PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Akü şarjı veya Elektirik beslemesi arızalı

tkartin
31-01-2018, 09:34
Selam 2012 308 Active E-Hdı Auto 6r S&S aracım 95.000 de. 5 ay önce S&S AGM aküsünü değiştridim. 1 ay öncede park yerinde tam çıkarken ekranda tüm hataları vererek vites kitlendi ve marş basmayarak yolda kaldım. ( Araç kendini korumaya alıyormuş) , çekici ile Ustaya gittim. Sorunun akü üstü sigorta kutusundan olduğu soylenerek , akünün üstündeki ana karta benzeyen sigorta kutusu 600TL'ye değiştirilerek sorun düzeldi.

Son 2 gündür kontagı cevirdiğimde ( daha aracı çalıştırmadan) " Akü şarjı veya Elektirik beslemesi arızalı" ibaresi çıkıyor ekranda, sonra kayboluyor. kontağı kapattığımda bu arıza yine çıkıyor, 3 sn sonra kayboluyor ekrandan. Ana göstergelerde de sürekli kırmızı "STOP" yazısı kalıyor, Arıza kaydına bakıyorum menulerden arıza yok yazıyor, arıza görünmüyor.

Aküyü aldım yere gittim. Akü ölçümünü yaptırdım. normlade ve çalışıtken akü değerlerinin çok iyi olduğunu soyledi. zaten akü ile sorun yaşamıyorum. S&S devreye giriyor, marş basıyor.

Ustayı aradım. şarj dinamosunun kömürleri bitmiştir dedi. Sizce sorun, daha önceki akü üstü sigorta kutusundan mı yapmıştır yoksa şarj dinamosunda mıdır? Eğer şarj dinamosundaysa komple mi değişecek ? yada içindeki kömür , parça felanmı değişecek ? Çünkü bu araç için şarj dinamosu sanırım 1.300 TL civarında görünüyor.İşçilik vs 1.500 TL ye çıkmak istemiyorum açıkçası.

Forumda bu konuyla ilgili arama yaptım ama, bu hatayla ilgili bir yazıya ulaşamadım.
Yardımlarınıza
Tşk

tkartin
02-02-2018, 14:50
Yorum yok sanırım ??? ???

Ömer Gedik
02-02-2018, 15:19
Ben konunuzu henüz gördüm. Forumda çok aceleci olmamak gerekiyor. Aracınızı bir Peugeot arıza cihazı bağlatıp hata okuması gerçekleştirin. Şarj dinamosunun verdiği değeri ölçmek oldukça kolay. Bunun ölçümünü yaptırın. Sağlam ise hiç elletmeyin.

tkartin
02-02-2018, 15:27
Ömer Bey merhaba;

Şarj dinamosunu da ölçtürdüm, değerde sıkıntı olmadığı belirtildi. Elimdeki ELM327 cihazı P0266 fault code'u veriyor. Oda elektirik aksamı ile ilgili bir durum değil. Planete bağlattım. F569 aldık. sanırım Akü üstü sigorta kutusunun BSI ile iletişimi yok, sorun yine orda görünüyor gibi. "Bir bilene sormak lazım herzaman" felsefemdir. bu yüzden biraz daha bekleyeceğim.

Tşk

ayzeb
06-03-2019, 21:40
Merhaba, Aracımda aynı sorun var. Şarj dinamosu kontrol edildi. konjektör değişti. Ara ara sorun devam ediyor. Benim tahminim akünün kendisi arızalı. Siz sorunu çözebildiniz mi? Konu üzerinden 1 yıl geçmiş ama araştırırken karşıma gelince yazdım. Teşekkürler.

2011 peugeot 3008 allure 1.6 HDI

Ömer Gedik
07-03-2019, 22:14
Merhaba, Aracımda aynı sorun var. Şarj dinamosu kontrol edildi. konjektör değişti. Ara ara sorun devam ediyor. Benim tahminim akünün kendisi arızalı. Siz sorunu çözebildiniz mi? Konu üzerinden 1 yıl geçmiş ama araştırırken karşıma gelince yazdım. Teşekkürler.

2011 peugeot 3008 allure 1.6 HDI

İstanbulda iseniz Maslaktaki yerimize buyrun en azından cihaz bağlayaıp hatayı görelim.

Fatihkayar
01-07-2019, 13:21
İstanbulda iseniz Maslaktaki yerimize buyrun en azından cihaz bağlayaıp hatayı görelim.

Yeriniz neresi

Ömer Gedik
01-07-2019, 13:26
Maslaktayız.
Fp Otomotiv

Aos 51. Sokak no:32

SM-N920G cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi