlardan mı koymak gerek? Yani daha mı iyi olur?

Buji kırılma olayı da çokça duyduğum ve okuduğum bir sorun. Bunun da Lspi ile ilgisi var mı acaba? Piston üstünde meydana gelen aşırı basınçlı bir patlama buji kırıyor olabilir mi?

feylesof
01-02-2019, 14:42
Merhaba total quartz yağlar bu problem için geliştirildi.

d_darko01
04-02-2019, 02:05
Bugün otobanda geçenlerde olan şey oldu tekrar. Araç düşük devir, yüksek viteste hızlanmaya çalışırken kerkinme oluyor. Yani 5. veya 6. viteste giderken hızlanmak için gaza yüklenince biraz, araçta 1-2 saniye süren titreme oluyor, gaz keser gibi, ya da ateşleme sağlıklı olmuyor gibi, sonra yine hızlanmaya devam ediyor. Bu agresif kullanımda olmuyor, yani atıyorum 3. viteste yüklenince ya da 4. viteste olmuyor. Spor modda zaten olmuyor, en azından şimdilik olmadı. Bunu daha önceki Thp motorlu aracımda da yaşamıştım, hızlanırken alt devirdeyken basarsanız kerkinme oluyor 1-2 saniyelik.

tkcabin
04-02-2019, 14:08
Bugün otobanda geçenlerde olan şey oldu tekrar. Araç düşük devir, yüksek viteste hızlanmaya çalışırken kerkinme oluyor. Yani 5. veya 6. viteste giderken hızlanmak için gaza yüklenince biraz, araçta 1-2 saniye süren titreme oluyor, gaz keser gibi, ya da ateşleme sağlıklı olmuyor gibi, sonra yine hızlanmaya devam ediyor. Bu agresif kullanımda olmuyor, yani atıyorum 3. viteste yüklenince ya da 4. viteste olmuyor. Spor modda zaten olmuyor, en azından şimdilik olmadı. Bunu daha önceki Thp motorlu aracımda da yaşamıştım, hızlanırken alt devirdeyken basarsanız kerkinme oluyor 1-2 saniyelik.Yazılım+buji güncellemesi yaptırdınızmı yetkili serviste

CLT-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

d_darko01
04-02-2019, 15:57
Yazılım+buji güncellemesi yaptırdınızmı yetkili serviste
Yazılımını bilmiyorum ama araç garantili ve benden önceki sahibi buji güncellemesi yaptırmış, evrakları gördüm buji yazıyordu. Yazılım konusundan emin değilim. Geçenlerde servise gittim, herhangi bir güncelleme yok dediler, sadece ekran güncellemesi varmış.

babazula
19-02-2019, 11:06
Tekrar merhabalar arkadaslar uzunca bır zaman beklemıs ve bekletmiş oldum kusuruma bakmayın lutfen. En son yazpılan buji değişimi ve yazılım güncellemesi sonrasında aynı sorunu 1 kere yaşamış ve bunu zaten once ki mesajımda da yazmıstım. Peki en son yazdıgım mesaj 04-10-2018 den sonra bir daha bu durumu yasamadım. Ama rolantıde hafif bozukluklar( öezellikle rolantide hafif vuruntu) , yakıtı 1 lıtre fazla yakma olayı devam etti.Peugeot fransa da çalışan muhendis arkadasımla konustum bu sureçte (normalde sallamam boyle seyler aracı satar geçerim ama hanım cok sevıyor dıye dokunmuyorum) 1.2 motorlarda bu tarz sıkayetlerı cok aldıklarını hatta daha once sızlerınde soyledıklerı sıkıntıları dıle getırdı. Kendısı motor uzerıne calısmıyor sadece duyduklarını belırttı. Bana map ve maf sensorlerını temızle dedı.

Not: map sensoru motora giren hava basıncını ölçer, maf ise havanın kütlesini ölçer.

Tabi araç garantili olduğundan ve servis deki arkadaslarda boyle bır durumu istemediklerin dolayı is başa düstü. Öncelikle özelikle ve özellikle LIQUI MOLY HAVA AKIŞMETRE TEMİZLEYİCİ alınması lazım sakın BALATA SPREYİ veya KONTAK TEMİZLEYİCİ ile yapmayın 3-5 aya kalmaz sensorlerı elınıze alırsınız.Sonra aracın lifte kaldırılması lazım (sensorlerden biri alt tarafta) ki sensor cıkartılabılsın sonra ust taraftadaki motorun solunda ki diger sensor cıkartılıp. Biraz once soyledıgım spreyle iyice temızlenmesi lazım. yaklasık 1 saat tam kurumadan sonra tekrar takılacak. Ben bu uygulamayı (eskı ustamın atolyesınde musterı yokken kendım yaptım siz ustanıza da yaptırabılırsınız) fotolarını en kısa zamanda yüklerim. Bu 4 aylık süreçde bir daha böyle bir durum ile karsılasmadım ama arkadasım bana yaz aylarını bekle bır daha yaparsa durum farklılasabılır dedı. Gelelım yakıt olayına ortalama 0.8 - 1 lt civarı daha az yakmaya basladım. Peugeot turkıyede bu konu ile ilgili olan dosyam halen acık yaz aylarını beklıyorum.
Not_2: necdetpek arkadasın yazdıgı''Ama genel olarak eksik bilgi, önyargılarla bir çok kişi hala son gelişmeleri hiç takip etmeden karalama paylaşımları yapıyorlar.'' yazıya katılmıyorum. Ben niye halen kullandığım ve (eşim sebebiyle bile olsa) satmadıgım aracı kötüleyim ki. Neyse o artı 'sı ile eksi'si ile durum böyle. Sormak istediğiniz bir durum olursa seve seve yardımcı olmaya calısırım.

