PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 308'e Ayak Bölümü Aydınlatma Uygulaması

Sayfa : [1] 2

Ömer Gedik
24-05-2011, 23:54
Abant Buluşması ve öncesinde Sitemizden Mücahit abimin sorusu üzerine 308 Premium modellerde sunulan ayak bölgesi aydınlatmasını bizim araçlara nasıl uygularız sorusu belirdi.

Bu soru için geçen gün Mücahit abiye parça araştırdım ama direk bu bölge için herhangi bir parça tanımlandığını gördüm haliyle bu parça standart lamba diye geçen 6263.N6 kodlu parçaydı. Bu parçanın fiyatı adet olarak 6 TL.

İşlemi kendi aracıma değilde araştırmak için yapacaktım. Ama Aşağıdaki göreceğiniz gibi kabloların sokete kadar hazır olması beni bu uygulamaya itti.

ve anlatıma geçelim.

308 lerde pedal böümündeki aydınlatma Ayak dayama hizasına geliyor haliyle sigorta bölümüne ulaşım kapağını çıkarıp içeri bir göz atıyoruz.
http://i1110.photobucket.com/albums/h451/omerg308/DSC09766.jpg

Söktüğümüz plastiği çıkarınca içeride boşta bir kablo göreceksiniz beyaz soketli.
http://i1110.photobucket.com/albums/h451/omerg308/DSC09767.jpg

Bu soketi o an için siparişini henüz geçmediğimden bagajdaki lambam ile denedim.
http://i1110.photobucket.com/albums/h451/omerg308/DSC09768.jpg

Parça pedalların hemen üstündeki parçaya geçme olarak takılıyor.
http://i1110.photobucket.com/albums/h451/omerg308/DSC09770.jpg

Sistemi sağ tarafa uygulamak çok daha karmaşık çünkü boştaki kablo torpido gözünün üstünde bir yere sarılmış. Bunun için torpidonun altında 2 torpidonun için 5 adet T20 civata söktük. Ayrıca lambanın takıldığı bölgeyi geçmelerini çekerek çıkardık.
http://i1110.photobucket.com/albums/h451/omerg308/DSC09756.jpg

Sonuç Sol Taraf
http://i1110.photobucket.com/albums/h451/omerg308/DSC09762.jpg

Sonuç Sağ Taraf
http://i1110.photobucket.com/albums/h451/omerg308/DSC09759.jpg

Sonuç için lambayı sokete takmak yeterli bir tanımlama vb işlem yok. Tıpkı Premium araçlardaki gibi çalışıyor. Sistem çalışması şu şekilde.

Aracın iç lambası yandığı konumlarda yanıyor.
Ayrıca araçta kısa farlar yanıyorsa loş bir şekilde ayak bölümü aydınlanıyor.

Bu uygulama Mücaht abi'ye ithaf edilmiştir. :arkadas

Abdullah
25-05-2011, 00:04
Ömer mükemmel bir uygulama olmuş ben çok beğendim tabi o sarı ampülleride beyaz yaparsam çok daha güzel olur bu uygulamayı bende yapmak istiyorum =))

γuяdaeя
25-05-2011, 00:05

Ellerine sağlık Ömer. Çok yararlı ve güzel bir mod olmuş :)
Yukarıdaki cümleden anladığım kadarıyla, kısa farlar açıkken ışık şiddeti farklı mı?

γuяdaeя
25-05-2011, 00:06
Ömer mükemmel bir uygulama olmuş ben çok beğendim tabi o sarı ampülleride beyaz yaparsam çok daha güzel olur bu uygulamayı bende yapmak istiyorum =))

Len Abdullah, eskere gittin geldin hala vazgeçmedin şu beyaz ışık sevdasından :gul5 :cilgin

Ömer Gedik
25-05-2011, 00:13
Abdullah ampulü nedir ne değildir diye bakmadım bile :) Ama sarı yanmasından benim şikayetim yok.

Yurdaer iç ışık yanarsa şiddetli yanıyor aksi halde araçta far yanıyor ise loş bir şekilde aydınlatma sağlıyor.

TanerHoca
25-05-2011, 00:34
ömer ellerine sağlık.biliyorsun bu tür uygulamaların foruma zenginlik kattığını hep söylerim :iyi

Len Abdullah, eskere gittin geldin hala vazgeçmedin şu beyaz ışık sevdasından :gul5 :cilgin

yurdaer adam incirlik üssündeki tüm ampülleri, pist ışıkları da dahil olmak üzere beyaz yaptı :gul5

γuяdaeя
25-05-2011, 01:01
yurdaer adam incirlik üssündeki tüm ampülleri, pist ışıkları da dahil olmak üzere beyaz yaptı :gul5

Hocam bu beyaz ışık sevdası onulmaz bir dert, inanırım valla :gul5

TanerHoca
25-05-2011, 01:10

Hocam bu beyaz ışık sevdası onulmaz bir dert, inanırım valla :gul5

niye askerden geç geldi zannediyorsun? beyaz ışık sevdasına askerliğini yakacaktı az kalsın. :gul9
coniler illallah demişler :bam3 :gul6

ömer 407 lerin herhangi bir donanım paketinde böyle bir aydınlatma uygulaması var mı.
yani bizimkilerde de bu kadar kolay olur mu yoksa sıfırdan mı yapmak gerekir.(yaptıracağımdan değil sırf merakımdan soruyorum :cilgin)

mygold
25-05-2011, 01:11

omer tek kelımeyle super olmuş :alkis. gosterdıgın ilgi ve emege teşekkurler. boyle paylaşımlara senın gıbı kardeşlerimiz sayesınde sebeb olabılıyorsam ne mutlu bana . :havali
tekrar teşekkurler :alkis2.ilk fırsatta uygulamaya gececegım..

TanerHoca
25-05-2011, 01:16
mücahit elin değmişken pedalları da ihmal etme bence. ;)

mygold
25-05-2011, 01:19
bak işte gecenın bır yarısı pedallar uçuşmaya başladı etrafımda..dogruya bu ışıklar neyi aydınlatacak. sureklı ayakkabımızı aydınlatacak halımız yok herhalde degılmı hocam :gul9

Abdullah
25-05-2011, 01:51
vazgeçmemmmm nasıl vazgeçeyim hele farlar yanarken loş yanıyor dedi ya tamam kesin beyaz olacak bu arada hocam pedallara dikkat çektin yaptırma hevesim kaçtı şöyle bir düşündümde dandik pedalları aydınlatacağıma hiç aydınlatmam daha iyi =))

Ömer Gedik
25-05-2011, 02:06
Tanerhocam 407lerde bu donanıma sahip bir araç var mı bilmiyorum. Yapmak istenirse yapılır belki ama benim yapmam da soketlerin ve yerlerinin hazır olması ve lambanın komik fiyata satılması etkili oldu.

Abdullah beyaz olacaksa komple iç lambaların beyaz olması gerekir bence ;)

Mücahit abi umarım paylaşım faydalı olmuştur. Tez zamanda operasyon bekliyorum Senden :)

Abdullah
25-05-2011, 02:21
Tanerhocam 407lerde bu donanıma sahip bir araç var mı bilmiyorum. Yapmak istenirse yapılır belki ama benim yapmam da soketlerin ve yerlerinin hazır olması ve lambanın komik fiyata satılması etkili oldu.

Abdullah beyaz olacaksa komple iç lambaların beyaz olması gerekir bence ;)

Mücahit abi umarım paylaşım faydalı olmuştur. Tez zamanda operasyon bekliyorum Senden :)

benim iç lambalar zaten beyaz Ömerim =))

Dreamcatcher
25-05-2011, 07:21
Sevgili meslektaşım Ömer..ben de epeydir düşünüyordum,deneyeceğim...emeğine sağlık,teşekkürler :iyi

safaku
25-05-2011, 07:55
Ömer üstad, sizler sayesinde arabamızda belki hiç kullanamayacağımız bir sürü özelliği öğreniyoruz. Çok aktif olamasamda iyiki bu forum var.

Emeği geçen herkeze çok teşekkürler.

erener
25-05-2011, 07:58
Yine başarılı bir uygulama olmuş.. Elinie sağlık Ömer kardeş.

Comfort sahibi arkadaşalar bu uygulamayı mutlaka yapmalı özellikle geceleri kısa farlarla birlikte loş ışık yanması araç içini karanlıktan kurtarıyor.

Benim aracımda premium olduğu için zaten var ama ben bu lambaları led ile değiştireceğim daha güzel bir aydınlatma olacak inş.

reisG
25-05-2011, 08:20
Ömer nefis olmuş. İlk boş zamanımda (eğer o zamanı bulabilirsem) bu uygulamayı yapacağım...

Ozan
25-05-2011, 08:29
Sudan ucuz ve herkesin rahatlıkla uygulayabileceği bir işlem
Artık forumda ayak aydınlatması olmayan 308 istemiyoruz. :)

Yasin CCK
25-05-2011, 08:49
Eline sağlık Ömer, çok başarılı olmuş :alkis

Rock'N Rolla'ya nasıl uygulasam bunu, sol tarafa kırmızı, sağ tarafa mavi çakar lambamı yerleştirsem :cilgin :gul5

Dreamcatcher
25-05-2011, 08:51
Eline sağlık Ömer, çok başarılı olmuş :alkis

Rock'N Rolla'ya nasıl uygulasam bunu, sol tarafa kırmızı, sağ tarafa mavi çakar lambamı yerleştirsem :cilgin :gul5

Bi de döner aynalı top...tamam oldu bitti...al sana yürüyen disco :dans4 :dans4 :dans4

Yasin CCK
25-05-2011, 09:10
:polis :dil3

Ömer Gedik
25-05-2011, 09:13
Beğenileriniz için teşekkür ederim. Aslında hiç böyle bir donanım aklımda bile yoktu. Mücahit abi sağolsun araştırınca ve fiyatlara bakınca işlemi tamamladık. :) İleriki zamanlarda kapılarda da bu işlemi yapabilirim. Tabi boşta soketleri varsa.

Gökay
25-05-2011, 09:30
Ellerine sağlık Ömer,çok faydalı ve hoş bir uygulama olmuş.

Ranilin
25-05-2011, 12:35
Ömer, o parça için direk servise gidip "6263.N6" yı mı istiyoruz, yoksa o parça sadece lamba mı ? Dış kasasının da ayrı bir parça kodu mu var mı ? Bir de sürücü tarafındaki yeri anladım ancak yolcu tarafındaki yerde soru işareti oluştu. Onun soketinin bulunduğu yer tam olarak nerede ? Nereden erişeceğim ? Braz detaylı bilgi verebilirsen derhal gereğini yapmak istiyorum :gul2

mimit
25-05-2011, 13:47
nasıl ya skotler falan hazır mı? sadece lambayı alıp takıyor muyuz? Acaba millesim de de durum böylemi,eğer böyleyse çok güzel olacak,yoksa bende led alıp tavan ışıklarından beslemeyi falan planlıyordum, uğraşacaktım,umarım millesim de de aynı şekilde soketler falan hazırdır :S

mygold
25-05-2011, 17:49
arkadaşlar bugun buyuk bır hevesle aydınlatma ışıgını takmak ıcın sigorta kapagını ve yanındakı koruma kapagını soktum. ama omerın fotolarla belırttıgı elektrık soketını aramama ragmen bulamadım. omer kardeşımı aradım bır fıkır alıyım dıye. o da bugun mehmetın aracı ıcın aynı işlemı yapmış ama soketı bulamamışlar. benım arac 2010 model. anlaşılan 2010 ve yukarısında comfort ıcın bu soketi koymamışlar.. artık başka yollardan olayı çozmeye calışacagız..
bilgilerınıze..

aydalper
25-05-2011, 19:36
Tüh be bende heveslenmiştim, hemen alıp yapayım diyordum.

Yasin CCK
25-05-2011, 19:57
O zaman bizim için bir ihtimal daha var :insaat2

Ranilin
25-05-2011, 20:27
Benim aracım 2009 model, Ömerle bugün uğraştık ama maalesef soketi bulamadık, lambalar da elimde patladı pardon kaldı :gul5 Deneyecek olan arkadaşların, lambaları almadan ilgili yerleri söküp, ilgili soketi bulup ondan sonra almaları tavsiye olunur. Ben şahsen öyle bir değişiklik olmayacağını düşündüğümden neticede her iki araçta comfort olduğu için almıştım ama maalesef olmadı. Eğer aracınız 2008 model ise şansınız yüksek :havali2

Ömer Gedik
25-05-2011, 21:03
Arkadaşlar bugün sitemizden Ranilin (Mehmet) in aracında kabloları aradık ve bu kabloların 2009 ve sonrasında muhtemelen kaldırıldığını anlamış olduk. Bu işlemi yapacak arkadaşlar lamba siparişlerini vermeden önce lütfen ilgili bölüme bakıp hazırda kablo olup olmadığına baksınlar.

