PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 206'mın motorunu nerede yıkatabilirim?

Erol
31-08-2011, 11:49
abilerim kardeşlerim, herhangi bir yerde yıkatabilir miyim? tavsiyelerinizi bekliyorum...

Ufuk
31-08-2011, 12:03
Bence Arabanın Motorunu Yıkatma peugeot'ların Elektrik donanımı hassas wd40 ile kendin temizlemeye çalış.

JET
31-08-2011, 12:12
bugün ikinci kez bu soru ile karşılaşıyorum ilki yüzyüze olmuştu :) bir kovanın içine sabunlu su yapıp süngerle güzelce temizleyin motoru yıkatmak uzun ve kısa vadeli problemler çıkarabilir aman dikkat, bir arkadaşımın aracı baskı ayırmıyordu düşünün yani nerelere gidiyor işin ucu.

Ufuk
31-08-2011, 12:20
bugün ikinci kez bu soru ile karşılaşıyorum ilki yüzyüze olmuştu :) bir kovanın içine sabunlu su yapıp süngerle güzelce temizleyin motoru yıkatmak uzun ve kısa vadeli problemler çıkarabilir aman dikkat, bir arkadaşımın aracı baskı ayırmıyordu düşünün yani nerelere gidiyor işin ucu.

Bence suyun Kesinlikle Arabanın motorundan Uzak durması lazım. Ayrıca motoru temizlerken Silikon bazlı ve aşındırıcı temizlik malzemeleride Kullanmayın Yoksa Arabanın Motorunun plastik borularıda zamanla çatlayabilir. Motor temizliği riskli bir iş

Erol
31-08-2011, 12:34
arkadaşlar aracımın motorunda gördüğüm kadarıyla yağ sızıntısı var eskiden kalmamı yeni bir sızıntımı bunları öğrenmem ve gidermem için iyi bir şekilde yıkatmam veya yıkamam gerekiyor. inş bi çözüm bulucam:)

JET
31-08-2011, 13:14

Bence suyun Kesinlikle Arabanın motorundan Uzak durması lazım. Ayrıca motoru temizlerken Silikon bazlı ve aşındırıcı temizlik malzemeleride Kullanmayın Yoksa Arabanın Motorunun plastik borularıda zamanla çatlayabilir. Motor temizliği riskli bir iş

Süngerle temizleyin demem nemli şekildeydi aslında :) yani araba yıkarmışcasına woşşh diye dalmamak lazım :) nemli sabunlu bir sünger motoru çok güzel ve güvenli şekilde temizliyor.

JET
31-08-2011, 13:16
arkadaşlar aracımın motorunda gördüğüm kadarıyla yağ sızıntısı var eskiden kalmamı yeni bir sızıntımı bunları öğrenmem ve gidermem için iyi bir şekilde yıkatmam veya yıkamam gerekiyor. inş bi çözüm bulucam:)

söz konusu bölgeye pas kir sökücü gibi bir ürün sık yagı temizleyecektir.

Erol
31-08-2011, 13:18
o zaman ben bu gün bilgileri toplayıp yarın uygulamaya geçiyim.önerileriniz için teşekkürler arkadaşlar.

hakan308
31-08-2011, 14:18
sonaxın motor temizleyici spreyi bu iş için idealdir diger spreyler tozu çeker ama sonax toz çekmez ve güzel parlatır ;)

Erol
31-08-2011, 18:28
az önce aracımı yıkattım.motor içinde elektrik aksamına zarar vermeden yıkanabileceğinin garantisini verdiler ama güvenemedim. Sizlerin görüşlerinin devamını bekliyorum.

Ömer Gedik
31-08-2011, 19:55
Büyük harf kullanmıyoruz, bu kadar uzun başlık yazmıyoruz :kafa

Soylukan
14-12-2011, 15:14
Yikatanlar alinmasin fakat motor yikatma gayet manasiz bir uygulamadir.

