PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araçlarımızda Hangi Motor Yağını Kullanmalıyız?

Sayfa : [1] 2

mimit
16-03-2011, 22:01
Mobil kendi sitesinde hangi motora hangi yağın konulması hakkında bilgi vermiş,bu konuda aklında soru işareti olan arkadaşlara yardımcı olur diye düşünüyorum.

http://www.mobiloil.com.tr/Turkey-Turkish-LCW/carengineoils_which-oil.aspx

http://ew5.earlweb.com/search.php?site=93&sector=9&category=6

bir önceki aracım 2011 model toyota corollaya yetkili serviste yanlış yağ konulması sonucu turbo arızalanmıştı.daha sonra araştırma yaparken bu siteye rastlamıştım.

otmotvmhndsi
16-03-2011, 22:29
1,6 HDI 110 ve 112 FAP motorlar için ;

Tam Sentetik
Mobil 1 ESP Formula 5W/30 öneriyorum(kullanmadım şu anda 41bin km deyim 45bin bakımında koyduracağım). Gerçekten çok çok üst düzey teknolojik bir yağ. Yağlama özelliğinin devamı açısından çok dayanıklı bir içeriği var...

Karşılığı Total Ineo ECS 5W/30. Her ne kadar Total'inde bir eksikliğini görmedim, ne yağ eksiltti ne anormal davranışlarda bulundu ancak Total yağları ortalama 7500km sonra farklı karakter sergiliyor. Hani eskiler der bu yağ kaç bin km lik fln diye. Kesinlikle INEO ECS için 7500km optimum sonra giderek performans düşüyor yağlama açısından. 30bin km INEO ECS kullanmış birisi olarak izlenimlerim bu yönde.

mimit
16-03-2011, 22:35
ben 10,000 bakımın Formula ESP kullandım,birazda araştırarark koydum fap lı motorolar için iyi olduğu söyleniyordu ve uygun kullanım şartlarında 15,000 km gibi bir rakam verilmiş dayanıklılığı için ben gene o kadar beklemem ama totala göre daha dayanıklı olması bile tercih sebebim olabilirdi. total ile arasın da sanırm 10 tl gibi de bir artı fark var.

Yasin CCK
03-05-2011, 15:33
5W/30'un turbo dizeller için çok daha iyi bir performans gösterdiğini biliyorum. Fakat 10,000 Km önce 10W/40 yağ kullandım ve bunca km boyunca hiçbir sıkıntı yaşamadım.

Sizce bu iki yağ arasında büyük fark varmıdır, ilerleyen dönemlerde bir sorun yaratırmı?

Yasin CCK
03-05-2011, 22:57
Yav ayda yılda bir soru sorduk ama... :uzgun

BahadırALTUN
03-05-2011, 23:03
Yasinim hiç bir şey olmaz bence,
Benim araca 15000 de 10/40 30.000.de 5/30 45.000de tekrar 10/40 60.000 de de tekrar 5/30 konuldu. Birşey olursa haber veririm. ( Bu kısım malesef doğru)
Şaka bir yana , ben yağda pek marka ve model değişrilmesinden yana değilim. Neden dersen sadece böyle hisediyorum. Sanki araç alıştığı yağ yerine başka yağ alırsa rahat edemezmiş gibi bir şey.

γuяdaeя
03-05-2011, 23:10
Yav ayda yılda bir soru sorduk ama... :uzgun

Yaşadığın şehrin iklimini düşünecek olursak 10w yağ sorun olmaz. Eğer soğuk bir iklimde yaşıyor olsaydın 5w daha mantıklı bir seçim olurdu. İlk çalıştırmada motor soğuk olacağı için viskositesi düşük yağ tercih edilir. Buradaki amaç 5w yağ daha kolay ısınacağı için soğuk olan motoru fazla sürtünmeden korumaktır. Aklımda öyle kalmış Yasin'im ;)

mimit
03-05-2011, 23:24
ben yanlış yağ yüzünden 10.000 km de turbo su bozulmuş bir araç sahibiyim,araçlarımızda yağı sadece motor olarak düşünmeyelim aynı yağ turboya da gidiyor,
308 ler içinde konuşacak olursak fabrika çıkışı 10w40 ile gelende var 5w30 ile gelende var.Bunu da abc peugeot un servis müdüründe öğrendim.90 lık 110 luk ve 112 lik motorlarda farklı yağlar kullanılabildiğini.

112 lik aracım için 5W30 yada 0W30 kullanılacağını söyledi,bende yağı kendim getirmek istiyorum dedim kabul etti çünkü ben mobil 1 formula esp kullanmak istiyorum.onlar ise total koyuyorlar mış.

γuяdaeя
03-05-2011, 23:41
Haklısınız mimit... Turbosu olan bir araçta, hele ki Yasin'in aracı chipli, 5w yağ kullanmak idealist bir seçim olur ;)

Yasin CCK
03-05-2011, 23:44
Cevaplar için çok teşekkür ederim :alkis2

Ama cevaplardan anlaşıldığı üzere kesin bu olmalıdır yada bir zararı olur diyemiyoruz, Peugeot bile kesin bir ibare kullanmıyor ???

Artık kendi tecrübelerimiz ve ustalaramızın yönlendirmesine bakacağız ;)

mimit
03-05-2011, 23:45
Bende yasin e esp önericem ama onun araçta fap,kat hiç bir şey kalmamış :( 15,000 km bakım aralığı var ve kullananlardan aldığım yorumlarda çok iyi eksiltme yapan araçlarda bariz bir iyileşme olmuş,şöyleti arkadaşım focusun da 10,000 km de ortalama 1,5 2 litre yağ kaybediyordu, şuan yarım litre kadar bir eksiltme olduğunu söylüyor 15,000 km de.onun yalancısıyım kullanama görede değişebilir tabiki

γuяdaeя
04-05-2011, 00:15
Mobil 1 Esp iyidir.. kullanıp şikayet eden duymadım hiç :havali

aydalper
04-05-2011, 06:14
Motorda meydana gelen hasarların büyük bir bölümü ilk anlarda meydana geldiğine göre soğuk motora göre tercih yapmak en iyisi diye düşünüyorum. Önceki tüplü honda aracımda 10/40 tan Mobil 5/30'a geçtiğimde farkı bariz bir şekilde hissettim. İlk çalışmalar çok daha kolay ve sessiz hale geldi, ayrıca daha önce 5000 km sonra kendinden geçen yağ yerine tam sentetikğin dayanıklılık farkınıda açıkça gördüm. 10/40 yarı sentetik yağların yerine özellikle ben gibi iç kesimlerde gece ayazının olduğu, hava sıcaklığının çok düştüğü yerlerde yaşayanların 5w veya 0w değerine sahip tam sentetik yağ kullanması daha iyi olacaktır. Benzinli motorda bu farkı hissettiğime göre turbolu bir motorda kesinlikle çok daha büyük bir fark gözlenecektir.

mygold
11-05-2011, 19:01
arkadaşlar şunu ögrenmek ıstiyorum.
Yaptıracagım bakımda ya castrol yada mobıl 1 esp tam sentetık yag kullanmak ıstıyorum fakat duyumlarıma gore
1) tam sentetık yaglar bıraz daha ınce oldugu ıcın aracın yag eksıltmesıne sebeb olur dıyorlar
2)ayrıca araç hangi motor yağına alışmış ıse onla devam edılmelı fikri
bu yorumlar dogrumudur acaba.

bırde forumca bır yag markasını kesınlestırmeyı onerıyorum cunki bu konuda oncedende başka forumlarda gordugum bilgi karmaşası formumuzda yaşansın istemıyorum.

bu konuya kesın bır cozum getırmek ıcın motor ustalarından ve bılır kışılerden yorumları beklıyorum.
tavsiyelerı dızel ve benzınlı araclarımız ıcın ayrı ayrı yaparsak memnun olurum..teşekkürler..

TanerHoca
11-05-2011, 19:04
mücahit tam sentetik yağı üretici kullanılacak araca uygun özelliklerde üretmiştir.o yüzden motorda sorun yoksa sırf sentetik yağ kullanıldı diye yağ eksiltme sorunu olacağını zannetmiyorum.öyle birşey olsa bile bu tolore edilebilir sınırlar içinde gerçekleşecektir.
motorun hangi yağa alışmışsa onunla devam etmenin doğru olacağı tezini ben de duydum.benimki en azından bundan sonra ineo ile devam edecek kısmet olursa.

forumca yağ markası kesinleştirme işi ne derece uygun olur?herkes araç üreticisinin tavsiye ettiği özellikleri taşıyan yağı markası ne olursa olsun kullanabilir.

illa da kullanılacak yağa bir standart getirmek gerekirse o standartı servisler getirmeli.bir gidiyorsun 9000 5 40 koyuyorlar.bir gidiyorsun ineo ecs 5 30 koyuyorlar.yani kullanılan yağda markanın bence pek önemi yok.önemli olan üreticinin belirttiği standartları karşılayan yağı kullanmak.yağ tercihi biraz da bütçe işi.yani ekonomik yönden sıkıntı yoksa herhangi bir markaya ait tam sentetik yağ(sürekli aynı yağı kullanarak) tercih edilebilir.

γuяdaeя
11-05-2011, 19:06
5w/30 eksilir mi bilmiyorum ama ilk çalıştırma esnasında düşük viskositede olduğu için daha çabuk ısınacak ve motoru aşınmalardan daha çok koruyacaktır. Tabi bu söylediğim özellikle soğuk iklim bölgelerinde daha da önemli.

Diğer taraftan forumun hangi yağ konusunda kararı az çok belli zaten. Ineo 5w/30 :)
Alternatifler Mobil 1 ESP ve Castrol EDGE olabilir... Hepsi de kendini kanıtlamış markalar. Ben olsam fiyatına bakar ona göre karar verirdim.

mygold
11-05-2011, 19:09
bir markada karar kılıp hep onu kullanmak iyi olacak herhalde .. bırde araclar genelde 1.6 hdi ve 1.6 vti. yag tavsiyeleri konusunda pek zorluk olmayacaktır kanaatındeyım..

TanerHoca
11-05-2011, 19:16
mücahit totalin quartz 9000 5/40 ve ineo ecs 5/30 yağlarının ikisi de hem dizel hem de benzinli motorlarda kullanılabilen yağlar.yalnız ineo tam sentetik.

mygold
11-05-2011, 19:22
hocam peugeot total den vazgecmıyor. hatta son servıs bakımında castrol konmasını ıstedım. faturadada castrol yazmasına ragmen ıcerde aracıma total yag koyduklarını gordum ve sordum bakımı yapan arkadaş hocam buda tam sentetık sorun olmaz dedı.. bende bısey demedım. ama sonucta benden fazla ucret aldılar herdurumda castrol totalden pahalıdır . bu yetkılı servıs sorumsuzlugunu hıç sevmıyorum..

γuяdaeя
11-05-2011, 19:25
hocam peugeot total den vazgecmıyor. hatta son servıs bakımında castrol konmasını ıstedım. faturadada castrol yazmasına ragmen ıcerde aracıma total yag koyduklarını gordum ve sordum bakımı yapan arkadaş hocam buda tam sentetık sorun olmaz dedı.. bende bısey demedım. ama sonucta benden fazla ucret aldılar herdurumda castrol totalden pahalıdır . bu yetkılı servıs sorumsuzlugunu hıç sevmıyorum..

Sen bunu göre göre niye sessiz kaldın ki? Fiyatının ne olduğunu bilmiyorum gerçi ama madem fiyat farkı var diyosun itiraz etseydin faturaya.

mygold
11-05-2011, 19:33
işte orası daha trajikomik.. faturayı kesen arkadaşa içerde total kondu dedım oda faturada ne yazıyorsa o konmuştur beyfendı dedı.. ayrıca sızın servıs ıcıne gırmenızde yasak nasıl gırdınız dıye bıde benı suçlu cıkardı. servıs ıcındekı bakımı yapan tanıdıgım bır arkadaştı . sımdı onu bulup tartışmayı ıyıce uzatıp onunda bana gerceklerı soylemesınden dolayı ortaya cıkan durumdan dolayı uzulmesını ıstemedım acıkcası..

γuяdaeя
11-05-2011, 19:40
işte orası daha trajikomik.. faturayı kesen arkadaşa içerde total kondu dedım oda faturada ne yazıyorsa o konmuştur beyfendı dedı.. ayrıca sızın servıs ıcıne gırmenızde yasak nasıl gırdınız dıye bıde benı suçlu cıkardı. servıs ıcındekı bakımı yapan tanıdıgım bır arkadaştı . sımdı onu bulup tartışmayı ıyıce uzatıp onunda bana gerceklerı soylemesınden dolayı ortaya cıkan durumdan dolayı uzulmesını ıstemedım acıkcası..

Bir nevi arkadaşını korumak istedin... İyi etmişsin :iyi

mygold
11-05-2011, 19:43

Bir nevi arkadaşını korumak istedin... İyi etmişsin :iyi

aynen oyle yurdaer abı

mimit
11-05-2011, 20:39
Bulabilirseniz ESSO dan şaşmamak lazım bence,marka tavsiyelerine de bakacak olursak, peugeot esso yoksa total der.

Esso Ultron ESP 5W30 dizel 308 ler için ideal buda olmazsa ben Mobil 1 formula 5w30 ESP öneririm, esso bulamadığım için aracım da şuan mobil 1 var,partikül filitresinin korunması ve ömrünün uzatılması için özel geliştirilmiş yağlar aynı zamanda tam sentetikler.

mygold
11-05-2011, 21:36
Esso Ultron ESP 5W30 nasıl bir yagdır ilk defa adını duyuyorum..

otmotvmhndsi
11-05-2011, 21:56
Şahsi tercihim

1) Mobil 1 ESP 5/30
2) Total ECS 5/30

mygold
11-05-2011, 22:04
Şahsi tercihim

1) Mobil 1 ESP 5/30
2) Total ECS 5/30

berker sımdı baktım esso , exxon mobil firmasının markasıymış . peugeot ta esso yaglarını tavsıye edıyormuş..

mimit
11-05-2011, 22:11
Esso peugeot un uzun yıllar vazgeçemediği bir markadır aslında,Türkiyede çok fazla bilinmez motor yağı olarak,bunun başlıca sebebi fiyatının yüksek olmasıdır,bu sebepten dolayı çok fazla tercih edilmemiş bir markadır.Her yağcıda bulunmaz,servislerde ise genelde otomatik şanzıman için ürettiği yağlar bulunur.Avrupada bizdeki Bosch Car Servisleri benzeri yerleri mevcut.Bir ara Total ile ortak üretimde bulundular ve bu dönem total in yıldızının parladığı dönemdir ama şuan bu ortaklıkları geçerli değil.
Şuan Mobil ile ortaklar ESP teknolojide mobil yeni nesil yağlarında mevcut dediğim gibi Mobil 1 Formula ESP,şuan dizel partikül filtreli araçlar için çok uygun ve güzel bir yağ.
Totalden vazgeçmek istemiyorsanız yukarıda belirtilen total ürünü aracınıza uygundur ama bakım aralığı ne sunuyor bilmiyorum kullanmadığım için,Mobil 15.000km lik ömür veriyor söz konusu yağına.

mygold
11-05-2011, 22:14
Esso peugeot un uzun yıllar vazgeçemediği bir markadır aslında,Türkiyede çok fazla bilinmez motor yağı olarak,bunun başlıca sebebi fiyatının yüksek olmasıdır,bu sebepten dolayı çok fazla tercih edilmemiş bir markadır.Her yağcıda bulunmaz,servislerde ise genelde otomatik şanzıman için ürettiği yağlar bulunur.Avrupada bizdeki Bosch Car Servisleri benzeri yerleri mevcut.Bir ara Total ile ortak üretimde bulundular ve bu dönem total in yıldızının parladığı dönemdir ama şuan bu ortaklıkları geçerli değil.
Şuan Mobil ile ortaklar ESP teknolojide mobil yeni nesil yağlarında mevcut dediğim gibi Mobil 1 Formula ESP,şuan dizel partikül filtreli araçlar için çok uygun ve güzel bir yağ.
Totalden vazgeçmek istemiyorsanız yukarıda belirtilen total ürünü aracınıza uygundur ama bakım aralığı ne sunuyor bilmiyorum kullanmadığım için,Mobil 15.000km lik ömür veriyor söz konusu yağına.

mimit durum boyleyse esso ve mobıl ortaklığının sonucu olan mobil 1 esp 5/30 kullanmak cok mantıklı. bilgiler icin tesekkurler..

mygold
11-05-2011, 22:18
arkadaşlardan ogrendıgıme gore total yagları kotu degıl ama kullanımda 7500 km den sonra etkısı azalıyormuş.

