PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Peugeot Türkiye Satış Rakamları

Sayfa : [1] 2

reisG
08-02-2010, 17:51
Ocak 2010 satışları açıklandı.
Türkiye'de en çok satan 30 model arasına Peugeot'dan sadece yeni MPV 5008 girdi toplam 142 adet satışla Ayrıca bu rakam ile 5008 en çok satan MPV ünvanını da aldı.
Markaların ithal araç satış listesinde ise Peugeot 398 adet satarak 10.sırada yer aldı.Ocak ayında en çok satan marka 1747 adet ile Renault oldu. ardından VW,Hyundai,Toyota,Ford,Fiat,Honda,Chevrolet ve Opel geldi.

Edit: Başlığın tamamının büyük harf olması nedeniyle düzenlendi.

Ömer Gedik
08-02-2010, 18:38
10, sıra Peugeot için oldukça kötü olmuş. Hemde ithal pazarında...

Taylan43
08-02-2010, 19:07

Daha iyi ömer; peugeot sahibi olmak bir ayrıcalıktır ;)

TanerHoca
08-02-2010, 19:22

reisin de her zaman eleştirdiği gibi bu satış politikasıyla iyi bile satmışlar.daha iki gün önce bulut arkadaşımız cam tavan seçeneğini alamadığı için yakınmıştı bu forumda.bu bile müşteriyi başka markalara yöneltebilir.

Eren
08-02-2010, 20:16
herkes peugeot almasın zaten, bırakalım o ayrıcalık bizde kalsın

reisG
08-02-2010, 22:45
Otohaber dergisinde 2010un otomobil pazarındaki duurmu hakkında distribütör firma yöneticileri ile görüşme yapmışlar,
Peugeot Türkiye yetkilisi Jean Pierre Vieux'un söyledikleri;
Peugeot, Türkiye'yi 2010 yılında en fazla takip edeceği 12 ülke arasında görüyor.2010 da pazar payımızı %6 seviyesine çıkartacağız. birçok modelimizde yeni donanımve motor seçenekleri olacak..
Evet bunu 2010 Ocak ayında gördük. komik açıklamalar yapıyorlar gibi geldi bana. görmeden inanmak zor.daha bir 308 de cam tavan alınamaz, 308 SW yok edilirken , 207 RC iptal edilip THP motorlar satılmazken mi..

Ömer Gedik
09-02-2010, 00:26
206 Sedan dizel, 206+, ve yeni 3008, 5008 in katkılarıyla iyi bir satış grafiği çizilebilir. Ama çok fazla olmasada elinde az miktarda 308 SW, 207 RC, 308 THP motorlar olmalı...

reisG
09-02-2010, 09:19
Bu konuda tüm uzmanlar araçta orjinal cam tavan veya sun roof yoksa sonradan taktırmaya olumsuz bakıyorlar Çünki Fabrikada üretim sürecinde cam tavan ve sunroof uygulaması sırasında aracın tavanında orta kesiminde olması gerekli koruyucu kolonlar özel belirlenmiş yerlere taşınıyor. Ama sonradan yapılan cam tavanm ki (bu zaten çok çok zor ) ve sunroof uygulamalarında bu tarz bir şey ya yapılmıyor ya da sözde yapılmış oluyor. Aracın hem rijitliği hem de olsaı bir kaza anında darbe emiş dağılımı bozuluyor. Ayrıca yapılan işlemde işçilik ve kullanılan malzeme kötüyse su sızdırması ve rüzgar sesi vb. durumlarda oluyor. bence uzak durun. veya Webasto gibi profesyonel yerlerden bilgi alın.

reisG
12-07-2010, 14:35
Haziran 2010 satışları yayınlanmış.
Markalr bazında ülkemiz genelinde 48 marka içerisinde Peugeot 1.699 adetlar 8.sırada aynı şekilde yılbaşından beri de toplam 7.869 araç satmış yine 8. sırada. 7.sırada Toyota var ama sattığı araç sayısı 11.292 aradaki fark çok fazla.Peugeot'un bir altı olan 9. sırada Chevrolet var. (Çakma Chevrolet yani Daewoo) onun sattığı toplam araç ise 6.290 adet
Model bazında ilk 30 da ise Peugeot'tan bir model var. O da Yıllanmış şarap misali 206 +, 29.sırada ve Haziran satış miktarı 361 adet yılbaşından itibaren ise toplam 1.258 adet 206 + satılmış.
Model gamında 308 gibi bir C sınıfı kompakt, 3008 gibi avrupa'nın en yeni crossover'ı , 1.6 lt HDI FAP 112 bg. motoru auto 6 R şanzuman ile sunma şansı, 207 gibi 3 kapıdan CC versiyona kadar full kasa çeşidi olan bir B sınıfı aracı olmasına rağmen Peugeot Türkiye başarısız. Ne yazık ki bu böyle ve adamlar birşey yapar gibi gözükmüyor. >:(

γuяdaeя
12-07-2010, 14:56
Peugeot Türkiye'nin amacı satış yapmak değil göründüğü kadarıyla...

reisG
26-07-2010, 16:16
Arkadaşlar markaların ilk 6 aylık kesin satış rakamları açıklanmış..Ülkemizde satışı yapılan 48 marka içinde Peugeot 7.869 adet satarak 8nci olmuş. 7nci sırada Toyota 11.292 adet satmış 9ncu sırada Honda 6.349 adet satmış.
Peugeot 2009 yılının ilk 6 ayında da 7.745 adet satmış.
Yani bir önceki yıla göre % 1,6 artış yapmış. süper başarı
VW geçen yıla göre artışı % 36 olmuş. Varın siz düşünün.

Ömer Gedik
27-07-2010, 00:22
Vw'nin lokomotif modellerinin yeni olması (Polo, Golf,Transporter) ve yeni TDI seçenekleri ile ülkemizde satışının artması gayet doğal.

Peugeot için ise %1,6 'yı başarı olarak göremiyorum. Çünkü 3008, 5008, Partner Tepee gibi yeni modellerin çok daha iyi satışlarla pazarı arttırması gerekirdi. Ama ilk 30 listesinde sadece 206+ ı görüyoruz. Yazık ki ne yazık. Peugeot 3008'in Nissan Qashqai den az satmasına distribütör harici bir sebep göremiyorum. Ayrıca lokomotif modelleri olan 207 ve 308'de gerekli yoğunluk gösterilmiyor.

reisG
27-07-2010, 08:10
Ömer Peugeot'ya %1,6 lık artışı için süper başarı derken mecazi olarak kullanmıştım.
Senin de söylediğin gibi Peugeot'yu bu durumda tutan Peugeot Türkiye'nin ülkemizi tukaka görmesi ve önemsememesidir.

BahadırALTUN
27-07-2010, 08:32
Tanıdığım bütün Peugeot bayilerinin sahipleri araç satışından değil servisten para kazandıklarını söylüyor.
Bu üretici olan Peugeot'un kendisinin de para kazanmadığı anlamına gelmez elbette. Ancak servis hizmetlerinden nasıl bir pay aldığınıda bilemiyorum.
Şöyle örnek vereyim. Bende hem imalat yapan hemde servis hizmeti veren firmanın sahibiyim.

Yilda 100 ünite üretim yapıyorum . 250-300 civarında üniteyede aylık bakım yapıyorum. İşin finans kısımında yani matematiğinde hep şu vardır.
Bakımı arttır, üretimi azalt başka türlü kar elde etmenin yolu yok. Yani 250-300 yerine 500-750 arası bakım yapabilsem yeni üretim yapmam.
Peugeot sanırım asgari bakım gelirine ulaştı ve artık araç satışını bu sebeple umursamıyor. Yoksa ben ülkemizi tukaka görmesi ve önemsememesi olarak görmüyorum.

Yukarıda anlattığım mantık elbette benim firmam için geçerli değil sadece örnek olsun diye. Ülkemiz için üretmeye devam.

reisG
27-07-2010, 08:44
Bahadır, sen bir işadamısın ve olayı özetlemişsin. Ve Türkiye'de kendi sermayen ile bir şirket kurup elinden gelenin en iyisini yapıyorsun. Hizmet sektörünün olabilmesi için imalatın olması gerekli çok daha fazla imalat ve satış çok daha fazla servis hizmeti verilmesi ve doğal olarak gelirinde hem satış hemde servis hizmeti olarak artması olacaktır.
Peugeot Türkiye'ye gelirsek ise ben hala fikrimde sabitim, adamlar Türkiye'ye deki satışlarının büyümesi için önemli bir atılım yapmamakta inatçılar. Ömer'inde yukarıda yazdığı gibi, 3008 gibi HDi auto 6 R ops.olan bir crossover'ın sadece ilk satışa sunulduğu 2-3 ay içinde ilk 30 içinde yer alması sonrasında esamesinin okunmaması, aynı şekilde 5008 gibi bir MPVnin çok özel aksesuar paketleri ve uygun fiyatına rağmen satışa sunulduğu ilk ay dışında ilk 30 içinde yer almaması, kült araç olan 206 nın + takısı ile hala aralıklarla ilk 30 içinde yer alması 308 gibi C sınıfı kompakt hatchbackler için en geniş iç hacim ve bagaj hacmine sahip olan VTi, THP, HDi auto 6 R gibi motor ve şanzıman opsyonlarına rağmen hemen hiç ilk 30 arasında yer almaması. BMW-PSA ortaklığı ile üretilmiş VTİ-THP motorların performansının aldığı ödüllerin reklamlarda (onuda verirlerse)hemen hiç dile getirilmemesi Ford-Mazda-Volvo'nu PSA grubundan alıp sadece düz vites versiyonu ile binlerce adet sattıkları 110 bg.lik HDi motorun ana üreticisinin PSA grubu olduğunun ve bu motora auto 6R vitesi sunabilen tek markanın Peugeot-Citroen olduğunun söylenmemesi.Bu böyle devam eder. VW nin yeni diye makyajlı Golf,Touran,Caddy,yakında Passat satması ,iki önceki kasanın makyajlanmış hali gibi duran Polonun satış rekorları kırması ve bunu yaparken neredeyse 40.000 TL ye yakın paralar ile yapmasına gıcık oluyorum. Bu yüzden Peugeot Türkiye yi bir şey yapmamasından ötürü kınıyorum.

Ömer Gedik
27-07-2010, 08:57
Şu bir gerçekki Peugeot bayiileri araç satışlarından para kazanmıyor. Çalıştığım dönemde öyle bir zaman yaşadık ki bayiiler yıl sonu primlerini düşünerek aldıkları fiyattan daha düşüğe araç satıyordu. Çalıştığım bayii giriş fiyatının altına araç satmayınca da o dönem satışlarımız bir nebze düşmüştü. Şimdi de aynı sıkıntılar devam ediyor diyebilirim. Haliyle bayiler satış bölümlerine göre servislerden elde ettikleri kardan çokça memnunlar. Bugün bazı bayiilere satışı kapat servisle devam et deseniz eminim showroom larını kapatırlar. Servisler yedek parça dan iyi para kazanıyorlar diyebiliriz ama ciddi anlamda kar ettikleri iş işçilik' dir. Yapılan işlemlere her servis kafasına göre işçilik yazıyor ve ciddi paralar da kazanılıyor. Birde kaporta bölümü var tabii.