Güven
25-05-2011, 21:26
İnce bir ayrıntı yakalamış ve uygulamışsınız, gerçekten 308 kullanıcılarının düşündüğü bir uygulamaydı. Fotoğraflarla anlaşılır şekilde izah etmiş emek vermişsiniz çok teşekkürler :havali

FL
29-06-2011, 14:22
merhaba;
resımler acılmıyor resımlerı bana ıletmenız mumkun bende denemek ıstıyorum

tskler.

Abdullah
29-06-2011, 14:24
merhaba;
resımler acılmıyor resımlerı bana ıletmenız mumkun bende denemek ıstıyorum

tskler.

merhaba. Resimlerde bir problem görünmüyor şuan lütfen bilgisayarınızın DNS ayarlarını kontrol edin. Ben 8.8.8.8 ve 8.4.4.4 google dns lerini kullanıyorum resimleri görebiliyorum.

mimit
29-06-2011, 14:27
evet 2010 millesimde de aydınlatma ile ilgili kablolar yok,iş başa düştü yani hat çekicez falan uğraşıcaz,hazır yapmışken de şerit led takayım diyorum ben :) bu arada ışıkların ki yok ama ben bir kaç tane daha ucu boş soket gördüm bunlar ne için çok merak ediyorum,şeytanda dürtüyor.

Abdullah
29-06-2011, 14:43
evet 2010 millesimde de aydınlatma ile ilgili kablolar yok,iş başa düştü yani hat çekicez falan uğraşıcaz,hazır yapmışken de şerit led takayım diyorum ben :) bu arada ışıkların ki yok ama ben bir kaç tane daha ucu boş soket gördüm bunlar ne için çok merak ediyorum,şeytanda dürtüyor.

çok garip bir konu bu tesisatın olmayışı benim araçta 2008 Ömerin ki ile aynı dönemde gelenlerden ama benim araçta yok kablolar o yüzden bende yapamadım =((

mimit
29-06-2011, 14:49
bu Peugeot hep böyle önceki aracım 406 sv de bagajda orjinal amfinin altında da iki adet kablo vardı ucu boşta olan birgün uğraşa uğraşa direksiyonun altında geldikleri yeri buldum,biraz araştırdıktan sonra Türkiyeye gönderilmeyen navigasyon sisteminin kabloları olduğunu öğrendim.beyin hazır halde bulunan açamadığımız özellikler gibi bu olaylarda tuhaf ben yapıcam hatta arka stoplarla ilgili bir iki projemde var ama biraz geniş zamana ihtiyacım var bir arkadaşımla birlikte ön ve arka ayaklar için bu uygulamayı yapmayı düşünüyorum ama ben şimdi şerit led döşemeyi düşünüyorum onlarında normal ampüller gibi yavaş yavaş yanıp aynı şekilde söneceğine dair şüphelerim var.sanırım biraz uğraştıracak bizi.

Abdullah
29-06-2011, 15:00
bu Peugeot hep böyle önceki aracım 406 sv de bagajda orjinal amfinin altında da iki adet kablo vardı ucu boşta olan birgün uğraşa uğraşa direksiyonun altında geldikleri yeri buldum,biraz araştırdıktan sonra Türkiyeye gönderilmeyen navigasyon sisteminin kabloları olduğunu öğrendim.beyin hazır halde bulunan açamadığımız özellikler gibi bu olaylarda tuhaf ben yapıcam hatta arka stoplarla ilgili bir iki projemde var ama biraz geniş zamana ihtiyacım var bir arkadaşımla birlikte ön ve arka ayaklar için bu uygulamayı yapmayı düşünüyorum ama ben şimdi şerit led döşemeyi düşünüyorum onlarında normal ampüller gibi yavaş yavaş yanıp aynı şekilde söneceğine dair şüphelerim var.sanırım biraz uğraştıracak bizi.

mimit sen yap bakalım eğer kolay olursa kablo çekmek bende girişirim bu konuya

mimit
29-06-2011, 15:13
Edindiğim küçük bilgilerden yola çıkarak,bu olayı iki farklı şekilde çözebiliyoruz;
1) araç içindeki tavan lambalarından direk hat çekebiliyoruz.(burada tek sorun kablonun tavan ve yan direkten nasıl aşağı indirileceği uygulamanın gerisi oldukça kolay.
2) sigorta kutusundan tavan lambalarının hatlarını bulup bunlardan paralel hat çekmek.(burada da sıkıntı doğru kabloları tespit edebilmek ve paralel hattı sağlıklı çekebilmekte.araç içine ne dağıtım ise daha kolay kablolar falan hepsi göğüsün alt kısmından geçebiliyor.)

birde tabi ışık rengi seçimi var,ben gün ışığı rengi düşünüyordum ama internette dolaşırken siyah paspasların üzerine düşen yeşil ışıkta oldukça hoş gözüküyordu,sonra flux beyaz led mi kullansam derken flux yeşil de çok güzel olur demeye başladım,biraz daha bekleyip stoplarla ilgili projemi ve bu işi aynı anda halletmek istiyorum,karbon folyomda elime ulaştı,onunda uygulaması var,çooookkk çalışmam lazımm çooookkk,hepsinden önemlisi cuma günü istatistik 2 den bütünleme sınavım var. :)

Abdullah
29-06-2011, 15:19
Edindiğim küçük bilgilerden yola çıkarak,bu olayı iki farklı şekilde çözebiliyoruz;
1) araç içindeki tavan lambalarından direk hat çekebiliyoruz.(burada tek sorun kablonun tavan ve yan direkten nasıl aşağı indirileceği uygulamanın gerisi oldukça kolay.
2) sigorta kutusundan tavan lambalarının hatlarını bulup bunlardan paralel hat çekmek.(burada da sıkıntı doğru kabloları tespit edebilmek ve paralel hattı sağlıklı çekebilmekte.araç içine ne dağıtım ise daha kolay kablolar falan hepsi göğüsün alt kısmından geçebiliyor.)

birde tabi ışık rengi seçimi var,ben gün ışığı rengi düşünüyordum ama internette dolaşırken siyah paspasların üzerine düşen yeşil ışıkta oldukça hoş gözüküyordu,sonra flux beyaz led mi kullansam derken flux yeşil de çok güzel olur demeye başladım,biraz daha bekleyip stoplarla ilgili projemi ve bu işi aynı anda halletmek istiyorum,karbon folyomda elime ulaştı,onunda uygulaması var,çooookkk çalışmam lazımm çooookkk,hepsinden önemlisi cuma günü istatistik 2 den bütünleme sınavım var. :)

bence en mantıklısı sigorta kutusunun oradan hat çekmek sol tarafta problem yok ama sağ taraf için sıkıntılı biraz sökülmesi lazım o yüzden yatacak gibi bu işlem renk konusuna gelirsek ben daimi beyazcıyım o yüzden beyaz diyorum :D

mimit
29-06-2011, 15:29
sökmeye gerek kalmayacak,bir tel vasıtası ile pedalların arkasında aradan dereden bir şekilde geçecek o kablolar :) kafaya koydum,sadece biraz geniş zaman ihtiyacım var.yaparken fotoğraflarınıda çekerim başka yapmak isteyn olursa belki yol gösterici olabilir.

Abdullah
29-06-2011, 16:14
sökmeye gerek kalmayacak,bir tel vasıtası ile pedalların arkasında aradan dereden bir şekilde geçecek o kablolar :) kafaya koydum,sadece biraz geniş zaman ihtiyacım var.yaparken fotoğraflarınıda çekerim başka yapmak isteyn olursa belki yol gösterici olabilir.

öyleyse seni bekleyeceğim ondan sonra bende el atarım artık.

FL
29-06-2011, 22:59
kusura bakmayın dns ayarlarından dolayı acılmıyormus resımler suan sorun yok actım.

kablolar bende var ve ben bugun resımlerı gormeden sol taraftakı beyaz uclu kabloyu buldum servıse gıttım ellerınde lamba yoktu tabıkı rht durmadım ve bagajdakı lambayı soktum ve taktım fakat yanmadı.

yanlıs yaptıgım bırsey mı var acaba solda gosterdıgınız kablonun aynısı bende var ama ısık yanmıyor :(

Abdullah
30-06-2011, 07:24
kusura bakmayın dns ayarlarından dolayı acılmıyormus resımler suan sorun yok actım.

kablolar bende var ve ben bugun resımlerı gormeden sol taraftakı beyaz uclu kabloyu buldum servıse gıttım ellerınde lamba yoktu tabıkı rht durmadım ve bagajdakı lambayı soktum ve taktım fakat yanmadı.

yanlıs yaptıgım bırsey mı var acaba solda gosterdıgınız kablonun aynısı bende var ama ısık yanmıyor :(

Konu hakkında Ömer size bilgi verecektir fakat şu sıralar bayağı yoğun cevap biraz gecikebilir. Tam emin olmamakla beraber benim şahsi fikrim belki bilgisayara bağlatıp aktif ettirmek gerekebilir (Ömer böyle birşey yaptırmadan çalıştırmayı başarmıştı) aracınızın modeli ve paketi nedir yazabilir misiniz?

Gökay
30-06-2011, 07:37
Ben unutmuştum bu konuyu ya,hortladığı iyi olmuş :D Uğraşacak bişi çıktı :)

FL
30-06-2011, 12:38
2008 308 comfort elektrık paket var heralde uzerınde bırde.
Belirtilen kablo var fakat lambayı taktıgımda yanmıyor belkıde servıste yazılım felan atılması gereklı bılemıyorum.ayrıca sarı olan lambaların beyaz olma ıhtımalı var mı bılen arkadaslar yardımcı olursa sevınırım..

tskler

mimit
30-06-2011, 13:08
sarı ampulleri mtech ampüllerle değiştiriyorsunuz ve beyaz ışık alıyorsunuz,yada beyaz ledli ampullerden kullanacaksınız.dipsiz ampul olarak satılanlardan.

Abdullah
30-06-2011, 13:10
2008 308 comfort elektrık paket var heralde uzerınde bırde.
Belirtilen kablo var fakat lambayı taktıgımda yanmıyor belkıde servıste yazılım felan atılması gereklı bılemıyorum.ayrıca sarı olan lambaların beyaz olma ıhtımalı var mı bılen arkadaslar yardımcı olursa sevınırım..

tskler

zaten 2008 lerde ama elektrik paketi olanlarda tesisat hazır benimkinde yok mesela elektrik paketi olmadığından muhtemelen beyaz ışık konusunda mimit cevap vermiş dipsiz beyaz ledli ampül alıyorsun bostancı sanayide 5TL bayağı iyi ışık veriyor yer adını pm atabilirim ben hep oradan alıyorum.

Gökay
30-06-2011, 13:44
Tasarruf tedribiri ayağına bir sürü şeyi kısıtlamıştı Pejo hatırlarsınız listesi vardı hatta Ömer yayınlamıştı,bence o uygulama sonrası kablolarda uçtu.

Ben henuz bakmadım 2009 ağustos üretimi Comfort+ elektrik paketli aracım iş çıkışı bakacam çok merak ettim :D

Abdullah
30-06-2011, 13:59
Tasarruf tedribiri ayağına bir sürü şeyi kısıtlamıştı Pejo hatırlarsınız listesi vardı hatta Ömer yayınlamıştı,bence o uygulama sonrası kablolarda uçtu.

Ben henuz bakmadım 2009 ağustos üretimi Comfort+ elektrik paketli aracım iş çıkışı bakacam çok merak ettim :D

2009 larda yok sanırım abi =((

Dreamcatcher
30-06-2011, 14:01
2010 larda ????

Abdullah
30-06-2011, 14:06
2010 larda ????

abi mygold abi bakmıştı ama sende bak bi belli olmaz bu peugeotun işi

arkadaşlar bugun buyuk bır hevesle aydınlatma ışıgını takmak ıcın sigorta kapagını ve yanındakı koruma kapagını soktum. ama omerın fotolarla belırttıgı elektrık soketını aramama ragmen bulamadım. omer kardeşımı aradım bır fıkır alıyım dıye. o da bugun mehmetın aracı ıcın aynı işlemı yapmış ama soketı bulamamışlar. benım arac 2010 model. anlaşılan 2010 ve yukarısında comfort ıcın bu soketi koymamışlar.. artık başka yollardan olayı çozmeye calışacagız..
bilgilerınıze..