γuяdaeя
11-05-2011, 22:24
Esso ve Mobil aynı şirketin ürünü değil mi zaten? Exxon Mobil...

Bu arada sentetik yağ için 10000-15000 km ömür konusunda Reis'in bilgilendirmesi vardı bir başlıkta. Ben bulamadım, eğer kendisi tekrar yazarsa makbule geçer ;)

mimit
11-05-2011, 22:26
Denemekten zarar gelmez,motorun alıştığı yağ ile devam etmesi mantığı bana çok doğru gelmiyor,sonuçta bunlarda teknoloji ürünleri ve her geçen gün yenir gelişme oluyor.Ben dediğim gibi aracı alır almaz ustamın yanında soluğu aldım oda içindeki yağa bakıp araç hediyesi olarak hava ile çekti araçtaki yağı ve yerine Mobil 5w30 koydu bundan sonra yağın bu dedi yakıtı da opetten alacaksın dedi,kendisine güvenim tamdır,önceki araçlarımla ilgilide beni hep doğru ve bir yönlendirdi ve hiçbir sorun yaşamadım.Birazda ben araştırmayı severim elde ettiğim bilgilerde bu yönde.

mimit
11-05-2011, 22:32
Esso ve Mobil aynı şirketin ürünü değil mi zaten? Exxon Mobil...

Bu arada sentetik yağ için 10000-15000 km ömür konusunda Reis'in bilgilendirmesi vardı bir başlıkta. Ben bulamadım, eğer kendisi tekrar yazarsa makbule geçer ;)

Bir ortaklık söz konusu ama ortaklık sürecinden ayrı olarak,Esso kendi adına üretim yapmaya devam etmekte,ama sanırım ülkemizde mobil in daha çok tanınmasından dolayı,Mobil adı il esatışıa devam ediliyor,bundan 1 - 2 yıl öncesine kadar Esso yağları bulabiliyorduk,şimdi neredeyse imkansız,ortaklık ise bildiğim kadarıyla uzun zamandır süren bir ortaklık.

mimit
11-05-2011, 22:33
ESSO örnek amaçlı bir link.

http://www.neumaticosylubricantesonline.com/shop/esso/55-esso-ultron-esp-formula-p-5w30-5l.html

mygold
12-05-2011, 09:58
tam sentetık olsunda ne olursa olsun mantıgı dogrumu..? ???

TanerHoca
12-05-2011, 10:05

yağ olsun da... :havali

mygold
12-05-2011, 10:17

yağ olsun da... :havali

oyle deme be hocam gidipte shell motor yagı koymakta olmaz .. :tesekkur

Ömer Gedik
12-05-2011, 10:22
Denemekten zarar gelmez,motorun alıştığı yağ ile devam etmesi mantığı bana çok doğru gelmiyor,sonuçta bunlarda teknoloji ürünleri ve her geçen gün yenir gelişme oluyor.Ben dediğim gibi aracı alır almaz ustamın yanında soluğu aldım oda içindeki yağa bakıp araç hediyesi olarak hava ile çekti araçtaki yağı ve yerine Mobil 5w30 koydu bundan sonra yağın bu dedi yakıtı da opetten alacaksın dedi,kendisine güvenim tamdır,önceki araçlarımla ilgilide beni hep doğru ve bir yönlendirdi ve hiçbir sorun yaşamadım.Birazda ben araştırmayı severim elde ettiğim bilgilerde bu yönde.

Motorun içindeki yağı vakumla mı çekti ??? Yazık olmuş Peugeot bu konuda kesinlikle uyarıyor. Böyle bir işlem yapılmamalıdır. Motor ilk çalıştığında direk kuru çalışır.

Motordaki yağ, yağ filtresi söküldükten sonra karter tapasından boşaltılır. Aracın içinde kalan yağ aracın ilk çalışmasındaki
kuru sürtünmeyi engeller.

Bu arada Opet'in yakıtlarından ağzım yandı bende hiç uğramıyorum. :'(

mygold
12-05-2011, 10:28
omer sen montebello ıle 160bın km aşmış bırı olarak bakımlarda sureklı hangı yagı kullandın ?

Ömer Gedik
12-05-2011, 10:43
Total İneo ECS 5W30 kullandım.. Şu ana kadar da herhangi bir sorun yaşamadım. :)

mimit
12-05-2011, 11:23
Hocam peugeot a kalsa ohoooo hooo,ben çok araştırdım,peugeot türkiye ile görüştüm,tüketici dernekleriyle görüştüm,normalde araçlarımızın bakımını garantisi bitmeden sanayide yaptıra biliyoruz faturalı olması kaidesi ile,ama bizde bu anlaşıldığı an araç garanti dışı diyorlar kimseninde uğraşacak vakti olmadığından üstüne düşmüyor,

Vakumla işlemine gelince motordaki yağın hepsi çekilmedi 2 litreden biraz fazla ama 2.5 litrede değil,üstünü Mobil esp ile tamamladık

Yakıt konusuda bence markadan çok birazda istasyonlarla alakalı,şöyle ki 406 aracımda LPG mevcuttu Ankara içinde sürekli yakıt aldığım 2 farklı istasyon vardı(litre fiyatlarıda aynı),ikisinde de depoya aynı litrede yakıt almama rağmen aralarında hep 30 40 km fark olurdu.benzin yad adizel işide böyle,düzgün bir istasyon bulup oradan devam etmek lazım ama bu arada oluşabilcek can sıkıcı bir durumda korkutmuyor değil,yok ben shell den devam ederim.Puanlarım
da baya bi birikti :)

Her motor yağı aynıdır fikrine de katılmıyorum,içerikleri değiştiğinde yakıt ekonomisi sağlayabiliyorlar,yada ESP de söylendiği gibi emisyon sistemini koruyabiliyorlar ... gibi devam edip giden bir liste oluşuyor.

mygold
12-05-2011, 11:30
opetten almıyorum almamda.. aldıgımda araç az yol katedıyor..sımdılık total ve bp alıyorum.shellde alan arkadaşlar var ıyı ama motor sesı daha tizleşiyor diyorlar. ıcındekı temızlık katkılarından kaynaklanıyor olabılır..

mimit
12-05-2011, 11:45
Opet Ankarada en pahalı istasyonlara sahip,bende şimdilik shellden devam ediyorum,az bir puan daha biriktirmem lazım :) Opet te rakamları böyle tutarsa ben shell den devam ederim ama bir denemek istiyorum,farklı bir kaç marka ile km ölçümü yapmak gibi bir düşünce var içimde.

Ömer Gedik
15-05-2011, 22:51
mimit

Bakım olayını zaten biliyorum. Garanti Prosedüründe bile yazıyor. :) İtiraz edene açık ve net gösterilebilir. Tek şart Peugeot ürünleri kullanmak.

Yağ konusunda demek istediğini tam anlamadım. Vakumlama demişsin 2 litreden fazla demişsin. Açıklayabilir misin biraz? Ayrıca bu yağ konusunun Peugeot ile de değil tüm markalara vakum olayına sıcak bakmıyorum. Vakumla boşaltılan araçlarda kısmi yerlerde yağ filminin yok olduğu bölgeler oluşabilir.

mimit
15-05-2011, 23:05
işlem şu şekilde yapıldı yapıldı,araç stop ettikten yaklaşık yarım saat sonra yağ kontrol cobuğunu çıkartıp oradan aşağı küçük bir hortum saldık,yağı çeken makine üzerinde yağ bidonu gibi bir yer var çektiği yağ oraya geliyor,üzerinde de ml. hesebı ölçek var bu bu ölçeği gözlemleyerek 2 litrenin biraz üstünde yağ çektik.yanı karterde biriken yağdan aldık,bunu da düşük basınç ile çektik ki ölçü fazlaya kaçmasın. sonrada esp 5w30 un 1 litreliklerinden iki adet açtık ve normal şekilde yağ dolumunu yaptık,biraz eksik kaldı 2 litre ekleyince sonra bir litrelik daha açıp biraz daha doldurup kontrol cubuğun dan doğru seviyede olduğunu kontrol ettik aracı çalıştırdık bir süre sonra stop edip biraz bekleyip tekrar ölçtük ve ve seviye normaldi.vakumdan kastım bu,bu işlemde kartelde biriken yağ çekildiği için bir zararı olacağını sanmıyorum ben,ki ayrıca dediğim gibi yağın tamamını da çekmedik. bu söylediğim yöntemin dışında bir vakumlama işlemi varsa onuda bilmiyorum...

Ömer Gedik
15-05-2011, 23:24
Ben vakum diyince yağın tamamı çekildi diye düşündüm ilk başta :) Birde 2,5 lt bizim araçlar için az maalesef. Yağ filtre bölümünü de söküp boşaltmışsınızdır umarım.

Bu iş aslında Karter tapasını sökere kolayca yapılıyor. :) Bizim hazne 4 lt lik tam ne kadar alıyordu hatırlamıyorum. Ama 3 lt den fazla olduğu kesin. 4 lt bitiyor diye biliyorum ben.

mimit
15-05-2011, 23:32
3.8 litre 308 lerin tam yağ kapasitesi hatta bir yabancı forumda 4 litrenin sonuna kadar doldurulmasının ilk çalışmalarda turboyu zorlıyacağını bunun için dikkatli olunması gerektiği mümkünse 4 litre yapın tamamanın doldurulmamasını önermişti bir kullanıcı.

ustamda aşağıdan boşaltalım dedi ama önceki corolla ile yaşadığım yetkili servis faciasından sonra dedim ilk bakıma kadar başka bir yol bul oda bu şekilde halletti.

TanerHoca
22-05-2011, 23:10
http://www.arabam.com/haber/Madeni-Yaglar-Sentetik-yag-kullanmaniz-icin-bazi-sebepler/Detay-292722

"Fiyat olarak daha pahalı olan sentetik motor yağları daha uzun ömürlü olur ve böylece motor yağı değişim sürecini en az indirger. Bu yağlar daha akışkandır, ısıyı düşürür ve motorunuza azami koruma sağlar. Böylece motorunuzun ömrü uzar.

Diğer yağlara nazaran kıvamları daha yüksektir. Sentetik yağlar petrol bazlı yağların içinde bulunan bazı maddeleri içermeyebilir. Bu maddeler genellikle motora hiçbir etki göstermeyen maddelerdir. Daha akışkan ve daha kıvamlı olduklarından dolayı sentetik motor yağları motorunuzun en iyi performansı göstermesini ve yakıt tasarrufu sağlayacaktır. Bu da paranızın cebinizde kalmasına vesile olacaktır. Parafin içermediğinden dolayı çok soğuk havalarda bile akışkanlığını koruyacak, böylece motor içerisinde rahatça akışkanlık gösterecektir. Bu yağların fiyatları gözünüze başta pahalı görünse de uzun vadede paranızın cebinizde kalmasını sağlayacaktır."

mygold
22-05-2011, 23:16
bugun bende okumuştum bu haberı hocam..

TanerHoca
22-05-2011, 23:30
bugun bende okumuştum bu haberı hocam..

bu durumda aşağıdaki mesajda geçen tespit yalan oldu.çünkü haberde şöyle bir ifade var:"...sentetik motor yağları daha uzun ömürlü olur ve böylece motor yağı değişim sürecini en az indirger."

arkadaşlardan ogrendıgıme gore total yagları kotu degıl ama kullanımda 7500 km den sonra etkısı azalıyormuş.

mygold
22-05-2011, 23:46
yalnız hocam butun tam sentetık yaglar aynı kalıtede degıl ama. tam sentetık castrol ile total aynı kalıtede olmaz bence.

mygold
23-05-2011, 07:29
kullanacagım motor yağları
1)Total Ineo ECS 5W30
2)Mobil 1 ESP Formula 5w/30
3)Castrol edge turbo diesel 5w40

TanerHoca
23-05-2011, 07:31
1)total ineo
2)mobil 1 esp
3)castrol edge turbo diesel

üçü bir arada diyorsun yani :gul5
mücahit bence üçünü birden değil de bunlardan sadece biri seçip onu kullan :gul9

Dreamcatcher
23-05-2011, 07:33
Ya Allah Bismillah..Taner hoca dan günaydın mesajı :gul6 :gul6 :gul6

mygold
23-05-2011, 07:36
1)total ineo
2)mobil 1 esp

mücahit bence üçünü birden değil de bunlardan sadece biri seçip onu kullan :gul9

toplam 4 litre olacagına gore 1 lt total, 1,5 lt mobil, 1,5 lt castrol iyi gider :D
sonrası :moto

TanerHoca
23-05-2011, 07:45
1)total ineo
2)mobil 1 esp

toplam 4 litre olacagına gore 1 lt total, 1,5 lt mobil, 1,5 lt castrol iyi gider :D
sonrası :moto

kaportaya da zeytin yağı.artık senin 308 i tutabilene aşk olsun.

:gul6

http://img716.imageshack.us/img716/822/2662010kirkpinarjpg.png

Yasin CCK
23-05-2011, 08:04
:gul5

Sabah sabah iyi güldüm :D

Günaydınlar herkese....

γuяdaeя
23-05-2011, 22:49
Mücahit, standart bir kullanımla bu yağların hangisinin daha iyi olduğu pek anlaşılmaz bence. O yüzden diyorum ki hangisi bütçene daha uygunsa onu al kullan.

TanerHoca
12-09-2011, 13:22
nette gezinirken aşağıdaki bilgiye rastladım:

"Motor yağı kalitesiyle aracın performansı arasında paralel bir bağlantı vardır. Motor yağı seçimi için öncelikli yapmanız gereken aracınızın kullanım kılavuzuna bakmak olacaktır.

Kullanım kılavuzunda belirtilenden farklı bir yağ kullanmanız aracınıza zarar verebilir. Yeni bir aracınız varsa ve aracınızı daha çok günlük sürüş için kullanıyorsanız 5W-30 tipi multi akışkan yağ kullanabilirsiniz.

