PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Belediye çukuru Kurbanı oldum :(

mimit
30-11-2011, 14:18
dün akşam evime dönerken belediyenin önce asfaltlayıp,sonra logar kapaklarını açmak için kazdığı ve logar kapağını takmadıkları gibi herhangi bir uyarı tabelası da koymadığı çukura düştüm, sağ ön lastiğim yarıldı,sabah lastikciye gittiğimde de jantımın çatladığını fark ettim,bunun üzerine belediyeyi aradım,aldığım cevap ise şu şekilde,bugun mesai saatinin başlaması ile birlikte bütün logar kapakları takılmış ve sabitlnmiş asfaltları atılmıştır, ara sokaklarda ve dar yollarda daha dikkatli ve yavaş gitmeliymişim,düşük hızda aracımı kullansam çukuru fark edebilirmişim.belediye ekiplerinin bir bunu kasten yapmış olmaları da imkansızmış.

Esat
30-11-2011, 14:20
Neyse hocam canin sagolsun hala yasiyorsun yoksa niyazi olursun avrupada olsa varya donunu alirdin o belediyenin

Alper90
30-11-2011, 14:23
hala dava açılabilir kasıtlı olsun yada olmasın ilk olarak görevi eksik yapmaktan ikinci olarak gerekli tedbirleri almadıkları için hasara neden olmalarından dolayı dava açabilirsiniz ama şöyle bir durumda var resim çektiyseniz sıkıntı yok hasarı her şekilde ödetebilirsiniz ama resim yoksa ve bugün oradaki eksiklikler giderildiyse yapacak birşey yok geçmiş olsun cana gelecek mala gelsin diyelim.

mimit
30-11-2011, 14:30
benim zoruma giden kısım bana nasıl araba kullanmam gerektiğini söylemeleri,zaten sitemizde komşularımın küçük cocukları var onların her an yola çıkabilme ihtimalini göz önünde bulundurduğum için dikkatli davranıyorum.

jantın çıkmasını buldum yanağında küçük bir hasarı var,çıkmacı ile fiyatta anlaşabilirsem alıcam lastiği de sıfır alıcaz mecbur.

sarman
30-11-2011, 16:24
çok geçmiş olsun. Bu hangi belediye? gerçi birbirlerinden farkları yok ama..

TanerHoca
30-11-2011, 17:03
çok geçmiş olsun.
yıllar önce izmirde içinde 4 kişinin bulunduğu aracın belediyenin kazdığı ve yağmur suyu dolu çukura
düşüp araçtakilerin hepsinin boğulduğunu hatırlıyorumda...

bilgi notu:

"Orhan Veli Kasım ayında bir haftalığına geldiği Ankara'da belediyenin kazdığı bir çukura düştü ve başından hafifçe yaralandı.İki gün sonra İstanbul'a döndü. 14 Kasım günü bir arkadaşının evinde öğle yemeği yerken fenalık geçiren şair hastaneye kaldırıldı. Beyinde damar çatlaması yüzünden başlayan rahatsızlığın sebebi doktor tarafından anlaşılamadı ve Kanık'a alkol zehirlenmesine karşı tedavi uygulandı.Aynı akşam sekizde komaya giren şair gece 23:20'de komadan çıkamayarak Cerrahpaşa Hastanesi'nde hayata veda etti."

hiç birşey değişmemiş :bam3

mimit
30-11-2011, 18:40
çok geçmiş olsun. Bu hangi belediye? gerçi birbirlerinden farkları yok ama..

Ankara Büyük Şehir Belediyesi,
normalde ara yolların asfalt işleri ilçe belediyelerine ait oluyor ama oy uğruna ülkemizde her türlü girişim yapılmakta.

Seramana
30-11-2011, 20:28
Çukura girip aracınız zarar gördüğü an Polisi, polisin sorumluluk sahası dışında kalan yerlerde jandarmayı arayıp görgü tespit tutanağı tutturarak aracınızı sigortadan yaptıracaksınız. Eğer adam akıllı bir sigorta şirketiniz varsa o hasarın bedelini belediyeden çıkaracaktır.
Olmadı mı? Fatura ve tutanakla beraber belediyeye başvuracaksınız. İtiraz ederlerse idare mahkemesine dava açacaksınız.