NecdetPek
19-02-2019, 13:13
Not_2: necdetpek arkadasın yazdıgı''Ama genel olarak eksik bilgi, önyargılarla bir çok kişi hala son gelişmeleri hiç takip etmeden karalama paylaşımları yapıyorlar.'' yazıya katılmıyorum. Ben niye halen kullandığım ve (eşim sebebiyle bile olsa) satmadıgım aracı kötüleyim ki. Neyse o artı 'sı ile eksi'si ile durum böyle. Sormak istediğiniz bir durum olursa seve seve yardımcı olmaya calısırım.

Adamın biri kasabaya gidip "köyde bir imam var, namaz kılmayın diyor" diye anlatıyormuş. Nasıl olur demiş ahali, bu nasıl bir imamdır böyle diye şaşırmışlar.

Sonunda dayanamayıp köye gidip imamı bulmuşlar,
-Ya sen neden namaz kılmayın dersin, nasıl imamsın böyle diye çıkışmışlar.

- İmam gülümsemiş, bakın dostlar ben namaz kılmayın değil, abdestsiz namaz kılmayın dedim demiş.

Benim alıntı da aynen böyle olmuş.
Uzunca süredir bir çok forumu takip eden biri olarak akla hayale gelmedik şekillerde karalamalara rastladım. Yaşadıkları sorunları anlatan ve çözüm arayanların sayısı kulaktan dolma söylentilerle "bilgiç" edalarla yazanlara oranla çok daha az. Maalesef belli markalara karşı kemikleşmiş önyargıları kırmak Einstein'ın dediği gibi atomu parçalamaktan daha zor oluyor.

Bu konuda beni "namaz kılmayın" dedi diye suçlayan babzula arkadaşım, umarım sorunun hallolmuştur. Ama istersen o zaman yazdıklarımı bir kere daha oku ve bu alınganlığının nereden kaynaklandığını tekrar düşün.. Tabii bence.

Yanıt vermek için alıntıladığım arkadaşımızın mesajı:

babazula nickli arkadaşın alınganlık gösterdiği benim _darko01 nickli arkadaşa verdiğim yanıt.:

Şanzımanları kısaca şöyle sıralayabiliriz:

4- Tork konvektörlüler: Bizim araçlarda da kullanılan, en klasik otomatik şanzıman türü. ZF özellikle (Alman şanzıman üreticisi) sağlamlığı ile ün yapmış bir vites kutusu. Masrafı düşük, uzun yıllar sorunsuz kullanıma uygun. Eski yıllarda fazla yakıt tükettirdikleri için çokça eleştirilen bir şanzıman. Ancak son yıllarda gelişmeler ile hem ekonomi, hem hissedilmeyen vites geçişleri ile piyasada daha da sevilen bir vites kutusu haline geldi. Peugeot'larımızda Japon AISIN firmasının ürettiği EAT6 ve EAT8 ler kullanılıyor. Hidrolik sistem ile vites geçişlerini sağlayan bir yapısı var.

Ömer Gedik
19-02-2019, 21:38
babazula nickli arkadaş Seni yanlış anlamış Necdet ağabey :)

Senin eğriye eğri doğruya doğru dediğini hepimiz biliyoruz.

Bu arada bütün 1.2 ler hatalı ya da sorunlu demek zaten doğru değil. Bir müşterime ait 2015 araç şu an 65binde ve sorunsuz. Kendisine buji değişimi ve yazılım güncellemesi olduğunu belirttim. Niye ki benim aracımda sorun yok cevabını aldım.

NecdetPek
20-02-2019, 09:33
babazula nickli arkadaş Seni yanlış anlamış Necdet ağabey :)

Senin eğriye eğri doğruya doğru dediğini hepimiz biliyoruz.

Bu arada bütün 1.2 ler hatalı ya da sorunlu demek zaten doğru değil. Bir müşterime ait 2015 araç şu an 65binde ve sorunsuz. Kendisine buji değişimi ve yazılım güncellemesi olduğunu belirttim. Niye ki benim aracımda sorun yok cevabını aldım.

Sanırım farkında olmadan da olsa birilerini sinirlendiriyorum. Vardır kendince haklı bir nedeni. :)

raikkonen
20-02-2019, 13:42
Merhaba.
Ekşisözlük de aynı sıkıntıdan ağzı yanan bir üyenin açtığı başlık var. İlk ana entry silinmiş ama başka bir sitenin arşivinde entry silinmeden önce bu entry den alıntı yapılıp 2015 model 1.2 130 hp buji kırma diye adlandırdığı malum sorunu ifade ettiğini yazmış.

