Giriş

Orijinalini görmek için tıklayınız : peugeot 308 T9 EAT6 şanzıman yağı değişimi oluyormu?

mygold
26-04-2018, 16:46
merhaba arkadaşlar. peugeot 308 EAT6 şanzıman yağı değişimi oluyor mu ? kitapçıkta açıklayıcı bir bilgi yok. servise sordum bunlara bakım gerekmiyor dediler pek mantıklı gelmedi bu cevap bana sonuçta yağ var içinde bununda bir ömrü olmalı bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan cevap bekliyorum..şimdiden teşekkürler..

NecdetPek
26-04-2018, 19:19
merhaba arkadaşlar. peugeot 308 EAT6 şanzıman yağı değişimi oluyor mu ? kitapçıkta açıklayıcı bir bilgi yok. servise sordum bunlara bakım gerekmiyor dediler pek mantıklı gelmedi bu cevap bana sonuçta yağ var içinde bununda bir ömrü olmalı bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan cevap bekliyorum..şimdiden teşekkürler..Bende sorduğumda değişmediğini söylediler. En doğrusunu Ömer bilir. Ama şanzımanlarımız bakım gerektirmiyor. :)
Bakım gerektirmeyen aküler gibi...

SM-N7500Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gökay
26-04-2018, 21:10
Mercedes b150'si olan bi arkadas vardi.

servis israr etmiş degismesi lazim diye degistirmis, 20 gun sonra sanz. uyarisi vermis , servise gitmis sanz. pompasi arizalanmis :(

Alakasi var mi bilmem ama ciddi maaliyet olmus. En azindan yazayim dedim.

Bildigim kadariyla sanz. icindeki yag veya yağ dedigimiz o sivinin omru sanzimanin omrunden daha fazla oluyormus.

mygold
26-04-2018, 22:57
aısın kendi sitesinde 2 yılda bir yada 20000km de bir değişim önerilir diyor.linki aşagıda
http://www.aisinaftermarket.jp/en/products/atf/images/atf_a2_CFEx_AFW+.pdf

mygold
26-04-2018, 23:17
birde yağ değişimi yok denmesi çok saçma geliyor sonuçta bunun bir ömrü var ..bozulmayan yada performansı düşmeyen yağ keşfedildide haberimiz olmadı herhalde:o

NecdetPek
26-04-2018, 23:18
aısın kendi sitesinde 2 yılda bir yada 20000km de bir değişim önerilir diyor.linki aşagıda
http://www.aisinaftermarket.jp/en/products/atf/images/atf_a2_CFEx_AFW+.pdf

Bu durumda Ömer doyurucu bir açıklama yapar umarım. Ama 20 bin Km çok çok az.. Ocağımıza incir ağacı diker. Ben daha yağ değiştiren ne gördüm ne de duydum.

mygold
26-04-2018, 23:24
Bu durumda Ömer doyurucu bir açıklama yapar umarım. Ama 20 bin Km çok çok az.. Ocağımıza incir ağacı diker. Ben daha yağ değiştiren ne gördüm ne de duydum.
hocam bence 50 yada 60 binde bir değiştirmek lazım yazıktır şanzımanı yormamak lazım cokta faydası olur bence.

NecdetPek
26-04-2018, 23:34
hocam bence 50 yada 60 binde bir değiştirmek lazım yazıktır şanzımanı yormamak lazım cokta faydası olur bence.

Haklısın. Ben de o nedenle sormuştum. Hatta değiştirilmese bile değiştirmek istemiştim ama servis değiştirilmiyor diyerek başından savmıştı. :)

mygold
27-04-2018, 09:26
Haklısın. Ben de o nedenle sormuştum. Hatta değiştirilmese bile değiştirmek istemiştim ama servis değiştirilmiyor diyerek başından savmıştı. :)
nasıl değişim yapılacagını bilmediklerinden geçiştiriyorlar hocam. eat6 yı citroende kullanıyor değişim varmı yokmu onlarada sormak lazım..
ayrıca bizim aisini kullanan volvolar var hocam onlar yağ değişimi yapmışlar hatta videosunu izledim 60 binde değiştirmiş. baya zahmetli 3 kez işlemi tekrar ediyorlar.videosu şöyle.
https://www.youtube.com/watch?v=EAb9p8Wph-M

NecdetPek
27-04-2018, 11:32
Şanzımanı yıkayarak yağ değişimi için iyi bir çalışma olmuş. Aslında çok zor değil. Ama beni daha çok elektronik ayarlamalar vs. korkuttu.

Benim araç neredeyse 80 bin oldu hala fabrikasyon yağıyla dolaşıyor. Ömer bu konude bir çalışma yapsın da gidip değiştirelim diyorum.:)

mygold
27-04-2018, 14:32
Şanzımanı yıkayarak yağ değişimi için iyi bir çalışma olmuş. Aslında çok zor değil. Ama beni daha çok elektronik ayarlamalar vs. korkuttu.

Benim araç neredeyse 80 bin oldu hala fabrikasyon yağıyla dolaşıyor. Ömer bu konude bir çalışma yapsın da gidip değiştirelim diyorum.:)
cok guzel olur hocam..ömer bu işi yaparsa orda değişim yaparız temiz temiz bineriz aslanlara.ben 69000 km oldum.. ömere bi mesaj atayım

NecdetPek
27-04-2018, 14:35
cok guzel olur hocam..ömer bu işi yaparsa orda değişim yaparız temiz temiz bineriz aslanlara.ben 69000 km oldum.. ömere bi mesaj atayım

Ankara'da görüşemedik, Euro Repar'da görüşürüz.:)

mygold
27-04-2018, 14:40
Ankara'da görüşemedik, Euro Repar'da görüşürüz.:)
inş. hocam.. ben gelirim istanbula euro reparda görüşürüz..
değişim yapmak lazım hocam servisin yaklaşımı bana cok mantıksız geliyor ..

