PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor Bölümündeki Lökürtü

otmotvmhndsi
21-11-2009, 21:19
Benim 308'de 1 yıldan beri artarak devam eden, kasislerden geçerken, bozuk yollarda ilerlerken motor bölümünden lökürtü şeklinde ses geliyor. Bu ses Motor kulaklarındanmıdır acaba? Herhangi bir çözüm yolu bulan ya da başına böyle birşey gelen var mı?

reisG
21-11-2009, 21:48
Berker buna benzer bir ses Ömerin aracında olmamış mıydı? motor kulaklarından denmişti.aynı ses midir acaba

otmotvmhndsi
21-11-2009, 22:06
Berker buna benzer bir ses Ömerin aracında olmamış mıydı? motor kulaklarından denmişti.aynı ses midir acaba

Motor kulaklarını bir kontrol ettireyim ben o zaman boş bir zamanımda çünkü kötü ses, bozuk yolda kasiste lökür lökür aşşağısı maşallah...

hakan308
21-11-2009, 22:13

Motor kulaklarını bir kontrol ettireyim ben o zaman boş bir zamanımda çünkü kötü ses, bozuk yolda kasiste lökür lökür aşşağısı maşallah...

aynen bendende geliyor o ses lokur lokur hele kışın iyice artıyor

Burak
22-11-2009, 21:35
Bu problem gitgide kronikleşmeye başladı. Umarım çözersiniz.. Servis ne diyor bu işe ?

bilalkay
23-11-2009, 11:58
Aynı problem ben de vardı. Sevriste garantiden çözüldü. Çok şükür gitti artık.

mygold
23-11-2009, 20:50
bendede var bu ses . servıse nasıl anlattınız olayı bilal bey . genelde servistekiler kabullenmez bı durum ıcıne gırıyorlar buda benı baya sınırlendırıyor. servıse gıtcem yakında.

otmotvmhndsi
23-11-2009, 21:33
bilalkay , Hangi serviste Nasıl bir uygulama ile sorun çözüldü???

mygold; Servise gideceğin zaman banada söylesen birlikte gitsek olur mu aynı sorun var çünkü, servisteki elemanlara bi bastırsak vb diyorum...

otmotvmhndsi
24-11-2009, 15:50
Bugün bir kaç saat önce ABC oto'ya gittim. Servis'teki Yunus Usta; "eğer kasislerde-tümseklerde ses geliyorsa Üst Motor Kulağından'dır" dedi. Bunun üzerine bende Bayram Sonrası için randevu aldım. Üst motor kulağı değiştirecekler...

bilalkay
25-11-2009, 20:24
bilalkay , Hangi serviste Nasıl bir uygulama ile sorun çözüldü???

mygold; Servise gideceğin zaman banada söylesen birlikte gitsek olur mu aynı sorun var çünkü, servisteki elemanlara bi bastırsak vb diyorum...

Daha önce Çorum servisine ve Ankara Fatih'e göstermiştim. Ama duyamadılar, çamura yattılar. Yağladık, giderdik falan dediler ama bunlar çok kısa vadeli çözümler. Artık ses iyice artmıştı, duyulmayacak bir durumda değildi. Konya Korkmaz serviste çözüm ürettiler. Motor kulağını değiştirdiler. Ayrıca benim hiç farkında olmadığım bir promlemi de giderdiler. Triger setini de garantiden değiştirdiler. Daha önce motor çalışırken duyulan vıjjj gibi bir ses vardı ama sıra dışı gelmiyordu. Meğer triger kayışındanmış o ses, aynı serviste hiç talebim olmadığı hâlde triger setini değiştirdiler. Servisler genelde garantiden iş yapmak istemezler, bu yönüyle, ilgilenmeleri açısından vb. Konya Korkmaz servisten çok memnun kaldım. Uzun süredir şikayetçi olduğum, bu nedenle neredeyse arabayı satmayı bile düşündüğüm motor kulakçığı sesini, ellerinde parça olmadığı hâlde aynı gün içinde temin ederek giderdiler. Yakın olanlara tavsiye ederim.

GLR
25-11-2009, 20:44
aynen bilalkay bnm de triger setini garantiden değiştirdiler.diskler,triger seti,motor kulağı,ufak sorunda olsa davlumbaz 308 lerimizin ortak sorunu sanırım.bnm bu sesi nerden geldiğini tespit edemediler test sürüşünde.motor kulağı olabilir miş dedim ancak üstünde durmadım bitirsinlerde gideyim durumu vardı.