Çok fazla da tepki var. Haksız da sayılmazlar.
https://eksisozluk.com/peugeot-puretech-1-2-rezaleti--5458201

mygold
20-02-2019, 23:05
Sanırım farkında olmadan da olsa birilerini sinirlendiriyorum. Vardır kendince haklı bir nedeni. :)
necdet hocam senin mesajlarındaki iyi niyetini cogumuz biliyoruz..paylaşıma herzaman devam :havali

NecdetPek
21-02-2019, 08:12
necdet hocam senin mesajlarındaki iyi niyetini cogumuz biliyoruz..paylaşıma herzaman devam :havali

Çok teşekkür ederim Mücahit Hocam. Eksik olmayın. :)

babazula
07-05-2019, 10:17
Uzun zamandan sonra tekrar selamlar. Evet bir yanlıs anlama yaptımışım sanırım bu yanlıs anlama yazılanları ya cok hızlı yada kesik kesik okuyup yanlıs yorumlamam dan kaynaklı sanırım.Bu surec sonucunda @necdetpek den kendısını yanlıs anladıgım ıcın ozur dılerım.Arızaya gelırsek bu surecı hala ara ara yasıyorum.Turkıye peugeot ıle gorusuyorum. Su an bu problemle ılgılı 3 dılede vıdeo cektık arkadaslarla(turkce,ingilizce,almanca) 4. su olan fransızca yı da dıl tarıh de okumus bır arkadas yardımcı olacak. Tekleme sırkeleme olayı sensorlerın temız olmasına ragmen arac yolda seyır halındayken (nadıren ılk calıstırmada da) klima full yada fast auto da oldugunda ve dıp gaz (kick down) yapıldıgında yada gaz pedalına sert basımlarda gerceklesıyor. Ayrıca klima full acık kırmızı ısıkda beklerken elektrık cekebılecek unıtelerı de zorlayınca devir ıbresı cok oynamasa bıle motor bınen yuku net hıssettırıyor. Bu durum bır cok arac da mevcut fakat bu arac lpg gıbı tepkı verıyor. Yaz geldı problem tekrarlamaya basladı tr peugeot a soylemıstım yaz gelınce tekrarlayacak dıye 1 bu hafta sonu 1 kez daha yasadım. Arac su an gelecege donuste kı gıbı gostergelerı kameraya alıyorum vıdeo ıcın. Sımdılık tahmınım .1.kurum tutması 2.buji (bujileri bosuna degıstırmedıler hala neden sorusunun cevabını veremıtyorlar 3. bobın 4.benzın pompası 5. akü sarj din. 6. akü sarj din baglı akü . Sıralamayı rasgele yazdım. Baska bır surec benı beklıyor. Ben bu sıkıntının eat-6 dan degıl de tamamen motor kaynaklı oldugunu düsünüyorum. Video linkini buradan paylasacagım.

feylesof
10-05-2019, 16:00
İlginç bende sıkıntı kalmadı gayet keyifle kullanıyoruz.

d_darko01
17-05-2019, 08:50
Teşekkürler açıklama için. Konuyu takip ediyorum ben de, gelişmeleri paylaşırsanız sevinirim. Zira bizim 208'de de buji değişmiş kısa süre önce, geçenlerde de yazılım güncellemesi yapıldı, ama sorun devam ediyor. Şehirdışındayım şuanda, döndüğümde servise götüreceğim tekrar, "sorun devam ederse getirin kurum kontrolü yapacağız" demişlerdi. Araç daha 33bin km'de, kurum ihtimali düşük bence. Önceden servise götürdüğümde de sanırım karteri filan sökmüşler, triger ve yağ pompasını kontrol etmişler, sıvı conta sıkmışlar çünkü, altta gördüm. Sorunun kaynağını bilemiyorum ama yazıklarınızdan birisi olabilir. Daha çok yakıt ve ateşleme odaklı bir sorun bence. Yüksek basınç pompası olabilir. Ani gaza basmalarda iyi tepki veremiyor, yakıt yetişmiyor olabilir... Bazı kişilerde de hiç sorun yok, demek ki belli bir seride sorun olabilir.

Uzun zamandan sonra tekrar selamlar. Evet bir yanlıs anlama yaptımışım sanırım bu yanlıs anlama yazılanları ya cok hızlı yada kesik kesik okuyup yanlıs yorumlamam dan kaynaklı sanırım.Bu surec sonucunda @necdetpek den kendısını yanlıs anladıgım ıcın ozur dılerım.Arızaya gelırsek bu surecı hala ara ara yasıyorum.Turkıye peugeot ıle gorusuyorum. Su an bu problemle ılgılı 3 dılede vıdeo cektık arkadaslarla(turkce,ingilizce,almanca) 4. su olan fransızca yı da dıl tarıh de okumus bır arkadas yardımcı olacak. Tekleme sırkeleme olayı sensorlerın temız olmasına ragmen arac yolda seyır halındayken (nadıren ılk calıstırmada da) klima full yada fast auto da oldugunda ve dıp gaz (kick down) yapıldıgında yada gaz pedalına sert basımlarda gerceklesıyor. Ayrıca klima full acık kırmızı ısıkda beklerken elektrık cekebılecek unıtelerı de zorlayınca devir ıbresı cok oynamasa bıle motor bınen yuku net hıssettırıyor. Bu durum bır cok arac da mevcut fakat bu arac lpg gıbı tepkı verıyor. Yaz geldı problem tekrarlamaya basladı tr peugeot a soylemıstım yaz gelınce tekrarlayacak dıye 1 bu hafta sonu 1 kez daha yasadım. Arac su an gelecege donuste kı gıbı gostergelerı kameraya alıyorum vıdeo ıcın. Sımdılık tahmınım .1.kurum tutması 2.buji (bujileri bosuna degıstırmedıler hala neden sorusunun cevabını veremıtyorlar 3. bobın 4.benzın pompası 5. akü sarj din. 6. akü sarj din baglı akü . Sıralamayı rasgele yazdım. Baska bır surec benı beklıyor. Ben bu sıkıntının eat-6 dan degıl de tamamen motor kaynaklı oldugunu düsünüyorum. Video linkini buradan paylasacagım.

hakanbngl
18-05-2019, 15:00
Herkese merhabalar bende yeni bir peugeot 308 sahibi olarak aranıza katıldım. Aracım henüz çok yeni ama maalesef bende sizlerle aynı sıkıntıyı yaşıyorum. Bütün mesajları tek tek anlayarak okumaya çalıştım ve daha önce başka bir yere yazdığım şikayet mesajımı aynen sizlere de sunarak değerli fikirlerinizi almak isterim. Bu arada araçta bujiler yeni olarak görünüyor ama servis değiştirmemiş sanayi de değişmiş. Yazılım güncellemesi de tahminimce araca hiç yapılmamış. Çünkü multi medya ve bluetoot gibi sistemlerin de güncelleme tarihi hala 2014 olarak görünüyor. Güncelleme olsaydı hepsi bir arada olurdu diye tahmin ediyorum.

