PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : thp motora lpg takılması

mygold
19-05-2012, 18:15
arkadaşlar bılıyorsunuz peugeot thp motorları güç bakımından çok sevilem motorlar. bu yüzden bu motorlara lpg takılması hakkında şimdiye kadar net bilgide verilemiyordu.. gelişen teknolojiyle bu duruma çözumler firmalardan gelmeye başlamış.. ben bir ornegini sunuyorum..inşallah dahada saglıklı çözümler firmalardan gelir..aşagıdaki çözüm FS otogazdan gelmiş( kaynak:http://www.2a-lpg.com/showthread.php/6976-Peugeot-308-1.6i-16-V-THP-D&)

http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/250057_10150192812056864_321206501863_7171636_7577 905_n.jpg
1) LPG Elektrovalfi (8 mm)
2) Genius MB 1500 Regülatör
3) MAP Sensörü
4) FJ1 Filtre
5) Enjektör raili ve PTS 4,5 Bar Basınç sensörü
6) LPG Enjektörleri (Mavi)
7) SDI ECU – Elektronik Kontrol Ünitesi
8) İletişim bağlantı soketi
9) LPG tesisat sigortası
10) Röle
11) Yakıt seçici anahtar
A) PSA modülü

mygold
19-05-2012, 20:35
bu konuyu kımse merak etmemiş anlaşılan..

Yasin CCK
19-05-2012, 20:38

Hocam paylaşalı 1 saat olmuş daha, öyle düşünmeyin ;)

Can
19-05-2012, 21:11
Ben yazayim bari :) Thp motora da lpg takmak olur mu diyecegim ama biz Ferrari'ye lpg takmis bir milletiz :gül4:

TanerHoca
19-05-2012, 21:15

forumda kaç kişide thp var ki.yaz bakalım "hdi ye lpg takmak" diye o zaman gör merak nasıl olur:gül6:

mygold
19-05-2012, 21:24
forumda kaç kişide thp var ki.yaz bakalım "hdi ye lpg takmak" diye o zaman gör merak nasıl olur:gül6:

hakılısın nabzı yakalamak lazım..hdi motoru hybrıd yapma çalışmalarım var bitince yayınlayacagım hocam :fiuw.

tAKreS
19-05-2012, 21:27
valla benim dikkatimi çekti...ama ne kadar güvenilir bilmiyorum tsi veya thp ikisine de lpg yaygınlaşsın istiyorum..

mygold
19-05-2012, 22:37
valla benim dikkatimi çekti...ama ne kadar güvenilir bilmiyorum tsi veya thp ikisine de lpg yaygınlaşsın istiyorum..
tsi ve thp lere uygun sogutmalı bır sıstemle uygulanıyormuş.. tabiki yaygınlaşması tercıhlerı artırır..

Ömer Gedik
19-05-2012, 23:11
Ben açıkçası gerek güvenilir olmayışı gerekse birçok sorunu beraberinde getirmesi açısında VTI-THP bir yana tüm benzinli motorlarda LPG'yi makul bulmuyorum.

baragat
20-05-2012, 11:21
Ben açıkçası gerek güvenilir olmayışı gerekse birçok sorunu beraberinde getirmesi açısında VTI-THP bir yana tüm benzinli motorlarda LPG'yi makul bulmuyorum.

Kesinlikle katılıyorum

eyup_31
20-05-2012, 11:25
tsi ve thp lere uygun sogutmalı bır sıstemle uygulanıyormuş.. tabiki yaygınlaşması tercıhlerı artırır..
tsi ve eski fsi lere takılır oldu ama hep sorun çıkarıyor bildiğim kadarıyla...

TanerHoca
20-05-2012, 17:32
tsi ve eski fsi lere takılır oldu ama hep sorun çıkarıyor bildiğim kadarıyla...

valla ben hangi motorda olursa olsun lpg ile sorunu hep yanyana görmüşümdür.
motora lpg uygulama konusunda biraz tutucuyum ben.

BahadırALTUN
20-05-2012, 17:59

valla ben hangi motorda olursa olsun lpg ile sorunu hep yanyana görmüşümdür.
motora lpg uygulama konusunda biraz tutucuyum ben.