TanerHoca
25-11-2009, 20:53
sevgili bilalkay; yazını okuduktan sonra konya korkmaz servise aşağıdaki maili yolladım.selam ile...

sayın ilgili / yetkili; aşağıda okuyacağınız yazıyı internetteki bir peugeot forumundan aldım. ülkemizin en büyük sorunlarından biri de işini iyi yapanların yeterince takdir edilmemesidir diye düşünmekteyim. oysa bir öğretmen olarak kendi mesleğimden de yakinen bilmekteyim ki; takdir edilmek hem motivasyonu hem de yapılan işin kalitesini arttırır. Müşterinizi memnun eden hizmet anlayışınızdan dolayı sizleri tebrik ve takdir ediyor, hayırlı işler diliyorum.bu vesile ile tüm çalışanlarınızın kurban bayramını kutluyorum. Saygılarımla…

"Artık ses iyice artmıştı, duyulmayacak bir durumda değildi. Konya Korkmaz serviste çözüm ürettiler. Motor kulağını değiştirdiler. Ayrıca benim hiç farkında olmadığım bir promlemi de giderdiler. Triger setini de garantiden değiştirdiler. Daha önce motor çalışırken duyulan vıjjj gibi bir ses vardı ama sıra dışı gelmiyordu. Meğer triger kayışındanmış o ses, aynı serviste hiç talebim olmadığı hâlde triger setini değiştirdiler. Servisler genelde garantiden iş yapmak istemezler, bu yönüyle, ilgilenmeleri açısından vb. Konya Korkmaz servisten çok memnun kaldım. Uzun süredir şikayetçi olduğum, bu nedenle neredeyse arabayı satmayı bile düşündüğüm motor kulakçığı sesini, ellerinde parça olmadığı hâlde aynı gün içinde temin ederek giderdiler. Yakın olanlara tavsiye ederim."

otmotvmhndsi
25-11-2009, 20:58
aynen bilalkay bnm de triger setini garantiden değiştirdiler.diskler,triger seti,motor kulağı,ufak sorunda olsa davlumbaz 308 lerimizin ortak sorunu sanırım.bnm bu sesi nerden geldiğini tespit edemediler test sürüşünde.motor kulağı olabilir miş dedim ancak üstünde durmadım bitirsinlerde gideyim durumu vardı.

Triger Setinin neyi varmışta değiştirdiler Ahmet???

GLR
25-11-2009, 21:34
ön tamponumu değiştirirken bilalkayın dediği o sesten gelmiş aradılar garantiden triger setini değişiyoruz dediler.daha öncede başka araçlara garantiden değişim yapmışlar.

otmotvmhndsi
25-11-2009, 22:09
Ahmet Senin araç 2008 model. Bilalkay'ın da aracı 2008 ise, belki bir dönem üretilmiş 2008 modellerde bir sorun olmuş olabilir...

Ömer Gedik
26-11-2009, 10:07
Benim araçta 43,000 km de Triger Seti değişti. Bir kayış sesi gelmeye başlamıştı birine gösterdim alternatördür değişir dedi. Daha sonra aynı sesi kendi ustama dinlettim o dönem mepada çalışıyordu. Sen yarın sabah gel dedi. Dedim ne oldu ısrarla söylemeyeceğim sen şimdi uyuyamazsın dedi :) Israr edince Trigeri değiştiricez dedi ve değişti.

Arkadaşlar ön takımdan bozuk yolda gelen lakırdı sesi ve açıp kapatırken oluşan sarsıntı üst motor kulağındaki sorundan kaynaklanıyor. Bu soruna istanbuldaki servisler yeni parça gelecek bekliyoruz diyorlar ve değişime yanaşmıyorlar. Sadece açıp yağlıyorlar. bu da geçiçi çözüm oluyor. Ben işlerim dolayısıyla bir türlü servise uğrayamadım yakın zamanda gidip görüşücem tekrar bekliyoruz derseler Peugeot ile irtibata geçicem.

bilalkay
30-11-2009, 00:05
Ahmet Senin araç 2008 model. Bilalkay'ın da aracı 2008 ise, belki bir dönem üretilmiş 2008 modellerde bir sorun olmuş olabilir...

Evet benim araç da 2008 model 1.6 HDI 110 HP. Bu yılda üretilen belli araçlarda olabilir bu durum. Ama sıkça görülen bir durumsa bu, ki öyle gibi gözüküyor, bu araçların servise çağrılması gerekmez mi?

timucinnn
30-11-2009, 21:03
Beyler, belki daha önce de vardı belki de yoktu bilmiyorum ama burada bu lökürtüyü okuduktan sonra arabayı dinledim ve bu ses bende de var. sorunu istanbulda halleden kimse var mı acaba ? bununla beraber bu lökürtü nün sebebi neymiş ? servisi direkt oraya yönlendireyim...