BahadırALTUN
30-11-2011, 20:30
Çok geçmiş olsun.
:nazar :nazar :nazar

Ufuk
30-11-2011, 21:26
Geçmiş Olsun. Yollar yol değil muharebe alanı. Ankara'nın yollarında sinir stres olmadan gitmek sağlam, çelik gibi sinir, dikkat ve kıvraklık gerektiriyor..

Yasin CCK
30-11-2011, 21:36
Sadece Ankara yoları değil hocam, güzel yurdumun her yeri böyle malesef..Ama tabi başketin bu durumda olması...Yorumsuz!

Geçmiş olsun :nazar

mimit
30-11-2011, 21:48
asıl çilemiz daha başlamadı,30 fazla alt-üst geçit in trafiğe kapatılması için Çankaya belediyesi mahkemeye başvurdu,Çankaya belediyesi haklı çünkü bu geçitlerin çoğu bir aydan kısa bir zamanda yapıldı ve projeleri hatalı kazaya davet çıkartır türden,alt yapı zaten yok,hatırlarsınız belki Akay kavşağı açıldığında avrupa başkenti ödülü verildi Ankara ya ama iki gün sonra yapan yağmurda kavşağın içinde araçlarıyla mahsur kalan insanlar boğulmaktan zor kurtuldu.sonrasında herhangi bir iyileştirme çalışması da yapılmadı. i. Melih Gökçek,hırsını vatandaştan çıkarmak için hepsini aynı anda yeniden yapılandırmaya götürürse işte ozmn arabayı evin önüne çekip 1 yıl kadar da kullanmamak en mantıklı seçenek olur.

Seramana
30-11-2011, 22:51
asıl çilemiz daha başlamadı,30 fazla alt-üst geçit in trafiğe kapatılması için Çankaya belediyesi mahkemeye başvurdu,Çankaya belediyesi haklı çünkü bu geçitlerin çoğu bir aydan kısa bir zamanda yapıldı ve projeleri hatalı kazaya davet çıkartır türden,alt yapı zaten yok,hatırlarsınız belki Akay kavşağı açıldığında avrupa başkenti ödülü verildi Ankara ya ama iki gün sonra yapan yağmurda kavşağın içinde araçlarıyla mahsur kalan insanlar boğulmaktan zor kurtuldu.sonrasında herhangi bir iyileştirme çalışması da yapılmadı. i. Melih Gökçek,hırsını vatandaştan çıkarmak için hepsini aynı anda yeniden yapılandırmaya götürürse işte ozmn arabayı evin önüne çekip 1 yıl kadar da kullanmamak en mantıklı seçenek olur.

O kavşaklar kapanırsa işte o zaman ayvayı yeriz :bam3

mimit
30-11-2011, 22:54
işin aslı bend ebunlarıntrafik yönetmeliğine ve mühendislik kurallarına göre yeniden inşa edilmesi ve ya yapılandırılmasından tarafım ama,hiç bir işi doğru düzgün yapmayanlar bunu da çile haline dönüştürür eminim.

SAMET010
30-11-2011, 23:41
geçmiş olsun kardeşim .. dicek laf yok çalışmayı yapanlara :bam3

Ozan
01-12-2011, 00:15
Mehmet çok geçmiş olsun kardeşim.Allah daha beterinden korusun.

İlkay
01-12-2011, 02:07
Çok geçmiş olsun. Malum Ankara için çukur,kanal normal ve alıştığımız şeyler. Bakım ve tadilat yeteri kadar yok. Umarım daha büyüğüyle karşılaşmazsın. :korku

OZZY77
01-12-2011, 12:09
Büyük geçmiş olsun. Sonra kalkıp memlekette olan kazaların %98 sürücü hatası diyorlar pişkin pişkin.

Gökay
22-12-2011, 09:01
Kis geldi malum zaten hendek pardon çukurlarla dolu kentimin yollarinda ilk firemi vermis bulunmaktayim.Sabah sabah sag arka lastigim mefta oldu.Aksama kadar stepneyle gezicem,aksam artik bakicam bi çaresine.

3 lastigim 25bin km yapti,1 tanesi 0 olacak bu durumda, sizce negatif bir yönü olurmu?

http://img207.imageshack.us/img207/3301/lasi.jpg

Dreamcatcher
22-12-2011, 09:03
Yol tutuşunda bir miktar dengesizliği olacaktır Gökay..imkanın varsa en azından arka lastiklerin ikisini de eşitlemeye çalış..