BMW E60 530 aracımda Prince LPG kiti var . Normal benzin tüketimi kullanıma göre 11,5-14 Lt/100 Km arasında değişiyor. Lpg de ise 100 TL lik lgp ile kullanıma göre yaklaşık 275-300 Km arası yol yapıyorum. Aracı spor moda alıp sürekli sıkıştırarak kullanmazsam bir sorun yaşamıyorum. Bahsettiğim şekildeki kullanımlarda ise hangi lpg kit olursa olsun , (özellikle büyük motorlu araçlarda) yetiştiremediği için benzine geçme problemi oluyor. Amaç sadece ekonomi yapmak ise aslında iyi bir alternatif. ama hem ekonomi hemde performans bekliyorsanız doğru çözüm her zaman dizel.

Kısaca iyi bir yerde iyi bir kit takılırsa ben genel kullanım için güvenilir bulduğumu söyleyebilirim. Ancak doğacak bebeğimizi daha güvenli taşımak, bagajdan maksimum istifade etmek , benzin istasyonlarında kınayıcı bakışlara katlanmamak ve alış veriş merkezlerinin kapalı otoparklarında sıkıntı çekmemek için aynı kasa ve motor hacmindeki aracın Dizel versiyonu arayışlarına başladım.

BahadırALTUN
20-05-2012, 18:00
Ayrıca şirketimizde 1.4 Peugeot 206 aracımızı aldığmızdan beri BRC kiti ile sorunsuz kullanıyoruz.

gokhancpt
20-05-2012, 18:02
Bahadır hocam, konuyu kısaca özetlemiş :havali

mygold
20-05-2012, 19:09
BMW E60 530 aracımda Prince LPG kiti var . Normal benzin tüketimi kullanıma göre 11,5-14 Lt/100 Km arasında değişiyor. Lpg de ise 100 TL lik lgp ile kullanıma göre yaklaşık 275-300 Km arası yol yapıyorum. Aracı spor moda alıp sürekli sıkıştırarak kullanmazsam bir sorun yaşamıyorum. Bahsettiğim şekildeki kullanımlarda ise hangi lpg kit olursa olsun , (özellikle büyük motorlu araçlarda) yetiştiremediği için benzine geçme problemi oluyor. Amaç sadece ekonomi yapmak ise aslında iyi bir alternatif. ama hem ekonomi hemde performans bekliyorsanız doğru çözüm her zaman dizel.

Kısaca iyi bir yerde iyi bir kit takılırsa ben genel kullanım için güvenilir bulduğumu söyleyebilirim. Ancak doğacak bebeğimizi daha güvenli taşımak, bagajdan maksimum istifade etmek , benzin istasyonlarında kınayıcı bakışlara katlanmamak ve alış veriş merkezlerinin kapalı otoparklarında sıkıntı çekmemek için aynı kasa ve motor hacmindeki aracın Dizel versiyonu arayışlarına başladım.
Bahadır abi yorumlarını kendi açımdan uzman görüşü olarak kabul ederim bu mesajında nefis bir yorum olmuş teşekkürler.

TanerHoca
20-05-2012, 19:14
bence de bahadır konuyu artısıyla eksisiyle tam olarak açıklamış.:havali

davut72
20-05-2012, 21:14
hakılısın nabzı yakalamak lazım..hdi motoru hybrıd yapma çalışmalarım var bitince yayınlayacagım hocam :fiuw.
:Gül7::Gül7:

mimit
20-05-2012, 21:51
Tsi,fsi,tfsi,thp,vti motorlarda sorunsuz çalışacak lpg sistemleri mevcut ama her konuda olduğu gibi bu konuda da avrupanın bayaa gerisindeyiz,yeni nesil sıvı lpg(LPİ) tüketimine sahip sistemler adı geçen motorlar için daha uygundur ve uyumlulukları test edilmiştir. Bu sistemlerin mevcut sıralı sistemlere göre daha ekonomik olduğu da testler ile kanıtlanmış durumda.Başlığa konu olan montaj hatalı, diğer şikeyetçi olunan sistemler ile aynı büyük ihtimal lpg ile benzin yakma sorunu başta olmak üzere bir çok söz konusu şikayet yaşanacak bu araçta da,umarım olmazda ben yalancı çıkarım.

Uygun sistem + eğitimli personel = sorunsuz ve daha ekonomik bir motor demektir tabi bunun içinde gerekli bütçe gözden çıkarılmalıdır.

yani bunu yapan mantık 308 vti a eski nesil karbüratörlü araçlar için olan sistemi de montajlar.