Gökay
01-12-2009, 13:28
Benim aracım 1 aylık henuz 500 km yapabildim,stop ederken çıkan lıkırtıdan bahsediyoruz sanırım benimde dikkatimi çekiyor.Sürüş esnasında yok ama yada henuz çok yeni diye...Bende sinir oluyorum her stop etiğimde lıkır lıkır >:( sanki tava tencere birbirine temas ediyo biranlık ;D

otmotvmhndsi
01-12-2009, 19:09
Eveeet. Mutlu SON. ;)

Bugün Sabahtan Randevu alarak gittim ABC oto Ankara'ya. Önce Test'e çıktık ve sesin geldiğine kanaat getirdiler. Ardından üst motor kulağını değiştirdiler. Değişim yapıldı ve tekrar teste çıktık ki ses-lökürtü vb kalmamıştı, sevindirik oldum... Neyse, döndük servise, ve bu işlemi garantiden hallettik... Motor kulağının liste fiyatı ise 163 TL.

Ayrıca hazır servise gitmişken ön konsol-gri- plastikten gelen sesi söyledim. Orta konsolu söktük ve güzelce izole ederek tekrar taktık. Tüm çıtırtılar gitti. Ayrıca vites kolunun olduğu bölümdeki geçmeli siyah plastik altınıda çift taraflı bantla izole ettik ve oradaki gıcırtıda halloldu.

Servisten çıktım ve aracıma bindim. Sessiz oldu aslanım benim. Kükremiyor kasislerden geçerken artık =)

İşte Fotoğraflar;

Ses yapan motor kulağı;

http://img687.imageshack.us/img687/3150/img1681s.jpg

Motor Kulağının Yeri;

http://img230.imageshack.us/img230/2286/img1682a.jpg

Motor Kulağı'nın kutusu ve kodu;
http://img230.imageshack.us/img230/2964/img1683h.jpg

hakanerdogan
01-12-2009, 19:51
Hadi gözün aydın dostum. Kulağı söktüğünde motoru nereden ne şekilde destekledi?

otmotvmhndsi
01-12-2009, 19:54
Hadi gözün aydın dostum. Kulağı söktüğünde motoru nereden ne şekilde destekledi?

Teşekkürler Hakan... Kulağı soldaki 4 civatayı söktükten sonra diğer 3 ünü sökmeden önce arabanın altına metal - üç ayak - gibi birşey kondu ve motor alt kulağının üstüne oturdu motor, hafif bir esneme yaptı ve o sırda diğer 3 civatada söküldü...

hakanerdogan
01-12-2009, 19:56
Muhtemelen otomatik vites olduğu için sorun çıkarıyor bu kulaklar. Pek sevmezler otomatik arabayı ;D

otmotvmhndsi
01-12-2009, 20:00
Muhtemelen otomatik vites olduğu için sorun çıkarıyor bu kulaklar. Pek sevmezler otomatik arabayı ;D

Hakanım yok aslında düz viteslerde de var bu durum... 2008 üretimlilerde var bu sorun...

hakan308
01-12-2009, 20:51
berker yedek pRÇAYI BEKLEMEDİN HERALDE DİREK TAKTILAR

otmotvmhndsi
01-12-2009, 21:04
berker yedek pRÇAYI BEKLEMEDİN HERALDE DİREK TAKTILAR

yess...

cmkrpck
03-12-2009, 11:40
arkadaşlar selam ben de bu lökürtü muhabbetini okudukta sonra dinleyeceğim , fakat tam olarak anlayamadım, araç seyir halindeyken kasise felan girince mi çıkıyor bu ses sadece yoksa rölantide çalışırken de var mı, benim arabada da var sanki, ama aracı ilk açtığımda oluyor, klimadan geliyor gib i geldi bana, bir müddet sonra kayboluyor, tam olarak ses varsa nasıl duyabilirim bir de bu ses çok bariz bir ses mi, yoksa dikkat mi etmek gerekiyor, ayrıca kış geldi, araba soğukta kaldıkça sabahları o ön konsoldaki yerden gelen gıcır gıcır sesler bende de başladı, açıkçası havalar sıcakken ses felan yoktu, soğuyunca malzemeler biraz toparlandı herhalde o yüzden ses yaptı gibi geldi bana, fakat berker izolasyon yaptılar felan yazmışsın, sen de yazın da mı vardı bu sesler bunu sormak istedim.

hakan308
03-12-2009, 17:30
bugün servise gittim motor kulağının ses yaptıgını söyledim garantici duydu sesi ama değiştirmedi tek otoya gitmem bidaha görala zaten tövbeliyim abc ye gidicem bi ara bi de orda deniycem şansımı

otmotvmhndsi
03-12-2009, 19:25
bugün servise gittim motor kulağının ses yaptıgını söyledim garantici duydu sesi ama değiştirmedi tek otoya gitmem bidaha görala zaten tövbeliyim abc ye gidicem bi ara bi de orda deniycem şansımı

