PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni Peugeot 3008 P84 Polen Filtresi Değişimi

ANEMON
26-07-2019, 18:24
Aracın polen filtre değişimi yada filtre haznesi temizliği için bu alanı açmak istiyorum. Peugeot işi baya bi yokuşa sürmüş.Hiç pratik bir işlem değil.Ama yaparım. Araçlarımın peryodik bakımlarını ve tüm aksesuar montajlarını kendim yaparım.

Bunun için hazırlanmış video yada dosya bulurum diye internette çok kez aramalar yaptım ama ne yazıkki yok.Karşıma sadece 2016 yılı evveli olan kasa 3008 aracın torpido söküm videoları var.
Araç 2016 çıkmış bir kişide şuna bir çözüm üretmemiş.İki kasa arasında işlem farkları var.

Ben 2016 dan sonraki kasanın polen filtresi değişimini anlatan pdf broşür yada video varsa linklerinden haberdar edilmek istiyorum.

Yada bu işi yapan arkadaşlar takıldığım kısımla ilgili bir kaç tavsiye verirlerse mutlu olacağım.

Alt bölümleri soküyorum fakat torpido gözünü acamıyor aşagıya indiremiyorum.Sökulmeyince filtre kapağına ulaşamıyorum.

Biraz somut destek iyi olurdu.https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190726/c77a287fb2433270f2629e44622f7a39.jpg

Ömer Gedik
26-07-2019, 21:54
Merhaba,

3008 yeni kasanın polen değişimi o kadar da zor değil aslında. Torpido sökülmesi gerekmiyor. İstanbulda olsanız buyrun gelin söküp fotoğraflayıp paylaşalım derdim.

Ben aklımda kaldığı kadarıyla maddeler halinde anlatayım.

1- Yolcu tarafı torpidonun alt hizasında (ayak uzattığımız bölüm) 3 kopçayla bağlı olan alanı söküyoruz.

2- Kopçaları söktükten sonra parçayı aşağı alıyoruz ve ayak aydınlatmanın soketini söküyoruz.

3- Çıkan parçayı kenara koyuyoruz. Yolcu koltuğuna oturduğumuzu varsayarsak sol ayağımızın uç kısmının solunda köşede bir kapak göreceksiniz. O kapağı kenarına basarak kapağı alıyoruz.,

4- iki parçadan oluşan polen filtresini söküyoruz ve yenilerini takıyoruz.

ANEMON
26-07-2019, 22:50
Merhaba,

3008 yeni kasanın polen değişimi o kadar da zor değil aslında. Torpido sökülmesi gerekmiyor. İstanbulda olsanız buyrun gelin söküp fotoğraflayıp paylaşalım derdim.

Ben aklımda kaldığı kadarıyla maddeler halinde anlatayım.

1- Yolcu tarafı torpidonun alt hizasında (ayak uzattığımız bölüm) 3 kopçayla bağlı olan alanı söküyoruz.

2- Kopçaları söktükten sonra parçayı aşağı alıyoruz ve ayak aydınlatmanın soketini söküyoruz.

3- Çıkan parçayı kenara koyuyoruz. Yolcu koltuğuna oturduğumuzu varsayarsak sol ayağımızın uç kısmının solunda köşede bir kapak göreceksiniz. O kapağı kenarına basarak kapağı alıyoruz.,

4- iki parçadan oluşan polen filtresini söküyoruz ve yenilerini takıyoruz.Ömer hocam yine hızır gibi yetiştiniz.Tesekkür ederim .

İlk 3 maddeyi sorunsuz yapmıştım zaten.Sorun bundan sonra başlıyor.Aşağıya uzanıp gördüğüm kadarıyla sadece alt kapağı sökerek filtreleri cıkarıp takmam bana olası gelmedi.Baya bi inceledim sanki torpido aşağıya doğru alınmalıki oraya uzanıp filtrelerin doğrultusunu bozmadan kırmadan cıkarılıp takılabilsin.

Ömer hocam siz devamlı yapıyorsunuzdur bu işlemi.Eğerki aşağıdan oluyor diyorsanız birdaha bakarım ama bir eksiklik varda ben çözemedim.
Önceki kasadada filtre kapağı seviyesine torpidonun sol arka kısmındaki kapak sökülerek yapılıyor.Bizimkinde böyle birsey yok.

Aşağıdaki linkte gösteriliyor.Ama yeni kasada durum farklı.

https://youtu.be/P8IxXX3qoxc

http://forum-auto.caradisiac.com/pole-technique/mecanique-electronique/sujet621483.htm