2009 lar için de bakılmıştı

Benim aracım 2009 model, Ömerle bugün uğraştık ama maalesef soketi bulamadık, lambalar da elimde patladı pardon kaldı :gul5 Deneyecek olan arkadaşların, lambaları almadan ilgili yerleri söküp, ilgili soketi bulup ondan sonra almaları tavsiye olunur. Ben şahsen öyle bir değişiklik olmayacağını düşündüğümden neticede her iki araçta comfort olduğu için almıştım ama maalesef olmadı. Eğer aracınız 2008 model ise şansınız yüksek :havali2

drwhiskey
30-06-2011, 14:27
2011 aracımda söz konusu soket mevcut. Bagajdaki lambayı çıkarıp taktım. Dikiz aynasının oradaki lambayla aynı çalışıyor. Kontağı çevirice kademeli sönüyor. Ancak farları açınca herhangi bir şekilde yanmıyor. Tamamen üst ışıkla aynı çalışıyor. Yalnız şöyle bir durum var; pedalların orada lambanın takılabileceği herhangi bir yer yok. Ayrıca kablo o kadar kısa ki, lambayı taksam bile ancak kabloları aydınlatır. Servis için faydalı bir ışık ::)

Abdullah
30-06-2011, 14:31
2011 aracımda söz konusu soket mevcut. Bagajdaki lambayı çıkarıp taktım. Dikiz aynasının oradaki lambayla aynı çalışıyor. Kontağı çevirice kademeli sönüyor. Ancak farları açınca herhangi bir şekilde yanmıyor. Tamamen üst ışıkla aynı çalışıyor. Yalnız şöyle bir durum var; pedalların orada lambanın takılabileceği herhangi bir yer yok. Ayrıca kablo o kadar kısa ki, lambayı taksam bile ancak kabloları aydınlatır. Servis için faydalı bir ışık ::)

muhtemelen bulduğunuz soket başka birşeye ait çünkü o ışık farları yaktığınızda ayak bölümüne loş bir aydınlatma sağlıyor. Ayrıca pedalların hemen üst kısmında bagajda bulunan lambanın yerleştirebileceği bir alan olması gerekiyor benim araçta bu alan var ama soket yok =((

drwhiskey
30-06-2011, 14:50
ışıkla ilgili olduğuna eminim. Çünkü dediğim gibi tavan lambasıyla aynı çalışıyor. E o soketi oraya koyduklarına göre, pedal aydınlatmasından başka bir şey gelmiyor aklıma.

drwhiskey
30-06-2011, 14:52
bu arada lambanın takılabileceği bir yer yok. Fotosu olan yerle hiçbir alakası yok benimkinin

Abdullah
30-06-2011, 14:57
bu arada lambanın takılabileceği bir yer yok. Fotosu olan yerle hiçbir alakası yok benimkinin

soket başka amaçla koyulmuş olabilir bu duruma en iyi yanıtı premium özellikli araca sahip olan arkadaşlar cevap verebilir ancak onların araçlarında farları yakınca loş bir şekilde içeriyi aydınlatıyor mu? ve soket nereye bağlanmış durumda? Premium sahibi arkadaşlar cevap verirlerse ancak bu şekilde anlarız.

FL
30-06-2011, 15:34
ben umraniye ataturk sanayı sıtesınde ustaya baktırdım adam kablo var lamba uyuyor ama kabloda elektırk olmaya bılıyor dıyor :( aksam ıs cıkısı servıse gıdıp baktırıcam bakalım onlar ne dıyecekler.

Vallaha ınsallah olur ama bılemıyorum.kablo var ama elektrık yok gibi.Acaba pc ye bağlayıp aktif hale getirilmesi felan mı gerekli ??

ayrıca lamba serviste yok.Bagajdakini deneyerek yapıyorum belkide lambalar farklı bilemiyorum.

Abdullah
30-06-2011, 15:35
ben umraniye ataturk sanayı sıtesınde ustaya baktırdım adam kablo var lamba uyuyor ama kabloda elektırk olmaya bılıyor dıyor :( aksam ıs cıkısı servıse gıdıp baktırıcam bakalım onlar ne dıyecekler.

Vallaha ınsallah olur ama bılemıyorum.kablo var ama elektrık yok gibi.Acaba pc ye bağlayıp aktif hale getirilmesi felan mı gerekli ??

ayrıca lamba serviste yok.Bagajdakini deneyerek yapıyorum belkide lambalar farklı bilemiyorum.

bagajdaki lamba ile o lamba aynı ondan şüphen olmasın servis ne diyecek bakalım

FL
30-06-2011, 15:44
ben sol tarafı deniyorum şuan sağ tarafı sökmedim akşam olmazsa sağıda söküp deneyeceğim bakalım servis birşey demezse hevesimiz kursağımızda kalacak :)

Ama oraada soket varsa bişekilde elektrik geliyor olmasını beklerim en azından..

mygold
30-06-2011, 17:42
arkadaşlar bence sıgorta kutusunun ordan denemelerle kablo bulunabılır. kablo bulununca kabloyu sıyırıp paralel cekerek lambalarımızı monte edebılırız. onemlı olan kabloyu bulmak. ayrıca omer boş bı zamanında kablonun geldıgı baglantıya bakacaktı. bılgılerınıze..

FL
30-06-2011, 17:48
ilk başta kabloyu bende bulamadım yukarıya ve arkaya doğru konulmuş biraz zamanımı aldı fakat kısa bir kablo sarktıgını gordum ve cektım asagıya kadar geldı.

Bu arada Berk'ye gittim ve konfigrasyondan aktiflenmesi gerekli olabileceğini söylediler ctesi ancak gidip baktırıcam tekrar.

mygold
30-06-2011, 18:28
bende ucu sıyah olan bı boş kablo buldum ama o degılmıs...lamba soketıne uymuyor..

Gökay
30-06-2011, 19:32
Beyler bende lambanın yuvası var ama kablo falan yok :D Acele baktım ama herşey yerli yerinde takılı, boşta falan orda burda gizlenmiş birşey göremedim ama lambanın yuvası hazır parmak atsam açılacak şekilde :)

Abdullah
01-07-2011, 07:34
Beyler bende lambanın yuvası var ama kablo falan yok :D Acele baktım ama herşey yerli yerinde takılı, boşta falan orda burda gizlenmiş birşey göremedim ama lambanın yuvası hazır parmak atsam açılacak şekilde :)

abi aynı durum bende de söz konusu Ömer bakmıştı yuva var kablo yok çok sinir olmuştum

FL
01-07-2011, 09:23
eğer yrn şu ayak aydınlatması olayını halledersem.Kapı altınada premium lardaki gibi aydınlatma yaptırıcam Ümr Atatürk sanayide usta yapabileceğini söyledi bakalım şu servis ayak aydınlatmayı aktiflesin önce

FL
01-07-2011, 17:42
arkadaslar berk'ye gittim aracın pc ye baglanması yada konfıgrasyonla aktıf olan bır durum degıl.

solda kablo var sagdakı kabloya yarın bakarız saat gec oldu dedıler sagolsunlar :)

soldakı kabloya elektrık gelmıyor olabılır tesısatta ana kablo sagdan gelıyor solada oradan elektrık gelıyor seklınde bılgı verdıler (semaya bakmıslar ) neyse bende kendım sag tarafta torpıdoyu soktum torpıdonun ıcınde kafamı sokup kablo aradım ama sagda kablo felan yok :) :) bır ara olecegımı dusundum :)

Uygulamayı yapan arkadasta torpıdoda aydınlatma var mı ?? torpıdoda aydınlatma yoksa belırttıgı kablo onun kablosu olabılır mı acaba ??

baska bırsey gelmıyor aklıma artık

tskler

Ömer Gedik
04-07-2011, 06:06
Kablo olmayanlara yapılabilecek birşey yok sağ ve soldaki kablo ikiside direk aktif. PC bağlama senkronizasyon gibi durumlar zaten yok. Ayrıca torpido aydınlatmasız 308 yok. Eğer solda var ve sağda yok ise bir paralel çekebilirsiniz.

Abdullah
04-07-2011, 10:21
Kablo olmayanlara yapılabilecek birşey yok sağ ve soldaki kablo ikiside direk aktif. PC bağlama senkronizasyon gibi durumlar zaten yok. Ayrıca torpido aydınlatmasız 308 yok. Eğer solda var ve sağda yok ise bir paralel çekebilirsiniz.

Bu arada araya laf kaynadı muhabbetten dolayı kurtuldun Ömer elimden ama bir daha ki buluşmada şansın yok kabloları aleti edavatı al gel ben anlamam bak.

Ömer Gedik
04-07-2011, 21:06
Ben elektrikçi değilim Abdullah :) Sen arabayı sat.

emax34
05-07-2011, 00:31
Bu konuyu ben bugun aktif iriyil a sordum kataloglarda boyle bir aydinlatma vb yok dediler, bunun haricinde bende kafamda uzun zamandir olan birseyi sordum kapi ici aydinlatma; fiyat cok iyi 6,5TL ama bu sadece o reflektor sari isigin tanesi takma ucreti ile birlikte yaklasik 150tl yi bulur kablo vs cekeceklerinden, 4 kapiya da uygulatasim var, tek sorun kapi dosemesine delik acilmasi gerekiyor isiklarin yerlestirilebilmesi icin . Ne dersiniz sizce deger mi?

Bu arada ayak bolumu aydinlatmasi olan kim var aramizda, cok merak ettim ..

Abdullah
05-07-2011, 07:27
Bu konuyu ben bugun aktif iriyil a sordum kataloglarda boyle bir aydinlatma vb yok dediler, bunun haricinde bende kafamda uzun zamandir olan birseyi sordum kapi ici aydinlatma; fiyat cok iyi 6,5TL ama bu sadece o reflektor sari isigin tanesi takma ucreti ile birlikte yaklasik 150tl yi bulur kablo vs cekeceklerinden, 4 kapiya da uygulatasim var, tek sorun kapi dosemesine delik acilmasi gerekiyor isiklarin yerlestirilebilmesi icin . Ne dersiniz sizce deger mi?

Bu arada ayak bolumu aydinlatmasi olan kim var aramizda, cok merak ettim ..

Emax ayak bölümü aydınlatması Ömer de var sadece aramızda onun haricinde yok (yanlış bilmiyorsam) kapı içi aydınlatmayı da Ömer yaptı tabi tesisat var mı senin araçta o çok önemli tesisat varsa sorun yok yoksa bir elektrikciye sormak lazım

erener
05-07-2011, 10:32
Bende Premium olduğu için bunların tamamı var ama bence bu paraları 2 lamba için harcamayın değmez, yarın aracı sattığınızda harcadığınız para emek boşa gidiyor.

Dreamcatcher
05-07-2011, 10:39
Katlıyorum Erener...o kadar uğraşıyorsun jantdı camdı fardı ..birsüsü de para..satarken de alacak adam burun kıvırıyor..bu da bişey mi dercesine...ama ne yaparsın .. hastalık :)

Ömer Gedik
05-07-2011, 10:44
Bende Premium olduğu için bunların tamamı var ama bence bu paraları 2 lamba için harcamayın değmez, yarın aracı sattığınızda harcadığınız para emek boşa gidiyor.

Dostum 1 lamba 6 TL iki ayak için iki kapı altına aldım 24 TL :) Keyfi paha biçilemez. :nargile

Gökay
05-07-2011, 12:09
Tesisatı hazır olan (Ömer gibi) yapsın bence,yoksa çokda gerekli değil gibi...

Abdullah
05-07-2011, 12:12

Dostum 1 lamba 6 TL iki ayak için iki kapı altına aldım 24 TL :) Keyfi paha biçilemez. :nargile

keyif süper ve olmayan tesisatı da çekmek yada çektirmek fazla bir para tutmaz gibi geliyor bu konunun üzerine düşmeye çalışacağım bir usta var yıllardır aile dostu elektrikci ama biraz kaprisli ve böyle sonradan yapma şeyleri sevmez orjinalcidir o yüzden eğer onu tesisatı çekmeye razı edebilirsem bu iş olacak inşallah.

emax34
05-07-2011, 23:37
ben yarin sabah aktif e gittigimde bir bakayim kablo duzeni varmi diye yoksa cekmek takmak dediginiz gibi ugrastiracak ve degmeyecek belkide, ayak aydinlatmayi zaten soracaktim ama kapi ici aydinlatma da cok guzel gorunuyor gozume, hatta uygun olsa 308 cc lerde aynanin altindaki isigi da alip takcam ama yok.