2014 1.2 130 Hp bir 308 aldım. Allure donanıma ek olarak Cam tavan,Anahtarsız çalıştırma ve start-stop mevcut.
Aracımdan çok memnunum fakat çözemediğim bir sıkıntı kafamı çok kurcalıyor ve sizlere danışmak istedim.
Araç Henüz 63 bin km de ve gayet bakımlı ve temiz.
Asıl sıkıntı sürekli yanan motor arızası simgesi...
Ben aracı aldıktan 1 gün sonra motor arızası sembolü yanmaya başladı ama expertiz raporuna ve kendi ustamın aracı incelemesinin sonucuna bakınca araçta hiçbir sorun görünmemekte.
Motor arızası yandıktan sonra motorun kendini korumaya alıp gücü kısıtlaması sonucunda beygirde belirli bir oranda düşüş oldu ( Bunu genelde vuruntu sensörü hata verdiğinde yaparmış) ama bu kesinlikle aracın çekişine, gidişine ya da devirlenmesine yansımadı. Araçta rölantideyken devir düşmesi ya da stop etme de yok, tekleme de yok.
Asıl enteresan bölüm bundan sonra başlıyor. Aracı bilgisayara bağladık ve %95 i geçici olan hata kodlarının hepsi silindikten sonra 2 tanesini bir türlü silemedik
* Kod 1 : P1032 66 Kıvılcımdan önce otomatik ateşleme (gürültü) ( düşük oranda)
* Kod 2 : P3060 66 Vuruntu Sensörü
Bu kodlar bir türlü silinemedi ve aracın uzun uzuunn incelenmesi sonucunda araçta gözle görünür bir problem de bulunamadı. Ustam bu aracın motorunu açıp incelemem lazım dedi.
Ustamın yorumladığı kadarı ile kötü yakıt kullanımı, Silindir de kurum birikmesi ya da sibop yanması dedi ama bu km ve temizlikteki bir arabanın bunu yapmış olması bana hiç normal gelmedi...
Aracın eski sahibi ile görüştüm ve aynı hatayı kendisinin de aldığını ve ona da motoru açmaları gerektiğini söylemişler. Açtırmış ve temizletmiş, ne gerekiyorsa yapmış fakat yaklaşık 6 ay sonra motor arıza sembolü tekrar ara ara yanmaya başlamış.
Yani yaklaşık 3-4 ay önce bu arabanın motoru açılmış ve temizlenmiş. Şimdi en az 2-3 bin tl lik masrafı göze alıp motoru açtırmalı mıyım ? Yoksa başka alternatif çözümlere mi yönelmeliyim bilemedim.... Ayrıca eski sahibi Ankara da ki Peugeot bayisinde ki ustasından 308 lerde bu durumun kronik olduğunu duymuş ve bende Antalya da ki kendi ustamdan benzer bir cümle duydum.
Şimdi eğer sorun kötü yakıt kullanımı ise nasıl çözerim ?
Vuruntu sensörü bozuksa nasıl çözerim ?
Bu vuruntu sensörü motorun neresindedir ve motor açılmadan değiştirilebilir mi ?
Buji ya da ateşleme bobin değişimi ne derece işime yarar ?
Bazı gelişmiş motorlarda, ateşleme bobini bozulan silindire gönderilen yakıtı keserek katalitik konvertörün zarar görmesini engeller gibi bir şeyler okumuştum. Silinen hata kodları arasında katalitik konvertör hatası da vardı ama o şu anda yok.
Motorun hava filtresi ve egzoz kanallarının temizliği hakkında da tavsiye aldım.
Aracı çalıştırdığım zaman yol bilgisayarında " Motor arızası, aracınızı lütfen tamir ettiriniz" yazıyor ve 3 kere bip sesi geldikten sonra uyarı gidiyor. Bilgisayarla hata kodları silindikten sonra araba çalışır durumdayken motor arızası hiç yakmıyor. Sadece ilk marştan sonra yol bilgisayarına uyarı geliyor. Fakat bu akşam araç soğukken biraz devirli kullanmak durumunda kaldım ve araç yürür durumdayken de motor arıza uyarısının sabit şekilde yandığını gözlemledim.
Şu anda tamamen kafam karışmış durumda... Belki de gerçekten motor içerisinde bir arıza var ya da başka bir ufak parçanın yol açtığı bir uyarı hatası var.. Ben içinden çıkamadım size danışmak istedim bu konuda.
Tekrar belirteyim ki araçta tekleme, yığılma, şanzuman hatası, vites geçiş sıkıntısı, devirlenme ya da stop etme gibi bir problem yok . Gayet canavar gibi araç çok da memnunum. Bu konu hakkında yardımınıza ihtiyacım var, şimdiden okuma nezaketini gösterip yol gösterecek olanlara çok teşekkür ederim.https://forum.peugeotturkey.com/smileys/smiley1.gif

