PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Benim aracım...Peugeot 107

sarman
18-06-2011, 15:12
Merhaba, bu konuyu aynı model ama "kişiselleştirilmiş" araçlarımızın memnuniyet durumlarını ve tavsiyeleri paylaşmak amacı ile açtım. Umarım faydalananlar çok olur.

Benim aracım 2009 model 1.0 MMT (otomatileştirilmiş) vitesli 4 kapı siyah bir 107. İkinci sahibiyim. İlk sahibi sesli arka park sensörü taktırmış. Çok kullanışlı geldi bana. Ayrıca 15-20 TL cıvarı oto aksesuarcılarında satılan ve arka cama su ile yapıştırılan yakınlaştırma merceği taktım. (20X25 cm) Bu sayede normalde dikiz aynasından göremediğim yakın detayları görebiliyorum. Bu da çok faydalı, tavsiye ederim.

Hepinize kazasız belasız seyirler dilerim.

BahadırALTUN
18-06-2011, 15:21
Hoş geldiniz. Keyiflli paylaşımlar.

Aracınızın fotoğraflarını görmek bizi çok memnun edecektir.

sarman
18-06-2011, 15:51
Çok teşekkür ederim, en kısa zamanda fotoğraflarını çekip yollayacağım. :gul

sarman
18-06-2011, 16:20
Özürdilerim, düşünemedim. Tabiki bu forumu okuyup 107 sahibi olmalımıyım diye düşünenleri de düşünmek lazım. Bu nedenle...

Bu arabayı, 52 yaşında ve sayısını ve markasını unutacak kadar tecrübeli, makina ve motor konusunda eğitimli (Deniz Harp Okulu) ve de araba kullanmayı çoook seven biri olarak test ettim. Şimdiye kadar yazılanlara ilaveten;

1. Şehir içinde düşük süratte kullanımdaki hoplatma ve zıplatmaları (vites şaşırıyor) hiç önemsemezseniz ideal araç. Manevrası şahane, 360 derece çevreyi takip şahane, üstelik küçük olmasına rağmen karizmatik görünüşü ile trafikte farkediliyor bu da kaza riskini azaltıyor. Ön ve arka koltuk araları ve konforu harika.

2. Şehir dışında 380 km gidiş 380 km geliş yolunda görünüşü beni korkutan ince koltukların hiç yormadığını görmek beni şaşırttı. Hele uzun soluklu ve virajlı yollarda iki kişi ve 100 kg a varan yükle harikalar yarattı. Klimayı 1 de çalıştırdığım sürece kamyon sollarken veya yokuş çıkarken kapatma gereği bile duyurmadı. Ancak yokuşta kalkışta klimayı devreden çıkarmak hızlanma için elzem. Ayrıca klima kapalı ve ön camlar kapalı iken arka kapı kelebek camlarını açınca içerdeki havayı vakyumluyarak boşaltıyor ve gürültü de yapmıyor. Dağ yollarına ve aracımın yüküne rağmen ortalama benzin tüketimim 4,2 lt/100 km oldu. (buna bir hafta kasaba içi dolaşma da dahil)

3. Tek eksiği; sağ koltukta oturan eşim kapı üstüne rastlayan yerde tavanda el tutamağı talep ediyor.(çok hızlı kullanıyormuşum :) )

Şiddetle tavsiye ederim.

muhti
18-06-2011, 16:34
Hoşgeldiniz. Sanırım forumumuzun ilk 107 kullanıcısı sizsiniz. Keyifli paylaşımlar..

sarman
18-06-2011, 16:39
Çok teşekkür ederim

γuяdaeя
18-06-2011, 21:07
Aramıza hoşgeldiniz hocam... keyifli forumlar dilerim :)

γuяdaeя
18-06-2011, 21:14
Dururken aracın sarsıntılı şekilde durduğundan şikeyet eden 107 sahibi bir üyemiz daha vardı..

http://www.forumpeugeot.com/index.php?topic=1152.0

sarman
19-06-2011, 11:52
Yurdaer bey, ilginize teşekkür ederim.

Bu konuyu açmadan önce linkini yolladığınız şikayeti iyice incelemiştim. Benim problemim her ne kadar benzese de ufak tefek farklılıklar var. Şöyleki, 2 tronic vites mekanik olarak aslında bir düz vites olduğundan debriyaj balatasına sahip. Yavaşlarken de problem yaşatması ve bazen olup bazen olmaması balatanın aşınmasından (veya düzgün aşınmamasından) kaynaklanabilir. O arkadaşın arabasındaki arızanın öncesinde nasıl kullandığına da bakmak gerektiği kanaatindeyim. Kullanma klavuzunda bir ikaz olarak, yokuşta gaz pedalı ile arabayı tutmayın diyor. Yokuşta (ki çok dik olması gerekmiyor..) çıkarken sıkışık trafik nedeni ile kısa mesafe gidip duruyorsanız normal bir araçta bile balatalar yarım basılı kalma nedeni ile aşırı ısınır ve aşınır. Bu gibi yerlerdeki kokuyu hepimiz biliriz herhalde. Böyle bir yerde benim 107 indende o nahoş koku gelmişti.

