PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fren & Balata Genel Konular

Sayfa : [1] 2

otmotvmhndsi
13-09-2009, 18:37
Arkadaşlar Peugeot 308 araçlarında sıklıkla karşılaşılan bir durum var. Belki kimilerinizde bu sorunla karşılaştı ya da karşılaşacak. Bu sebeple burada bir konu açarak yapılabilecek uygulamalar hakkında bilgi vermek istedim.

Öncelikle eğer aracınız fren yaparken yüksek ya da belirli hız aralıklarında direksiyonda belirgin bir titreme meydana geliyor ise Diskleriniz yüzeysel olarak 0,05mm dolaylarında kısmi olarak yamulmuş, eğilmiş ya da mükemmelliyetliğini kaybetmiş olabilir. Bu sebeple;

-0'dan disk değişimi
-Disk tornalama işlemi yapılabilir.

Peugeot Türkiye olarak Disklerin öncelikle serviste garanti kapsamından ücretsiz olarak tornalatma yoluyla çözüm bulmak istiyor. Lakin bazı arkadaşlarımızın ısrarları sonucunda garantiden disklerini komple yenileyenlerde oldu.

Eğer sizinde frenleme yaparken direksiyonunuz belirgin bir şekilde titriyor ise servise giderek bu durumu kolayca çözebilirsiniz...

Herkese keyifli sürüşler...

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Konu üzerine önemli bilgilendirme:
Birçok arkadaş fren konusunda titremeden şikayetçi. Bunun çözümü tespit edilmiş ve servislerde uygulamaya koyulmuştur. Sorun Salıncak burçları olarak tespit edilmiştir.

Ayrıca disk değişimi sonrası bu titremeyi yaşayanlar diskleri ısıl işleme tabi tutulup tornalatmalıdır aksi halde tekrar edecektir.

Arkadaşlar konuyu sayfa sayfa okumak istemeyebilir diye bundan sonra gelecek arkadaşlar için bilgilendirme amaçlı yazdım.

İyi forumlar
Ömer GEDİK

Ömer Gedik
13-09-2009, 18:46
Bu sorunu hiç yaşamadım. Geçen gün acaba ben mi dikkat etmedim diyerken fren yaptım ama bir şey olmadı. Dönemsel bir sıkıntı olabilir belki de...

otmotvmhndsi
13-09-2009, 18:52
Bu sorunu hiç yaşamadım. Geçen gün acaba ben mi dikkat etmedim diyerken fren yaptım ama bir şey olmadı. Dönemsel bir sıkıntı olabilir belki de...

Evet belkide dönemsel olarak üretilen 308lerin disklerinde bu problem yaşanmış olabilir. Bunu not edelim. Sonuçta tüm 308lerde bu sorun kesin çıkacak diye birşey yok tabiki...

Ömer Gedik
13-09-2009, 19:09
Frenlerle ilgili bir şey daha belirteyim.

İlk balatalarımız Bosch markaydı. 30,000 km sonunda servislerin taktığı üzere TRW marka balatalar kullanmaya başladım.

Aracımla 57,400 km yi devirdim muhtemelen bu balatalarla 45,000 km katedebileceğim. Disklerimde muhtemelen 75,000 km de değişecek. Bu açıkçası şu an yaşadığım ekonomik sıkıntılar sebebiyle beni mutlu etti.

reisG
17-09-2009, 14:04
bende de frene bastığımda herhangi bir titreme veya ters bir durum olmadı.

Eren
18-09-2009, 15:12
Merhaba arkadaşlar, forumda bir çok arkadaşın balataların erken bitmesinden, fazla toz yapmasından şikayetçi oldugunu biliyorum..Bugün aracıma bindigimde balatalardan gelen sesin artık çekilmez bir hal aldıgını farkettim, serviste gittim ve henüz 16.000km de olan aracımın balatalarının bittigini ögrendim..fiyata gelince 170 artı 30 işçilik 200tl gb bir miktar söylediler..

Daha önce bu işlemi yaptıran arkadaşlardan fiyat hakkında yorum almak istiyorum..Ve eger biliyorlarsa yeni takılan balataların markalarnı rica ediyorum..

Herkese keyifli sürüşler..

Edit; trw balata buldum haftaya alıyorum, fiyat işçilik dahil 100 tl..servisten tam 2 katı fiyatına alıcaktım gerçekten durum ironiden daha öte birşey..

otmotvmhndsi
18-09-2009, 19:00
16bin de balata bitmesi çok enteresan ancak yinede sizin kullanım tarzınızla da alakalı olabilir. Bu arada orjinal Bosch balatalar çok yumuşak. Bu nedenle çok toz yapıyor ve erken bitiyor. Ancak servislerde takılan TRW bir alman markası ve orjinal olarak zaten arka balatalarn markasıdır. Ömer arkadaşımızın dediğine görede Bosch balatalardan %50 oranında daha uzun ömürlü...

MaLi
18-09-2009, 22:19
bende vardı bu sorun.
bugün servise gittim.
bayram sonrası diskleri değiştirecekler.

Eren
19-09-2009, 00:11
ilginize teşekkürler, bende netten detaylı araştırdım trw diger seçeneklere göre bir adım önde şu anda..

Ömer Gedik
19-09-2009, 00:38
Kullanım a göre balata ömürü değişken olabilir. Benimde ilk balatalarım Bosch markaydı 30,000 de değiştim. Şimdi TRW takılı sanırım 75,000 de değişcek bu da %50 ömür fazlası var demek. Yalnız balata fiyatı pahalı geldi bence biraz daha araştırın.

Eren
19-09-2009, 21:16
evet detaylı araştırma yapıcam, siz trw marka balataları kaça taktırdınız acaba?

Ömer Gedik
19-09-2009, 21:34
30,000 bakımında değişmiştim. Aracım şu an 58,000 kmde yani baya oldu hatırlayamıyorum. Faturasını bulursam yazarım.

Eren
20-09-2009, 12:39
tamam teşekkrler

MaLi
23-09-2009, 15:49
Bugün değişti balatalar.
yanında fren balatalarınıda değiştirmemi önerdiler.

Artık titremeden kurtuldum.
inş bi daha bu dert başıma gelmez.

MaLi
23-09-2009, 15:52
işçilik dahil 140 civarı diye biliyorum.

Eren
24-09-2009, 01:15
ilginize teşekkürler arkadaşlar, araştırmalarım sürüyor hala karar veremedim..

Ömer Gedik
24-09-2009, 09:15
Ben anlayamıyorum 140 ile 200 TL arasında tam 60 TL fark var. Bu ne farkı... :-\

Eren
01-10-2009, 18:21
trw balata buldum haftaya alıyorum, fiyat işçilik dahil 100 tl..servisten tam 2 katı fiyatına alıcaktım gerçekten durum ironiden daha öte birşey..

TanerHoca
01-10-2009, 18:26
Ben anlayamıyorum 140 ile 200 TL arasında tam 60 TL fark var. Bu ne farkı...

trw balata buldum haftaya alıyorum, fiyat işçilik dahil 100 tl..servisten tam 2 katı fiyatına alıcaktım gerçekten durum ironiden daha öte birşey..

beterin beteri vardır dedikleri şey tam da bu olsa gerek :-X
hakikaten bu farkı izah edecek bi delikanlı aranıyo >:( yoksa servis bizi acayip şekilde :-* mu?

Eren
01-10-2009, 20:05
öptügü kesin, zaten parayı araç satışından degil yedekparçadan kazanıyorlar..ama bu kada fahiş fiyat politikasına sadece yuh diyorum..ayıp be..

Ömer Gedik
02-10-2009, 21:18
bugün serviste balatalarımı değiştirmek istediler ben istemedim 15,000 km daha gideceğini düşünüyorum. Yinede balatalarımı 5000 km sonra inceleyeceğim.

Eren
08-10-2009, 00:24
yeni balatalarımı aldım, 100 tl ve tam manasyla mükemmel diyebilirim.mesafelerde ve yumuşaklıkta orjinal balatadan farkı yok, artısı bile var hiç toz yapmıyor..gerçekten bir gün boyunca araç kullandıktan sonra jantları temiz görmek insanın hoşuna gidiyor

ufuk-28
08-10-2009, 01:28
Arkadaslar balatalar belirli derecede inceldiginde zaten on panel gostergesinde ikaz lambasi yanar,devamli baktirmaya ne gerek var. on ve arka tekerleklerin her birinde zaten balatalari olcen monte edilmis elektikli aksam var.Hatta ikaz lambasi yandiktan sonra bile iyi surucu iseniz en az 5000 km gidebilrisiniz bu kadar sorun yapmayin diye dusunuyorum.

reisG
08-10-2009, 15:09
trw balata bosch balatadan dah mı iyi?

otmotvmhndsi
08-10-2009, 20:10
TRW ile Bosch arasındaki fark sanırım şöyle, TRW daha uzun dayanıyor ve daha az toz yapıyor. Performans olarak Bosch kadar yumuşak ve dozlanabilir değildir diye düşünüyorum ancak kullananlar daha iyi bilgi verecektir...

Eren
08-10-2009, 21:56
evet arkadaşlar, kullanım açısından ben aralarında hiçbir fark göremedim açıkcası, frenler TRW ile oldukça güzel tutuyor ve güven veriyor..Bosch a göre eksisi yok, artıları var..toz yapmıyor ve daha uzun ömürlü..

reisG
09-10-2009, 08:15
bendeki balatalar bosch hiç değişmedi fren performansı harika trw bundan iyiyse mükemmel

reisG
09-10-2009, 10:34
tuning peugeot da balata konusunda epey yorum var. öncelikle bir tutarsızlık söz konusu kimisi 20.000 km lerde bir balata değiştirirken kimilerinde bu rakam daha az (15.000)veya çok daha fazla (40.000 veya üzeri)olmuş. bende şöyle bir soru oluştu. benzinli motor ile dizel auto 6 r arasında bir farklılık olabilir mi bildiğiniz gibi otomatik vites kullanımında buna auto 6 R tip vites kutusu da dahil her şey gaz/fren döngüsünde oluyor ve otomatik viteste fren balatalarının daha kısa sürede bitmesi /aşınması bilinen bir durum birde yeni tip dizel motorların çok seri ve güçlü torka sahip olduğu düşünülüp kullanımında biraz agresif olması halinde ve de bizim 308 ler gibi iyi fren perfomansı olduğunda balataların göreceli olarak çabuk bitmesi olası gibi geldi.

Burak
12-10-2009, 07:20
Arkadaşlar ayrıca zaman zaman içeriye balata kokusu geliyor, bu normal mi ? Servise sorduğumda normaldir, sıfır araçlardan da geliyor dediler...

Ömer Gedik
12-10-2009, 09:15
Arkadaslar balatalar belirli derecede inceldiginde zaten on panel gostergesinde ikaz lambasi yanar,devamli baktirmaya ne gerek var. on ve arka tekerleklerin her birinde zaten balatalari olcen monte edilmis elektikli aksam var.Hatta ikaz lambasi yandiktan sonra bile iyi surucu iseniz en az 5000 km gidebilrisiniz bu kadar sorun yapmayin diye dusunuyorum.

Benim aracımda balata uyarısı maalesef yok. Diğer 308 lerde de olduğunu sanmıyorum.

reisG
12-10-2009, 09:31
benim araçta da uyarı ışığı göremedim.premium donanımda olabilir mi?

Taylan43
16-01-2010, 21:24
Benim aracımda da aynı sorun mevcuttu, 15000km bakımına götürdüğümde disklerin traşlanması gerektiğini söylediler ve yapıldıktan sonra herhangi bir sorun kalmadı..

kivanc
17-01-2010, 13:15
Bende diskleri tornalattım herangi bir sorun yok çok şükür.

ali-34
25-01-2010, 04:47
Aynı sorun bir süredir bende de vardı 31.000 km'de bakıma gittim 2 gün önce ve ön disklerimi garantiden değiştirdiler Avcılar Mepa'da.

okann
31-01-2010, 01:32
Arkadaşlar balans yaptırıyorum. 1 hafta sonra yine aynı problem.

130'dan sonra direksiyonu kontrol etmek imkansız gibi.

Servise pazartesi uğrayacağım ancak sizin görüşleirniz nedir ?

130 üstüne çıkamaz oldum TEM'de 30 km yol sağdan sağdan gittim. >:(

Ayrıca sol silecek dik konuma yaklaştığında titriyor. Bu sizde de oldu mu ?

Ömer Gedik
31-01-2010, 01:57
Jantlarında eğrilik olabilir kontrol ettir. Ayrıca balans sıkıntısı için önce sökülüp makina da ardından araç üstünde balans yaptır.

Sol silecek titremesi derken tam oalrak nedir?

Selahattin
31-01-2010, 01:59
evet silgi çalışırken dik konumdayken alt tarafı titriyior biraz.camın kavisinden dolayı

okann
31-01-2010, 09:04
Jantlarında eğrilik olabilir kontrol ettir. Ayrıca balans sıkıntısı için önce sökülüp makina da ardından araç üstünde balans yaptır.

Lastiklere hem araç üstünde hemde sökülüp balans yapıldı ama yine aynı.

Janttan şüphelenmye başladım :(

Ömer Gedik
31-01-2010, 11:41

Lastiklere hem araç üstünde hemde sökülüp balans yapıldı ama yine aynı.

Janttan şüphelenmye başladım :(

O zaman jantları önce direk sonra döndürerek kontrol etsin. 17 jant ve dar yanak eğilmiş olabilir belki siz fakında değilsiniz. Birde size 225 45 17 lastik şart.

Selahattin
31-01-2010, 12:04
okan dikkat et , sen o jantlarla direksiyon kutunuda bozabilirsin

okann
31-01-2010, 12:53
Bugün balans yaptırıp denedim 160'a kadar çıktım titreme yoktu.

Tekrar deneyim dedim. Aynı yola tekrar çıktım 120 ve 130'dan sonra yine çok ama çok titrio tutmakta zorlanıyorum. >:(

Bugün heryer kapalı olduğu için yarın gidip jantları kontrol ettireceğim.

Şunu anladım ki en yakın zamandı Rinjani jantları ve continental lastiklerimi almalıyım.

Dandik jant ve kumho lastiklerle olmuyor :(

Yasin CCK
31-01-2010, 15:54
Okan Merhaba,

Aynı sorunları bende yaşadım, hala da yaşıyorum ama baya azalttım. Yaptıklarımı söyleyeyim belki faydası olur;

Milli Miglia 18" altın seri, 225/40/18 kullanıyorum, 308'in bu takımı kabul etmesi çok zor oldu. Spor yaylar, FLASH yapımı falan çok uğraştırdı bizi, bir hafta sanayide yattım kalktım :). Neyse uzatmayayım şehir içinde çok hissetmiyorsun, otobanda özellikle 110-120 arası inanılmaz bir direksiyon titremesi yaşıyorsun ama 140'dan sonra kesiyor.
Hafif sola çekme mevcuttu(jant-yay değişiminden sonra normal) Rot balansa soktuk çekme gitti fakat balas(titreme) devam ediyordu. Eski sistem bir rotçuya gittim, her tekeri tek tek havaya kaldırıp üzerinde balans yapıyor ve jantı ona göre alıştırıyor. Dün otobandaydım ve çok eksildi titreme. Tam geçmedi tabi onuda bir lastiğimde fındıklama var ona bağlıyoruz. Kışı atlatayım güzel bir takım lastik alacağım. Sana önerim ilk önce merkezin jant merkezine tam oturuyormu onu kontrol ettir, yokda ya bilezik yada Flash yaptır. Onlarda sorun yoksa üzerinde balans yaptır.

Velhasıl damdan düşmüşün halinden damdan düşmüş anlar ;)

Keyifli sürüşler, keyifli forumlar...

okann
31-01-2010, 18:23
Okan Merhaba,

Aynı sorunları bende yaşadım, hala da yaşıyorum ama baya azalttım. Yaptıklarımı söyleyeyim belki faydası olur;

Milli Miglia 18" altın seri, 225/40/18 kullanıyorum, 308'in bu takımı kabul etmesi çok zor oldu. Spor yaylar, FLASH yapımı falan çok uğraştırdı bizi, bir hafta sanayide yattım kalktım :). Neyse uzatmayayım şehir içinde çok hissetmiyorsun, otobanda özellikle 110-120 arası inanılmaz bir direksiyon titremesi yaşıyorsun ama 140'dan sonra kesiyor.
Hafif sola çekme mevcuttu(jant-yay değişiminden sonra normal) Rot balansa soktuk çekme gitti fakat balas(titreme) devam ediyordu. Eski sistem bir rotçuya gittim, her tekeri tek tek havaya kaldırıp üzerinde balans yapıyor ve jantı ona göre alıştırıyor. Dün otobandaydım ve çok eksildi titreme. Tam geçmedi tabi onuda bir lastiğimde fındıklama var ona bağlıyoruz. Kışı atlatayım güzel bir takım lastik alacağım. Sana önerim ilk önce merkezin jant merkezine tam oturuyormu onu kontrol ettir, yokda ya bilezik yada Flash yaptır. Onlarda sorun yoksa üzerinde balans yaptır.

Velhasıl damdan düşmüşün halinden damdan düşmüş anlar ;)

Keyifli sürüşler, keyifli forumlar...

Öncelikle üşenmeden bana yardım edip bu uzun bilgilendirmeyi yazdığın için Teşekkür ederim Yasin.

Bende yay ve 17' jant kullanmaya başladığımdan beri 1-2 ay sola çekme yaşadım. Artık alışmıştım üflesem sola dönüyordu direksiyon :D

Neyse ki balansla o problem halloldu.

Ama titreme olayı çok kötü. Bilezik olmasına rağmen hiç azalmadan devam ediyor. Dediğin gibi yarın jantları bir kontrol ettireyim.

Bu arada aracını merak ettim ??? ;)

okann
31-01-2010, 18:24
Bi dk aracını biliyorum ;D

Altın rengi jant mavi bi 308 di değil mi ???

Yasin CCK
31-01-2010, 18:36
Ta kendisi :)

okann
31-01-2010, 18:46
Ben daha aracı ilk aldığımda nette senin aracın fotoğraflarını görmüştüm.

Far karartma yapmaya karar vermiştim sonra vazgeçtm :D

safaku
01-02-2010, 14:09
Arkadaşlar merhaba, hafta sonu İstanbul'a gidip geldim. Aynı titremeyi bende hissettim. 130'a kadar problem yok. Tam 130 civarları en çok hissedilen an. 130'u geçince azaldı gibi hissettim. Aracım daha 1500km'de. 2500'ü beklemeden bir ayar yaptırmayı düşünüyorum.

reisG
01-02-2010, 14:12
yaklşaık 3 hafta önce çok iyi bir lastik ustasın da balans ayarlarını yaptırdım. gitmemin sebebi içne çivi saplanmış sağ ön lastiği tamir ettirmekti. Şirketin tüm araçlarının lastik bakımlarını yapan ustaya 130-140 arası 308lerde olan titremeyi söyledim. daha önce de kulağıma geldi, dedi. Bende de oluyor bir el atarmısın dediğimde iyi bir balans ayarı ile çözülebilecğeini söyledi ve yaptı. 3 haftadır hiçbir sıkıntı yok.

GLR
01-02-2010, 14:51
Aynı sorunlar aynı araba :) Ben de genellikle tem kullanıyorum direksiyon bir şekilde titriyor frene basarsın titrer,yüksek hızda titrer,sağa sola çeker.Birini halledersin diğeri başlar benim üçü bir arada olduğuda olmuştu.En iyi yerlere götürüyorum ancak bu sorunu tam olarak hallettim diyemedim.Frene basınca oluşan titreme disklerden kaynaklansada o da bir şekil direksiyon titremesi sonuçta :DBu arada bu olayı tamamen 17 18 janta bağlamak yanlış olur ben orjinal 16 larla bu sorunları yaşıyordum zaten.Hatta 18 ile daha az yaşadım artık kaldırım vb gibi yerlere cıkmadığım için olabilir.

Yasin selam senin araçta chip tuning uygulaması var sanırım hatta club peugeot da konuşmuştuk Mehmet Gazihan ı tavsiye etmiştin daha önce.308 kullanıcısı azlığından yakınmıştın al sana bir sürü 308 kullanıcısı bu forumda :D

Yasin CCK
01-02-2010, 18:53
Yasin selam senin araçta chip tuning uygulaması var sanırım hatta club peugeot da konuşmuştuk Mehmet Gazihan ı tavsiye etmiştin daha önce.308 kullanıcısı azlığından yakınmıştın al sana bir sürü 308 kullanıcısı bu forumda :D

Selam Ahmet,

Evet benim araçta chip mevcut, yanlız ben aracın ikinci sahibiyim, ilk sahibi ile konuşmuş olabilirsiniz. Bahsettiğiniz usta meşhur bir ustadır. Şimdiye kadar aracımda chipten kaynaklı herhangi bir sorun yaşamadım. Sadece 308 kullanıcılarının çok olduğu bir yer değil burası. Birbirini anlayan, olgun insanların bir arada bulunduğu bir yer aynı zamanda ;)

techn1cal
01-02-2010, 19:02
yanlış jant ve lastik seçimi yapıyorsunuz arkadaşlar araca göre jant seçimi yapmıyorsunuz orjinal veya başka herhangi bir jant taksanız bunun ilk önce aracınıza tam olarak uygun olması gerekmekte pejo guurubuna uygun çok az jant modeli var genelde hep çift aplikasyon bunlardan kesinlikle kaçının

cmkrpck
03-02-2010, 10:57
bende de silecek titremesi var, hatta 2500 bakımında yaklaşık arabayı aldıktan bir ay sonra servise söyledim, silecekleriniz eskimiş, garantiden de değiştiremeyiz dediler,oysaki ben arabayı mayıs başında almıştım, haziran da 2500 bakımına götürmüştüm, hatta arabayı ilk aldığım gün bile o silecek titremesi vardı(sol silecek dik konma tam gelirken), ben bu konuyu bayağı bir araştırdım ankaradaki tüm servisler garantiden değiştiremeyiz dediler, ben hatta pejo türkiyey bile yaxdım bu konuyu ama hiç bir cevap alamadım, sileceklerin silmesinde de bir problem olmadığından halen 9 aydır öyle kullanıyorum, artık silecekler silmeyi bırakınca değiştirecem lastiklerini, yani özetle benim daha silecek suyum bitmeden nasıl oluyosa sileceklerim eskimiş arkadaşlar, bu konuda yapacak bir şey yok...

Ömer Gedik
03-02-2010, 11:16
Nasıl silecek eskimiş çok komik olmuşlar. İnsanı çileden çıkarır bu servisler...

reisG
03-02-2010, 11:32
banana tabir edilen yeni nesil sileceklere ve de bunun bayağı uzun boylusuna sahip bizim 308lerde sileceklerin tam dik konuma geldiği anlarda titreme veya cama tutunamama durumu olabiliyor bu hemen hemen tüm banana sileceklerde ve uzun boylu olanlarda olur ben 206'ma da banana takmıştım.soldaki büyük boylu olan tam dik pozisyona geldiğinde titreme tutunmama yapardı ama iyide silerdi. bence bu şekilde bir durum yaşıyorsanız bir problem değildir.

Ömer Gedik
03-02-2010, 11:43
reisG dikkat etim tam da sorun dediğin gibi bende böyle düşünüyorum. Sol sileceğimiz tam 70 cm bence oldukça büyük ve tek noktada sabit olunca üst ve altlarda titreşim oluşması normal.

ysf76
11-02-2010, 17:57
arkadaşlar bu direksiyon titremesi 120-130-140 gibi hızlarda değil,bende yavaş giderken oluyor.şöyle anlatayım.geçtiğimiz cumartesi bu olayı denemek için dayımın toyota corolla ya bindim.benim araç az bozuk yollarda bile bu titremeyi yapıyor.corolla yı aldım denedim.en ufak bir titreme yok.balans olayı değil bu ama.sanki direksiyon kutusundan kaynaklanan birşeymiş gibi gelmeye başladı bana.

okann
12-02-2010, 16:10
Evet arkadaşlar yeni jantlarımla beraber titreme yok oldu nerdeyse :)

Neymiş ; Çift aplikasyon vs. olan jantlardan kaçınmalıymışım :P

kahveciz
17-02-2010, 18:10
Benimde 22 000 de değişti.Valeo marka işçilik dahil 120 lira.

okann
17-02-2010, 19:58
Aracım 22.000'de ön fren balatalrım bitmek üzere.

Şoktayım nasıl bu kadar erken biter :o

hakan308
17-02-2010, 20:12
Aracım 22.000'de ön fren balatalrım bitmek üzere.

Şoktayım nasıl bu kadar erken biter :o

gene geç bitmiş ben 7000km de diskleri değiştirdim ;D

MaLi
17-02-2010, 20:16
bizim balatalarda çevreye zarar vermemesi açısından asbest yokmuş.
balatada asbest olmayınca ömrüde çok kısa oluyormuş.

okann
17-02-2010, 20:24
Hoppalaa :D

Çevreyi koruyacaz diye cep delik deşik oldu ;D

hakan308
17-02-2010, 21:00

dünyayı bizmi kurtarıcaz ya asbestten önce EGR ve katalizör iptali yapanlara bi çözüm bulsunlar

TanerHoca
17-02-2010, 21:13

sevgili mali avrupada 1990 lardan beri üretilen bütün balatalar asbestsiz.asbestli balata üretimi yasak.yani 7 binde biten balata da asbestsiz.60 binde biten balata da asbestsiz.

aşağıdaki linkte 308 ön fren balatası 68 lira ;)
http://www.otostart.com/index.php?option=com_otostart&task=arac&sid=FPV74BS66Z&likethis=kategori&filtre=76

Yasin CCK
18-02-2010, 00:00
Arkadaşlar balata, yağ - hava filitresi gibi küçük şeyler için servislere dünyanın parasını ödemeyin, Bir 200TL, bir 120TL demişsiniz yapmayın etmeyin arkadaşlar :-\

Aracımızın üzerinden çıkan marka TRW, yedek parçacıdan kendim aldım 60 TL, sanayide ustama taktırdım 15 TL. Sadece arka tabi...

Araştırın, taraştırın, paranız cebinizde kalsın ;)

reisG
18-02-2010, 10:15
Balata / disk problemi hususunda bu haftaki otohaber dergisinde okur mektupları köşesine yazılan bir mektup ve Onno ustanın cevabını aşağıya yazıyorum. bence çok net ve not güzel çözüme dönük bir cevap verilmiş.""""
""""
Mektup şöyle;
--2005 model BMW 316i(E46) sahibiyim.Aracımın ön fren disklerinde problem var. Aracın hızı 80 km/s'yi geçince frene basıldığında direksiyonda titreme yapıyor.Disklerin çizildiğini söyledikleri için 2 defa değiştirildi.Bir süre sonra aynı problem tekrar başgösterdi.Acaba problem disklerden mi ya da onları devamlı çizen problem nedir?----
Cevap ise şöyle
----2005 model olan BMW E46 316i aracınızda fren yaparken fren pedalında ve direksiyonda oluşan titreşimlerin ana nedeni disk çizilmesi değildir. Fren disklerinin üretim malzemesinin kalitesiz olması frenaj sırasında aniden ısınma ve sonrasında soğuma sonucunda çarpılmalara neden olur. Bu çarpılmalar daha çok yağışlı havalarda frenajda ısınan diskin sudan geçerken ıslanması ile daha belirgindir. Sonuç olarak ya kaliteli bilinen marka disk taktıracaksınız ya da çizildi denen disklerinizin yüzeylerini fabrikanın öngördüğü limiti aşmadan taşlatacaksınız.Isınma soğuma ve ardından sıcakken de sudan geçme sonucunda çarpılan diskin çarpılma limiti dolar ve artık bir daha çarpılmaz . Bu nedenle de eğrilerek çarpılan bir diskin limitler dahilinde yüzeyleri taşlanarak düzeltilir ve bir daha sorun yaşanmaz.

-Cevabı yazan Onno usta yani Ohannes Tatonyan REM oto servisin sahibidir. Kendisi pek çok turbo ve preformans sistemleri yapmış konusunda uzman bir kişidir. Belirgin bir şekilde belli markalara karşı çok yakın belli markalara karşıda çok uzak olup o markaları ciddi şekilde kötülemesinden dolayı ben bu huyunu sevmem ama teknik bilgisi son derece üst düzeyde olan saygı duyulacak bir motor ve mekanik ustasıdır.

Yasin CCK
18-02-2010, 12:06
Tamam işte Onno ustada benimle aynı kafada ;)

2 defa disk değiştirilirmi ya, bu nasıl bir mantıktır!? Biliyorsunuz ki özellikle servislerde USTA eksikliği ve kazancın ön planda olması nedeniyle bir parçanın onarımı yapılmaz, değiştirilir. Aynısını yenisiyle değiştirmek ustalık değildir! Onno usta ne diyor; değiştirmeyin taşlatın.. Bu en klasik disk düzeltme yönetimidir. Şimdi bunu servise söylerseniz yok efendim çok zararlı, kesinlikle tavsiye etmiyoruz gibisinden hikayeler anlatacaklardır.

Sözün özü elektronik ve yazılımsal sorunlar hariç, MEKANİK arızalarda servislere pek güvenmeyin.

Bu arada ReisG sana katılıyorum, Onno Usta Tükiye'nin en başarılı ve kendini en çok geliştirmiş ustalarından biridir. Benim 308'e Chip Tuning yazılımı Onno Ustanın yetiştirdiği bir arkadaş yapmış ;)

safaku
19-02-2010, 08:27
Hafta sonu balans yaptırdım. Ancak dün akşam test etme imkanı buldum. Fakat 130 civarına gelince aynı titreme devam ediyor. Bir de sanki aracım yolda düz gitmiyor. Belli bir mesafede sola doğru çekiyor. Balans yaptırdığım yer sıfır araçta rot bozuk olmaz deyip rotlara bakmadı ama sizce ona da baktırsak mı?

Burak
19-02-2010, 10:08
Hafta sonu balans yaptırdım. Ancak dün akşam test etme imkanı buldum. Fakat 130 civarına gelince aynı titreme devam ediyor. Bir de sanki aracım yolda düz gitmiyor. Belli bir mesafede sola doğru çekiyor. Balans yaptırdığım yer sıfır araçta rot bozuk olmaz deyip rotlara bakmadı ama sizce ona da baktırsak mı?

