PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ---Bilgi Ekranı Sorunu---

ercanduman
28-03-2012, 20:34
Merhaba arkadaşlar aranıza biraz geç katıldım sanırım :) 2 Senedir Peugeot 307 xr (2003 model) araç sahibiyim.

Arabamı aldığımdan beri bilgi ekranında ilk anda görüntü kısmı silik sonra tamamen silik hale geliyor. Biraz araştırdığımda yaşadığım sorunun birkaç pejo 307 araç sahiplerinde de var olduğunu gördüm. Bu durumu nasıl önlerim diye araştırmalarımı sürdürürken bir pejo servisi teknisyeninden birkaç nasihat aldım(almaz olaydım :) )

Fotoğraf0050.jpg:http://imageupload.org/thumb/thumb_208471.jpg (http://imageupload.org/en/file/208471/fotoa-raf0050.jpg.html)

Sölediğine göre kartta soğuk lehim var dedi. Ben elektronikçiyim halledebilirim belki diye sevindim:D bilgi ekranının display'i süren 2 adet smd entegre war bunların lehimlerini 260 derecelik ısıda bol lehim yöntemiyle tazeledim. Ve display e bilgi gönderen işlemciyi atmel marka kullanmışlar bununda lehimlerini tazeledim. Ve havyam iyidir entegre ve işlemci bacaklarında hiç birşekilde bir lehim kısadevresi oluşmadı özellikle tekrar tekrar baktım. Neyse sadede geleyim arkadaşlar yukardaki fotodan aşağıdaki hale geldi. Displayi süren entegrelerde sorun oluştu sanırım. :) Ben bunu nasıl temin ederm veya tft ekran uygulamaları varmış bunlara nasıl ulaşabilirz bilgisi olan varmıdır. Bu parçanın yetkili servisteki fiyatı nedir bilen varmı:) İlginiz için tşk ediyorum..

http://imageupload.org/thumb/thumb_208483.jpg (http://imageupload.org/en/file/208483/fotoa-raf0054.jpg.html)

Dreamcatcher
28-03-2012, 20:36
Ercan aramıza hoşgeldin
lütfen forum kurallarını okuyarak kendimizi tanıtalım öncelikle..
daha sonra sorularına cevap bulabilirsin..

ercanduman
28-03-2012, 21:03
Konuyu açtım uyarın için teşekkürler..:)

Dreamcatcher
28-03-2012, 21:06
Rica ederim,konuyla ilgili arkadaşlar sana ilerleyen saatlerde mutlaka yol göstereceklerdir..

mimit
28-03-2012, 21:49
307 lerin kronik lerindendir bu sorun,206 ların aynı tipteki ekranlarından bulup almanız gerekiyor,307 lerin makyajlı kasasındaki ekranlarda zaten uymuyor.genelde sıcak havalarda görüntü kaybıyla başlayan bu durum ilk başlarda müdahale ile kurtarılabiliyor bazen,ama sizinki gibi bir hale geldiği zaman daha tamir yolu ile kurtarılan bir ekran görmedim ben.

Ömer Gedik
28-03-2012, 23:14
Bu ekranlar çok çeşitli haliyle aracınıza uyumlu olan ürünün fiyatına bakılmalı. Şasi numaranızın son 8 hanesi gerekli ve yeterlidir. Service Box vasıtasıyla parçalara ve fiyatlara bakabilirsiniz. Kullanımı bilmiyorsanız son 8 haneyi bana özel mesaj yoluyla gönderin ben gerekli bilgileri buraya yazarım.

ercanduman
29-03-2012, 18:55
Evet sıcakken oluyo ilk anda hafif silik gibi oluyodu. Isındığında tamamen kayboluyo. Y.servis fiyatı pahalı olursa cıkma arayısına gireceğm mecburen :)

Ömer Gedik
29-03-2012, 19:37
Senin aracın için çıkan parçayı aşağıda yazıyorum. Parça kodu değişerek ürün revize olmuş.

Parça Kodu: 6564.FA
Parça Fiyatı: 428.05 TL

ercanduman
29-03-2012, 20:39
Oha ya bu ne :) ilgin için tşk ederm ancak buna vercek para yok saçmalık bu olay. Hem hatalı parça takıyolar hemde fiyata bak :)

mimit
29-03-2012, 20:40
biraz daha yüksek model 206 ların 3 satır ekranlarından bulmak daha ekonomik olabilir.

Ömer Gedik
29-03-2012, 20:47
9 Yaşında bir araçtan bahsediyoruz bu tarz yıpranmalar olabilir tabi. Peugeot bu olayın farkına varmış ve parçayı revize etmiş.

Benim 99 BMW 750i aracımda gösterge ekranı bozulmuştu. Km sayacı, yol bilg vb bilgiler göstergedeydi ve okunmuyordu. Bu hiç yoktan konsol ekranı.

ercanduman
29-03-2012, 21:56
Bu yıpranma genel olarak mevcut. Ben sagem firmasını oldum olası sevmemişimdir. Bir dönem bozuk telefonları millete satıp sonrada batıp gittiler. Sorun pejoda değil anlaştıkları firmada. Atmel entegresini nasıl kullanmışlar onada hayret ediyorum :) Bunun cıkması varsa onu bulmaya çalışcam tşk ederm ilginiz için :)

Ömer Gedik
30-03-2012, 07:19
Çıkmacılar maalesef neredeyse sıfır fiyatına satıyor bilginiz olsun.

aRm
14-04-2012, 22:27
Benim emektarda da özellikle son 2 yazdan beri baş gösterdi bu sorun, havalar ısınınca japonca gibi oluyor ekran. (:
2003 model araç, normal görmeli böyle şeyleri. Şehir neresi bilmiyorum ama Ankara'daysanız Oto Aykan var Peugeot parçaları satan. Ben senelerdir ordan alırım parçalarımı. Çok da memnunum, arayın bir sorun. Bir miktar da olsa ucuz olucaktır fiyat. Yalnız bu ekranı değiştirirseniz sıfır alın bence. Eski tip -bizim kasa 307'lerde olan- ekranların içindeki lehimler kullanıldıkça ısınarak ve güneş etkisiyle özelliğini kaybediyormuş. Bana söylenen bu.
Dediğim gibi aracı yakın zamanda değiştirme niyetiniz yoksa sıfır alın keyifle kullanın. (: