PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ankara'dan selamlar :)

krc
01-08-2011, 11:50
Merhaba arkadaşlar.Adım mehmet Ankarada'yım, harita mühendisiyim forumu takip ediyorum üye olmak bugüne nasip oldu.Volkswagen Caddy ve Passat'a sahibiz.Passat eşimin bu arada :)Neyse konuya gireyim, Passat'ı satıp 0 km 308 almayı düşünüyorum eşime. Dün ABC Peugeot bayine gittik, ve 308'i bir güzel inceledik, 1.6 HDi Auto 6R için 49.500 fiyat biçtiler.(makyajlı kasa ve cam tavan yok) ee bize biraz yüksek geldi fiyat.Sonra eşimin yıllık 5-10 bin km arasında yaptığını söyleyince dizel araba mantıksız olur,güzel bir ikinci el araç bırakmış olursunuz diyip 1.6 VTi 120 Hp almamızı önerdiler.Bu aracın fiyatı ise premium plus paketiyle birlikte 40.500 dediler.(Makyajsız kasa, aralarında çok bir fark olmasada yazayım dedim:)) Bizim de aklımız bayağı bir karıştı.Malumunuz bu devirde benzinli arabaya binmek cesaret işi.Bende sizlere danışmak istedim.Siz ne dersiniz arkadaşlar?Benzinli modelin yakıt tüketimi hakkında çok bilgiye sahip değilim.Konuyu yanlış yere açmış olabilirim forum konusunda biraz acemiyim hata ettiysem kusuruma bakmayın.Başınızı şişirdiysem ayrıca özür dilerim.Herkese hayırlı ramazanlar :)

Esat
01-08-2011, 12:10
Aramıza hoş geldiniz sadece tanışma bölümünde kendinizi tanitsaydiniz biraz daha iyi olurdu gerçi beli afrikasına rağmen Taner hoca konuyu taşır diye düşünüyorum:)
Wv den pejoya gecmek bence çok mantıklı birsey değil tabi passatiniz kaç model ve donanımı ne bilmiyorum ama test sürüsü yapmanızı tavsiye ederim sanzuman olsun amatisor olsun birbirinden farklı araçlar tabi pejonunda kendine has busaydı artı özelliği var tekrardan hoş geldiniz
(görüşlerim ve tavsiyelerim kisiseldir)

TanerHoca
01-08-2011, 12:12
aramıza hoşgeldiniz. :)

eşim aracı fazka kullanmıyor demişsiniz.dizel ile benzinli araç arasındaki 9000 liralık farkı aracı eşiniz az kullandığına göre yaklaşık 4 ile 5 senede ancak kapatabilirsiniz.yani dizel alınca aradaki farktan dolayı 5 yıllık yakıt parasını peşinen vermiş oluyorsunuz.
her ne kadar benzin çok pahalı olsa bile aracı alırken verdiğiniz 9000 liralık fark da son derece yüksek.ancak dizel de ikinci elde benzinliye göre daha avantajlı.burada öncelikleri iyi düşünmek lazım.kararınız ne olursa olsun yeni aracınız şimdiden hayırlı olsun. :)

krc
01-08-2011, 13:01
Teşekkür ederim hoşbulduk arkadaşlar Passat 2003 model Highline yani full paket ama artık eskidi,her gün yeni bir masraf çıkarıyor ve araç büyük geliyor hanıma :) Ayrıca 1.8T ve lpg'li olmasına rağmen 350 civarı yakıyor benzinde kaç yaktığını siz düşünün :) Sizin yardımlarınızla bir karara varacağız elbet tekrar teşekkür ederim :)

cmr_cihangir
01-08-2011, 13:21
Araç almaya gittiğimiz hemen her bayide bu tip mukayeseler yapılıyor ve gördüğüm kadarı ile bayinin elindeki araç türü ve sayısına göre tüketici yönlendiriliyor.
Eğer bayide çok sayıda dizel otomobil stok edilmişse benzinli araçların "b" sinden bile bahsedilmiyor. Durum tam tersi ise yani dizeller stoklarda azalmış gelmesi bekleniyor veyahut benzinli araçlar hiç satılamamış ise klasik benzin mazot fiyat mukayesesi ardından km hesabı "efendim dizel araçların bakımı çok masraflıymışta periyodik bakımları çok pahalıymış" muhabbeti ile tüketicinin gözü boyanıp ağzından girilip burnundan çıkılıyor ve papammmm :kalp benzinli araç en doğru seçenek olarak tüketiciye empoze ediliyor. :bam3
Yapılan hesap kitap yanlıştır demiyorum ama bunu hiç etik bulmadığım psikolojik bir satış taktiği olarak görüyorum. Eğer gerçekten benzinli araçlar en doğru seçenek ise geçen sene ve ondan önceki senelere bakacak olursak tüketicilerin genel temayülü dizel araçlardan yana olmuş. Üstelik binek otomobillerde de durum aynı. Ve çoğumuz araçlarımızı 5-10 bin km ya kullanıyoruz ya da kullanmıyoruz. Şimdi durum böyleyken gidipte benzinli araç alırsan aklın hep dizellerde kalmaz mı "keşke benzinli almasaydım bir kaç kuruş daha verip dizele geçse idim " diye?
Yani kıssadan hisse, alacağınız araç için sonradan içiniz cız edecekse hiç almayın ve diğer opsiyonu seçin derim. Eğer her ikisi içinde cız etme ihtimali var ise o zaman .......... Yorum sizin. Sevgiler, sayıgılar

krc
01-08-2011, 13:34
Yorumunuz için teşekkür ederim cmr_cihangir haklısınız.Biraz daha dişimizi sıkıp dizel almak daha mantıklı sanırım

Ufuk
01-08-2011, 15:05
İlk Önce Hoş Geldiniz. Demek İsterim..
Eğer Makyajsız kasa da Düşünüyorsanız Peugeot Webstore dan Türkiye deki Bayilerin ellerinde ki Dizel Auto6R'e bakın Belki de 43.000 tl'ye Ellerinde olan yer bulabilirsiniz. Benim Önceden Aldığım Arabalar Benzinliydi Cidden az km yapıyordum. şimdi Dizele geçince her tarafa arabayla gidiyorum. Bence Dizeli Ciddi Şekilde düşünün derim.

krc
01-08-2011, 16:48
İon yorumunuz için teşekkür ederim,dizel daha mantıklı geliyor şu an dediğiniz gibi.Bakalım arabayı bir satabilseydik hayırlısıyla :)

Seramana
01-08-2011, 17:01
HDI a binince başka motoru sevemeyeceksiniz :cilgin :cilgin

krc
01-08-2011, 17:44
Sizin gibi çok methetmişler forumda, merak ettim doğrusu :D

Ufuk
01-08-2011, 17:58
Kısmet olurda Alırsanız ForumPeugeot Ankara Buluşmalarına Bekleriz. Orda da Görürsünüz. Tüm arkadaşlarımız da Dizel Arslan var :) Bu arada Yeni Peugeot'larda 2 tip HDI motor, Eski kasa peugeotlarda 3 tip HDI motor var. Eski Kasalardaki HDI motor seçenekleri 90hp, 110bg ve 112bg

Seramana
01-08-2011, 18:31
Makyajlı alacaksanız da bence mutlaka görüş paketini alın. Halojen farlı bir şeye benzemiyor :bam3
Bakın forumda herkes istiyor farımda mercek olsun diye fırsatınız varken alın derim ben.

Bir de ek olarak kendi düşüncem: ilk arabamda demiştimki ya ne gerek var dizel olsun başka bir şeye gerek yok. Sonra ama dedimki aslında herşeye gerek varmış. O yüzden imkanınız varsa kendinizi zorlayabiliyorsanız ne var neyok tüm opsiyonları alın. Benim dediğime gelince 55-57 bin civarı oluyor ama böyle pişman olmazsınız. Öbür türlü.m: ya keşke cam tavan olsaydı, ya keşke klimam otomatik olsaydı bir sıcak bir soğuk ne bu ya? Ya farlar AFL bixenon olsaydı adam gibi önümü göremiyorum vs vs vs...

Tercih de sizin para da sizin.

krc
01-08-2011, 18:58
Seramana seninle aynı kafadanız :).Bende daima bineceğim arabanın full olmasını isterim, yazımda da belirtmiştim eşimin bindiği passat'da full ama eskidi.İhtiyarı satabilirsek bütçemi zorlayabildiğim kadar zorlayacağım 308 için :)

krc
01-08-2011, 18:59
Kısmet olurda Alırsanız ForumPeugeot Ankara Buluşmalarına Bekleriz. Orda da Görürsünüz. Tüm arkadaşlarımız da Dizel Arslan var :) Bu arada Yeni Peugeot'larda 2 tip HDI motor, Eski kasa peugeotlarda 3 tip HDI motor var. Eski Kasalardaki HDI motor seçenekleri 90hp, 110bg ve 112bg

Bu arada size de çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için :)

Ömer Gedik
01-08-2011, 19:13
Öncelikle yeni aracınız Size mutluluk ve keyif getirmesini tercih ederim.

