PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2011 1.6 vti aracımda vuruntu ve fan acma

508omer
27-01-2020, 19:15
İyi günler arkadaşlar.

2011 model 1.6vti aracım var

135bin km'de.
Tüm bakımları yapılmış, bujiler bobinler dahil değişmiş

Araçta her zaman olmamakla birlikte
Motordan tak tak sesleri geliyor.

Sesler gelince fan açıyor ama hararet yükselmiyor.

Hararet göstergesi yanmıyor.suyu yağı tam.

Daha önce başına gelen var mi? Sizce sorun nedir?

Nasıl bir yol izlemeyelim, hangi ustayı önerirsiniz?

MehmetK27
27-01-2020, 19:53
İyi günler arkadaşlar.

135bin km'de.

Nasıl bir yol izlemeyelim, hangi ustayı önerirsiniz?Eğer Istanbul da iseniz aracı bilmeyenlere elletmeyin ve Maslak Eurocar Ömer Gedik gidin derim. Bu araçların doktorudur kendisi

SM-N950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ömer Gedik
27-01-2020, 21:56
İyi günler arkadaşlar.

135bin km'de.

Nasıl bir yol izlemeyelim, hangi ustayı önerirsiniz?

Aracı cihaza bağlattınız mı? Çıkan arızaları yazarsanız yardımcı olmaya çalışayım.

MehmetK27 öneri için teşekkür ederim. :)

MehmetK27
27-01-2020, 22:03
Aracı cihaza bağlattınız mı? Çıkan arızaları yazarsanız yardımcı olmaya çalışayım.

MehmetK27 öneri için teşekkür ederim. :)Ne demek üstad. Sayende gönül rahatlığıyla yol yapıyoruz [emoji846][emoji846]

508omer
28-01-2020, 14:31
Eğer Istanbul da iseniz aracı bilmeyenlere elletmeyin ve Maslak Eurocar Ömer Gedik gidin derim. Bu araçların doktorudur kendisi

Ankaradayiz

508omer
28-01-2020, 14:32
Eğer Istanbul da iseniz aracı bilmeyenlere elletmeyin ve Maslak Eurocar Ömer Gedik gidin derim. Bu araçların doktorudur kendisi

Ankaradayiz

508omer
28-01-2020, 14:34
Abi egr hatası ile egzoz partikül filtresi hatasi verdi. Motorda ölçüm yapıldı , ilk bobin çalışmıyordu.o da değişti. Degismisken ben bujileri de yeniletttim

Egr ve partikül tamiratları yapıldı. Herhangi bir yeninhata kodu vermedi.

Ömer Gedik
30-01-2020, 07:03
Abi egr hatası ile egzoz partikül filtresi hatasi verdi. Motorda ölçüm yapıldı , ilk bobin çalışmıyordu.o da değişti. Degismisken ben bujileri de yeniletttim

Egr ve partikül tamiratları yapıldı. Herhangi bir yeninhata kodu vermedi.Aracınız da partikül filtresi yok Katalizör olmasın?

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

508omer
02-02-2020, 10:23
iyi günler.

benim aracım LPG'li de değil. Benzinli.

Önce cihaza bağlandı, oksijen sensörü hatası verdi. 380tl ye değiştirdim yenisini taktik.

Ardından sorun düzelmedi. Yeniden bağlandı cihaza. Farklı bir cihazda egr hatası ve egzos partikül hatası verdiğini söylediler. (Bizim araçlarda katalitik konvektör varmis öyle demişsiniz benim bilgim yok o konuda) egr tamir edildi. Egzos temizliği yapıldı. Hata aynen devam etti. Özellikle durdugum anda tak tak vuruntulari ve fan sesi çok can sıkıyordu.

Yetkili serviste bosh sisteme bağlandı. Direkt ateşleme sistem hatası 4. Bobin çalışmıyor uyarısı çıktı.

Usta çok masrafa girmeyelim diye 4.kanaldaki bobini değiştirdi. Önce motor eski sessiz haline geldi. Ama 2 saat sonra tekrar vuruntu başladı.

Yetkili servisteki ustayı telefonla aradik, bobinler asla tek başına degismez, 4 bobin aynı anda değişir dediler.

Orijinali bosh, tanesi 220tl. O ana kadar 1400lira (periyodik bakım ve arıza giderme için malzemeler dahil) odemistim. Üzerimde çok para olmadığı için 120tlden delphin bobin taktik.

3 gün on numara bindim. Çekişi performansı vs çok iyiydi. Çünkü hep 3 silindir çalışıyormuş.

3.gunun akşamı yine aynı hatayı yaşadık. Şimdi bir elektrikçi ye göstermeyi düşünüyorum.ya sokette bir arıza var, ya da beyinde. Çünkü herşey değiştiği halde sadece bir tanesi hata veriyor.

Tecrübe ve bilgisi olan varsa ve düşüncesini söylerse sevinirim.

Ömer Gedik
08-02-2020, 13:26
Bujileri de değiştirdiniz değil mi?

Bazen bobinin soketlerinde sorun olabiliyor. Kilidinin tam oturduğundan emin olun.

508omer
13-02-2020, 21:05
sorun çözüldü.

Buijiler ve Bobinler değişmişti. sorun yine birkaç gün sonra başladı. Çünkü bobinler değiştikten sonra, yeniden kodlama yapılması gerekirmiş.

bobinlerin ateşleme sisteminde, küçük bir parça varmış. motor arkasında adını unuttum. bobinin devre dışı kalması bu parçanın arızasından kaynaklanıyormuş.

yenisi 3bin500tl. ben tamir ettirdim.

değişen parçalar için de yeniden yazılım yüklenince (kodlama dediler) sorun tamamen halloldu.

bu tarz sorun yaşayanlar Canlar oto / muharrem usta ile iletişime geçebilir. şaşmaz'da jandarma lojmanlarının yanında.

Ömer Gedik
13-02-2020, 21:22
Bobin ve buji değişiminden sonra kodlama diye birşey yok. Arkadaki parçadan kastınızı ise anlamadım eğer dağıtım elektrovanası ise o da 3500 tl değil.

508omer
18-02-2020, 18:33
Arkadaşlar aynı hatayı yine aldık.duzelmedi bir türlü. Elektovana diye söylemediler. Ustanın aynne söylediğini "bobinlere dağıtım yapan motor"

Tamir ettik , kodlama yaptık dediler. Vatan Peugeot tarafından yapıldı. Aynı hatayı yine aldık.

Sürekli olarak 4 nolu bobini iptal ediyor.

Acaba bobine giden soket mi arızalı yoksa beyinde mi birşey var?

Kafayı yicem 1 ay oldu

GörkemAkdut
15-04-2023, 09:41
Hocam merhaba, konuyu hortlatıyorum ama aynı sorundan benim aracımda da var.
Sorunu çözebildiniz mi acaba ?

508omer
15-04-2023, 11:40
Hocam merhaba, konuyu hortlatıyorum ama aynı sorundan benim aracımda da var.
Sorunu çözebildiniz mi acaba ?

Sorun çözüleli çok oldu. motor üst kapak söküldü. 4 nolu bobin kanalında çatlak varmış. yeni kapak aldım. yaptığım bütün masraflar boşa gitti. yaklaşık o dönemdeki maliyetler ile 5-6 bin lira boşa harcamışız. o değil, bu değil derken, motor yapımına kadar gittik. üst kapak sökülecek, bakılacak. başka yolu yok

Ömer Gedik
16-04-2023, 22:26
Bu arıza da önce bobin ve bujiler kontrol edilir eğer sorun yoksa motor içine gider.