Ben yarin bir sorayim paylasirim.

mimit
08-07-2011, 22:18
Bugün bagaj aydınlatmasına küçük bir dokunuş yaptım ve ayak aydınlatma ile de ne yapmam gerektiği konusunda fikir sahibi oldum :) elimde bir kaç adet bulunan bilgisayar kasaları için üretilmiş neon lambalar vardı,bunlardan bir tanesini bagaj bölümüne uyguladım.ürün direk 12 volt ile çalıştığından ufak bir kesme işlemi dışında bir şey yapmadım,ürünün yanında gelen adaptör gibi bir cihaz var bu cihaz sayesinde iki lambayı aynı anda yaka biliyoruz,bagaj için tam istediğim sonucu alamadım bir tane daha beyaz lamba alıp karşılıklı döşemeyi düşünüyorum.işlem çok basitti herkes yapabilir ,elimde 1 adet beyaz,kırmızı,mavi ve yeşil renkte neon lamba vardı,beyazda karar kılınca hemen internet ten araştırma yapıp evime yakın sayılacak vatan bilgisayara gidip 2 adet daha beyaz lamba aldım(diğer renkleri ne yapmalıyım bilemiyorum,birini bilgisayara taktım ama...) ayrıca ön cam kenarındaki çıtaları da beni çok seven birisi maket bıçağı yada benzeri bir şeyle delik deşik etmişti,onları da karbon folyo ile kapladım,malzeme çok zarar gördüğü için çok güzel bir şey çıkmadı ortaya ama yeni çıtaları alana kadar şimdilik idare eder.

http://desmond.imageshack.us/Himg121/scaled.php?server=121&filename=fotoraf0031o.jpg&res=medium

http://desmond.imageshack.us/Himg26/scaled.php?server=26&filename=1007451.jpg&res=medium

http://desmond.imageshack.us/Himg855/scaled.php?server=855&filename=1007452.jpg&res=medium

http://desmond.imageshack.us/Himg683/scaled.php?server=683&filename=1007454.jpg&res=medium

bunlarda karbon folyo kaplı ön cam çıtaları ve işlem sırasındaki mesai arkadaşlarım :)

http://desmond.imageshack.us/Himg694/scaled.php?server=694&filename=1007446p.jpg&res=medium

http://desmond.imageshack.us/Himg135/scaled.php?server=135&filename=1007447.jpg&res=medium

http://desmond.imageshack.us/Himg51/scaled.php?server=51&filename=1007448e.jpg&res=medium

http://desmond.imageshack.us/Himg580/scaled.php?server=580&filename=1007449y.jpg&res=medium

http://desmond.imageshack.us/Himg221/scaled.php?server=221&filename=1007450iaj.jpg&res=medium

γuяdaeя
08-07-2011, 22:23
Ellerine sağlık çok güzel olmuş ;)

Abdullah
09-07-2011, 00:10
mimit güzel bir uygulama olmuş bende aydınlatma konusunda ustam ile görüştüm yakında bir gelişme olacak ayrıca o usta ile anadolu yakasında forumpeugeot ile anlaşmalı bir elektrikcimiz olabilir bu konu üzerine de çalışıyorum.

mimit
09-07-2011, 00:16
Ankarada kendin pişir kendin ye çalışıyoruz :) ilk fırsatta sigorta kutusundan tavan lambaları ile ilgili araştırmayı gerçekleştirip uygulamayı tamamlamak istiyorum ama neon lambaların ayak aydınlatma kısımındaki performans ları nasıl olacak kestiremiyorum,umarım uçuk bişey çıkmaz ortaya :S

Yasin CCK
09-07-2011, 08:13
Tamamen yaratıcı :iyi :alkis

Neonlar bagajla başladı, ayak aydınlatmayla devam edecek aman ha araç altına kadar sıçramasın :gul8

mygold
09-07-2011, 08:19
mimit bence sigorta kutusunda tavan lambasına gıden kablolar mevcut. bunlar tespıt edılırse iş cok kolay olur. ankarada yardım ıcın hazırım..tesekkurler..

Dreamcatcher
09-07-2011, 10:11
Mimit çalışmaların çok güzel olmuş,karbon kaplamanda kötü durmuyor senin dediğin gibi ...
arabaya emek harcayan insanları herzaman takdir etmişimdir..kolay gelsin...

eyup_31
09-07-2011, 11:27
mimit hepsini çok güzel yapmışsın eline sağlık... karbon kaplama senin içine pek sinmemiş galiba ama inan çok hoş olmuş

mimit
09-07-2011, 13:13
karbon kaplama dediğim gibi biraz zoraki oldu,İnsanlar bir şeyler kazanmanın kolay olduğunu sanıyor yada kendileri kolay kazınıyor bilemiyorum.ama o çıtaları kim neden delik deşik etti anlayamıyorum,oyuk ve kesik olan yerler var onun için ufak tefek balonlar var toplu iğne ucu ile çözmeye çalışıyorum birde çıtaların tam cama değen kısımları da zarar görmüş oraları kaplarken,biraz folyo da boşluk oldu ondan dolayı içime sinmedi,yakından gördüğünüzde de fikriniz aynı olursa,tavandaki çıtalarıda kaplamak gibi bir fikrim var,hatta sökebilirsem vites topuzu ve altındaki parlak bölgeyi de kaplıycam :)

Tamamen yaratıcı :iyi :alkis

Neonlar bagajla başladı, ayak aydınlatmayla devam edecek aman ha araç altına kadar sıçramasın :gul8

araç altına sıçramaz ön koltuk altlarından arka paspasları da aydınlatabilirim belki.

mimit bence sigorta kutusunda tavan lambasına gıden kablolar mevcut. bunlar tespıt edılırse iş cok kolay olur. ankarada yardım ıcın hazırım..tesekkurler..

o zaman bir buluşup bakalım,şahsen sigorta kutusuna dokunmak istemiyorum orayı da keşfedersem durmam ben,şaka bir yana sigorta kutusundan almak istiyorum ama orası da karışık biraz yanlış bir şey yapmaktan çekiniyorum,tavandan da hat çekmesi zulum resmen :)

mygold
09-07-2011, 13:27
omerle mesajlastım tatılden gelınce kablonun nerden geldıgıne bakacak ve bana soyleyecek. ogrenıp oylemı yapalım yoksa bız kendımızmı keşfedelım . bahsettıgın gıbı bı yanlış yapmakta ıstemıyorum..sıgorta kutusu bıraz karısık.. :havali

mimit
09-07-2011, 13:31
bi elektrikçi ye sorsak bize sadece gösterse :) aaa benim daha far sensörünün montajı yapılacak :) önümüzdeki hafta araç serviste olacak zonguldağın yollarına dayanamadı benim oğlan,kapılardan gelen seslere ve bagajı kapatınca gelen bir ses var ona bakılacak,sanırım bir hafta daha mı beklesek,hazır bende boştayken yapayım diyorum,sizede bu neonlardan temin edelim mi? :D yazdıklarımdan anlayacağınız gibi kafam karışık ...

mygold
09-07-2011, 13:39
tesekkurler mımıt ama ben normal lambasını takıp sadece icinin ampulunu led yapmak ıstıyorum. orjınal oyuklarını actım. bagaj ıcındekı lambadanda sıparıs edıp halletme dusuncesındeyıp.
eger arac servıste olacaksa servıstekı elektrıkcıden sadece hangı kablo oldugunu ogrensek yeter. o kablodan elektrık kablosu cekme işinı kolayca hallederız. hemde orjınalı gıbı yaparız..acele etmeyelım saglam iş yapalım derım.. :iyi

mimit
09-07-2011, 14:15
yetkili servislerle pek aram yok anlaşamıyorum,abc de olacak araç orda da tanıdık var bi denerim,adamlara vites topuzunu söktüremedim,servise girdiğinde söktürmeyi tekrar deniyeceğim.

emax34
11-07-2011, 00:38
Arkadaslar bu arada bir orum var,

izim ic aydinlatmalarda ve arka plaka aydinlatmasindaki ampullerin hepsi ayni mi? dipsiz ambul olarak biliyorum ama ? bunlari beyaz led e degistiriyim diyorum araba da beyaz olunca guzel durur dusuncesine kapildim.
Degistirmek kolaydir herhalde ?
bilgisi olan varmi?

Abdullah
11-07-2011, 09:01

izim ic aydinlatmalarda ve arka plaka aydinlatmasindaki ampullerin hepsi ayni mi? dipsiz ambul olarak biliyorum ama ? bunlari beyaz led e degistiriyim diyorum araba da beyaz olunca guzel durur dusuncesine kapildim.
bilgisi olan varmi?

abi ben senin dediğin uygulamayı yaptım çok da güzel durdu tropix başlığında var fotograflar ampüller aynı ampül ama kaliteli birşey almanı tavsiye ederim bostancı sanayi sitesinde star klips diye bir yer var orada tanesi 5tl ye dipsiz led ampül var bayağı da iyi ışık veriyor. Ondan almanı tavsiye ederim.

caglayan
11-07-2011, 14:43
Abant Buluşması ve öncesinde Sitemizden Mücahit abimin sorusu üzerine 308 Premium modellerde sunulan ayak bölgesi aydınlatmasını bizim araçlara nasıl uygularız sorusu belirdi.

Bu soru için geçen gün Mücahit abiye parça araştırdım ama direk bu bölge için herhangi bir parça tanımlandığını gördüm haliyle bu parça standart lamba diye geçen 6263.N6 kodlu parçaydı. Bu parçanın fiyatı adet olarak 6 TL.

İşlemi kendi aracıma değilde araştırmak için yapacaktım. Ama Aşağıdaki göreceğiniz gibi kabloların sokete kadar hazır olması beni bu uygulamaya itti.

ve anlatıma geçelim.

308 lerde pedal böümündeki aydınlatma Ayak dayama hizasına geliyor haliyle sigorta bölümüne ulaşım kapağını çıkarıp içeri bir göz atıyoruz.
http://i1110.photobucket.com/albums/h451/omerg308/DSC09766.jpg

Söktüğümüz plastiği çıkarınca içeride boşta bir kablo göreceksiniz beyaz soketli.
http://i1110.photobucket.com/albums/h451/omerg308/DSC09767.jpg

Bu soketi o an için siparişini henüz geçmediğimden bagajdaki lambam ile denedim.
http://i1110.photobucket.com/albums/h451/omerg308/DSC09768.jpg

Parça pedalların hemen üstündeki parçaya geçme olarak takılıyor.
http://i1110.photobucket.com/albums/h451/omerg308/DSC09770.jpg

Sistemi sağ tarafa uygulamak çok daha karmaşık çünkü boştaki kablo torpido gözünün üstünde bir yere sarılmış. Bunun için torpidonun altında 2 torpidonun için 5 adet T20 civata söktük. Ayrıca lambanın takıldığı bölgeyi geçmelerini çekerek çıkardık.
http://i1110.photobucket.com/albums/h451/omerg308/DSC09756.jpg

Sonuç Sol Taraf

Sonuç Sağ Taraf
http://i1110.photobucket.com/albums/h451/omerg308/DSC09759.jpg

Sonuç için lambayı sokete takmak yeterli bir tanımlama vb işlem yok. Tıpkı Premium araçlardaki gibi çalışıyor. Sistem çalışması şu şekilde.

Dün gece bu konuyu okuduktan sonra bugün ilk iş benim aracımda bu kablo ve yeri var mı diye bakmak oldu.
Evet bende Ömer'in bahsettiği herşey mevcut. Ancak bagaj lambasını denediğimde bir sonuç alamadım, hiçbir şekilde yanmadı.
Hatırladığım kadarıyla Ömer Cruse control de taktırmıştı ve bu fonksiyonu aktif etmek için araca komple yazılım yüklettiğinden bahsetmişti. Sanırım bu durum yazılımsal.
Acaba bunu serviste çözebilirler mi?

mygold
11-07-2011, 18:22
bugun bakım sırasında elektrıkcı arkadasa aydınlatma ısını sordum.. abı riske girmeyelım beyın arıza vermesın dedı. tamam dedım bıraktım.
eger elektrık kablo doseme seması bulunursa olabılırmıs... bılgılerınıze..

Gökay
11-07-2011, 20:25
caglayan senin adına sevindim :)

Amaaa
Yaa birimizde kablo var ikimizde kablo yok vs. vs.

Bana neden olup olmadığının mantıklı bir açıklamasını yapacak varmı?

Yıl desen olmuyo,donanim pakedi desen olmuyo,nerde fark var kafayı yicem :)

Stajyerleremi döşetiyolar acaba elektrik tesisatını :)

caglayan
11-07-2011, 20:57
Sağol Gökay, ama şuan için bir işe yaramıyor.
Kablo kutuyu açınca ortalık yerde değil sağ üst kısımda arkalarda bir yerdeydi. Hemen çekince de gelmedi, biyere tutturulmuştu. Lambanın takılacağı yer de aslında gözükmüyor, biraz kurcaladıktan sonra sol ayak basma yerinin tam üstüne gelen yerde lamba yerini hazırlamışlar, ufak bir hareketle içi çıkıyor ve lamba takmaya hazır hale geliyor.
Ama nasıl aktif edeceğiz? 2 lamba için yazılım mı yükletmek gerekecek anlamadım. Tekirdağ merkezde servis yok, haftaya Edirne'ye gideceğim dönüşte servise soracağım bakalım.

emax34
11-07-2011, 23:21
caglayan senin adına sevindim :)

Amaaa
Yaa birimizde kablo var ikimizde kablo yok vs. vs.

Bana neden olup olmadığının mantıklı bir açıklamasını yapacak varmı?

Yıl desen olmuyo,donanim pakedi desen olmuyo,nerde fark var kafayı yicem :)

Stajyerleremi döşetiyolar acaba elektrik tesisatını :)

Yok yok bu stajyer isi degil tamamen o gunki ruh hallerine paralel olarak gerceklesen bir konu.

Bende yarin bir bakicam bende varmi yokmu diye varsa super olur, hatta o isiklari aldiktan sonra ambullerini beyaz ledle de degistirebiliyorsak tadindan yenmez. :))

emax34
11-07-2011, 23:22

bilgisi olan varmi?

abi ben senin dediğin uygulamayı yaptım çok da güzel durdu tropix başlığında var fotograflar ampüller aynı ampül ama kaliteli birşey almanı tavsiye ederim bostancı sanayi sitesinde star klips diye bir yer var orada tanesi 5tl ye dipsiz led ampül var bayağı da iyi ışık veriyor. Ondan almanı tavsiye ederim.