Ömer Gedik
18-05-2019, 22:13
Bu arıza kodları detaylı inceleme yapılması gereken kodlardır. Burada şudur demek yanlış olur.

feylesof
08-06-2019, 12:21
Merhabalar,
Öncelikle problemleri pejo yetkili servislerinde çözmeye çalışın sanayi ustaları bu motorlar konusunda pek bilgili değiller. Öncelikle buji ve yazılım güncelleme yaptırın bunun yanında cihazla motor iç temizliği yaptırın. Birde mutlaka lspi problemine karşı üretilmiş total quartz gibi yağlar kullanılmalı sanayi ustalarının bir çoğu bunu bilmiyor yağ bu problemde çok etkin.

murtibey
24-08-2019, 22:34
Arkadaşlar sizlere iyi akşamlar,ancak durum benim için pek aynı değil.Son olarak 4,5 ay önce konuşulmuş bir konuyu tekrar açmak istemezdim.Maalesef aynı sorunu daha 40.000 km. olmadan bende yaşamaya başladım tek fark benim aracım dizel.Genel hatlarıyla konuyu inceledim 1.2 benzinli motor konunun muhattabıymış gibi görünsede dizel motorla aynı sorunu yaşamaktayım.Nasıl bir şey olduğunu anlatmaya gerek yok yeterince yazmışsınız zaten.Benim öğrenmek istediğim problemini çözen oldu mu,eğer olduysa nasıl bir yol haritası izledi?Yardımcı olursanız sevinirim.Bu hafta içi servise giderek süreci başlatacak gibi görünüyorum.

Ömer Gedik
24-08-2019, 22:37
Arkadaşlar sizlere iyi akşamlar,ancak durum benim için pek aynı değil.Son olarak 4,5 ay önce konuşulmuş bir konuyu tekrar açmak istemezdim.Maalesef aynı sorunu daha 40.000 km. olmadan bende yaşamaya başladım tek fark benim aracım dizel.Genel hatlarıyla konuyu inceledim 1.2 benzinli motor konunun muhattabıymış gibi görünsede dizel motorla aynı sorunu yaşamaktayım.Nasıl bir şey olduğunu anlatmaya gerek yok yeterince yazmışsınız zaten.Benim öğrenmek istediğim problemini çözen oldu mu,eğer olduysa nasıl bir yol haritası izledi?Yardımcı olursanız sevinirim.Bu hafta içi servise giderek süreci başlatacak gibi görünüyorum.

Selam

Dizellerde bu tarz genel bir sorun yok. 1.2 Puretech lerde yaşanan sorunların büyük kısmıda Buji ve Yeni Yazılımla çözüldü. Tam olarak nasıl bir sıkıntı var? Motor arıza lambası yandı mı?

murtibey
24-08-2019, 22:47
Ömer bey öncelikle teşekkürler.Hiç bir arıza ışığım yanmadı.Hız fark etmiyor bazen 60-65 km.hızda 3. veya 4. viteste,bazen 100-110 km. hızda 5 veya 6. viteste olabiliyor.Gaz pedalında bir titreme hissediyorum sonrasında bir güç kaybı yaşanıyor.Tork,beygir falan sanki hepsi yalan oluyor.Manuele alıp vites küçültüyorum düzelir gibi oluyor ama bir süre sonra o viteste de yapmaya başlıyor.Böyle oynaya oynaya kendimi eve zor atıyorum.Enteresandır her gün olmuyor,ayda bir yada iki...Sıkışık trafikte değil akşam trafiksiz rahat yolda yaşıyor olmam da diğer bir garabet.

murtibey
27-08-2019, 11:15
Servis randevusunu yarın için aldım bakalım neler yaşanacak.Bu araba konusunda acayip hassas bir tavrım var.Kaput açılıp anahtar değdi mi benim kafamda olay bitmiştir.Kediyle veda zamanı galiba yaklaşıyor.

denizgfb23
31-08-2019, 09:18
Merhaba. Benim de 208 eat6 allure paket 2016 model aracım var. 2+2 uzatılmış garantisi mevcut.Rölantide devir dengesizliği,silkeleme,vuruntulu çalışma gibi şikayetlerden dolayı servise götürdüm. En son 21.08.2019 da aracımı servise bıraktım. 4 gün sonra bana dönüş yaptılar ve motorun kurum bağlamasından dolayı garanti kapsamında değişeceğini bildirdiler. Bunun da 3 haftayı bulabileceğini bildirdiler. 12-13 yıllık peugeot kullanıcısı olarak bu problemi yaşamak epey üzdü. Yeni motorda da aynı problem yaşanır mı gibi kafamda çokça soru işaretleri mevcut. Umarım sadece belli serilerde yaşanmıştır bu motor kurumlanma olayı ve çözüme kavuşturulmuştur. Yoksa peugeotun başı epey ağrıyacaktır. Aracımı teslim aldığımda yeniden bilgilendirme yapacağım.

murtibey
02-09-2019, 12:28
Geçmiş olsun diyorum çok üzücü bir durum.Benim yaşadığım DPF ile alaklaı bir durummuş.Yani aracı sıkıştır gitsin kız gibi kullanma dediler kısaca...

