PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Triger kayışı kaç binde değişmeli ??

Derman_
08-05-2019, 23:26
cümleten s.a arkadaşlar bende 2011 model citroen nemo 1.4 hdi araç var km : 83 binde 10 bin bakımı yaklaştı bir arkadaş triger kayışını da değiştir zamanı gelmiştir diye kafamı karıştırdı sanayi de ki usta ise motordan şıkır şıkır diye ses gelirse değiştirirsin dedi zaten arabam hatasız herhangibir yerinde bir arıza söz konusu değil sizce nasıl yapmak lazım kafam karıştı ???

Erdem26
09-05-2019, 10:38
A.s. ustanın dediği bence hatalı şıkır şıkır ses trigeriniz zincir ise ses gelir. Tam bilmiyorum ama sizin ki kayış olması lazım. Zincir ise bu km lerde değişmemesi gerekir daha uzun ömürlü olur. 308 imin triger-devirdaimi Ömer Bey değiştirmişti. Benim devirdaim kaçırmaya başladığı için değiştirdim. Km:94000 km de iken değişimi gerçekleştirdik. Triger devirdaim ile birlikte değişiyor.Türkiye şartlarında 120000 km 5 sene deniliyor ama baktırmanızda fayda var. İstanbul da iseniz FP otomotiv Ömer Bey'in yerine uğramanızı tavsiye ederim. Güvenilir dürüst işçiliği çok iyi bir servistir. Kazasız belasız sürüşler dilerim. Umarım faydalı olmuşumdur.

NecdetPek
09-05-2019, 10:56
Benim kedinin de devirdaimden ufak ufak sızıntı başladığı için trgierle birlikte değiştirdik. 140 bin Km civarında değişmiş oldu.

Devirdaim kaçırmasa daha gidecekti.

Derman_
09-05-2019, 11:07
A.s. ustanın dediği bence hatalı şıkır şıkır ses trigeriniz zincir ise ses gelir. Tam bilmiyorum ama sizin ki kayış olması lazım. Zincir ise bu km lerde değişmemesi gerekir daha uzun ömürlü olur. 308 imin triger-devirdaimi Ömer Bey değiştirmişti. Benim devirdaim kaçırmaya başladığı için değiştirdim. Km:94000 km de iken değişimi gerçekleştirdik. Triger devirdaim ile birlikte değişiyor.Türkiye şartlarında 120000 km 5 sene deniliyor ama baktırmanızda fayda var. İstanbul da iseniz FP otomotiv Ömer Bey'in yerine uğramanızı tavsiye ederim. Güvenilir dürüst işçiliği çok iyi bir servistir. Kazasız belasız sürüşler dilerim. Umarım faydalı olmuşumdur.

eyvallah teşekkür ederim malesef istanbul da değilim...
evet bizim arabanın ki zincirmiş kayış değil dizel araç benzinli lerde kayış oluyor herhal de ?

Derman_
09-05-2019, 11:08
Benim kedinin de devirdaimden ufak ufak sızıntı başladığı için trgierle birlikte değiştirdik. 140 bin Km civarında değişmiş oldu.

Devirdaim kaçırmasa daha gidecekti.

devir daim kaçırması nedemek oluyor ????
bu arabalar bilgisayarlı araçlar yol bigisayarında uyarı vermez mi triger kayışını kontrol edin diye ????

NecdetPek
09-05-2019, 11:36
devir daim kaçırması nedemek oluyor ????
bu arabalar bilgisayarlı araçlar yol bigisayarında uyarı vermez mi triger kayışını kontrol edin diye ????Su damlatıyor. Devirdaim in contası nın kenarından. O işlem için triger de sökülüyor. Zaten yeterince km yaptığı için hazır sökmüşken değişiyor.

Triger kayışı bildiğiniz bir kayış. Araçlarda belli km lerde değişmesi gerektiği kitapçıklarında veya servis tablolarında belirtilir.

Benim kullandığım T9 308 ler de yanlış hatırlamıyorsam 170 bin km gibi bir yol yapabileceği söyleniyor. Ama devirdaim o kadar dayanmadığı için 140 bin de değiştirdim.

Öneğin benzinli Astram vardı. Onda 60 bin km de değişmesi gerektiği belirtilmişti.

Elektronik olarak bir sensörle triger değişikliği uyarısı veren araç var mı bilmiyorum.

Ama koparsa çok ciddi hasarlar oluşturur. O riski almaya gerek olmadığını biliyorum.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Derman_
09-05-2019, 11:41
Su damlatıyor. Devirdaim in contası nın kenarından. O işlem için triger de sökülüyor. Zaten yeterince km yaptığı için hazır sökmüşken değişiyor.

Triger kayışı bildiğiniz bir kayış. Araçlarda belli km lerde değişmesi gerektiği kitapçıklarında veya servis tablolarında belirtilir.

Benim kullandığım T9 308 ler de yanlış hatırlamıyorsam 170 bin km gibi bir yol yapabileceği söyleniyor. Ama devirdaim o kadar dayanmadığı için 140 bin de değiştirdim.

Öneğin benzinli Astram vardı. Onda 60 bin km de değişmesi gerektiği belirtilmişti.

Elektronik olarak bir sensörle triger değişikliği uyarısı veren araç var mı bilmiyorum.

Ama koparsa çok ciddi hasarlar oluşturur. O riski almaya gerek olmadığını biliyorum.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

allah allah ilginç.....
uzun yolda giderken zincir kopar mı acaba ? neyse sanayiye gidersem ustaya soracam

Erdem26
09-05-2019, 14:48
Benzinli de kayış dizelde zincir diye birşey yok. Benim araç dizel ve kayışlı.

eyvallah teşekkür ederim malesef istanbul da değilim...
evet bizim arabanın ki zincirmiş kayış değil dizel araç benzinli lerde kayış oluyor herhal de ?

Erdem26
09-05-2019, 15:00
Necdet Bey'in dediği gibi 180000 km 10 yıl fabrika verisi ama ülkemiz şartlarında 120000 km 5 yıl önerilir. Devirdaimi elle kontrol edebilirsiniz damlama var mı diye.Benim taşırma kabında azalma başladığı için ordan farkettim. Yolda giderken kopabilir özellikle yüksek güçte, ani yüklenmelerde vs. Koparsada Necdet Bey'in dediği gibi büyük masraflar açar. Triger değişikliğini uyaran bir sistem yok bildiğim kadarıyla. Markalara göre belli km periyotlarında değiştirmeniz önerilir. Kazasız belasız sürüşler dilerim.

Derman_
09-05-2019, 23:09
kafam karıştı iyice... :bilmem
forumda hiç pejo bipper kullanan yok mu onunla aynı araba ikisi..

Erdem26
10-05-2019, 16:23
Bizde vardı 2010 model 1.4 hdi aktif paket 2016 yılında 114000 km de sattık.Servis bakımlıydı araç geçmiş servis kayıtlarına baktım değişmemiş.

Ömer Gedik
18-05-2019, 22:20
Araç 1.4 HDI ise Triger sistemi Kayışlıdır. Trigeri Zincirli motorlar Nemo ve Bipper'a çok 1.3 Multijet gelmesi ile oldu.