γuяdaeя
27-07-2010, 10:03
Şu bir gerçekki Peugeot bayiileri araç satışlarından para kazanmıyor. Çalıştığım dönemde öyle bir zaman yaşadık ki bayiiler yıl sonu primlerini düşünerek aldıkları fiyattan daha düşüğe araç satıyordu. Çalıştığım bayii giriş fiyatının altına araç satmayınca da o dönem satışlarımız bir nebze düşmüştü. Şimdi de aynı sıkıntılar devam ediyor diyebilirim. Haliyle bayiler satış bölümlerine göre servislerden elde ettikleri kardan çokça memnunlar. Bugün bazı bayiilere satışı kapat servisle devam et deseniz eminim showroom larını kapatırlar. Servisler yedek parça dan iyi para kazanıyorlar diyebiliriz ama ciddi anlamda kar ettikleri iş işçilik' dir. Yapılan işlemlere her servis kafasına göre işçilik yazıyor ve ciddi paralar da kazanılıyor. Birde kaporta bölümü var tabii.

Bunun adı nedir Ömer? Ben yıllarca sanayide çalıştım. Serbest piyasa ekonomisi orada bile böyle işlemiyor. Bir markanın standardının olmaması insanlarda güven kaybına neden olur. Sonra da diyoruz ki garanti bitsin bidaha servise uğramayacağım.
Bütün markalar aynı şekilde... >:(

Ömer Gedik
27-07-2010, 10:34
Sorarsanız yok öyle olmaz gibi başlayan boş kelimelerden ibaret boş cümleler duyarsınız. Montebello'mun bakımları başlığında işçilik saatlerini inceleyenler bana hak verecektir.

reisG
09-08-2010, 15:03
Arkadaşlar otomotiv sektöründe Temmuz ayı satışları açıklandı. Model bazında ülkemizde en çok satan 30 araç modeli içine Peugeot büyük bir başarı göstererek HİÇBİR MODELİNİ SOKAMADI. Peugeot Türkiye'yi bu büyük başarısından ötürü kutluyorum. İlk 30 model arasından bazı notlar;
En çok satan araç Corolla oldu 2.887 adet ile bu yıl uzun zamandan beri ilk defa Corolla en çok satan model oldu. ikinci Symbol üçüncü Fluence dördüncü ise Accent oldu.VW tm binek modellerini ilk 30 içine soktu,aynı şeyi Toyota ve Opel'de yaptı. Citroen C3 ile 410 adet aylık satış yaparak 26ncı sırada yer alırken Peugeot gamı ile yapılan karşılaştırmada aşağıdaki ilginç notlar ortaya çıkmakta;
207 listede yokken B sınıfı hatchbacklerde, Fiesta 5nci,Getz 14ncü,Punto Evo 16ncı, Corsa 17nci,Yaris 19ncu ,Polo 21nci,Clio 25nci, C3 26ncı sırada,
308 listede yokken C sınıfı hatchbacklerde, Astra 9ncu,Auris 10ncu,Focus 11nci,Golf,20nci sırada
407 listede yokken D sınıfı sedanlarda, Passat 7nci, Avensis 27nci,3 serisi 28nci, C serisi 29ncu,Insignia 30ncu sırada
3008 listede yokken Crossover sınıfında her ay olduğu gibi Qashai yine listede ve 23ncü sırada.
markaların toplams atışında ise Peugeot Temmuz ayı toplam satışı 1.399 ilk 7 aylık satışı ise 9.268 adetle toplam satışta 8nci sırada yer almakta.

TanerHoca
09-08-2010, 15:30
türk milletinin şefkat ve merhamet duygularının güçlü olduğu, yardım severliğini hepimizce malum.
anlaşılan o ki milletimiz bu özelliklerini hala muhafaza etmekte.yoksa bu yıl tam anlamıyla çuvallayan
neredeyse ürettiği her modeli hem de hayati hatalardan ötürü geri çağıran toyotanın
çok satanlar listesinde hemen hemen her segmentte bir modelinin bulunması başka türlü izah edilemez. ;D

reisG
09-08-2010, 15:33
Yeni kasa dizel düz vites Corolla'ların hepsinin debriyaj arızasından bir defa servise gittiğini de düşünürsek.............

γuяdaeя
09-08-2010, 15:59
Peugeot Türkiye'den çekilsin bence..

Burak
09-08-2010, 16:41
Türk insanının zihnindeki imajı değiştirmek için en ufak bir çaba göremiyorum. Türk CEO lazım peugeot TR'ye....

Ozan
09-08-2010, 17:19
Bence Peugeot Türkiye'nin çekilip yerini genç ve dinamik Forum Peugeot üyelerine devretmesi lazım.
Aramızda para toplayıp yada araçlarımızı satarak sermaye oluşturup bu işe girmemiz artık boynumuzun borcu oldu.
Benim araba 35-40 arası eder.Bu şekilde 1500 ortak olabilirsek bu işe soyunalım derim.

TanerHoca
09-08-2010, 20:19
Bence Peugeot Türkiye'nin çekilip yerini genç ve dinamik Forum Peugeot üyelerine devretmesi lazım.
Aramızda para toplayıp yada araçlarımızı satarak sermaye oluşturup bu işe girmemiz artık boynumuzun borcu oldu.
Benim araba 35-40 arası eder.Bu şekilde 1500 ortak olabilirsek bu işe soyunalım derim.

tüm alt yapıya girmeye gerek yok.sadece pazarlama departmanını bize bıraksınlar yeter.

γuяdaeя
09-08-2010, 20:33
tüm alt yapıya girmeye gerek yok.sadece pazarlama departmanını bize bıraksınlar yeter.

8) 8) 8)

reisG
09-08-2010, 22:20
evet pazarlamayı isteyelim. ilk 5 e girer en az 25000 araç satarız.hemde hepsi binek olur A, B,C segmentlerinde birinci olur 2011 de 508 ile D segmentini kasıp kavururuz. RCZ ile kompakt coupelerde enyakın rakip olan tabut dizaynlı TT yi ezer geçeriz. amma havaya girdim değil mi

TanerHoca
09-08-2010, 22:28
evet pazarlamayı isteyelim. ilk 5 e girer en az 25000 araç satarız.hemde hepsi binek olur A, B,C segmentlerinde birinci olur 2011 de 508 ile D segmentini kasıp kavururuz. RCZ ile kompakt coupelerde enyakın rakip olan tabut dizaynlı TT yi ezer geçeriz. amma havaya girdim değil mi

haksız sayılmazsın aslında.
hüseyinle sohbet ederken sırf aktif teki 407 gt lerden 13 tanesinin 57.000 lira etiketle bir günde satıldığını söyledi.
20 tane olsa yine satacak 30 tane olsa yine satacak hem de bir günde.yani getir yüzlerce gt 57.000 den ver piyasaya.peynir ekmek gibi satsın.
oysa o günlerde bırakın vatandaşı bir çok yetkili bayinin bile bu fiyattan, böyle bir kampanyadan haberi yoktu.anlamak mümkün değil reis...

BahadırALTUN
09-08-2010, 22:45
Pazarlama demek belli maliyetle bize gelen aracı (Fransanın belirlediği fiyat) Türkiye piyasa koşullarıyla satmaya çalışmak demek.
Yani ya sıfır kar yada kar amacı güderek sıfır satış.

Bence üretimden gelen gücümüzü kullanıp aracı daha ekonomik üretmediğimiz sürece satamayız. Üretimide ele almamız lazım. ;D

II. Fransız devrimi lazım , hatta birde emekçi slogan atayım.

Özgür demokratik Peugeot üretme hakkkımız engellenemezzz.

reisG
20-10-2010, 19:52
Arkadaşlar Eylül 2010 satışları açıklandı. Peugeot 2 ay aradan sonra büyük başarı!!!! göstererek bir modelini en çok satan ilk 30 model arasında soktu Bu model ise 206 + ...Eylül ayında 405 adet satarak 28 nci sırada yer aldı. 206 + ın bu yılki satış toplamı ise 2.752 adet.12 yıldır üretilen efsane 206 yı kutluyoruz.
Peugeot ise markalar bazında eylül ayında 1.623 adet satarak 9ncu sırada yer alırken toplamda 12.426 adetle 8nci sırada yer aldı. 7nci Opel'in toplamda 21.882 adet sattığı düşünülürse aradaki farkın ne kadar büyük olduğu gözüküyor. Daha önce yazdığım ve sizinde yazdığınız gibi Peugeot Türkiye nin ynetiminin acilen Forum Peugeot üyelerine verilip Peugeot'un Türkiye de hakettiği yere getirilmesi için çalışmaya başlamamız gerekiyor.

Yasin CCK
20-10-2010, 23:33
... Daha önce yazdığım ve sizinde yazdığınız gibi Peugeot Türkiye nin ynetiminin acilen Forum Peugeot üyelerine verilip Peugeot'un Türkiye de hakettiği yere getirilmesi için çalışmaya başlamamız gerekiyor.

;D

reisG
22-11-2010, 11:00
Arkadaşlar en çok satan ilk 30 model arasına yine 206 + girdi. 487 adet satmış. 24ncü sırada. Peugeot genel toplamda 8nci sırasını koruyor.
Daha önce de yazdığım gibi 308, 3008, 207 gibi modern karoserli ve dizel otomatik kombinasyonunu sunan 308,3008,5008 gibi araçlara sahip olan Peugeot yine yerinde saymakta.Bu araçlar ilk 30 de değil. 3008 ve 5008 sadece ilk satışa çıktıkları ayda ilk 30 da yer aldılar. 207 ise aylardır ilk 30 a giremedi. Fuarda ileriye dönük ciddi çalışmalar yapıldığını yetkililerden duydum ama sonuçları ne zaman çıkar belli değil.

Yasin CCK
22-11-2010, 12:58
Hocam memlekette satış adetinin en büyük belirleyicisi fiyat ve ucuz yedek parça..

206+ 22,000 TL civarında ama bomboş, ABS bile yok, insanlar sıfır araca binmek uğruna donanımı göz ardı edebiliyor tabi ülkenin gelir düzeyide ortada...Peugeotunda fiyat politikası ortada!

Boşuna Hyundai ülkede satış birincisi değil !

reisG
22-11-2010, 14:42
[b]Peugeotunda fiyat politikası ortada!

b]

Buna rağmen satıştakli başarısı da ortada ?! >:(

TanerHoca
22-11-2010, 14:55
eğer zihniyet değişikliğine gidilsin 1.6 dizel auto6r eşliğinde 508 in de pazara girmesiyle-doğru fiyatlandırma ile- 2011 in peugeotun yılı olması işten bile değil.yeter ki peugeot türkiye bunu istesin.
peugeotun önemli sıkıntılarından birisi herkese hitap edebilecek modelleri olmasına rağmen bunları herkese hitap edecek donanımlarla sunmaması >:( insanları belli donanımlara zorlaması...

γuяdaeя
22-11-2010, 15:18
Peugeot Türkiye'nin acilen aksiyon planı yapması lazım. Ellerinde 1.6 HDI gibi bir nimet varken, üstelik otomatik şanzıman seçeneğiyle, yeterince fırsata çeviremediler. Passat şimdi 1.6 dizel olarak var. Yakında Ford da 1.6 dizel Mondeo ile piyasada yerini alacak. İşleri hiç kolay değil.

koc
22-11-2010, 17:05
Satis degerlerine nerden ulasiyorsunuz, tum listeyi gorme sansimiz var mi?

reisG
22-11-2010, 23:08
otohaber dergisinde her ay ayrıntılı liste yer alıyor bende bir kısmını yayınlıyorum. son bir yılın satışları forumda mevcut.

