PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 308 1.2 Benzin mi 1.6 Dizel mi almalıyım?

samtiger
23-07-2020, 23:11
Merhabalar forumda yeniyim.

Civic FB7 Sedan aracımı sedan olması park sorunları vs sebeplerden dolayı değiştirmek istiyorum. Bekar tek kişi için hb daha mantıklı diye düşündüm.

Yaşadığım yer yaptıım km hakkında aşşağıda bilgi vereyim siz bana hangi motor alacağımda yardımcı olun lütfen

-Zonguldakta yaşıyorum. Burayı bilenler bilir cok kücük bir yer sehir içi km yapılacak yer yok fakat dik yokuşlarıyla meşhur bir yerdir haliyle yakıt ortalaması diğer illere göre biraz daha fazla olur bu şehirde
-1 senedir arac kullanıyorum yıllık 10bin km yapmışım. KM'yi Zonguldak-Ankara(270km) yolunda yapıyorum genelde. yani diğer senelerde de aşşağı yukarı yıllık km böyle olur

Şimdi Benzinli alırsam yıllık 10bin km ile dizele göre yaktığım fazla yakıt masrafını mtv ve bakım masraflarından karşılayacağım diye düşündüm bu hesaba göre kar zarar durumum ne olur?
Muhtelemen bu aracı uzun ömürlük alırım arac için çok kredi çekmeyeceğim hemen bitecek yani kredisi. Bundan sonra da ev almayı düşünüyorum yani araç değiştirme işi bundan sonra uzun süre rafa kalkacak. Uzun ömürlük plan içinse dizel daha mı mantıklı olur dersiniz? Ev aldığım zaman kredisi ile birlikte dizel mtvsi + bakım masrafları yıllık 10bin km yapan biri için fazla pahalı mı olur kaç lira tutar onu da bilmiyorum.

Bu aracı kullananlar dizel ve benzin masraf fiyat farklarını yazabilirler mi ne kadar tutuyor ortalama. VE sonuc olarak benim yaşam tarzıma göre hangisi mantıklı olur? Teşekkürler şimdiden.

Ömer Gedik
24-07-2020, 23:58
Merhaba,

Öncelikle aramıza hoşgeldiniz.

308 Dizel ve Benzinli araçlar arasında Bakım masrafları açısından bir fark yok diyebilirim.

Ben size Anadoluda olmanız sebebiyle Dizel modeli öneririm. Benzinli motordaki teknolojilere uygun usta bulmanız daha zor olabilir. Yok alacağınız araç sıfır km vb. olacaksa ve yetkili servis kullancaksanız her iki motor da tercih edilebilir.