Gökay
22-12-2011, 09:10
Arka tarafı komple 0 almaktan mı bahsediyorsun Hüsmen hocam,yoksa sadece sol tarafa yeni almakmı? Neden sordun dersen malum stepne kullanılmamış ama 2 senelik hani çokta taze değildir...mi acaba? :)

Dreamcatcher
22-12-2011, 09:13
Stepnen sıfır gördüğüm kadarı ile..kullandığın jantların da orijinal ebatta ise stepneyi kullanabilirsin,karşısına aynı marka sıfır alıp takarsın,eski lastiği de stepneye koyarsın oldu bitti :)

Gökay
22-12-2011, 09:26
Stepnen sıfır gördüğüm kadarı ile..kullandığın jantların da orijinal ebatta ise stepneyi kullanabilirsin,karşısına aynı marka sıfır alıp takarsın,eski lastiği de stepneye koyarsın oldu bitti :)

Aynı şekilde düşünüyordum bende Hüsmen hocam :)

Dreamcatcher
22-12-2011, 09:29
Uygundur dostum..geçmiş olsun :)

Ömer Gedik
22-12-2011, 10:20
Geçmiş olsun Gökay abim, öneri bence de mantıklı olandır.

huseyinturk
22-12-2011, 12:12
hakkınızı arayın kesinlikle

Yönetmeliklerde ki maddelere göre hasar aldığınız çukur set her neyse standartların dışında ise , gerekli uyarılar öncesinde yok ise belediyelere dilekçe yazarak zararınızı karşılatabilirsiniz.Bir kaç kişiden bu şekilde hasar ödemesi aldığını duymuştum geçen günde yol inşaatı hocamız söyledi aynı şeyi.Araştırın belediyeye dilekçe yazın.

Esat
22-12-2011, 12:20
150 liralık bi lastik için 400 lira masraf etmeye degmez bence o sizin dediginiz daha büyük hasarlarda devreye sokuluyor bildigim kadarı ile

huseyinturk
22-12-2011, 12:29
400lira masraf etmeyeceksiniz ki belediyeye dilekçe yazıcaksınız.şu şu tarihte şu yoldaki uygunsuz kasiste çukurda her neyse.Dilekçe yazıldığı zaman resmi olarak incelemeye almak zorundalar ve size cevap vermek zorundalar.1 kuruş harcamadan ön takımını komple sıfırlayan bir tanıdığım var bu şekilde.Çukur açıp kapatmamışlar ana yolda oda girmiş hasar görmüş.

Abdullah
22-12-2011, 17:05
Gökay abi geçmiş olsun. Hüsmen abiye katılıyorum. Ayrıca Hüseyinin söylediğini de araştır bi bence.

enverjrcz
22-12-2011, 17:22
öncelikle geçmiş olsun. 2 lastik birden değişirse ve 2 yeni lastiği önlere takarsan en sağlıklısı olur öndekileride arkaya elinde kalanlarıda koy bı kenara stepne yedek lastik olarak kulanırsın.

sinan34
22-12-2011, 21:05
Çok geçmiş olsun.
Geçen senede benim başıma gelmiş , kaskodan jant ve lastik parasını almıştım.
Çift lastik alırsan aracın önüne veya arkasına takmak sana kalmış bir şey.
(Arka lastikler zayıf kalacağı içinde biraz savrulma olur düşüncesindeyim.)

Ben stepne ile yeni aldığım tek lastigi öne taktırmıştım.Eger tek lastik alacaksan alacağın lastiğin yönüne dikkat et gecen haftalarda rotasyon olayını araştırırken ögrenmiştim.Bizim orjinal lastiklerde desen ve outside olayı var.

BahadırALTUN
22-12-2011, 21:11
Önerilen yeni çift lastiğin arka aksa takilmasidir. Öndeki aksa bağlı olan tekerlere en azından direksiyon ile kumanda edebiliyorsunuz . Ancak arka lastikler neyse o , yani ne kadar iyiyse o kadar güvenli . Bu sebeple yeni çifti arka aksa takmanızı öneririm .