Aracınız biraz daha eski bir modelse 10W-30 tipi multi akışkan yağlar daha çok işinizi görecektir. Aracınızı hızlı kullanıyor veya sıcak bir iklim bölgesinde yaşıyorsanız 10W-30 veya 10W-40 tipi multi akışkan yağlar daha iyi bir seçim olacaktır. Soğuk bir iklim bölgesinde yaşıyorsanız ağır multi akışkan yağlardan kaçınmanız gerekmektedir. Aksi takdirde multi akışkan yağ soğuk havada motorunuzun çalışmasına engel teşkil edebilir. Bu tip yağlar sıcak havada iyi performans gösterir. Bundan dolayı 30W – 40W olan yağınızı 20W ye düşürmeniz motorun soğuk havalarda rahat çalışmasını sağlayacaktır."

alıntıdır:http://www.arabam.com/haber/Madeni-Yaglar-Motor-yagi-nasil-secilir/Detay-292723

webbee
29-09-2011, 21:54
arkadaslar aracımı 30.000 km bakımına fatih peugeot servisine götürdüm(ankara)
tanısıklıgımız ve tavsıye uzerıne servısı degıstırdım memnunda kaldım servıs 2010 da bazı serı numarasından sonra cıkan 308 lerde farklı yag kullanılmasını soyledı ve 15000 bakımdakı orjınal yagdan 30 40 tl pahalı yıne orjınal yag koydu dıger yag tıkanma yapıyormus kullanılması gerken yag bu dedı sordum sorusturdum dogruluk payı kesın. total marka 10w-40 yag normal yagı .Ama arabanızda FAP yani partikül filtresi varsa total 5w-30 (esp formula)
yagı koyulması gerekıyor cok servıs bunu koymuyor fıyatı dusuk tutumak ıcın bılgınıze

TanerHoca
29-09-2011, 22:05
konunuz motor yağı ile ilgili paylaşımların yapıldığı konuyla birleştirildi.

mimit
30-09-2011, 07:53
arkadaslar aracımı 30.000 km bakımına fatih peugeot servisine götürdüm(ankara)
tanısıklıgımız ve tavsıye uzerıne servısı degıstırdım memnunda kaldım servıs 2010 da bazı serı numarasından sonra cıkan 308 lerde farklı yag kullanılmasını soyledı ve 15000 bakımdakı orjınal yagdan 30 40 tl pahalı yıne orjınal yag koydu dıger yag tıkanma yapıyormus kullanılması gerken yag bu dedı sordum sorusturdum dogruluk payı kesın. total marka 10w-40 yag normal yagı .Ama arabanızda FAP yani partikül filtresi varsa total 5w-30 (esp formula)
yagı koyulması gerekıyor cok servıs bunu koymuyor fıyatı dusuk tutumak ıcın bılgınıze

küçük bir yanlışlık olmuş sanırım esp formula total in değil,mobilin ürünü ve bakım aralığı 15.000 km,totalın ürünü olan ise ineo ecs ve aralarında bence büyük fark var,total kullanan bazı kişiler eksiltmeden falan bahsediyor,ben aracımda mobil kullanıyorum bakıma 3000 km kaldı ve daha dün kontrol ettim yağımda her hangibir eksiltme yok.bunun dışında gene kullanıcı yorumlarına bakarak totalın 10.000 km sonra özelliğini yitirmeye başladığınıda görebiliyoruz.bu iki ürünn aralarında fiyat farkı da mevcut.

Ömer Gedik
30-09-2011, 08:21
mimit
30-45-60-75-90-105-120-135-150-160-170 bakımlarında Total ineo ecs kullandım.Memnunum açıkçası herhangi bir sorunda yaşamadım. Ayrıca Aracım hiç duman atmıyor.

mimit
30-09-2011, 08:30
mimit
30-45-60-75-90-105-120-135-150-160-170 bakımlarında Total ineo ecs kullandım.Memnunum açıkçası herhangi bir sorunda yaşamadım. Ayrıca Aracım hiç duman atmıyor.

ben genelde okuduklarımı yazdım,bir çok paylaşım alanında yorumlar böyle,aracımın ilk aldığımda içindeki yağı boşaltıp esp koymuştum daha sonra bakımda aracıma castol koydular ya benim pipirikliliğimden yada başka bir sebepten bilmiyorum ama aracın çalışması biraz daha gürültülü ve vibrasyonlu gibi geldi bende gene gidip yağı boşaltım 5/30 esp koydurdum,şimdi herşey gene normal geliyor bana da.bu aradaki fark farklı motorlara sahip olduğumuzdan da kaynaklanıyor olabilir,serviste bir çok 110 luk 308 e 10/40 koyuyorlar.

mygold
30-09-2011, 08:58
mobil 1 esp formula kullanıyorum.. tavsıye ederım. ilk calıstırmada daha rahat ve motor ısınana kadar gecen surede daha az . ben yetkılı servıste faturaya castrol yazıp total koyduklarınıda gordum hangisi ucuz ise onu tercıh edıyorlar .. ama asıl olan sızın tecıhınız :iyi :havali :havali

Ömer Gedik
30-09-2011, 09:01
110 luk FAP lı araca tam sentetik uygun yağ konulmalı. Mobil1 ESP ninde methini duyuyorum ama çok şükür ben mutluyum. :)

mimit
30-09-2011, 09:04
bu yağ konusunda servislere kesinlikle güvenmiyorum,ben giderken yanımda mobil götürdüm almadılar,total koyacaz dediler faturada castrol yazıyor :)

Ömer Gedik
30-09-2011, 09:08
bu yağ konusunda servislere kesinlikle güvenmiyorum,ben giderken yanımda mobil götürdüm almadılar,total koyacaz dediler faturada castrol yazıyor :)

En güzeli araca 4lt lik istediğiniz yağın döküldüğünü görmek :D

mimit
30-09-2011, 09:10
bu arada geçenlerde bir yazı okudum yağ dolumu ile ilgili.aracın kapasiteinden fazla yağ koymakta motor ve turboyu zorlarmış,bizim araçlar 3.8 ltre alıyor,ben 4 litreyi son damlasına kadar bekliyorum,acaba yanlışmı yapıyoruz.

Ömer Gedik
30-09-2011, 09:15
bu arada geçenlerde bir yazı okudum yağ dolumu ile ilgili.aracın kapasiteinden fazla yağ koymakta motor ve turboyu zorlarmış,bizim araçlar 3.8 ltre alıyor,ben 4 litreyi son damlasına kadar bekliyorum,acaba yanlışmı yapıyoruz.

Yağ'ın son demlerine gelindiğinde kontrollü dolum yapıyorlar benim araca. 4 lt genellikle tamamen boşalmıyor. Yani bekleyip çubuk kontrol ediliyor. Seviyeye göre ekleme yapılıp tamamlanıyor.

Fazla yağ ciddi problemlere sebep olabilir.

mimit
30-09-2011, 09:18
aynı şekilde gittiğim serviste te işlem yapıyorlar ve be her seferinde bırak aksın diyorum,artık demesem iyi olacak sanırım.

Hasan_33
08-01-2012, 16:50
Peugeot tarafindan Önerilen Motor Yaglari;

http://i1186.photobucket.com/albums/z363/humangelir/motoryagitablosu.jpg

Erlaubt = Izinli
Besonders empfohlen = Özellikle tavsiye edilen
Nicht Erlaubt = Izinli degil, kullanilmamali

Not: Uygun konuyu bulamadigim icin yeni konu actim, admin listeyi uygun gördügü yere tasiyabilir.

Ahmet Ç.
08-01-2012, 17:48
Ben "mobil 1 5/30 tam sentetik" kullanıyorum .

mygold
08-01-2012, 18:41
ahmet hocam bende mobıl 1 ciyim . formula esp 5w-30 tam sentetık..

Hasan_33
08-01-2012, 18:49
Bence en uygunu bu;

ACEA A5 / B5 / C2
PSA Peugeot / Citroen B71 2290

tamamen tavsiyeye uyuyor. 2 tane siparis edecegim.

http://www.ebay.de/itm/TOTAL-Quartz-Ineo-ECS-5W-30-Motorol-5-Ltr-5W30-5W-30-/170547870074?pt=Autopflege_Wartung&hash=item27b571f97a#ht_3475wt_1185

TanerHoca
08-01-2012, 18:53
hasan fiyat çok uygunmuş.
burada servisler ineo 5/30 için 130-150 lira yazıyor.

Hasan_33
08-01-2012, 18:57
Bari onun fiyati uygun olsun. Arabayla ilgili hersey oradan daha pahali :( Arabanin kendi haric :fiuw

TanerHoca
08-01-2012, 19:00
Bari onun fiyati uygun olsun. Arabayla ilgili hersey oradan daha pahali :( Arabanin kendi haric :fiuw

ben de şimdi onu yazacaktım.8-10.000 yuroya arabaya biniyorsunuz bir de şikayet ediyorsunuz.
görmüyormusun adam 1.6 motorlu 2. el 508 e 88.000 lira fiyat yazmış :kafa

Hasan_33
08-01-2012, 19:12
Hocam sakin bakmayin buraya :)

http://www.autoscout24.de/ListGN.aspx?atype=C&mmvmk0=55&mmvmd0=19553&mmvco=1&make=55&model=19553&pricefrom=1000&cy=D&ustate=N%2CU

TanerHoca
08-01-2012, 22:51
hasan bakma dediğin için bakmadım.
yalnız linkte ne var çok merak ediyorum.bakan bir arkadaş varsa söylesin lütfen.

Yasin CCK
08-01-2012, 23:39
hasan bakma dediğin için bakmadım.
yalnız linkte ne var çok merak ediyorum.bakan bir arkadaş varsa söylesin lütfen.

:D

Çok ucuza 508 var hocam, bende fiyatını söylemeyimde daha çok kızmayın :)

balkesli
20-02-2012, 23:45
Arkadaşlar;
Biraz araştırma yaptım motor yağlarıyla ilgili. Peugeot'un tavsiye ettiği Total Quartz İneo 5W30 ile eşdeğer spesifikasyonlara sahip, Yine önde gölen üreticilerin onaylarını almış diğer motor yağlarını buldum. Ucuzdan Pahalıya doğru sıralarsak; (Fiyatlar yaklaşık değerlerdir)

1) BP Visco 7000 5W-30: 60 TL
2) Mobil1 ESP 5W-30: 100 TL
3) Shell Hellix Ultra Extra 5W-30: 110 TL
4) Total QUARTZ INEO ECS 5w/30: 140 TL

Bu durumda arabamıza BP Visco 7000 koymanın bir sakıncısı olabilir mi? Yahut bu yağı deneyeniniz var mı? Gördüğüm kadarıyla özellikle Almanya'da baya popüler bir yağ. Aynı şekilde Shell'in de bayağı bir reklamı var yurtdışı magazinlerde.

mimit
20-02-2012, 23:58
ben mobil 1 esp 5/30 kullanıyorum.total ve özellikle castrol e göre daha iyi olduğunu düşünüyorum,gram eksilme olmuyor.aracın bakım periyodu 15,000 km ama 12,000 gibi bakıma sokuyorum bu rakamıda 10,000 e çekmeyi düşünüyorum.

Ahmet Ç.
21-02-2012, 01:07
Mobil 1 tam sentetik 5/30 kullanıyorum.
10 binde bir değiştiriyorum 2 kerede bir bor atıyorum,
eksiltmedir kaçak dır allaha sükür bir dert yok suana dek,
arac 100 binde

mygold
21-02-2012, 08:19
Mobil 1 tam sentetik 5/30 kullanıyorum.
10 binde bir değiştiriyorum 2 kerede bir bor atıyorum,
eksiltmedir kaçak dır allaha sükür bir dert yok suana dek,
arac 100 binde
ahmet hocam bende mobil1 esp formula kullanıyorum. mobilciyiz ;)
buda aslanlarımıza uygun oldugunu gostermesı için
http://www.mobil1.fr/la-gamme/~/media/france/products/250x252-esp-formula-5w30-info.ashx

Ömer Gedik
21-02-2012, 10:07
Ben 13 kez aracıma Total İneo ECS 5W30 koydum ve aracımda eksiltme veya herhangi bir sorun oluşturmadı. Memnunum ve devam ediyorum. 4000 km sonra 14. kez yine İneo dolduracağım. :)

Bu arada İneo alacaklar için yine koli alımı yapıp ucuza getirebiliriz. O zaman 90-100 TL gibi bir fiyata geliyor.

Ahmet Ç.
21-02-2012, 11:16
ahmet hocam bende mobil1 esp formula kullanıyorum. mobilciyiz ;)
buda aslanlarımıza uygun oldugunu gostermesı için
http://www.mobil1.fr/la-gamme/~/media/france/products/250x252-esp-formula-5w30-info.ashx

Aynen sevgili hocam :)

Ömer Gedik
27-03-2012, 20:04
Arkadaşlar bir çoğumuzun aklında hangi motora hangi yağ konulmalı sorusunu cevaplamak istedim. Bu konuda Peugeot ve Total 'in bir tablosu mevcut. Motorlar kodlarıyla yazmaktadır. Faydalı olması dileğiyle...

http://i1110.photobucket.com/albums/h451/omerg308/YaTablosu.jpg

Yukarıdaki Motor Kodlarını bilmeyenler için açıklık getirelim.
TU3 -> 1.4 75 Hp
TU5 -> 1.6 90 Hp ve 1.6 110 Hp
ET3 -> 1.4 90Hp
EW10J4 -> 2.0 137 Hp
EW10JA -> 2.0 HPI 140 Hp
EW10J4S -> 2.0 180Hp
EW12J4 -> 2.2 160Hp
EW12E4 -> 2.2 163 Hp
ES9J4 -> 3.0 V6 210 Hp
ES9A -> 3.0 V6 216 Hp
XU10J4RS -> 2.0 167 Hp
EP3 -> 1.4 VTI 95 Hp
EP6 -> 1.6 VTI 120 Hp
EP6DT -> 1.6 THP 150 Hp ve 156 Hp
EP6DTS -> 1.6 THP 175 Hp
DV6ATED4 -> 1.6 HDI 90Hp
DV6BTED4 -> 1.6 HDI 75 Hp
DV6TED4 -> 1.6 HDI 110 Hp
DW10TD -> 2.0 HDI 90 Hp
DW10ATED -> 2.0 HDI 110 Hp
DW10BTED4 -> 2.0 HDI 136 Hp
DW10BTED4 E5 -> 2.0 HDI 140
DW10UTED4 -> 2.0 HDI 120 Hp
DT17 -> 2.7 V6 HDI 204 Hp

sarman
27-03-2012, 23:06
yahu 107 yine yok, bizimki araba değilmi ? Anlaşılan total i protesto edeceğiz, onlar adam yerine koydukları arabalara yağ satsınlar

Ömer Gedik
27-03-2012, 23:12
yahu 107 yine yok, bizimki araba değilmi ? Anlaşılan total i protesto edeceğiz, onlar adam yerine koydukları arabalara yağ satsınlar

Ferhan abi 107 nin 1.0 litre motorları için tüm Total yağları uygunluk veriyor. ;)

Liste 107'den önce hazırlandığı için maalesef yok.

Haluk
22-06-2012, 14:35
arkadaşlar aracım 45000km gelmek üzere bu sebeble yağ araştırmaya başladım 2 yağ arasında kaldım total ineo ve mobil esp.internette fiyat araştırırken ucuzyedekparçam diye bir siteye rastladım.mobil1 esp formula 5/30 4lt fiyatı 95tl,total ineo ecs 5/30 4lt fiyatı 75 tl aynı yağın 5ltsi 95tl acaba hangi yağı tercih etsem.araçta fazladan yağ olması avantaj bence işte linki yorumlarınızı bekliyorum.birde alışveriş yapan varsa görüşünü belirtirse sevinirim siteden.müşteri temsilcisi ile yazıştım baya bi güven verdiler ama sizlerinde değerli fikirlerini almak isterim
http://www.ucuzyedekparcam.com/5w30-Grubu,LA_127-2.html 2.kez yazdım kusura bakmayın

SelimPusat
10-08-2012, 00:56
Arkadaşlar, hayırlı geceler.
Birkaç gün önce aracıma yağ takviyesi yapıldı ve kontrol ettiğimde yağ seviyesi üst çentiğin 0,5 - 0,6 mm üzerinde. Bu durum bir soruna sebebiyet verir mi? Ayrıca sabahları aracın yağ damlattığının izlerine şahit oluyorum :( Görüş ve önerileriniz için teşekkür ederim. Hayırlı ramazanlar.