Hakan eğer ABC ye gidersen orda Yunus Usta var, zaten sesin kaynağını iyi biliyor. Birde eleman var çalışan orda ismi Göksel yardımcı olurlar sana...

hakan308
03-12-2009, 19:29

Hakan eğer ABC ye gidersen orda Yunus Usta var, zaten sesin kaynağını iyi biliyor. Birde eleman var çalışan orda ismi Göksel yardımcı olurlar sana...

teşekkür ederim berker en kısa zamanda ABC ye gidicem

Ömer Gedik
04-12-2009, 10:12
Biz niye yeni parça gelecek diye bekliyoruz anlayamıyorum...

GLR
04-12-2009, 20:32
Ben de seni anlamıyorum Ömerim neyi bekliyorsun?alt tarafı motor kulağı değişecek ve sorun giderilmeyecek mi?garanti konusunda sıkıntı olacağı için seni oyalıyorlar diye düşünüyorum.

Ömer Gedik
05-12-2009, 11:52
Ben de seni anlamıyorum Ömerim neyi bekliyorsun?alt tarafı motor kulağı değişecek ve sorun giderilmeyecek mi?garanti konusunda sıkıntı olacağı için seni oyalıyorlar diye düşünüyorum.

Motor kulağı değişse dahi sorun giderilemeycek ve tekrar edecek demekteler. Bunu güvendiğim bir kaç kişiden duydum ve bu Peugeot bülteni ile belli. Ama gel gör ki yeni parça gelmiyor. Ancak motor kulağı koparsa değişiyorlar yoksa yağlayıp geri gönderiyorlar.

hakan308
05-12-2009, 12:32

Motor kulağı değişse dahi sorun giderilemeycek ve tekrar edecek demekteler. Bunu güvendiğim bir kaç kişiden duydum ve bu Peugeot bülteni ile belli. Ama gel gör ki yeni parça gelmiyor. Ancak motor kulağı koparsa değişiyorlar yoksa yağlayıp geri gönderiyorlar.

aynı şeyleri usta banada söyledi sıfır kulak sert oldugu için ses yapmaz ama kullanmaya başladıkça yumuşar ve aynı ses yeniden başlar diye bende yağlayın o zaman dediğimde yağlama mı o da ne motor kulağı yağlanmaz diye bir tepki aldım garantisi bitsin artık servise götürmeyeceğim aracı yığınla para verip onların suratını çekemem

Burak
06-12-2009, 20:48
Tüm 2008'lerde var mı bu problem acaba ? Benim araçta iyice dinledim bir sıkıntı yok gibi. Servise gittiğimde değişip değişmediğini Can oto'ya soracağım. 1000 km kaldı 60.000'e.

Gökay
06-12-2009, 22:54
Tüm 2008'lerde var mı bu problem acaba ? Benim araçta iyice dinledim bir sıkıntı yok gibi. Servise gittiğimde değişip değişmediğini Can oto'ya soracağım. 1000 km kaldı 60.000'e.

2009 7.ay üretimli aracım var kasım başında aldım ve 600km de henuz, yani 2008 2009 2010 hepsinde var bence bu ses...Ama benimki şuan belli belirsiz yani ben çok takıntılı olduğum için duyuyorum belkide, ilerki km.lerde daha net birşey yazabilirim...

bilalkay
18-12-2009, 08:54

aynı şeyleri usta banada söyledi sıfır kulak sert oldugu için ses yapmaz ama kullanmaya başladıkça yumuşar ve aynı ses yeniden başlar diye bende yağlayın o zaman dediğimde yağlama mı o da ne motor kulağı yağlanmaz diye bir tepki aldım garantisi bitsin artık servise götürmeyeceğim aracı yığınla para verip onların suratını çekemem

Arkadaşlar maalesef denilenler doğru imiş benim parça değiştiğinde hiç ses kalmamıştı; ama yeniden ufak ufak ses yapmaya başladı. Korkarım ki de artacak. Bu durumu kronik problem olarak sayacağız herhalde.

reisG
18-12-2009, 10:22
308 leirn çoğu HDİ dizel motorlu VTi veya THP benzinli sahibi olanlardan bu konuda bir şikayet gelmedi herhalde. Eğer titreşimi de haliyle daha fazla olan dizel motorlarda ise bu sorun Peugeot yeni bir kotor kulağı yada başka bir çözüm yoluna gidecektir herhalde.

