PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kalorifer açınca motor sıcaklığında düşüş, düşük devirde ısınmama problemi

GhostRider
17-02-2012, 20:04
Bugün avm den çıkışımda aracı çalıştırdım motor ısım 70 derecedeydi, kaloriferi 2. seviyede açtım 2 dakika sonra 60 ın da altına indiğini gördüm. Düşük devirle kullanınca 10km de bile tam ısınmıyor 70 derecelerde oluyor. Ben termostattan şüpheleniyorum. termostata 50 lira mı sıkışmış dersiniz?

Dreamcatcher
17-02-2012, 20:08
Yapı itibarı ile geç ısınan motorlara sahibiz...kalorifer peteği de motor ısısının bir miktar azalmasına sebep olur kaloriferi açtığınızda..normaldir..
kısaca; sizi 50 tl den kurtarmış oluyorum böylece :havali

GhostRider
17-02-2012, 20:15
Her ne kadar geç ısınsa da 10 km gittikten sonra hala 70 derecelerde olması ne kadar normal olabilir ki?

Cem B
17-02-2012, 20:19
10 km yol ciddi uzun ve ısınmaması normal değil,bu süre içinde devirsiz kullanıyorsanız bir nebze uzayabilir motor ısısının düşmesi,fakat soğukta motor tam ısınmışken kalorifer i açmışsanız ve motor rpolantide çalışıyor ise ,motor sıcaklığını içeriye verdiği için bir süre sonra motor ısısı da aynı şekilde düşecektir.

Dreamcatcher
17-02-2012, 20:22
Anormal bir durum yok,gayet sağlıklı. motorunuz da kaloriferiniz de :)

GhostRider
17-02-2012, 20:25
Gerçi evet, 10 km boyunca motor ısınmadan kalorifer 2 veya 3 de idi ve de devirsiz kullanıyordum. Normal yani :) Sağolun arkadaşlar.

TanerHoca
17-02-2012, 20:26
Yapı itibarı ile geç ısınan motorlara sahibiz...kalorifer peteği de motor ısısının bir miktar azalmasına sebep olur kaloriferi açtığınızda..normaldir..
kısaca; sizi 50 tl den kurtarmış oluyorum böylece :havali

:havali

stormhan
17-02-2012, 22:53
Bugün avm den çıkışımda aracı çalıştırdım motor ısım 70 derecedeydi, kaloriferi 2. seviyede açtım 2 dakika sonra 60 ın da altına indiğini gördüm. Düşük devirle kullanınca 10km de bile tam ısınmıyor 70 derecelerde oluyor. Ben termostattan şüpheleniyorum. termostata 50 lira mı sıkışmış dersiniz?
70 dereceden, 60 dereceye mi düştü!Allah'ım sen nelere kadirsin!Burada 3 gündür 50 dereceyi göremiyoruz abi Ankara donuyor :) Merak etmeyin herşey normal durumda "Dreamcatcher" arkadaşın da bahsettiği gibi.

GhostRider
17-02-2012, 22:59
70 dereceden, 60 dereceye mi düştü!Allah'ım sen nelere kadirsin!Burada 3 gündür 50 dereceyi göremiyoruz abi Ankara donuyor :) Merak etmeyin herşey normal durumda "Dreamcatcher" arkadaşın da bahsettiği gibi.

Şükretmek lazım sanırım :D

Elrohir
27-03-2012, 08:38
Arkadaşlar benim sıkıntım şu; malum havalar soğuk ve karlıydı araca binip çalıştırdıktan sonra klimayı açıp ısınmak istediğimde malesef yaklaşık 35-40 dk buz gibi üflüyor.
Klima devride 1 de olmasına rağmen. Normalde 30 dk içinde ateş gibi yakardı. Serviste bunları kontrol etmiyorlar mı? Yani sicak havayı üfleyen ızgaraları mı pislik doldu?
4 yıllık 308 kullanıcısıyım maksimum 15 dk içinde arabanın içini cehennem sıcağına çeviren araç 45 dk geçmesine rağmen hala ılık ve serin.
Sıkıntım kalorifer ızgaraları mıdır arkadaşlar nedir?
Birde yeni bir şöyle sıkıntım oldu hararet ibresi bir anda tavan yaptı kırmızı hararet uyarı lambası yandı ve söndü. Hararette 70 e indi. Su ekledim hemen bu sıkıntıyla bir iligisi olabilir mi?

Abdullah
27-03-2012, 09:31
bence 308 için hiç de normal değil bu davranışlar tamam araçlarımız geç ısınıyor fakat baksettiğiniz gibi 35-40 dk sonra hala ılık üfleme gibi birşey söz konusu değil ayrıca klimayı açtıktan sonra hararetin düşmesi gibi bir sorun kesinlikle yaşamıyorum aracım ısınıp hararek göstergem ortada sabitlendiğinde ne yaparsam yapayım ne aşağı iniyor nede yukarı çıkıyor hep aynı yerinde sabit kalıyor bence termostatta yada petekte bir sorun var. Servise gidip şikayetinizi bildirin.

Elrohir
27-03-2012, 09:47
bence 308 için hiç de normal değil bu davranışlar tamam araçlarımız geç ısınıyor fakat baksettiğiniz gibi 35-40 dk sonra hala ılık üfleme gibi birşey söz konusu değil ayrıca klimayı açtıktan sonra hararetin düşmesi gibi bir sorun kesinlikle yaşamıyorum aracım ısınıp hararek göstergem ortada sabitlendiğinde ne yaparsam yapayım ne aşağı iniyor nede yukarı çıkıyor hep aynı yerinde sabit kalıyor bence termostatta yada petekte bir sorun var. Servise gidip şikayetinizi bildirin.

