Giriş

Orijinalini görmek için tıklayınız : Herkese Merhaba

57.aLaY
03-10-2011, 22:57
Öncelikle herkese merhaba. Ahmet Kader Kalaycı ben. Ankara'dan katılıyorum aranıza ve 30 yaşındayım. Övünmek gibi olmasın fanatik TRABZON luyumdur, Malumunuz memleketim de Trabzon :)

Önceki aracım 99 model Vectra iken ( 2,0 16V GLS ) dizelin verdiği tork aşkı iyice bastırınca dizel bir araç almaya karar verdim ve nasıl olduysa beyaz renkte 308 1,6 eHDİ 112 hp access bir tosun aldım. Tosunumu Temmuz ayında sıfır aldım ve daha 3500 km yol yaptım ama şimdilik :D

Ehliyet mazim kısa olmasına karşı ilk aracımla ciddi mesafede yol yapmak nasip oldu, yaklaşık 5.5 senede 160 bin km... O zamanlarda opelin bir forumuna üye olmuştum. Birçok etkinliğe katılmış, gerek aracımla gerekse sürücü konumunda veya sosyal anlamda ciddi bilgi paylaşımı sayesinde tecrübe kazanmıştım. Ve orada halen de devam etmekte olan harika dostluklarım olmuştu.

Bu foruma da üye olurken aynı düşünce zevkle kaydoldum, sağolun siz de geri çevirmediniz beni. Burada da aynı şekilde sıkı dostluklar ve paylaşımlar olacağını ümit ediyorum ve diyorum ki " bağa da yer açun artık pen da varum " :yahoo

Saygılarımla

γuяdaeя
03-10-2011, 23:05
Uyyy.. Hoşceldun Ahmet uşağum. Haçan puraya doğru yeresun da :cilgin

Keyifli forumlar dilerim. Sizin tosunu da yakından tanımak isteriz. 308, aracım başlığında kendinize bir konu açıp bizimle paylaşabilirsiniz :iyi

İlkay
03-10-2011, 23:36
Hoş geldiniz. Aracınızın resimlerini ve bilgileri bizimle paylaşırsanız sevinirim.

emax34
04-10-2011, 08:10
Aramıza hosgeldin, keyifli paylasimlarinizi bekleriz:)

Abdullah
04-10-2011, 08:12
uyyy uşağummm hoşçeldinn sen aramıza

Ömer Gedik
04-10-2011, 08:29
Aramıza hoşgeldiniz, keyifli forumlar dilerim.

Yasin CCK
04-10-2011, 08:46
Aramıza hoşgeldiniz, keyifli sürüşler, keyifli forumlar dilerim :nazar

Esat
04-10-2011, 09:11
Keyifli forumlar daha oncede forum bilen bi adam olarak zorlanmicaksin aramizda bu arada ankarada gucleniyor haberimiz olsun :yahoo
Tecrubelerinden yararlaniriz insallah
Bizede her yer Forumpeugeot;)

gokhancpt
04-10-2011, 09:14
aramıza hoşgeldiniz, keyifli forumlar...

57.aLaY
08-10-2011, 23:08
Teşekkür ederim güzel dilekleriniz için. İnşallah Ankara daha da güçlenir tabiki :alkis Fotoları da en kısa sürede koyarım inşallah

Selami
08-10-2011, 23:38
hoşgeldiniz, keyifli forumlar dilerim... :)

cmr_cihangir
09-10-2011, 16:58
Türkiye'nin dört bir yanından selam olsun. Takma isim olarak "57. Alay" ı seçmişsiniz. Her Türk evladının bilmesi gereken bu askeri birliğin ismini seçmenizde özel bir sebep var mıdır merak ettim? Saygılar......

erener
09-10-2011, 18:12
Aramıza hoşgeldiniz.

Seramana
09-10-2011, 18:16
Hoş geldiniz hayırlı olsun :nazar

OZZY77
09-10-2011, 20:48
Hoş Geldiniz.. Takımlar değil ama kalpler bir olsun...

57.aLaY
13-11-2011, 01:13
Türkiye'nin dört bir yanından selam olsun. Takma isim olarak "57. Alay" ı seçmişsiniz. Her Türk evladının bilmesi gereken bu askeri birliğin ismini seçmenizde özel bir sebep var mıdır merak ettim? Saygılar......

İlginize teşekkür ederim arkadaşlarım, çok sağolun... Arzu ederseniz 57.Alay'ı burada birkaç satıra sığdırmak yerine forumda daha geniş yazmak isterim. Ama kısaca ön bilgi mahiyetinde:

Yarbay Hüseyin Avni Bey'in komutasındaki 57. Alay'ın başta komutanları olmak üzere 628 kişilik mevcudunun tamamı 25-28 Nisan 1915 tarihleri arasında şehit oldular. 57. Alay, Mustafa Kemâl’in has tâbiriyle “kâmilen şehid” olur. 57. Alay’ın sancağı Avustralya’nın Melbourne şehrindeki müzede sergilenmekte bugün; altındaki levhada ise şu bilgi yer almakta:

“Bu alay sancağı Gelibolu savaş alanından getirilmiştir ama tutsak edilememiştir, çünkü Türk ordusunun milli geleneklerine göre bir alayın sancağı, alayın sonuncu eri ölmeden teslim edilemez. Bu sancak, sonuncu muhafızının da altında ölü olarak yattığı bir ağacın dalına asılı olarak bulunmuştur. Kahramanlık timsali olarak karşınızda duran bu Türk Alay Sancağı’nı selamlamadan geçmeyiniz.”