Lpg uygun şekilde kullanıldığı taktirde güvenlidir, çevreye saygılı bir yakıttır ve biliyoruz ki diğer akaryakıtlar içinde en ekonomik olanıdır. her önüne gelenin lpg dönüşüm istasyonu açmasına izin verilirse sorunlarda olacaktır,can ve mal kayıpları da. eğitimli personel ve motora uygun kit ile sorun yaşanma ihtimali aracın normal standartın da ne ise odur.

Önceki araçlarımı benzinli alıp hep lpg montajını bilgisine ve tecrübesine güvendiğim ustam da yaptırdım,bir tek sorun yaşadığımı hatırlamıyorum, aynı yolu aynı şekilde 100 liraya gitmek varken neden 200 liraya gideyim ki.

Abdullah
20-05-2012, 22:12
Lpg ye bende karşı olanlardanım fakat Ülkemizdeki yakıt fiyatlarından dolayı benzin motorlu aracada binmek gerçekten büyük külfet. Peugeotlara LPG takılması konusunda hem LPG ciler hemde kullanıcıları hep çekinmiştir bu işi gerçekten PSA grubuna sorunsuz yapabiliyorlarsa güzel bir iş çıkarmışlar demektir. Ayrıca Bahadır Abi yorumun gerçekten muhteşem ve uzman bir yorum ellerine sağlık.

Esat
20-05-2012, 23:39
Lpg ingilterede kraliyet ailesinin arabalarinda kullanilan bir sistem cevreci yapisi sayesinde dogaya cok az zarar veriyor tabi isin öteki boyutlarini bahadir abi aciklamis heeeee ben lpg li araba kullanirmiyim durup dusunmem lazim o kadar üvey evlat muamelesinden sonra galiba cok zor ...

Selim Sümer
21-05-2012, 13:08
Maalesef LPG deyince insanların aklına hala seneler önce genelde kuş serisi taksilerde kullanılan , merdivenaltı atölyelerde sadece maliyet kaygısı gözetilerek monte edilmiş , kabine bile gaz sızdıran , bagajda tankıyla devasa yer kaplayan ve büyük kazalarda ölümlere sebep olan sistemler geliyor.Fazla uzağa gitmeme gerek yok.Benim eşim bile LPG dediğimde "aman uzak dursun" diye tepki veriyor.Halbuki işin gerçeği bizim ülkemizde modern setlerin ve işini düzgün yapan servislerin artmasıyla son senelerde hızla yayılan LPG çevreci , ekonomik ve gayette güvenlidir.İnsanlar LPG'li araçları hareketli bomba olarak nitelendiriyorlar. Halbuki bombanın kaynağını oluşturan tank ,klasik benzin/mazot tankından çok daha kalın,esnek ve en önemlisi üzerinde bulunan relief valve ile de herhangi bir yangın durumunda içindeki gazı ve likidi dışarı salarak patlamayı engelleyen büyük bir avantaja sahip.

tAKreS
21-05-2012, 17:43
LPG olayına gayet sıcak bakıyorum ben :) tek sorun şimdilik uyum ve ücret...prins in %85 lpg %15 benzin kullanan sistemi 3500 lira..%100 LPG ile çalışan sistem henüz gelmedi ama 5500 lira olacağı söyleniyor...bu TSİ için geliştirilmiş bir kit...
Brc nin THP için yaptığı uygulama yaygınlaşırsa RCZ de düşünürüm bende :)

Ufuk
21-05-2012, 20:27
Benim Önceki arabam 307 Lpg'liydi Yakıt Tasarrufunu daha ziyade Şehir içi yolda sağlıyordu. Uzun Yolda neredeyde Benzin İle kafa-kafaya Gaz yakıyordu. Lpg'yi bir kere taktırınca sorunu bitmiyor.
Lpg sisteminin de periyodik bakımı var. durmadan filtre değiştir. Bilgisayar bağlatıp ayar yaptır. Aygaz alırsan yağlı olur. Ötekisini alırsan kuru olur berikini alırsan kirli olur :). 250km de bir gaz doldur. Büyük konuşmayım ama Bir Daha Lpg'mi asla. ever never Lpg

mimit
21-05-2012, 21:02
Benim Önceki arabam 307 Lpg'liydi Yakıt Tasarrufunu daha ziyade Şehir içi yolda sağlıyordu. Uzun Yolda neredeyde Benzin İle kafa-kafaya Gaz yakıyordu. Lpg'yi bir kere taktırınca sorunu bitmiyor.
Lpg sisteminin de periyodik bakımı var. durmadan filtre değiştir. Bilgisayar bağlatıp ayar yaptır. Aygaz alırsan yağlı olur. Ötekisini alırsan kuru olur berikini alırsan kirli olur :). 250km de bir gaz doldur. Büyük konuşmayım ama Bir Daha Lpg'mi asla. ever never Lpg

ufuk abi demek ki sende işi bilmeyenlerin eline düşmüşsün :) lpg ile 100,000 km üstü kullandım aracımı iki defa ayar yapıldı, birisi ilk taktırdığımda bir diğeri ise chip yaptırdıktan sonra biraz daha fazla tüketen ama daha iyi yürümesini sağlayan bir ayardı :)