Ne alakası var ya, bir çukura v.s girersin rot mot kalmaz, kullanımla alakalı birşey bu.

reisG
19-02-2010, 10:29
Bende 130-140 arası olan ve 130 altına indiğinde veya 140ın üzerine çıktığımda kesilen direksiyon titremesini yaklaşık 1,5 ay önce balans ayarlarını çok iyi bir ustada yaptırarak çözdüm şuanda araç tren katarı gibi gidiyor. Usta bizim şirketin tüm araçlarının lastik vb. işleri ile uğraşan bir adamdı.
Okan da jantları değiştirdikten sonra düzeldi demiş jantlar değiştirirken tabii ki iyi bir balans ta yapılmıştır. ve olay çözülmüştür.

safaku
20-02-2010, 22:10
Arkadaşlar merhaba, benim titreme aynen devam ediyor. Bugün tekrar gittim, balanslar tekrar kontrol edildi ve sonrasında usta ile çıktık test sürüşüne. 130'a varınca o da gördü titremeyi ve daha ayrıntılı inceledi. Jant bijon delikleri ile disk bijon deliklerinin tam karşılık gelmediğini ve bundan kaynaklanabileceğini söyledi. Anlayacağınız çok moralim bozuldu. Gelecek hafta sonu 2500 kontrolüne servise gideceğim. Umarım onlar bir çözüm bulur.

Ömer Gedik
21-02-2010, 23:25
safaku sanırım jantların orjinal. Disk ve jant bijon deliklerinin uymaması gibi bir durum olamaz. Bence Usta maalesef uydurmuş.

okann
22-02-2010, 01:34
Arkadaşlar geçen akşam emin olmak için tekrar teste çıktım. 130'da titreme yapmadı.

Daha da yükselltim hızı. Ama gayet rahattım. Titreme sağa-sola çekme hiçbirşey kalmadı. O0

Önerim ; Kesinlikle aracımıza uygun olmayan, çift aplikasyon, Dandik çin malı jantlar vs. kullanmayalım. :D

safaku
22-02-2010, 08:19
Evet Ömer hocam, jantlarım orjinal. Dediğin gibi atmış olabilir. Baya bir ilgilendi adam ama ilgi yeterli olmuyor işte. Hafta sonu 2500 kontrolü var aracımın. Servise bir gidelim bakalım, sonra tırmalamaya devam...

Ömer Gedik
22-02-2010, 10:17
İstanbulda isen sorunu çözmek için bir ara bir çalışma yapalım. Lastik üzerine şirketimiz var. Balansı tutturabilmek için uğraşırız.

BahadırALTUN
22-02-2010, 10:53
Lastikleriniz ne marka

safaku
22-02-2010, 11:48
Lastikler conti, aracın orjinal lastikleri. İzmit'te oturuyorum ama İstanbul'a geldiğim zaman uğramak isterim doğrusu...

Ömer Gedik
22-02-2010, 12:16
Bende izmitte okuyorum. Saat ve gün müsait olursa beraber ilgilenebiliriz balans durumuyla...

umutozerkoca
02-03-2010, 22:49
arkadaşlar meraba bende 2009 308 auto6r sahibiyim yuksek hızlarda fren yapınca direksiyon tıtremesi sorununu 2.500 den benri yasıyorum ve aracım 20.000 oldu hala sıddetler devam edıyor serviste balatalar değistı 2 kere disk taslandı ve 1 kere dısk degıstı ve adını tam hatırlamıyorum bılyalar fln degıstı ve orun hala devam edıyor hatta artık duz yolda 120 km hıza ulasınca fren yapmadan fln titremeye basladı cok severek aldıgım aracımdan gıttıkce sogumaya basladım ve sanırım peugeotla mahkemelil olucam bu sorunu asabılen varmı 16 inç orjınal jantlara sahıbım ve sakın araba kullanırım sanırım bu kronık bı sorun ne yapmam gerek sizce ??

hakan308
02-03-2010, 23:51
arkadaşlar meraba bende 2009 308 auto6r sahibiyim yuksek hızlarda fren yapınca direksiyon tıtremesi sorununu 2.500 den benri yasıyorum ve aracım 20.000 oldu hala sıddetler devam edıyor serviste balatalar değistı 2 kere disk taslandı ve 1 kere dısk degıstı ve adını tam hatırlamıyorum bılyalar fln degıstı ve orun hala devam edıyor hatta artık duz yolda 120 km hıza ulasınca fren yapmadan fln titremeye basladı cok severek aldıgım aracımdan gıttıkce sogumaya basladım ve sanırım peugeotla mahkemelil olucam bu sorunu asabılen varmı 16 inç orjınal jantlara sahıbım ve sakın araba kullanırım sanırım bu kronık bı sorun ne yapmam gerek sizce ??

yapılcak bişey yok başa gelen çekilir

okann
02-03-2010, 23:57

Merhaba ben bu sorunu çok yaşadım tam 20 bin km :)

16 jant yaptı, 17 jant taktım oda yaptı. Şimdi 18 kullanıyorum geçti :) Nedenini çözebilmiş değilim :(

Abdullah
03-03-2010, 08:50

yapılacak birşey var arkadaşlar ben de bu sorundan müzdariptim daha önce de yazmıştım bu sorun hakkında yeni bir konu açacağım diye fakat bu ara vaktim yok foruma pek fazla giremiyorum. Neyse sonuç olarak Aktif-İriyıl İstanbul/Libadiye caddesinde servisten Yavuz Çifçi yi bulun ve benim ismimi söyleyip sorundan bahsedin o bakacaktır eğer benim araca uyguladığı sistem olursa hiç bir titreme felan gibi sorununuz kalmaz.

Saygılarımla...

umutozerkoca
04-03-2010, 00:40
verdigin bilgi için tesekkur ederım ama ben ankarada yasıyorum ve ıstanbula gıtme sansım pek yok aracına ne gıbı işlemler yaptı ogrenebilirmiyim??

toper
09-03-2010, 12:05
308 auto 6R aaçlarda fren balataları kaç km'de değişiyor bilginiz varmı acaba ???

TanerHoca
09-03-2010, 12:15
benim bildiğim bunu km den çok balataların durumu belirliyor. yani 10 binde de değişebilir.40 binde de ...

Abdullah
09-03-2010, 12:21
3000 de değişen bile var Taner Hocam ın dediği gibi hem balata durumu hemde kullanım farklılıklarına göre KM değişiyor ama Auto 6R ler de manuel den daha erken değişiyor genel olarak çünkü devamlı gaz fren ;D

GLR
09-03-2010, 12:25
Tamamiyle kullandığınız yol şartları ve kullanıcı faktörü belirler balataların değişim süresini.Ben 24 bin ve 46 bin km olmak üzere iki kere değiştirdim.sonuna kadar bitmesine izin vermeden değiştirdim ikisinde de.kullandığınız yol şartları çok önemli dediğim gibi.40 45 bin km de gider yoksa.Ben balataları ömrünün sonuna kadar kullanma yanlısı değilim.150 lira için riske girmeye değmez...

TanerHoca
09-03-2010, 12:28
Ben balataları ömrünün sonuna kadar kullanma yanlısı değilim.150 lira için riske girmeye değmez...

glr haklı.bu durumda bitik balataların disklere vereceği zarardan ötürü zaten daha fazla ekonomik kayıba yol açarsınız.
artı can güvenliğiniz hepsinden önemli...

Abdullah
09-03-2010, 12:32
Ben balataları ömrünün sonuna kadar kullanma yanlısı değilim.150 lira için riske girmeye değmez...

glr haklı.bu durumda bitik balataların disklere vereceği zarardan ötürü zaten daha fazla ekonomik kayıba yol açarsınız.
artı can güvenliğiniz hepsinden önemli...

aynen zaten çoğu araçta titreme problemi var bide diskleri eğdin mi yandın.

TanerHoca
09-03-2010, 13:05
uzun lafın kısası sevgili toper servis balatalarınıza bir göz atacak değişip değişmemesi gerektiğini size söyleyecek.km şartı yok.

mistiks
09-03-2010, 13:39
Kullanıma bağlı ama ortalama olarak 60.000 ila 70.000 km

toper
09-03-2010, 17:33
Bmw'lerde bir sensör vasıtası ile inceldiğinde kilometresi kilometresine bildiriyordu o zaman şu an 20000 kmdeyim 25000 de bir ölçtürecez herhalde. cevaplar için teşekkürler

BahadırALTUN
09-03-2010, 17:58
407 lerde balata aşınma uyarısı var. Balatala bitmeye yakın aşınma uyarısı ekrandan uyarı veriyor ve her çalıştırmada hatırlatıyor.
Ancak 308 i bilmiyorum.

otmotvmhndsi
09-03-2010, 18:38

60-70 bin hiç sanmıyorum ancak maks 45-60bin arası olabilir. Ancak orjinal Bosch balatalar oldukça yumuşak ve biraz erken bitiyor, 30bin'i geçen nadir dir...

TRW balatalar ise biraz daha sert ancak daha dayanıklıymış. Ömer 30 binde Orjinal Bosch ları, 75 binde ise TRW leri değiştirmişti...

okann
09-03-2010, 18:41

60-70 bin hiç sanmıyorum ancak maks 45-60bin arası olabilir. Ancak orjinal Bosch balatalar oldukça yumuşak ve biraz erken bitiyor, 30bin'i geçen nadir dir...

TRW balatalar ise biraz daha sert ancak daha dayanıklıymış. Ömer 30 binde Orjinal Bosch ları, 75 binde ise TRW leri değiştirmişti...

Benim Bosch'lar 22.500'de bitti yarın değiştiriyorum :-\

otmotvmhndsi
09-03-2010, 20:10
Ben 21,500 deyim 30bin'i rahat göreceğim ama 45bin dayanırmı zaman gösterecek... Kışlıkları çıkartmaya gittiğim zaman detaylı foto-analizimi yapar buradan paylaşırım...

Yasin CCK
09-03-2010, 20:22
Arkadaşlar daha öncede konuşmuştuk bu konuyu,

Lütfen servislere gidip 150TL harcamayın, aracın üzerinden çıkan orjinal balata markası TRW, yedek parçacıda fiyatı 50-60TL arası, herhengi bir ustaya taktırıp işçilik 10-20TL..

Arada 2 kat fark var ve inanılmaz kar marjı! Lütfen servisleri bu kadar zengin etmeyin.

Kazasız belasız, frenlerinizin uzun süre dayandığı sürüşler dilerim;)

otmotvmhndsi
09-03-2010, 20:25
Arkadaşlar daha öncede konuşmuştuk bu konuyu,

Lütfen servislere gidip 150TL harcamayın, aracın üzerinden çıkan orjinal balata markası TRW, yedek parçacıda fiyatı 50-60TL arası, herhengi bir ustaya taktırıp işçilik 10-20TL..

Arada 2 kat fark var ve inanılmaz kar marjı! Lütfen servisleri bu kadar zengin etmeyin.

Kazasız belasız, frenlerinizin uzun süre dayandığı sürüşler dilerim;)

Küçük bir düzeltme : Aracın üzerinden çıkan balatalar önler Bosch - arkalar TRW. Ancak TR'ye yedek parça olarak servisler dahil kimse Bosch balata getirmiyorlar. İlginç. Ancak servislerde TRW takıyorlar. Ayrıca TRW de oldukça kaliteli ürünleriyle tanınan ALMAN malı bir üründür...

Yasin CCK
09-03-2010, 21:03
Düzeltme için teşekkürler Berker, doğru ama eksik söylemişim ;)

Ama markadan çok servislerin yüksek fiyatlarına dikkat çekmek istedim...

Abdullah
09-03-2010, 21:19
bu TRW balataları benim servisteki ustaya bahsettim. Daha doğrusu benim balatalar bitmişti bende Bosch taktırmıştım tanıdık bir ustaya hemde orjinalini almıştık. Servisteki usta yan sanayi onlar dedi. Bende TRW varmış dedim daha sertmiş daha uzun ömürlüymüş dedim. Oda daha uzun ömürlü olabilir fakat sert olduğu için diski bozma riski var demişti. Şimdi arkadaki balataların TRW olduğunu duyunca çok şaşırdım doğrusu.

Yasin CCK
09-03-2010, 21:46
bu TRW balataları benim servisteki ustaya bahsettim. Daha doğrusu benim balatalar bitmişti bende Bosch taktırmıştım tanıdık bir ustaya hemde orjinalini almıştık. Servisteki usta yan sanayi onlar dedi. Bende TRW varmış dedim daha sertmiş daha uzun ömürlüymüş dedim. Oda daha uzun ömürlü olabilir fakat sert olduğu için diski bozma riski var demişti. Şimdi arkadaki balataların TRW olduğunu duyunca çok şaşırdım doğrusu.

Sana usta ayağı yapmış dostum :D

Yada TRW'nin bu özelliğini bilmiyor Peugeot yetkilileri ;D

okann
09-03-2010, 23:06
Arkadaşlar Ön fren balatalrı için 196 TL fiyat verdiler.

Aranızda fiyat konusunda bilgisi olan varmı?

otmotvmhndsi
09-03-2010, 23:36

196TL Parça fiyatı değildir. İşçilik dahil fiyatıdır muhtemelen. Parça fiyatı 105TL+kdv gibi birşey olması lazım...

Yasin CCK
09-03-2010, 23:39

Arkaları sanayide işçilik dahil 75 TL ye değiştirdim. Arkaların fiyatını bilmiyorum ama 196 TL çok fazla geldi..Yukarıda yazdıklarımı tekrar yazmak istemiyorum!

Okan, eminim servis dışında çok daha uygun bir fiyata yaptırabilirsin..Bile bile lades olmayın...

okann
09-03-2010, 23:43

Arkaları sanayide işçilik dahil 75 TL ye değiştirdim. Arkaların fiyatını bilmiyorum ama 196 TL çok fazla geldi..Yukarıda yazdıklarımı tekrar yazmak istemiyorum!

Okan, eminim servis dışında çok daha uygun bir fiyata yaptırabilirsin..Bile bile lades olmayın...

Bende servisde değiştirmeyi düşünmüyorum. Hani mantıklı bi açıklamaları olsa tamamda. Aynı parça heryerde 80 TL. Bi Usta 20 TL'ye taksa. 100 TL.
Adamlar kafadan 100 TL fazla fiyat çekiyorlar.

Eren
10-03-2010, 00:16
200 tl gb bir miktarı ödemeyin, aynı balatayı dışarıdan 70-80 tl ye alıp, taktırabilirsiniz..Maksimum ödeyeceginiz tutar 100tl olur..Velhasıl yarıyarıya..

safaku
18-03-2010, 13:26
2500 bakımında İzmit Haldızlar Oto da titreme sorunumu giderdi arkadaşlar. Şikayetimi ilettikten sonra ilk balans ayarında titreşim inanılmaz arttı. Hemen test sürüşüne çıktık. 2. balans ayarında titreşim yok oldu. Yaklaşık 1 aydır hiç hissetmedim bir daha.

Ömer hocam sana da cevap yazamadım kusura bakma. İlgin için teşekkür ederim. Şu an şikayetim kalmadı gibi ama müsait bir gün tanışmak isterim. Bende Kocaeli Ünv. mezunuyum bu arada...

reisG
18-03-2010, 15:44
Demek ki iyi bir balans ayarını işin ehli yapınca sorun kalmıyor bende de sorun böyle çözülmüştü.

Abdullah
18-03-2010, 15:53
Demek ki iyi bir balans ayarını işin ehli yapınca sorun kalmıyor bende de sorun böyle çözülmüştü.

