PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 308 arka ve yan cam resistansları

ender44
29-01-2012, 09:11
arkadaşlar öncelikle aracımı 2012 model 308 hb dizel auto ben sivastayım bu sabah aracımı çalıştırayım dedim kapı yapışmış neyse zar zor açtım bu arada sıcıaklık sıfırın altında -19 derece aracın hem iç camı hemde dış camı buz tutmuş ön,arka,yan bütün camlar hem içten hem dıştan tutmuş yaklışık 30 dakka çabalarım sonucunda aracı temizledim fakat arka cam resistansı ve yan cam resistansı çok yavaş çalışıyor yan camlar nerdeyse çözülmedi arkada 40 dakka sonra çözülmeye başladı neden acaba arcım manuel klima ve diğer aksesuaraları çözülüyor ama çok yavaşşş acaba akü donduğu için mi böyle oluyor anlamadım

reisG
29-01-2012, 10:27
Aramıza hoşgeldiniz. -19 derece çok soğuk bir hava. Bu arada yazdıklarınızdan anlamadığım bir şey var. yan cam rezsitansları demişsini. 308lerde sadece arka camda rezistans var. Bir de arka cam rezistansı çalıştırıldığında sağ ve sol dikiz aynalarındaki buz çözücüler çalışmakta. bunların dışında ön ve yan camlarda herhangi bir ısıtma sistemi yok. Bu camlardaki buhar ve buzu aracın iç havalandırma sistemini camlara yönelterek giderebilrisiniz. Tabii ki -19 derecede önce motoru bir süre çalıştırıp bu arada havalandırmayı açmamanız lazım -ki motor ısınmadan araç iç havalandırma sisteminin ısıtması da randımanlı hizmet vermeyecektir. Motor ideal sıcaklığa eriştikten sonra havalnadırmayı sıcak konuma getirip araç içini ısıtmanız ve bu esnada camlardaki buz ve buharıda almanız mümkün. Büyük ihtimal yapıyorsunuzdur ancak ben yine de belirteyim. cam suyuna bir miktar antifiriz koyarsanız donmanın en azından bir nebze olsun önüne geçersiniz.

Gökay
29-01-2012, 10:29
Hakikatten yan camda yokki nasıl çözülecek,aynalardan mı bahsediyorsun yoksa?

ender44
29-01-2012, 12:03
pardon arkadaşlar yan cam yanlış olmuş peki bagajdan gelen ses ne bagaj süspansiyonlarından gacırtı geliyor acaba aracı aldığımda aracı yıkayan çocuk süspansiyonların yağınıdamı sildi ne başka ne sebep olabilir

Gökay
29-01-2012, 12:20
Arkalar soğukta ilk bir kaç yüz metre sesli çalışır sonra gevşer takma kafana,en azından ben boyle yapıyorum.

mimit
30-01-2012, 01:57
öncelikle aracınız hayırlı olsun,arka rezistansı Ankara şartlarında gayet tatminkar çalışıyor,bulunduğunuz bölgedeki hava sıcaklığından dolayı biraz gecikmeli görevini yapıyor olabilir.ben bir iki tavsiyede bulunmak istiyorum size, bunlardan birincisi don olma ihtimalinin yüksek olduğu havalarda aracınızı park ettikten sonra silecek koluna bir defa basın,bu durumda silecekler camın ortasında duracaktır ve lastiklerin yaklaşık 1cm etrafı don tutmayacaktır buda camdaki buzun ısı ile karşılaştığında çok daha kolay çözülmesini sağlayacaktır,birde buz çözücü almanızı tavsiye ederim aracınız kapısı açmadan önce belli noktalardan bunu fitillere doğru sıktığınızda kapı açılırken fitilleriniz zarar görmeyecektir,aynı şekilde buz çözücüyü ön ve arka camlarınız da da kullanarak buzun çabucak çözülmesini sağlayabilirsiniz.

Würth ün buz çözücü bir spreyli var 25 30 tl arasında bir fiyatı var,metanol içermediği için plastik ve lastik aksam üzerinde yıpratıcı bir etkisi yok.bunun dışında süper marketlerde ve oto aksesuarcılarda çeşitli marka ve modellerde buz çözücüler bulabilirsiniz. bu spreyler size minumum zaman kaybı sağlayacaktır.cam suyunuzun antifirizinide lütfen kontrol edin.

ender44
30-01-2012, 06:25
teşekkürler