Bir kere oncelikle, motoru toz ve kirden arindirmanin motor ve bagintili mekanizmalarin calismasi yonunden hicbir faydasi yoktur. (Pek tabiki Radyator, bu kapsam disinda olan tek unsur olmak uzere)

Zararlarina gelirsek,

* Elektronik aksamda nem olusumuna sebebiyet verebilecek kadar bir zerre bile ilerde bu aksamlarla ilgili ciddi sorunlara yol acar.

* Modern motorlarda ECU ya gereken tum bilgiler motorun dort bir yanina dagilmis sensorlerin olcumleri sayesinde iletilir. Bilincsizce motoru islatmak (marka ve modeline gore degisken olsa da) acikta kalan sensorleri veya baglanti noktalarini neme magruz birakir ki bu da ilerde baglanti noktalarinda oksitlenme yaparak, ECU ya hata kodu bile gondermeyen, sokup teker teker tum sensorlerin degerlerini kontrol etmeden bulamayacaginiz problemlere yol acar.

* Yukarida bahsettigim durumda herhangi bir kurumun hicbir meshuliyet kabul etmeyecegini zaten tahmin etmisinizdir.

Kisacasi onermiyorum, illa ki hijyen ve estetik kaygisi guduluyorsa, ucucu-nem yapmayan ozellikteki contact cleaner lar ile dista kalan kisimlar bezle silinebilir o kadar, ki bu bile luzumsuz dedigim gibi. Motoru temizleyerek arabaya bir faydaniz dokunmuyor bunu bilin yeter.

mimit
14-12-2011, 15:45
çok detaylı bir işlem motor temizliği,würth,sonax gibi markaların farklı ürünleri var yağ,pas sökücü parlatıcı ve koruyucu özelliklerde bunlardan temin edip uygulayarak güzel sonuçlar elde edebilirsiniz,ama bence bahar aylarını bekleyin,yaptığınız temizlik daha uzun süre idare edecektir sizi.ben her sene ilk baharda en az 1 1,5 saat uğraşıyorum sadece motor temizliği ile.

Mert Ali
14-12-2011, 19:18
Ben derim ki ; Aracınızı seviyorsanız,temizliğine önem veriyorsanız. Yı-ka-yın ;)

Ben kaç defa yıkadım,hiç bir sorun çıkmadı :)

http://img651.imageshack.us/img651/3163/hpim0672.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/651/hpim0672.jpg/)

mimit
14-12-2011, 23:47
Ben derim ki ; Aracınızı seviyorsanız,temizliğine önem veriyorsanız. Yı-ka-yın ;)

Ben kaç defa yıkadım,hiç bir sorun çıkmadı :)

http://img651.imageshack.us/img651/3163/hpim0672.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/651/hpim0672.jpg/)

dostum senin aracının bsi abs beyni falan hep korunaklı,izole etmeye bile gerek yok ama 206 larda bir çoğu açıkta,basınçlı su ile sıvı teması olasılık olmaktan çıkıyor.1 2 saat uğraşarak susuz temizlenmesi daha faydalı,yıkanmaz değil yıkanır ama izolasyon konusunda yıkamacılar pekte titiz değiller,yıkadıktan sonra hava falan tutmuyor,su kalıyor bi süre sona bu da metal parçalarda paslanmaya neden oluyor.

Mert Ali
15-12-2011, 00:00
O zaman iş değişir abi,susuz temizlik yapılacak. Motor temizleyici sıkıp nemli bezle elinizin girebildiği yerleri sileceksiniz. :)

tesla
09-11-2012, 14:30
Ben LPG'li 206 aracımdan bir türlü sızdırmazlık raporu alamıyordum. Motorun kenraında kalan yağ kalıntılarını dedektör algıladığı için gaz sızıntısı var diye ısrar ediyorlardı. Gittim bir yıkamacıda, araç ve gaz beynini ve sondayı naylonla kapattırdım. gerisini tazikli suyla yıkattım. Geri gittim, şak diye geçti araç sızdırmazlıktan. Yağ kalıntıları vs de temizlenmiş oldu. Aşırı su tutturmadıkça, mümkünse sıcak su da kullanıyorlarsa yıkanmasında sakınca yok 206'larda. sondayı ve beyni örtün yeter. zaten akü ve sigortalar kapalı.