Öncelikle cevabınız için tşk ederim servisle biraz evvel görüştüm tabi araç gelsin görelim dedi servis sorumlusu ve ayrıca hararetin bir anda tavan yapıp sonra normale dönmesi muşur ile ilgilidir dedi. Kesin değişecek bir parça çıktı anladığım kadarıyla. Kalorifer durumu içinde bakarız dedi. Yani c.tesi günü servis yolu gözüktü.
Yalnız hararet bir daha yapmadı birkez yaptı bu tavan yapmayı çok entresan.

Abdullah
27-03-2012, 09:49
Öncelikle cevabınız için tşk ederim servisle biraz evvel görüştüm tabi araç gelsin görelim dedi servis sorumlusu ve ayrıca hararetin bir anda tavan yapıp sonra normale dönmesi muşur ile ilgilidir dedi. Kesin değişecek bir parça çıktı anladığım kadarıyla. Kalorifer durumu içinde bakarız dedi. Yani c.tesi günü servis yolu gözüktü.
Yalnız hararet bir daha yapmadı birkez yaptı bu tavan yapmayı çok entresan.

bir kere bile yapması normal değil kesinlikle müşürde sorun vardır dediği gibi ısınmama konusu içinde peteğe mutlaka baktırın derim.

Elrohir
27-03-2012, 10:00
bir kere bile yapması normal değil kesinlikle müşürde sorun vardır dediği gibi ısınmama konusu içinde peteğe mutlaka baktırın derim.

Hem petek hemde termostatı söyliyeceğim inşallah hemen hallederler. Uzayan işlerde hep sıkıntı olur genelde. Sabah erkenden gidicem ki öğlene çıksın. Yani ne kadar sürer tabi kestiremiyorum da şuan.

Elrohir
02-04-2012, 07:50
C.tesi günü servise gittim ve araca baktıktan sonra devridaim pompasında küçük bir sızıntı olduğunu söylediler. Onun değişmesi gerektiğini pompanın arasındaki kömürün eridiğini söyledi usta eğer yanlış hatırlamıyorsam.
Yani devridaimde oluşan sızıntı kaloriferin ısınmasını engelliyor ayrıca hararet ibresinin sona gelmesine sebep oluyor. Müşürde probem yokmuş.
Onu değiştirdiler halloldu. Küçük ama işlevi büyükmüş devridaimin.

Dreamcatcher
02-04-2012, 07:59
Sevindim adına dostum...devridaimin arızası ilginç geldi...aracın kaç km de?

Abdullah
02-04-2012, 08:03
bizim 2001 model partner aracımızda 190.000 KM de 2008 yılında o pompada sıkıntı çıkmıştı plastik parça kırılmıştı kaloriferi açınca soğuk hava geliyordu buna rağmen hararet düşüyordu hemen. Sorunun çözülmesine sevindim. Güle güle kullan.

Elrohir
02-04-2012, 08:12
Sevindim adına dostum...devridaimin arızası ilginç geldi...aracın kaç km de?

bizim 2001 model partner aracımızda 190.000 KM de 2008 yılında o pompada sıkıntı çıkmıştı plastik parça kırılmıştı kaloriferi açınca soğuk hava geliyordu buna rağmen hararet düşüyordu hemen. Sorunun çözülmesine sevindim. Güle güle kullan.

Teşekkür ederim arkadaşlar aracım 41.000 km de, usta normal bu durum yıpranmadan olur genelde dedi. Bende de aynı öyleydi sıkıntı hararet bir yükseldi hemen düşmüştü.
Devridaimin ömrü bu kadarmış demekki.

Abdullah
02-04-2012, 08:14
inşallah ustanın dediği gibidir fakat benim aracım 2008 model 85000 de Allah a şükür ilk günki gibi hem hararet hem kalorifer performansı. Keza Ömer in aracı var en son 180.000 i geçmişti bildiğim kadarıyla onun aracında böyle bir sorun olmamıştı hiç.

Dreamcatcher
02-04-2012, 08:19
inşallah ustanın dediği gibidir fakat benim aracım 2008 model 85000 de Allah a şükür ilk günki gibi hem hararet hem kalorifer performansı. Keza Ömer in aracı var en son 180.000 i geçmişti bildiğim kadarıyla onun aracında böyle bir sorun olmamıştı hiç.
Abdullah ben de o yüzden şaşırdım biraz..genelde bizim araçlarımızda triger seti değiştirilirken o da ne olur ne olmaz diye değiştirilir devridaim..

Elrohir
02-04-2012, 08:40
Ben şöyle düşünüyorum serviste genelde bakıyorlar ve parçanın ufakta olsa bir sıkıntsı olsa değiştiriyorlar bu en sağlam ve de kazançlı çözüm.
Ancak birde şu tarafı var her aracın paraçalara verdiği tepki zamanla değişiyor benim araçta oluşan bir sıkıntı başka araçta erken ya da geç oluşuyor. Mesela ben balataları 30.000 km de değiştirdim. Çünkü kullanıma göre yıpranma süresi oydu ancak 15.000 km de değiştiren çok fazla örneğin. Devridaim olması nedenlerini düşünüyorum acaba bir yerde yağ azaldı devridaim soğutma için çok kastırdı mı diye. Ama dediğim gibi araçlarımızda kişisel eşyalarımız gibi değişik tepkiler verebiliyor diye düşünüyorum.