Bekir
21-05-2012, 21:33
Dizel araç kullanıp LPG ile işi olmayan sıcak bakmayan ve asla kullanmam diyen arkadaşlarımı bağışlayın beni lütfen Peugeotu kullanmayıp Pejoda arabamı diyenlere benzettim bir an :) LPG güvensiz ve tehlikeli olsaydı eğer bugünün şartlarında ülkemizde değil benzinli 3.0 motor 1.6 motorlu araçlar bile son sahiplerinin kapısının önünde çürüyor olurdu. LPG sayesinde 406 Kullanıyorum :)

mimit
21-05-2012, 21:36
bir çok markanın da lpg kullanıma teşviki olan ülkelere fabrika çıkışı lpg li araçlar gönderdiğini biliyoruz :) 406 da bunlardan birisidir.

Ufuk
21-05-2012, 21:59
ufuk abi demek ki sende işi bilmeyenlerin eline düşmüşsün :) lpg ile 100,000 km üstü kullandım aracımı iki defa ayar yapıldı, birisi ilk taktırdığımda bir diğeri ise chip yaptırdıktan sonra biraz daha fazla tüketen ama daha iyi yürümesini sağlayan bir ayardı :)
Mehmet Az çekmedim walla Lpg'den Her ay Bilgisayara bağlatıp ayar yaptır. Kışın gelmesinden kork. Çünkü kış gelince Araç yavaşlayınca birden stop eder vs. Araba belki bakımsız diyeceksin ama ben hep tam zamanın da veya öncesinde bakım yaptrırım. Ama bilmiyorum belki 406'nın motorunda bu sistem daha iyi çalışıyor olabilir..
Aynı araba benzinli de çalışırken tık demiyordu bu arada.

mimit
21-05-2012, 22:11
Ufuk abi bu sıkıntıların oluşmasında suç kullanıcıların olmuyor, işini doğru düzgün yapmayan,yapmayı bilmeyen insanların yüzüne oluyor,406 larda da sorunlu araçlar gördüm hemde fazlasıyla ama burada motorun bir suçu yok ona müdahale eden kişinin eksikliği var. 406 nın lpg ile sorunlarında yaka silken bir arkadaşım şuan komple sistem değiştirmeye hazırlanıyor, zavolli marka sistem takılmış ve montaj esnasında manifolda zarar verilmiş,yeni manifold ile birlikte brc ye geçiş yapacak,montajı da benim araçlarıma lpg uygulayan usta yapacak ve eminim ki sorunlar ortadan kalkacak, lpg sistemleri için şu sözü çok duyuyorum "sonuçta hepsi aynı" bu çok büyük bir hata.

Maalesef her önüne gelende dönüşüm merkezi açabiliyor bir çok markada işten bihaber bu adamlara bayilik veriyor,sonuç olarak senin yaşadıkların ve daha fazlası yaşanıyor.acemiliğe hata payına yer olan bir uygulama değil.çok çok iyi araştırma yapmak lazım.

Ufuk
21-05-2012, 22:25
Ufuk abi bu sıkıntıların oluşmasında suç kullanıcıların olmuyor, işini doğru düzgün yapmayan,yapmayı bilmeyen insanların yüzüne oluyor,406 larda da sorunlu araçlar gördüm hemde fazlasıyla ama burada motorun bir suçu yok ona müdahale eden kişinin eksikliği var. 406 nın lpg ile sorunlarında yaka silken bir arkadaşım şuan komple sistem değiştirmeye hazırlanıyor, zavolli marka sistem takılmış ve montaj esnasında manifolda zarar verilmiş,yeni manifold ile birlikte brc ye geçiş yapacak,montajı da benim araçlarıma lpg uygulayan usta yapacak ve eminim ki sorunlar ortadan kalkacak, lpg sistemleri için şu sözü çok duyuyorum "sonuçta hepsi aynı" bu çok büyük bir hata.

Maalesef her önüne gelende dönüşüm merkezi açabiliyor bir çok markada işten bihaber bu adamlara bayilik veriyor,sonuç olarak senin yaşadıkların ve daha fazlası yaşanıyor.acemiliğe hata payına yer olan bir uygulama değil.çok çok iyi araştırma yapmak lazım.
Ben de araştırıp yaptırmıştım. Ankara'da Damla Otogaz diye bir yerde Ankara çapında kendilerince meşhur bir yer.
Ama Şu dediğinde Yerden göğe kadar haklısın Mehmet, Ustalık çok önemli,
ama Bir kere Lpg sistemini taktırdıktan sonra araba da delinmedik yer kalmıyor. O yüzden iyi usta bulamadıysan biraz geçmiş ola.
Neyse Lpg Taktırmak isteyen arkadaşlarımızı demoralize etmemek için tartışmayı çok uzatmıyor.
Dizeller Dizeli :) Arslanıma Binmeye devam ediyorum..

Naman
22-05-2012, 13:21
Ben şahsen kesinlikle tavsiye etmem.

quiet_20
30-05-2012, 11:27
Eğer fs otogaz yapmışsa bence sorunsuz olmuştur.

tAKreS
06-08-2012, 01:53
Vialle nin ldpı sistemi uygulanmaya başladı. TSİ motorlara tamamen uyumlu ve %100 LPG ile çalışıyor. 4500 peşin 4900 lira da 10 taksit fiyatı.
BRC nin ldı yani sıvı püskürtme sistemi yakın zamanda gelecek. Eğer onun fiyatı daha uygun olursa TSİ ve THP araçlar için güzel bir alternatif olacak.

TanerHoca
06-08-2012, 03:50
yakıttan tasarruf etmenin bedeli yaklaşık 5.000 lira!!!
tasarruf yapacağım diyerek benzin-lpg kullanımından ortalama üç yılda ortaya çıkacak bir farkı baştan ödemek pek akıllıca gelmedi bana doğrusu...

mygold
06-08-2012, 04:57
tasarruf yapacağım diyerek benzin-lpg kullanımından ortalama üç yılda ortaya çıkacak bir farkı baştan ödemek pek akıllıca gelmedi bana doğrusu...
taksit taksit odeyerek gezerim hem sübapları pistonlarıda bitirmemiş olurum degıl mı taner hocam..

bylal666
06-08-2012, 08:19
VTI'a takılmasını anlarım da 156HP'lik THP'ye takacaksa milet; almasın abicim, hem 156 HP'lik bir canavar al hem de LPG ile bu canavarın kolunu bacağını zincirle LPG'yle. Olmaz öyle şey. Tabiki bu benim fikrim. Arabistan'da Ferrari'ye de LPG takan adamlar var...

tAKreS
06-08-2012, 14:55

Hocam ben bu kiti scirocco da düşünüyorum...sciroccunun şehir içi tüketimi 13-14 litre civarında yani 60 kuruş...LPG de 30 kuruş olduğunu varsayarsak km de 30 kuruş kar ederim...Senede 20000 km yol yapıyorum yani 6000 lira kar demek...
Bu arada bu kitler ilk marşta bile LPG ile çalıştığı için tasarruf oranı %55 deniliyor...

bylal666
06-08-2012, 16:54
Hocam ben bu kiti scirocco da düşünüyorum...sciroccunun şehir içi tüketimi 13-14 litre civarında yani 60 kuruş...LPG de 30 kuruş olduğunu varsayarsak km de 30 kuruş kar ederim...Senede 20000 km yol yapıyorum yani 6000 lira kar demek...
Bu arada bu kitler ilk marşta bile LPG ile çalıştığı için tasarruf oranı %55 deniliyor...

LPG'nin egzos sistemine yaptıracağı bakım gideri 30000 km'de 1000TL civarı, ha yaptırmayan da var, git gide oluşan çekiş kaybı ve motorun uzun vadede resmen erimesi de cabası... Yanlış anlamayın 4 yıl boyunca LPG sistem takılı 307 kullandım, şimdi katettiim km düşük diye direk benzinli 308 VTI kullanıyorum, aradaki psikolojik fark bile yeter... Tabiki seçimler kişilerin kendilerine özeldir, ben bir araca LPG takılmasını doğru bulmuyor değilim, yıl bazında çok km yapan bir kullanıcı için ekonomik bir çözüm olabilir lakin 156HP turbolu bir canavara LPG takılmasını mantığıma yediremiyorum.