Reis abi ben bir aksilik çıkmaz da şu jantları takarsam senin balanscıya uğramam gerekicek büyük ihtimalle çünkü titreme yapacağını düşünüyorum. Hadi hayırlısı.

Ömer Gedik
18-03-2010, 23:29
safaku hangi bölüm merak ettim. Ben Makina Müh. 4. sınıfım.

Bende balans sıkıntısı çekmeyenlerdenim. :)

safaku
19-03-2010, 08:11
Ben Elektrik Müh. 2001 mezunuyum. Merkezde başladık deprem sonrası Vinsan da bitirdik.

reisG
19-03-2010, 08:31

Reis abi ben bir aksilik çıkmaz da şu jantları takarsam senin balanscıya uğramam gerekicek büyük ihtimalle çünkü titreme yapacağını düşünüyorum. Hadi hayırlısı.

Tamam birlikte gideriz. benim ofise çok yakın zaten.

hakan308
19-03-2010, 08:34

Merhaba ben bu sorunu çok yaşadım tam 20 bin km :)

16 jant yaptı, 17 jant taktım oda yaptı. Şimdi 18 kullanıyorum geçti :) Nedenini çözebilmiş değilim :(

demekki 19 ve ya 20 taksanız hiç mi hiç problem kalmayacak ;D

BahadırALTUN
19-03-2010, 08:42
Ankara' oturan arkadaşlar. Şasmaz sanayi sitesi tarafında çok iyi bildiğim bir usta var. Ben bütün jant lastik balans işimi orada yaptıryorum. Denemek isteyenlere iletişim bilgilerini bildiririm.

okann
19-03-2010, 08:56
Bu konuyu açan kişi olarak tekrar konuya döneyim :D

Lincancabur'lar da ne titreme ne sağa sola çekme kaldı. + Hafif alaşım olduğu için arabayı yormadığını hissediyorum :)

Abdullah
19-03-2010, 09:29

Tamam birlikte gideriz. benim ofise çok yakın zaten.

tamamdır abicim.

Gökay
22-03-2010, 19:37
Arkadaşlar şimdi olaya bi nokta koyalım yada virgülle dewam edelim ?

Sorununu çözen arkadaşlar anladığım kadarıyla ısrarlı bir dizi balans operasyonundan sonra soruna çözüm buldular.

Fakat henuz bilmediğmiz @Abdullah arkadaşımızın Aktif-iriyıldaki Yavuz ustanın buldugu çözümde var.Pejo ilgileniyor vs. dediyse balans ayarından ibaret değil yada ne acaba?

Bende henuz sorun yok 1700 km.de aracım ama kesin olacaktır.Konuya hakim olalım ki başk arkadaşlarada fayda dokunsun :-*

Abdullah
23-03-2010, 00:46
Arkadaşlar şimdi olaya bi nokta koyalım yada virgülle dewam edelim ?

Sorununu çözen arkadaşlar anladığım kadarıyla ısrarlı bir dizi balans operasyonundan sonra soruna çözüm buldular.

Fakat henuz bilmediğmiz @Abdullah arkadaşımızın Aktif-iriyıldaki Yavuz ustanın buldugu çözümde var.Pejo ilgileniyor vs. dediyse balans ayarından ibaret değil yada ne acaba?

Bende henuz sorun yok 1700 km.de aracım ama kesin olacaktır.Konuya hakim olalım ki başk arkadaşlarada fayda dokunsun :-*

jakar1 bazı araçlarda sorun balans ama bazılarında ise sorun çözmünü bilmediğimiz yavuz ustanın uyguladığı yöntem çarşamba günü Allahtan birşey olmaz ise servise uğramayı planlıyorum tekrar soracağım çözümde bir gelişme var mı? Peugeot Türkiye ne dedi diye soracağım kendisine.

BahadırALTUN
30-03-2010, 20:47
Bizim 308 araçtaki Fren balataları önde Bosch arkada Trw tüm 308 araçlar böylemi ? Neden ikiside aynı değilki önlere Bosch arkalarada Trw mi ucuz fiyat verdi acaba? Birde standart jantlar çokmu çabuk eğiliyor ne? hanımınki eğilmiş düzeltirdim. 407 yaz lastiklerine geçerken gördükkü onunda bir jantı eğilmiş. Oda düzeltildi. Jant eğilmesi yaşayan varmı başka ?

http://img143.imageshack.us/img143/4813/img0139dw.jpg

http://img715.imageshack.us/img715/8717/img0138s.jpg

http://img532.imageshack.us/img532/5233/img0140hz.jpg

otmotvmhndsi
30-03-2010, 21:02
Evet Bahadır Abi,

Tüm 308 lerde Fabrikasyon olarak Önler Bosch Arkalar TRW. Bu garipliğin yan sıra serviste orjinal diye takılan Ön Balata ise ne TRW ne Bosch ;D

Jantlar konusuna birşey diyemiyeceğim aslında bilmiyorum yamukluk var mı yok mu ancak babamın bana söylediğine göre geçen gün ben önde o arkada seyir halinde iken Sol Arka Teker'im yalpalıyormuş... Servise gidemedim vaktim yok gün içinde ama bu cumartesi bir gitmeyi düşünüyorum.

Yalpalama'nın nedenleri ne olabilir acaba bilen var mı ???

TanerHoca
30-03-2010, 21:05
bahadır benim araçta ön ve arka balataların her ikiside de TRW.
forumda daha önce 308 lerle ilgili ön arka değilşik balata kullanılması mevzuu olduğunda özellikle bakmıştım benimkilere.

mygold
30-03-2010, 21:09
berker yalpalama olsa aracın içerisinde sarsıntıdan duramazsın ve sen zaten hissedersin bunu . bence o lastigindeki bir kirlilik yada göz yanılması olabilir.
sarsıntı varmı aracında?

otmotvmhndsi
30-03-2010, 21:17
berker yalpalama olsa aracın içerisinde sarsıntıdan duramazsın ve sen zaten hissedersin bunu . bence o lastigindeki bir kirlilik yada göz yanılması olabilir.
sarsıntı varmı aracında?

110-120 lerde maks sürüyorum zaten o zaman bile sarsntı olmuyor. Geçen gün otobanda biraz yüksek sürate çıktım 160-180 arasında gittikçe artan bir titreşim ve enine bir sallanma hissi oldu giderek artan, 180-200 arasında ise neredeyse yok denecek kadar azaldı. Belli aralıkta yapıyor yani...

mygold
30-03-2010, 21:41
anlaşılan sarsıntı var. o zaman servise gideceksin berker kardeşim.
şoyle bi ihtimalleri degerlendirirsek
-lastik basıncı degerınde olmayabilir.
-jantta egilme olabilir
-lastik balon yapmış olabilir( kışlıklar mı takılı)
-balans bozulmuştur
ne dersin berker?

otmotvmhndsi
30-03-2010, 22:18
anlaşılan sarsıntı var. o zaman servise gideceksin berker kardeşim.
şoyle bi ihtimalleri degerlendirirsek
-lastik basıncı degerınde olmayabilir.
-jantta egilme olabilir
-lastik balon yapmış olabilir( kışlıklar mı takılı)
-balans bozulmuştur
ne dersin berker?

Tek sebep bence Balans. Zaten %100'lük bir Balans yapılamadı şu benim Kışlıklara... Göz yanılgısıda olma ihtimali var. Yarın arkadaşlarımdan birinin arabasını ben sürerim, arkadaşım benimkini sürer bir takip yapar birde ben bakarım şu sol arka tekere.

Lastikler balon yapmamış; hem içten hemde dıştan detaylı inceledim. lastik Basıncı 33psi.

ali-34
10-04-2010, 23:44
Jant eğriliği olduğu zaman lastiğin hava kaçırdığı doğru mu ??

Abdullah
10-04-2010, 23:46
Jant eğriliği olduğu zaman lastiğin hava kaçırdığı doğru mu ??

doğru arkadaşım eğer jant eğriyse lastiğin hava kaçırır ama bu eğrilik balans olarak algılanmamalı bildiğin jantın bayağı eğilmesi.

GLR
11-04-2010, 02:19
Ali-34 anladığıma göre İstanbul da yaşıyorsun.Jantlarının eğilmesi gayet normal inen lastiğine hava basmak yerine git paraya kıy balans yaptırırken düzeltsinler. :D :D

Ömer Gedik
11-04-2010, 09:47
Ali-34 anladığıma göre İstanbul da yaşıyorsun.Jantlarının eğilmesi gayet normal inen lastiğine hava basmak yerine git paraya kıy balans yaptırırken düzeltsinler. :D :D

Abi yok artık bizim aliye mi söyledin bunu :D ilk buluşmada ki beyaz 308 i hatırlamıyor musun?

ali-34
11-04-2010, 13:04
Ahmet ne adamsın ya ;D Sol arka lastik basıncı ayda bir gözle görülür şekilde düşüyor öyle duymuştum jant eğriliğinden olur falan diye de sorayım dedim. 1.000 km sonra bakımım var o sırada yaptırırız artık balasını falan =)

GLR
11-04-2010, 13:40
Biliyoruz Ali olduğunu. :D Olum git 1 saatlik bile işi yok en kaliteli yerin senden alacağı fiyat balans dahil 70 lira.Ben geçen iki tane jant ayrıca balansı 110 a yaptırdım.Öyle 1000 km sen ben gezeriz anca. ;D Ayrıca jant ebatı büyüdükçe aramızdaki duygusallıkta artıyor...

ali-34
11-04-2010, 14:57
Yav ben sebebini bilsem niye yaptırmayayım sebebini sorduk gider yaptırırız 70 lirasında değiliz ;D

Abdullah
13-04-2010, 14:57
arkadaşlar Yavuz Usta ile görüştüğüm üzere. Titreme konusunda öncelikle şunu söylemeliyim. Benim bahsettiğim titreme frene basınca oluşan titremenin çözümü. Ayrıca yolda giderken titremeyi ise Yavuz Usta 2 kere balans yaptırmaya gerek yok biz tek seferde hallediyoruz dedi. Eğer bu sorundan müzdarip arkadaşlar var ise Aktif-İriyıl dan Yavuz Ustayı bulmaları yeterlidir.

Ömer Gedik
14-04-2010, 00:45
Frene basınca direksiyon titremesi ile ilgili artık diskten kaynaklı değil diye düşünmeye başlamışken ustamla da konuşmamın üzerine hem fikir olduğumuzu gördüm. Farklı disk markasında da aynı sorunu yaşayan bir kullanıcı olarak bu işi daha detyaylı araştıracağım. Muhtemel sorunumuz porya ve bilya...

Belirli hızda oluşan titreme lastik veya janttan oluşmakta bunun için aile şirketmizde çözüm üretebiliriz. Lastik-Jant-Akü bölümünden ilgili konuyu inceleyebilirsiniz.

safaku
02-05-2010, 21:06
Benim titreme olayım geçti derken 1 veya 2 hafta sonra tekrar başladı. Hatta İzmit - Ankara - İzmit yolu bitmek bilmedi. Tabii ki tekrar servisin yolunu tuttum. Ön fren balataları ve diskler değişti. Yaklaşık 1 aydır problemsiz devam ediyorum.

AYKUL
15-05-2010, 14:13
ARKADAŞLAR BENDE BUSORUNLARI YAŞADIM 2009 MODEL PEUGEOT 308 ARACIM VAR 4 KEZ FİREN DİSK DEGİŞTİ SONUNDA PEUGEOT GENEL MERKEZE ALDILAR YENİ DEĞİŞİK BİR DİSK TAKTIKLARINI SÖYLEDİLER 10 000 KM KULLANDIM POROPLEM YOK İNŞALLAH OLMAZ YALNIZ DİĞER SORUN BALANS TUTMUYOR O ÇÖZÜLMEDİ SERVİSE GİTMETTEN BIKTIĞIM İÇİN GİTMEK İSTEMİYORUM.130 KM SURATTİ GEÇİNCE DİREKSİYONDAKİ TİTREME DEVAM EDİYOR.ASLINDA BUSORUNLARI YAŞAYANLAR BİR ARAYA GELİP MAHKEMEYE VERE BİLİRİZ.

Ömer Gedik
15-05-2010, 15:04
Merhaba Öncelikle hoşgeldiniz.

Kendinizi ve aracınızı aracım bölümünde paylaşırsanız seviniriz. Ayrıca yanlış anlaşılmalara sebep olabilidiğinden lütfen küçük harf kullanalım.

Ömer Gedik
16-05-2010, 11:19
105,000 bakımında aracımı Baykaralar Otm. e götürdüm. Bana frende titreme sorununu kendilerinin çözdüğünü ama müşteriye söylemediklerini söyledi. O zaman sorunumu çözün dedim. Bana balatalarınızın ömrü azalmış balataları değişip öyle çözebiliriz dedi. Bu servislere ne diyeceğimi inanın bilmiyorum. Neymiş ben müşteirymişim bana sorunu söyleyemezmiş. Afedersiniz ama böyle dangalaklık olmaz.

TanerHoca
16-05-2010, 11:56
105,000 bakımında aracımı Baykaralar Otm. e götürdüm. Bana frende titreme sorununu kendilerinin çözdüğünü ama müşteriye söylemediklerini söyledi. O zaman sorunumu çözün dedim. Bana balatalarınızın ömrü azalmış balataları değişip öyle çözebiliriz dedi. Bu servislere ne diyeceğimi inanın bilmiyorum. Neymiş ben müşteirymişim bana sorunu söyleyemezmiş. Afedersiniz ama böyle dangalaklık olmaz.

:D :'( :D :'( :D :'(

gülsem mi ağlasam mı karar veremedim ???

Ozan
28-05-2010, 07:20
Fren balatalarının jant üzerine bıraktığı yoğun tozdan muzdarip olan arkadaşlar.
Sorunu %50 civarında azalttım.
Geçen gün aracı yıkarken jantları yıkadıktan sonra jantlara cila uyguladım.Bildiğiniz CBS Belco.
Toz bulutu yaklaşık %50 kesildi.
Tavsiye ederim...

Ömer Gedik
28-05-2010, 07:37
Ozan abi Wax uygulayıp koruma altına alınabilir. Ben sınavlarımdan sonra araca bir detaylı temizlik boya bıkımı ve koruma düşünüyorum. O esnada tek tek lastikleri söküp jant içleriyle beraber temizleyip korumasını atıcam. :D

Ömer Gedik
28-05-2010, 07:46
Bu arada Fren balatalarına servisler 30000km de balatalarınız bitmiş diyor. Ama ben onun üzeirne 15,000 daha gidiyorum.

Zaten servise kalsa 60,000 de alternatör seti değişip bir ton para verecektim.

Ozan
28-05-2010, 07:53
Bu arada avatarında izinsiz arabamın resmini kullandığın için seni avukatlarıma havale ettim.
Dava süresince avukatlarımla görüş lütfen.

Ömer Gedik
28-05-2010, 08:10
Ozan abi sorun değil neyse cezamı çekeriz :D

otmotvmhndsi
28-05-2010, 10:05
Fren balatalarının jant üzerine bıraktığı yoğun tozdan muzdarip olan arkadaşlar.
Sorunu %50 civarında azalttım.
Geçen gün aracı yıkarken jantları yıkadıktan sonra jantlara cila uyguladım.Bildiğiniz CBS Belco.
Toz bulutu yaklaşık %50 kesildi.
Tavsiye ederim...