Gecmis olsun . :nazar

Ömer Gedik
22-12-2011, 21:12
Sinan şu an çoğu lastikte dediğin olay var ama alacağın lastikte buna dikkat etmiyorsun. Sadece janta ona göre takılıyor ;)

sinan34
22-12-2011, 21:22
Sinan şu an çoğu lastikte dediğin olay var ama alacağın lastikte buna dikkat etmiyorsun. Sadece janta ona göre takılıyor ;)

Lastiklerimizin dış ve iç kenarında oluk şekilleri aynı değil.Outside yazısı dışarıda kalacak ve yön desenleri aynı olacak şekilde
takıldığını ögrenmiştim.(Bu zamana kadardaa hiçdikkat etmemiştim :))

Gökay
22-12-2011, 21:59
Dikkat ederim arkadaşlar sağolun.Anca cumartesi alabilicem,umarım 2. bir aksilik olmaz yoksa direk yol yardımı çağırmak zorunda kalırım :D

Bu arada Nitrojen olayına ne diyosunuz sağlıklı mı?

muhti
22-12-2011, 23:34

ben nitrojen kullanıyorum, olumlu yada olumsuz herhangi bir etkisini farkedemedim.

Ozan
23-12-2011, 00:12
Geçmiş olsun.60 yanağı yarmak beceri ister.
Sağlam girmişsin çukura :(

mimit
23-12-2011, 00:45
geçmiş olsun bende bir iki hafta önce aynı şekilde kapanmamaış bir belediye çukuru kurbanı olmuştum benimde sağ ön lastik yarılmış tı.

Bu çukurları böyle bırakanların aklından şüphe ediyorum ben.

Geçmiş olsun.60 yanağı yarmak beceri ister.
Sağlam girmişsin çukura :(

ben 35 40 km ile girdim gene yarıldı lastik,bu işin beceriyle bir alakası yok.umarım sizin karşınıza çıkmaz bu tip çukurlar.kenarları oval değil sanki kasten yapılmış gibi köşeli köşeli.

Dreamcatcher
23-12-2011, 08:44

Nitrojeni tavsiye ederim..az da olsa bir rahatlama sağlıyor..

Selim Sümer
23-12-2011, 12:55
Gökay Bey,çok geçmiş olsun.Birkaç ay önce okuduğum bir otomobil dergisinde "doğru bilinen yanlışlar" gibi bir başlık altında nitrojen konusuna da yer vermişlerdi.O makale de havadaki azot oranının zaten 71% olduğu belirtilerek saf nitrojen basmanın hiçbir işe yaramadığı belirtilmişti.
Bu arada resimde üst kısımdan sarkan birşey var.Ben onun ne olduğunu çok merak ettim :anlamadim2

Yasin CCK
23-12-2011, 13:00
Bu arada resimde üst kısımdan sarkan birşey var.Ben onun ne olduğunu çok merak ettim :anlamadim2

Sanırım oto alarmı :)

Gökay
23-12-2011, 14:16
O sarkan şey ,

otopark bariyerinin kumandası gençler :D

Resmi yakıt alırken çekmiştim ondan orda takılı kalmış :bam3

enverjrcz
23-12-2011, 15:03
önden çekişli araçlarda yeni lastikleri öne takılması daha mantıklı değilmi

enverjrcz
23-12-2011, 15:07
Önerilen yeni çift lastiğin arka aksa takilmasidir. Öndeki aksa bağlı olan tekerlere en azından direksiyon ile kumanda edebiliyorsunuz . Ancak arka lastikler neyse o , yani ne kadar iyiyse o kadar güvenli . Bu sebeple yeni çifti arka aksa takmanızı öneririm .

Gecmis olsun . :nazar

aracı kontrol etmenin tek sekli direksiyon hakimiyeti buda on lastiklerin nekadar yeni olursa kontrol okadar kolaylasır ben bu şekilde biliyorum uyguluyorum lastikçimde bu şekilde öneriyor.

BahadırALTUN
23-12-2011, 15:57
aracı kontrol etmenin tek sekli direksiyon hakimiyeti buda on lastiklerin nekadar yeni olursa kontrol okadar kolaylasır ben bu şekilde biliyorum uyguluyorum lastikçimde bu şekilde öneriyor.

Araç kaymaya başladığı zaman frene basmak ve ESP etkisi dışında arka lastiklere her hangi bir müdehaleniz olabiliyormu? Ön lastiklere ilaveten kontra verebilmek gibi bir çok önemli bir etken var.