tAKreS
06-08-2012, 17:44
LPG'nin egzos sistemine yaptıracağı bakım gideri 30000 km'de 1000TL civarı, ha yaptırmayan da var, git gide oluşan çekiş kaybı ve motorun uzun vadede resmen erimesi de cabası... Yanlış anlamayın 4 yıl boyunca LPG sistem takılı 307 kullandım, şimdi katettiim km düşük diye direk benzinli 308 VTI kullanıyorum, aradaki psikolojik fark bile yeter... Tabiki seçimler kişilerin kendilerine özeldir, ben bir araca LPG takılmasını doğru bulmuyor değilim, yıl bazında çok km yapan bir kullanıcı için ekonomik bir çözüm olabilir lakin 156HP turbolu bir canavara LPG takılmasını mantığıma yediremiyorum.

Açıkcası bende 156 hp THP ye LPG taktırmam...Taktırmışken 200 hp olana taktırırım :) Şaka bir yana param yetse 200 hp RCZ ye sağlam bir Lpg dönüşümü yaptırırım :)

mygold
06-08-2012, 18:42
dostlar senede 20 bin km civarı yapıyorsam benzinli araca lpg düşünmeden takarım..

bylal666
07-08-2012, 09:33
Açıkcası bende 156 hp THP ye LPG taktırmam...Taktırmışken 200 hp olana taktırırım :) Şaka bir yana param yetse 200 hp RCZ ye sağlam bir Lpg dönüşümü yaptırırım :)

200 HP'lik Asphalt'a param yetiyor lakin LPG kitine yetmiyor mu diyorsun :D

Grkn
24-02-2013, 23:38
Benim 308 thpde lpg var. Bazen benzine alıyorum inanın hiç anlamıyorum bile. Lpg yada benzin hiç fark etmiyor. Bende söktürmek istiyordum ama performansta düşüş olmayınca vazgeçtim. Şimdilik bi arızası flnda yok.

Fenomen
25-02-2013, 10:14
Belki alakasız olabilir ancak benim düz 206 1.4 75hp arabada bile lpg canavar gibi :) 85 liraya 450 km gidiyorum zam gelmeyeydi 485 km di. Brc deydim geçen tsi,thp gibi motorlar için kitlerin olduğunu ancak biraz daha pahalı olduğunu. Eğitimini almayana yaptırırsan aracı rezil edebileceğini söyledi.Vuruntu vs bir süre sonra araçta başka sıkıntılar doğuruyormuş.
O yüzden bilen iyi bir yere bu işi yapmış kendini kanıtlamış yerlere yaptırırsanız neden sorun çıksın ki :)

tolgabşkn
12-06-2013, 21:28

THP, THPI, TSI, FSI, GDI, TFSI D4D motorlar için çoğu firma montaja geçti.
Prins direct liqui max 4000tl, lovatoda kampanya var 2290tl. atiker ve brcde montaja başlamış duyumlarım arasında.

Sistem aracın kendi benzin enjektörlerini kullanarak yanma odasına LPG'yi sıvı olarak gönderen yeni bir teknolojidir.Delme falan olmaması gayet hoş bi durum bence. Yanma odasına sıvı olarak gönderilen LPG nedeniyle devamlı bir soğutma meydana gelmekte ve böylece benzine göre tork ve güç artışı sağlanmaktadır. 75 hp skoda yeti montajdan sonra 78 hp verdi. prins direct liqui max kiti ile. bizzat şahitim bu olaya.Bu sistem mantıksal bir hafızaya sahip olup, araç hangi yakıtla stop edildiyse, tekrar çalışmayı yine o yakıtla yapmaktadır. Ayrıca pejo araçlarda benzin göstergesinin düşmeside psa modülü ile halledilmiş.%85 lpg %15 benzin olayıda prins için mevcut değil net %30 tasarruf garantisi sunuyolar. diger markalar hakkında bu konuda detaylı bilgim yok.
Ama genel olarak düşünüldüğünde kullanım süresince uyum konusunda ne gibi sorunlar çıkar ve ya çıkmaz zaman gösterecek.

ayrıca prins'in sitesinden alıntı olarak şunlar mevcut

Prins Direct Liqui Max sistemi

Prins Direct Liqui Max, tek yakıt veya çift yakıtla kullanım için aracın standart yakıt sistemiyle paralel olarak çalışan, master-slave bir sistemdir.