denizgfb23
29-09-2019, 21:01
27.09.2019 tarihinde aracımı almış bulunmaktayım. yeni nesil geliştirmesi tamamlanmış,sorunsuz puretech sandık motor takıldığı bilgisi verildi. tüm işlemler garanti tarafından karşılandı.ilk denemelerimde herhangi bir sıkıntı gözükmüyor.biraz daha kullanımımda fikir sahibi olacağım..
Merhaba. Benim de 208 eat6 allure paket 2016 model aracım var. 2+2 uzatılmış garantisi mevcut.Rölantide devir dengesizliği,silkeleme,vuruntulu çalışma gibi şikayetlerden dolayı servise götürdüm. En son 21.08.2019 da aracımı servise bıraktım. 4 gün sonra bana dönüş yaptılar ve motorun kurum bağlamasından dolayı garanti kapsamında değişeceğini bildirdiler. Bunun da 3 haftayı bulabileceğini bildirdiler. 12-13 yıllık peugeot kullanıcısı olarak bu problemi yaşamak epey üzdü. Yeni motorda da aynı problem yaşanır mı gibi kafamda çokça soru işaretleri mevcut. Umarım sadece belli serilerde yaşanmıştır bu motor kurumlanma olayı ve çözüme kavuşturulmuştur. Yoksa peugeotun başı epey ağrıyacaktır. Aracımı teslim aldığımda yeniden bilgilendirme yapacağım.

murtibey
01-10-2019, 19:29
Yeni nesil sandık motor...Önceden otomobil markalarının reklamlarında izlerdik "şu şartlar altında bu kadar km test edildi" filan diye.
Ama artık bu test işlerini aracı önce müşteriye satıp takip eden zamanda bizlere yaptırıyorlar gibi geliyor.Şikayet dönüşlerine göre de iyileştirmeler yapılıyor.
Böylesi daha ucuza geliyordur onlar için.

lercan2000
04-10-2019, 23:52
Merhaba arkadaslar 2019 model 308 style paket 1.2 puretech almayı dusunuyorum ama forumda farklı bilgiler geliyor buji kırılması, motor indiren arkadaslar vs. Bu arac sıfır olarak alınır mı yoksa işin basındayken Baska bir arac mı alayım

Ömer Gedik
05-10-2019, 07:00
Merhaba arkadaslar 2019 model 308 style paket 1.2 puretech almayı dusunuyorum ama forumda farklı bilgiler geliyor buji kırılması, motor indiren arkadaslar vs. Bu arac sıfır olarak alınır mı yoksa işin basındayken Baska bir arac mı alayım

CLT-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildiMerhaba,

Bahsettiğiniz sorunlar çözüldü. Tamamen yeni olan bu motorda ilk serilerde maalesef bazı aorunlar yaşandı ancak tamamen sirunsuz kullananlar da oldu.

pej308
18-10-2019, 00:36

2 seneden fazla kullanıyorum , böyle sorunlar çıkmadı.

feylesof
23-11-2019, 17:37
Herkese Merhaba,
Her kafadan bir ses çıkmış benzin dizel şanzıman problemin ne olduğu birbirine karışmış. Bu problem dizel motorlarda olmaz, hele taş gibi Eat6 şanzımanla hiç alakası yok. 1.2 Bazı partilerde olan bir hata var. En etkin çözümü önceki mesajımda yazmıştım öncelikle problemi tanımlayalım lspi, çözüm https://bujimarket.com/home/2075-ilzkbr7b8dg-laser-iridium-87295957707.html Buji değişimi yeni yazılım, mutlaka snapi plus sertifikalı motor yağı ör. Total qartz ve motor iç temizliği servisler yapıyor. Motor lspi nedeniyle henüz çok yıpranmadıysa etkili olacaktır.
Bugün bursa şançelikte bakım yaptırdım yapılan işlemleri takip ettim sonunda usta ile konuştum benim araç çok sağlıklı durumda. Oda belirtti yağ ve bujiler çok önemli. Not: bujiler ngk ILZKBR7B8DG Laser İridium

Ömer Gedik
23-11-2019, 20:00
feylesof

Maalesef bazı üyelerimiz konuyu çok karıştırdı. Dediğiniz gibi yağ ve bujiler çok önemli.

1.2 THP / Puretech motorda artık Orijinal kodu 5960.L5 olan buji kullanıyor. Araç sahipleri buna dikkat etmelidir. Bu buji 1.6 THP 200Hp motora ait ve 1.2 içinde kullanımı zorunlu hale getirildi.

feylesof
23-11-2019, 22:34
Merhaba Ömer Bey,
Benim arabaya geri çağırmada yetkili serviste taktıkları bujiler ngk ILZKBR7B8DG Laser İridium 308 GTI dahil tüm 1.6 ve 1.2 thp lerde kullanılabiliyor.

Ömer Gedik
24-11-2019, 14:14
Merhaba Ömer Bey,
Benim arabaya geri çağırmada yetkili serviste taktıkları bujiler ngk ILZKBR7B8DG Laser İridium 308 GTI dahil tüm 1.6 ve 1.2 thp lerde kullanılabiliyor.

Zaten bahsettiğiniz NGK koduna sahip olan parçanın Peugeot kodu 5960.L5 'tir.

Tüm 1,6 larda kullanılmıyor.

1.6 VTI larda 5960.L0
1.6 THP 150/156 larda 5960.G4
1.6 THP 200 lerde ise 5960.L5 çıkar.

308 GTI'da ise 9830941680 orijinal kodlu farklı buji çıkar.

Mortatu
27-12-2019, 12:00
Merhabalar. 2018 1.2 308 eat6 almak istiyorum. Tüm yorumları okudum ve 2017 den sonra sıkıntılı araçtan bahsedildiğini okumadım. Sorun kesil çözülmüş müdür makyajlı kasada? Bilgisi olan aydınlatırsa kapora vericem.

Ömer Gedik
27-12-2019, 21:04
Merhabalar. 2018 1.2 308 eat6 almak istiyorum. Tüm yorumları okudum ve 2017 den sonra sıkıntılı araçtan bahsedildiğini okumadım. Sorun kesil çözülmüş müdür makyajlı kasada? Bilgisi olan aydınlatırsa kapora vericem.