Bir isim arıyordum foruma kaydolurken, ben de bu şanlı tarihimi göz önüne almak istedim. Diğer aracımla ilgili forumda da kullanıcı adım bu sebepten ötürü 57.Alay'dı, yine Onu kullanmak istedim :)

Ahmet Ç.
13-11-2011, 16:49

İlginize teşekkür ederim arkadaşlarım, çok sağolun... Arzu ederseniz 57.Alay'ı burada birkaç satıra sığdırmak yerine forumda daha geniş yazmak isterim. Ama kısaca ön bilgi mahiyetinde:

Yarbay Hüseyin Avni Bey'in komutasındaki 57. Alay'ın başta komutanları olmak üzere 628 kişilik mevcudunun tamamı 25-28 Nisan 1915 tarihleri arasında şehit oldular. 57. Alay, Mustafa Kemâl’in has tâbiriyle “kâmilen şehid” olur. 57. Alay’ın sancağı Avustralya’nın Melbourne şehrindeki müzede sergilenmekte bugün; altındaki levhada ise şu bilgi yer almakta:

“Bu alay sancağı Gelibolu savaş alanından getirilmiştir ama tutsak edilememiştir, çünkü Türk ordusunun milli geleneklerine göre bir alayın sancağı, alayın sonuncu eri ölmeden teslim edilemez. Bu sancak, sonuncu muhafızının da altında ölü olarak yattığı bir ağacın dalına asılı olarak bulunmuştur. Kahramanlık timsali olarak karşınızda duran bu Türk Alay Sancağı’nı selamlamadan geçmeyiniz.”

Bir isim arıyordum foruma kaydolurken, ben de bu şanlı tarihimi göz önüne almak istedim. Diğer aracımla ilgili forumda da kullanıcı adım bu sebepten ötürü 57.Alay'dı, yine Onu kullanmak istedim :)

Merhabalar,
Öncelikle böyle şanlı,şerefli,adını tarihe asla unutulmayacak sekilde yazdırmıs bir birliğin adını hatırlattığınız için size sonsuz saygı ve haddim olmadan tebrikler sunarım.

57. alay asla unutulmaması gereken Canakkale harbinin kaderini değiştirmiş bir birliktir. Bugün Canakkaleye gelen binlerce ziyaretcinin ismini en cok duyduğu birliktir.

Fakat izin verirseniz bu konuyla ilgili birkaç eksik bilgiyi düzeltmek isterim;

+ 57. alayın tüm askerleri sehit düşmemiştir bir düzine kadar asker kurtulabilmiştir.
Bunlardan en ünlüsü 1 tabur komutanı albay zeki beydir. kendisi daha sonra istanbul merkez komutanlığına kadar yükselmiştir. zeki bey bir düzine kadar 57.alaydan askerin kurtulduğunu kendisi bizzat bildirmiştir.

+ Avustralya Savas müzesinde (Australian War Memorial) sergilenen sancak bir birliğe aittir ama bu birlik 57. alay değildir. 60 yıllarda müzeyi ziyaret eden bir türk 57. alay sancağını gördüm diye gazetelerde yazmıs fotosunu cekmiştir ama bu sancağında 57.alaya ait olduğunu gösteren hiçbir kanıt yoktur fotoğraftada bulunamamıstır.ayrıca bugün ne Avustralya otoriterileri nede Türk otoriteleri bu sancağın avustralya savaş müzesinde varlığını kabul etmemektedirler.

Saygılarımla ...

ÇΔĞLΔΨΔ∏
13-11-2011, 17:06
Hoş Geldiniz Keyifli forumlar

slaey
20-11-2011, 15:42
Hoşgeldin :nargile

baragat
23-01-2012, 01:41
hemşerim hoşgeldin keyifli forumlar dilerim :D

57.aLaY
23-01-2012, 02:00
Teşekkür ederim kardeşim, sağolasın :))

57. Alay mevzunu uzatmak istemiyorum ama Dr. Hülya Ateş ( Gnkur, ATASE Bşk.lığı, ATEM Bşk.lığı, Tarih Uzmanı ) 57. Alay ile ilgili kitabında da benim bilgilerimle aynı bilgileri paylaşmış. Yok deniliyor da ( http://www.canakkalemuzesi.com/news_read.asp?id=15 ) Şaşırdım kaldım... İlginize teşekkür ederim arkadaşım