Ozan
22-11-2010, 23:37
Arkadaşlar bu satış adetlerinin azlığı konusunda çok takıntılısınız.

Boşverin herköşebaşında arabamıza rastlamayalım.Bırakın arabalarımız apaçilerin eline kalmasın.Bırakın arabalarımız az satsın taksiye düşmesin.

Bu gidişle 3-5 sene sonra Bentley'in satış adetleri Peugeot'u yakalayınca bizde Türkiye'de çok özel olan bir markayı kullanıyoruz diye hava atarız :)

γuяdaeя
22-11-2010, 23:52

Boşverin herköşebaşında arabamıza rastlamayalım.Bırakın arabalarımız apaçilerin eline kalmasın.Bırakın arabalarımız az satsın taksiye düşmesin.

Bu gidişle 3-5 sene sonra Bentley'in satış adetleri Peugeot'u yakalayınca bizde Türkiye'de çok özel olan bir markayı kullanıyoruz diye hava atarız :)

;D

Ömer Gedik
24-11-2010, 10:17

;D

Bencede bırakın satmasınlar :)

reisG
07-12-2010, 08:59
ODD derneği Kasım ayı satışlarını açıkladı. Binek araçların yer aldığı listeyi inceledim. Kasım ayı, son yılların satış rekorunun kırıldığı bir ay olmuş. Bu durumda Peugeot nerede ona bakarsak;
Kasım ayında Peugeot binek araç olarak toplam 1.495 adet araç satmış.Ve 11nci sırada yer almış. Peugeot'un üzeinde yer alan markalar ise şunlar; BMW,Chevrolet,Fiat,Ford,Honda,Hyundai,Opel,Renault ,Toyota,VW(harf sırasına göre sıraladım)
Bu satış rakamı ve 11ncilik, Peugeot Türkiye'nin Fransız Genel Müdürü'nün açıklamalarının tamamen dışında artan değil aylardır düşen bir satış rakamının tescili olmakta. HDI ve otomatik ops.lu motor seçenekleri, A,B,C,D,Crossover,SUV,Coupe segmentinde bir model dışında, tamamen yeni bir ürün gamı varken bu sonuç çok kötü.
2010 yılı -ilk 11 aylık satışta ise Peugeot 15.510 adet binek araç satmış. Burada da sırası 8ncilik olmuş Peugeot'un üzerinde yer alan markalar ise şunlar;
Fiat,Ford,Hyundai,Opel,Renault,Toyota,VW

Ömer Gedik
07-12-2010, 09:11
BMW, Chevrolet in Peugeot'tan fazla satması çok ilginç bir durum olmuş.

Reis abi bu satış başlıklarını bir araya toplasak ta konu karmaşası olmasa ne dersin.

reisG
07-12-2010, 09:15
Ömer hepsi güncel haberler başlığı altında yer almakta şimdi konuları birleştirmeye çalışacağım. Tüm satış raporları aynı başlık altında sürekli olarak gözükecek.BMW'nin Avcılar merkezinde muhsebe md. yardımcılarından birisi arkadaşım. 5 serisinin ayda 500 tanenin üzerinde sattığı ve pek çok siparişinde gümrükte olduğu aralık satışınında yüksek çıkacağını söyledi.

reisG
14-12-2010, 16:40
ODD derneği Kasım ayı satışlarını açıkladı. Binek araçların yer aldığı listeyi inceledim. Kasım ayı, son yılların satış rekorunun kırıldığı bir ay olmuş. Bu durumda Peugeot nerede ona bakarsak;
Kasım ayında Peugeot binek araç olarak toplam 1.495 adet araç satmış.Ve 11nci sırada yer almış. Peugeot'un üzeinde yer alan markalar ise şunlar; BMW,Chevrolet,Fiat,Ford,Honda,Hyundai,Opel,Renault ,Toyota,VW(harf sırasına göre sıraladım)
Bu satış rakamı ve 11ncilik, Peugeot Türkiye'nin Fransız Genel Müdürü'nün açıklamalarının tamamen dışında artan değil aylardır düşen bir satış rakamının tescili olmakta. HDI ve otomatik ops.lu motor seçenekleri, A,B,C,D,Crossover,SUV,Coupe segmentinde bir model dışında, tamamen yeni bir ürün gamı varken bu sonuç çok kötü.
2010 yılı -ilk 11 aylık satışta ise Peugeot 15.510 adet binek araç satmış. Burada da sırası 8ncilik olmuş Peugeot'un üzerinde yer alan markalar ise şunlar;
Fiat,Ford,Hyundai,Opel,Renault,Toyota,VW

Model bazında da Kasım ayının ilk 30 modeli açıklandı ve sıkı durun Peugeot'un 207 modeli ilk 30 arasına girmeyi başardı. Kasım ayında 463 adet satarak listeye 30ncu sıradan da olsa girdi. Efsanevi 206 + bu ay ilk 30da yer alamadı.
Peugeot'un modern 308, 3008,5008 gibi modellerinin ise hiçbirisi ilk 30 a girmediği gibi zaten aylardır da bu listede yer alamıyorlar.
Tabii burada fark yaratan bir konununda altını çizmek gerekli. Çok satan modellerden Symbol,Corolla,Fluence,Accent,Fiesta,Jetta,Linea Albea,Focus gibi araçların satış rakamlarının çok çok büyük bir kısmını filo satışları oluşturmakta. Peugeot'un filo satışı nerdeyse yok gibi olduğundan aradaki büyük farkın bir kısmını da buna yormak gerekli...

Ömer Gedik
14-12-2010, 16:57
Reis abi
Oyak grubu Renault ları, Koç Grubu da Ford ları alınca zaten satışları baya ilerliyor.

Ayrıca pazar günü eski iş arkadaşlarımla görüştüm. Mepa ve Baykaralar da çalışıyorlar. Araç yok dediler. Çok yoğunlarmış. Bakalım aralık ayında neler olacak.

reisG
14-12-2010, 17:03
Bende hafta sonu Berke'de Alper ile konuştum. o da çok yoğunuz dedi. Bakalım ne olacak. Bazen işim gereği Tüpraş rafinerisine gidiyorum. Bildiğiniz gibi orayı da özelleştirmede Koç aldı. (Esas alan Shell ama işin kılıfı Koç oldu) Dev rafinerinin içinde tüm tekerlekli araçlar Ford marka .... ;D

reisG
11-01-2011, 11:41
Arkadaşlar,
ODD derneği 2010 yılı satışlarını açıkladı.Binek otomobil satışları tüm zamanların rekorunu kırarak 509.784 adet oldu. Peugeot satışları ise bu tarihi rekor yılında 18.851 adet oldu. Bu satış rakamı %3,70 pazar payı demek oluyor,ki bu ürün gamının çeşitliliği ve HDI, VTI motorlar ile HDI auto 6 R şanzıman birlikteliği bulunan bir model yelpazesine sahip Peugeot için çok az bir pazar payı. Peugeot bu satış ile yılı 8nci sırada kapattı. İlk 10'a giren firmaların satış rakamları da aşağıda yer almakta.
1-Renault 75.834
2-Ford 55.212
3-Hyundai 47.572
4-Fiat 45.220
5-VW 39.822
6-Opel 39.768
7-Toyota 38.519
8-Peugeot 18.851
9-Chevrolet 18.061
10-Honda 16.259

Burada kendi yorumumu da eklemek istiyorum. Öncelikle ülkemizde genel olarak 5 yılda bir olan model yenileme yılı 2010 yılında gerçekleşti. Ayrıca ilk 7'de yer alan markalara bakıldığında bu markaların, 8nci sırada ve sonrasında bulunan diğer markalardan çok çok fazla satış yaptığını göreceksiniz. Burada ilk 7'ye girmiş olan markaların hepsinin filo satışları için araç verdiği ve filo satışlarının da 2010 yılında tavan yaptığını gözönünde bulundurmak gerek. 8 ve daha altı sıralarda yer alan firmaların hemen hiçbirisi filo satışında yoğun olmamaktadır. Üst grupta yer alan markalarda Renault Fluence,Ford Focus,VW Jetta,Toyota Corolla,Opel Corsa ile devasa adetlerde filo satışı yapmakta,Fiat Albea,Hyundai Accent ile hem filo hem de taksi satışı yapmaktadır. Bunları düşündüğümüzde bu grubun dışında kalan Peugeot ise kalanlar grubunun lideri konumundadır.Ama Cruze ve Captiva rüzgarını alan Chevrolet Peugeot'un ensesine gelmiştir.
Bu arada 10ncu sırada yer alan Honda'nın da 16.259 adetlik satışının 10.754 adedi 1.6 lt. benzinli motora sahip yerli Civic modelidir. Chevy Cruze'da da dizel motor olmadığı görüldüğünde satışlarının büyük başarı olduğu ortaya çıkacaktır. Bunun dışında Focus ta kullanılan 1.6 TDCi motor aslında PSA üretimi HDI 110 bg.lik motordur. ve Ford bu motoru sadece düz şanzımanla piyasaya vermektedir. Bu motorun orjinal olarak kendi üretimi araçlarında kullanan Peugeot ise artı olarak Auto 6R şanzımanı sunmasına rağmen satışlarda çok geride kalmıştır. Burada Peugeot Türkiye'nin bir pazarlama yanlışı ortaya çıkmaktadır.
Özetle ilk 7 de yer alan markalar o satışları filo/taksi satış desteği ile yapmıştır. ikinci grubun lideri olan Peugeot ise elindeki ürün gamının gücünü yeterince kullanamamış ve daha iyi olabileceği halde daha azla yetinmek zorunda kalmıştır.

okan
11-01-2011, 11:47
Avrupa da son durum 2010

BATI AVRUPA OTOMOBİL PAZARI
2010 OCAK - KASIM TOPLAMI
MARKA 2010 SATIŞ ADEDİ 2010 PAZAR PAYI (%) Geçen Yıla Göre Değişim % 2009 SATIŞ ADEDİ
1 VW 1.369.696 11,40% -7% 1.469.554
2 RENAULT 1.003.030 8,35% 4% 961.252
3 FORD 982.613 8,18% -12% 1.121.114
4 PEUGEOT 895.231 7,45% 0% 894.676
5 OPEL/VAUXHALL 876.331 7,29% -8% 948.909
6 CITROEN 748.762 6,23% -4% 780.000
7 FIAT 735.286 6,12% -18% 898.393
8 AUDI 565.107 4,70% 1% 560.929
9 BMW 543.292 4,52% 6% 511.597
10 MERCEDES 532.255 4,43% 0% 533.024
11 TOYOTA 499.682 4,16% -18% 609.024
12 NISSAN 352.615 2,93% 11% 316.572
13 SKODA 320.303 2,67% -7% 342.599
14 HYUNDAI 292.714 2,44% 3% 283.391
15 SEAT 268.401 2,23% -5% 282.040
BATI AVRUPA TOPLAM 12.015.553 -5% 12.661.633

Aslında Psa grubu lider konumda...

reisG
11-01-2011, 11:51
Grup olayına girilirse o zaman VW grubu (VW,AUDI, Skoda, Seat vb.), Renault grubu(Renault Nissan) girer. Marka bazında olaya bakmak daha doğru.
Arkadaşlardan biraz üstte yazdığım Türkiye pazarı hakkında değerli yorumlarını bekliyorum..