Prins Direct Liqui Max sistemi direkt yakıt enjeksiyonlu motorlar için dizayn edilmiştir. Direkt enjeksiyon; yakıtın, manifold yerine (port yakıt enjeksiyonu), yüksek basınç (20-200 bar) altında direkt silindir içine enjekte edilmesi demektir. Sistem, sıvı LPG’yi yüksek basınç altında silindirin içine enjekte etmek için; modifiye edilmiş bir yüksek basınç yakıt pompası ile benzin sisteminin yakıt enjektörlerini kullanır. Böylece emme manifoldunun ayrıca delinmesine gerek kalmaz

Direct Liqui Max sistemi, orijinal benzin enjeksiyonu ile eşdeğer bir teknolojide olup ve mevcut elektronik düzenler ve bileşenlerden maksimum derecede faydalanmayı sağlar . Direct Liqui Max sistemi ile sürücü, benzin veya LPG ile sürüş arasında fark hissetmez.

Prins’in Hollanda üniversiteleri ile yaptığı detaylı araştırmalar, LPG’nin direkt yakıt enjeksiyonlu motorlar için çok elverişli bir yakıt olduğunu göstermiştir. LPG kullanımı motor verimini bariz şekilde arttırmaktadır. Bu durumda CO2 salınımını ekstra bir %10 oranında daha azaltmaktadır. Motor verimindeki artış LPG ‘nin kimyasal ve fiziksel özelliklerinin bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır.

Sistem 2011 başından itibaren birçok modelde uygulanabilir olacaktır.

RCZForever
29-08-2016, 13:28
156 beygir otomatik vites RCZ aracıma özel lpg kiti taktırdım. Ve sonuçlardan çok memnunum... Soruları olan arkadaşlara seve seve yardımcı olurum

CaglarB
29-08-2016, 14:31
Arkadaşlar konuya yabancı biri olarak sadece merak ederek soruyorum, adam akıllı lpg dönüşümleri sanıyorum 10 bin tl civarı.
aynı aracı lpg de kullanmak benzinde kullanmak arasındaki fark ile bu 10bin tl kaç bin km de amorti edilebiliyor?
Ayrıca LPG olunca her yıl muaneye sokmak gerekiyor sanıyorum bu da ekstra para ve emek maliyeti de getirecektir.
Ben kendi yaklaşımımdan örnek vereyim; yılda 10 bin km yapmıyorum, herkes dizel alma ne gerek var dedi :)
ama ben depoyu doldurup 1000/1500 km yakıt düşünmek istemiyorum ya o bana yetiyor :) psikolojik bir rahatlık veriyor bana bunun parayla alakası yok.

converse10
29-08-2016, 16:52
Arkadaşlar konuya yabancı biri olarak sadece merak ederek soruyorum, adam akıllı lpg dönüşümleri sanıyorum 10 bin tl civarı.
aynı aracı lpg de kullanmak benzinde kullanmak arasındaki fark ile bu 10bin tl kaç bin km de amorti edilebiliyor?
Ayrıca LPG olunca her yıl muaneye sokmak gerekiyor sanıyorum bu da ekstra para ve emek maliyeti de getirecektir.
Ben kendi yaklaşımımdan örnek vereyim; yılda 10 bin km yapmıyorum, herkes dizel alma ne gerek var dedi :)
ama ben depoyu doldurup 1000/1500 km yakıt düşünmek istemiyorum ya o bana yetiyor :) psikolojik bir rahatlık veriyor bana bunun parayla alakası yok.

Tamamen katılıyorum

Erdem26
30-08-2016, 09:19

Çağlar Bey bir düzeltme yapmak isterim lpg olunca her yıl değil 2 yılda bir muaneye girmesi gerekmektedir.Geri kalan düşüncenize katılıyorum.

RCZForever
01-09-2016, 14:32
Güzel yaklaşım... Ben de işin maddi değil de manevi tarafı için RCZ aracıma lpg kiti taktırdım... Şu anda kafam çok rahat öbür türlü aracımdan zevk alamıyordum sürekli benzine para vermekten... Yalnız adam akıllı lpg kiti 10 bin TL değil 4.000 bin TL civarında... Ben bu işin 1 numarası olarak tabir edilen Prins'i tercih ettim...THP motorlar ile uyumlu VSI ( Vapour Sequental Injection ) 2.0 - DI ( Direct Injection ) kodlu kiti taktırdım... Şu an için son yaptığım testte şehir içi 23 kuruş / km gibi bir değere ulaştım.....