2004 307 1,6 XT (lpg'li)

Erol
13-08-2012, 16:44
arkadaşlar merhaba uzun zamandır aktif olamıyorum tatil baya bir uzun sürdü...
aracımın yağ bakımı geldi sizlerden öğrenmek istediğim hangi marka yağ kullanmalıyım tavsilerinizi bekliyorum...
aracım 2006 model 206 1.4 benzinli 105.000 km devirdi...yarın öbür gün değiştirmem gerek 10.000 bakımı geldi geçiyor bile:D

MTN
13-08-2012, 17:23
Mobil 1 esp formula5/30

Erol
13-08-2012, 17:39
MTN teşekkürler tavsiyen için...başka tavsiyesi olan varmı arkadaşlar?

TanerHoca
13-08-2012, 17:51
...başka tavsiyesi olan varmı arkadaşlar?

buyur... :havali

Ben 13 kez aracıma Total İneo ECS 5W30 koydum ve aracımda eksiltme veya herhangi bir sorun oluşturmadı. Memnunum ve devam ediyorum. 4000 km sonra 14. kez yine İneo dolduracağım. http://www.forumpeugeot.com/images/smilies/g%C3%BCl1.gif
...

Erol
13-08-2012, 17:53
hocam sağolun peki 5w30 uyarlı mıdır?benim arac benzinli...

TanerHoca
13-08-2012, 18:00
5/30 ineolar hem dizel hem de benzinli araçlar için kullanılıyorlar.
bu yağla ilgili tek sorun serviste 4 litresinin 150 tl gibi bir rakama satılması.http://www.forumpeugeot.com/images/smilies/kafa1.gif

bu arada ben benzinli mazdamda yıllarca castrol magnatec kullanmıştım ve çok da memnundum.
fiyatı da uygun.

Erol
13-08-2012, 18:05
hocam zaten serviste değil dışarıda değiştirceğim...castrol magnatec'ide tavsiye ediyorsunuz ikisinin arasında bir seçim yapayım ben teşekkürler:)

MTN
18-08-2012, 06:29
Fazla olan yağın tahliyeden atılıyor sorun yok

aradeth
07-09-2012, 12:28
Mahmut Abinin konusunda değinmiştim ama burada sormak daha iyi.
Aracımınperiyodik bakım zamanı geldi. 5w40 Castrol kullanmayı düşünüyodum ama uzun araştırmalarım sonucu dpf(dizel partikül filtresi) olan araçlara özel olarak sadece shell diesel ultra ve mobil esp var. Ancak kilometresi yüksek araçlarda ince yağ çok önerilmiyor. Ve mobil esp de 5w40 yok. Daha önce de sanırım ömerin verdiği bir listede aracım için 5w40 öneriliyordu.
128binde 2.0 hdi aracım için ankara koşullarında 5w30 mu 5w40 mı önerirsiniz?
Ne zaman cevap verirseniz o zaman servise gidicem :D

Abdullah
07-09-2012, 12:52
Araçlarımız için hem fabrikanın hemde bizim önerdiğimiz yağ :iyi

http://www.pidenosaceite.net/623-large/total-quartz-ineo-ecs-5w30.jpg

mahmut
07-09-2012, 12:56
ersin ustayı arayıp sordum senin icin 5.30 kullansın dedi mobil veya castrol olabilir:iyi

Yasin CCK
08-09-2012, 08:27
Arkadaşlarıma tamamen katılıyor 5-30 dan başkası yalan diyorum :)

dirtyharry
08-09-2012, 09:35
Mahmut Abinin konusunda değinmiştim ama burada sormak daha iyi.
Aracımınperiyodik bakım zamanı geldi. 5w40 Castrol kullanmayı düşünüyodum ama uzun araştırmalarım sonucu dpf(dizel partikül filtresi) olan araçlara özel olarak sadece shell diesel ultra ve mobil esp var. Ancak kilometresi yüksek araçlarda ince yağ çok önerilmiyor. Ve mobil esp de 5w40 yok. Daha önce de sanırım ömerin verdiği bir listede aracım için 5w40 öneriliyordu.
128binde 2.0 hdi aracım için ankara koşullarında 5w30 mu 5w40 mı önerirsiniz?
Ne zaman cevap verirseniz o zaman servise gidicem :D

5w30 kullanıyorum bende ama bakıma gıttıgımde bundan sonrakı bakımda 5w40 yag koymamı onerdıler.Sebebıde aynı kilometre yukseldıgı için.benımde aracım 2.0 110 bınde bu soruyu bende burada paylasmayı dusunuyodum ısabet olmus

aradeth
10-09-2012, 18:12
Yardımlarınız için teşekkürler beyler. 5w30 mobil ile hallettim bugün. 5w40 ı da ankara da soğuk havalar biraz çok olduğu için düşünmedim.
Ancak servis 5 lt yağı komple boşalttı. depo kapasitesinin 5 lt olduğunu söyledi. Kitapçıkta da internette de bulamadım. Benim aracımın yağ kapasitesi kaç lt ? :D

Alper90
10-09-2012, 18:13
5-30 candır vazgeçmeyin :)

mygold
10-09-2012, 18:55
5-30 candır vazgeçmeyin :)
aynen alper ;)

Abdullah
10-09-2012, 18:59
Yardımlarınız için teşekkürler beyler. 5w30 mobil ile hallettim bugün. 5w40 ı da ankara da soğuk havalar biraz çok olduğu için düşünmedim.
Ancak servis 5 lt yağı komple boşalttı. depo kapasitesinin 5 lt olduğunu söyledi. Kitapçıkta da internette de bulamadım. Benim aracımın yağ kapasitesi kaç lt ? :D

alttan tapayı açarak eski yağın boşaltılması yapılırsa ve yağ filtresinide yenisiyle değiştirerek yağ değişimi yapıldıysa komple hepsini alıyor sıkıntı yok ;)

mahmut
10-09-2012, 22:30
apom senin arabaya cotanak yagı kullanabilirsin:gül5:

Abdullah
11-09-2012, 00:01
apom senin arabaya cotanak yagı kullanabilirsin:gül5:

abi benim araç fındık yağı kullanıyor sizin fosili düşün sen dinazor yağını nerden bulcan yağ bakımı gelince :D :o

sinan34
11-09-2012, 00:40
Arkadaşlar yagın raf ömrü varmı?

EmRaH.
11-09-2012, 07:00
Total :)

Abdullah
11-09-2012, 07:54
Arkadaşlar yagın raf ömrü varmı?

mutlaka olması gerekir diye düşünüyorum fakat nedir? Kaç yıldır bilmiyorum.

sinan34
11-09-2012, 08:28
Motor yagı ile ilgili bilgilerin bulunduğu bir site.

http://www.belginoil.com/icerik/icerik.asp?id=13

(11. Motor yağı raf ömrü kaç yıldır?
Orjinal ambalajı açılmadığı takdirde üretim tarihinden itibaren 2 yıldır.)
13. Motor yağına katık ilave edilmesine gerek var mıdır?

Motor yağları herhangi bir ekstra yağ katkısına gerek duyulmayacak şekilde dizayn edilmiştir. Bu nedenle yağ katkısı kullanılması, sanılanın aksine motora zarar bile verebilir. Şanzıman, diferansiyel ve direksiyon hidrolik sistemlerinde de kullanılan yağlara fazladan herhangi bir katkı ilave edilmesine gerek yoktur

TanerHoca
11-09-2012, 10:09
abi benim araç fındık yağı kullanıyor sizin fosili düşün sen dinazor yağını nerden bulcan yağ bakımı gelince http://www.forumpeugeot.com/images/smilies/g%C3%BCl2.gif :o

aracında kullandığın yakıtın menşeiini bir araştır istersen. ;)

icarus
02-10-2012, 19:04
Arkadaşlar bir soru soracağım. Ben bugün aracımı 30000 bakımı için servise götürdüm. Yağ değişimi için dışarıdan Castrol edge 5w-40 yağ aldım.
birinci sorun: castrol 5w-40 turbo diesel diye bir yağ daha varmış. onu koymadık bu koyduğum yağ ile bir sıkıntı olurmu?
ikinci sorun.: yağ değişimi servisten sonra aracı eve geldiğimde kaputu açıp yağa bir bakayım dedim. yağ siyah olmuştu. Yeni yağın hemen kararması normal midir?

Abdullah
03-10-2012, 17:02
Arkadaşlar bir soru soracağım. Ben bugün aracımı 30000 bakımı için servise götürdüm. Yağ değişimi için dışarıdan Castrol edge 5w-40 yağ aldım.
birinci sorun: castrol 5w-40 turbo diesel diye bir yağ daha varmış. onu koymadık bu koyduğum yağ ile bir sıkıntı olurmu?
ikinci sorun.: yağ değişimi servisten sonra aracı eve geldiğimde kaputu açıp yağa bir bakayım dedim. yağ siyah olmuştu. Yeni yağın hemen kararması normal midir?

5w-40 benzinli motor için olan yağdan koymadıysanız sıkıntı yok bir problem olmaz. Yeni koyulan yağın hemen kararması normal çünkü eski yağ ne kadar boşaltılsada kalıntıları hala duruyor olduğundan kararabilir.

vbay
14-12-2012, 23:22
İyi geceLer (: sızce 2.0 otomatık sansuman 2oo3 modeL 406 ıcın hangı motor yagını kullanmam gerekır ?EW10J4 -> 2.0 137 Hp bna göre yağ secıcem sanırım pek anLayamadım o yuzden sormak ıstedım emın oLmak ıcın (: herkeze şimdiden :tesekkur

dirtyharry
31-01-2013, 10:19
Dünden beri kafama takıldı hocam bu kullanılan yağ işi. Bu zamana kadar 10/40 yag kullandım en son bakımda 5/30 koydurdum acaba hatamı ettim? 7000 km dir kullanıyorum şuan bir sorun yok gerçi aracım 117binde.Motor tipimi service box tan şase numarası girerek yazdım.TURBO DİZELLİ DW10BTED4 FAP YOK (407 4 KAPILI HATCHBACK 2.0 HDi 138 BVA 4).Genelde paylaşılan listeler bu motor şeçeneği faplı olarak gözüküyor cok bir fark varmıdır? :yardim

Can ÖNEL
31-01-2013, 12:44
Yeri burası mı bilmiyorum ama merak ettim 308'lerin motor yağı kapasitesi ne kadardır? 1,6e-HDi 112BG olan motor seçeneği için kaç litre yağ gider? 4L yeterli midir?

mimit
31-01-2013, 12:54
Yeri burası mı bilmiyorum ama merak ettim 308'lerin motor yağı kapasitesi ne kadardır? 1,6e-HDi 112BG olan motor seçeneği için kaç litre yağ gider? 4L yeterli midir?

3.7 litre,yağın eksik olması kadar fazla olması da sıkıntı yaratacağından ben bidondaki son damlaya kadar akmasını beklemiyorum.

Can ÖNEL
31-01-2013, 15:27
Anladım Mehmet hocam. Sipariş geçerken netten ona göre sipariş verilir tek 4L'lik bir bidon rahat yetiyor anladığım kadarıyla. Şu an verdiğim bir sipariş yok ancak aklıma gelmişken sorayım dedim. Teşekkür ederim.

mimit
31-01-2013, 15:52
Mobil1 esp 5/30 dan ben çok memnun um,birde mümkünse bakım aralığını 10,000 km ye çekin,15,000 gerçekten Türki ye şartları için fazla. gerçi servislerde genelde totol kullanıyorlar ama ben son bakımı van da yaptırmıştım 10/40 koymuşlar faturada da marka falan yazmıyordu aracı teslim almadan önce yağı boşalttırıp gözümün önünde total 5/30 koydurdum mobil bulamadığımdan ama bu bakımda tekrar mobil koyacağım.

dirtyharry
31-01-2013, 16:12
Dünden beri kafama takıldı hocam bu kullanılan yağ işi. Bu zamana kadar 10/40 yag kullandım en son bakımda 5/30 koydurdum acaba hatamı ettim? 7000 km dir kullanıyorum şuan bir sorun yok gerçi aracım 117binde.Motor tipimi service box tan şase numarası girerek yazdım.TURBO DİZELLİ DW10BTED4 FAP YOK (407 4 KAPILI HATCHBACK 2.0 HDi 138 BVA 4).Genelde paylaşılan listeler bu motor şeçeneği faplı olarak gözüküyor cok bir fark varmıdır? :yardim

Sanırım benim sorum kaynadı arada :korku3

mimit
31-01-2013, 16:24
Mobil kendi sitesinde sizin aracınız için esp5/30 u önermiş, siz hangi markanın hangi model yağını koydunuz acaba?

dirtyharry
31-01-2013, 16:31
en son ineo 5/30 koydum oncesınde hep 10/40 quartz7000 di.
mobılın sıtesınden baktım ordaki 2.0 motor faplı motor benımkınde fap yok

Ömer Gedik
31-01-2013, 16:44
2.0 HDI için Her iki yağı da kullanabilirsin.

mimit
31-01-2013, 16:49
Herhangibr eksiltme durumu söz konusumu acaba kontrol ettiniz mi,bende aracı ilk aldığımda total ineo 5/30 kullanıyordum daha sonra incelemeler yaparken mobil i denemeye karar verdim,serviste kabul etmediler bende sanayide yağı çektirip mobil1 kullandım. şuan araçta gene total var ve bakım olalı 7500 km yi biraz geçti eksiltme söz konusu, Mobil bir ile 15,000 km kullnadığım zamanlarda bile bu derece eksiltme olmuyordu, esp 5/30 10,000 aralığında sıfır eksiltme gösteriyordu.

Eğer sizde de eksiltme yok ise bence sentetik 5/30 ile devam edin malum gelişen teknoloji daha iyi yağlanma imkanı sunuyor.

dirtyharry
31-01-2013, 17:07
Herhangibr eksiltme durumu söz konusumu acaba kontrol ettiniz mi,bende aracı ilk aldığımda total ineo 5/30 kullanıyordum daha sonra incelemeler yaparken mobil i denemeye karar verdim,serviste kabul etmediler bende sanayide yağı çektirip mobil1 kullandım. şuan araçta gene total var ve bakım olalı 7500 km yi biraz geçti eksiltme söz konusu, Mobil bir ile 15,000 km kullnadığım zamanlarda bile bu derece eksiltme olmuyordu, esp 5/30 10,000 aralığında sıfır eksiltme gösteriyordu.

Eğer sizde de eksiltme yok ise bence sentetik 5/30 ile devam edin malum gelişen teknoloji daha iyi yağlanma imkanı sunuyor.