Eski bir satış danışmanı olarka benzinli-dizel de bu km mukayesesini yapmayı bende doğru bulmuyorum. Talebiniz ne ise o doğrultuda ilerlemenizi öneririm.

Makyajsız kasaya eğer aradaki fiyat farkı fazla değilse bence yaklaşmayın. Yeni her zaman yenidir. İleride satışı söz konusu olduğunda bu olumlu değerlendirmeye sebep olacaktır. Ayrıca sadece e-HDI teknolojisi bile Yeni 308 almanız için bence önemli bir etkendir.

Eğer imkanınız var ise 308 Active ve Görüş paketli bir araç çok iyi bir tercih olacaktır. Opsiyonlarda deri ve 17 jantta var sanırım ama araç bulabilmek sıkıntı anladığım kadarıyla.

Seramana
01-08-2011, 19:29

Eski bir satış danışmanı olarka benzinli-dizel de bu km mukayesesini yapmayı bende doğru bulmuyorum. Talebiniz ne ise o doğrultuda ilerlemenizi öneririm.

Makyajsız kasaya eğer aradaki fiyat farkı fazla değilse bence yaklaşmayın. Yeni her zaman yenidir. İleride satışı söz konusu olduğunda bu olumlu değerlendirmeye sebep olacaktır. Ayrıca sadece e-HDI teknolojisi bile Yeni 308 almanız için bence önemli bir etkendir.

Eğer imkanınız var ise 308 Active ve Görüş paketli bir araç çok iyi bir tercih olacaktır. Opsiyonlarda deri ve 17 jantta var sanırım ama araç bulabilmek sıkıntı anladığım kadarıyla.

Görala sorduğumda daha Türkiye için üretim de bile gözükmüyormuş. Sipariş bile açamayacaklarını söylediler geçen hafta. Dediğiniz gibi sıkıntı olabilir. Ama bence arabanızı da satabilmek için süre kazanmış olursunuz.

krc
01-08-2011, 22:31

Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim Ömer Bey.Makyajlı kasa biraz bütçeyi aşacak gibi gözüküyor görüş paketiyle birlikte 55-57 gibi bi rakam oluyor.Eski kasa alacağız galiba.Bizim passatı satabilseydik hayırlısıyla tam bir karar vereceğim tekrar teşekkürler :)

krc
01-08-2011, 22:34
Seramana;
Arabayı sattık mı gerisi kolay zaten, bu arada bize eski kasanın yolu gözüküyor gibi :)

muhti
01-08-2011, 22:42
hoşgeldiniz. eğer aceleniz yoksa ve sıfır almayı düşünüyorsanız yılsonunu beklemekte iyi bir alternatif olabilir maddiyat açısından.

Esat
01-08-2011, 23:14
Valla ben yeni kasa eski kasa bilmem 57 308 e vericegime üstünü tamamlar comfort yada highline golf alırım dizel otm

γuяdaeя
02-08-2011, 00:09
Valla ben yeni kasa eski kasa bilmem 57 308 e vericegime üstünü tamamlar comfort yada highline golf alırım dizel otm

Dün gösterdiğin Golf R'dan sonra uyku uyuyamadım.. :cilgin

Esat
02-08-2011, 00:12

Dün gösterdiğin Golf R'dan sonra uyku uyuyamadım.. :cilgin

Burda yayınlarsam ne olur acaba :)

Dreamcatcher
02-08-2011, 08:59
57 çok fazla katılıyorum...307 si olan bir arkadaşıma 308 almaya gittik dediğin fiyatı görünce 61.000 tl ye highline dizel Golf sırasına yazıldı adam..

krc
02-08-2011, 09:25
Bugün Passat'a müşteri geliyor :).Satarım inşallah.Açıkçası bu yeni kasanın pek bir farkını göremedim.Hatta eski kasa daha çok hoşuma gitti.Ayrıca bayilerde yeni kasanın fullü yokmuş.Bayilerde varsa eski kasa dizel alacağım ya da 2.el alacağım, yoksa hepinizin dediği gibi 55 çok fazla.Arkadaşlar bu yeni kasanın çıkması bende şöyle bir düşünce oluşturdu ne kadar doğrudur bilemem,308 kasası tutuldu ve fiyatıda uygundu diğer kasalara göre tutulduğunu görünce çok hafif bir makyaj yaptılar ve bu onlara fiyatı şişirme imkanı verdi gibi sanki.Bu benim şahsi fikrim,ne dersiniz arkadaşlar ????