Jantlara elbette cila sürülür... Ancak içeriği ısıya dayanıklı olması gerekli, malum jantlar frenler yüzünden baya ısınıyorlar... Bu nedenle sentetik sealantlar kullanmak gerekli.

Benimde alıp daha kullanmaya fırsat bulamadığım Chemical Guy's JetSeal109 DW forumda oldukça beğenilen bir ürün. 1 hafta içinde kendi aracıma komple bir bakım uygulayacağım, tabiki jantlarımıda ihmal etmeyeceğim...

MEK
28-05-2010, 14:37
Jant eğilmesi yaşayan varmı başka ?

150-160 km hızla giderken çukura düşmemim ardından sol ön lastiğim yarıldı, ön jantlarım eğrildi...
yeni lastik aldım, jantları düzelttirdim, balans ayarı yaptırdım...

BahadırALTUN
28-05-2010, 16:12
150-160 km hızla giderken çukura düşmemim ardından sol ön lastiğim yarıldı, ön jantlarım eğrildi...
yeni lastik aldım, jantları düzelttirdim, balans ayarı yaptırdım...

Geçmiş olsun . 150-160 km hızla çok tehlikeli bi olay atlatmışsınız.

Şu an bunları yazabilmiş olmanız size bir şey olmadığı anlamına gelirki bunda da Peugeotun olumlu katkısı vardır sanırım.

Tekrar geçmiş olsun.

MEK
03-06-2010, 08:43
teşekkür ederim
gerçekten benim için zor bir andı...
siz siz olun Doğubayazıt yolunda gece yolculuk yapmayın :)

toper
14-07-2010, 14:00
Bugün ön ve arka fren balatalarını değiştirdim. serviste sırf önlere 195 tl istediler ben ise markası TRW olarak önlere 75 tl arkalara 45 tl ödedim 40 Tl'de işçilik verdim bana toplamda ön ve arka 160 Tl'ye mal oldu Serviste yaptırsaydım 315 Tl verip (arabanın yanına giremezsiniz-sabah bırakın akşam verebiliriz çok yoğunuz afra tafra kdv fatura vs.vs.vs.) paramla rezil olacaktım.

Gökay
14-07-2010, 14:20
Şimdi bazılarımızın araçları garanti dahilinde ya hani...Fren balatası yada disk değişimi gibi bir olayı kendi ustamıza yaptırırsak garanti bozulurmu?

Yarın benimde bitecek keklenmeye niyetim yokta...

Ömer Gedik
14-07-2010, 16:03
Arkadaşlar,

Araçlarımızın frenlerine garantiden bir prosedür uygulamıyorlar haliyle özel servisinizde bu işlemleri yapmanızı öneririm. Ama bilinçli insanlar olması şart yoksa hiç tahmin edemeyeceğini yerlerde sorun olacaktır.

Birde Fren balatası alan arkadaşlar TRW yi uygun fiyata alabilirsiniz tabi ki ama bunlar Orjinal kalitesini ne yazık ki yakalayamıyorlar. Şimdi denebilir ki TRW de zaten Tedarikçi. Fakat Peugeot'un getirdiği markalar değişebiliyor ayrıca zaten dışarıda satılan aynı marka balatalar farklılık gösterir. Orjinal balatalar daha yumuşaktır ve ses sorunu yaşamazsınız.

Gökay
01-08-2010, 20:17
Tecrübeleri yazalımkı birilerine faydalı olsun dimi :)

Şimdi bende servise , 130km civarı oluşan titreme için gittim.
Bana sağ yada sol bilemiyorum hangisi jantların birinden balans mıknatısının düştüğünü sebebin bu olduğunu, onu takıp balans yapıldığını söylediler.

Dün sabaha karşı Sabiha Gökçen Havalimanına gidip gelirkene biraz yardırdım yol boş olunca.Hakikatten titreme falan kalmamış. ;)

Şimdi buraya kadar herşey güzel ama benim anlamadığım şurası var?

Servise aracımı bıraktım (eşim yanımdaydı )yukarı atolyeye çıkmadım yani ve aracımı kameralardan takip ettim bekleme salonunda.Oradan gördüğüm kadarıyla sadece lastikleri söktüler kenara koydular ve 2 usta beraber disklerin oralarda bişiler yaptılar.Yani balans nedir? benim bildiğim hani lastiği makinaya takar çevirirsin artı eksi ona göre mıknatısını takarsın öyle değilmi benmi yanılıyorum?

Yani bana balans problemi mıktası düşmüş hallettik dediler ama kameralaran izlediğim kadarıyla (görüntü devamlı değişiyor haliyle tamda takip edemedim ama ) farklı birşeyde yapıldı bence..

Neyse velhasıl kelam sorunumu hallettiler sağolsunlar :)

reisG
02-08-2010, 08:16
Aykul aramıza hoşgeldin. aktif olman dileğiyle...İlkbahar başında balans ayarlarını yaptırdım. işinin ehli bir ustada yapıldı. O gün bugündür, titreme yok...

Abdullah
02-08-2010, 16:45
Tecrübeleri yazalımkı birilerine faydalı olsun dimi :)

Şimdi bende servise , 130km civarı oluşan titreme için gittim.
Bana sağ yada sol bilemiyorum hangisi jantların birinden balans mıknatısının düştüğünü sebebin bu olduğunu, onu takıp balans yapıldığını söylediler.

Dün sabaha karşı Sabiha Gökçen Havalimanına gidip gelirkene biraz yardırdım yol boş olunca.Hakikatten titreme falan kalmamış. ;)

Şimdi buraya kadar herşey güzel ama benim anlamadığım şurası var?

Servise aracımı bıraktım (eşim yanımdaydı )yukarı atolyeye çıkmadım yani ve aracımı kameralardan takip ettim bekleme salonunda.Oradan gördüğüm kadarıyla sadece lastikleri söktüler kenara koydular ve 2 usta beraber disklerin oralarda bişiler yaptılar.Yani balans nedir? benim bildiğim hani lastiği makinaya takar çevirirsin artı eksi ona göre mıknatısını takarsın öyle değilmi benmi yanılıyorum?

Yani bana balans problemi mıktası düşmüş hallettik dediler ama kameralaran izlediğim kadarıyla (görüntü devamlı değişiyor haliyle tamda takip edemedim ama ) farklı birşeyde yapıldı bence..

Neyse velhasıl kelam sorunumu hallettiler sağolsunlar :)

abi aracı aktif-iriyıla mı götürdün? Eğer oraya götürdüysen büyük ihtimalle araca Yavuz bakmıştır. Lastikleri söküp disklere bakmışlardır. Veya Ömerin teşhisi doğru forya ve bilya da bizim araçların sorunu ikisi beraber değişirse disk ve balatalarda bir problem yoksa titreme felan kalmıyor.

Gökay
02-08-2010, 17:10
Apocum, Aktif'e götürdüm evet.Valla balans dediler ama bilemiyorum.Bunu en iyi sen öğrenirsin ;)

Bi 100 km yaptım sorun yok bakalım biraz daha tecrübe edelim...

Ömer Gedik
02-08-2010, 18:33
Araçlarımızda yüksek hızda giderken oluşan direksiyon titremesi Tekerlek balansı bozukluğundandır. Eğer fren yaptığınızda titreme oluşuyorsa disk vb sorununuz vardır bunun çözümü zaten balans değildir. Balans demek denegeleme demektir. Lastik ve jantın kusursuz üretimi mümkün olmadığı için janta kurşun vb çakılarak dengeleme sağlanır. Tekerlek balansı yapılırsa sabit hızda ki titreme sorunu ortadan kalkar. Bu tüm araçlarda olabilir. Benim aracımda da vardı yaptırdım şu an kusursuz 150 ye kadar çıktım en ufak titreme yok. Ama disk lerden kaynaklanan fren esnasında oluşan titreme sorunu belirsizliğini korumakta bence sorun diskler değil ama bir gün bu sorula özellikle ilgileneceğim. ;)

Abdullah
03-08-2010, 11:05
Araçlarımızda yüksek hızda giderken oluşan direksiyon titremesi Tekerlek balansı bozukluğundandır. Eğer fren yaptığınızda titreme oluşuyorsa disk vb sorununuz vardır bunun çözümü zaten balans değildir. Balans demek denegeleme demektir. Lastik ve jantın kusursuz üretimi mümkün olmadığı için janta kurşun vb çakılarak dengeleme sağlanır. Tekerlek balansı yapılırsa sabit hızda ki titreme sorunu ortadan kalkar. Bu tüm araçlarda olabilir. Benim aracımda da vardı yaptırdım şu an kusursuz 150 ye kadar çıktım en ufak titreme yok. Ama disk lerden kaynaklanan fren esnasında oluşan titreme sorunu belirsizliğini korumakta bence sorun diskler değil ama bir gün bu sorula özellikle ilgileneceğim. ;)

Gökay abi Ömerinde dediği gibi senin sorun balansdan kaynaklanıyor. Yavuz her ihtimale karşı disklerede göz atmıştır o yüzden bakmıştır oralara sende o esnada görmüşsündür. Ömer frene basınca titreme artık belli forya ve bilya dan kaynaklanıyor.

Ömer Gedik
23-08-2010, 23:49
Yüksek hızda frende titreme sorunu devam eden arkadaşlar var mı? Sorunu çözen ve artık bu sorunum yok diyebilen bir arkadaş var mı? Açıkçası bu sorun bende de oluştu. Yetkili serviste evet sorun var ama ancak taşlayabilirzi değişim yok dedi. Bende bırakın kalsın diyip işi mercek altına aldım. Geçen günkü incelememde serviste önce lastiklerimi söktüm disklerimdeki salgıyı komperatör ile ölçtüm. Diskler oldukça iyi çıktı. Sonrasında ustamla görüşüp poryadan şüphelendik. Bunun üzerine Kaliper-Blata sistemini söktüm arından diski söktüm. Porya yüzeyinde salgı ölçümleri yaptım. Fakat poryada oldukça düzgün çıktı. Daha sorna ustamla tekrar görüşüp fikir alış-verişinde bulunduk. Sorun taşıyıcı kaynaklı olabilir dedi ama o kısmı sökmek istemedim. Taşıyıcıyı söküp torna da bakılması gerekebilir. Bendeki titreme rahatszı edici olmadığı için buna girişmek istemedim.

Abdullah
24-08-2010, 16:04
Yüksek hızda frende titreme sorunu devam eden arkadaşlar var mı? Sorunu çözen ve artık bu sorunum yok diyebilen bir arkadaş var mı? Açıkçası bu sorun bende de oluştu. Yetkili serviste evet sorun var ama ancak taşlayabilirzi değişim yok dedi. Bende bırakın kalsın diyip işi mercek altına aldım. Geçen günkü incelememde serviste önce lastiklerimi söktüm disklerimdeki salgıyı komperatör ile ölçtüm. Diskler oldukça iyi çıktı. Sonrasında ustamla görüşüp poryadan şüphelendik. Bunun üzerine Kaliper-Blata sistemini söktüm arından diski söktüm. Porya yüzeyinde salgı ölçümleri yaptım. Fakat poryada oldukça düzgün çıktı. Daha sorna ustamla tekrar görüşüp fikir alış-verişinde bulunduk. Sorun taşıyıcı kaynaklı olabilir dedi ama o kısmı sökmek istemedim. Taşıyıcıyı söküp torna da bakılması gerekebilir. Bendeki titreme rahatszı edici olmadığı için buna girişmek istemedim.

Ömer Benim araçta problem kısmen çözüldü. Yani şuanki titreme disklerden kaynaklanıyor. Disklerin değişmesi lazım bu kesin. Onun haricinde diskler iyiyken frene basınca olan titremeyi Aktifte Yavuz Usta halletmişti.

erener
20-10-2010, 13:00
Selamlar,

Tek Oto'daki ustalar sorunun nedeninin Salıncağı araca bağlayan burcların ( yada burcun ucundaki bir parçadan ismini hatırlamıyorum) kaylandığını bulmuşlar ve bunu fabrika ile teyit etmişler ve sorunun yeni üretilen Peugeot 3008 lerdede bulunduğunu söylediler.

Bu zamana kadar yapılan disk değişimlerinin geçici bir çözüm olduğunu ve değiştirilen disklerin de aslında bu parça nedeni ile bozulduğunu söylüyorlar.

Arkadaşımın 2008 Premium aracının diskleri ve balataları 30.000 Km de iken titreme şikayeti nedeni ile değişti ancak 36.000 Km de sorun yine tekrarladı dün aracını aynı sorun nedeni ile servise bıraktı aracı teslim almaya gittiğimizde usta ve servis yetklilisi bize bu açıklamayı yaptı.

Sorun yaşayan arkadaşların bilgisine.

γuяdaeя
20-10-2010, 13:09
Teşekkürler erener... :)

Gökay
20-10-2010, 17:10
Aktif-Iriyılda da bulunmuştu sanırım hatta gizliydi ne oldugu falan paylaşılmamıştı :D

Sorunun bulunması güzel...de çözüm umarım kısa zamanda gelir..

Teşekkürler bilgilendirme için.

erener
21-10-2010, 15:30
Aktif-Iriyılda da bulunmuştu sanırım hatta gizliydi ne oldugu falan paylaşılmamıştı :D

Sorunun bulunması güzel...de çözüm umarım kısa zamanda gelir..

Teşekkürler bilgilendirme için.

Çözüm gelmiş zaten, burçmudur nedir onu değiştiriyorlar yaklaşık 300 TL :-)

BahadırALTUN
21-10-2010, 15:44
Salıncak burcu olsun olsun 25-30 TL birşeydir. 300 fiyat fazlaymış.

erener
21-10-2010, 21:17
Salıncak burcu olsun olsun 25-30 TL birşeydir. 300 fiyat fazlaymış.

Aynen dediğiniz parça. Pek bilgim olmadığı için söyledikleri parçanın ismini unutmuştum. Salıncak burcuna istekleri fiyat buydu.

saygılar

Gökay
22-10-2010, 09:48
300 liraya akü değiştiren mantıktan da beklenen budur ::)

mygold
22-10-2010, 10:14
şimdiye kadar diskler boşuna değişmiş yada traşlanmış..yazık .. bu değişimler için yapılan masraf aslında 40-50 tl lik salıncak burcunun değişmesiyle bitiyor öğrenmiş olduk..bu durumu bize bildiren arkadaşlara teşekkürler... ;)
ama peugeot servis anlayışı boyle olmamalı.. :(

aydinay1
27-10-2010, 16:03
üç ay önce bir 5008 aldım. yaklaşık 2.000 inci kilometrelerde 100 km/h üzerinde fren yapınca direksiyonda ciddi titreme olduğunu fark ettim. Geçen hafta Yıldırım oto (küçükyalı) servise götürdüğümde salıncak alt somunlarını değiştirdiklerini ve aracı teslim alabileceğimi söylediler. Ancak teslimat esnasında teknisyenle konuşunca problemin giderilemediğini ve fabrikasyon bir hata olduğunu öğrendim. Fransadan salıncak burcu siparişi verdiler. Mevcut burçların çok yumuşak bir malzemeden olduğundan yoldaki hertürlü satıh şeklini direksiyona ilettiğini bunun %80 oranında daha sert burç ile çözülebildiğini söylediler. %20 riske ise yapacak bi şey yok diyorlar.
Alt somunların değişmesi direksiyonu ağırlaştırır mı bilmem ama bana sanki bir ağırlık oluştu gibi geliyor. Bakalım burçlar değişince daha neler olacak...

Gökay
27-10-2010, 18:36
308'in direksiyonu zaten ağır,birde burçlardan sonra ağırlaşırsa vah vah...

Ömer Gedik
28-10-2010, 10:04
Salıncak burçlarından taktıran oldu mu? Benim aracım garanti dışı olduğu için takılan parçanın parça kodu lazım ki sipariş geçeyim. Aslında bendeki titreme rahatsızlık verici değil.

Ayrıca aydınay, burç değişimi ile direksiyon ağırlaşmaz. Belki lastik basınçları değiştirmişlerdir bir kontrol etmenizi öneririm.

aydinay1
01-11-2010, 09:04
Ömer bey benim burçlar yaklaşık 10 gün içinde gelecekmiş. değişim esnasında parça kodunu alıp sizinle paylaşırım. Selamlar

Ömer Gedik
01-11-2010, 09:08
Ömer bey benim burçlar yaklaşık 10 gün içinde gelecekmiş. değişim esnasında parça kodunu alıp sizinle paylaşırım. Selamlar

Ben parça kodunu bir şekilde öğrendim ama PEugeot'ta henüz tanımlı değilmiş. Ustam sordurdu sağolsun.

otmotvmhndsi
01-11-2010, 10:44

Ben parça kodunu bir şekilde öğrendim ama PEugeot'ta henüz tanımlı değilmiş. Ustam sordurdu sağolsun.

Omer peki bu burclar saglamlastirilmis yeni nesil burclar mi?

Ömer Gedik
01-11-2010, 10:49

Omer peki bu burclar saglamlastirilmis yeni nesil burclar mi?

Muhtemelen öyle berker. Disklerin bozulmasını sanırım bunların bozulmasıyla oluşturduğu salgı tetikliyor. Bir diğer sebep iyi toleranslarda üretilmeyen burçlar olabilir.

otmotvmhndsi
01-11-2010, 11:23
Bence burclar sicak-soguk hava kosullarina karsi fazla hassas. Cunku frene basinca olsun yuksek hizlarda titreme olsun herzaman degisken zaman ve hava kosullarinda bnm basima geliyordu. Soyleki sabah titreme fln yok mesela cuku hava soguk ve burclar sertlesiyor. Ama gel gorki aksama dogru isinan hava ile birlikte yumusayan burclardan dolayi titreme meydana geliyor. umarim sqdece burc degisimi ile ve ucuz yollu bir degisim maliyeti ile sonuclanir tum bu yasadiklarimiz

Gökay
01-11-2010, 17:58
Benim araç 1 yaşını doldurdu netekim 6900 km oldu henuz.
Ama bu frene basınca oluşan titreme başıma gelmedi?

Ha yuksek hıza çıkınca titreme yaptı onu servis halletti,yine ara ara var gibi ama oyle buyuk değil..

Neyse bunu gecelimde,bende niye yok bu frene basınca titreme? (komik oldu yazım evet belki ama aklıma takıldı)

Yada ilerki km.lerde çıkacak? :o

albayrakh
19-11-2010, 03:46
Selamlar,

bu titreme olayı bende de var arkadaşlar bayramdan önce ilk bakım için gittim. O kadar söylediğim halde atlamışlar arızayı bayramdan sonra bakacaklar tekrar gelin dediler çok yoğundu servis bayramdan önce bakalım ne olacak gidecem. ama titreme 2000 km den sonra başladı yani bu sorun kronik halde devam ediyor 308 lerde. yoldaki en ufak bir çakıl taşını bile direksiyonda hissettiğim oluyor nasıl bir durum daha tam anlamış değilim. servisten sonra sonucu yazacağım..

freakness
09-12-2010, 22:40
Selamlar,
2 ay önce 2. el bir 308 premium sahibi oldum, 65000 km de aldım aracı, ankaradan izmire getirdim, yolda 120 km hızdan sonra direksiyonda titreme olduğunu hissettim, balansın bozuk olduğunu düşünüp hızımı yükseltmedim, sonra izmir de aracımı eski araçlarımın lastiklerini aldığım iyi bir lastik bayiisine götürüp rot ve balansa soktum, usta 120 üzeri hızlarda olduğunu öğrenince ön ve arka lastikleri üzerinde balansa soktu, aracın işi bitince test ettim, bu sefer daha az ama 130 dan sonra anlamlı bir titreşimle karşılaştım, açıkcası gün içerisinde bu kadar yüksek hızlara hiç çıkmadığım için bu güne kadar sorun etmeden kullandım, ustanın iyi balans yapamadığını düşündüm, şimdi buradaki bilgilerinizi okuyunca gerçekten çok miktarda kullanıcının karşı karşıya kaldığını görüyorum, aracımın garantisi de bitmiş durumda, 75000 km ye de aracım yaklaşıyor, sizce bu sorunu yok etmek için yada mümkün olan en az seviyeye indirmek için aracımı hangi kontrollerden geçirerek tamirata yada değişime götürmem lazım, burçları değiştirip sonra diskleri tornalatmak yada değiştirmek daha mantıklı bir seçim mi olur?

iyi çalışmalar

umutozerkoca
09-12-2010, 22:59
bu konudakı en cok dert cekenlerden bırı bendım ama 1 ay önce burçlar değiştı ve sorun yok normalde yapılan yok dısk taslama vs. sadece 1 hafta dayanabılıyodu peugeot ta kesın cozum olarak bunu bulmus ustamın soyledıgı. su an ıcın bı sorun yok, ama bu seferde araba asırı derecede saga çekmeye basladı balans fln işe yaramadı...bunlada ugrascam gıbı duruyo.

Ömer Gedik
10-12-2010, 02:13
Sorun balans değil Rot ayarıdır. Salıncak burçlarını değişirken rotları söktülerse çok doğal olarak aracınızın rot ayarı bozulur. Araç sağa sola çekebilri lastikler düzensiz aşınır en kısa sürede yaptırmanızı öneririm.

otmotvmhndsi
10-12-2010, 11:20
bu konudakı en cok dert cekenlerden bırı bendım ama 1 ay önce burçlar değiştı ve sorun yok normalde yapılan yok dısk taslama vs. sadece 1 hafta dayanabılıyodu peugeot ta kesın cozum olarak bunu bulmus ustamın soyledıgı. su an ıcın bı sorun yok, ama bu seferde araba asırı derecede saga çekmeye basladı balans fln işe yaramadı...bunlada ugrascam gıbı duruyo.

Yeni gelen burclarin referans numarasini paylasirmisiniz

umutozerkoca
10-12-2010, 11:53
keske bılsem :( en erken ocak sonu ogrenebılırım yurt dısındayım cunkı.

freakness
22-01-2011, 22:56
Selamlar,

Mallesef benim 308 imde de 120 km hız sonrası titreme mevcut. Ben 2. el olarak aracımı satın aldım ve bugüne kadar tüm bakımları servisinde yapılmış, ilk uzunyolum da bu problemi hissettim ve İzmirde daha önce aracımın lastiklerini ve ön düzen ayarlarını yapan Batı Lastik firmasına götürdüm, 4 lastiği aracın üzerinde balans yaptılar, rot ayarını da lazerli bir sistem ile yaptılar, o günden sonra titreme azaldı fakat kaybolmadı, ben balans yapan ustanın beceriksizliğine yordum fakat burda diğer kullanıcıların problemlerini okuyunca durum daha farklı bir boyuta ulaştı açıkcası.

Geçen hafta peugot un resmi sitesine problemlerimi açıklayan bir mail gönderdim, akşamına aradılar, ses tonundan bu işlerin tabiri caizse kaşarı olmuş bir bayanla muhabbet başladı, ilk önce benim aracın 2. sahibi olduğumu bana üzerine basarak hatırlattı (tüm haklar ilk sahibine ait zaten:)), sıfır alamayacak kadar fakir olduğumu bende idrak edince aracın garantisinin bittiğinide bana hatırlattı (chery marka bile 7 sene garanti veriyor maalesef), sonra beni dinlemeye başladı bende ilk paragrafımda yazdıklarımı anlattım, ayrıca forum sitesinde okuduklarımdan sonra bu tip bir arızayla çok kullanıcının muhattap olduğunu söyledim, kadın bana onları blog sitelerinin yazılarını hiç ciddiye almadıklarını söyledi, tek çözümün servise gidip servisin tamiratının ve önerilerinin onları ilgilendirdiğini söyledi, bende ona servisin garantisi bitmiş bir aracın her parçasını değiştirmeye kalkıp sorumluluk kabul etmeyeceğinden bu duruma yanaşmayacağımı söyledim, ayrıca forum sitelerindeki insanların halkın sesi olduğunu, çıkar gütmediklerini ve benim bu yorumlara çok güvendiğimi söyledim. Sonuçta biz bu kadınla ciddi bir tartışmaya giriştik, kadın bana onlardan ne istediklerini sordu en son, bende istediğim şeyin bu aracın onlara bildirilen kronik bir arızası olup olmadığı, bunu bizimle açık olarak paylaşmalarının gerektiğini söyledim, böyle bir durumda da bu problemin onların tarafından çözülmesinin gerektiğini, eğer bunu yapmazlarsa birazda buradaki mağdur kullanıcılara güvenip topluluk olarak karşılarına çıkacağımızı bildirdim. Kadın ne demek istediğimi çok iyi anladığını fakat bizim peugeot olarak yanıtımızın bu olduğunu söyledi, bende hiç tatmin olmadığımı, bu işinde böyle bitmeyeceğini söyleyip telefonu kapattım.

Şimdi sizlerden ricam şudur, burada okuduklarım sonucunda 10 000 km si dolmamış araçlarda bile bu sorun yaşanmış, ben araçların bu problem olarak hatalı üretim olduğunu düşünüyorum, sonuçta sıfırı 50000 TL olan bir aracın 120 km hız sonrasında güvenli sürüş sunamaması bence ciddi bir problemdir, bunun dışında ben aracımdan çok memnunum ve değiştirmek de istemiyorum, bu problemin çözümünü peugeot un çözmesi gereklidir. Eğer benim gibi düşünen kullanıcılar var ise İzmir e yakın olanlar ile aşağıda paylaşacağım iletişim bilgilerimden uygun bir ortak gün belirleyerek aynı servise gidip şikayetlerimizi bildirip çözüm önerisi talep etmek isterim, ayrıca farklı illerdeki kullanıcılarında aynı durumu bulundukları ildeki servislere topluca arabalarını götürerek bildirmeleri birlikten güç oluşturacaktır düşüncesindeyim. Kullanıcıların yazdıkları sonrasında düşündüğüm şey ancak bu titreme mükemmel balans ayarı yaptığında ortadan kalkıyor, bence bu süre ancak normal şartlarda aracını kullanan bir kişide en fazla durumunu 2 hafta sürdürebilir, ben bundan önce kullandığım 5 arabamda hiç aracımı 2 hafta arayla balans ayarına götürmedim ki bu araçlar şu an kullandığım aracın yarı değerinde araçlardı.

Bu konuda hassasiyet gösterecek ve zaman ayırabilecek kullanıcıların haberlerini bekliyorum.

Saygılar

Orhan Ersan Mescigil

05058440441

308 auto6r 1.6 HDİ

Ömer Gedik
22-01-2011, 23:10
Size bir soru soracağım.

1- Aracınızdaki titreme Fren yapınca mı oluyor? Yoksa sabit hızda giderken mi?

freakness
23-01-2011, 00:31
Benim problemim sabit hızda giderken

TanerHoca
23-01-2011, 00:36
Benim problemim sabit hızda giderken

jantınız yamulmuş olabilir.jantları kontrol ettirdiniz mi?

çünkü forumda şikayet konusu olan titreme genel olarak fren anında gerçekleşen titremeydi ve disklerden kaynaklanıyordu yanılmıyorsam.

Ömer Gedik
23-01-2011, 00:51
Eğer aracınız sabit hızda titriyorsa 3 ihtimal vardır

1- Balans bozuktur.
2- LAstik tabanı veya lastikte sorun vardır.
3- Jantta sorun vardır.

Eğer aracınız frenleme ile titriyorsa ki bizim bahsettiğimiz titreme budur. Sorun salıncak burçlarının değişimi ile gideriliyor.

Güven
23-01-2011, 22:21
Silecek titremesi sorunu vardı, silecekleri garantiden değiştiler ama sorun devam ediyor. Bu sorunu yaşayıp çözüm bulan arkadaşlar varsa bilgi verebilirmisiniz.

Gökay
24-01-2011, 12:54
Bende 50-70 km arasında garip bi sallantı oluyor direksiyonda, özellikle akselerasyon halinde daha iyi hissediliyor.O hız bandında olup geçtiği için şimdiye kadar ses çıkarmadım ama hep aklımın köşesinde.

ibosener
24-01-2011, 13:38
Silecek titremesi sorunu vardı, silecekleri garantiden değiştiler ama sorun devam ediyor. Bu sorunu yaşayıp çözüm bulan arkadaşlar varsa bilgi verebilirmisiniz.

Aynı sorun bizde de var. Bizim arac 2006 model çözümü bulan varsa bende sevineceğim.

reisG
24-01-2011, 13:48

Ön camımız çok geniş , sileceklerin boyutu çok uzun ve hareket alanı tam doksan derce yukarı doğru bu yüzden tam yukarıya çıktığında titreme yapıyor bunun çözümü bence bu haliyle yok-sorun olarakta görmüyorum ben.tabii kişiye göre değişir.--

Ömer Gedik
24-01-2011, 23:30
Bende 50-70 km arasında garip bi sallantı oluyor direksiyonda, özellikle akselerasyon halinde daha iyi hissediliyor.O hız bandında olup geçtiği için şimdiye kadar ses çıkarmadım ama hep aklımın köşesinde.

Benzer sorunu 85 km/h hızda BMW 750i de yaşadım. Sorun balansların aşırı bozuk oluşuydu. Sizin araçta belki jant eğriliğide vardır.

50-70 arası direksiyon titremesi için aşağıdaki 3 öğeyi kontrol ettirin.

1- Balans bozuktur.
3- Jantta sorun vardır.

Gökay
25-01-2011, 09:47
50-70 arası sallantıyı hallederken 120-130 arası olan titreme geri gelmesinde ;D

Servise mi yönelsem yine yoksa başka yeremi?

Ömer Gedik
25-01-2011, 09:55
Servis değilde bir lastik firmasına gitseniz daha iyi olur.