Şu an 7bin km oldu yağ eksiltmeyle ilgili herhangi bir uyarı vermedi.Açıp kontrol etmedim ama.10/40 da 10 bini geçince yağ eksik diye ara ara uyarı veriyordu.5/30 la yola devam o zaman :havali

2.0 HDI için Her iki yağı da kullanabilirsin.

100bin km boyunca 10/40 ile devam edip sonrasında 5/30 a gecmenın motor için herhangı bır sıkıntısı olabılırmı ?
Bu arada sorucam unutuyorum hep service box da 138 gözüküyor neden olabilir?

aydın
31-01-2013, 23:04
benim garantim bitince kayınçom yağlama işi yaptığından mobil esp önerdi ve değiştirdik net söyleyebilirimki sabahları ilk çalışmadaki ses fark edilir derecede değişti şahsen tavsiye ederim aracımı keyfe keder satıyorum satılmasada mobile devam

tesla
03-02-2013, 15:28
tavsiyelerden sonra 2011 model 308 1,6 HDI 37000 km aracıma Mobil 1 5w30 ESP Formula yağ kullandım.

aydın
03-02-2013, 16:48
umarım memnun kalırsınız

tesla
03-02-2013, 17:47
teşekkürler. ben de tecrübelerimi paylaşıcam burda.

EmRaH.
15-02-2013, 10:35
Merhaba arkadaşlar . Kısa bir süre sonra 106'ya bakım yapacagım . Genelde 10/40 Total 7000 Quartz yag kullanıyordum . Suan aklımda Castrol yada Mobil yagı var Fakat 5/40 Mı 10/40 mı karar vememedim yada başka bir şey ? Önerileriniz almak istiyorum .

Birde yag değişiminde bor katkısı koymalımıyım . Olursa şişenin yarısı mı tamamı mı ?

bahcekapil
08-04-2013, 22:47
Arkadaşlar bizler gerçekten çok titiz kullanıcılarız ve iyi ki de öyleyiz. Ben her bakımda ustama sorarım yüksek km yapmış araçlarla ilgili sıkıntı var mı yok mu diye? En son bakımda benimle aynı motoru kullanan bir Jumpy 2.0 HDI vardı denk geldik. 407 2.0 HDI ve C5 2.0 HDI.de birebir aynı motor. Civatasına kadar aynı. Ineo ECS yağla 20.000 km yapıyor üstelik ticari araç bu yük taşıyor. 300.000 km olmuş. Motorda en ufak bir sıkıntı yok. Katalitik dolmuş onu boşalttırmış birde EGR.yi değiştirmiş sadece ki bizim 2.0 HDI.lerin EGR.leri 1.6 gibi pahalı da değildir. Orijinal pejo servislerinde 440 TL, Citroende 830 TL (bu da çok anlamsız bir çelişki ama Citroen işte). Ben hem Mobil1 ESP.yi hem Ineo ECS.yi hem de Total Quartz 9000 5w40.ı kullandım. 10.000 km.de bir yağı değiştiririm. Çalışma sesi olarak bu üç yağın hiçbir farkı yok. Performans olarak 5w30 yağlar biraz daha iyi. Şöyle ki her 10.000 km.de Trip 2 göstergesini sıfırlarım. 5w30 yağlarla bugüne kadar eğer çok uzun yol yapmamışsam sonuçlar hep aynı çıkardı C5 1.6 HDI aracımda (5.6 lt / 100 km). 5w40 ile bu aynı koşullarda 5.8 lt olurdu. 2.0 HDI.ya geçtiğimden beri üç bakım yaptım. İlkinde Ineo ECS 5w30 kullandım = 6.2 lt / 100 km, ikincisinde Mobil1 ESP 5w30 kullandım. Tam servise girerken 6.3 lt.den 6.4 lt.ye çıktı ama gerçekten daha fazla şehir içi yapmıştım. Son bakımda Ineo ECS 5w30 kullandım ve son 4.700 km ortalamam 6.0 lt/100 km ama bunun son 1.500 km.si uzun yol olduğu için muhtemelen yine 6.2 lt.lere çıkacağım. Tabi şunu belirtmem gerekir ki benim yol bilgisayarı 0,4 - 0,5 lt fazla gösteriyor. Bunu da sürekli yakıtı işlediğim şu adresten öğrenmiş oldum: http://www.spritmonitor.de/en/detail/528422.html Sizlere de tavsiye ederim.

bahcekapil
08-04-2013, 22:55
Birde güncel 4 LT yağ fiyatlarını yazayım. Mobil1 esp 5w30 = 100 TL, Total Quartz Ineo ECS 5w30 = 85 TL, Total Quartz 9000 5w40 = 65 TL, Castrol Edge 5w40 = 85 TL Sanırım fiyatlar üç aşağı beş yukarı aynıdır. Sanayide sadece yağ satanlardaTotal yağlar biraz pahalı geldi bana. Yukarıdaki fiyatlardan 15 TL daha pahalı dediler. Bende araştırdım Citroen/Peugeot parçası satanlarda fiyatlar yukarıda yazdığım gibi daha uygun.

balkesli
18-07-2013, 10:42
Selamlar;
Benim partikül filtreli Peugeot 407 HDI aracım var. Önceleri servis ne koyar ne koymaz ilgilenmezdim. Gerçi arabam daha 20.000km'de. Servisi aradım, biz serviste Total 5W-40 yağ kullanıyoruz dedi. Kitapçığında da aynı yağ (5W-40) tavsiye ediliyor. ANCAAAK, şu sıralar özellikle partikül filtreli araçlar için geliştirilen 5W-30 yağlar var. (Mobil ESP veya Total İneo ECS gibi). Muhtemelen kendi aracım için söylüyorum, aracın kitapçığı basılırken herhalde 5-30 ESP'li yağlar henüz piyasada yoktu.

Şimdi sorum şu, benim aracım için (veya diğer DPF'li dizel araçlar için) sizce 5W-40 mı, yoksa 5W-30'luk yağ mı kullanmalıyım?

Önerileriniz için şimdiden teşekkürler...

Ömer Gedik
18-07-2013, 10:47
Kendinizde belirtimişsiniz aslında ama ben yine de yazayım.

Partikül filtre uyumlu 5W30 yağ tercih etmelisiniz.

Bunlar Mobil 1 ESP 5W30 ve Total İneo ECS 5W30

balkesli
18-07-2013, 10:55
Hızlı cevabınız için çok teşekkür ederim. Fakat; sizce neden hemen hemen konuştuğum tüm servisler 5W-40 yağ kullanıyorlar buna rağmen + kullanma kılavuzunda 5W-40 yağ önerilmesi bu konuda kafamın karışmasına sebep olmuştu.

Ömer Gedik
18-07-2013, 11:16
5W40 yağ kullanılabilir ancak Sizin aracınızın Partikül Filtresiz haline.

Partikül filtrelerine kullanması gereken yağ Mobil ESP ve ya Total İneo ECS gibi partikül sistemi ile uyumlu yağlardır.

Yetkili servis benim aracıma ilk bakımda 10W40 yarı sentetik yağ koydu. Ben o zaman bilmediğimden bakım öncesi Aracımın için önerilen iyi yağ varsa onu kullanın dedim. Öyle bir yağ yok cevabını aldım. Halbuki Peugeot Total İneo ECS öneriyor ve Partikül filtreli aracımda 10W40 kullanılmayacağı yazıyordu.

Ayrıca 2009 model aracınızda bu sistemin olduğuna emin misiniz? 407'nin Partikül filtreli aracı TR'de var mı bilmiyorum.

ArdBSRN
18-07-2013, 11:42
ben araca sürekli Mobil ESP kullanıyorum kime danıştıysam bu yağ ile ilgili güzel referanslar verdi

Ömer Gedik
25-07-2013, 23:32
Yağ ile ilgili iki konu birleştirilmiştir.

Motor yağı seçimi ile ilgili başarılı bulduğum ve danıştığım bir siteyi paylaşmak isterim.
Marka ve model-motor seçip aracınıza uygun yağları görebilirsiniz.
http://www.mobiloil.com.tr/Turkey-Turkish-LCW/carengineoils_which-oil.aspx

Ayrıca Peugeot-Total Yağ Uygunluk tablosunu Ana Sayfamızda yayınlamıştık.
http://www.forumpeugeot.com/content.php?129-Peugeot-Motor-Ya%F0%FD-Se%E7imi

efekaancan
22-10-2013, 20:58
Motor yağı ile alakalı değil ama, yağ konusu ile ilgili soruma karşılık görüş ve önerilerinizi buradan yanıtlayacağınızı düşündüm.aracım 153.000 de ve değiştirmediğim tek yağ, direksiyon yağı kaldı, hangi yağı koyacağım.Direksiyon yağının rengi kahverengimsi gibi birşey olmuş artık .

Ömer Gedik
22-10-2013, 21:47
Bizim araçlar için Total Fluide DA uygun olmalı. Yarın bir kontrol edeceğim.

efekaancan
23-10-2013, 15:29
Teşekür ederim Ömer Bey,Siz emin olun ona göre alayım

Ömer Gedik
26-10-2013, 00:23
efekaancan

Gecikmeli cevap için üzgünüm. Bugün emin olmak için servise de danıştım. Dediğim gibi Total Fluide DA olacak.

emax34
26-10-2013, 09:51
Omer kardesimin yapmis oldugu olaganustu servis sirasinda bu kez mobil 1 esp 5 30 u tercih etmistik bizim aslana, acikcasi ben oldukca memnun kaldim :)

efekaancan
27-10-2013, 18:43
Teşekür ederim Ömer bey,tavsiyeniz üzerine Total Fluide DA yağı sipariş verdim.

Ömer Gedik
27-10-2013, 21:44
Ben tekrar Total İneo ECS 5W30'a geri dönüş yaptım. 1 Bakım periyodunda Mobil1 kullandım ve fark hissedemedim. Mobilin öngördüğü tüketim düşüşünü ve ses azalmasını da yaşamadım.

efekaancan
27-10-2013, 22:08
Castrol Edge FST 5W30 kullanıyorum, 10.000 km yağ değişimi yapıyorum,aracım hiç yağ eksilmedi,en azından ben fark etmedim.Niye Castrol derseniz samimi bir arkadaşımın casrol bayiliği var ,ucuza alıyorum,başka bir nedeni yok.Kullandığım yağ ile ilgili her hangi bir olumsuzluk hissetmedim.Aracımdaki yakıt tüketim değeri ortalalam halen 5.0 ile 5.5 arasında değişmekte.

asdfg112
26-01-2014, 22:53
Castrol Magnatec 5w/30 C2 model olan yağ da DPF'li araçlar için uygunmuş. Peugeot'un B71 2290 standartını karşılıyor.

ANKA
27-01-2014, 08:16
Israrla mobil 5w30 esp formula kullanıyorum. Bakım zamanı geldi Fatih Peugeotu arayıp soracağım bakalım yağı getirebilir miyim? Diye.
Yağı yine otostart.com (http://www.otostart.com/index.php?option=com_otostart&task=urun&syf=MOTOR-YAGI-Mobil1ESPFormula5W304Lt-MOBIL-89)dan almaya niyetliyim kargo dahil 89 tlye geliyor.

asdfg112
03-02-2014, 23:08
0w/30 kullanmak isteyenler Total Ineo First 0/30 yağı da kullanabilirler Dpf'li euro 5 araçlarında. Peugeot'un B71 2312 standartını karşılayan bir yağ.
5/30 viskositeli yağa göre soğukta ve ilk çalıştırmada daha iyi koruma sağlıyor ve yakıt tüketimini de Ineo Ecs ye göre yüzde 2 civarı azaltıyor.

mobil gönderi...asus memopad

Ömer Gedik
03-02-2014, 23:32
0w/30 kullanmak isteyenler Total Ineo First 0/30 yağı da kullanabilirler Dpf'li euro 5 araçlarında. Peugeot'un B71 2312 standartını karşılayan bir yağ.
5/30 viskositeli yağa göre soğukta ve ilk çalıştırmada daha iyi koruma sağlıyor ve yakıt tüketimini de Ineo Ecs ye göre yüzde 2 civarı azaltıyor.

Bu yağı duydum sanırım ama henüz rastlamadım. Siz gördünüz mü?

asdfg112
04-02-2014, 00:24
Bu yağı duydum sanırım ama henüz rastlamadım. Siz gördünüz mü?

Henüz servise sormadım ama varsa mutlaka tercih edeceğim. Ankara soğukları için mantıklı olduğunu düşünüyorum böyle bir tercihin.

Kansu_Genc
16-02-2014, 22:18
Merhabalar arkadaşlar 1.6 hdi dizel 92 ve 112 lik araçlarınıza Lütfen 5/30 yağ koymayınız Fabrika verilerine göre Farklılık göstereceğinden Bence Mobil 1™ ESP Formula 10 w40 :dans3 Dizel araçlarımız Bir Turbo taşıyor performansınızın %60'ı
Bu turboya bağlı ; Turbo olmadan dizel bir hiç motorunuıza iyi bakın...

Bir dost

Ömer Gedik
16-02-2014, 22:25
Merhabalar arkadaşlar 1.6 hdi dizel 92 ve 112 lik araçlarınıza Lütfen 5/30 yağ koymayınız Fabrika verilerine göre Farklılık göstereceğinden Bence Mobil 1™ ESP Formula 10 w40 :dans3 Dizel araçlarımız Bir Turbo taşıyor performansınızın %60'ı

Bir dost

Tamamen tutarsızlıkla dolu bir yazı

Dost mu düşman mı bilemedim...

mimit
16-02-2014, 22:27

Bir dost

O zaman bize aracın kitapçığında önerilen tam sentetik 5/30 yağdan vazgeçmemiz için bilimsel bir şeyler söyle. Çünkü senin gibi bir dostun mantığında olan başka bir markanın iş bilir servisi yüzünden 5W30 yağ konulması gereken aracıma 10w40 yağ konuldu(kitapçıkta en yüksek seviye olarak geçiyor 5w30 asıl önerilen 0/30 ) ve 20.000 km yi göremeden motoru nasıl yediğini biliyorum.

Kansu_Genc
16-02-2014, 22:49
Tamamen tutarsızlıkla dolu bir yazı

Dost mu düşman mı bilemedim...

Tutarsızlık demişsiniz ama tutarsızlık değil emin olun 2tane 308 1,6 hdi parçaladım sadece servisin dediikleri yaptığım halde son olarak 2010 Yılında Euro5 Motor yeni nesil olarak tabir edilen bir motor aldim ve servis Başta olmak üzre TOTAL 5/w30 kullanın pejo nun önerdiği Sadece pejo ile total firmasının 2 si arasıda geçen bir anlaşma sonucu performans alamayıp aracın daha fazla motorunun ısınmassı söz konusu Benim aracım şuan Mobil1 10/w40 kullanıyorum ki Orjinal parçalara sadık kalmak şartıyla hiç bir sıkıntım yok turbo beslemesi daha iyi motor ısınması daha zamanlı sizden ricam ustanıza bir sorun Neden 10/40 degilde 5/30 öneriyorsunuz diye Lütfen ...

okuduğunuz için Tşkr ederim.

sessizgece
16-02-2014, 23:01
ustamız burada:fiuw Ömer konuya yazmış zaten

mimit
16-02-2014, 23:02
Hocam 2 tane 308 parçaladıysan bi yerde bi sıkıntı var :) şayet 2010 model euro5 308 im var aracı aldığımda 6000 km deydi şuan 98 bin i devirdim,motor konusunda sıfır sıkıntı ile, garanti süresince her yetkili servis bakımı sonrası sanayide içindeki yağı boşaltıp mobil esp 5/30 koydum bir, ki Ankara da ki bir yetkili servis castrol kullanıyor diğer yağlar oranla faydasını gördüm zararını görmedim,total yağ ile aracın fan açtığı zamanları hatırlıyorum ama aynı yolda hemen hemen aynı hava ve yol şartlarında daha mobil ile aracı stop ettikten sonra fan ın çalıştığını görmedim.

aracınızın bilgilerini okudum euro 5 mi 4 mü o konu da bilgi göremedim ama elde etmiş olduğunuz güç sadece yazılım sayesinde ise biraz zorlanmış limitler ama, zaten modifiye edilen her motor bir noktadan sonra farklı yağlara ihtiyaç duyabilir.