TanerHoca
11-01-2011, 12:00
...
Peugeot ise elindeki ürün gamının gücünü yeterince kullanamamış ve daha iyi olabileceği halde daha azla yetinmek zorunda kalmıştır.

katılmamak ve üzülmemek elde değil.

Ömer Gedik
11-01-2011, 19:20
Peugeot Türkiye için yazacaklarım;

Hala çok eksik var. Öncelikle yapılanma kökten değişmeli bana göre. Beğenmediğimiz VW 'nin Plaza yapılanması bence oldukça iyi. Buna karşın hangi Peugeot'a girsem sıkışık araçlar düzensiz basit bir yapı. Yani Plazalar aslında o iş için yapılmamış oluyor. Ardından bayileri sorgulamalılar bence. Nerelerde eksik var. Servis te önemli eksikler olduğunu biliyoruz ama satış bölümü de oldukça zayıf. Forumumuzda dikkat çekildiği gibi diğer önemli husus ise reklamlar. Uzun dönemdir Hangi Peugeot reklamı iz bıraktı insan üzerinde. 3008-5008 gibi araçlar neden satmıyor çalışma yapılması lazım. Sadece 3008 bile Qashqai kadar satsa bile bir adım atılmış olur. Reklamlar da yetmez bence araçları farklı şekilde sunmak lazım. Mesela neden THP motor konusunda bu kadar fakir gidiyor Peugeot. Böyle bir nimet neden göz önüne itilmiyor. Peugeot sadece Dizel markası mı bence kesinlikle Hayır. Bir çok donanım birçok motor birçok renk hiç ortalıkta görünmüyor. Peugeot almaya giden insanı vazgeçiren etmenlerden biri de bu.

Burak
13-01-2011, 08:52
Milliyet'teki habere göre:

Compact MPV'de 5008 birinci
Spor sınıfında RCZ ikinci
Compact SUV sınıfından 3008 beşinci

olmuş.. Hayırlı uğurlu olsun..

reisG
13-01-2011, 10:34
Listelere göre hem satış hem de bu satış içinde Peugeot 'un durumu hakkında analize devam edeyim.
A sınıfında 107 3ncü sırada yer aldı. G-tronic şanzıman ve benzinli motor ile bu satışı yaptı. ilk 3 e bakıldığında Picantonun birinciliği kimseyi yanıltmasın. Bu rakamın hemen hepsi Anadolu grubunda Efes Pilsen satış yetkililerinin Picantoyu filo aracı olarak kullanmasından ötürü. Yoksa Picantonun normal tüketiciye satış miktarı çok az.İ10 mevcut Hyundai rüzgarı ile gidiyor. Spark ise 2010 da piyasaya sunuldu. sempatik dizaynı ve renk skalası ile ilk yıl satışı iyi seneye düşecektir.
B sınıfında ilk 5te tamamen yine filo satışlarına dönük modeller yer almakta.3 ve 5 kapılı hatchback,CC,SW karoser tipleri ve her tip motor alternatifi olan ve bu beşte yer alan araçlardan çok daha şık tasarımlı olan 207 nin olmaması sebep ilk beşteki araçların filoya yönelik olmaları . Tabii burada daracık iç hacimli Fiestanın da 3ncü sırada yer alması çok ilginç,ve bu araç filo satışlarınd aiyi gidiyor.
C sınıfında da ilk 5 te Astra HB hariç diğer araçlar filo satışı olan araçlar. Sadece Astra HB piyasaya yeni çıkışı ile satışta 3ncü sırada yer almış tabii bu sayıda hem yeni kasa hemde uygun fiyatlı eski kasa yer alıyor. segmentinin en geniş iç hacmini,bagajını ve motor-şanzıman donanımlarını sunan 308 ise ortalıkta görülmüyor.
http://img694.imageshack.us/img694/2043/20110111160344325sinif1.jpg
D sınıfında artık 508 i bekleyen Peugeot gamı dolayısıyla 407 de satışını çok azda tuttu.Passat her zamanki gibi lider. C sınıfı 1.6 motoru ile çok fazla benzin tüketmesine rağmen Mercedes hastaları için ulaşılabilir rakamlı bir araç.Burada C5 in 5nci sırada yer alması ve bunun 407 de yer alan 1.6 HDI 110 bg.lik düz vites ile sağlaması dizaynın da önemini gösteriyor.
E sınıfında ise tekrar eski BMW dizaynına dönen ve iğrenç Chris Bangle karoser tasarımını revize eden BMW 5 serisi ile haklı bir başarı elde etmiş durumda.Çok kötü bir kokpit dizaynına sahip olan E sınıfı Mercedes ise yılın ikinci yarısında 5 serisinin yenilenmiş haline dayanamayarak 2nci sırada kaldı.
F sınıfı ise makyajlanmış ve ışık oyunları sunan zarif S serisinin önderliğinde devam ediyor kaba dizaynlı ve Bangle çiziminin son örneği olan 7 serisi ise az farkla 2nci sırada.nefis tasarımlı XJ ise yine elit ve farklı bir kesime hitap ediyor.
http://img828.imageshack.us/img828/3651/20110111160344419sinif2.jpg
SUV segmenti artık karışmış durumda kompakt ve lüks ismi ile ayrıştırılmış olan liste bence yanlış dağıtılmış ancak irdelemek gerekirse 3008 ne yazıkki Peugeot Türkiyenin yanlış satış ve reklam politikası sonucunda listeye 5nci sıradan girdi.Tüm dünyada olduğu gibi gerçek SUV alamayan ama görüntüsü sebebiyle SUV alınırsa bu alınır dedirten Qashqai uzak ara birinci sırada aynı özellikleri ile 2.0 dizel motorlu olmasına rağmen Captiva ikinci sırada.. sadece adı VW olduğu için tipsiz Tiguan 3ncü. SUVa benzer Duster ise 4ncü sırada. 3008 e gereken ilgiyi göstermeyen Peugeot Türkiye ise bunun karşılığını kötü satış rakamları ile görüyor.
Kompakt MPV sınıfında ise zaten satış adetleri az. Ve 5008 Burada lider rakamların birbirine yakın olduğu segmentte zengin donanım ve uygun fiyatlı 5008 lider durumda.Ve bunun nerdeyse sıfır reklam ile yapıyor 5008
http://img259.imageshack.us/img259/5818/20110111160344450sinif3.jpg
Spor sınıf olarak yapılan araştırmada ise RCZ sadece 5 aylık satış süresi içinde 322 adet ile 2nci sırada ama E serisi coupe ile arasında sadece 19 adetlik bir fark var. RCZ 2011 de uzak ara 1nci sırada yer alacaktır.Bir de farklı renkleri gelse süper olacak.
Biraz karmaşık olarak hazırlanmış LCV sınıfında ise Peugeot Bipper ve Partner ile 6 ve 7nci sıralarda.
http://img823.imageshack.us/img823/9006/20110111160344481sinif4.jpg

ibosener
13-01-2011, 11:13
Aktardığınız bilgiler ve değerli yorumlarınız için teşekkürler reisG

Ömer Gedik
13-01-2011, 14:29
Aralık ayında 92 adet RCZ satılması şahane bir başarı. Ama bulunduğu listede E coupe 'nin Grey Market le giren sayısı da olsa bence fark açılır. Bu listede Yeni RX8 ise Mazdanın tüm listeler arasında tek satış yapabilen modeli olmuş :D

LCV sınıfında Partner Tepee Outdoor ve Zenit gibi iki yeni paketle 2255 satış yapmış. Aralık ayında Önü yeni Kediden iyi satması güzel bir başarı.

5008 in başarısını ise takdir ettim. Listede Yenilenen C-max in sivrilme çabası dikkatimi çekti. Ama ben bu araçtan pek ümitli değilim.

reisG
17-01-2011, 16:39
Bu arada Aralık ayı satışlarında Türkiye genelinde en fazla satan ilk 30 model arasına Peugeot'tan hiçbir seri girememiş.

ibosener
17-01-2011, 17:39
Bu arada Aralık ayı satışlarında Türkiye genelinde en fazla satan ilk 30 model arasına Peugeot'tan hiçbir seri girememiş.

Girememesinin sebeblerinden birisi de

Merhaba Arkadaşlar,
PT den aradılar ve uzun bir konuşma sonunda bu parçanın(mazot filtresi)sarf malzeme olduğunu,garanti kapsamında değişebilecek parçalar arasında olmadığını,bu parçanın arızalı bir üretiminin olmayacağından %100 emin olduklarını,kesinlikle dış etkenler sonucu arızalandığını ve değiştirildiğini ve buna benzer şeyleri anlatıp durdular.
Ben şimdi bunlara ne diyeyim?Nereye havale edeyim? ???

sportway arkadaşımızın http://www.forumpeugeot.com/index.php?topic=1241.msg27249;topicseen#msg27249 sayfasında verdiği yukarıdaki örnek olabilir mi???

Alt tarafı bir mazot filtresi onlara maliyeti ne kadar olabilir ki??? Kullanıcı hatasını tespit edemedikleri durumda en azından müşteri memnuniyeti açısından ve sadece merkez' lerine kadar durumu ileten bir müşteriye jest yapılamaz mıydı ???

TanerHoca
17-01-2011, 19:47
Peugeot, Türkiye’de satış rakamlarını 3 yılda iki kat artırdı!

"2010 yılında %37 oranında bir gelişme ile 760 bin 913 adet satış rakamlarına ulaşan Türkiye otomotiv pazarında Peugeot %43 oranında bir artış göstererek 43 bin 395 adet satış gerçekleştirdi. 2009 yılına göre Pazar payını 0,2 puan artıran Peugeot toplam pazarda %5,7 oranında pazar payı elde etti. Pazar gelişiminin üzerinde bir artış gösteren Peugeot, Aralık ayında 7 bin 926 adet ile Türkiye’deki ay bazında satışlarında rekor kırdı. Peugeot, satış adeti olarak 2010 yılında Türkiye pazarındaki en iyi ikinci performansını elde ederek toplam pazarda 6. sırayı ve hafif ticari araç pazarında 3. sırayı elde etti, binek otomobil pazarında ise 1 basamak kazandı. Peugeot, 2007 yılından itibaren satış adetini 2 kat artırma başarısını gösterdi."

Aralık ayında Peugeot rekor kırdı!

148 bin 396 adet olarak gerçekleşen 2010 yılı Aralık ayı pazarında ise Peugeot, 7 bin 926 adet satış adeti ile Türkiye’de ay bazında kendi satış rekorunu kırdı. :D

2010 yılında, pazara sunulduğu son 5 ayda 322 adet RCZ satışı elde edildi. Aralık ayında segmentinde %39 oranında pazar payı elde eden RCZ, liderliği de ele geçirmiş oldu.