Yeni modellerde hiç sorun görmedim duymadım. 2017lerde bile denk gelmedim.

babazula
08-12-2020, 11:12
Merhabalar tekrardan uzunca bır zaman oldu tekrar konuyu hortlatmak amacıyla ile yazmadım sadece konuyu toparlamak ve tecrubelerimi aktarmak istedim.Uzunca bır zamandır 1.2 eat6 2016 allure aracımı kullanıyorum konuya baya hakim olduğumu düşünüyorum gerek fransa gerekse turkıye peugeot mah...i hanım ile baya tanışır olduk konu baslıgındaki sebeplerle. Üst kısımda yazılanları okudum.Aracı yaklasık 4 senedır kullanan bırı olarak sunları net bir şekilde soyleyebılırım. (bu arada askeri arac elektrik-elektronikcisiyim. Kablajdan elektronik kart dizgisinden kart tamirine kadar meslek geregi sertifikalı ve sürekli eğitimlerini yenileyen biriyim.Amacım kımseye taş atmak değil kendimi tekrardan tanıtmak ,herkese saygı sonsuz...
1.) 1.2 motor yazılım ve buji değişim sonrası düzelme gerçeklesti ( yılda 1-2 kere gene tekleme yapıyor)
2.) Motor yagı onemlı gercekten aynı ozellıklerı (spec) karsılayan yag kullanımı sart. Ben 0w30 dan vazgecmedım 5w30 kullanmıyorum cunki benım arkadaslarımda 3 kısı 2008 kullanıyoruz bır arkadasım 5w30 'a gectı aracın tavrı bıraz degıstı ben tercıh etmedım. Aracın 2. bakımından sonra liqui moly top tec 4310 0w30 yagını kullanıp her 2 bakımda 1 mutlaka krum temızleme işlemi ve sensor temizleme işlemleri yapıyorum. Açıkcası TOTAL markasına karşı hep bir ön yargım var marka olarak sevmiyorum.
3.) Bujiler daha öncedende belirttiğim gibi değişti ngk ve bosch serilerinin ikisinide kullandım bosch tercih sebebim ngk da tekleme yaşıyorum.( orjınal distribütör'ünden alıyorum sebebini bilmiyorum)
4.) motor filtresi olarak mann , yağ filtresi peugeot orjinal , polen filtresi olarak mann antibaktriyel kullanıyorum.
5.) dizel kullanan arkadım serviste 2 defa addblue tankı degiştirdi ve gene arıza ya gecince yani 3. kez yapınca arabayı küfrederek sattı. Okuduğum ve takip ettiğim kadarıyla addblue arızası peugeot da kronık. (kronık demek bende yok demek kı yok oyle bırsey demek degıldır. bende yok ama her an aynı aracı kullanlarda olmasısı sebebıyle bende de olması muhtemel demektir.)
6.) Kışlık lastiklerim 195/65r15 continental ve saç ve kapaklı jant takım , yazlıklar dunlop fm800 205/55r16 orjınal jantlı

benım aracıma bakım durumum boyle. Daha önce arkadaslardan LSPİ dan ve Motul yağlardan bahsetmiş. Kendisine sonuna kadar katılıyorum . LSPİ diye bir şey var 1.2 tarzı aracların hepsi bunu yaşıyacak burada amac sureyı uzatmak belkıde 300k-500.k kilometrelere çekmek. Motul gecmısınde motorsıklet yagı uretıcısı ıken sımdılerde hatta ulkemızde son 10 senede popiler oldu. Motul un ve liqui moly firmalarının LSPİ için aktif öalışmaları mevcut.
Genel itibariyle araçdan memnun muyum? evet memnunum gerek uzun yol gerekse sehırıcınde benı yok yıpratmadı kendisinin bir b segmenti oldugunu hatırlarsak bence fazlasıyla iyi. Eksikleri mutlaka var benıim gördüklerim yada uzerine dustuklerim soyle
1.) Torpido aydınlatma yok
2.) Torpido havalandırma ac-kapa ayar (kapak) yok (turkiyede 2 yerde satılıyor gerisi hep rusya satıslı)
3.) Bagak aydınlatma cok yetersiz
4.) Vites aydınlatma yok
5.) Bagajda çakmaklık olmadığı gibi arka kısımda çakmaklık var (kolçak altı)
6.) Araçda kolçak yok
7.) makyaj aynalarında ışıklandırma yok
8.) 16 jantlar da yedek lastik 15 inç.
9.) smeg ekran gercekten cok vasıfsız
Bunlar giderilmeycek seyler degil biraz ugrasmak gerekli ben bir kac calısma yaptım pandemi donemınde apartmanın garajında fotoları eklerım. Portbagaj askı aparatı ve port bagajda taktım gayet guzel oldu ama henuz tatil'e çıkamadım.

Selena Santuci
28-03-2021, 13:33
1.2 Puretech ile yokuşlarda sarsıntı ve teklemeye benzer bir şey bir dönem yaşadım. Stop edecek gibi olup geri geliyordu. Sonra kendiliğinden geçti. Servis bakımında elektronikte bir sorun olmadığını söylediler. Çok şükür şimdi bir şey yok!..