Evet buldum simdi konuyu, ben hepsiburada.com dan su philips protonlardan alip takmaya karar verdim, biraz daha tuzlu ama olsun philips e guvenim sonsuz :)))yorumlari da bayagi iyi ;)

http://www.hepsiburada.com/Liste/ProductDetails.aspx?Categoryid=20024643&Productid=otm841388

emax34
11-07-2011, 23:32
3 paket Philips Photon Magnum 5 Ledli Beyaz Dipsiz Park Ampülü siparisi verildi :) gelsin biran once takayim, plaka aydinlatma, ic aydinlatma( sanirim 1 on 1 arka olarak takacagim) ve bagaj aydinlatma :) ama bagaj aydinlatmayi es gecip ondeki harita okuma isiklarini da beyaz yapabilirim daha iyi olur. Gelsin de uygularken karar verecegim. Fotolari da payasirim.

mimit
12-07-2011, 01:38
ürünler umarım plakalıklarınıza uyar,plaka ışığı kapakları kapanmaya bilir, aksesuarcı bir arkadaşımın dükkanında neredeyse bu tip bütün ampulleri denedim ama uzun oldukları için kapaklar kapanmadı iç mekan veya bagaj aydınlatmada sorun olmuyor ama plakalıklar sıkıntılı.

t10 ampullerde ledler normal ampuller kadar performanslı olmuyor nedense,geniş açı yada dar açılı ampuller arasında fark var ama hiç biri o üzerinden çıkan ampuller kadar aydınlatmıyor.

ledler görüntü olarak çok güzel ama performans olarak bence biraz eksik kalıyorlar,plaklıklarda sıkıntı yaşarsanız size mtech in t10 tip ampulleri(mavi camlı) veya smd led e sahip tek yönlü ampulleri tavsiye ederim.

mtech

http://otomotiv.com.tr/images/23-product-jpg-mc_11059-390/mtec-super-white-dipsiz-park-ampulu.jpg

smd

http://otomotiv.com.tr/images/23-product-jpg-mc_4252-390/smd-mavi-ledli-park-ampulu.jpg

Abdullah
12-07-2011, 08:27
Emax hayırlı olsun. Ben iç lambalar için yukarıda resmi olan Mtec kullandım plakalıklarda da onlar vardı fakat plakalıkların bir tanesi patladı içerdekiler duruyor ama mtec in bu ampülü az ışık veriyor haberiniz olsun. ikinci resmi olan smd ise gerçekten güzel bir ampül ve ışık gücü çok iyi aynısı 5tl dediğim gibi karar sizin. Bu arada ben iç tavan lambalarının sadece ortadaki kapı açılınca yananları beyaza çevirdim harita okumalar sarı sarı bazen işe yarıyor o yüzden sana tavsiyem senin de sadece kapılar açılınca aktif olan orta lambaları beyaz yapman.

emax34
12-07-2011, 15:33
Arkadaslar tavsiye icin tesekkurler, philipsler gelsin takayim, eger plaka icin soylediginiz durum olursa o zaman smd denenebilir.
Bu arada ben gecenlerde led stop ampulu falan almistim daha once yazmistim, ampulleri denedim ama malesef stoplarin ic yapisindan oturu cok az gorunuyorlar, gunduz arkadan gelen 1mt yaklastiginda sinyali goruyor :( guneste ozellikle denedim, guvenlik nedeniyle takmiyorum :( gorunuste de normalden farki yok malesef :(

mimit
13-07-2011, 12:00
stoplar için yapraklı led lambalar var.ama bizim araca uyar mı bilmiyorum,bir öneki kasa opel astrada görmüştüm güzel duruyordu yandığında.

http://www.smbilgi.com/sanalxml/101/images_buyuk/BRK_BR0406601.jpg

Abdullah
13-07-2011, 13:12
stoplar için yapraklı led lambalar var.ama bizim araca uyar mı bilmiyorum,bir öneki kasa opel astrada görmüştüm güzel duruyordu yandığında.

ben bu lambayı sorum 20 yada 25tl demişti yanlış hatırlamıyorsam

emax34
14-07-2011, 01:27

Bu ledin capi ne aceb? bana biraz buyuk gorundu olmazmis gibi ama denemek lazim dedigin gibi.

emax34
14-07-2011, 01:28
Bu arada benim ledler halen tedarik surecinde :( biran once gelsin istiyorum ya kesin ellerinde yoktur 2 haftada gelir :(

Abdullah
14-07-2011, 08:10
Bu arada benim ledler halen tedarik surecinde :( biran once gelsin istiyorum ya kesin ellerinde yoktur 2 haftada gelir :(

Emax yukarıda ki ledin çağı biraz büyük bizim gündüz farı yerine kesinlile sığmaz bu arada gündüz farı için led istediğiysen ve Aktiften getirtiyorsan bence getirtme çünkü geçenlerde sordum yeni marka getirmişler oda hatalıymış çabuk patlıyormuş diğerinden ucuz ama ömrü kısa benimki 2 yıl olacak neredeyse hala Allah şükür süper yanıyor.

mimit
14-07-2011, 12:51

Bu ledin capi ne aceb? bana biraz buyuk gorundu olmazmis gibi ama denemek lazim dedigin gibi.

bunlar zaten arka park&fren sistemi için düşünülmüş,yapraklar yaylı bir sistemle açılıyor,yuvasına yerleştirirken yaprakları kapatıyorsunuz,zaten yerine oturduğu zaman kendiliğinden açılmış oluyor.

eğer önler içinledli gündüz farı düşünüyorsak,artık toplanıp getirtelim yurt dışından :)
böyle bir ürün güzel olabilir :) ha tabi bunu yuvasına nasıl oturturuz onu şuan bilemiyorum :)
http://www.dealextreme.com/customerphotos/quarantined/201104/51270-a4658dec-b471-42b6-968f-79ce60c2d2cd.jpg

birde böyle bir ürün var yurt dışında insanlar bunları arka park/fren ampulü olarak kullanmışlar ve gündüzleri performansından pek memnun değiller,ama biz ön farların içinde kullanacağımız için belki daha iyi bir sonuç alabiliriz.

http://www.dealextreme.com/productimages/sku_18505_2.jpg

birde bu var :)

http://www.dealextreme.com/productimages/sku_51374_2.jpg

Abdullah
14-07-2011, 12:57
en son resim benim araçta olanlar ben çok memnunum onlardan

Dreamcatcher
14-07-2011, 14:19

Çift flamanlımı sendekiler Abdullah?

Abdullah
14-07-2011, 14:59

Çift flamanlımı sendekiler Abdullah?

evet abi birebir aynısı 9 adet led var üzerinde

mimit
14-07-2011, 16:35
Ama benim bulduğum 19 ledli :) sizin kullanığınızın kırımızısı var bende ve çok tatminkar gelmiyor gündüz farı açıkken.gerçi söktüm ama.

http://www.dealextreme.com/customerphotos/quarantined/201012/51037-574833a1-1efb-4497-89ce-1d2f3c9b0b16.jpg

Abdullah
14-07-2011, 16:48
benim beyazlar gündüz dediğiniz gibi fazla iyi değil ama gece yeterince tatminkar 19 ledli aşırı göz alacaktır benimkiler bile alıyor bu seviyede

mimit
14-07-2011, 16:51
ledlerin boyutu küçüktür diye tahmin ediyorum,yoksa yuvadan sığmaz 19 led :) benim için önemli olan hem gündüz farından hemde akşam park lambasının güzel performans vermesi.

Abdullah
15-07-2011, 10:15
ledlerin boyutu küçüktür diye tahmin ediyorum,yoksa yuvadan sığmaz 19 led :) benim için önemli olan hem gündüz farından hemde akşam park lambasının güzel performans vermesi.

şöyle söyleyim benimkiler akşam gayet iyi ama gündüz pek etkili değil maalesef

TanerHoca
15-07-2011, 10:55
şu ayak bölümünü bir türlü aydınlatamadınız gitti :fiuw
ne konuymuş be her sabah liste başı :D

Abdullah
15-07-2011, 11:52

sormayın hocam ya hep Ömer zehirledi bizi elektrik şemasını bekliyoruz

mimit
15-07-2011, 12:20
az kaldı hocam,bende çözüyorum olayı :) hatta fırsatımız olursa Mücahit abi ile birlikte yapıcaz. o orjinal ampulleri beyaz lede çevirecek bende bir an gaza gelip gidip aldığım beyaz pc neon larını takacağım.eğer neonlarda tavan lambaları gibi yanıp sönerse süper olacak benim için.

TanerHoca
15-07-2011, 14:27
hadi hayırlısı.valla merakla bekliyorum :havali

emax34
15-07-2011, 23:02
arkadaslar bugun Aktif teydim, benim arabanin kan degerlerine ihtiyaclari varmis yeni dosya acip insallah onumuzdeki hafta tum sorunlarini gidereceklermis :)) hic de inanasim gelmedi ya neyse. Bu arada hazir gitmisken ayak ici aydinlatmayi sordum, aracin elektrik semasindan kontrol edip bsi ya girisi varmi yokmu diye kontrol edecekler, bircok aracta kablo olmasina karsin bsi ya bagli olmadigindan elektrik gitmiyormus. Haftaya gittigimde bana soyleyecekler eger bsi girisi varsa ayak ici aydinlatmayi da halledicem :))

Bunun yanisira benim hepsi burada dan siparis ettigim ledler halen tedarik surecinde :bam3 yeni bastan dizayn ve uretim yapiyolar herhalde :yika Gelir gelmez ic aydinlatmaya degistiricem, plaka icin de deniycem kapak kapanmazsa yapacak birsey yok ama kapanirsa super olur :)

Bu arada altta gondermis oldugunuz normal ampul uzerine led uygulamasi benim ebay den getirttigim ampullerle ayni, benim arabada stop ve sinyallere uyguladim, gunduz gercekten varla yok arasinda arkadan gelen aracin gormesi cok zzor ama gece icin birsey diyemem. Bu yuzden ben takmadim, isteyen varsa 2 stop (kirmizi 24 led) +2 sinyal (sari 24 led) +1 geri vites (beyaz 24 led) olacak sekilde aldigim fiyata verebilirm. Ama soylemis oldugum gibi gunduz performasi gercekten kotu.

ben su acilan kollari olan led e takildim yalniz gunduz performansi nasil?? bir de gunduz farinin icine olurmu acaba?

mimit
15-07-2011, 23:26
o yapraklı model maalesef bizim gündüz farlarına olmuyor yuva çok küçük.gündüz farıyla ilgili farklı bir düşüncem var ama şuan şema yada fotoğraf olmadığı için bişey diyemiyorum onu resim olarak hazırlayıp buradan açıklarım olabilirliğini tartışırız duruma göre işleme başlar yada vaz geçeriz.

caglayan
23-07-2011, 21:54
Başlık 308'e Ayak Bölümü Aydınlatma Uygulaması olmasına rağmen komple iç aydınlatamaya dönüşmüş bu arada :)
Çarşamba günü Edirne dönüşü umarım vaktim olur da uğrarım servise, ayak bölümü aydınlatmamı yakarak gezerim artık :buldum

emax34
23-07-2011, 23:51
Benim aracta malesef kablo duzenegi de yok, yerleri avr ama kablo cekilmemis, hazir araba serviste yatiyoken baktik. Bsi dan kablo cekilip yapilmasi gerek islem bayagi uzun maliyeti de yaklasik 150 tl olunca bende vazgectim.

BU arada led ambupllerim en sonunda bugun elime ulasti ama ne yazikki aracim elimde degil bu sefer de 10 gun daha ikisini bir araya getiremeyecegim :(

emax34
27-07-2011, 23:13
Arkadaslar merhaba,

Benim arac son 1 haftadir serviste yatmakta malumunuz sakirdama ve tekleme problemi nedeniyle, su an enjektorler degisiyor bakalim ne olacak.
Tabii bunlar yapilirken bende bos durmadim en sonunda benim dipsiz ledler geldi, arka plaka aydinlatmayi bugun taktim gunduz olmasina karsin gayet hos oldu. Kapagi da kapandi korkmustum buyuk gelecek diye ama tam oturdu diyebilirm. Bunun haricinde ic aydinlatmayi da degistirmek istedim, onde olani degistirdik fakat ilginc bir durum var, ilk taktigim led yanip sonmeye basladi takar takmaz(kapi aciidiginda yanan), led mi bozuk derken 2-3 tane daha denedim(3 cift aldigimdan yedekleri var) en son 1i normal sekilde yandi kapi kapandiginda sondu vs. Ama arka koltugun uzerindekini degistiremedim bu yuzden.