Gelelim benim problemime. İnternette epey araştırdım. Hatta yabancı 107 forumlarına da baktım. Malesef benim sorunum vitesin elektronik kumandasının şaşırmasından kaynaklanıyor. Mesela bir arayoldan çıkıp yokuşa dönerseniz 1 ardından 2 sonra hemen tekrar 1 yapıyor. Forumlarda çözüm olarak acımadan gaza basın veya manuele geçip öyle hızlanın diye tavsiye ediyorlar denedim çok başarılı oldu. Modern tork konvertörlü otomatik viteslerde (yağ basınçlı) yokuş aşağı giderken vites elektroniği iki seçenekten birine karar vermek zorunda kalır. Ya vitesi muafaza ederek motora kompresyon yaptırıp frene yardımcı olmak yada vites büyütüp akıcı bir şekilde yola devam etmek. Tecrübeli sürücüler bu kararsızlığı aşmak için ya kısa bir frene dokunurlar ki bu vitese kompresyon istiyorum diye komut gönderir yada kısa bir gaza basarlar ki bu da kaptır gitsin diye komut gönderir. Bizde bu iş biraz daha zor, kısmen manuel vites müdahelesi gerektiriyor ama motorun sesini dinlemeyi pek bilmiyenlere tavsiye etmem :gul

Bahsettiğim gibi opel corsa dizel otomatiklerde (ki o da otomatikleştirilmiş vites kullanıyor) "kar" moduna aldığınızda kalkışları sanki 2 nci vitesten başlatarak yapıyor ayrıca gaz kontrolunu sizden alıyor. Bu nedenle normalde kısa dur kalklardaki zıplama ve hoplamaları yapmıyor. Yoksa şanzımanın tepkisi aynı bizim 107 ler gibi. Sorunun esası aracın kalkması ve vites değiştirmesi için gereken torkun hangi devirde üretildiği ile ilgili. Tork konvertörlülerde zaten ilk kalkış torkuna ulaşmak için motor devir ister ve yakıt fazla tüketilir. Bizde ise o torku yakalamak için gaza yüklenirsen araba tay gibi ileri fırlar önde tıntın giden arabaya arkadar toslarsın.

Evet pratik bir çözüm varmı?

γuяdaeя
19-06-2011, 15:34
Diğer başlığınızda da belirttiğim gibi tıpkı benim daha önce kullandığım Corolla MMT'ye benziyor. Sıkışık trafikte veya yokuş yukarı seyirlerde beni çileden çıkarırdı. Ben de sık sık manuel kullanırdım veya sport moduna alırdım şanzımanı. Sadece 1 yıl kullanmıştım sonra araç başka markayla değişti (şirket aracı).
Bu konuyla ilgili tek önerebileceğim şanzıman için herhangi bir güncelleme var mı diye servise sormanız olabilir.

sarman
21-06-2011, 20:31
http://img13.imageshack.us/img13/9905/p1074.jpg

sarman
21-06-2011, 20:32
http://img825.imageshack.us/img825/1479/p1071.jpg

sarman
21-06-2011, 20:33
http://img37.imageshack.us/img37/9548/p1072.jpg

sarman
21-06-2011, 20:33
http://img827.imageshack.us/img827/7136/p1073.jpg

sarman
21-06-2011, 20:37
Merhaba tekrardan;

Sol ön kapı açık halinde görülen resimde parlak beyaz olan şey kağıt reflektör. Siyah arabada arkadan gelen kapının açık olduğunu farketmezse diye. :iyi

Arkadan görünüşte arka camdaki büyüteç geri parklarda inanılmaz kolaylık sağlıyor. Bir denemenizde fayda var. :iyi

TanerHoca
21-06-2011, 20:37
aracınızla ilgili gönderdiğiniz fotolar ilgili başlığa taşındı. :)
aracınızı iyi günlerde kullanmanız dileklerimle. :nazar

Abdullah
22-06-2011, 07:56
resmen forumun incisi oldu sizin araç :D kazasız belasız nice kilometreler kullanmanız dileğiyle...

sarman
22-06-2011, 11:14
Sağolun

reisG
22-06-2011, 11:39
107, herşeyiyle büyük beğenimi kazanmış bir araçtır. Eşim neredeyse hergün bana bir tane al deyip duruyor.
Aramıza hoşgeldiniz. Ayrıca arka camınızın sol üst köşesindeki imza mükemmel, Atamızın imzası bende de arka camda sağ alt köşede yerini buldu. Bu arada bej iç döşemeli 107 sayısı epey azdır.Saygılar....

Ömer Gedik
23-06-2011, 23:36
Aramıza hoşgeldiniz... Öncelikle aracınızı güzel günlerde sorunsuz kullanmanızı dilerim.

Rampalardaki sıkıntıyla ilgili sizde belirtmişsiniz çözüm manuel e alıp kararsızlığı ortadan kaldırmak olacaktır. 308'deki Auto6R'lerde şanzıman alıştırması dneilen bir uygulama var bu tip bir uygulmanın 107'niz için olup olmadığını servise danışmanızı öneririm. Veya herhangi bir güncelleme varsa diye ritabata geçin.

sarman
24-06-2011, 12:35
Teşekkür ederim servise uğruyacağım.

cagin90
13-08-2011, 18:43
selamlar. Sarman bey öncelikle aracınızın maşllahı var çok güzel görünüyor. Bizde 2. el benzinli 2tronic viteslilerden almak istiyoruz. 2tronic şanzımanın kullanımı nasıl? yani otomatik vites gibi D konumuna getirdiğimizde, araç vitesini kendine uygun şekilde arttırıp azaltıyor mu? yoksa vitesin değişmesi gereken zamanlarda biz vites kolunu ileri geri hareket ettirerek mi vites geçişlerini sağlıyoruz. 107 siyle ilgili sıkıntısı olan var mı, aracın herhengi bir kronik arızası var mı? objektif yorumlarınızı bekliyorum. şimdiden herkese teşekkür ederim. iyi sohbetler dilerim.

sarman
13-08-2011, 22:26
Merhaba, öncelikle aracım için söylediklerinize teşekkür ederim, darısı başınıza. 2tronic vites aynı normal otomatik vitesler gibi ancak "D" harfi yerine "E" harfi ile gidiyor. Bu E harfi easy nin kısaltılmışıymış. Birde "P" harfi yok. Sadece

Geri için "R",
İleri için "E" ve
Boşa almak için "N"

harfi var. Aklınızı karıştırmasın çok kolay alışıyorsunuz. Hatta geçenlerde ablamın otomatik vitesli arabasına bindim bir an harf bolluğu şaşırttı :)

Arabanın mutlaka el freninde durması lazım. Motoru çalıştırırken "N" de çalıştıryorsunuz, "E" ye takıp ve el frenini indirip ayağınızı frenden çekiyorsunuz hepsi bu.

Birde motoru stop ederken önce "N" ye getirip el frenini çekip kontağı kapatıyorsunuz.

İçi kesinlikle dışından büyük ve çooook ekonomik bir araç. Özellikle uzun ve dik yokuşlarda diğer arabaları nasıl solladığını görseniz şaşarsınız.

Rapor edilmiş bir kronik arızasını bulamadım. Benim arabamda da bir problem yok. Bu sohpet dizis,indeki bütün yazılarımı okuduysanız vitesin şaşkınlığa düştüğü anları okumuşsunuzdur. Şimdiden hayırlı olsun. ( Bu arada ablam da yaz sonunda kendi arabasını satıp benim arabamdan alacak) :havali

İyi günler dilerim

sarman
13-08-2011, 22:30
çok önemli birşeyi söylemeyi unuttum kusura bakmayın.... :uzgun

normal otomakiler geri kaydırmaz ama 2tronic çok dik yokuşlarda kalkarken geri kaydırıyor. Bunun dışında debriyaj otomatik olarak kavrayana kadar geçen yarım saniyelik sürede çok az kaydırıyor ama gaz ile hemen toparlıyor. Bir süre heyecan yaşadıktan sonra alışıyor ve tedirgin olmuyorsunuz. :)

cagin90
14-08-2011, 17:47
Öncelikle bu hızlı cevabınız için çok teşekkür ederim. vitesin yokuşlarda ve düşük hızlarda zıplatmasını okudum önceki mesajlarınızda, bu sorun uzun vadede şanzımanda herhangi bir arızaya yol açar mı(bu soruyu motor tecrübenize dayanarak soruyorum)?. periyodik bakımları kaç bin km de yapılıyor ve yaklaşık kaç tl tutuyor bakımları? alternatif olarak önerebileceğiniz başka bir araç var mı? citroen c1ler nasıl acaba biliyormusunuz onları?