Dreamcatcher
31-03-2011, 19:53
Arkadaşlar bu konuda bilgilerimi paylaşmak istedim...
Reis beyin de dediği gibi silecek titremesi bence de sorun yapılacak bişey değil.Daha kaliteli banana silecek kullanılırsa azalacaktır.
Direksiyon titremesine gelince ;
Öncelikle lastiklerinizin balansını iyi bir balanscıya yaptırın.Çünkü bilen bilmeyen herkes balans yapmaya kalkıyor.Balans yapılırken eğer lastiklerinizi gözle takip etme şansınız varsa lastik tabanlarında yada jantınızda bir eğrilik veya hata varsa mutlaka göreceksiniz ki bu balans ayarıyla giderilecek bir durum değildir.Jant eğri ise düzeltilmeli lastik tabanında hata varsa değiştirilmelidir.
Genellikle rot ayarı ile balans ayarı karıştırılır yada aynı işlemmiş gibi düşünülür.Rot ayarı aracınızın kamber,kaster toe in ve toe out ayarlarını kapsayan bir ayarlar grubudur.Aracın yolda gezmesi,sağa sola çekmesi rot ayarlarından herhangi birinin(genellikle toe) bozulması sonucu olur.Bunun sonucunda lastiklerinizde anormal aşınmaların oluşması kaçınılmazdır.Bunu engellemk için rot ayarı yapılmalıdır.
Bunların dışında titreme sebeplerinden biri de söylediğiniz gibi fren disklerinin şekil değiştirmesi yani yamulmasıdır.Buna genelde diskler sıcakken yani araç uzun süre kullanıldıktan sonra disklerin ani soğumasıdır ki bu genelde aracın yıkanması şeklinde olur ..araç uzun süre kullanıldıktan hemen sonra yıkatmamaya dikkat etmenizi öneririm.Disklerin yamulması frene basma esnasında olabileceği gibi normal seyir esnasında da olabilir.Tekerleği havaya kaldırıp elle döndürmeye çalıştığınızda takılma yapıyor veya bir yerde zorlanarak dönüyorsa diskiniz elden çıkmış demektir..ucuz disk kullanırsanız kısa bir süre sonra aynı durumla karşılaşmanız muhtemel olacaktır.3 ayda 2 kez disklerimi değişmiştim zamanında..
Son olarak bir de ince nokta var bunu herkes bilmez..lastik değişiminde yeni takılan lastikleri janta tam anlamıyla oturtamıyorlar.Ben her değişimde bunu yaşıyorum.Bu da lastik tabanında hata varmış izlenimi vererek bizi yanıltıyor.Ne kadar balans yapsanda titreme ve sallama kesilmiyor..Bir kaç gün kullanımdan sonra lastiği tekrar çıkarttırıp taktırarak bunu düzeltebiliyorum.
Umarım yararlı olabilmişimdir...

Dreamcatcher
31-03-2011, 20:06
Bir makina mühendisi olarak salıncak burçlarının fren disklerini bozması asla sözkonusu olamaz diyorum.Her serviste çalışan kendini usta sanıyor..Ancak ve ancak bozuk diskler salıncak burçlarını bozar.Disklerin bozuksa yani yamuksa ayda bir burç değiştirirsiniz sevgili dostlarım..

umutozerkoca
31-03-2011, 21:02
benim aracımın 3 kere dısklerı taslandı 2 kerede dısklerı degıstı bu ıslemlerden 1 hafta sonra gene tıtreme vardı ama en son sevıste burclar degıstı (yenı burc uretmıs peugeot) en ufak bı tıtreme bıle yok uzun zamandır.

otmotvmhndsi
31-03-2011, 21:44
Benimde burçlarım değişti ABC'de.

Titreme 160 civarlarında çok çok az belki hissedilemeyecek şekilde var ve sebebinin bu sefer gerçekten balanstan olduğunu düşünüyorum. Haftaya yazlıklara geçip güzel bir balans yaptırdıktan sonra gelişmeleri paylaşacağım...

Ömer Gedik
01-04-2011, 09:25
Arkadaşlar yazıyoruz yazıyoruz ama boşa yazıyoruz sanırım.

308'de oluşan Frende titreme için Yeni tip salıncak burcu takıldığında sorun çözülmektedir. Aracıma takıldı ve sorun yok. Yüksek hızlarda ki titremelerin kaynağı muhtemelen balans problemidir. Konu dönüp dolaşıp disklere geliyor. Disklerde bir sorun yok zaten diskleri ben daha önce ölçümleyip disklerden ötürü sorun olmadığını da belirtmiştim.

mygold
01-04-2011, 09:30
ömer tamam sorunun çözümü bu .. ama ben kışlık lastikler takılı iken hangi hızda olursa olsun hiç titreme olmuyor. yazlıklara yani continentallere gecince 120-140 arası titreme oluyor bunun nedeni nedir ki?

sinan34
05-06-2011, 20:55
120-130 km arası direksiyonda hafif titreme vardı.Bu cuma servise yeni yazılım ve titreme proplemi için gitmiştim.Yazılım yükleme sonraya kaldı ama disk ve burçları garantiden degiştirdiler.Şu anda titreme yok ve direksiyon sanki biraz sertleşmiş gibime geldi iyide oldu.

Ömer Gedik
05-06-2011, 21:32
Frende titreme için daha önce burçların temel sorun olduğunu belirtmiştik. Ama sabit hızlardaki balans sorunları lastik veya jantla ilgili bir sorun olduğunu ifade eder. Bu konuya dikkat etmeliyiz. Ayrıca lastikleriniz düzgün aşınıp aşınmadığına dikkat edin. Eğer böyle bir sorununuz varsa lastikten veya Rot ayarından kaynaklanır.

Benim burçlar değiştikten sonra frende titreme sorunum çözüldü. Kışlıklardan yazlıklara geçtiğimde yapılan balans ile şu anda titreme sorunum yok. 210 km/h hızda bile titreme yok. :)

Yasin CCK
05-06-2011, 22:16
...210 km/h hızda bile titreme yok. :)

:kac

Ömer Gedik
05-06-2011, 22:17

Ne Sandın Yasin :ralli

Yasin CCK
05-06-2011, 22:21

Ne Sandın Yasin :ralli

Helal valla dostum :havali

Cellchuk
09-06-2011, 19:56
Aynı sorun bendede vardi yaklaşık 12.000 km gibi başladi aracımı da 0 aldım 100 km de iken fren basınca herhangi bir problem yok ama 130-150 çıktiğimda fren yaptiğimda direksiyon epey bi titriyo.Bende lastik basıncıdır dedim 15.000 bakımı yaptirdiktan sonra yurt dişina çıkmıştım geldiğimde aracı servise götürdüm bana ÖN DİSK VE BALATALARIN DEĞİŞECEĞİNİ SÖYLEDİLER. diskleri garanti kapsaminda değişebileceğini fakat balatalar için ücret alınacağini söyledi ücret ise 145 TL hadi sarf malzemesidir dedik hay hay e peki 9 aylık bir arabanin bu kadar kısa sürede bu duruma gelmesi enteresan ki sırf bozuk yoldan geçmemek için işe giderken her gün yolumu 1 km uzatan biriyim peugeot çağrı merkezini aradiğimda %30 indirim yapıp ücret 100 tl düştü.. sizce bu kadar kısa sürede böyle bir durum olmasi normalmi bu olay beni araçtan gerçekten soğuttu

Ömer Gedik
09-06-2011, 23:44
Yahu arkadaşlar foruma bir mesaj yazıyorsanız ilgili konuyu bir okuyun en azından kabaca bir göz atın. Aşağıda durumu özetleyen mesajımı alıntılıyorum.

Arkadaşlar yazıyoruz yazıyoruz ama boşa yazıyoruz sanırım.

308'de oluşan Frende titreme için Yeni tip salıncak burcu takıldığında sorun çözülmektedir. Aracıma takıldı ve sorun yok. Yüksek hızlarda ki titremelerin kaynağı muhtemelen balans problemidir. Konu dönüp dolaşıp disklere geliyor. Disklerde bir sorun yok zaten diskleri ben daha önce ölçümleyip disklerden ötürü sorun olmadığını da belirtmiştim.

HELICOPTERPILOT
29-07-2011, 23:19
sizin soruna gelince bence disk ve balata kombinasyonunun birinde sorun var ki kuvvetle muhtemel disk kaynaklı olduğunu düşünüyorum.ayrıca fren diskleri nasıl 30000km de biter onu da anlamıyorum.307 nın balataları 70000km(60000kmsi benım kullanımım ait) sorunsuz çalıştı usta 5-10000km gider demesine rağmen ben değiştirttim hele diskler hiçbirşey yokmuş gibi duruyor.

bence sürücüler fren alışkanlıklarını gözden geçirmeli.performans amaçlı kullanımlar hariç normal zamanda mümkün mertebe ayağı gazdan çekerek ve yavaşlama gereksinimini olabildiğince erken farkederek minimum fren kullanmalı.kırmızı ışıkta beklerken zemin düz ise el frenı dahil hiçbirşey kullanılmadan beklenmeli(ki fenlere biraz soğuma şansı verelim.rampa durumu söz konusu ise el freni ile beklenmeli önemli olan on disk ve balataları soğutmak çünkü en büyük fren yükü ve ısı üretimi ön fren düzeneğinde.bu titreme olayına geri dönersek bu durumun kullanıcıların sürüş sitilinin ve alışkanlıklarının yanında oto yıkamacılarında payı büyük zira 5-10 km bile yol yapmış olsak oto yıkamaya giriyorsak en azından 5 dk beklemelı ve öyle aracımızı yıkatmalıyız. sıcak metalın üzetine soğuk su disk üzerinde kılcal yamulmalara önce fren sesi ve akabinde direksiyon titreşimi düzensiz balata aşınmalarına davetiye çıkarıyor :seytan :seytan :seytan
:cilgin
ayrıca tanımadığınız bir araçta abs,afu ebd sistemleri varsa aracın en iyi fren testi 130 - 140 km/S süratler ile elleri dreksiyondan bırakıp frene allah ne verdiyse basmakla anlaşılıyor.eğer bir aracı test edeceksem yada uzun yol yapacaksam mutlaka bulduğum ilk boşlukta bunu yaparım.fren esnasında dreksiyonda 3-5 ' ye kadar salınım doğaldır önemli olan araç durduğunda yer izinden sapma göstermemişsse bu araç benım için güvenilir demektir...

Seramana
29-07-2011, 23:41
sizin soruna gelince bence disk ve balata kombinasyonunun birinde sorun var ki kuvvetle muhtemel disk kaynaklı olduğunu düşünüyorum.ayrıca fren diskleri nasıl 30000km de biter onu da anlamıyorum.307 nın balataları 70000km(60000kmsi benım kullanımım ait) sorunsuz çalıştı usta 5-10000km gider demesine rağmen ben değiştirttim hele diskler hiçbirşey yokmuş gibi duruyor.

bence sürücüler fren alışkanlıklarını gözden geçirmeli.performans amaçlı kullanımlar hariç normal zamanda mümkün mertebe ayağı gazdan çekerek ve yavaşlama gereksinimini olabildiğince erken farkederek minimum fren kullanmalı.kırmızı ışıkta beklerken zemin düz ise el frenı dahil hiçbirşey kullanılmadan beklenmeli(ki fenlere biraz soğuma şansı verelim.rampa durumu söz konusu ise el freni ile beklenmeli önemli olan on disk ve balataları soğutmak çünkü en büyük fren yükü ve ısı üretimi ön fren düzeneğinde.bu titreme olayına geri dönersek bu durumun kullanıcıların sürüş sitilinin ve alışkanlıklarının yanında oto yıkamacılarında payı büyük zira 5-10 km bile yol yapmış olsak oto yıkamaya giriyorsak en azından 5 dk beklemelı ve öyle aracımızı yıkatmalıyız. sıcak metalın üzetine soğuk su disk üzerinde kılcal yamulmalara önce fren sesi ve akabinde direksiyon titreşimi düzensiz balata aşınmalarına davetiye çıkarıyor :seytan :seytan :seytan
:cilgin
ayrıca tanımadığınız bir araçta abs,afu ebd sistemleri varsa aracın en iyi fren testi 130 - 140 km/S süratler ile elleri dreksiyondan bırakıp frene allah ne verdiyse basmakla anlaşılıyor.eğer bir aracı test edeceksem yada uzun yol yapacaksam mutlaka bulduğum ilk boşlukta bunu yaparım.fren esnasında dreksiyonda 3-5 ' ye kadar salınım doğaldır önemli olan araç durduğunda yer izinden sapma göstermemişsse bu araç benım için güvenilir demektir...

Dediklerinden sadece 3' 5' saniye normal olayına katılmıyorum badim. Genelde 2010 öncesi aslanlarda bu disk sorunu var. Benim siyahta da vardı. 30binde balata değişti hatırlarsan. 110u geçen her süratte fren yaptığımda sanki direksiyon kopacak gibi titriyordu. Sonra gittim diskleri değiştirdiler. Bunlarda bozuk seri disk dediler. Bizim aslanlarda bu sıkıntı var direksiyon titriyorsa bozuk disk. Gidin garantiden değiştirtin

HELICOPTERPILOT
30-07-2011, 00:01
sanırım bir video cekme zamanı geldı:) benım kasıtım tıtreşim değil alenen dreksiyondaki dönüşer fren testi için.

fren esnasındaki direksiyon titreşimi ayrı bir olay

Seramana
30-07-2011, 00:13
olm dönüyorsa zaten aks rot vs de sıkıntı vardır. Disk direksiyonun dönmesine sebep olabilirmi ? :S

HELICOPTERPILOT
30-07-2011, 00:30
olm dönüyorsa zaten aks rot vs de sıkıntı vardır. Disk direksiyonun dönmesine sebep olabilirmi ? :S

konu iyice saptı ama şöyle ayıralım istersen
1-arkadaşın dreksiyonundaki titreşimin sebebi
2-benım yapıyorum dediğim fren testindeki dreksiyonun sağa sola 3-5 derecelik ufak dönüşleri

1-titreşimin sebebi disk ve balatalar gayet olabilir zira ön burçlar 308 de bir miktar yumuşak malzemeden yapılma daha kolay dreksyona iletilebilir.bunun dışında diskte kılcal olarak girinti yada çıkıntı oluşmuşsa bu durum yüksek rezonanslı titreşime gayet neden olabilir.

2benım yaptığım fren testindeki 3-5 derecelik oynamalara karşın aracın yer ızını sabit olarak takıp etmesi hususu.bildiğin üzere her tekerdeki lastık,balata,ve disk aşınımı bir değildir.ebd electronic brake distrubition sistemi bu farklılıkları+arka ön fren dağılımını frenleme esnasında aracın istikametinden sapmasını engellemek için hidrolik basınçlarını bir miktar düzenler.her ne kadar optimum fren dağılımı sağlanmaya çalışılsada fren esnasında lastiklerin kilitlenme anları farklı olacaktır ki burada devreye saniyede 20-50 kez verileri modeline göre değişmekle beraber abs anti lock brake system devreye girmektedir.en basitinden ön lastıkleri ele alalım sol lastık kılıtlendı sağ lastık dönmeye devam ediyor(sağ lastık frenleme işlemine devam ederken sol lastık stoll oldu) direksiyon sağa dönmek isteyecek.bu anda sol lastık için abs bunun hidrolik basıncını azalttı lastık tekrar dönüyor dreksiyon nötr duruma gelmek isteyecek.sonra diğer lastık için aynı şey oldu dreksiyon yıne aksi istikamete dönmek isteyecek gibi gibi gibi.yani ellerin işin içinde yoksa dreksiyonda bu salınım istekleri görsel olarak dreksiyona yansıyacak ki şu ana kadar 5-6 araçta bu testi yaptım farklı davranan görmedim.önemli olan bu salınıma rağmen aracın yön değiştirmemesi ve yer izini koruması

yoruldum yatıyorum tunç iyi geceler

Seramana
30-07-2011, 00:41

konu iyice saptı ama şöyle ayıralım istersen
1-arkadaşın dreksiyonundaki titreşimin sebebi
2-benım yapıyorum dediğim fren testindeki dreksiyonun sağa sola 3-5 derecelik ufak dönüşleri

1-titreşimin sebebi disk ve balatalar gayet olabilir zira ön burçlar 308 de bir miktar yumuşak malzemeden yapılma daha kolay dreksyona iletilebilir.bunun dışında diskte kılcal olarak girinti yada çıkıntı oluşmuşsa bu durum yüksek rezonanslı titreşime gayet neden olabilir.