Kansu_Genc
16-02-2014, 23:02
O zaman bize aracın kitapçığında önerilen tam sentetik 5/30 yağdan vazgeçmemiz için bilimsel bir şeyler söyle. Çünkü senin gibi bir dostun mantığında olan başka bir markanın iş bilir servisi yüzünden 5W30 yağ konulması gereken aracıma 10w40 yağ konuldu(kitapçıkta en yüksek seviye olarak geçiyor 5w30 asıl önerilen 0/30 ) ve 20.000 km yi göremeden motoru nasıl yediğini biliyorum.

Motor yemeyi sadce ve sadece MOTOR YAĞINA bağlıyamassınız . Kitapçıkta şuda yazıyormu Önerilen Normal Motorin in içine 0/5 yağ koyun diye Yoksa Yakıt Orjinal Euro5 standartlarına uygun EuroDizel mi yazıyor :)

mimit
16-02-2014, 23:08
Motor yemeyi sadce ve sadece MOTOR YAĞINA bağlıyamassınız . Kitapçıkta şuda yazıyormu Önerilen Normal Motorin in içine 0/5 yağ koyun diye Yoksa Yakıt Orjinal Euro5 standartlarına uygun EuroDizel mi yazıyor :)

Mahkemeye sunduğumuz bilir kişi raporunda yazan ı söylüyorum ben çünkü 2011 model 0 km bir araçta oluşan bu hasar bu, yakıt için kitapçığa gerek yok, depo kapağını açınca orada yazıyor :)

Ömer Gedik
17-02-2014, 12:16
Yakıta yağ koymak mı ???

Kusura bakma arkadaş ama bilip bilmeden buraya şunu yapın bunu yapın diyenlere pek iyi niyetle bakmıyorum.

Tutarsızlık dedim niye mi?

Mobil 1 Serisi tam sentetik yağlardan oluşur. 10W40 ise yarı sentetik yağdır. Mobil 1 ESP dediğin yağ 5W30 dur, 10W40 değil. Sen Mobil1 ESP 10W40 diyorsun hemde 5W30 koymayın diyorsun. 10W40 olarak Mobilde satılan yağ super 2000 serisidir.

Mobil yağları Kalite olarak sınıf sınıftır.
Mobil 1 Serisi
Mobil 3000 Serisi
Mobil 2000 Serisi
Mobil 1000 Serisi

Bilgin olsun diye direk olarak yazayım.
Mobil 1™ ESP Formula 5W-30 (http://www.mobiloil.com.tr/Turkey-Turkish-LCW/carengineoils_products_mobil-1-esp-formula-5w30.aspx)
Mobil Super™ 2000 X1 10W-40 (http://www.mobiloil.com.tr/Turkey-Turkish-LCW/carengineoils_products_mobil-super-2000-x1-10w40.aspx)

Niye 5W30 veya Niye İneo-ESP diyoruz sadece Peugeot önerdiği için mi? Araçlarımızda Partikül filtresi bulunuyor bu sebeple bu sisteme uygun yağ kullanıyoruz.

Bunları Mobil marka yağ satmış birisi olarak söylüyorum.

Alper134
17-02-2014, 12:31
Yakıta yağ koymak mı ???

Kusura bakma arkadaş ama bilip bilmeden buraya şunu yapın bunu yapın diyenlere pek iyi niyetle bakmıyorum.

Tutarsızlık dedim niye mi?

Mobil 1 Serisi tam sentetik yağlardan oluşur. 10W40 ise yarı sentetik yağdır. Mobil 1 ESP dediğin yağ 5W30 dur, 10W40 değil. Sen Mobil1 ESP 10W40 diyorsun hemde 5W30 koymayın diyorsun. 10W40 olarak Mobilde satılan yağ super 2000 serisidir.

Mobil yağları Kalite olarak sınıf sınıftır.
Mobil 1 Serisi
Mobil 3000 Serisi
Mobil 2000 Serisi
Mobil 1000 Serisi

Bilgin olsun diye direk olarak yazayım.
Mobil 1™ ESP Formula 5W-30 (http://www.mobiloil.com.tr/Turkey-Turkish-LCW/carengineoils_products_mobil-1-esp-formula-5w30.aspx)
Mobil Super™ 2000 X1 10W-40 (http://www.mobiloil.com.tr/Turkey-Turkish-LCW/carengineoils_products_mobil-super-2000-x1-10w40.aspx)

Niye 5W30 veya Niye İneo-ESP diyoruz sadece Peugeot önerdiği için mi? Araçlarımızda Partikül filtresi bulunuyor bu sebeple bu sisteme uygun yağ kullanıyoruz.

Bunları Mobil marka yağ satmış birisi olarak söylüyorum.

Ömer hocam peki 1.6 hdi 90 lık dpf olmayan 308 lerde yine 5-30 mobil 1 esp mi kullanmamız gerekir yoksa 10-40 super2000 mi ? hangisini öneriyorsunuz ?

Ömer Gedik
17-02-2014, 13:01
10W40 pek önermem. Onun yerine cüzi farkla 5W30 veya 5w40 alternatif tam sentetik kullanabilirsiniz. Fap uyumsuz bu şekilde yağlarda mevcut.

Örnek vermek gerekirse
Total Quartz 9000 5W40 (Kısmen uyumlu)
Mobil Super 3000 5W30

Alper134
17-02-2014, 13:38
10W40 pek önermem. Onun yerine cüzi farkla 5W30 veya 5w40 alternatif tam sentetik kullanabilirsiniz. Fap uyumsuz bu şekilde yağlarda mevcut.

Örnek vermek gerekirse
Total Quartz 9000 5W40 (Kısmen uyumlu)
Mobil Super 3000 5W30

Peki ömer hocam bir şey sormak istiyorum bu fap olan araçlarla olmayan araçların yağlarının farklı olmasının sebebi nedir ? mesela mobil 1 esp 5-30 fap uyumlu bu yağı ben fap olmayan aracıma koyabilirmiyim ?

fatihtr
27-04-2014, 14:05
Merhaba
Ismim Fatih bursa dayim
2011 1.4 hdi 207 aracim var su anda 160000 km de 100 k bakim a kadar tatlilar servis 5/40 koydu (20000 de )

Garanti bittiginde bende ozel serviste 5/40 olmak kaydi ile total Mobil 1 ve castrol kullandim hepsi den de memnunum. Ama Mobil 1 daha Iyi galiba. Aracimda ne ses degismesi nede siyah duman var.

Artik bakimlari 20 k de 15 k. Bir yaptiriyorum. Malum km ilerledi senede 50 k. Yapiyorum.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

vanheru
27-04-2014, 22:44
Arkadaşlar bu dpf ya da fap dediğiniz (partikül filtresi ) hangi araçlarda var? 308 1,6 hdi 90 bg arac sahibiyim..ben de aracım için yağ seçerken bu fap dediğiniz olaya dikkat etmeli miyim? 308 dizellerin hangilerinde fap var hangilerinde fap yok? bilen biri paylaşırsa memnun olurum...

Ömer Gedik
27-04-2014, 23:42
Alper134

Fap uyumlu yağların diğer yağlara göre onay normları farklıdır. Bu yağların değer özellikleri Kül oranı gibi daha düşüktür. FAP'ın tıkanmaması ve verimli çalışması için gereklidir.

vanheru

Aracın kaç model bilmiyorum. Eğer Euro4 motor ve 90Hp ise aracında FAP yok. Aracın için 5W30 veya 5W40 yağ kullanabilirsin. Mobil veya Total öneririm.

vanheru
28-04-2014, 21:33
Alper134

Fap uyumlu yağların diğer yağlara göre onay normları farklıdır. Bu yağların değer özellikleri Kül oranı gibi daha düşüktür. FAP'ın tıkanmaması ve verimli çalışması için gereklidir.

vanheru

Aracın kaç model bilmiyorum. Eğer Euro4 motor ve 90Hp ise aracında FAP yok. Aracın için 5W30 veya 5W40 yağ kullanabilirsin. Mobil veya Total öneririm.

Ömer bey aracım 2012 model euro 4 mü 5 mi bilemiyorum ,bildiğim şeyler 90bg lik olduğu 5 ileri vites olduğu ve acces donanım olduğu :) garanti bakımında araca 5W30 total quartz konulmuş...

Ömer Gedik
29-04-2014, 08:05
Aracınız Euro5 motor ve Faplı

Total 5W30 İneo veya Mobil 5W30 Esp kullanabilirsiniz.

tapatalk...

Alper134
29-04-2014, 08:19
Benim aracım 90 lık ve fap yok 2010 model.. Ömer hocamın tavsiyesiyle mobil w3000 kullandım geçen bakımda çok memnunum..

vanheru
29-04-2014, 08:26

tapatalk...
teşekkürler bilgilendirme için ömer bey..

Westxx
10-06-2014, 21:27

tapatalk...

2007 Model 1.4 HDİ 148.000 KM aracım var. biraz değişiklik yapmak amacıyla aracıma 60lık düz boru , katalizör susturucu , performans egzoz , stage1 chip yazılım uygulamaları yaptım. yaklaşık 2 hafta önce bakımlarında 10w40 mobil 1 koydular diye hatırlıyorum ama hatırladığım tam sentetik olduğuydu. yetkili servsite yaptırmadık bakımı. malum manisada yetkili servis yok :) Yağını filtreleri değiştikten ertesi gün aracım " Engine oil pressure too low " hatası verdi. Tamircimi arayıp sorduğumda yağdan kaynaklandığını ve tekrardan total koymamız halinde hatanın gideceğini söyledi. Fakat böylede kullanırsam sadece araç boştayken çalıştığında o hatayı ; yağ değerlerini okuyamadığı için verdiğini söyledi. Israrla sormam üzerine kullan değiştirmene gerek yok bip bip bip ses takıntın yoksa dedi. Bende 2 haftadır kullanıyorum herhangi bir sıkıntısı olmadı. Bakımdan sonra düz boru kat susturucu ve egzoz değişimlerinden sonra araca chip yazılım dün uygulattık. Bugünde tekrar farklı bir egzoz işlemi oldu. Kaynak falan yapıldı. Herhangi bir sıkıntsı yoktu taki 5 saat öncesine kadar. Gün içerisinde aracı kullandım sık sık fakat bir sıkıntı yaratmadı. Akşam üzeri işyerimin önündeki park yerine aracı çalıştırıp gaza bastıgımda değişik bir teneke tarzı bir ses geldi. Turbodan geldiğini tahmin ederek kaputu açtıktan sonra arkadaşın gaz vermesi üzerine turbodan değişik cızırtılar geldi aracı sanayiye tamirciye götürürken aracın devirinin 3000 i geçmediğini fakat yol bilgisayarında gaza basma esnasında tüketilen yakıtın normal oldugunu da farkettm. Yani gaza basınca mazot gidiyor fakat araçta çekiş yok. Sonra sanayide tamircinin turbosunun arızalandığını söyledi. ilk başta cızırtı seslerınden egzozdan duman çıkmıyordu fakat aracı sanayiye getirip stop edip çalıştırdıktan sonra aracın çok aşırı şekilde duman attıgını gördüm. Şimdi arızanın sebebini merak ediyorum ; Chip yazılım uygulamasının turboya fazla yüklenmesi sonucunda mı oluştu ? Yada bugün takılan egzozdan herhangi bir partikül egzozdan turboya mı kaçtı sonuçta kat susturucusunun ortası boş olduğu ( sadece kenarlarında filtre var ) için mi ? Yada turbo artık ömrünü mü tamamladı ? Bunları cevaplandıracak bir babayiğit varsa eyvallahım ona olsun. Vakit ayıran arkadaşlara teşekkür ederim.

Ömer Gedik
10-06-2014, 21:41
Mobil 10W40 ile Total 10W40 arasında bahsi geçen hata farkı oluşmaz. Hatanın birçok sebebi olabilir. Basit sebeplerinden birisi kötü haldeki veya orjinal olmayan yağ filtresidir. Bu da iyi filtrelememe veya düşük basın çsebebiyle turboya zarar vermiş olabilir.

Katalizörün sizin durumda sorun oluşturduğunu sanmıyorum.

Aracın temel sorunu chip ile artan güce karşılık turbonun zorlanması ve yağ ikazı ile iyi yağlanmaması/çapak vb şeylerin ulaşması olabilir.

Görmeden incelemeden daha fazla fikir edinmekte mümkün değil maalesef.

HamzaHakkı
10-06-2014, 22:04
2007 Model 1.4 HDİ 148.000 KM aracım var. biraz değişiklik yapmak amacıyla aracıma 60lık düz boru , katalizör susturucu , performans egzoz , stage1 chip yazılım uygulamaları yaptım. yaklaşık 2 hafta önce bakımlarında 10w40 mobil 1 koydular diye hatırlıyorum ama hatırladığım tam sentetik olduğuydu. yetkili servsite yaptırmadık bakımı. malum manisada yetkili servis yok :) Yağını filtreleri değiştikten ertesi gün aracım " Engine oil pressure too low " hatası verdi. Tamircimi arayıp sorduğumda yağdan kaynaklandığını ve tekrardan total koymamız halinde hatanın gideceğini söyledi. Fakat böylede kullanırsam sadece araç boştayken çalıştığında o hatayı ; yağ değerlerini okuyamadığı için verdiğini söyledi. Israrla sormam üzerine kullan değiştirmene gerek yok bip bip bip ses takıntın yoksa dedi. Bende 2 haftadır kullanıyorum herhangi bir sıkıntısı olmadı. Bakımdan sonra düz boru kat susturucu ve egzoz değişimlerinden sonra araca chip yazılım dün uygulattık. Bugünde tekrar farklı bir egzoz işlemi oldu. Kaynak falan yapıldı. Herhangi bir sıkıntsı yoktu taki 5 saat öncesine kadar. Gün içerisinde aracı kullandım sık sık fakat bir sıkıntı yaratmadı. Akşam üzeri işyerimin önündeki park yerine aracı çalıştırıp gaza bastıgımda değişik bir teneke tarzı bir ses geldi. Turbodan geldiğini tahmin ederek kaputu açtıktan sonra arkadaşın gaz vermesi üzerine turbodan değişik cızırtılar geldi aracı sanayiye tamirciye götürürken aracın devirinin 3000 i geçmediğini fakat yol bilgisayarında gaza basma esnasında tüketilen yakıtın normal oldugunu da farkettm. Yani gaza basınca mazot gidiyor fakat araçta çekiş yok. Sonra sanayide tamircinin turbosunun arızalandığını söyledi. ilk başta cızırtı seslerınden egzozdan duman çıkmıyordu fakat aracı sanayiye getirip stop edip çalıştırdıktan sonra aracın çok aşırı şekilde duman attıgını gördüm. Şimdi arızanın sebebini merak ediyorum ; Chip yazılım uygulamasının turboya fazla yüklenmesi sonucunda mı oluştu ? Yada bugün takılan egzozdan herhangi bir partikül egzozdan turboya mı kaçtı sonuçta kat susturucusunun ortası boş olduğu ( sadece kenarlarında filtre var ) için mi ? Yada turbo artık ömrünü mü tamamladı ? Bunları cevaplandıracak bir babayiğit varsa eyvallahım ona olsun. Vakit ayıran arkadaşlara teşekkür ederim.