Dreamcatcher
02-08-2011, 11:13
Bayilerin elinde eski kasa var dostum..en azından ABC de vardı ve daha akıllı fiyatlara veriyorlar...premium plus dizel için 46-48 bin gibi bir rakam vermişlerdi yanlış hatırlamıyorsam

reisG
02-08-2011, 11:55
Makyajsız kasa İstanbul'da tamamen bitti. Anadolu da hala bir miktar var olduğunu biliyordum.
Şimdi gelelim sorularınızın bir kısmının yanıtına. Dizel ve benzinli motor tercihine.
Öncelikle aracı az kullanacaksanız ve size verilen makyajsız VTi fiyatı ile makyajlı HDi fiyatı arasında çok büyük fark var. Aracı kullanım km.niz yakıt fiyatı farkları ve yakıt kullanım miktarı ile servis maliyetlerini karşılaştırıp aradaki fiyat farkını ne kadar sonra amorti edeceğinizi planlayıp kara vermek gerek bence.
Ben bir düz vites VTi kullanıcısıyım aracımı 2009 Ocak ayında sıfır km.de aldım. şuanda 20.300 km.de. İşime mecburen toplu taşıma ile gittiğimden ve genellikle hafta sonları şehir içinde araç kullandığımdan HDi motorlu dizel 308 almadım-ki bayide de yaptığımız hesapta maddi olarak çok mantıklı bir sonuç çıkmıştı.
Öncelikle VTi 120 bg. motoru anlatayım size;
PSA-BMW birlikteliği ile üretimine başlanan 1.6 lt. sınıfında yıllardır an başarılı motor seçilen serinin bir üyesi.VTi motor da direkt enjeksiyonlu sürekli değişken valve kontrolüne ve elektronik gaz kelebeği kontolüne sahip yüksek devirlenmeyi seven her vites durumunda seri devirlenebilen bir motor 120 bg. ve maks. 160 NM torka sahip İstanbul şehrinin dur kalk trafiğinde ort. 8.3 lt/100 km. yakarken şehirler arası yolda düzgün deviri yakalayıp ayağınıza hakim oluranız düz vitesli versiyonlarda 5 lt civarı/100 km. yakıt ortalamasını yakalarsınız. VTi motoru BMW de Mini serisinin Cooper modelinde kullanmakta. VTi serisinin 92 bg.lik 1.4 lt.lik motorunu Peugeot ülkemize getirmezken Citroen yeni C4 ile ithal etmekte. BMW de Mini one ile ithal ediyor. VTİ motorun twin scrool turbo ile donatılmış THP versiyonları ise 140,150,156,175,184,200,211 bg güçlere sahip versiyonlarda üretildiler. Ve Peugeot Citroen ve Mini serilerinde kullanılmaktalar.
1.6 litrelik HDİ motorlar ise tam bir sağlamlık ve düşük tüketim motorları 1.6 ltlik 110 bg.lik motoru PSA grubu ile birlikte Ford grubu (Focus, Mazda3, Volvo S40,S80) da kullanmakta fakat PSA grubu dışında auto 6 R veya başka bir otomaitk şanzıman kullanımı yapılmadı.
1.6 HDi ler önce 90 ve 110 bg. gelmişlerdi. sonra 90 ve 112 bg. olarak ithal edildiler.(forumda bu konuda yeteri kadar bilgi vardır.)şimdilerde ise HDi 90 bg. düz ve e-HDi 112 bg. düz ve e-HDi 112 bg. auto 6 R olarak geliyorlar. e-HDİ serisi alternatör vasıtasıyla kullanımasokulan ufak bir hibrid denemesi . Ve gayet başarılı vede ekonomik.
Abdullah arkadaşımız 90 bg.lik düz vites HDi ile geçen yaz bir depo ile yaklaşık 1300 kmden fazla yol katetti. Ayrıca 110 ve 112 bg.lik modellerde FAP yani euro 5 normunu karşılamak için olmaz ise olmaz partikül filtresi kullanılmakta. Son serilerde 90 bg.de de FAP kullanıma sokuldu zannedersem.

HELICOPTERPILOT
03-08-2011, 17:43
HDI a binince başka motoru sevemeyeceksiniz :cilgin :cilgin

except THP :gul5

Seramana
03-08-2011, 20:49
except THP :gul5

HDI Tork tur Cengom :D Senin motorla benimki aynı torku basıyor malumat :D