206+ ve 207 modelleri ile B segmentinde %18 oranında bir gelişme gösteren Peugeot, 2010 yılının başında pazara sunulan 5008 modeli ile segmentinde %20 oranında pay elde ederek lider oldu.

uzman
17-01-2011, 20:17
Pejo stratejistleri bile sizin kadar kafa yormuyordur bu işlere ;D.

reisG
17-01-2011, 21:27
Hocam seninde ince ince dalga geçerek yazdığın pazar payı notlarında çok ilginç rakam oyunları var. toplam pazar olarak verdikleri yüzde içinde ticari araçlar var. binek araçları baz alırlarsa benim yukarıda kendimin ODD verilerini alarak yaptığım %3,6 lık zayıf pazar payı ortaya çıkıyor. aralık 2010 sayısı olarak 7926 adet ise içinde ticariler olan rakam binek araçları baz alırsak -ki bence o önemli 3binli rakamlara düşüyor.Peugeot un büyümesi kendine göre var. Ama pazarın büyüklüğü oranında azalarak artış söz konusu ve o artışında tamamı ticari araçlarda yer alıyor. Ama Ticarilerde de pazar lideri Ford, Fiat'a yetişmeleri olanaksız.

ibosener
18-01-2011, 12:27
Facebook' ta Peugeot Türkiye sayfasından satışalara ilişkin mesajlar... (yorumsuz yada yorumunuza açık :) )

------
14/01/2011

‎2010 Peugeot için bir rekorlar yılı oldu! Aralık ayında tarihi bir satış rekoru ve son 3 yılda katlanan yıllık satış raklamları, RCZ ödülleri, EX 1 ile 5 dünya rekoru, dünyada en çok satılan Fransız otomobil markası ve daha niceleri! Çok teşekkür ediyoruz, tüm bunları siz Peugeot severlere borçluyuz!
2011’de sizinle bi...rlikte yeni başarılara imza atmak dileğiyle! :)
------
17/01/2011

‎200. yılında dünyada rekorlar kıran Peugeot, Türkiye’de satış rakamlarını 3 yılda iki kat artırdı! Peugeot, Aralık ayında Türkiye’deki ay bazında satışlarında rekor kırdı. Dünyada tarihi satış rekoru kıran ve birinci Fransız otomobil markası olan Peugeot, satış adeti olarak 2010 yılında Türkiye pazarındaki en iyi ikinci performansını elde etti!
------

reisG
18-01-2011, 13:33
Yorumlarımızı yukarıda son derece gerçekçi rakamlar ile belirttik. Peugeot Türkiye resmen dalga geçermiş gibi rekorlardan söz ediyor. Neya göre rekor :D
Bizim siteyi ziyaret edip gerçek satış yorumlarını en objektif yüzü ile okuyabilirler. ;)

ibosener
18-01-2011, 15:48
Demek ki oradan öyle görünüyor reisG ;) ;D ;D ;D

reisG
04-02-2011, 16:25
Arkadaşlar, ODD derneği Ocak 2011 satışlarını açıkladı. Ben burada sadece binek araç satışlarını listeliyorum. Ticari satışları hiç yer almıyor. Peugeot'un toplamda şöyle pazar payımız büyüdü şöyle uçtuk gibi sözleri ticari araç satışlarını da listeye dahil olunca gerçeği yansıtıyor. Fakat binek araçlarda Peugeot'un 2010 durumunu detaylı şekilde burada tartışmıştık. Şimdi gelelim 2011 Ocak binek araç satışlarına normalde aralık ayına nazaran düşeceği bilinen satışlarda Peugeot resmen çakıldı. :-\
Peugeot'un Ocak ayı binek araç satışı sadece 377 adet oldu. Markalar arasında 19ncu sırada yer aldı. Markalar bazında liste ise şöyle
1-Renault 5.258
2-VW 3.599
3-Ford 3.120
4-Toyota 2.580
5-Hyundai 2.468
6-Fiat 2.157
7-Opel 1.677
8-Chevrolet 1.017
9-Dacia 940
10-Nissan 664
11-BMW 646
12-Citroen 605
13-Mercedes 591
14-Skoda 507
15-Seat 504
16-Kia 503
17-Honda 494
18-Audi 473
19-P E U G E O T 377
20-Chery 265
21-Volvo 246
22-Suzuki 162
Listeye 22 sırayı yazmamın sebebi Peugeot un yerini ve durumunu irdelemekti. Yorumu size bırakıyorum. Tamam Peugeot'ta filo aracı verme stratejisi yok dedik. Yıl sonu ve başlarında filo alımlarının yoğun olduğunu söyledik.VW nin büyük hacimli filo satışı olan Jetta nın devreye gireceğini söyledik. Ama ay bazında üst grup ile aradaki fark binlerce adet oldu. :o

muhti
04-02-2011, 19:00
gerçi diğer markaların aralık ve ocak ayı fiyatlandırma politikasını tam bilemiyorum ama ben bu durumu peugeot açısından ocak ayı başında yapılan yüksek zamma bağlıyorum. artık kimse körü körüne araç almıyor herkes ince eleyip sık dokuyor. bir ay arayla aynı araca kimse 3.000-5.000 tl fazla para vermek istemiyor dolayısıyla başka araçlara yöneliyor diye düşünüyorum. aralık ayında 32.900'den başlayan fiyatlarla 308 reklamları yaparken şimdi 35.940 taban fiyat uygulaması tüketiciyi kaçırıyor. forumumuzda daha yeni bir arkadaşımız yazmıştı premium plus için trabzonda 52.000 fiyat verdiler 48.000 teklifimin yüzüne bile bakmadılar diye.. liste fiyatından 1 lira bile indirim yapmadan fiyat verecekseniz ayda 377 satış rakamı bile güzel diye düşünüyorum.

TanerHoca
04-02-2011, 20:55
... Şimdi gelelim 2011 Ocak binek araç satışlarına normalde aralık ayına nazaran düşeceği bilinen satışlarda Peugeot resmen çakıldı. :-\
...
Listeye 22 sırayı yazmamın sebebi Peugeot un yerini ve durumunu irdelemekti...

buradan hareketle peugeotun yeri ve durumu hakkında ben de bir irdelemne yapayım.
herşeyden önce türk tüketicisinin neden peugeot aldığını iyi irdelemek lazım.peugeotun türk insanının bu markayı tercih etme sebeplerini iyi tanımlaması gerekir ki ona göre doğru satış politikası geliştirebilsin. Bu tür bir çalışma öyle ofislerden falan olacak bir iş değil.bizzat kullanıcılar üzerinde yapılması geren bir araştırma ve değerlendirme olmalı.bu da ciddi araştırma ve maliyet isteyen bir iş.ama ben onları zahmetten kurtarıp işlerini kolaylaştırayım ve bu tespiti onlardan binlerce euro para almadan hayrına yapayım. ;)

evet nedir peugeot'a türkiyede araç sattıran şey?

*marka prestiji mi?
*satış sonrası hizmetlerin mükemmeliği mi,
*ikinci elde minimum değer kaybı mı?
*aracı elden çıkarma kolaylığı mı?
*peugeotun sorunsuzluğu mu?

bunlardan hangisi türk tüketicisine peugeot tercih ettiren sebeptir veya sebeplerdendir???
tabi ki hiç biri.

Peugeot fayda maliyet oranı yüksek araçlar sattığı için tercih sebebidir. ve bu sadece peugeota mahsus bir şey de değildir. Yukarıda sıraladığım tercih edilme kriterlerini karşılayan birkaç marka dışında türkiyede satış yapan tüm markalar için geçerlidir bu gerçek. eğer arzu edilirse bu konuyla ilgili tespitlerimi marka ve model bazında örnekleriyle tek tek raporlayabilirim. ;)

Yani siz müşteri beklentilerini karşılayan; donanımlı araçları ulaşılabilir fiyatlardan sattığınız sürece iş yaparsınız.yoksa sokağa çıkıp Peugeot dediğinizde insanların verdiği tepkiye bakarak Peugeotun türkiye’deki yerini, Peugeot markasının nasıl algılandığını, markaya duyulan güven ve yüklenen anlamı çok rahat ve net anlayabilirsiniz.

Öyle “ben satış rekorları kırdım.” “yaparım zammı satarım arabayı” dediniz mi işte o zaman acı gerçeklerle karşılaşırsınız. Hatırlarmısınız bilmem Peugeot yetkilisi açıklama yapmıştı “ucuz araç satmayacağız” diye. Bu direk “araç satmayacağız” anlamına gelir bence.tekrar ediyorum yukarıdaki kriterler hariç en önemli belirleyici fiyattır.bu kadar basit. 53 bin liraya passat satılan bir yerde 52 bin liraya 308 SA-TA-MAZ-SIN…

Herkesin dizel araç aldığı, adeta dizel araçlara taptığı bir ülkede tüm dünyada referans olmuş 1.6 hdi motorlu dizel araçları hem de bu kadar çeşitli sınıflarda elinizde bulundurduğunuz halde
Satış rekorları kıramıyorsanız gerisini siz düşünün. benzinin 4 lira olduğu bir ülkede bir markanın benzin motorlu bir tek modeli tüm Peugeot modellerinden fazla satıyorsa şapkayı önüne koymanın vakti gelmiş demektir.

reisG
04-02-2011, 20:57
ocak ayında tüm markalara külliyetli bir zam yapıldı. Peugeot'a yapılan zam oranı da ort. % 7 . zam ile alakalı bir durum yok. 377 adetlik satış Peugeot un sahip olduğu özellikle motor gamı düşünüldüğünde çok çok kötü bir satış.2010 yılında resmen Chevrolet ile 8nci-9ncu sıralamasında savaş vermişti Peugeot. ocak 2011 e baktığımızda ise Chevrolet'in 1017 adet sattığını göreceğiz. Ve bu satışın iki model arasında bölündüğü görülecektir. 2.0 lt diesel motorlu SUV Captiva ve sadece 1.6 lt benzinli motor seçeneği olan değil diesel otomatik diesel motor ops.bile olmayan Cruze. Peugeot'un elinde olanlar ise şunlar; C sınıfının en geniş iç hacme ve bagaj hacmine sahip benzinli, benzinli otomatik ,benzinli turbo,diesel, diesel FAP,diesel FAP AUTO 6 R motor opsiyonlu Hatchback ve CC karoserli 308, B sınıfında en çok karoser tipini 3 5 kapılı hatchback, CC, SW,SW Crossover, diesel, benzinli turbo motorları ile veren 207 ve benzinli diesel motorları ile efsane 206 +, D sınıfında diesel motorlu 407, 308 ile aynı motor çeşitlerini sunan crossover 3008, modern diesel otomatik opsiyonlu DVD ops.lu. MPV 5008, 2.2 lt diesel otomaik versiyonlu SUV 4007, mükemmel Coupe RCZ, binek Bipper ve karşımızda satış adedi sadece 377 adet.durum budur.VW, Fiat,Renault u boşverdik. Chevrolet bile iki modelle Peugeot un 3 katını satmış durumda.
not: bu yazıyı muhtinin yazısını okuduktan yazmaya başlamıştım. Taner Hocam da aynı anda yazmaya başlamış benden evvel göndermiş. hemen hemen aynı duygularla yazmışız. ;)

uzman
04-02-2011, 22:43
SA-TA-MAZ-SIN…

Satamazsan satarlar.

reisG
10-03-2011, 10:31
Arkadaşlar, ODD Şubat ayı satış rakamlarını açıkladı.Sıralamalar benim de tahmin ettiğim gibi rayına oturmaya başladı.Bildiğiniz gibi ben buraya sadece binek araç satışlarını yazıyorum. Peugeot binek araç satışında Şubat ayı rakamına göre 9ncu sırada yer alıyor (zaten yaklaşık iki yıldır 8 ila 10ncu sıraya demir attı.) Peugeot Şubat ayında 1.480 adet araç sattı. Ocak Şubat satışı ise toplam 1.857 adet oldu. Bu iki aylık satış rakamı ile de 10ncu sırada yer aldı. Ocak ayının 377 adetlik çok kötü satış rakamı Peugeot un genel sıralamada bir Şubat ayı sıralamasına göre bir basamak gerilemesine sebep oldu.
İşte satış rakamları (ilk rakam Şubat ayı satışı yanındaki 2nci rakam ise Ocak Şubat toplamıdır)
1-Renault 6.205 - 11.463
2-Ford 4.190 - 7.310
3-VW 3.415 - 7.014
4-Fiat 3.245 - 5.402
5-Hyundai 3.163 - 5.631
6-Opel 3.050 - 4.727
7-Toyota 2.626 - 5.206
8-Chevrolet 1.571 - 2.588
9-Peugeot 1.480 - 1.857
Ocak Şubat satışlarına göre liste yapıldığında 9ncu sıraya toplam 2.141 adetlik satış ile Dacia oturuyor.