Aklima takilan bsi kaynakli bir voltaj sorunu mu acaba yoksa ledler mi bozuk? cunku bagaj ici aydinlatmaya taktigimda da ayni sorunla karsilastim, disko isigi gibi yanip sonuyor taktigimda.
Biryandan da aklima elektric economy mode dan kaynakli olabilir diye geldi ama yarin muhtemelen teslim alcam araci o zaman tekrar deneyecegim.

fotolari en kisa zamanda gelcek birkac surprizle birlikte

Esat
27-07-2011, 23:48
lip olabilirmi süprizin emax:)

emax34
28-07-2011, 00:15
lip olabilirmi süprizin emax:)

onu cok isterdim ama fiyatlari ucuk oldugu icin biraz bekleyecek :))

Yasin CCK
28-07-2011, 08:13
O yanıp sönme bir voltaj sorunu değil, uyumsuz ampülden kaynaklanıyor ;)

Bende aynı şeyi yaşadım, bu nedenle iç aydınlatmaları ellemedim :)

TanerHoca
28-07-2011, 19:59

bakıyorum da hala elle tutulur birşey yok :nargile

mygold
28-07-2011, 21:15
taner hocam sıgorta kutusu acılıp ordan yapılacak.. omer uygun bı zamanda bakacaktı.. bakalım umarım sonunda hallederız . ben lambaları yerıne taktım bıle...

emax34
28-07-2011, 22:07
O yanıp sönme bir voltaj sorunu değil, uyumsuz ampülden kaynaklanıyor ;)

Bende aynı şeyi yaşadım, bu nedenle iç aydınlatmaları ellemedim :)

Seristen ogrendigim kadariyle, si den gelen oltajin dalgali ir sekilde gelmesi nedeniyle oluyormus, ledlerde en kucuk voltaj degisimi bile isik duzeyine yansiyormus bu yuzden yanip sonme efekti oluyor. ben bir sekilde ondeki aydinlatmada 1 ampul olsun degistirdim ve gayet guzel gorunuyor bakalim ne kadar dayanacak, plakaliklarda sorun yasamadim soyledigim gibi, bagaj icin de olsa guzel olurdu ama orda da flash efekti oldu malesef :))
su an kaliteli gunduz fari ampulu arayisindayim led olan fakat iyi isik verenlerden :))

Dreamcatcher
28-07-2011, 22:09
Ledli gündüz farı ampülünden bulursan bana da haber ver dostum..ankara da bulamadım..

emax34
28-07-2011, 22:13

bakıyorum da hala elle tutulur birşey yok :nargile

bende cok ugrastim ama bende kablo bile cekilmemis :( 6,5tl lik 2 ampul ama takmasi 150tl olunca otomatikman iptal :)

FL
29-07-2011, 09:47
Arkadaşlar Selamlar;

daha öncede yazmıştım ama konuyla ilgili bir kişi daha aynı sorunu yazdığı için belirtmek istedim.

Ömer Hoca da sol ve sağ taraftan kablolar çıktığı için direkt ayak aydınlatmayı aktifleyebilmiş.

Benim aracımda sadece sol tarafta tek kablo var, sağ tarafta olmadığını düşünüyorum çünkü torpidonun içinden girdim nerdeyse :) sol taraftaki kabloyada bagajdaki lambayı bağladığımda çalışmıyor.Servise götürdüm aracı cihaza bağladılar herhangi bir aktifleme menüsü olmadığı belirttiler.

aranızda sorunu çözen varsa yardımcı olursa sevinirm.

solda kablo var ama çalışmıyor :)

emax34
29-07-2011, 23:01
[quote=Dreamcatcher ]
Ledli gündüz farı ampülünden bulursan bana da haber ver dostum..ankara da bulamadım..
[/quote

BUldum :) fakat pek de kaliteli ve dayanikli gorunmediler o yuzden kalitelisini bulana kadar arayis icerisindeyim. Alip denemek isterim dersen, Aktif İriyil da var 17tl yanlis hatirlamiyorsam :)

Ömer Gedik
29-07-2011, 23:13
Arkadaşlar beyaz soketli kablo çıkmıyorsa denemenize bile gerek yok. Zaten dikkat ettiysen aktifleştirme vb işlem olmadığını belirttim.

FL
30-07-2011, 07:29
omer hocam kablo var fakat sadece sol tarafta var belırttıgınız kablodan sagda yok.

soldakı kabloyada lambayı baglayınca calısmıyor :(

Abdullah
30-07-2011, 21:01
arkadaşlar bu konuda bugün aracın elektrik şemasını aldım benim elektrikciye göstereceğim bakalım neler olacak :D

MuSTaFa
31-07-2011, 01:49
Arkadaşlar bide koymayı unutmuşlar gibi benim araçte hiçbirşey yok..Aux çıkışınınn deliği var kendisi yok..Bu uygulamanın hiçbişeyi yok..Nasıl bir iş bu?

FL
31-07-2011, 12:49
Hocam ben serviste (berke bakırköy) baktırdım adamlar şemada olduğunu söylediler ama uzun iş olduğunu belirttiler ayrıca soldakine elektrik gelmemesinin sebebini sağ taraftdan elektiriğin geldiğini kabloda sorun olabileceğini belirttiler.

saat 6 felan dı kapatıyorlardakı bende kendim sağdaki kabloyu bulmaya çalıştım tüm çabalarıma rağmen bulamadım :) ufacık torpidonun içine girdim nerdeyse sağda kablo felan yok :)

bu uygulamayı istiyorum ama nasıl olacak onuda bilmiyorum.

servis olmazsa yukarıdan kablo çeker yaparız ama maliyetli olur felan dedi kabul etmedim.

mimit
31-07-2011, 12:55
şemayı görebilsek sigorta kutusundan hat çekip halledicez ama :) en kötü tavandan hat çekicez,mücahit abi nerdesinnnn......

mygold
31-07-2011, 16:08
mehmet elektrik şeması gelıyor. elıme geçsın buluşalım bakalım. şu işe son noktayı koyalım... :iyi :iyi

mimit
31-07-2011, 17:29
tamam abi haber bekliyorum senden :)

emax34
01-08-2011, 11:47
Arkadaslar Merhaba,

Ben ayak aydinlatmadan vazgectim, surpriz yapmayi planliyordum ama bugun 12. gun halen aracim servisten cikamadi, arabayi geri alabilecekmiyim inanin onu bile bilmiyorum. bu kez is cok uzadi.
Bu arada benim aracin semasina baktik bende kablolar kesin yok, maliyetti yaklasik 160 tl. Bence cektirmeyi dusunen arkadas varsa tekrar bir dusunsun, gercekten cok mesakatli bir is. on torpidonun sokulmesi bile gerekebiliyr :( ben acikcasi 2 tane 6.5 tl lik ayagimin icini aydinlatacak isik icin buna girismek istemem. goruntu olarak cok iyi bende katiliyorum ama hazirda kablosu cekilmis olan varsa kesinlikle deger ilem cok daha basit oluyor cunku.
Benim aracimdaki enjektor degisimi vs de yapildiktan sonra halen sorun devam ettiginden ben hepsini askiya aldim.

keyifli surusler

mimit
02-08-2011, 21:41
bugun gene bir gaza gelip olayı incelemeye aldım aracın göğüsünün içine girdim diyebilirim,daha önce bulamadığım o meşhur beyaz soketi buldum onun yanında kendi aracımda ucu boşta iki soket daha buldum,hemen bagaj daki lambayı söküp büyük bir hevesle beyaz sokete yerleştridim ama yanmadı :( burada şöyle bir şey dikkatimi çekti ayak aydınlatmasının olduğunu varsaydığım sokete 3 kablo geliyor,bagaj aydınlatması ise 2 kablo ile çalışıyor,acaba farklı bi sistem mi kullanılıyor :S bu arada büyük bir kaç soket vardı onları da sabitlemek için arkalarında tırnakları var ama nereye sabitleyeceğim i bulmadım bozuk yolda direksiyon altından ses geliyordu sanırım suçluları da bulmuş oldum,şimdilik onlar bir yere bantladım.
bunlar diğer boşta duran iki soket.
http://img34.imageshack.us/img34/9193/fotoraf0042k.jpg

http://img221.imageshack.us/img221/411/fotoraf0041ju.jpg

http://img818.imageshack.us/img818/171/fotoraf0043.jpg

mygold
02-08-2011, 21:51
o uçlara beraber buluşup tekrar bakalım mehmet. beyaz kablonun yakması lazımdı aslında. o sırada arac elektrık tasarrufuna gecmıs olmasın mehmet..

mimit
02-08-2011, 22:27
yok abi özellikle çalıştırdım kapıları açtım kapattım falan ama olmadı,dediğim ki bagajdaki aydınlatmayı kullandım ve ona iki kablo geliyor bulduğum sokete ise 3 kablo geliyor sanırım ordan kaynaklı bir yanıltmaca var :) ayak aydınlatması olan bir 308 lazım bize lambasını 5 dakika ödünç verecek :)

FL
14-08-2011, 01:08
omer hocanın kablolar kırmızı yesıl sarı.sendekıler farklı.Bu olayı nasıl cozebılırız.Yada cozen var mı yada yardımcı olacak :)

mygold
14-08-2011, 04:12
omer bu konuda yardımlarını beklıyoruz... :havali

mimit
14-08-2011, 09:45
abi yapalım artık şu işi,tavandan falan bir yerden :)

FL
15-08-2011, 10:35
tavandan olmasına karsıyım ben bu arada.

Omer hocam senın yerın nerdedır ben sana ugrasam bıgun baksak nasıl olur :)

mygold
15-08-2011, 11:02
omer zaten kablolara bakacaktı ama.. haberını beklıyoruz..

mimit
15-08-2011, 12:16
mücahit abi aklıma ne geldi bak:) ya tavan lambasına baksak kabloları görebiliyoruz sonuçta orada ki kabloları sigorta kutusunun orada arasak :) :)

mygold
15-08-2011, 12:20
olur ama aynı renklerden sigorta kutusunda cok var karısabılır mehmet . son gorusmemızde demıstım ya yukardan kabloyu takip etsek kutuda gorebılırmıyız dıye.belkı boyle rahatca bulunur. bıraz daha beklıyelım olmazsa artık bu soyledıklerımızın hepsını deneyıp cozum bulacaz insallah..

mimit
15-08-2011, 12:23
:) olmadı elimdeki neonları arabanın altına falan takıcam artık :) abi birde ben amfi ve bass alsam kabloları falan alsak ses sistemini kurabilirmiyiz.

mygold
15-08-2011, 12:37
o iş bıraz tecrube ıster ama bu işi yapacak ıyı bır arkadaşım var mehmet benım sistemıde o kurmustu .onunla sistemı kurabılırız...

Gökseld
21-08-2011, 15:02
Bugün aracıma booster takmak için sigorta bölümü ve ayak bölümündeki kapakları açtım ve sigorta bölümünde başka kablolara bandlanmış boşta bir kablo buldum. Ayak bölümü aydınlatması için soketi uygun değil, sizce bu kablo ne işe yarar?

http://i1096.photobucket.com/albums/g328/Gokseld/DSC_2098.jpg
http://i1096.photobucket.com/albums/g328/Gokseld/DSC_2097.jpg

mygold
21-08-2011, 15:08
aynı kablo bendede mevcut. bende aynı soruyu yukarda sormustum.ama ne oldugunu bilemiyorum.

Gökseld
21-08-2011, 15:15
E ozaman ben bi araştırayım. Birkaç şey sormak için servise gidecektim, bunuda ekleyeyim bari..

Esat
21-08-2011, 17:25
NE ayakmış be dostlar aydınlaamadı benim ayaka ydınlatmada beyaz yanıyor:)

Dreamcatcher
21-08-2011, 19:05

Parmak arası terlikleri aydınlatıyordur :oyun :oyun :oyun

mygold
21-08-2011, 19:07
Bugün aracıma booster takmak için sigorta bölümü ve ayak bölümündeki kapakları açtım ve sigorta bölümünde başka kablolara bandlanmış boşta bir kablo buldum. Ayak bölümü aydınlatması için soketi uygun değil, sizce bu kablo ne işe yarar?

booster taktınızmı nasıl kullanımı bılgı verırmısınız.

Ozan
21-08-2011, 20:05

Hakikaten banada daral geldi bu konudan.Herhalde herkesin ortak sıkıntısı ayakları ışıklandırmakmış.
Fetişistmisiniz kardeşim ???

BahadırALTUN
21-08-2011, 22:15
Bir zaman moda olan , cocukların kullandığı ışıklı ayakkabılardan alacağım hepinize . :D

TanerHoca
21-08-2011, 22:24
Bir zaman moda olan , cocukların kullandığı ışıklı ayakkabılardan alacağım hepinize . :D

:gul5 :havali

http://img189.imageshack.us/img189/6264/95066621.jpg

Gökseld
21-08-2011, 22:51
booster taktınızmı nasıl kullanımı bılgı verırmısınız.