New tires Front or Rear (http://www.youtube.com/watch?v=gSz7cm6MwH0#)

Esat
23-12-2011, 16:26
Bahadır abi bende yanlış biliyoruşum bilgilerin için teşekkürler güzel abicim :alkis2

enverjrcz
23-12-2011, 16:48
güzel araştırma ben burda kim haklı kim haksızı aramıyorum yanlış anlaşılmasın en iyi seçim hangisi onu arıyorum araştırmama devam edicem ama gördüğüm kadarıyla bu video eski zamanlarda çekilmiş örnek verilen araçlarda esp dsc varmı? bizim araçlarda hangisi daha mantıklı ? bu konuyu bence detaylı bir sekilde hep birlikte araştıralım herkez için önemli bir konu bence... tekrardan belirtmek isterim burda kim haklı değil hangisi doğru olanı oğrenelim...

BahadırALTUN
23-12-2011, 16:50
güzel araştırma ben burda kim haklı kim haksızı aramıyorum yanlış anlaşılmasın en iyi seçim hangisi onu arıyorum araştırmama devam edicem ama gördüğüm kadarıyla bu video eski zamanlarda çekilmiş örnek verilen araçlarda esp dsc varmı? bizim araçlarda hangisi daha mantıklı ? bu konuyu bence detaylı bir sekilde hep birlikte araştıralım herkez için önemli bir konu bence... tekrardan belirtmek isterim burda kim haklı değil hangisi doğru olanı oğrenelim...

Tamemen aynı firkirdeyim , tek amacımız en güvenli şekilde birbirimize yardım etmek. :iyi

enverjrcz
23-12-2011, 16:54
2010 un haberi;

Neden arabanın arkasına yeni veya daha az kullanılmış lastikler takılır?

Aracınız ister arkadan çekişli ister önden çekişli olsun, beklenmeyen, zor durumlarda (ani frenleme, sert viraj…) ve özellikle ıslak zeminlerde daha fazla güvenlik sağlamak için en yeni lastikleri arka tarafa takmanızı öneriyoruz.

Yapılan birçok test, ön tarafın kontrolünün arka tarafınkinden daha kolay olduğunu gösterdi.

Önden çekişli araçlarda ki günümüzde araçların çoğunluğu önden çekişlidir, ön lastikler arka lastiklere göre daha hızlı aşınır.

Ön tarafa takılan yeni lastikler:
• Aracın kontrolü değişecektir; çünkü ön/arka dengesi ters çevrilmiş olacaktır.
Aracın ön tarafında daha az yol tutuş hakimiyetine alışmış olan sürücü, bu durumda zorlanacaktır.
• Kaygan bir yolda, arka taraf, ön tarafa göre daha az yol tutuş sergileyecektir. Bu şekilde sürücünün, arka tarafı kontrol etme şansı kalmayacaktır. Bu durum aracın yoldan çıkmasına (spin atmasına) sebep olacaktır. Sadece deneyimli bir sürücü bu kötü durumla başa çıkabilecektir.

Arka tarafa takılan yeni lastikler:
• Araç kontrolü sürücünün alıştığı şekilde olacaktır (lastik değişiminden öncekine benzer); çünkü aracın yol tutuşu aynı olacaktır.
• Lastiklerin yol tutuşu daha iyi olacaktır; sürücü aracı kontrol edebilecek ve sorunsuz bir şekilde virajı alabilecektir.

enverjrcz
23-12-2011, 17:01
birinin yorumu şu şekilde olmuş benimde anlatmak istediğim şey tam olarak buydu
Bir lastik dikey yönde ne kadar güce maruz kalırsa, yanal yönde o kadar az güce karşı koyabilir. Virajda gaza basıldığında veya frene basıldığında arabanın kaymaya başlaması bu yüzdendir. Fren ve gazın sürekli etkisinde kalan ön lastikler arka lastiklere göre daha fazla kayma eğilimindedir. Deneyin, yeni lastikleri öne takıp güvenli bir yerde arabanın tepkilerine bakın, bir viraja limitlerde girin, frenleri bir deneyin, geyik testi yapın; sonra lastikleri ön arka değiştirip bunları tekrar deneyin. Emin olun ilk iş tekrar lastikçiye gidersiniz. Öne takılan yeni lastik arabayı deyim yerindeyse gençleştirir.
Bence arkadan kayma herzaman önden kaymadan iyidir, ıslak buzda bile. Çünkü nekadar az bile olsa toplama şansınız vardır, ama önden kaydığı zaman, dikey kuvvetleri sıfıra indirip lastiğin yanal kuvveti yenmesini beklemekten başka yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. O lastiğin limiti aşılmıştır ve araca yegane müdahale şansınızın olduğu ön tekerlekler artık kontrol etmemektedir. Bunun sonucu çoğunlukla kaldırıma zorunlu parktır. Ben zevk için araba kaydıran biri olarak bunu bilir bunu söylerim (tabi trafiğe kapalı alanlarda).