EmreAa
08-06-2021, 17:26
Merhaba herkese. 15 gün önce 2016 model 2008 1.2 110 hp allure eat6 aldım. 24 bin km de ve kazasız olarak aldığım için çok seviniyordum ki, rölantide dalgalanma ve 3 vitese geçişte günde 1 veya 2 kez tekleme benzeri durum yaşamaya başladım. Aracın garantisi bitmiş. Sonrasında burada yazılanları okudum ve durumun pek iyi olmadığını anladım. Kredi çekerek aldığım araçtan soğudum vallaha.. Özellikle bu sorunu yaşamış ve çözmüş olanlar tarafından aşağıdaki sorularıma cevap verilirse çok mutlu olacağım:
1. Benden önceki sahibi yağ olarak castrol magnetec stopstart 5-30w yağ koydurmuş. Bu yağ motor için nekadar uygundur. Eğer değişmesi gerekiyorsa değiştireceğim. Yağ filtresi in de değişmesi gerekir mi?
2. Ankara göral Yetkili serviste buji değişimi olduğu söylendi, rölantide dalgalanma devam ettiği için yine değiştirmek istiyorum. - ngk ILZKBR7B8DG Laser İridium buji yazılmış forumda... Doğru bir tercih midir?
3. Maf ve map sensörleri i temizletmeyi düşünüyorum. Uygun mudur?
4. Rölantide dalgalanma ve 3. Viteste çok seyrek oluşan tekleme ye karşı würth ün katkı/temizleyici koydum. Şuan yarım depo kaldı, ancak düzelme yok. Bu katkıyı ne kadar süre daha depoya koymalıyım. Zararı olur mu?

Tüm bunlar yapıldıktan sonrada şikayetler devam ederse ne yapacağımı bilemiyorum. Aracımı dışından bakarken hayran kalıyorum, ama içinde binip titrerken nefret ediyorum. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

engin5762
02-08-2021, 15:40
Merhaba, nisan ayında 308 1.2 allure alarak aranıza katıldım. Almadan önce çok tereddütlerim vardı. Buradaki her yazılanı okudum ve çok şükür herhangi bir problemle karşılaşmamıştım. Geçen hafta Antalya'dan Bursa'ya dönüşte Afyon'da mola verdiğimde araba çalışırken başta marş yemedi(akü bittiğini düşündüm ki hiç değişmemiş). Bir haftadır da ışıkta araba öksürüp stop etmeye başladı. Hemen aküyü değiştirdim fakat sorun malesef geçmedi. Benden önceki sahibi yetkili servise götürmüş ve trigerin yapıldığı yazıyor fakat bujilerle ilgili bilgi yok.
-Servis bilgisayara bağlamak gerekiyor dedi fakat burada da hata mesajı alan neredeyse hiç olmamış.
-Depoda full'ken oldu kii deposu fullken sorun yaşayanda olmuş.
-Bu hatanın kaynağı sıcak olabilir mi? Hala daha yaşayanlar var mı?

engin5762
03-08-2021, 08:23
Merhaba, nisan ayında 308 1.2 allure alarak aranıza katıldım. Almadan önce çok tereddütlerim vardı. Buradaki her yazılanı okudum ve çok şükür herhangi bir problemle karşılaşmamıştım. Geçen hafta Antalya'dan Bursa'ya dönüşte Afyon'da mola verdiğimde araba çalışırken başta marş yemedi(akü bittiğini düşündüm ki hiç değişmemiş). Bir haftadır da ışıkta araba öksürüp stop etmeye başladı. Hemen aküyü değiştirdim fakat sorun malesef geçmedi. Benden önceki sahibi yetkili servise götürmüş ve trigerin yapıldığı yazıyor fakat bujilerle ilgili bilgi yok.
-Servis bilgisayara bağlamak gerekiyor dedi fakat burada da hata mesajı alan neredeyse hiç olmamış.
-Depoda full'ken oldu kii deposu fullken sorun yaşayanda olmuş.
-Bu hatanın kaynağı sıcak olabilir mi? Hala daha yaşayanlar var mı?

Aküyü değiştirdikten sonra ilk başta yapmıştı. O süreçten sonra 3 gün sport modda kullandım. 2 gündür de inanılmaz stabil çalışıyor. Fakat her ihtimale karşı serviste buji randevusu aldım. Sıcaklar ve akünün de etkilediğini düşünmeye başladım.

Ömer Gedik
05-08-2021, 00:25
Yeni nesil motorlar için Bujiler önemli, ihma etmeyin.

Depo dolu seviyedeyken sorun varsa bu durumla ilgili bülten var. Eğer sorun buysa Depoyu dolu olarak kullanın tekrar ortaya çıkması lazım.

Kayai
01-01-2022, 21:12
Arkadaşlar selamlar. Peugeot 308 2015 1.2 puretech 130 beygir manuel aracım var. Alt devirlerde silkelenme sorunu yaşıyordum. Bu forumu da takip ediyorum uzun süredir. Würth enjektör temizleyici kullandım. Pek bir faydası olmadı. Tanıdık işten anlayan ustamıza götürdük. Aracı kullandı. Gaz kelebeğinde pislik kurumlaşma olabilir dedi. Temizledi. Sanırım bunu temizlemek içi uygun bir yağ varmış. Onunla temizledi. Yazılımını güncelledi. Araba şu an çiçek gibi. Hiçbir sıkıntısı yok. Aracı boğmaya çalışsam da boğulmuyor. Eskiden özellikle 1500-2000 devir arası çok silkelerdi. Şu an sıfır silkeleme. Belki foruma bakan arkadaşlara yardımcı olur diye yazayım dedim. İyi günler dilerim “.

rocker307
06-01-2022, 20:42
Tecrübe paylaşımı için teşekkürler, geçmiş olsun [emoji2323]

POCOPHONE F1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi