PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Peugeot 407 Gaz Pedal Sensörü 2 arızası

Guru
16-07-2011, 18:56
Merhaba arkadaşlar.. 3 gün önce Peugeot 407 2.0 Executive benzinli aracını aldım.
Aracı alır almaz Prins Marka lpg taktıralım dedim. LPG taktırana kadar uçak gibi giden aracım lpg den sonra kağnı gibi giştmeye başladı. gaz yemiyordu. benzine aldığımdada durum farksızdı.
Serviste makinaya bağladığımızda gaz pedal sensörü 2 arızasını aldık.

LPG taktırdığım yer LPG ile alakası olmadığını söylüyor. Servis LPG ci elektrik alırken kablolarla oynamış diyor.

Bilgisi olan var mı? Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Dreamcatcher
16-07-2011, 19:32
Dostum bildiğim kadarıyla forum genelinde ilk defa böyle bir arıza deklare ediliyor..aramızdaki en tecrübeli 407 kullanıcısı Taner hocadır..belki o bişeyler söyleyebilir sana..geçmiş olsun

γuяdaeя
16-07-2011, 19:36
407'den ziyade forumda benzinli araç kullanıp lpg taktıran yok bildiğim kadarıyla :)

Ömer Gedik
16-07-2011, 19:39
Peugeot, 206 çıktığı dönemden bu yana Pedallarda tel yerine sensör kullanıyor. Bu sensör zamana bağlı bozulmuş olabilir. Hata verirken bir kod çıkıyor mu yoksa sadece bahsettiğiniz yazı mı çıkıyor. En kötü ihtimalle pedal değiştirmeniz gerekecek.

Bu arada değinmeden edemeyeceğin nedn Dizel bir araç yerina Benzinli bir araç alıp Lpg taktırdınız ki? LPG sistemi kimileri için çok sorunsuz kullanılabilir densede çokça sıkıntı ve dertten başka birşey değil bence. Tabiki şahsi fikrim bu.

TanerHoca
16-07-2011, 22:21
Dostum bildiğim kadarıyla forum genelinde ilk defa böyle bir arıza deklare ediliyor..aramızdaki en tecrübeli 407 kullanıcısı Taner hocadır..belki o bişeyler söyleyebilir sana..geçmiş olsun

burada bir tashih yapmam gerekiyor:407 konusunda en tecrübeli forum üyesi benim bildiğim kadarıyla bahadır.
ilk 407 si ile yaklasık 170.000 km yapmış olup ikincisi de herhalde bir 70.000 km'ye gelmiştir veya gelmek üzeredir. :iyi

ben lpg ye benzinli araç kullandığım dönemlerde bile hiç sıcak bakmadım.bu yüzden lpg ve sorunları hakkında hiç bir bilgim yok.

BahadırALTUN
17-07-2011, 00:13
Aramıza hoş geldiniz. Taner Hocam iltifat etmiş kendisi 407 en iyi analiz eden arkadaşlarımızdan birisidir.

Kısa bir araştırma sonucu Gaz pedalı sensörünün arıza tiplerini aşağıdaki listedeki gibi çıkarttım. Öncelikle arıza kodunu tam olarak bilmek lazım. Aşağıdakilerden hangisi . Eğer en azında arıza kodunu tam olarak söyleyebilirseniz , belki yorum yapılabilir.

Arıza kodlarından bağımsız olarak genel bir yorum yapmak gerekirse ; Sonuçta basit mantıkla bu bir potansiyometre Lpg montajı sırasında yanlış bir şey yapıldıysa bozulmuş olabilir. Bir çok sensörde olduğu gibi gaz sensörünün besleme devresi ve sinyal devresi vardır diye tahmin ediyorum. Çok düz mantıkla (çünkü sanayideki ustaların çoğu malesef bu mantıkla çalışır) bunun besleme devresinden Lpg montajı sırasında paralel vs gibi bir hat çekildiyse sensör düzgün çalışmıyor olabilir. Bence LPG yi elektiriksel olarak sistemden ayırmak kolaysa böyle deniyebilirsiniz. Eğer Lpg sistemi araçtan elektriksel olarak ayrıldıktan sonra araç benzinde hala gitmiyor ve bu arızayı veriyorsa büyük ihtimalle sensör arızalanmış ve değiştirilmesi gerekecektir.

Yaptığım tüm yorumlar sadece tahmine dayalı ve iyi niyetle yardımcı olmak amacı ile yaptığım kişesel yorumlarımdır. Yorumlara dayalı olarak yapacağınız işlemler sonucunda aracınızın daha fazla zarar görmeside münkündür. Kendinizde bu işin profosyoneli olarak en doğru çözümün Peugeot Servisine gitmek olacağı fikrine katılırsınız sanırım.

Gaz Pedalı sensörüne bağlı olarak oluşabilecek arızalar ve kodları :
P1120 Throttle position sensor out of range
P1121 Throttle Position (TP) Sensor Circuit Intermittent High Voltage
P1122 Throttle Position (TP) Sensor Circuit Intermittent Low Voltage
P1123 Throttle Position Sensor In Range But Higher Than Expected
P1124 Throttle Position Sensor Out Of Self Test Range
P1125 Throttle position sensor intermittent
P1126 Throttle Position (Narrow Range) Sensor Circuit Malfunction
P1167 Invalid Test,throttle not depressed
P1220 Series Throttle Control System Malfunction
P1224 Throttle Position Sensor B Out Of Self Test Range
P1460 Wide open throttle A/C cutoff relay circuit
P1511 Idle Switch (Electric Control Throttle) Circuit Malfunction
P1528 Subsidiary Throttle Valve Solenoid Circuit Malfunction
P1573 Throttle Position Not Available
P1574 Throttle Position Sensor Disagreement btwn Sensors
P1580 Electronic Throttle Monitor PCM Override
P1581 Electronic Throttle Monitor Malfunction
P1582 Electronic Throttle Monitor Data Available
P1583 Electronic Throttle Monitor Cruise Disable
P1585 Throttle Control Unit Malfunction
P1586 Throttle Control Unit Throttle Position Malfunction
P1587 Throttle Control Unit Modulated Command Malfunction
P1588 Throttle Control Unit Detected Loss of Return Spring
P1589 TCU Unable To Control Desired Throttle Angle

γuяdaeя
17-07-2011, 00:31
Eline sağlık Bahadır ;)
Arkadaş "gaz pedal sensörü 2" arızası demiş.. yukarıdakilerden hangisine karşılık geliyor acaba.
Belki daha detay bilgi verir uğradığında :)

TanerHoca
17-07-2011, 00:39
:alkis :alkis :alkis :iyi

Ahmet Ç.
17-07-2011, 08:31
Masallah Bahadır bey,
sizde konudan mezun olmus bir durum söz konusu :)
Benim fikrimde arac motorun büyüklüğünden dolayı yeterli yakıtı sağlayamıyor yakıt akışı yeterli değil LPG kurulumunda hata var yeniden bastan sona elden gecirin derim yakıt akısı sağlanmadığından sensör arızası veriyor çünkü yakıtla ilgili sıkıntı olduğunda beyin gaz pedalı sensöründen başlıyor "check" etmeye.
Ben o arızaya bir önceki kasa lagunada sahit oldum yeniden kurulum yapıldı ve arıza vermedi,denk gelmişti.
Bahadır bey benim 407 fun da yazdığım turbo sorunu ile ilgili baska yorumun varmı?
2 407 eskitmissin okuduğum kadarıyla tecrübene saygı duydum.
Buarada Tanerhocamla telefonda dün cok hos bir sohbetimiz oldu umarım herkesle aynısı olur.

Saygılar :)

Guru
19-07-2011, 07:41
Üstün bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim arkadaşlar..
LPG montajı yapılırken artı kablolarından birini çıkarmışlar ve geri takmamışlar :kafa
sensör kablosunu takıp arızayı sildirdik. 3 km sonra yine aynı şekilde aracım çekmez oldu. birden yığıldı ve teklemeye başladı. rölantisi bozuldu. yol bilgisayarı ekranında ''engine management system faulty'' arızası çıktı. Bu sabah yine lpgciye götürdüm. Araçtan soğuttular yahu :bam3

Dreamcatcher
19-07-2011, 10:01
Tamemen lpg ci süper mario ustalarından kaynaklanıyor görünüyor sorunun dostum,bana sorarsan hayır çıkmaz ver geri komple sistemi başka bir marka taktır..

Guru
19-07-2011, 10:23
Adam birde akü kutup başlarına kadar sökmüş, esp arızasına kadar birçok arıza lambası yanıyor :bam3

407 den önce 307 ye biniyordum. Atiker marka lpg taktırmıştım. lpg den dolayı çok sorun yaşadım.
407 almaya karar verdiğimde uzun bir süre araştırma yaptım. prins kesinlikle sorun yaşatmaz dediklerinden ötürü prins lpg taktırmıştım. bugün arızayı çözemezlerse artık geri söktürüp başka yerde taktıracağım. :kafa

Ömer Gedik
27-08-2011, 00:20
Abicim nedir bu LPG ısrarı anlamıyorum. Hem çok sorunlu hemde riskli bir çevirim. LPG için harcayacağınız parayla Dizel temin edebilirsiniz diye düşünüyorum. Hem daha öncede sorun yaşamışsınız. Yine de takdir sizin.

ertpar
05-11-2016, 18:00
Herkese merhaba. 2003 model 1.6 206 aracım var. Bir ay önce debriyaj sertleşmesi ve vites geçiş sorunundan dolayı baskı balata değişti. Araba çok rahattı. Bir hafta sonra hantallaştı ve araba çok kötü bir duruma geldi. Çekişi düştü, motor sesi arttı, vites geçişleri zorlaştı. Usta baskı balatanın hatalı olabileceğini söyleyerek baskı balatayı tekrardan değiştirdi. Araç yine düzeldi fakat 1 hafta sonra tekrar hantallaştı. Şuan aracın sıkıntısı bazen çekişi düşüyor pedallar sertleşiyor, vites 1 ve 2 ye zor geçiyor, motor sesi artıyor. Ama bazen de bu söylediklerim çok rahat bir şekilde işlevini görüyor(Araba çok seri oluyor, gaza dokununca uçuyor adeta, pedallar yumuşuyor, vites geçişleri çok rahat oluyor). En son maf sensörü değişti, gaz kelebeği temizlendi. İlk başta çok güzel oldu araba ama ertesi gün yine aynı hantallaştı bazende rahatlıyor. En son bilgisayara bağlandığında motor beyninde gaz pedalı hatası verdi ustalar gaz pedalını değiştir dediler. Sizce sorun ne gaz pedalını değiştirmeli miyim? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.