PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cam yikama suyu dondu..

no_fear
29-01-2010, 14:04
Selam arkadaslar,

2010 308 1.6 HDI auto6R arabam var. Malum istanbul daki kar yagisi ve soguk gunler esnasinda silecek suyu dondu (maalesef antifirizli su yoktu - gafil avlandik ) neyse fazla ustelemedim ve de kendi kendine cozulur dedim.Sorun : hala su gelmiyo kolu cektigim zaman silecekler calisiyor ama sudan eser yok. Su ana kadar coktan cozulmesi gerektigini dusunuyorum .. Sizce sorun ne olabilir ??

BahadırALTUN
29-01-2010, 14:13
Su püskürtme motorunun sigortası atmış olabilir.

no_fear
29-01-2010, 14:17
Su puskurtme motorunun yanmasi gibi de bir sorun olabilir mi ? ???

kivanc
29-01-2010, 14:44
Bence hiç basmasaydınız silecek koluna.Hava halen soğuk donmuşsa kapalı biryere çekin derim arabayı 1 günlüğüne falan 7-8 derece sıcaklık olsa iyi gibi bi erisin bakalım.

Selahattin
29-01-2010, 14:47
kardeşim bence fiskiylerin ucu donmuştur bekle biras arabayı kapalı bi yere çek mutlaka açılır.silecek motoru fln okadar kolay bozulmaz diye düşünüorm.yada kaputu aç sol üsttee hortum var su hortumu, o sıkışmış olablir kontrol et işte.

no_fear
29-01-2010, 17:31
yorumlar icin tesekkurler. Acikcasi bir kac gundur arabanin bulundugu ortam hep 7-8 derecelik ortamlar ve de fala su fiskirmiyor :o

otmotvmhndsi
29-01-2010, 17:36
yorumlar icin tesekkurler. Acikcasi bir kac gundur arabanin bulundugu ortam hep 7-8 derecelik ortamlar ve de fala su fiskirmiyor :o

Su hortumu katlanmıştır. Kolay Bir çöümü var, servise uğrayın...

Thesoldier94
29-01-2010, 20:48
arkadaşlar ben -6 ve -12 dercelerde hatta daha da soğuklarda kullanıyorum donma falan yok ancaaaaak antifirizli suyu ihmal etmeyinn

otmotvmhndsi
29-01-2010, 21:15
arkadaşlar ben -6 ve -12 dercelerde hatta daha da soğuklarda kullanıyorum donma falan yok ancaaaaak antifirizli suyu ihmal etmeyinn

Kesinlikle... Zaten Silecek Suyu Deposuna Her daim - Yaz , Kış - antifiriz/su karışımı yaparak kullanırsanız; sileceklerde daha rahat hareket ediyorlar cam üzerinde...

Antifiriz Suyu'nu aldığınız zaman ambalajında kaça kaç oranında karıştırdığınızda kaç dereceye kadar donmadığı yazar. Belirli talimata göre su/antifiriz karışımı yapılırsa silecek suyunuz donmaz...

Gökay
29-01-2010, 23:36
Kola bastığınızda motorun sesini duyabiliyormusunuz? Yada 308 lerimizde duyuluyormu acaba Paliomda bıvvvvvv diye öterdi su basarken ;D

Abdullah
29-01-2010, 23:48
no_fear öncelikle geçmiş olsun. En yakın zamanda servise uğra derim. bende istanbuldaki bu soğuklar dolayısıyla en çok korktuğum şeydi suyun donması. Malum araçlarımızda kullanışlı bir özellik olan kolu 1 defa çekmemizde belli bir miktar su atıyor ve donduğunda motorun yanması gibi birşey ile karşılaşırım diye araç garajda olmasına ilk yaptığım şey suya biraz alkol eklemek oldu. ve geceleri silecekleri daima bakım moduna alarak havaya kaldırdım Allah a şükür bir sorun yaşamadım. Aklınızda bulunsun eğer antifirizli su yoksa alkol de kullanabilirsiniz çok işe yarıyor. Sorunu en kısa sürede çözmen dileğiyle geçmiş olsun tekrar.

no_fear
01-02-2010, 10:06
Selamlar,

H.sonu servise ugradim, ve de sonuc : sigorta degisti ve de sorun cozuldu ;)

Ömer Gedik
01-02-2010, 10:45
no_fear sein adına sevindim basit bişeymiş.