Ozan
10-03-2011, 10:35
Arkadaşlar, ODD Şubat ayı satış rakamlarını açıkladı.Sıralamalar benim de tahmin ettiğim gibi rayına oturmaya başladı.Bildiğiniz gibi ben buraya sadece binek araç satışlarını yazıyorum. Peugeot binek araç satışında Şubat ayı rakamına göre 9ncu sırada yer alıyor (zaten yaklaşık iki yıldır 8 ila 10ncu sıraya demir attı.) Peugeot Şubat ayında 1.480 adet araç sattı. Ocak Şubat satışı ise toplam 1.857 adet oldu. Bu iki aylık satış rakamı ile de 10ncu sırada yer aldı. Ocak ayının 377 adetlik çok kötü satış rakamı Peugeot un genel sıralamada bir Şubat ayı sıralamasına göre bir basamak gerilemesine sebep oldu.
İşte satış rakamları (ilk rakam Şubat ayı satışı yanındaki 2nci rakam ise Ocak Şubat toplamıdır)
1-Renault 6.205 - 11.463
2-Ford 4.190 - 7.310
3-VW 3.415 - 7.014
4-Fiat 3.245 - 5.402
5-Hyundai 3.163 - 5.631
6-Opel 3.050 - 4.727
7-Toyota 2.626 - 5.206
8-Chevrolet 1.571 - 2.588
9-Peugeot 1.480 - 1.857
Ocak Şubat satışlarına göre liste yapıldığında 9ncu sıraya toplam 2.141 adetlik satış ile Dacia oturuyor.

Birisi bana bundan 3-5 sene önce Chevrolet Peugeot'tan fazla araç satacak dese her tarafımla gülerdim.Adamlar tek modelle harikalar yaratıyor.

reisG
10-03-2011, 10:36
Şimdi de segmentlere göre çok satanları listeleyelim. Ne yazıkki her zaman olduğu gibi modern HDI, VTI, THP motorlarına ve auto 6R şanzımanlı HDI motorlarına rağmen A, B,C, D sınıflarında Peugeot çok satanlar da yer almıyor. Markanın medar-ı iftiharı RCZ tahmin ettiğiniz gibi spor otomobiller de 1 NUMARAda , 3008 ve 5008 de kendi segmentlerinde ilk 4 te yer almakta. Bu arada D sınıfında C5 e dikkat etmenizi isteyeceğim. Şubat ayı satışında 5nci sırada olan fakat ocak-şubat olarak bakıldığında 4ncü sıraya yerleşmiş. olan C5in satış rakamlarını 508 in gelecekteki satış rakamları ile karşılaştırmak yerinde olacaktır. Eğer 508, C5 in gerisinde kalırsa o zaman ya dizayn tercihi ya da PT nin başarısızlığı ya da her iki burada detaylıca konuşulacaktır. herhalde...
http://i1103.hizliresim.com/2011/3/10/3213.jpg
http://i1103.hizliresim.com/2011/3/10/3438.jpg
http://i1103.hizliresim.com/2011/3/10/3445.jpg
http://i1103.hizliresim.com/2011/3/10/3449.jpg

Ömer Gedik
10-03-2011, 14:19
4 tane 5008 sattım 4 üde bu listede maalesef yok sebebini açıklamış idim. Yani liste Peugeot için çok gerçekçi değil.

Ticaride de benzer durum mevcut.

Mart ayında biraz daha gerçekçi bir tablo görebiliriz. Gelen zamlar maalesef biraz önümüzü kesiyor.

Ozan
10-03-2011, 20:19
A sınıfındaki bir otomobili 25.000-35.000 eurolara satabilen Audi'nin A1 modeli ile 95 adet araç satmasına şahsen saygı duyuyorum.

reisG
11-03-2011, 08:56
A sınıfındaki bir otomobili 25.000-35.000 eurolara satabilen Audi'nin A1 modeli ile 95 adet araç satmasına şahsen saygı duyuyorum.

A1 gibi bir aracı alan kesim bellidir. A, A1 çıkmış hadi alalım diyen bri süre kullanıp başka yeni çıkmış araç ile değiştiren farklı bir kesimdir o. Yoksa A1 alınacak bir araç değil. Hele tam dolu bir A1 1.4 TSI nin 41.000 EURO gibi deli manyak bir fiyat olduğu düşünülürse. Bu fiyata dahil olan taklaşık 3.000 euro ops. farkı olan navigasyon paketinden Türkiye haritası da yokmuş... ;D

Ozan
11-03-2011, 09:07
Param olsa şimdi bir Fiat 500 alıp kızıma 18 yaşında binmesi için saklarım.Çok şeker araba.Bence bu sınıfın en güzel ve en uygun fiyatlı arabası.

Ömer Gedik
11-03-2011, 09:32
Fiat 500 gerçekten güzel bir araç ama eski kasası şahane :) Eskisi benim favorim.

reisG
11-03-2011, 10:06
Param olsa şimdi bir Fiat 500 alıp kızıma 18 yaşında binmesi için saklarım.Çok şeker araba.Bence bu sınıfın en güzel ve en uygun fiyatlı arabası.

Bende 500 e bayılıyorum. Hatta geçen mayıs ayında kızkardeşime aldırabilmek için epey uğraştım.Kartalda bir Fiat bayisi o dönemde show room aracı olarak sedefli beyaz içi taba reni deri döşemeli cam tavanlı çok çok özel aksesuralı dualogic şanzımanlı bir 500 getirmişti. Bayağı bir pazarlıkla 35,600 TL ye indirtmiştim. Nefis bir araçtı ve Türkiye de tekti. Bizimki çok güzel ama ufak dedi. Vazgeçti Punto Evo aldı. Zaten tek başına kullanacak neyin ufağı. Şimdilerde baz paketi 28.000 TL civarında ,para olsa al dursun. keyif için kullan.

reisG
14-03-2011, 14:17
Şubat ayı satış rakamlarının açıklandığını burada detaylı bir şekilde anlatmıştım. Model bazında sayılar da geldi.
Model bazında ilk 30'a Peugeot 'tan giren model hemen hemen her ay olduğu gibi yine 206 +; toplam 511 adet satarak listeye 22nci sıradan girmiş. Peugeot Şubat ayı içinde toplam 1.480 adet araç satmıştı. Bu rakamın içinde 206 + nın oranı % 34 'ü bulmuş. 13 yaşındaki bir kasanın başarısı inanılmaz...

reisG
12-04-2011, 09:43
ODD, Mart ayı satışlarını yayınladı. İlk onu zorlayan markaların atağına Peugeot karşılık veremedi. Ve neyazık ki binek araçlarda Peugeot hem Mart ayı satışlarında hem de Ocak-Mart aralığı toplam satışlarda 13ncü sıraya kadar geriledi. O kadar yazıp çizmemize rağmen herhalde PT için bu rakamlar yeterli demekten başka bir şey diyemiyoruz. En modern ve az yakan, ödüllü 1.4 ve 1.6 HDI diesel motorlar 1.6 HDI ye kombine edilmiş auto 6R şanzıman alternatifi, BMW -PSA ortaklığı ile geliştirilmiş ödüllü ve performanslı 1.6 VTi ve THP benzinli motorları ve bu motorlar ile sunulan tam otomatik vites alternatifi, ürün gamındaki tüm segmentlerde farklı modern tasarımlı araçlar, özellikle C sınıfında en geniş ve rahat iç hacme sahip 308 serisi, çok modern bir crossover yorumu olan 3008 serisi, hem B hemde C sınıfında CC (207 CC, 308 CC) karoser alternatiflerine rağmen Peugeot ülkemizde ilk ondan ikinci on gurubuna doğru hızla ilerlemekte.İşte Mart ayı ve Ocak Mart aralığı satışlarını içeren liste aşağıda;
Marka Mart satışı Ocak-Mart aralığı satışı
Renault 8.213 19.676
Ford 4.746 12.056
VW 4.920 11.934
Fiat 4.865 10.267
Opel 4.773 9.500
Toyota 3.809 9.015
Hyundai 3.790 9.421
Chevrolet 2.181 4.769
Honda 2.676 4.315
Dacia 1.565 3.706
Nissan 1.793 3.495
Citroen 1.465 3.059
Peugeot 1.145 3.002
Bu listeden birkaç ilginç not çıkarırsak Peugeot son dönemde geçen markaların satış artışları ile igili olarak,
Chevrolet Kore üretimi araçları ile SUV Captiva ve sadece benzinli motor seçenği olan Cruze ile nerdeyse Peugeot'un 2 katı satışı yapmakta.
Honda'nın lokomotif modeli olan Civic sedan sadece benzinli (hibrid zaten birkaç tane satıyor) motor opsiyonu ile yine Peugeot tan 1000 adet fazla satmış durumda
Dacia, SUV aracı Duster ve Sandero ile 1.5 dCi Reanult dizel motoru desteği ile satışını sürekli arttırmakta.
Nissan'ın ürün gamında bulunan SUV görünümlü Qashqai aylardır çok satnalr listesinde yer almakta 1.5 dCİ dizel seçeneğinde otomaik vites opsiyonu olmaması bile onun için önemli değil. Bu arada yenilenen Micra da bayanlar tarafından seçilmekte.
Ve Citroen yenilene C4 pek tutulmadı. Ama yeni C3 ün satışları iyi gitmekte ve en büyük ivmelenme C5 serisi ile oldu. 1.6 HDi 110 bg. dizel motoru MCP vites kutusu ile bu şık görünümlü iri yarı sedanı Citroen'in en çok satan modeli haline getirdi.