enverjrcz
23-12-2011, 17:06
lastik ve otomobil üreticileri arkaya takın diyor ama,

discovery fifth gear adlı programda, lastik patladığında ne yapılması gerekir gibi bir konu açılmıştı,

çeşitli deneyler yaptılar;

araba giderken ön lastik patladığında kontrol hiçbir şekilde mümkün olmazken, arka lastik patladığında konrol oldukça rahat sağlanabiliyordu.

benim mantığım da ön lastiklere takılmalı diyor, çünkü arabanın ağırlığının büyük bölümü ön tarafta ve frenleme yapıldığında ağırlık transferi arkadan öne dğru gerçekleşiyor, dolayısı ile ön lastiklere binen yük arkadakine oranla çok daha büyük oluyor.

lastik ve otomobil üreticileri yorum, asgari güvenlik şartlarını sağlayan yani diş derinliği 3mm altına düşmemiş tamir görmemiş lastiklerin üzerinden yaptıkları için böyle bir sonuca vardıkları da düşünülebilir.

BahadırALTUN
23-12-2011, 17:10
New tires rear or new tires front Test (http://www.youtube.com/watch?v=T6mARVoDwjw#)

enverjrcz
23-12-2011, 17:11
sonuçta eski lastiğin patlama riski yüksek siz ön lastiklerin patlamasını mı ? arka lastiklerin patlamasını tercihedersiniz? ben arkayı tercih ederim toparlaması sonucta bana kalmış oluyor arkadan patlarsa allaha emanet derim.

Ömer Gedik
23-12-2011, 17:22
Teknik manada aracın arkadan savrulmasını engellemek ve spin atmaları önlemek için Yeni lastikler arkalara takılmalıdır. Bu nokta dikkate alınarak üreticiler bunu önerir.

Eğer böyle bir işlem yapacaksanız ön lastiklerinizde iyi olmalı. Aksi halde eski ön lastiklerinizle tutunma kaybı yaşayacak ve Spin atmayayım kontrolü kaybetmeyeyim derken Fren Mesafesinden feragat edeceksiniz.

OZZY77
23-12-2011, 17:23
Hepimiz bu ise merakliyiz ve simdiye kadar edindigimiz bir cok bilgi birikimi ve tecrube var. Her arkadasimin bilgisine saygiliyim. Ancak rastladigim her kaynakta daha iyi durumda olan lastiklerin mutlaka arka aksa takilmasi gerekliligi belirtilmis....

enverjrcz
23-12-2011, 17:35
en iyi sonucu bizzat kendi aracımda kendim test edicem cunku kafam karıştı sonuç hangisi benim için mantıklıysa onu uygularım :S

TanerHoca
23-12-2011, 18:28
22 yıldır dergiler ve son yıllarda da internet vasıtasıyla otomotivle ilgili şeyleri okurum.
bu güne kadar maalesef iş bilmez lastikçilerden! başka yeni lastiklerin ön aksa takılmasını öneren
bir uzmana rastlamadım. :iyi
sebebine gelince gerekli açıklamalar hem görsel hem de yazılı olarak yapılmış zaten. :iyi

hatta konu dışı ama aynı lastikçiler! kışın sadece çekişin olduğu aksa kış lastiği takmanın
yeterli olacağını da söylerler. :)

OZZY77
24-12-2011, 01:48
22 yıldır dergiler ve son yıllarda da internet vasıtasıyla otomotivle ilgili şeyleri okurum.
bu güne kadar maalesef iş bilmez lastikçilerden! başka yeni lastiklerin ön aksa takılmasını öneren
bir uzmana rastlamadım. :iyi
sebebine gelince gerekli açıklamalar hem görsel hem de yazılı olarak yapılmış zaten. :iyi

hatta konu dışı ama aynı lastikçiler! kışın sadece çekişin olduğu aksa kış lastiği takmanın
yeterli olacağını da söylerler. :)

+1