BahadırALTUN
01-02-2010, 17:07
Su püskürtme motorunun sigortası atmış olabilir.

Demiştim . Peugeotlarda ve hatta Citroende de ( 1 sene kiralık c4 kullandım ) silecekleri biraz zorladığınızda sigorta atıyor.
Karla kaplı camı silecek le temizlemeye çalışınca silecek sigortası , Donmuş püskürtmelerdede su motorunada bir kaç kez
basınca su motorunu sigortası atıyor. Her ikiside tecrubeyle sabittir.

Ancak sigortanın atması aslında iyi bir şey aksi taktirde silecek motoru veya su püskürtme motoru yanacak.

Bununla geçmiş olsun. Uzun yıllar Peugeot kullanmış birisi olarak yedek sigorta vede yedek Far ampülunü sürekli bulundurmanızı öneririm.

Abdullah
03-02-2010, 09:47
no_gear valla süper haber hadi geçmiş olsun.

reisG
03-02-2010, 09:54
ben kötü havada toplu taşıma veya taksi kullandığımdan sıkıntı yaşamıyorum ama işi garnatiye almak için silecek suyunda bir miktar antifiriz var ama oda pek sonuş vermiyor hortum ve püskürtme ucu donumuş oluyor zaten

kahveciz
03-02-2010, 17:07
Arkadaşlar antifirizli cam sularının 5 lt si yaklaşık 10 tl civarı hiç karıştırmadan direk olarak onla doldurun hiçbir sorum yaşamazsınız.

sagacity
04-02-2010, 01:15
bende bugun aldım 5 litresi 5 TL den iki tane aldım..

c3xx
05-02-2010, 20:44
Aracı aldığımda bana verilen şu anlaşılmaz Türkçeyle yazılmış kullanım kılavuzunda bir türlü göremedim silecek suyu için ne kadarlık bir solüsyon hazırlamamız gerekli, kaç ml alıyor silecek suyu deposu?

BahadırALTUN
06-02-2010, 11:10
Eşimim aracın cam suyu sıvısı bitmişti. Şu antifizili katkılardan koyalım üzerinede su ekleyelim dedik ve 2,5 lt lik malzemeyi doldurduk.
Üzerine su ekleyecek yer kalmadı. Yani cam suyu deposu 308 de tam 2,5 lt.

otmotvmhndsi
06-02-2010, 11:12
Eşimim aracın cam suyu sıvısı bitmişti. Şu antifizili katkılardan koyalım üzerinede su ekleyelim dedik ve 2,5 lt lik malzemeyi doldurduk.
Üzerine su ekleyecek yer kalmadı. Yani cam suyu deposu 308 de tam 2,5 lt.

Evet Bende 5ltlik alıyorum antifirizli cam suyu. Saf olarak koyuyorum ve tam yarısını alıyor... = 2,5LT yani...

aero
12-02-2010, 13:00
bende bugun aldım 5 litresi 5 TL den iki tane aldım..

Yanan sigorta işçiliği dahil 3.5 tl iken kullanacağınız kimyasal 5 lt den sadece iki kez doldurabiliyor hazneyi. Haznenin boşalması da bu havalarda 4 günü geçmez. Klasik bir yüz astar meselesi. Benzer bir hadise de çamaşır makinelerindeki kireç önleme kimyasalında da vardır. kireç önleyiciyi tamamen gereksiz yere kullanıyoruz istanbulda. saygılar...

Ömer Gedik
12-02-2010, 13:21
aero aslında antifirizli cam suyu suyla karıştırılarak koyulursa çok fazla işe yarıyor. Ben 1 lt aldım ama yaklaşık 10 depodur dolduruyorum hala daha bitmedi.