Ömer Gedik
14-04-2011, 08:27
Reis abi C4 nasıl tutulmadı dedin ben anlamadım. Citroen bayiilerine satışlarını ne kadarının C4 olduğunu bir soralım istersen. 1465 adetin çoğunlu yeni C4

Peugeot geçen ay yaptığı zamla bu kaderi belirlemişti.

reisG
14-04-2011, 09:51
C4 'ün satış rakamı Mart ayı için 704 adet; rakamları bu sabah aldım. 1465 adetlik Mart satışı içinde % 50 lik bir oran ve bu ilk satışa sunulduğu ay içinde iyi bir rakam. C4 'ü yollarda çok fazla görmediğim için öyle bir yorum yapmıştım. Geri alıyorum. Bakalım Nisan satışlarında da aynı yüzdeyi tutturacakmı?
PT konusunda hem fikiriz, seninle..

muhti
14-04-2011, 12:39
1 hafta kadar önce gece altunizadedeki citroenin önünden geçerken 2 tır dolusu toplam 16 adet c4 indiriyorlardı galeriye :)

Ömer Gedik
16-04-2011, 13:53
C4 'ün satış rakamı Mart ayı için 704 adet; rakamları bu sabah aldım. 1465 adetlik Mart satışı içinde % 50 lik bir oran ve bu ilk satışa sunulduğu ay içinde iyi bir rakam. C4 'ü yollarda çok fazla görmediğim için öyle bir yorum yapmıştım. Geri alıyorum. Bakalım Nisan satışlarında da aynı yüzdeyi tutturacakmı?
PT konusunda hem fikiriz, seninle..

C4 sayesinde Citroen bayiilerinin yüzü gülüyor Reis abi. Aracın çokta alternati olmadığı için ve piyasaya çıkış fiyatını gayet iyi olduğu için çok iyi sattılar.

Bu arada 308'e yine zam geldi. Kasko hediyeside kalktı. :( Ben nasıl 308 satıcam. :(

γuяdaeя
16-04-2011, 15:10
C4 fiyatları cazipken ve 308'in makyajlısı yoldayken güncel 308'i satmak epey zorlaşacak gibi.

TanerHoca
16-04-2011, 15:30
...
Bu arada 308'e yine zam geldi. Kasko hediyeside kalktı. :( Ben nasıl 308 satıcam. :(

o fiyattan sen satsan da ben almam zaten >:(

günümüzün kazıklı voyvodası da (yoksa kazıkçı voyvoda mı desem) otomotiv
sektörü oldu maşallah. >:(

Yasin CCK
17-04-2011, 10:00
İşin çok zor Ömer...

uzman
17-04-2011, 18:15
Ders alınması gereken bir tablo. Anlayana.

Cem B
18-04-2011, 13:08
Şöylede bir durum var,Bayii ler satış yapmak için çokta çabalamıyor gibi geldi bana.aralık ve mart ayında iki adet 308 aldım.Size başımdan geçen bir durumu anlatmak istiyorum

Aralık ayındaki değil ama yeni alınan araç için bir kaç şey söyleyeceğim.Bayii aradım anadolu yakasının ne büyük bayiisi.Elinizde beyaz 308 varmı.Telefonda cvp veren satış temsilcisi arkadaş evet şuan elimizde 3 adet var dedi.Tamam ayırın o zaman birini yarın sizdeyim dedim.Daha önceki alışverişlerimden beni tanıyorlar.Fiyat sordum.39.500 ve kasko hediyesi var dedi.Pekala diyerek ertesi gün bayii ye gittim.Kredi işlemleri için evraklarım hazırdı.Verdim evrakları bu arada aracın fiyatı için pazarlık yapacaktım 500 tl indirmek yada aksesuarlar gibi bir durum.

aracın fiyatı 40.000 oldu ama size 39.500 dediğimiz için bu fiyattan vereceğiz dediler.önce tartışmaya kadar gitti olay.Daha sonra anadolu yakasındaki 2 bayii daha arayıp fiyatlarını da indirmeme ragmen ellerinde şuan olmadıgını liman da ve en geç 2 hafta içinde teslim edeceklerini söyledikleri için alamadık.Diger fiyatı kabul ederek kredi işlemlerine başlamasını istedik.Bu arada iki bankadan kredi işlemlerini çözemediler.bankalar beni arayarak krediniz onaylandı fakat diyerek geçiştirdiler gittim kendi bankama kredi için gerekli olan evrak faxlandıktan sonra biz çay içerkek kredimiz onaylandı.Aldım evrakları götürdüm bayii ye.

Bu kez benden 1500- 2000 TL nakit istediler.Ne için oldugunu sordugumda da vergiler gibi ödemeleri yapmak için dediler.Ben kredinizi onayladım,aracı teslim alırken nakiti alabilirsiniz dedim.Bu şekilde satışa başlayamayız dediler..

İnanabiliyormusunuz Adamlar bana yürü git araba satmıyoruz dediler fakat ben siz yürüyün gidin alıyorum diye yapıştım adamların yakasına nerdeyse.:))) Satış yapan arkadaşın elinden evrakları alıp almıyorum sizden araba diyerek bayiiden çıktım.Babamın akrabaları oldugu için ayıp olur vs diyerek evrakları tekrar teslim ettik.Aracımızı bu şekilde aldık.

Bu durum benim içimde hep bir yara olarak kalacağı için sizinde bilmenizi istedim.Peugeot satış için hiçbirşey yapmadıgı gibi gönülllü alan müşterilerini de uzaklaştırıyor.dertleri satış yapmak değil.

TanerHoca
18-04-2011, 13:14
başkan reisin bam teline dokunmuşsun :)

reisG
18-04-2011, 13:54
Hocam haklısın.Peugeot için satış rakamların neredeyse dip yaptığı 2011'de bir de bayilerin bu şekilde davranması çok kötü oluyor. Ama burada bile esas suç PT de çünki yoğun destek ve yanında baskı ile satış arttırıcı pek çok sistem uygulanabilir. Ne yazık ki bunlar olmuor. Mesela VW grubunda da tüketiciye korkunç ilgisiz davranaırlar. Ancak onların tuzu kurudur. Satışları çok yüksektir. Hatta sabah aldığım bir habere göre Jetta için sıraya yazılanlar 2-3.000 TL ye sıralarını satmaktalarmış.
Biz ne kadar konuşsakta bir şey değişeceğini sanmıyorum.

γuяdaeя
18-04-2011, 14:05
Fransa'nın bütün küstahlığının yanısıra PT'nin de vasatın altında hizmet anlayışı sonucu ortaya böyle bir tablo çıkıyor. Kim ne derse desin, PT layığıyla bu işi yapmıyor.

reisG
18-04-2011, 14:12
PT üst düzey yetkilileri ile autoshow fuarında tanışmış ve çok sıcak bir yarım saati birlikte geçirmiştik.Kendilerinden aldığı intiba, ofis çalışanları olarak çok büyük bir heves ile çalışmalarıydı. Ancak bir kaç soruma karşın verdikleri cevaplar sanki onların fransa merkez tarafından frenlendiğiydi. Bence Peugeot ülkemizi birincil pazarlar arasında görmek istemiyor. Öncelikli hedefleri daha başka....

γuяdaeя
18-04-2011, 14:19
Belki birgün PT de "un minute" diyerek kafa tutar Fransa'ya :gul9

reisG
18-04-2011, 14:36
Belki de Peugeot fransa, Türkiye ekibine harç bitti yapı paydos. satış,servis ve diğer hizmetler artık yok der.

Cem B
18-04-2011, 16:16
başkan reisin bam teline dokunmuşsun :)

:) abi asllında konu o kadar basitki.10 yıllık satışçı olarak söylüyorum,tüketici için harika mal var elde.Dünyanın belkide en iyi diesel motorunu üretiyorsun hem yakıt degerleri hemde sessizlik bakımından,C4 fiyatı çok daha uygun elbette onu alırlar desekte hem C4 hemde 308 klasmanlarına göre uygun bile sayılabilirler zam yapsalarda,piyasada küçük sınıf araçları o fiyatlara satıyorlar.

Nissan ın quasqai sinin satış performansının tek nedeni var REKLAM.Diğerlerinde de keza öyle,Ferrari değilki peugeot reklama ihtiyaç duymasın.Ki Ferrarinin bile ciddi reklam kampanyaları var:) Bu işte bir gariplik oldugu bir gerçek.

Benim asıl anlamadıgım Bayiilerin nasıl para kazandıkları.Tamam yedek parça vs servis iyi getiri olabilir fakat Tüm markalarda bu böyledir zaten.Renault bayii açar hem satıştan hem servisten kazanır yada Ford yada...örnekmi yok:)
Sanırım bunu biz sadece konuşmakla kalacağız.

reisG
18-04-2011, 16:32
Sanırım bunu biz sadece konuşmakla kalacağız.

Evet ne yazık ki böyle olacak....

Esat
18-04-2011, 17:45
Şöylede bir durum var,Bayii ler satış yapmak için çokta çabalamıyor gibi geldi bana.aralık ve mart ayında iki adet 308 aldım.Size başımdan geçen bir durumu anlatmak istiyorum

Aralık ayındaki değil ama yeni alınan araç için bir kaç şey söyleyeceğim.Bayii aradım anadolu yakasının ne büyük bayiisi.Elinizde beyaz 308 varmı.Telefonda cvp veren satış temsilcisi arkadaş evet şuan elimizde 3 adet var dedi.Tamam ayırın o zaman birini yarın sizdeyim dedim.Daha önceki alışverişlerimden beni tanıyorlar.Fiyat sordum.39.500 ve kasko hediyesi var dedi.Pekala diyerek ertesi gün bayii ye gittim.Kredi işlemleri için evraklarım hazırdı.Verdim evrakları bu arada aracın fiyatı için pazarlık yapacaktım 500 tl indirmek yada aksesuarlar gibi bir durum.

aracın fiyatı 40.000 oldu ama size 39.500 dediğimiz için bu fiyattan vereceğiz dediler.önce tartışmaya kadar gitti olay.Daha sonra anadolu yakasındaki 2 bayii daha arayıp fiyatlarını da indirmeme ragmen ellerinde şuan olmadıgını liman da ve en geç 2 hafta içinde teslim edeceklerini söyledikleri için alamadık.Diger fiyatı kabul ederek kredi işlemlerine başlamasını istedik.Bu arada iki bankadan kredi işlemlerini çözemediler.bankalar beni arayarak krediniz onaylandı fakat diyerek geçiştirdiler gittim kendi bankama kredi için gerekli olan evrak faxlandıktan sonra biz çay içerkek kredimiz onaylandı.Aldım evrakları götürdüm bayii ye.

Bu kez benden 1500- 2000 TL nakit istediler.Ne için oldugunu sordugumda da vergiler gibi ödemeleri yapmak için dediler.Ben kredinizi onayladım,aracı teslim alırken nakiti alabilirsiniz dedim.Bu şekilde satışa başlayamayız dediler..

İnanabiliyormusunuz Adamlar bana yürü git araba satmıyoruz dediler fakat ben siz yürüyün gidin alıyorum diye yapıştım adamların yakasına nerdeyse.:))) Satış yapan arkadaşın elinden evrakları alıp almıyorum sizden araba diyerek bayiiden çıktım.Babamın akrabaları oldugu için ayıp olur vs diyerek evrakları tekrar teslim ettik.Aracımızı bu şekilde aldık.