NecdetPek
27-04-2018, 15:21
Sürekli çalışan yağın zamanla bozulmaması imkansız. Bakalım bu durumda en doğru bilgiyi Ömer verecektir.
inş. hocam.. ben gelirim istanbula euro reparda görüşürüz..
değişim yapmak lazım hocam servisin yaklaşımı bana cok mantıksız geliyor ..

mygold
27-04-2018, 16:10
Sürekli çalışan yağın zamanla bozulmaması imkansız. Bakalım bu durumda en doğru bilgiyi Ömer verecektir.

Hocam komşuda e250 var 65 binde şanzıman yagını değiştirdim dedi.

NecdetPek
27-04-2018, 16:44

Ömer Kardeşim duy sesimizi.. :)

Gökay
27-04-2018, 20:27

Komşun Noyan mi yoksa ? :)

https://youtu.be/osdK6DIdb_Y

mygold
27-04-2018, 21:31
Komşun Noyan mi yoksa ? :)

https://youtu.be/osdK6DIdb_Y

:) yok komşununki beyaz renk :D.. videodaki e250 de değiştirmiş demekki periyodik değişim var ..

NecdetPek
04-05-2018, 12:39
Ne oldu bizim EAT6'nın yağ değişim konusu?

Ömer çok yoğun sanırım, yanıt veremedi....

mygold
04-05-2018, 19:06
Ne oldu bizim EAT6'nın yağ değişim konusu?

Ömer çok yoğun sanırım, yanıt veremedi....
hocam mesaj yazdım herhalde işleri yogun ..bi cevap gelecektir inş.

NecdetPek
29-06-2018, 08:36
Selamlar Mücahit Hocam
Nev Peugeot ta şanzıman yağ değişimini sordum. Peugeot mutlak değişmeli veya belli kilometrelerde değişmeli demiyormuş.
Ama biz 100 bin km deki araçlara öneriyoruz dediler.

Fiyatını sordum. Yağın litresi 120 Tl civarı dediler. 8 litre konuluyormuş. İşçilik vs de eklenince sanırım 1500 Tl yi bulacak bir işleme benziyor.

Kendine iyi bak. Görüşürüz.

mygold
29-06-2018, 10:33
Selamlar Mücahit Hocam
Nev Peugeot ta şanzıman yağ değişimini sordum. Peugeot mutlak değişmeli veya belli kilometrelerde değişmeli demiyormuş.
Ama biz 100 bin km deki araçlara öneriyoruz dediler.

Fiyatını sordum. Yağın litresi 120 Tl civarı dediler. 8 litre konuluyormuş. İşçilik vs de eklenince sanırım 1500 Tl yi bulacak bir işleme benziyor.

Kendine iyi bak. Görüşürüz.

merhaba necdet hocam..2 gun önce yetkili servise sordum değişim yok hiç yapmadık dediler hocam.. ama 100 bin km de yapılması makul bencede.. yağ markası ve kodunu öğrenelim yağı daha ucuza mal edebiliriz. ömer kardeşimde değişimi yapsın bize daha ucuza çıkacaktır

NecdetPek
29-06-2018, 10:46
Geçen 90bin bakımı için gittiğimde Ömer'e de sordum. Ama kimsenin değişim yaptırmadığı için bir şey demedi. Yağ marka ve özelliklerini servis söylemedi. Kırmızı bir yağmış ve özelmiş falan dediler. Kaçak olursa ekliyorlarmış.

Ömer bilgileri bulur ve bizede anlatır nasıl olsa.
merhaba necdet hocam..2 gun önce yetkili servise sordum değişim yok hiç yapmadık dediler hocam.. ama 100 bin km de yapılması makul bencede.. yağ markası ve kodunu öğrenelim yağı daha ucuza mal edebiliriz. ömer kardeşimde değişimi yapsın bize daha ucuza çıkacaktır

Gürsu
07-10-2018, 00:17
Aisin in sitesinde 2 sene veya 20 bin km de demişler. Yani ortalama her bakımda 1500 tl ohh ne güzel. :i-ih1: Eat6 da 150 bin e gelip yağ değimediği için sorun yaşayan varmı acaba. Asıl soru bu bence.

pej308
12-11-2018, 17:43
Değişmiyor.

Fadspeed
13-11-2018, 09:27
Şanzıman yağı ömürlük arkadaşlar. AL4 te de böyleydi arıza yaptığında değişiyorduk. Manuel araçlarda da bu şekilde önerilen bir değişim sıklığı yok, şanzıman söküldüğünde değişiyoruz. Ayrıca MCP şanzımanlı araçlarda da MCP ünitesinin özel bir hidrolik yağı var bu yağda boşaltılmadığı sürece değişmiyor.
Benim araçlarda değişimine daha çok dikkat ettiğim sıvı, genellikle çoğu servisin ve kullanıcının değişmesi gerekmesine rağmen değiştirilmeyen fren hidroliği sıvısı.
2 yılda bir yada 60.000 km de değiştirmenizi tavsiye ederim.