Ömer Gedik
19-12-2009, 00:18
Son gittiğim serviste adamların motor kulağı sorunundan haberi bile yoktu. Dedim kulaktan sorun bakın çözüm üretin. Yok kulaklar sağlam çalışırken yapar filan dediler. Bende yoldaki lakırdıyı anlattım. Biraz saçmaladılar volan vs diye. Sonra ne yaptınız dedim alt motor kulağını izole ettik dediler. Bu servisler ne halta yarar bilmiyorum sorunum devam ediyor. Şimdi arayacaklar servisten memnun kaldınız mı diye baya güzel cevaplar vereceğim. Ayrıca Peugeot Türkiye ile görüşeceğim.

Eren
19-12-2009, 01:32
eet arkadaşlar problem malesef kronik, bende birkez motor kulagı br kezde motor kulagı plastigi degişti yalnız yavaş yavaş yeniden aynı sesi duymaya başlıyorum..Toplu halde birşeyler yaparsak magdur edilicegmzi zannetmiyorum..Servislere gelince başta asla degişim yapmıyoruz vesaire diye mırın kırın ettiler ses çıkınca buyrun çay ikram edelim vesaire derken degiştirdiler işte..Bana da sürekli geliyor telefonlar her telefonda fırçayı atıyor ve kapatıyorum açıkcası..Garanti bittikten sonra zaten adımımı atmam

bilalkay
19-12-2009, 11:20
eet arkadaşlar problem malesef kronik, bende birkez motor kulagı br kezde motor kulagı plastigi degişti yalnız yavaş yavaş yeniden aynı sesi duymaya başlıyorum..Toplu halde birşeyler yaparsak magdur edilicegmzi zannetmiyorum..Servislere gelince başta asla degişim yapmıyoruz vesaire diye mırın kırın ettiler ses çıkınca buyrun çay ikram edelim vesaire derken degiştirdiler işte..Bana da sürekli geliyor telefonlar her telefonda fırçayı atıyor ve kapatıyorum açıkcası..Garanti bittikten sonra zaten adımımı atmam

Bu mesele ile ilgili Peugeot Türkiye'yi aradım. Bu tür genel bir şikayet bildirimi olmadı. Servislerimizle görüşün deyip atlattılar. Bence bu işi merkezden çözmeliyiz. Bu durum düzeltilemiyorsa, fabrika düzeyinde bir çözüm üretilmeli. Şikayeti giderecek bir çare oluşturmalılar. Ama Peugeot Türkiye'nin dünyadan haberi yok. Bu sesin yaygın bir durum olduğunu, üretilen çözümlerle düzeltilemediğini beraberce kabul ettirmeliyiz. Bunun için çözüm önerisi olan varsa her adımda varım. Saygılar...

Ömer Gedik
19-12-2009, 11:56
bu operasyon için varım diyenleri burda bir toparlayalım
ad soyad plaka yeterli olur. P.tesi günü Peugeot ile bir görüşme yapalım. Herkes yazarsa sevinrim.

Ömer Gedik 34 COG 95

Eren
19-12-2009, 18:02
Eren Salihoglu 61 DS 256

bilalkay
21-12-2009, 08:29
bu operasyon için varım diyenleri burda bir toparlayalım
ad soyad plaka yeterli olur. P.tesi günü Peugeot ile bir görüşme yapalım. Herkes yazarsa sevinrim.

Ömer Gedik 34 COG 95

Bilal KAYGANACIOĞLU 37 HD 885

reisG
21-12-2009, 09:01
Şuanda üç arkadaş listede yer alıyor ben herkesi toparlayayım dedim.
Ömer Gedik 34 COG 95
Bilal Kayganacıoğlu 37 HD 885
Eren Salihoğlu 61 DS 256

Gökay
21-12-2009, 22:39
Çözüm fabrika düzeyinde olmalı belliki parçada mühendislik/tasarım vb. hatası var,yeni kulak takıncada zamanla ses yapacağı belli, ki yapıyormuş zaten...

Yabancı dili olanlar yurtdışındaki 308 forumlarında durum ne önce bunu bir araştıralım derim...Onlardada boyle birşey varsa, ki vardır onlar nasıl çözmüşler...Tr'yi belki sallamıyolar belki Pejo Turkiye bizi sallamıyor...

Benide yazın aracım henuz 700 km de ama ses yapacaktır zamanla! Ki stop ederken bir lökürtü duyuyorum...