Gaz pedalının üzerindeki soket uyumsuz çıktı, takamadım yani :(

Abdullah
21-08-2011, 22:56

:gul5 :havali

http://img189.imageshack.us/img189/6264/95066621.jpg

vayy hocammm hemde beyaz yanıyo :gul5 :gul5 :gul5

Gökseld
21-08-2011, 23:05
Herhalde herkesin ortak sıkıntısı ayakları ışıklandırmakmış.

:gul5 :gul5 :gul5 :gul5

Abi boşta duran kabloların konu başlığı burası değilmiydi ???

Ozan
21-08-2011, 23:31

Yok be kardeşim senin mesajın ile alakası yok yazdıklarımın.
Benim kastettiğim bu konunun şaşılacak bir şekilde rating alması.

γuяdaeя
21-08-2011, 23:36
Konu ışık, hele bir de rengi beyaz ise prime time'da bile reyting rekorları kırar :cilgin

Gökseld
21-08-2011, 23:38

Yok be kardeşim senin mesajın ile alakası yok yazdıklarımın.
Benim kastettiğim bu konunun şaşılacak bir şekilde rating alması.

:kalp :kalp

mygold
22-08-2011, 03:17
bu konu anlaşılamadı gitti... ???

TanerHoca
24-08-2011, 14:55
siz ayak aydınlatma diye ağlaşadurun.
buyrun size alternatif aydınlatma..el oğlu aşmış resmen. :havali :havali2 http://youtu.be/BuwX2cw1hJ0

Dreamcatcher
24-08-2011, 15:20
Bahse konu videonuzun ayakla uzaktan yakından ilgisini göremedim..lütfen başka başlık altında açınız hocam :gul6

mygold
24-08-2011, 17:54
hocam elektrikcilere gidiyorum adamlar abı bu peugeot fazla oynamayalım sonra daha kotu olur dıye dokunmaya bıle korkuyorlar. ne diyeyım bu durumdan peugeot utansın. :bam3
olmadı satar ferrari alırım hocam :gul5 :gul5

individual
24-08-2011, 18:30
siz ayak aydınlatma diye ağlaşadurun.
buyrun size alternatif aydınlatma..el oğlu aşmış resmen. :havali :havali2 http://youtu.be/BuwX2cw1hJ0

led ediyşın olmuş bu
:)

Abdullah
24-08-2011, 21:23
olay budur ya bayıldım :D süper olmuş bizim 308 e de olur bu :D

TanerHoca
24-08-2011, 21:27
Bahse konu videonuzun ayakla uzaktan yakından ilgisini göremedim..lütfen başka başlık altında açınız hocam :gul6

iş iyice ayağa düşmüş, alaka oradan :gul9

Dreamcatcher
24-08-2011, 21:28

:gul5 :gul5 :gul5

mygold
24-08-2011, 23:01

hocam ne demek ıstedın sımdı, anlayamadım :anlamadim2 :anlamadim2

Esat
25-08-2011, 00:16
çinli dersin dimi abi adam son nokttada motor aydınlatma :iyi :iyi :iyi :iyi :iyi

TanerHoca
25-08-2011, 04:20

ferrarinin durumu yeterince anlaşılır değil mi :iyi

mygold
25-08-2011, 08:20

ferrarinin durumu yeterince anlaşılır değil mi :iyi

hocam yıne "apachi" muhabbetıne donecez galıba.

mimit
25-08-2011, 13:40
ben olaya noktayı koyuyorum:) artık ayak bölümü aydınlatmam var :)hemde beyaz neon,ama neonları bağladığım balastta bir sorun var sanırımsağ taraf biraz daha az yanıyor sol tarafa göre,en kötü ihtimalle neonları söküp,şerit led alıcam ama 3 yada 6 ledli bir parça hem sağ hem sol tarafa montajlarını yapıcam,neonların sorununu çözemezsem.

bağlantıyı nasıl yaptığıma gelince tavandaki aydınlatma bölümünden hat çektim,çektiğim hattı da neonların balastına bağladım,çok basit bi işlem oldu bu şekilde,butün bunları sanayideki ustamın dükkanının önünde yaptım,aracıda en son bilgisayara bağlayıp akım falan kontrol ettik bütün değerler normal.akşam hava karardığında fotoğrafını çekip yüklerim :)

mygold
25-08-2011, 13:46
tebrıkler mehmet olaya son noktayı koydun helal olsun.. :alkis :alkis2

mimit
25-08-2011, 13:48
azmin zaferi :) bagaj filemde var artık.

Abdullah
26-08-2011, 08:27
tabi araç giderken kısık yanma olayı yok tavan lambasından hat çektiğiniz için dimi?

mimit
26-08-2011, 10:54
hayır yok ama oda yapılamaz bir şey değil,sürekli 12 volt olan bir kablodan bir direnç eşliğinde bu da halledilebilir,kapılar kapalıyken tavan lambasını yakınca yanıyor ama :) tavan aytınlatmasının olduğu yerde de ucu boşta bir çok soket girişi var insan kurcaladıkça merak ediyor :)

Abdullah
26-08-2011, 12:15
hayır yok ama oda yapılamaz bir şey değil,sürekli 12 volt olan bir kablodan bir direnç eşliğinde bu da halledilebilir,kapılar kapalıyken tavan lambasını yakınca yanıyor ama :) tavan aytınlatmasının olduğu yerde de ucu boşta bir çok soket girişi var insan kurcaladıkça merak ediyor :)

Anladım güle güle kullanın. Tavan aydınlatmasının oradaki boş soket premiumlarda olan ekranı bağlamak için olabilir kemer uyarı ekranını

mimit
26-08-2011, 12:18

Anladım güle güle kullanın. Tavan aydınlatmasının oradaki boş soket premiumlarda olan ekranı bağlamak için olabilir kemer uyarı ekranını

o ekran bende de var,onun dışında aklıma ilk gelen submarine ligth oldu :) pert bi premium bulursam onuda ekleyebilirim :)

FL
29-08-2011, 13:50
İslemi nerde yaptirdiniz ve yaklasik maliyeti ne oldu size

mimit
18-09-2011, 20:54
evet işte resimler ve videosunu bile çektim :)
işlemleri kısa bir özet geçiyorum,tavan lambasından paralel hat çekip sigorta kutusunun oraya kadar uzattım kabloyu daha sonra burdan ikinci bir kablo ile pedalların arka tarafından bir tel yardımı ile kabloyu yolcu bölümüne kadar uzattık.ben bilgisayar neonları kullandığım için tek bir yükseltici ile işi tamamlayacağımı düşünüyordum ama 2 yükseltici ile işi garantiye almak istedim.kabloları çekip yükselticiyi de montajladık tan sonra neonlar için uygun bir yer bulmaya geldi sıra yolcu tarafı çok basit oldu torpido gözünün altı neonları yapıştırmak için yeterince düz ve uzun,sol tarafta ise iş biraz karıştı bende en son sigorta kutusunun önüne uzunlamasına yatırdım neon ampülü bunun dışında çapraz falan koymayı denedim ama sabitleye bilmek imkansız dı bu durumda.bu işlemi yaparkende neonlardan birisini kırdım yanlışlıkla bagajım da kullandığım neon ile hemen durumu düzelttim ama şuan bagajımda ışık yok oraya sanırım şerit led alıp led döşiycem.yada mavi bir neon um daha var onu kullanıcam :) bu arada sağ ön tarafta ucu boşta bir soket daha buldum ama aydınlatma bölümü içindeğil küçük yeşil bir soket.

http://desmond.imageshack.us/Himg263/scaled.php?server=263&filename=1007656.jpg&res=medium

http://img90.imageshack.us/img90/5843/1007657x.jpg

http://desmond.imageshack.us/Himg718/scaled.php?server=718&filename=1007659q.jpg&res=medium

http://desmond.imageshack.us/Himg594/scaled.php?server=594&filename=1007662s.jpg&res=medium

http://desmond.imageshack.us/Himg155/scaled.php?server=155&filename=1007665s.jpg&res=medium

sağ ön

http://desmond.imageshack.us/Himg405/scaled.php?server=405&filename=1007666.jpg&res=medium

arka ortadan iki tarafın görüntüsü

http://desmond.imageshack.us/Himg98/scaled.php?server=98&filename=1007667u.jpg&res=medium

sol ön

http://desmond.imageshack.us/Himg6/scaled.php?server=6&filename=1007668.jpg&res=medium

neydüğü belirsiz yeşil soket :)

http://desmond.imageshack.us/Himg651/scaled.php?server=651&filename=1007664.jpg&res=medium

buda video.

308 ayak bölümü aydınlatma (http://www.youtube.com/watch?v=B2dKtZXwxWs#)

Yasin CCK
18-09-2011, 21:19
Süper sabır ve işçilik :alkis

Takdir ettim, emeğe saygı ;)

Ozan
18-09-2011, 21:40
Bendende kocaman bir tebrik,ve harcanan emeğin önünde saygıyla eğiliyorum :)

Gökseld
18-09-2011, 22:40
Katılmamak mümkün değil, sabır ve emek. Tebrikler. :alkis2

Abdullah
18-09-2011, 22:50
mükemmel işçilik ve fotograflar anlatım herşey süper eline emeğine sağlık birşey daha sorayım orjinalde farlar yanıkken çok az miktarda yanıyor ayak aydınlatmaları bunu yapmak mümkün mü acaba???

mimit
18-09-2011, 22:56
çok aşırı bir elektrik-elektronik bilgim yok ama bira meraklıyım sadece,benim fikrim yapılabileceği yönünde,nasıl diye sorarsanız,kısa far yada park ampullerinin kabloları tespit edilip bu kablolardan yada bunların sigorta çıkışından paralel hat çekerek araya bir direnç koyarak bu işlem mümkün olur bence,çok amatörce belki ama ben bu şekilde yapabilirim,gene tavan aydınlatması ile birlikte çalışması içinde farklı bir hat ve devre benzeri birşey kullanmak gerekir,yoksa parklar ile yandığı zaman tavan lambaları da yanabilir oda pek hoş olmaz bence :) iyi bir elektrikçi bu konuyu kolayca halledebilir diye düşünüyorum.

erener
19-09-2011, 06:47
:alkis2 Tekbrikler,

mimit
19-09-2011, 07:46
teşekkürler,videoda biraz karanlık gibi çıkmış ama işlem bittikten sonra çektiğim fotoğraflar flaşsız çekilmiş fotoğraflar.

Abdullah
19-09-2011, 08:05
teşekkürler,videoda biraz karanlık gibi çıkmış ama işlem bittikten sonra çektiğim fotoğraflar flaşsız çekilmiş fotoğraflar.

bence herşey çok güzel fakat gözüme takılan bir detay var sanki tavan lambası sarı kalmış ayak aydınlatmalar neon olduktan sonra bence tavan ampülüde led i hakediyor :D

TanerHoca
19-09-2011, 08:07
bravo :alkis

Dreamcatcher
19-09-2011, 08:10
Tebrikler Mehmet çok hoş...ama Abdullah a katılıyorum :) güle güle kullan

eyup_31
19-09-2011, 09:03
çok emek harcanmış....ama sanki biraz fazla aydınlık ledler fazla gelmiş gibi.... biraz daha loş bir ışık daha şık dururdu tabii bence...

Esat
19-09-2011, 09:09
Hayirli olsun ve Elinize saglik ama sizinkisi biraz ayak aydinlatmadan farkli bisi olmus arac ici aydinlatma gibi mubarek(kotu anlamda soylemedim)

Gökay
19-09-2011, 10:12
çok emek harcanmış....ama sanki biraz fazla aydınlık ledler fazla gelmiş gibi.... biraz daha loş bir ışık daha şık dururdu tabii bence...

bende aynı fikirdeyim ama eline sağlık :alkis2

individual
19-09-2011, 17:54
Ellerinize sağlık.
hafta sonu bende tavanı söküp 4 kablo çektim.
bunların 2si ayak aydınlatma içindi.

ben henüz kabloyu bağlamadım.
arabanın tavanında kablolar sarkık şekilde beni bekliyor.

benim kullandığım lambalar da bunlar. plaka lambaları :)

http://i56.tinypic.com/ru9ymd.jpg

İlkay
19-09-2011, 17:57
Tebrikler. Güzel ve aydınlık olmuş. :iyi

mimit
19-09-2011, 20:48
herkese teşekkür ederim,eldeki malzemelerle bu kadar oldu, led değil neon kullandığım için biraz fazla aydınlık gözüküyor olabilir,ama tavana led koyunca gerçekten araç içi aydınlatmaya döndü,önkısıma kullandığım led de aksesuarcı da bir tane kalmıştı arka taraf sarı kaldı bir iki hafta içinde ona da beyaz ledleri takıcaz inşallah :)

bu şarkı tavan olmamış diyenlere :)

http://desmond.imageshack.us/Himg88/scaled.php?server=88&filename=1007675o.jpg&res=medium

http://desmond.imageshack.us/Himg534/scaled.php?server=534&filename=1007676y.jpg&res=medium

buda bagajın son hali :) bagaj da led kullandım

http://desmond.imageshack.us/Himg716/scaled.php?server=716&filename=1007677.jpg&res=medium

Dreamcatcher
20-09-2011, 07:47
Hah..şimdi oldu :) :havali

Abdullah
20-09-2011, 16:45
aynen şimdi olmuş güle güle kullan yolunda aracının içi gibi hep aydınlansın...

