PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 308 direksiyon toplamıyor ve gıcırtı sesi

Pksy46
09-04-2020, 09:49
Arkadaşlar merhaba. aracım 2012 model 1.6 hdi 308 access. aracımdaki sorun direksiyon küçük manevralarda kendini toplamıyor. 5-10 derecelik açılarla direksiyonu çevirdiğimde örneğin yolda virajlardayken direksiyonu hareket ettirip dönüşü yaptıktan sonra direksiyonu bıraktığımda direksiyon kendini toplamıyor ve şeritten çıkıyor neredeyse. aracı kaldırıp kontrol ettiğimizdede sol ön tekerin elimizle ittiğimizde hareket edip sallandığını gördük. yaklaşık 2 ay önce z rotlar, rotbaşları vs komple değişti (teker sallanması durumunu bağlantıları iyi yapamadığından oluyor diye düşünüyorum). diğer sıkıntı ise bozuk yollarda direksiyonun alt tarafından sanırsam bir gıcırtı geliyor. düz yolda giderken ya da bozuk yolda gaza basarak giderken bu gıcırtı sesi gelmiyor ancak ayağımı gazdan çektiğim anda gıcırtı sesi gelmeye başlıyor. usta bu her iki sıkıntı için de direksiyon kutusunun değişmesi gerektiğini söyledi ancak ben pek ikna olmadım ayrıca epey de maliyetli bir işlem. sizin düşünceleriniz nedir bu konuda ya da daha önce böyle bir sıkıntı yaşayanınız oldu mu ? yardımcı olursanız sevinirim. herkese iyi günler arkadaşlar.

rocker307
09-04-2020, 12:57
Usta değilim ama sanırım direksiyon kutusunda boşluk oluşmuş ve tamiri yapılıyor. Hangi ildeydiniz

POCOPHONE F1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Pksy46
09-04-2020, 13:32
dediğiniz doğru olabilir aslında hocam. siz diyince kontrol ettim çok az da olsa aracın harekete tepki vermediği bir boşluk var. Kahramanmaraş'tayım.

rocker307
09-04-2020, 14:45
dediğiniz doğru olabilir aslında hocam. siz diyince kontrol ettim çok az da olsa aracın harekete tepki vermediği bir boşluk var. Kahramanmaraş'tayım.Benimkini ömer tamir ettirdi. Görünce bilgi verebilir. Fazla yoktu bende ama ufak bir hissizlik durumu mevcuttu aynen. Zamanla aşınıyor sanırım

Pksy46
09-04-2020, 14:57
Benimkini ömer tamir ettirdi. Görünce bilgi verebilir. Fazla yoktu bende ama ufak bir hissizlik durumu mevcuttu aynen. Zamanla aşınıyor sanırım

aynen zamanla sıkıntı oluyor. inşallah büyük bir masraf çıkarmaz. teşekkür ederim

sahin
09-04-2020, 15:51
Direksiyon kutusunu ihmal etmeyin. Tamiri aşa yukarı yenisinin 1/4 parasına yapılır.

Ömer Gedik
10-04-2020, 13:44
Kutuda boşluk var ise iyi bir atölyede revizyon yaptırın sorununuz düzelir. Eğer daha önce revizyon yapıldı ve sıkı ayarlı ise de bu sorunu yaşayabilrisiniz.

Pksy46
10-04-2020, 21:03
Ömer hocam peki bunun başka bir sebebi olabilir mi ? Yukarda yazdığım gibi alt takımları değiştirirken bağlantıları iyi yapmadıysa falan olur mu ? Birde bu gıcırtının sebebi de yine bu olabilir mi ?

Ömer Gedik
11-04-2020, 21:53
Ömer hocam peki bunun başka bir sebebi olabilir mi ? Yukarda yazdığım gibi alt takımları değiştirirken bağlantıları iyi yapmadıysa falan olur mu ? Birde bu gıcırtının sebebi de yine bu olabilir mi ?

Sanmıyorum başka sebebi olsun. Gıcırtı sebebi genelde Viraj demir lastiklerinden yapıyor.

Pksy46
10-05-2020, 21:59
Sorunları çözdük biraz maliyetli oldu ama yapacak bişey yok. Sol ön tekerde olan problem rot milinden kaynaklanıyordu değişti. Gıcırtı sebebi sol amortisör kulesinden kaynaklanıyordu değişti. Direksiyonun küçük manevraları toplamaması ise kutuda olan boşluktan kaynaklanıyormuş. Kutu içine sıvı almış epey uğraştılar ama boşluğu alıp tamir edemediler değiştirmek zorunda kaldık.

rocker307
10-05-2020, 23:27
Geçmiş olsun en azından kafanız rahat olacak uzun bir süre