34 GB 9104
Gokay Asan

kivanc
22-12-2009, 01:01
Belkide çoğu kimse bu sesi farketmiyor.Araba dinlemek apayrı bir hastalık:)

sagacity
22-12-2009, 07:43
Aracı süren araçla bir bütün olmalı, yolda giderken cukura düşssem kendim düşmüşüm gibi rahatsızlık yasıyorum, bu işin ileri derecesi ise eskilerden hatırladığım kadarı ile sürücü koltuğa oturduğu zaman hangi tekerinin havası az onuda bilmeli :) Allah bize bu seviyeyi nasip eder inşaallah.. ;D arabamızı şimdiden dinlersek ki tane tane konuşuyor şimdilik, ilerde gevezelik yapmasını da önlemiş oluruz :)

hakan308
22-12-2009, 10:56
06BN9774

ŞENOL TURGUT

Selahattin
22-12-2009, 17:40
Allaha çok şükür bi lökürtü ses yok bende ;D kasislerde bagaj kısmından ses geliyor biras okadarda olsun artık

otmotvmhndsi
22-12-2009, 22:46
Bu arada konuyla alakasız olacak ama, Selahattin benim objektifimden çıkan kendi 308imin fotosunu avatarı olarak koymuş =) Sevindirik oldum, eyvallah...

Selahattin
22-12-2009, 23:10
Bu arada konuyla alakasız olacak ama, Selahattin benim objektifimden çıkan kendi 308imin fotosunu avatarı olarak koymuş =) Sevindirik oldum, eyvallah...
ben bunu netten buldum öle gezerken sonrada aklıma geldi senin aslan olduğu hoşuma gitti koydum vallaa:D çekim modu güzel ;D

Ömer Gedik
23-12-2009, 10:18
Arakdaşlar 5 araç olduk. Ben bu sorunu daha çok kişinin yaşadığını düşünmüştüm. Bu listedeki araçların servislerde bu iş ile ilgili kaydı olması faydalı olur. Bilgileriniz olsun. Listemiz aşağıdaki gibidir.

Ömer Gedik 34 COG 95
Bilal Kayganacıoğlu 37 HD 885
Eren Salihoğlu 61 DS 256
Gokay Asan 34 GB 9104
Şenol Turgut 06 BN 9774

berker
23-12-2009, 18:26
34 SZ 716

benide sayın

Burak
24-12-2009, 08:25
Şöyle bir tespitim oldu; kaloriferi açtıktan sonra klima düğmesine basınca benim araç da hissedilir bir şekilde sarsılmaya başlıyor, kapatınca duruyor. Acaba bu aynı sorun mu yoksa farklı birşey mi sizce ? Kasislerden falan geçerken lökürtü v.s olmuyor ama.

Ömer Gedik
24-12-2009, 22:25
Burak bahsettiğin şey klima kompresörünün çalışma sesi ve titreşimidir gayet normaldir ve her araçta olur.

kivanc
27-12-2009, 00:55
Ömer araç rolantideykende varmı bu lökürtü?

Ömer Gedik
27-12-2009, 08:48
Ömer araç rolantideykende varmı bu lökürtü?

Hayır hareket halinde iken var. Çok düşük hızlarda bariz duyuluyor.

berker
28-12-2009, 12:26
Cumartesi sabah erkenden MEPA'ya gittim bu şikayetten. Kısa bir sürüşten sonra sesin varlığına ikna oldular. Servise döndük. 10 dk'lık bir işlem sonrasında araç servis bölümünden çıktı. Ne yapıldığını sorduğumda "motor üst kulağını izole ettik" dediler. İlginçtir ses gerçekten kesildi. Eve gelince kaputu açtım. Motor kulağının içine siyah gres yağı gibi birşey sürülmüştü. İnşallah yakın gelecekte tekrar aynı sorunu yaşamam. Selamlar...

viya
28-12-2009, 15:51
Arkadaşlar işin özeti,
Evinize bu yağdan alın önden lökürtü geldikçe sürer sürer kullanırız. Peugeotta bu alt takım seslerine arka dingil seslerine vb... seslere lışmak lazım. Aracı ilk aldığımda inanılmaz sessiz bir araçtı yaklaşık 1.5 yıl oldu şimdi ödüm kopuyor en ufak kasiste,çukurda, bozuk yolda içeride kıyamet kopuyor. Ama Ankara çevre yolunu bilenler için otobana çıkınca arabada TIK yok. Fıransız iyi raba yapmış hoş araba yapmış ama avrupa yollarına göre yapmış.

Ömer Gedik
28-12-2009, 17:13
Motor kulağını yağlamak sadece geçici çözümdür. Ses daha sonrasında daha belirgin olur ve kulakta zamanla yıpranma oluşur. İzole etme işlemi ancak kauçuk bir malzemenin sarılmasıyla yapılabilir. Ama servisin bu işin üstüne düşmesini istiyorum. Fransız harici her araçta zamanla sesler oluşabilir Audi BMW vb araçlar dahil bence bunu ülke bazında kısıtlamamalıyız. Sonuçta mühendislerin yıllar süren çabaları sonucunda üretiliyorlar ama hatalar çıkabiliyor. Önemli olan çıkan sorunların çözüme gitmesi...

Gökay
29-12-2009, 10:59
Berker, yeni motor kulağında durum nedir ?