sarman
14-08-2011, 21:42
Tekrar merhaba,

Benzer vites tayotaların geçen yıla kadar kullandığı M/M vitesler ile aynı mantıkla çalışıyor. Onlarda da aynı huzursuzluklar var olmasına rağmen vitesin teknolojisine bağlı arıza kaydı yok. Yinede vites değiştirmedeki yığılmalar nedeni ile çok müşteri kaybettiler ve geçen yıldan itibaren farklı vites teknolojileri deniyorlar. 107 de ise aynı teknoloji olmasına rağmen yığılma hissi çok daha az. Üstelik vites değişeceği anı hissedip ayağınızı gazdan kısa bir süre kaldırırsanız yağ gibi gidiyor. Üstelik gösterge tablosundaki vitesin o an kaçta olduğunu göstermesi ile büyük devir göstergesi çok yararlı bu iş için.

Gelelim servis aralığına, malesef benimkinin servis aralıklarını yazan bir yazılı kaydı yoktu, Peugeot dan yazılı talebimede sitelerinde olduğu alabileceğim gibi bir cevap geldi. Ama komik olan o belgede neler yazdığını bilmiyorlar :)

Yakında servise uğrayıp bu dökümalraı elden alacağım.

Gelelim C1 e. Her üç arabada (107, C1, AYGO ) aynı fabrika da aynı işçilerle yapılıyor. Malzemelerde aynı. Ancak C1 e deneme amacı ile bindiğimde 107 deki aynı hissi alamadım. Belkide kuruntu ama C1 i sevmedim.

Hem ekonomik hem otomatik vitesli hem şehirli ama pahalı seçenekler var Nissan Micra nın bu yıl çıkan CVT vitesli tipsiz arabası veya eski model (ilk çıkanlardan) Honda jazz CVT otomatik. Heri ikisindede 107 deki kadar ekonomi yok.

Görüşmek üzere

cagin90
15-08-2011, 10:36
citroen lere karşı bendede nedenini bilmediğim bir ön yargı var malesef. 107 yi kız arkadaşım alıcak zaten, muhtemelen o vites geçişlerindeki olayın farkına bile varmayacak:D bizi tek düşündüren 107 mi, yoksa 2. el dizel getz, fiesta, corsa vb araç mı almalıyız? ben kendim dizel getz kullanıyorum 107 dediğiniz gibi 4.2lt yakıyorsa benim kullandığım getz ile aynı yakıyor.(yaklaşık 18 kuruş) ki 107 nin otomatik oluşu,park sorununun olmaması, mtv sinin düşük olması göz önüne alınca 107 çok daha mantıklı oluyor. sizin bu anlamda görüşünüz nasıl? yani düz vites dizel hatchback mi, yoksa 107 mi? bu arada cevaplarınız gerçekten çok açıklayıcı ve yardımcı oluyor. çok teşekkür ederim.

sarman
21-08-2011, 12:02
citroen lere karşı bendede nedenini bilmediğim bir ön yargı var malesef. 107 yi kız arkadaşım alıcak zaten, muhtemelen o vites geçişlerindeki olayın farkına bile varmayacak:D bizi tek düşündüren 107 mi, yoksa 2. el dizel getz, fiesta, corsa vb araç mı almalıyız? ben kendim dizel getz kullanıyorum 107 dediğiniz gibi 4.2lt yakıyorsa benim kullandığım getz ile aynı yakıyor.(yaklaşık 18 kuruş) ki 107 nin otomatik oluşu,park sorununun olmaması, mtv sinin düşük olması göz önüne alınca 107 çok daha mantıklı oluyor. sizin bu anlamda görüşünüz nasıl? yani düz vites dizel hatchback mi, yoksa 107 mi? bu arada cevaplarınız gerçekten çok açıklayıcı ve yardımcı oluyor. çok teşekkür ederim.

Biraz araya zaman girdi kusura bakmayın. Benzinli mi dizelmi, tabiki benzinli. Zaten dizelin tercih sebebi ekonomisindeydi ( Kamyon kullanmıyorsanız) ama ikiside aynı yakıtı harcıyorsa kesinlikle benzinli. Çünkü bakım masrafları, arıza riski, yakıt kalitesi problemleri ve ömrü bakımından tercihli. Bizim çevrede herkez 107 almaya niyetlendi :) gerçekten şirin bir araba. Trafikte farkediliyor bu da kaza riskini azaltıyor. Çok kıvrak gözüktüğü için yanına pek kimse sokulmuyor. Tercihinizin 1.0 lt 107 den yana olması avantajlı. Görüşmek üzere

cagin90
22-08-2011, 21:05
çok teşekkür ederim Sarman Bey. Umarım en kısa zamanda temiz bir 107 bulup aranıza tam olarak katılmış olurum:D