Ellerinize sağlık.

http://i56.tinypic.com/ru9ymd.jpg

abi şu ampül yuvalarını ne kadara aldın nereden? Ben servise sordum 45 TL bize gelişi sana da 50TL ye veririz dediler.

Abdullah
20-09-2011, 16:50
aynen şimdi olmuş güle güle kullan yolunda aracının içi gibi hep aydınlansın...

Ellerinize sağlık.

abi şu ampül yuvalarını ne kadara aldın nereden? Ben servise sordum 45 TL bize gelişi sana da 50TL ye veririz dediler.

abi 307 ye uygulamalar başlığında aldım cevabımı :D

mimit
20-09-2011, 20:12
benim arka plaka ışıklarından birinin kapağı düşmüştü, 16 yada 18 liraya takmışlardı bakın için gittiğimde.

Abdullah
21-09-2011, 01:16
benim arka plaka ışıklarından birinin kapağı düşmüştü, 16 yada 18 liraya takmışlardı bakın için gittiğimde.

sadece seffaf kapaksa onu bile pahalıya takmışlar ama komple siyah gövdesiyle beraber 50TL :(

mimit
21-09-2011, 09:56
hayır kapak tek satılmıyormuş,komple gövde olarak aldım,hatta çıkan parçayıda ne olur olmaz diye istedim.

Abdullah
21-09-2011, 10:54
hayır kapak tek satılmıyormuş,komple gövde olarak aldım,hatta çıkan parçayıda ne olur olmaz diye istedim.

hemde yetkili servisten hemde 15-16 tl süper vallahi.

mimit
21-09-2011, 10:58

anlamak mümkün değil ki u servisleri hız sabitleyici için ilk önce 400 tl dediler 300 oldu sonra 250 oldu.bagaj filesinede 45 tl dediler sabah öğleden sonra aksesuar bölümünde başka bir arkadaş vardı 21 tl ye verdi :)

Abdullah
21-09-2011, 14:49

anlamak mümkün değil ki u servisleri hız sabitleyici için ilk önce 400 tl dediler 300 oldu sonra 250 oldu.bagaj filesinede 45 tl dediler sabah öğleden sonra aksesuar bölümünde başka bir arkadaş vardı 21 tl ye verdi :)

şimdi hepsine güzel sözcükler çıkartırdım ağzımdan ama olmuyor işte neyse. Abicim senin uygulaman süper olmuş servislere dalarsak konunun güzelliği kaybolacak tekrar güle güle kullan her zaman aydınlık olman dileğiyle...

Ömer Gedik
30-09-2011, 20:14
308 Ayak aydınlatması ile ilgili bugün iç aydınlatma elektrik şemalarını Parlarlı'dan Fatih usta ile çıkarttık. Mücahit Hocama itfah olunur. :)

http://i1110.photobucket.com/albums/h451/omerg308/ForumPeugeot Arastirma/IMG_0001.jpg

http://i1110.photobucket.com/albums/h451/omerg308/ForumPeugeot Arastirma/IMG.jpg

http://i1110.photobucket.com/albums/h451/omerg308/ForumPeugeot Arastirma/IMG_0002.jpg

mygold
30-09-2011, 20:22
308 Ayak aydınlatması ile ilgili bugün iç aydınlatma elektrik şemalarını Parlarlı'dan Fatih usta ile çıkarttık. Mücahit Hocama itfah olunur. :)

tesekkurler omercım. sabırlı bır bekleyişten sonra şemayı gorduk en sonunda :D :D. tekrar tesekkurler..

TanerHoca
30-09-2011, 20:27
bu şemadan sonra artık hiç bir 308 de karanlık nokta kalmaz :gul5

Ömer Gedik
30-09-2011, 20:44

tesekkurler omercım. sabırlı bır bekleyişten sonra şemayı gorduk en sonunda :D :D. tekrar tesekkurler..

Rica ederim abicim beklettiğim için çok özür diliyorum. ;)

mimit
30-09-2011, 20:45
ben bir daha sökmem arkadaş okadar uğraştım,ama kullanılabilecek noktalarda yok değil :)

mimit
03-10-2011, 11:46
herkese merhaba :) dün 308 in ses sisteminde ufak iyileştirmeler yapmak için ön kapılardaki hoparlörleri component ler ile değiştirmek için kapıları söktüğümde artık pek şaşırtıcı gelmeyen ama merak uyandıran boşta duran soketlerden bir diğeri ile karşılaştım.kapı içinde sallanıp ses yapmasınlar diye kendilerine özel bir yuva bile var. tahminimce kapı altlarındaki ışıklar için,çünkü soket ayak aydınlatma için buluduğumuz ama kullanamadığımız soketlerle aynı, bu arada aracın hoparlörünü vidalamak yerine perçim ile tutturmuşlar.soketlere bagaj lambasını takmayı denemedim bile,mazallah yanar falan dedim durduk yere kapıyı kesmeyelim diye :)

http://img695.imageshack.us/img695/5033/fotoraf0058e.jpg

http://img204.imageshack.us/img204/3803/fotoraf0059th.jpg

Abdullah
03-10-2011, 12:00
Muhtemelen Ömerin aracında bulunduğu kapı altı aydınlatmanın sizin de söylediğiniz gibi

Ömer Gedik
03-10-2011, 12:02
Kapı alt aydınlatmanız hayırlı olsun. :D Çok keskin bir alet ayarlayın kapının iç tarafında bulunan çizgilerinden kesin. Lambayı takın soketi takınca çalışacak :) Uğraşmanız süresinde bir süre çalışmaya biliyor (20-30dk) ama sonra kendinden çalışmaya başlıyor merak etmeyin.

mimit
03-10-2011, 12:05
ya ayak aydınlatma soketleride mevcuttu ama bir türlü devreye alamadık,kuvvetle muhtemel bunlarda da elektrik yoktur :) şimdilik kurcalamıycam dedim ama sözde vermedim kimseye :)

Gökay
03-10-2011, 12:36
Sana hiç yakışıyomu ? :bam3

Bu hafta sonuna bitecek o kapı altı aydınlatma mimit!! :D :D :D

Ömer Gedik
03-10-2011, 12:53
ya ayak aydınlatma soketleride mevcuttu ama bir türlü devreye alamadık,kuvvetle muhtemel bunlarda da elektrik yoktur :) şimdilik kurcalamıycam dedim ama sözde vermedim kimseye :)

Dostum, çalışmıyorsa çalışmıyacak diye birşey yok. Uzun dönem aracımdan ayrı kaldım daha sonra sökme takma işleminden sonra bir baktım çalışmıyor. Sonra kendiliğinden düzeldi. Şimdi kusursuz. Aracın ekonomi modunun devamlılığı ile alakalı birşey sanırım.

γuяdaeя
03-10-2011, 15:28
Kurcalamayın şu arabaları yahu, millete fena örnek oluyosunuz :D

erener
03-10-2011, 18:07
Bu gidişle ne olacak merak ediyorum.

FL
06-10-2011, 18:19
Ömer Hocam ben bu işi bi türlü anlamadım.

sizin uygun olduüğunuz bir gün yanınıza uğrasam baksak bende boşuna heveslenmesem :)

FL
06-10-2011, 18:21
benzer bir konu başlığı daha var forumda belki dikkatinizi çekmemiş olabilir.

linki paylaşıyorum.

http://www.forumpeugeot.com/index.php?topic=2919.0

mimit
06-10-2011, 20:18
bugün bir boş soket daha buldum :) sigorta kutusunun arkasında mavi şimdiye kadar bulduklarımdan daha büyük bir soket,bir gün bir premium bulabilirsem yanyana çekip karşılaştırcam,uygun yerleride bulursam takıcam soketleri sanırım birde premium yazılımı ile bu iş tamam olur :)

tAKreS
06-10-2011, 20:39
ben ayak aydınlatma soketini bulayım başka birşey istemem :)

mimit
06-10-2011, 20:41
soketi bulmak bir şey değil çalışacak mı sorun orada yoksa bende soket var ama işlevi yok :)

tAKreS
06-10-2011, 20:55
soketi bulmak bir şey değil çalışacak mı sorun orada yoksa bende soket var ama işlevi yok :)

bulsam en azından ümidim kesilir :D şimdi ya varsa olayı kafamı kurcalıyor...

mimit
06-10-2011, 21:02
ozmn açıp bakacaksınız,elinize bir fener alın,sigorta kutusu ve direksiyonun altındaki kapağı açın pedalların önüne temiz bir bez yada havlu serip,kafanızı buraya yaslayın be göz atın bakalım bulabilecek misiniz.

tAKreS
06-10-2011, 21:07
ozmn açıp bakacaksınız,elinize bir fener alın,sigorta kutusu ve direksiyonun altındaki kapağı açın pedalların önüne temiz bir bez yada havlu serip,kafanızı buraya yaslayın be göz atın bakalım bulabilecek misiniz.

sigorta kutusunu açtım ama bulamadım...açıkcası direksiyonun altındaki kapağı çıkarmayı bilmiyorum, elimde kalır diye de korkuyorum...

mimit
06-10-2011, 21:10
sol taraftaki tırnakları tornavida yardımı ile yuvalarından kurtarın diğer taraf da tırnaklı ama kolay çıkıyorlar yuvadan.üstten aşağı doğru bütün tırnakları kurtarınca birazda güzlü bir şekilde çekince her iki taraftan tutarak geliyor o kısım.ha birde altta bir tabaka daha olabilir mücahit abinin aracında vardı bende yok.onun da 3 tırnağı var kolayca çıkıyor.

Abdullah
07-10-2011, 08:42

linki paylaşıyorum.

evet teşekkürler mert dikkatin için konular birleştirilmeli.

FL
07-10-2011, 13:05
bu arada ben kapıyı söktüm daha önce dikkatimi çekmedi ama hafta sonu söküp tekrar bakacağım.Umarım bunun ışılları yanar :)

mimit
09-10-2011, 20:33

linki paylaşıyorum.

evet teşekkürler mert dikkatin için konular birleştirilmeli.

boşta duran soketler ile ayak aydınlatma farklı konular Abdullah.kendi fikrim böyle iyi :)

emax34
10-10-2011, 01:21
Bu ayak aydinlatmasini bir ben yapamadim arkadas ya...

aslinda kapi altinda da guzel olurdu !! HELPPPP :)))

γuяdaeя
10-10-2011, 01:58

Boşver hiç uğraşma, cıss, tü - kaka :cilgin

emax34
10-10-2011, 10:19

Boşver hiç uğraşma, cıss, tü - kaka :cilgin

Sende de yok dimi ?? ;))) gerçi harbiden zahmetli is o yuzden çekingenim bu konuda kardesim :))) bencede böyle iyi ya en kötü iki tarafa da led fener alıp yapistiririm olur biter :))) ;))

Ömer Gedik
10-10-2011, 10:58
Murat abi bir buluşmada ayak bölümünde soket var mı diye bakarız. Eğer var ise kapılarda da muhtmemelen vardır. Dediğim gibi varsa hiç sorun yok.

volcanic
19-10-2011, 15:18
emax, bende de sportium var, o ayak aydınlatma soketini servisteki arkadaş ilk önce bulamadı ama birazdaha inceleyince buldu ve hemen ucuna ampulu taktık ancak diğerlerindede olduğu gibi yanmadı, bilgisayardanda yaklaşık 1 saat uğraştı o ışığı yakabilmek için ama sonuç olumsuz, taktığı bu bagazdaki aydınlatmanın aynısıydı, söküyodu ama söktürtmedim, belki daha sonra sigorta kutusundan paralel çekerim diye... ama fırsat olmadı birdaha bakamadım, boş bir zamanda bagajdakini söküp onuda sağa bağlayacağım, içimden bir ses ikiside takılı olunca yanar diyor, soldakinde 3 kablo varya acaba sağdakine ampulu takınca devreyi tamamlıyabilme ihtimali varmı sizce ? iki kablo olsa böyle bir kuşkuya düşmeyeceğim ama içimde bir umut var gerçekten, olumlu sonuç alırsan sizinle paylaşırım, herkese iyi forumlar, sorunsuz sürüşler dilerim...

Ömer Gedik
19-10-2011, 20:09
Araçlarımıza direk LAmba'yı takınca yanlmayabilir. Bir süre bekleyin çalıştırın stop edin. Ben de bu tarz bir işlemden sonra çalışmaya başladı. Yani bir nevi Ecu onu yeniden görüyor gibi birşey sanırım. Bende anlam veremedim.

mimit
19-10-2011, 22:04
yarın söküp bagajdakini,direksiyonun altına takıcam,bakalım gün içinde bir değişiklik olacak mı?

γuяdaeя
19-10-2011, 22:17
Ömer, seni ne yapmalı bilmiyorum :tehlikeli