Eren
29-12-2009, 12:43
bildiginiz üzere bende bir kez motor kulagı br kezde plastigi degişti..ses halen devam etmekteydi yeniden servise gittim zira sinirlerim bozulmaya başlamıştı artık..Sese şahit olduktan sonra yaklaşık yarım saatlik bir işlem sonrasında ses tamamen kesildi..Bazı parçaları sabitlediklerinden bahsettiler 1 haftadır herhangi bir problem kalmadı..Aracı kapatıp açarken olan sarsıntı da azalmış hatta bitmiş gb..Eger ileride bir sorun çıkmazsa veya çıkarsa yeniden sizi haberdar edecegim..

otmotvmhndsi
29-12-2009, 14:20
Berker, yeni motor kulağında durum nedir ?

Şimdilik bir sorun yok bende... Ama çıkartırsa yazarım buraya tabiki...

Gökay
29-12-2009, 14:41
Özellikle kapatırken olan aşırı sallantı PSA grubunun hepsinde var sorun değil deniyordu?
Eren'in tesbitine göre son müdahale sonrası azalmış hatta bitmiş.Bu durumda hangi olay doğru? Motoru sabitlediler bu sefer çokmu kastırdılar acaba?Belki dizel olmasından (fazlaca sarsıntılı olmasından) dolayı yumuşak (hareketli) olması gerekiyor?

Hadi buyrun?... :-\

Eren
08-01-2010, 00:42
Özellikle kapatırken olan aşırı sallantı PSA grubunun hepsinde var sorun değil deniyordu?
Eren'in tesbitine göre son müdahale sonrası azalmış hatta bitmiş.Bu durumda hangi olay doğru? Motoru sabitlediler bu sefer çokmu kastırdılar acaba?Belki dizel olmasından (fazlaca sarsıntılı olmasından) dolayı yumuşak (hareketli) olması gerekiyor?

Hadi buyrun?... :-\

bende şüphelendim sordum, kasılma olurmu vesaire diye fakat hiçbir sorun olmaz yanıtını aldım..Ben hiçbir servise güvenmiyorum açıkcası ama o berbat sese bu durumu yeglerim açıkcası..ayrıca bendeki durum oldukça kötüydü aracı çalıştırdıgımda aşırı sarsıntı ve ses aynı şekilde tümseklerde vesaire lökürtü, kapatırken yine ses ve sarsıntı..Şimdi ise çalıştırırken ve yolda herhangi bir problem kalmadı fakat kapatırken hafif hafif yeniden sarsıntı ve ses yapmaya başlıyor gb..Bazen azalıyor bazen çogalıyor enteresan..Fazla da üzerine gitmek istemiyorum zira gitsem de serviste bana mırın kırın etmelerinden sıkıldım artık..

kivanc
16-01-2010, 02:41
Şu anda psiklojik olarakmı alıyorum bilmiyorum ama bi lökürtü var gibi.Berker sen biliyorsun heralde bi ara bi dinleyelim benim aracı.

otmotvmhndsi
16-01-2010, 09:42
Şu anda psiklojik olarakmı alıyorum bilmiyorum ama bi lökürtü var gibi.Berker sen biliyorsun heralde bi ara bi dinleyelim benim aracı.

Tamam dinleriz Kıvanç. Sen okulun tatile girince bana haber ver, ben tatildeyim...

ysf76
07-02-2010, 18:03
burda bahsedilen lökürtü şöyle mi oluyor:düşük hızlarda ve genellikle debriyaja bastıktan sonra.eğer bu ise haftasonu servise gittiğimde söyledim bakmışlar.debriyaj baskı balatadan gibi birşey söylediler ve bu ses normalmiş.sarsıntıyıda söylemiştim oda normalmiş.valla ne söylersen söyle hepsi normal diyorlar.

Eren
07-02-2010, 18:22
burda bahsedilen lökürtü şöyle mi oluyor:düşük hızlarda ve genellikle debriyaja bastıktan sonra.eğer bu ise haftasonu servise gittiğimde söyledim bakmışlar.debriyaj baskı balatadan gibi birşey söylediler ve bu ses normalmiş.sarsıntıyıda söylemiştim oda normalmiş.valla ne söylersen söyle hepsi normal diyorlar.