Emrah_06
01-09-2016, 23:03

İşe yarar ortalama kitler 2000-4000 tl arasında değişmekte.
LPG li olması değişken bi durum olmayıp hususi araçlarda 2 yılda ticari araçlarda yılda 1 kez muayene girer. Ek külfet yüklemez.
Ayrıca LPG nin en çevreci yakıt olması da amortisman hesabına katılmalı.
Uzun yolda ortalama 400-430 km yol gidiyorum. ( Yaklaşık 35-36 lt lpg ile tankım 48 lt) Bu bence avantaj çünkü zorunlu mola verdirdip dinlendiriyor. Yoksa aralıksız 10 saat araç kullanabilirdim :)

RCZForever
19-09-2016, 19:17
İşe yarar ortalama kitler 2000-4000 tl arasında değişmekte.
LPG li olması değişken bi durum olmayıp hususi araçlarda 2 yılda ticari araçlarda yılda 1 kez muayene girer. Ek külfet yüklemez.
Ayrıca LPG nin en çevreci yakıt olması da amortisman hesabına katılmalı.
Uzun yolda ortalama 400-430 km yol gidiyorum. ( Yaklaşık 35-36 lt lpg ile tankım 48 lt) Bu bence avantaj çünkü zorunlu mola verdirdip dinlendiriyor. Yoksa aralıksız 10 saat araç kullanabilirdim :)

Merhaba,

Tankınız en fazla 35-36 lt mi alıyor? Yani max. % 80'i kadar mı? Ben genelde 42 lt alıyordum ( tankım 52 lt ) ama geçen gün 47 lt'ye kadar aldı açıkçası bu tavsiye edilenden fazla bunun sebebi nedir? Gazı da sürekli aynı istasyondan alıyorum bu arada...Normalde tanklar otomatik olarak % 80'e gelince gazı kesmiyor mu?

Emrah_06
19-09-2016, 21:26
Merhaba,

Tankınız en fazla 35-36 lt mi alıyor? Yani max. % 80'i kadar mı? Ben genelde 42 lt alıyordum ( tankım 52 lt ) ama geçen gün 47 lt'ye kadar aldı açıkçası bu tavsiye edilenden fazla bunun sebebi nedir? Gazı da sürekli aynı istasyondan alıyorum bu arada...Normalde tanklar otomatik olarak % 80'e gelince gazı kesmiyor mu?

Benim tankım 48 lik emniyet yüzdesini %22 23 gibi değere araladık. 38 civarı yerine 35-36 lt alıyor. Riske gerek yok. 52 Lt de düzgün ayarda 42 civarı alır sorun yok. Eğer 47 lt aldıysa o pompadan bi daha sakın almayın gaz diye hava basmışlardır ve pompanın basınc değeri gereğinden kat kat yüksektir.

Bi keresinde benim de başıma Meram Gaz da gelmişti. Yakıt bitti gaz almam gerek mecburen aldım 53 54 lt gaz bastı pompa. Kavga dövüş pompanın yanında sigara yakarım falan fistan 30 lt parası verdim çıktım.

gema
31-10-2016, 17:01
Merhaba,
Forumda yeniyim. 2011 - 12 508 bakınıyorum. Az km yaptığımdan THP 150 HP motorlara bakıyorum. Bu motorlara LPG uygulaması varmı araştırıyorum.
D sınıfı Başka araçlarda var aklımda ama 508 dikkatimi çekti. Önerilerinizi bekliyorum.

RCZForever
06-01-2017, 09:58
Evet var ancak sınırlı sayıda markanın uygun kiti var... BRC ve Prins bunlar.... Ben BRC'yi tavsiye etmem çünkü 1.000 devir altında benzin yaktığını söyledi bir BRC bayisi... Ben de o yüzden daha pahalı olan ama sektörün 1 numarası diye tabir edilen Prins marka VSI-DI 2.0 LPG kitinden taktırdım....Yaklaşık 10.000 km yaptım bu kit ile ve herhangi bir sorun yaşamadım şimdilik...

RCZForever
02-03-2017, 15:57

Yorumunuzu ilgi ile okudum tabi 2012 yılında yazılmış olduğu için şu anki teknoloji olarak artık sorunsuz kitlerin var olduğunu belirtmek isterim. Peugeot RCZ aracıma Prins marka kit taktırdım ve yaklaşık 7 aydır sorunsuz kullanıyorum detaylar konusunda seve seve yardımcı olurum...

RCZForever
02-03-2017, 15:58
Evet artık mevcut, Prins bizim THP motorlar için de uygun bir kit üretti...