Öncelikle geçmiş olsun. Arızanın nedeni turbonun yağsız kalmasından kaynaklanmış gibi fakat bir çok sebep daha bu arızayı meydana getirebilir yağ filitresi kullanılan yağın içinde parça olması vs. İlk hatanız aracın düşük yağ basıncı uyarısı vermesine rağmen tamircinin sözüne bakarak aracı bu halde kullanmanız. Bu uyarının sebebi yağ pompasında bi sorun vardır ve yapılan uygulamalarla bu iyice açığa çıkmıştır, pompa yeterli yağı basamamış ve turbo yağsız kalarak içini dağıtmıştır duyduğunuz teneke sesi turbonun dağılma sesi. Egzozdan gelen duman da yanan yağın dumanı. Egzozdan turboya parça kaçması çok çok zor öyle olsa bile ilk çalıştırmalarda ortaya çıkardı. Sorunun sebebi güçlendirilen motora yeterli yağ basıncı sağlanamadığı için turbonun yağsız kalarak dağılması gibi duruyor.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

HamzaHakkı
10-06-2014, 22:05
Ben telefondan yazana kadar ömer abi yazmış bile :D

wolf32
12-06-2014, 13:34
Benim aracım 90 lık ve fap yok 2010 model.. Ömer hocamın tavsiyesiyle mobil w3000 kullandım geçen bakımda çok memnunum..

10w40 mı koydunuz. motor yağının tam ismi neidr

iPad 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Ömer Gedik
12-06-2014, 13:41
10w40 mı koydunuz. motor yağının tam ismi neidr

Mobil 3000 serisi 5W30 kullanmış anladığım kadarıyla

wolf32
12-06-2014, 13:42
teşekkür ederim bi dahaki sefere bende bundan koyayım

Ömer Gedik
12-06-2014, 13:54
teşekkür ederim bi dahaki sefere bende bundan koyayım

Aracınız 90hp ise ve FAP yok ise kullanabilirsiniz.

wolf32
12-06-2014, 13:55
bildiğim kadarıyla yok 90 diye biliyorum onu nasıl anlarız peki

Ömer Gedik
12-06-2014, 15:34
bildiğim kadarıyla yok 90 diye biliyorum onu nasıl anlarız peki

Şasi numarası ile service box tan kontrol ederiz.

wolf32
17-06-2014, 08:41
merhaba bizim araçlara yani 308 lere 4 lt yağ yetiyor dimi?

Ömer Gedik
17-06-2014, 09:05
4lt yetiyor kesinlikle fazlasını koymayın.

tapatalk...

wolf32
17-06-2014, 12:59
tesekkürler o zaman 4 lt alayım.

bahcekapil
19-06-2014, 22:11
Motor iç temizleyicileri hakkında bir paylaşımda bulunayım. 3 bakımdır üst üste kullanıyorum. Henüz son bakımdan sonra 5.000 km oldu ve araç hafif meyilli park edildiğinde yağ ikaz lambasını yakıyor. Yağ çubuğundan kontrol ettiğimde yarı çizgiyi aşağı indiğini fark ettim. Araçta hiçbir şekilde fiziki yağ yakma belirtisi yok. Ne motor kısmında, ne egsozda. Usta arkadaşların bir kısmı bazı seri yağlarda (Total 5w30 Ineo ECS kullanıyorum) buharlaşmanın fazla olması dolayısıyla yağın normalden ince olduğu ve segmanlardan kolayca sızıp yanma odasına az miktarda karıştığını 2.000 hdi motorda bu durumun daha da belirgin olduğunu belirttiler.

Bana daha makul gelen açıklama ise motor içi temizleyicilerin yağı oldukça incelterek piston segmanlar arasında oluşmuş film tabakasını da söktüğünü, bir anlamda motorun fabrikadan ilk çıkış durumuna geldiğini ve her bakımda kullanıldığında da bu film tabakasının bir türlü oluşamaması sebebiyle yağ eksiltmenin yüksek olduğunu belirtti. Ayrıca bu durumun yakıt tüketimini de arttırmış olabileceğini de ekledi. Yani sürekli 6.1 - 6.2 lt olan ortalama son 1 yıldır 6.4 - 6.6 lt arası. Bu belirtiler sanırım bu durumu pekiştiriyor.

Özetle bu motor iç temizleyicilerini her bakımda kullanmayın. Her defasında piston segmanları arasında aracınız film tabakası oluşturacağım diye cebelleşmesin. Hatırlayın motor sıfırken ilk 10.000 km.ye kadar yağ yakma çok fazla olur (tüketimde) ve yine hatırlayın 2008 senesine kadar bildiğim kadarıyla ilk 1.500 km ücretsiz bakımı vardı ve bu bakımda motor yağı eklenirdi motora.

gonsales
19-06-2014, 22:15
Motor iç temizleyicileri hakkında bir paylaşımda bulunayım. 3 bakımdır üst üste kullanıyorum. Henüz son bakımdan sonra 5.000 km oldu ve araç hafif meyilli park edildiğinde yağ ikaz lambasını yakıyor. Yağ çubuğundan kontrol ettiğimde yarı çizgiyi aşağı indiğini fark ettim. Araçta hiçbir şekilde fiziki yağ yakma belirtisi yok. Ne motor kısmında, ne egsozda. Usta arkadaşların bir kısmı bazı seri yağlarda (Total 5w30 Ineo ECS kullanıyorum) buharlaşmanın fazla olması dolayısıyla yağın normalden ince olduğu ve segmanlardan kolayca sızıp yanma odasına az miktarda karıştığını 2.000 hdi motorda bu durumun daha da belirgin olduğunu belirttiler.

Bana daha makul gelen açıklama ise motor içi temizleyicilerin yağı oldukça incelterek oluşmuş film tabakasını da söktüğünü, bir anlamda motorun fabrikadan ilk çıkış durumuna geldiğini ve her bakımda kullanıldığında da bu filmin bir türlü oluşamadığı için yağ eksiltmenin yüksek olduğunu belirtti. Ayrıca bu durumun yakıt tüketimini de arttırmış olabileceğini de ekledi. Yani sürekli 6.1 - 6.2 lt olan ortalama son 1 yıldır 6.4 - 6.6 lt arası. Bu belirtiler sanırım bu durumu pekiştiriyor.
güzel paylaşım, teşekkürler

HamzaHakkı
20-06-2014, 21:32

Bana daha makul gelen açıklama ise motor içi temizleyicilerin yağı oldukça incelterek piston segmanlar arasında oluşmuş film tabakasını da söktüğünü, bir anlamda motorun fabrikadan ilk çıkış durumuna geldiğini ve her bakımda kullanıldığında da bu film tabakasının bir türlü oluşamaması sebebiyle yağ eksiltmenin yüksek olduğunu belirtti. Ayrıca bu durumun yakıt tüketimini de arttırmış olabileceğini de ekledi. Yani sürekli 6.1 - 6.2 lt olan ortalama son 1 yıldır 6.4 - 6.6 lt arası. Bu belirtiler sanırım bu durumu pekiştiriyor.

Özetle bu motor iç temizleyicilerini her bakımda kullanmayın. Her defasında piston segmanları arasında aracınız film tabakası oluşturacağım diye cebelleşmesin. Hatırlayın motor sıfırken ilk 10.000 km.ye kadar yağ yakma çok fazla olur (tüketimde) ve yine hatırlayın 2008 senesine kadar bildiğim kadarıyla ilk 1.500 km ücretsiz bakımı vardı ve bu bakımda motor yağı eklenirdi motora.
Motor içi temizleyici derken yakıt katkısını mı kastediyorsunuz yoksa yağa katılan katkılardan mı bahsediyorsunuz? Yakıt katkısını ben de kullandım bir kere würth marka fakat yağ eksiltme gibi veya başka bi zararını görmedim.

KILIÇ
23-09-2014, 23:35
...

Ömer bey merhaba, aracım 2010 model 407, sanırım fap'lı. Bir sonraki bakımda yağ olarak Lukoil Genesi Premium kullanmak istiyorum, yağın özellikleri ya da karşıladığı spesifikasyanlar:

SAE 5W-30 API SN GM Dexos 2 MB 229.51 VW 502 00 / 505 00 BMW LL – 04
SAE 5W-40 API SN GM Dexos 2 MB 229.51 BMW LL – 04 VW 502. 00 / 505. 00 / 505.01 Porsche A 40 Renault RN 0700/0710 Ford WSS-M2C917-A
Performans seviyesi: API CF ACEA A3/B4-08, C3-08 -
SAE 5W-30 Renault RN 0700/0710
bunlar. Biİm araçlarla uyumlu mudur, çok kaliteli bir yağ olduğu söyleniyor ve fiyatı da 66 tl. Szice kullanılabilir mi bu yağ?

iPad'imden Tapatalk kullanılarak gönderildi.

KILIÇ
25-09-2014, 23:21
Sanırım Ömer Bey'in cevaplayacak vakti, diğer arkadaşlarımızın da yağ ile ilgili bilgisi yok :confused:

Discovery cihazımdan Tapatalk ile gönderildi

asdfg112
25-09-2014, 23:51
Ömer bey merhaba, aracım 2010 model 407, sanırım fap'lı. Bir sonraki bakımda yağ olarak Lukoil Genesi Premium kullanmak istiyorum, yağın özellikleri ya da karşıladığı spesifikasyanlar:

SAE 5W-30 API SN GM Dexos 2 MB 229.51 VW 502 00 / 505 00 BMW LL – 04
SAE 5W-40 API SN GM Dexos 2 MB 229.51 BMW LL – 04 VW 502. 00 / 505. 00 / 505.01 Porsche A 40 Renault RN 0700/0710 Ford WSS-M2C917-A
Performans seviyesi: API CF ACEA A3/B4-08, C3-08 -
SAE 5W-30 Renault RN 0700/0710
bunlar. Biİm araçlarla uyumlu mudur, çok kaliteli bir yağ olduğu söyleniyor ve fiyatı da 66 tl. Szice kullanılabilir mi bu yağ?

iPad'imden Tapatalk kullanılarak gönderildi.

FAP peugeot için gerekli olan spesifikasyon b71 2290.

total ineo ecs, mobil1 esp formula, castrol magnatec C2 serisi, shell ultra helix extra gibi yağlar bu spesifikasyonu sağlar.

bulunduğunuz yerde bu yağları bulmakta sıkıntı çekiyor musunuz?

KILIÇ
26-09-2014, 07:08
FAP peugeot için gerekli olan spesifikasyon b71 2290.

bulunduğunuz yerde bu yağları bulmakta sıkıntı çekiyor musunuz?
Bulunduğum yerde hiç biri yok, mecburen internetten alıp değişime gideceğiz, ya da değişim yaptırırken ustadan soracağız. Anladığım kadarıyla gerekli spesifikasyonu karşılamıyor, mobil 1 esp alınacak öyleyse..

Ömer Gedik
26-09-2014, 08:02
Asdfg gerekli bilgiyi yazmış. Hergün forumdayım ama her konuya takdir edersiniz ki bakamıyorum.

KILIÇ
26-09-2014, 09:12
Asdfg gerekli bilgiyi yazmış. Hergün forumdayım ama her konuya takdir edersiniz ki bakamıyorum.

Muhakkak öyledir sevgili forumdaşım, öyle olmasa sizi bu kadar sevmezlerdi :) Cevap için teşekkürler, saygı ve selamlarımla

asdfg112
26-09-2014, 10:30
Bulunduğum yerde hiç biri yok, mecburen internetten alıp değişime gideceğiz, ya da değişim yaptırırken ustadan soracağız. Anladığım kadarıyla gerekli spesifikasyonu karşılamıyor, mobil 1 esp alınacak öyleyse..

size şöyle bir önerim olabilir;

çok bilinen bir online satış sitesinde Total Ineo 5w/30 yağ 69 lira kargo dahil. eğer bu siteye yeni üye olursanız 11 lira indirim kodu veriyor. hali hazırda üyeyseniz eğer üyeliğinizi silip tekrar aynı mail adresiyle üyelik alıp yine faydalanabiliyorsunuz 11 liralık indirimden, ki ben öyle yaptım.

bu indirim ile kargo dahil 58 liraya Ineo yağ alabilirsiniz yani. ama yağın üretim tarihi Temmuz 2013. ben bunun sorun olmayacağını düşünüyorum ama yeni elbette daha iyidir.

eğer site ismini öğrenmek isterseniz bana özel mesaj atabilirsiniz. gerçi 11 lira indirim kopununu veren tek bir yer var, zaten anlaşılmıştır diye düşünüyorum :)

KILIÇ
26-09-2014, 10:54
:) eksik olmayın, açık ve net bir şekilde yazmışsınız hangi site olduğunu hemen çözdüm :D fiyat oldukça uygun, yağ uygun ortamda muhafaza edildiğinde bir kaç sene bozulmadan kalabiliyor, Mobil1esp çok övülüyor o yüzden onu da tercih edebilirim, bakalım hayırlısı. İlginiz için teşekkür ederim, sağlıcakla..

asdfg112
26-09-2014, 13:12
:) eksik olmayın, açık ve net bir şekilde yazmışsınız hangi site olduğunu hemen çözdüm :D fiyat oldukça uygun, yağ uygun ortamda muhafaza edildiğinde bir kaç sene bozulmadan kalabiliyor, Mobil1esp çok övülüyor o yüzden onu da tercih edebilirim, bakalım hayırlısı. İlginiz için teşekkür ederim, sağlıcakla..

rica ederim. ben 15bin bakımında total kullandım, 25 binde ikinci bakımı yaptığımda mobil1 esp kullandım. aralarında bir fark gördüğümü söyleyemem somut olarak. yakıt tüketimi ve performans konusunda bir değişiklik görmedim.

eğer bulabilirseniz fap spesifikasyonlarını sağlayan 0w/30 yağ da kullanabilirsiniz. önümüz kış, ilk çalıştırmada bu viskozitedeki yağ çok daha etkili olacaktır diye düşünüyorum. üstelik %3-4 civarı yakıt ekonomisi de sağlıyor 5w/30 yağlara göre.

KILIÇ
26-09-2014, 13:18
rica ederim. ben 15bin bakımında total kullandım, 25 binde ikinci bakımı yaptığımda mobil1 esp kullandım. aralarında bir fark gördüğümü söyleyemem somut olarak. yakıt tüketimi ve performans konusunda bir değişiklik görmedim.

eğer bulabilirseniz fap spesifikasyonlarını sağlayan 0w/30 yağ da kullanabilirsiniz. önümüz kış, ilk çalıştırmada bu viskozitedeki yağ çok daha etkili olacaktır diye düşünüyorum. üstelik %3-4 civarı yakıt ekonomisi de sağlıyor 5w/30 yağlara göre.

Son bakım geçen sene kasım sonunda yapılmış, ben 2015 mayıs ayı gibi Ankara'ya geldiğimde yaptırmayı düşünüyorum, bir yıldan fazla bir zaman geçmiş olacak, inş bir aksilik olmaz. Bir sonraki bakıma 7700 km var. Ankara'ya geldiğimde bakımla birlikte genel detaylı bir de kontrol yaptırmak istiyorum, zira şehir içi yakıt tüketimi yok bilgisayarına göre 9.8 litre :eek:

serdarhoca
24-11-2014, 17:29
İyi akşamlar, 2009 peugeot 308 hdi araç için max seviyesine kadar, yağ filitresi dahil toplam kaç litre yağ alıyor?

Ömer Gedik
24-11-2014, 17:34
Tam 4 lt... Fazlasını koymayın en üst çizgiden biraz aşağıda durmalı

serdarhoca
24-11-2014, 17:35
Sağolun Ömer Bey teşekkür ederim...

mhmt05
30-11-2014, 10:11
Arkadaşlar dün yağ bakımı yaptırdım. Total ineo ecs 5w30 yokmuş usta total ineo long life 5w30 koydu. Bu yağ hakkında bilgisi olan var mı?