şaşırmadım, genelde verilen cevaplarda tümceler degişmiyor zira "o normaldir, hepsinde var, bir bakalım, baktık sorun yokmuş, olur öyle, yapar arada sırada, yaglarız geçer" bu yanıtlara aşinayız artık

Ömer Gedik
07-02-2010, 19:41
ysf76

Lökürtü olayının debriyaj la alakası yok düşük hızda çukura girince sesi duyuyorsun. Motor kulakları bariz bir şekilde problemli ama bu sorun yolda bırakıcak vs bir sorun değil. Çalışırken ve kapatırken sarsıntı ayrıca çukurda sesten başka bir zararı yok. Servise vaktim olursa uğrayacağım ama bir türlü gidemiyorum.

tAKreS
11-12-2011, 14:06
çok düşük hızlarda kasise girerken veya tam durmak üzereyken gelen bu ses bende de var...
Tüm mesajları okudum çözüm sadece değişim mi acaba? öyleyse nedir bunun maliyeti ?

tAKreS
11-12-2011, 20:03
yarın bunu yaptırmam lazım ses gitgide artıyor...bir yardım etseniz günceli ?

Ömer Gedik
11-12-2011, 20:10
Takres

Çok düşük hızda ve sessizlikte duyulan bu ses in çözümü yok maalesef. Servislerde ki bültenlerde yağlayın diyorlar ama yağlamak geçici bir çözüm. Ayrıca yağlamak kauçuğun ileriki zamanlarda bozulmasına sebep olabilir. Yeni kulak alsan da kısa sürede sesi yine duyacaksın.

Bu arad abildiğim kadarıyla yan sanayi kulaklarda ses yok.

Benim aracım 179,500 kmde ama hiç Üst Motor Kulağını değişmedim. Bilgine.

tAKreS
11-12-2011, 20:15
Takres

Çok düşük hızda ve sessizlikte duyulan bu ses in çözümü yok maalesef. Servislerde ki bültenlerde yağlayın diyorlar ama yağlamak geçici bir çözüm. Ayrıca yağlamak kauçuğun ileriki zamanlarda bozulmasına sebep olabilir. Yeni kulak alsan da kısa sürede sesi yine duyacaksın.

Bu arad abildiğim kadarıyla yan sanayi kulaklarda ses yok.

Benim aracım 179,500 kmde ama hiç Üst Motor Kulağını değişmedim. Bilgine.

Bu sorun 1 aydır falan var ama bu aralar iyice arttı. Stop ederken araç baya sallanmaya başladı. Yan sanayi kulak taktırsam bir sorun olur mu?

Ömer Gedik
11-12-2011, 20:34
Yan sanayi bir sorun oluşturmaz. Ama kulakta ses harici bir sorun yok bence değiştirmeyin. Zaten sadece çok düşük hızda ve yol bozukluğunda çıkar.

tAKreS
11-12-2011, 20:37
Yan sanayi bir sorun oluşturmaz. Ama kulakta ses harici bir sorun yok bence değiştirmeyin. Zaten sadece çok düşük hızda ve yol bozukluğunda çıkar.

Harici sorun ? Sarsıntı ve sesten başka bir sıkıntısı yok.

xtreme59
09-05-2015, 23:36
benimki tam lökürtü olmasa da ona yakın bir ses :) yeni konu açmak istemedim..

aşağıda resimde gösterdiğim alüminyum parça 2-3 yıl önce bir bağlantın noktasından kırılarak kopmuştu.. motorun çalışırken oluşturduğu sarsıntı yüzünden ses yapıyordu.. yanlış hatırlamıyorsam 80 lira gibi bir fiyata parçayı yenilemiştik.. bugün aynı eski kırıldığı yerden tekrar kırılmış.. ne zoru var anlamadım.. takılan parçaların ikisi de orijinal olmasına rağmen en fazla 2-3 yıl dayandı..

daha önce bu parçayı kıran var mı acaba? bir de şu an ki fiyatı ne civardadır? hafta içi değiştirmeyi düşünüyorum tekrar...

http://i.hizliresim.com/n7MLRN.jpg (http://hizliresim.com/n7MLRN)

Ömer Gedik
10-05-2015, 08:55
Gösterdiğiniz bölüm 3 parçadan oluşur ve genellikle sökme takma işlemi neticesinde civata yerlerinden kopar.

Aracım 259000e geldi ve 7 yaşında ama bir tanesi bile değişmedi.

xtreme59
10-05-2015, 19:25
resimde gözüken üst taraftaki küçük parça.. dediğiniz gibi civata yerinin hemen yanından kırık.. belirgin duyulan bir ses çıkarıyor..

GOXIN
11-05-2015, 15:38
Bu lökürtü sesi bende de çıkıyor ama arka taraftan daha belirgin geliyordu. Önceki servis ziyaretlerimde yedek lastik mekanizmasından olduğunu bulmuştuk ve iyice sıkmıştık ve ses gitmişti. Ama yine aynı ses gelmeye başladı, uygun bir zamanda sıkmak lazım. Sizde kontrol edin diyeceğim ama motor kulağı değiştirince giden sesle lastik mekanizmasındaki ses aynı sorunun çözümü olabilir mi?