2benım yaptığım fren testindeki 3-5 derecelik oynamalara karşın aracın yer ızını sabit olarak takıp etmesi hususu.bildiğin üzere her tekerdeki lastık,balata,ve disk aşınımı bir değildir.ebd electronic brake distrubition sistemi bu farklılıkları+arka ön fren dağılımını frenleme esnasında aracın istikametinden sapmasını engellemek için hidrolik basınçlarını bir miktar düzenler.her ne kadar optimum fren dağılımı sağlanmaya çalışılsada fren esnasında lastiklerin kilitlenme anları farklı olacaktır ki burada devreye saniyede 20-50 kez verileri modeline göre değişmekle beraber abs anti lock brake system devreye girmektedir.en basitinden ön lastıkleri ele alalım sol lastık kılıtlendı sağ lastık dönmeye devam ediyor(sağ lastık frenleme işlemine devam ederken sol lastık stoll oldu) direksiyon sağa dönmek isteyecek.bu anda sol lastık için abs bunun hidrolik basıncını azalttı lastık tekrar dönüyor dreksiyon nötr duruma gelmek isteyecek.sonra diğer lastık için aynı şey oldu dreksiyon yıne aksi istikamete dönmek isteyecek gibi gibi gibi.yani ellerin işin içinde yoksa dreksiyonda bu salınım istekleri görsel olarak dreksiyona yansıyacak ki şu ana kadar 5-6 araçta bu testi yaptım farklı davranan görmedim.önemli olan bu salınıma rağmen aracın yön değiştirmemesi ve yer izini koruması

yoruldum yatıyorum tunç iyi geceler

Bot ya konuyu nerelere çekmişin :) Tamam got it! İyi geceler...

Ömer Gedik
30-07-2011, 13:08
Diskler bozuk değil Salıncak burçlarında sorun var demekten hakikaten yoruldum. Tireme yapan diskleri daha önce komperatör ile ölçüp sorun olmadığını belirtmiştim. Zaten sonrasında Peugeot son bülten ile Salıncak burçlarını garantiden değiştirdi ve sorun çözüldü. Aracımı yeni salıncak burçlarıyla yaklaşık 30-40.0000 kmdir kullanıyorum ve hiç sorun yok.

Abdullah
30-07-2011, 20:53
Diskler bozuk değil Salıncak burçlarında sorun var demekten hakikaten yoruldum. Tireme yapan diskleri daha önce komperatör ile ölçüp sorun olmadığını belirtmiştim. Zaten sonrasında Peugeot son bülten ile Salıncak burçlarını garantiden değiştirdi ve sorun çözüldü. Aracımı yeni salıncak burçlarıyla yaklaşık 30-40.0000 kmdir kullanıyorum ve hiç sorun yok.

aynen arkadaşlar aynı parçalar benimde değişti ve hiçbir sorun yok servise gidip konuşun ve parçaları söyleyin değiştirsinler gittiğiniz servis yok öyle birşey derse istanbul avrupadaysanız parlarlı otoya anadolu yakasındaysanız aktif-iriyıl yavuz ustaya gidebilirsiniz.

kaptan magara adami
15-08-2011, 00:43

üstad bu hafta içinde 30.000 bakımına gideceğim. gideceğim yer muhtemelen dünyadan bihaber olacak ve direkt disklere yönelecek. ben, hayır salıncak burçlarının değişmesi gerekir desem garanti kapsamında değiştirirler mi kendilerinin tespit etmediği sorunu?

Ömer Gedik
15-08-2011, 00:50

üstad bu hafta içinde 30.000 bakımına gideceğim. gideceğim yer muhtemelen dünyadan bihaber olacak ve direkt disklere yönelecek. ben, hayır salıncak burçlarının değişmesi gerekir desem garanti kapsamında değiştirirler mi kendilerinin tespit etmediği sorunu?

Servislerin artık haberi vardır sanırım. Yoksa da bu durumu bildirin.

no_fear
15-08-2011, 09:33
Servislere yollanan bu bultenin bir refereans numarasi var midir ?

Tesekkurler

Ömer Gedik
15-08-2011, 23:42
Arkadaşlar servisler bunları artık biliyordur. Bence durumu detaylı belirtin. Referans no gibi bir kod bilmiyorum.

kaptan magara adami
12-12-2011, 22:50
Eğer aracınız sabit hızda titriyorsa 3 ihtimal vardır

1- Balans bozuktur.
3- Jantta sorun vardır.

Eğer aracınız frenleme ile titriyorsa ki bizim bahsettiğimiz titreme budur. Sorun salıncak burçlarının değişimi ile gideriliyor.

arkadaşlar slmlar..garanti bitimine birkaç gün kala;
- 110 130 kmde direksiyon titremesi için servise bırakacağım. titreme rot balanstan değil. her bakımda rotbalans uygulandı titreme devam etti. geriye lastik tabanı ve jant sorunu ihtimalleri kalıyor. sorun bu ikisinde ise garanti kapsamında mı halledilmesi lazım? yani bastırsam garantiden hallettirebilir miyim? aldığımızdan beri süregelen sorun bu.

- ses gelen yerler var onlara da baktıracağım amortisörler falan değişmesi gerekirse sesin gitmesi için onları da mı garantiden yapmaları lazım?

- son olarak koltuk gıcırdamasını önlemek için koltuk sökülüp takılma ihtimali var o da mı garantiden olmalı?

yardımlarınızı fikirlerinizi bekliyorum arkadaşlar yarın vereceğim çünkü servise zar zor vakit ayarladım hepsi olmalı.

Abdullah
13-12-2011, 08:44
bu yazdığınız sorunların hepsi garantiden olmalı kullanıcı hatası olamaz tabi jantı ve lastiği gidip bir yere vurmadıysanız jantın tabanını yada lastiği sizin bozacak haliniz yok koltuk gıcırdaması zaten aracın sorunu o kesin garanti bu yönde bastırın.

baragat
16-12-2011, 16:04
Amcamın 5008'inde Tornada Sonra Değişim Yapıldı Hala Giderilemedi Sıkıntı

Ömer Gedik
16-12-2011, 21:09
Amcamın 5008'inde Tornada Sonra Değişim Yapıldı Hala Giderilemedi Sıkıntı

Yapılan işlemleri ve süreci 5008 Servis Teknik bölümünde paylaşır mısın? Hem orada bir konu olur hem de konu üzerine konuşuruz. 308 lerde Salıncak Burç değişimi herşeyi çözüyor.

mechanix
23-12-2011, 21:42
Arkadaşlar Ömer'in de daha önce defalarca belirttiği üzere fren yaparken olan titreme salıncak burçlarının değişimi ile çözülüyor. Zaten servislerin artık bu konuyla ilgili yeterli tecrübesi var. Ama tavsiyem sorun olmasa da değiştirmeniz. Ben de müsait bir zamanda değiştireceğim.

Benim arabada ise sabit hızda (130 km/h) giderken titreme şikayeti vardı. Lastikler ve jantlarda hiçbir sorun yoktu. Bu sebepten balansa yöneldim. İlk önce lastikleri araçtan söküp balans yapmayı denedik, ancak bu sorunu tek başına çözmüyor. Finish balans denilen tekerlekler aracın üzerinde dönerken yapılan son balans işlemini uygulamak gerekiyor. Tabii ki her konuda olduğu gibi bunu da işinin ehli bir ustanın yapması lazım. Finish balanstan sonra sorun tamamen çözülüyor. Bu detayı paylaşmak istedim.

sercos
29-03-2012, 11:45
Merhaba, ortalama kaç km sonra fren balatası değiştiriyorsunuz. Ben ilk olarak 30 binde ön fren balatalarını değiştirdim, 45 bin bakıma verdim ön hem balata hem de disklerin bittiğini söylediler. 15 bin fren balatası için çok kısa bir süre bana göre, daha önce golf V vardı 45 bin km civarı balata değişimi 60 bin civarıda disk bakımı yaptırıyordum. Sizin değişimler de bu şekildemi. Araba İstanbulda normal trafikte kullanılıyor sabah ya da akşam trafiğine pek takılmaz.

Yasin CCK
29-03-2012, 11:55
Normal bir durum değil ama bir forum kurallarını okusan, bir kendini tanıtsan daha iyi olmaz mı :)

Abdullah
29-03-2012, 12:48
Normal bir durum değil ama bir forum kurallarını okusan, bir kendini tanıtsan daha iyi olmaz mı :)

:alkis

mtahakorkmaz
29-03-2012, 12:49
normal bir durum değil ama bir forum kurallarını okusan, bir kendini tanıtsan daha iyi olmaz mı :)
:d :d :d

sercos
29-03-2012, 13:38
2 senede 2 tane mesaj yazınca bu kadar oluyor. :)

Abdullah
29-03-2012, 13:56
2 senede 2 tane mesaj yazınca bu kadar oluyor. :)

değil mi? Birde bizim yanıt verme psikolojimizi düşün :D

socrates(MeRiÇ)
29-03-2012, 16:37
değil mi? Birde bizim yanıt verme psikolojimizi düşün :D
:yahoo

aydalper
29-03-2012, 18:43
Ben fren balatası değiştirmeyen biri olduğum için bilemiyeceğim. Bir kere fren balatası değiştirmek zorunda kaldım o da nemrut dağından inerken balataların fazla ısınmasından dolayı yanmışlardı ve ses yapıyorlardı onun için. Onun haricinde balata neden eskisinki binek bir araçta 60 bine kadar yolu var bende.

Ömer Gedik
29-03-2012, 19:42
Arkadaşlar genel bir bilgilendirme mahiyetinde yazmak isterim.

Balatalarımız kullanıma göre 30 ila 45 bin km arası ömürleri vardır. İki balatada bir diskte değişir.

mygold
29-03-2012, 19:50
bitmeye yakın oldugunu nasıl anlarız omer..

Ömer Gedik
29-03-2012, 19:54

Frene bastığında uğultu benzeri ses çıkarır. Ayrıca gözle kontrol edilebilir.

Dreamcatcher
29-03-2012, 20:02
Fren pedalı da aşağıda tutmaya başlar mücahit..

mygold
29-03-2012, 20:15
ses ugultu seklındemı yoksa ıslık seklındemı olur omer..

individual
29-03-2012, 20:19
75000 km de tüm balatalar , ön fren diskleri ve fren hidroliğini değiştirdim.(75000 km ye kadar değişmedi)
şu anda 100000 km deyim.

Gökay
29-03-2012, 20:57
Yoğun Istanbul içi kullanımı ile 25binde değiştirdim(biraz daha giderdi ama ben Parlarlıya gitmişken aradan çıkarmıştım)
Herkesin koşulu farklı bu yuzden genelleme yapmasak daha iyi..

sercos
29-03-2012, 21:42
Teşekürler. İstanbul için 30-45 bin arası normal karşılarım ama 15 bin normal değil, ilk değişimin 30 binde olduğunu düşünürsek ya kullanılan yedek parçada ya da serviste sorun var gözüküyor.

Ömer Gedik
29-03-2012, 21:47
Fren balatası 10,000 kmde bir de değişir bu nasıl kullanıldığı ile çok alakalı ben genel olarak değişim km lerini yazdım.

orhun57
29-03-2012, 22:18
Ben ilk 20.000de değiştirdim hatta yola çıkacaktım 19.000de değiştirdim diyelim. Şimdi aracım 40.000de yarısından azı kaldı balataların bu sefer daha uzun ömürlü oldu. Sanırım arabaya alışmamdan dolayı eski arabadan kalan alışkanlıkla çok basıyordum. Servislerinde önerisi 20.000 kmdir. Bugüne kadar 10.000 kmde değişen balatada görmedim ayrıca çok erken bir km o sürede bitiriliyorsa eğer sürüş stilini bir an önce değiştirilmesinde fayda vardır. Benim aracımın yani 308'in 45.000 km balatasının dayanması da imkansız çünkü bizim balatalar oldukça yumuşak o yüzden frene çok yüklenmeden durulabiliyor, eğer 45.000 km dayanıyorsa yan sanayidir. Çünkü yan sanayi balatalar sert bundan dolayı ömürleri uzun. Bunun yanında fren mesafesini çok arttırıyor ve normalden fazla yüklenmek gerekiyor.

Dreamcatcher
30-03-2012, 07:31
Küçük ve trafik sorunu olmayan bir şehirdeyim..2010 model aracım şu an 28.000 km de fakat fren pedalı normalden aşağı düştü biraz..gözle kontrolde yarım olduğunu görüyorum balataların..30.000 bakımında değiştireceğim..

Ömer Gedik
30-03-2012, 07:56
orhun57

İmkansızı başarmışım demek ki . :) Sakin kullanımda orjinal balatalarımız 45,000 km dayanıyor.

Abdullah
30-03-2012, 08:20
ilk değişimim 15.000 KM de ikinci 35.000 de 3. 65.000 de değişti.

Elrohir
30-03-2012, 09:55
Ben balataları 30.000 km de değiştirdim bana göre normal hatta çok iyi bir süre. İlk önce erken gibi gelmişti ama daha sonra makul bir km olduğunu farkettim.

Gökseld
30-03-2012, 10:21
Benimde araç şu an 26 bin küsür, önümüzdeki ay bakımım geliyor muhtemelen benimkilerde değişecek.

orhun57
30-03-2012, 15:05
orhun57

İmkansızı başarmışım demek ki . :) Sakin kullanımda orjinal balatalarımız 45,000 km dayanıyor.

Sanırım sürekli şehir içi kullandınız veya ani frenleme bol olmuş :) Ben çok ender agresif kullanırım genelde sakinimdir ani fren çok çok azdır fakat hergün şehir içi eve şehir dışı yaklaşık 150 km yol yapıyorum bunun büyük bölümü uzun ve sık yokuşların olduğu bir yol genelde kamyonlardan dolayı yokuş aşağı özgürce inilemiyor :( o yüzden uzun frenlemeler oluyor. 45.000 yapan varsa tebriklerimi sunarım herhalde sürekli uzun yolda anca öyle olur. İstanbul veya diğer büyük şehirlerde imkansız herhalde.

socrates(MeRiÇ)
30-03-2012, 17:18
Benim ilk değişimim 30.000 de oldu, daha da değiştirmedim. Araç şu an tam 60.000 oldu. Eskiden balatalarda asbest kullanılıyordu, ömürleri daha uzun oluyordu şimdi kullanılmıyor ve ömürleri daha kısa demişti servisteki çalışanlar. Ne kadar doğrudur bilemem...

TanerHoca
30-03-2012, 17:49
... Eskiden balatalarda asbest kullanılıyordu, ömürleri daha uzun oluyordu şimdi kullanılmıyor ve ömürleri daha kısa demişti servisteki çalışanlar. Ne kadar doğrudur bilemem...

evet gavur yapımı balatalar abdestsiz .http://www.forumpeugeot.com/images/smilies/gül4.gif
hal böyle olunca da bizim gibi müslüman vatan evlatlarına bir hayırları olmuyor:cilgin