PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 307'nin elektrik sorunları

m8r2t
26-11-2018, 22:40
Herkese merhabalar,Ben Murat Baştürk, Antalya da yaşıyorum harita mühendislik işi yapıyorum 30 yaşındayım.
Aracım 2007 model 307 hdi 110 HP Premium, ve 2 yıldır kullanıcısıyım.
Son derece memnuniyetle kullandığım aracım da geçtiğimiz hafta ilginç sorunlar baş göstermeye başladı ve çözüm yolları aramadan önce siz değerli ve tecrübeli üyelerimizden fikir almak istiyorum.
Geçtiğimiz hafta Konya'ya gittim ve 2. günü akşam aracımın kapılarını açmak için anahtara bastığımda sağ arka sinyalin yanmadığını fark ettim, konu sinyal olunca önemseyerek (basit bir ampul patlamasını olduğunu düşündüğüm içinhttps://forum.peugeotturkey.com/smileys/smiley24.gif) sanayiye gittim. Elektrikçi arkadaş arka duyu kısmını çıkarttığında ampulün sağlam olduğunu ve olayın elektrik tesisatından olabileceğini düşünüp direksiyon altından arka kısma kadar kontrol etti ve sonuç olarak sorunun beyninden olduğunu söyledi bu kontrollerden sonra sol arka fren lambam ve ön sis farlarım da yanmamaya başladı.https://forum.peugeotturkey.com/smileys/smiley19.gif
Konya da çok vaktim olmadığı için aracı toplattım. Ertesi gün kapıları açmak için anahtara bastığımda sinyalin tekrar çalıştığını görünce çok sevindim ancak aracı çalıştırıp sis ve arka fren lambasını kontrol ettiğimde sorunun devam ettiğini fark ettim, akabinde ara ara geri vites lambasının ışığı da kesilmeye başladı ve geri vites sensörü ile kameranın çalışıp çalışmama durumu ortaya çıktı. (sanırım sensör ve kamera buradan besleniyor) Anladım ki gerçekten konu beyinden başka aklıma hiç bir şey gelmiyor.
Sizlerden ricam benzer şeyler yaşayan var mı, varsa olayı nasıl çözdü, gerçekten sorun beyinden ise tamiri var mı veya kesin çözüm yolu değişiminden mi geçiyor ayrıca bunların maliyetleri ne olur bilmek istiyorum önümüzdeki aylarda düğün yapacağım için fiyat performans benim için çok önemli...https://forum.peugeotturkey.com/smileys/smiley1.gif Bu arada özellikle Konya da olduğunu belirttim ki, biraz okuduğum kadarıyla soruna ıslanmanın yol açtığını söyleniyor, acaba fazla sıcaklık farkı buna yol açar mı diye düşünmedim değil.
Biraz uzun oldu ama her detayı paylaşmak istedim burada paylaşılanlar belki bana belki başka bi okuyucuya büyük faydalar sağlayacaktır ümidindeyim
Benim aklımdan ilk geçen yetkili servise gidip aracı bilgisayara bağlatmak ama beni çözüme ne kadar götürür bilemiyorum bu yüzden sizlerin önerileri benim için çok önemli şimdiden çok teşekkür ederim saygılar...

Ömer Gedik
28-11-2018, 10:09
Aracınızdaki ampülleri değiştirdiniz mi? Yoksa yanmayınca değişimi iptal mi ettiniz?

Yeni nesil Peugeot modellerinde karşılığında elektrik dönüşümü görmediği sisteme elektrik göndermez. Bu sebeple stop elektrik kesince tekrar takıldığında gelmiyor olabilir. Biz buna serviste unutma diyoruz. Kendiliğinden de düzelir. Tıpkı yaşadığınız gibi

aknctn
06-12-2018, 08:43
Valla alakası var mı bilmiyorum ama bende bi ara Polo vardı sinal verdikten sonra kol atıyordu ama sinyal sönmüyordu. Bende servise gittim anlattım onlarda yeni yazılım güncellemesi geldi hataları gideren onu yükleyelim dedi yüklediler düzeldi. Şuan Citroen C4 (2006) kullanıyorum Citroen forumlarında da gördüğüm kadarıyla Citroen'de elektriksel problem yaşayanlardan bazıları yazılımı yeniden yükleterek veya akü kutup başını söküp bir süre sonra tekrar takarak durumu düzeltmiş. Yani demem o ki bu tip problemler yazılımsal olabiliyor. Arabalarda artık eskisi gibi değil telefon gibi donuyor saçmalıyor sıfırlama veya güncelleme gerektiriyor:D