Ömer Gedik
30-11-2014, 10:18
C3 onaylı bir yağdır kullanabilirsiniz

KILIÇ
30-11-2014, 10:21
yağlar çok çabuk kararıyor, dizelde işler böyle mi, benzinli aracımda bu kadar rengi koyulaşmıyordu.

Tapatalk

cen_giz
16-01-2015, 15:36
Arkadaslar ben yeniyim aranizda kusura bakmayin nereye yazacagimi bulamadim. Benim 2012 peugeot 5008 im var yeni aldim diesel hangi yagi kullanmam gerekiyor lutfen soyleyebilirmisiniz tesekkurler bubarada ben gunde yaklasik 200km yol yapiyorum

Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

Bülent
16-01-2015, 16:34
Arkadaslar ben yeniyim aranizda kusura bakmayin nereye yazacagimi bulamadim. Benim 2012 peugeot 5008 im var yeni aldim diesel hangi yagi kullanmam gerekiyor lutfen soyleyebilirmisiniz tesekkurler bubarada ben gunde yaklasik 200km yol yapiyorum

Maşallah 200 km, her gün İstanbul-Kocaeli yemi gidip geliyorsunuz.

mimit
16-01-2015, 19:13

MObil 1 ESP 5/30 tam sentetik yağ kullanabilirsiniz.

cen_giz
16-01-2015, 19:14
Cok tesekkurler

cen_giz
16-01-2015, 19:19
Aslinda 200 km deil, 110 mil yapiyorum. Tahriben 200km yapio. Yok koceli deil ama isim okadar uzakta :) onun icin

serdarhoca
03-02-2015, 17:43
Mobil 5-30 ESP yag sadece Dizel Partikul Filitresi olan araclar icin midir,tum dizel araclarimizda kullanabiliyor muyuz? Benim aracta dizel partikul filtresi yokmus....

sabaniren
03-02-2015, 18:18
mobil den sasmam dizelse mobil lpgliyse castrol kullandim tum araclarimda su ana kadar hic sikinti yasamadim2008 407

HakanAnt
03-02-2015, 19:02
Mobil 5-30 ESP yag sadece Dizel Partikul Filitresi olan araclar icin midir,tum dizel araclarimizda kullanabiliyor muyuz? Benim aracta dizel partikul filtresi yokmus....

Benim bugüne kadar bilgi ve tecrübelerime göre,5/30 partikül fitreli araçlar için üretilmiş tam sentetik motor yağı,şayet aracınızda partikül filresi yoksa 10/40 yağ kullanmakta hiçbir sakınca yok...Geçen hafta benim aracımın periyodik bakımında ilk kez 5/30 yağ koydurdum doğrusu sadece merakımdan.zaten servis partikül filtresi olmayan araçlara siz istemedikten sonra 10/40 yağ harici koymuyor,şahsen ben bunu bizzat tecrübe ettim.

KarakurT
26-04-2015, 16:27
Merhaba 207 aracımın Bakım zamanı geldi. Acaba hangi motor yağını kullanmalıyım. Önerilerinizi bekliyorum

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ömer Gedik
27-04-2015, 12:45
Merhaba 207 aracımın Bakım zamanı geldi. Acaba hangi motor yağını kullanmalıyım. Önerilerinizi bekliyorum

Hangi motor?

KRATERYA
27-04-2015, 15:31
Arabanın bakımını yaptırdım Mobil 1 ESP 5/30 tam sentetik yağ kullandım 4 lt ekledik yağ lambası ikaz verdi biraz gezdim düzelmedi sonra 1lt daha ekledim söndü bakım yapalı 2 ay geçti yağ eksiltmedi arabada herhangi bir sıkıntı yok ama bilmediğim bir sıkıntı olabilirmi ...

Ömer Gedik
27-04-2015, 15:42
Arabanın bakımını yaptırdım Mobil 1 ESP 5/30 tam sentetik yağ kullandım 4 lt ekledik yağ lambası ikaz verdi biraz gezdim düzelmedi sonra 1lt daha ekledim söndü bakım yapalı 2 ay geçti yağ eksiltmedi arabada herhangi bir sıkıntı yok ama bilmediğim bir sıkıntı olabilirmi ...

Aracınız 1.6 HDI mı?

troilos
27-04-2015, 16:30
508 1.6 THP (EP6CDT - 115KW) (508) için Mobil Super 3000 X1 5W-40 (c) öneriliyor doğrumudur.

KarakurT
27-04-2015, 17:38
1.4 HDI

fatihtr
29-04-2015, 20:18
Benim aracinda 207 1.4 hdi 204 bin km. total 5/40 kullaniyorum. Hic bir sikinti yok ne duman ne yag eksiltme tavsiye ederim

Ömer Gedik
30-04-2015, 11:30
1.4 HDI

Aracınız 2012 model olduğu için Total İneo ECS 5w30 öneririm.

KarakurT
30-04-2015, 11:44
Teşekkür ederim

eralpb
02-05-2015, 13:01
merhaba arkadaşlar
3008 benzinli kullanıyorum bu araçlar kaç litre yağ koymalıyız ve ne önerirsizniz

teşekkürler

Ömer Gedik
02-05-2015, 13:15
4.3 lt Total ineo 5w30 koyabilirsiniz.

eralpb
02-05-2015, 13:21
teşekkürler

eralpb
02-05-2015, 13:27
3008 kullanıyrum motor yağı seviyesini ölçün uyarısı veriyor. kontrol ettim biraz eskilme var doğal olarak ne yapmam gerekir

Ömer Gedik
02-05-2015, 13:47
Kontrol ederek Ekleme yapın veya değişim zamanı geldiyse yağınızı değişin.

eralpb
02-05-2015, 13:51
Kontrol ederek Ekleme yapın veya değişim zamanı geldiyse yağınızı değişin.
Ömer bey teşekkürler

serdarhoca
19-05-2015, 14:47
Bugun aracimda su isaret cikti gostergede,bu yag bakiminin yaklastigini mi gosteriyor? http://images.tapatalk-cdn.com/15/05/19/1b061fa40c3f7271ff76286d1b124b3a.jpg

serdarhoca
19-05-2015, 14:48
Motor yagim 85 binde degismis ve gelecek bakima 100 bin denilmis. Suanda 94.780 km de.

KRATERYA
19-05-2015, 20:47
mobil 1 esp formula 5w-30 kullandım fakat ben 4 lt koyduktan sonra hata verdi arabayla biraz gezdim yine ikaz sönmedi bende 1 lt daha ilave ettim lamba söndü yağ çubuğunun seviyeside normal 5000 km geçti ve yağda eksilme olmadı varmıdır bir sıkıntı ....aşağıdaki listede peugeot 407 için yağ miktarları yazıyor

1.6
DV6TED4
2011
Sentetik 5w30
3.5

2010
Sentetik 5w30
3.5

2009
Sentetik 5w30
3.5

2008
Sentetik 5w30
3.5

2007
Sentetik 5w30
3.5

2006
Sentetik 5w30
3.5

2005
Sentetik 5w30
3.5

2004
Sentetik 5w30
3.5

2.0
EW10J4
2011
Sentetik 5w30
4.25

2010
Sentetik 5w30
4.25

2009
Sentetik 5w40
4.25

2008
Sentetik 5w40
4.25

2007
Sentetik 5w40
4.25

2006
Sentetik 5w40
4.25

2005
Sentetik 5w40
4.25

2004
Sentetik 5w40
4.25

serdarhoca
05-06-2015, 22:46
Iyi aksamlar, yeni konu acmak istemedim. Aracin bakimdan sonra 10.500 km oldu ve yag cubugunda resimdeki gibi bir miktar eksilme var. Bu normal midir?http://images.tapatalk-cdn.com/15/06/05/817cfe3d66870748b987655954b942e7.jpghttp://images.tapatalk-cdn.com/15/06/05/d98346074a12844fbc735715bd6d9713.jpg

Ömer Gedik
06-06-2015, 11:55
Gayet normal. Yağ sadece yağlama amacıyla kullanılmaz içindeki temizleyici ürünler eksilir. Sağlıklı motor 10000 kmde en az 250ml yağ eksiltir zaten. Sizin ki de gayet iyi. Birde çubuğun en üst hizasına kadar değil 1 tık altına kadar doldurulur.

serdarhoca
06-06-2015, 12:26
Tesekkur ederim Omer bey...

GOXIN
02-07-2015, 16:28
Merhaba, 2012 model aracım şu anda 44500kmde ve bakım zamanı geldi. Artık garantisi olmadığı için ben kendim yaptıracağım. Aslında Ömer arkadaşımıza uğramak istiyorum ama maalesef Avrupa yakasında. Neyse yağ olarak Total 5w/30 mu kullanmak daha iyi yoksa 0w/30 mu kullanmak avantajlı olur? Bu arada 5w/30 yağ Hepsiburada da 68 liraya düşmüş gözüküyor. Peugeot'un önerdiği yağ olduğu için total bakıyorum ama castrol magnatec C2 de öneriliyor sanırım. Onun fiyatı 100 lira seviyesinde. İkisi arasında bariz fark var mıdır?

asdfg112
25-07-2015, 18:26
Merhaba, 2012 model aracım şu anda 44500kmde ve bakım zamanı geldi. Artık garantisi olmadığı için ben kendim yaptıracağım. Aslında Ömer arkadaşımıza uğramak istiyorum ama maalesef Avrupa yakasında. Neyse yağ olarak Total 5w/30 mu kullanmak daha iyi yoksa 0w/30 mu kullanmak avantajlı olur? Bu arada 5w/30 yağ Hepsiburada da 68 liraya düşmüş gözüküyor. Peugeot'un önerdiği yağ olduğu için total bakıyorum ama castrol magnatec C2 de öneriliyor sanırım. Onun fiyatı 100 lira seviyesinde. İkisi arasında bariz fark var mıdır?

ben genelde fiyatından dolayı Total veya indirimli bulursam Mobil1 ESP kullanıyorum. size Total kullanmanızı ve yağ değişimini 15bin yerine 10bin km'de yapmanızı öneririm. belki Mobil daha kalitelidir ama bence 15bin km Mobil yağ kullanmaktansa 10bin km Total yağ kullanmak daha mantıklı :)

0w/30 daha çok soğuk yerlerde yaşayanlara öneriliyor bildiğim kadarıyla. yüzde 3-5'e kadar yakıt tasarrufu sağladığı da söyleniyor ama bence çok iddialı bir rakam :)

CaglarB
29-10-2015, 13:15

Merhaba, bende size arkadaşın önerdiği gibi 10bin km de bir değişim yapmanızı tavsiye ederim.
Km yi öne çektiğiniz de zaten Total ve Castrol arasındaki mininmum farkı hissetmezsiniz diye düşünüyorum.
Total 5/30 ineo bizi araçlariçin gayet ideal, mobil 1 esp 5/30'un bir kademe daha kaliteli olduğu biliniyor. bence bu iki yağ türünü sıkıntısızca kullanabilirsiniz.

selba
27-12-2015, 22:16
merhabalar
arkadaşlar,2007 model 1.6 hdi 90 bg 307 sahibiyim.araç 170 000 km'de.yağ değişimi geldi.aracı aldığımda tamirci 10w40 yağ koydu,marka bilmiyorum.km yüksek 5w30 olmaz dediler.ama orjinal olarak 5w30 veya 5w40 tavsiye ediliyor galiba.yağ değişimi için nette araştırma yaptım kafam karıştı.pejo parçası satan internet sitelerinde total var. total quartz 5w40 kullansam olurmu?teşekkürler.

mimit
27-12-2015, 22:31
ustalar maliyeti arttırmamak adına ve birazda araştırmacı olmadıkları için,genel kabul görmüş olan 10/40 yağ kullanıyorlar, ama daha uzun ömürlü daha iyi koruma sağlayan,ürünlerde var, verdiğiniz linkteki yağı da kullanabilirsiniz, bunun yanı sıra mobil in kendi sitesinde aracınıza uygun firmanın üreticiden onaylı diğer ürünlerine de ulaşabilirsiniz. Kaliteli bir yağ kullandığınızda aracın marş almasından tutunda çalışırken ki vibrasyonu sesi bile değişiyor.

http://www.mobil1.com.tr/motor-yaglari/urun-tavsiye-rehberi/starte.aspx

selba
27-12-2015, 23:13
cevap için teşekkürler .Mobil 1 New Life 0W-40 bu yağ çıkıyor.uygunmudur.

mimit
27-12-2015, 23:28
Bir kaç önerisi daha oluyor mobilin,sonuç sayfasında tüm tavsiyeleri gör dediğinizde,günlük koruma gibi bir seçenekte var ayrıca ürünlerin açıklamalarında da özellikleri ile ilgili,bilgilerde var,hepsi burada da bir kaç hafta önce indirimdeydi mobil yağları,orada ki yorumları da okumanızı tavsiye ederim, yağı dışarıdan alacaksanız,üretim tarihi nede dikkat edin. sonuçta farklı özellikler için çeşitli kimyasallar içeriyorlar ve bu durum da belli bir raf ve kullanım ömrü sunuyor.

asdfg112
06-01-2016, 12:21
arkadaşlar Total Ineo ECS 5w/30 bu aralar 60 liradan satılıyor, ihtiyacı olan arkadaşlar kaçırmasın. bu yağ Peugeot'un DPF'li araçlar için önerdiği ve kullandığı yağ.
site ismi vermiyorum ama google'da aratınca hemen çıkıyor zaten :)

mimit
06-01-2016, 14:58
Üretim tarihi nedir acaba,çünkü malum sitede yeni yağların üretim tarihini özellikle yazıyorlardır :)

Ömer Gedik
06-01-2016, 15:03
Bedava toptan fiyatının da altında. Biri mal bozdurmuş herhalde :/

asdfg112
07-01-2016, 11:21
Hocam ben sipariş verdim, elime ulaştıktan sonra üretim tarihini buradan paylaşırım. Ama bence pek önemli değil üretim tarihi, önemli olan uygun koşullarda saklanmış olması diye düşünüyorum. Yağların raf ömrü 5 yıl oluyor galiba, tahminen 2014 üretim gönderecekler:)

bacadir68
07-01-2016, 12:20
Havayla temas etmeyen yağa kolay kolay birşey olmaz.

mimit
07-01-2016, 14:52
Hocam ben sipariş verdim, elime ulaştıktan sonra üretim tarihini buradan paylaşırım. Ama bence pek önemli değil üretim tarihi, önemli olan uygun koşullarda saklanmış olması diye düşünüyorum. Yağların raf ömrü 5 yıl oluyor galiba, tahminen 2014 üretim gönderecekler:)

Havayla temas etmeyen yağa kolay kolay birşey olmaz.

dedikleriniz doğru olabilir ama araçlarımıza koyduğumuz yağlarda saf yağ değil sonuçta içinde birden çok kimyasal bileşen var ben alırken hep dikkat ederim,büyük bir yağ vb malzemeleri satan şirket var oradan alıyorum genelde, 308 e mobil esp 5w30 alırken yeni tarihli 85 lira ise eski tarihlileri daha ucuza veriyorlar,2013 ten kalma yağlar var onlarıda hep hiper marketlere falan satıyorlar,

asdfg112
13-01-2016, 18:31
Arkadaşlar geçen hafta 60 liraya sipariş ettiğim total ineo yağ geldi, üretim tarihi Kasım 2015, yani henüz iki aylık taze yağ :)
İhtiyacı olan stok yapabilir, fiyatı gerçekten çok uygun.