Bu durum benim içimde hep bir yara olarak kalacağı için sizinde bilmenizi istedim.Peugeot satış için hiçbirşey yapmadıgı gibi gönülllü alan müşterilerini de uzaklaştırıyor.dertleri satış yapmak değil.

Tanıdık tanıdıgı gurbete........
bence siz hata yapmışssınız bu konuda araba almak istiyorsanız okan ın da çalıştıgı mepaya gideceksiniz hem en dip fiyatı hem pazarlıgınıızı yapıp alıcaksınız kredi işlemleri için orda çalışan cengiz bey nişantaşına kadar geldi sagolsun imzalatmak için...

TanerHoca
18-04-2011, 18:16
hatırlayanlar vardır belki hüseyin gt line 407 sini alırken ne sıkıntılar yaşamıştı.
satış danışmanı arkadaşın kulaklarını epey çınlatmıştı...

okan
19-04-2011, 15:36

Tanıdık tanıdıgı gurbete........
bence siz hata yapmışssınız bu konuda araba almak istiyorsanız okan ın da çalıştıgı mepaya gideceksiniz hem en dip fiyatı hem pazarlıgınıızı yapıp alıcaksınız kredi işlemleri için orda çalışan cengiz bey nişantaşına kadar geldi sagolsun imzalatmak için...

Her zaman müşterilerimiz için desteğe hazırız.....

mtfpkr
01-05-2011, 20:44
sıralamada baya geride

reisG
06-05-2011, 15:44
Arkadaşlar, ODD derneği Nisan 2011 satışlarını ve Ocak-Nisan arası satışları açıkladı. Bu ay da Peugeot'taki kıpırdanma devam etmekte, bu yılın en yüksek aylık satışını yapan Peugeot bu atağı ile aylık satışta ait olduğu gerçek yere yani 8nci sıraya çıktı. Ocak-Nisan arasındaki genel sıralamada ise 13 ten 11nciliğe çıktı. Bu artışı makyajlı 308 ile desteklerlerse genel toplamda 8nci-9ncu sıraya ulaşabilirler. Genel toplam satışta üst gruptaki ilk 7ye ulaşmak çok zor fakat önünde yer alanChevrolet, Dacia, Honda'yı bir kaç ay içinde rahatlıkla geçecektir. Çünki Dacia nın Duster rüzgarı yavaşladı. Benzin fiyatlarındaki artış Cruze satışını sarsacaktır.Makyajlı Captivanın ise o çirkin burun yapısı ile çok satışa yapacağına inanmıyorum. Honda ile zaten ara kapanmış durumda. Satış durumları aşağıda;
Nisan 2011 binek satış
1-Renault 8.358
2-Fiat 6.315
3-Ford 5.282
4-VW 5.281
5-Hyundai 4.566
6-Opel 3.450
7-Toyota 3.354
8-Peugeot 1.990

Ocak-Nisan binek satış
1-Renault 28.034
2-Ford 17.338
3-VW 17.215
4-Fiat 16.582
5-Hyundai 13.987
6-Opel 12.950
7-Toyota 12.369
8-Chevrolet 6.696
9-Dacia 5.296
10-Honda 5.185
11-Peugeot 4.992

Ömer Gedik
06-05-2011, 16:49
Reis abi model bazında da satışları paylaşır mıısn?

reisG
06-05-2011, 16:54
Ömer ,bu detayları ODD sitesinden alıp istatistik çıkarıyorum .Ama model bazında bilgi yer almıyor. O bilgilerin bir bölümünü oto dergilerinden ayın ilk yarısında alıyorum. Bir hafta içinde yazarım.

reisG
10-05-2011, 14:55
Nisan ayı içinde modeller bazında Peugeot ürün gamından hiçbir model,Türkiye genelinde en çok satan ilk 30 model içine girememiş. Peugeot'un en başarılı modeli olan 206 + bile listede yok. Bu arada bir not VW nin tüm binek modelleri polo,golf,jetta ve passat bu liste içinde .Bir minik not daha Peugeot tüm binek serisi ile Ocak-Nisan toplamında 4.992 adet araç satmış. VW de ise bu dönem için sadece Jetta 5.020 adet satmış. PT yi bu başarılı satış performansından dolayı kutluyorum. :alkis2 :alkis2 :alkis2 :alkis2

Cem B
10-05-2011, 14:56
:alkis2 :alkis2

Ozan
10-05-2011, 17:37
Birgün herkes Peugeot kullanmasın,bırakın o şeref bize kalsın.

Zaten PT'nin birinci ilkesi bu olduğu için herşey istedikleri gibi gidiyor.

TanerHoca
10-05-2011, 18:15
Birgün herkes Peugeot kullanmasın,bırakın o şeref bize kalsın.

Zaten PT'nin birinci ilkesi bu olduğu için herşey istedikleri gibi gidiyor.

değil mi ama.aksi halde şöyle trafikte filo kiralama şirketine ait, misakı milli sınırları içerisindeki milyonlarca
passattan birini kullanan bir sürücünün yanından geçerken her yönüyle özel bir araç kullanmanın verdiği
züppelikle belli bir açıyla kafayı yukarı kaldırarak ona burun deliklerimizi göstermenin zevkini başka
türlü nasıl yaşayabilirdik ki... :gul5

Esat
10-05-2011, 18:16
Nisan ayı içinde modeller bazında Peugeot ürün gamından hiçbir model,Türkiye genelinde en çok satan ilk 30 model içine girememiş. Peugeot'un en başarılı modeli olan 206 + bile listede yok. Bu arada bir not VW nin tüm binek modelleri polo,golf,jetta ve passat bu liste içinde .Bir minik not daha Peugeot tüm binek serisi ile Ocak-Nisan toplamında 4.992 adet araç satmış. VW de ise bu dönem için sadece Jetta 5.020 adet satmış. PT yi bu başarılı satış performansından dolayı kutluyorum. :alkis2 :alkis2 :alkis2 :alkis2

Arkadaşım vw sastış temsilcisi geçen ay araba satışından 3200 lira para kazanmış ve diyorki keşke araba olsada satsak biz hiç ugraşmıyoruz satış için kendi kendine bırak gene satılır :)

reisG
13-06-2011, 09:45
Mayıs 2011 satış rakamları yayınlandı. Aylar sonra ilk defa modeller bazında Türkiye çapında en çok satan ilk 30 model içine Peugeot'tan bir model girdi. 508, 492 adet satarak 27nci sırada yer aldı. 508 in satışa sunulduğu andan Haziran ayı başına kadar yaptığım satış adedi ise 1.174 ...
Bu notun dışında Peugeot'un mayıs ayı satışı toplam 1.903 adet Ocak -Mayıs 2011 arasında ise toplam 6.895 adet binek araç satmış.. Mayıs ayındaki 1.903 adetlik satışı ile Peugeot bu ay içi 7nci sıraya çıktı. Ocak-Mayıs arasındaki 6.895 adetlik satışı ile de 9ncu sırada.... Son iki aydır yukarı doğru istikrarlı bir satış grafiği sürdürmekte. Ve bu filo ve taksi satışı çok çok az olan bir marka için çok çok iyi....
Sıralamalar ise şöyle;
Mayıs 2011 satışları
1-Renault 8.907
2-Fiat 6.997
3-VW 6.121
4-Ford 6.118
5-Opel 5.128
6-Hyundai 4.152
7-Peugeot 1.903
8-Chevrolet 1.878
9-Toyota 1.671
10-Nissan 1.628
Ocak-Mayıs 2011 satış toplamları
1-Renault 36.941
2-Fiat 23.579
3-Ford 23.456
4-VW 23.336
5-Hyundai 18.139
6-Opel 18.108
7-Toyota 14.040
8-Chevrolet 8.574
9-Peugeot 6.895
10-Dacia 6.640
İlk 5 aylık toplam satışları irdelersek filo ve taksi satışı yapan ilk 7 ile sonrası arasındaki fark hala çok büyük ve kapanması olanaksız.Fiat Ford ve VW nin aralarında sadece birkaç yüz adetlik fark var.
Burada 2 yıl öncesinin Türkiye birincisi Hyundainin sırası 5ncilik gibi görünsede 4ncü ile arasındaki fark 5.000 adedi bulmuş durumda, bundaki en büyük sebep Hyundainin lokomotif modelleri ucuz Accent Era ve Getz dışında diğer i serisi modellerin fiyatları ucuz marka imajının üzerinde bir pahalılık gösterdiğinden satışlar düşük kalıp gerilemekte. Hyundai, Getz ve Accent Era satıldığı sürece ilk 10 içinde kalacak ancak Getz ve Hyundai Era nın devreden çıkması ile sıradan satışlı bir marka olacaktır.
Toyota nın satışlarının hızla düşmesi lokomotiv modeli olan Corollanın fiyatlarının uçuk kaçık rakamlara çıkması oldu. Bunun sebebi ise deprem sonrası Toyotanın yeterli sayıda yedek parçayı üretim merkezlerine gönderememesi..
Chevrolet, Captivası daima ilk 30 arasında yer alırken (bu ay 689 adet ve toplamda 3.006 adet) ve sadece benzinli motoru ile toplamda 2.943 adet satış yapan Cruze markayı daima ilk 10 içinde tutuyor. Fakat makyajlı Captivanın ön dizaynının çok çirkin olması bu modelin gelişi ile satışları düşürebilir. Peugeot ise makyajlı 308 e iyi bir reklam harcaması yapar ve teknik yenilikleri uygun fiyata sunarsa 508 ile birlikte toplam satışalrda 7 veya 8nci sıraya çıkabilir.

Abdullah
13-06-2011, 10:55
Güzel bir gelişme hemde 508 olarak şaşırtıcı hadi hayırlısı bakalım.

Esat
13-06-2011, 12:18
Reis abi ne dersin kafaya oynarmıyız

Ozan
13-06-2011, 12:32
Satış adedinin güzelliğine bakarmısınız.1903
Tam 5008 alacaktım satıştaki adam alma abi 1904 olmasın dedi vazgeçtim :)

reisG
13-06-2011, 13:12
Reis abi ne dersin kafaya oynarmıyız

Esat güzel bir temenni nacak bu imkansıza yakın olanaksız. Filo ve/veya taksi satışları olmaksızın bunu yapmak imkansız. Gelinebilecek en iyi yer. 6ncılık olacaktır.....

TanerHoca
13-06-2011, 17:24
son bir kaç gündür yollarda oldukça sık 508 (bir tanesi SW) görmeye başladım.

γuяdaeя
13-06-2011, 17:32
Satışların çok olması niçin bu kadar önemli ki? Hizmetin kalitesi yüksek oranlarda satışla doğru orantılı artmıyor sonuçta.

TanerHoca
16-06-2011, 15:39
Satışların çok olması niçin bu kadar önemli ki? Hizmetin kalitesi yüksek oranlarda satışla doğru orantılı artmıyor sonuçta.

öyle söyleme.tanınırlık, bilinirlik, güven duygusu, ikinci el değeri bütün bunlar
satışla şu veya bu şekilde ilgili unsurlar. ;) çok satması iyidir. :iyi

γuяdaeя
16-06-2011, 15:53
öyle söyleme.tanınırlık, bilinirlik, güven duygusu, ikinci el değeri bütün bunlar

Ben hala bu saydıklarının hizmet kalitesini artırdığını düşünmüyorum. Ama artan hizmet kalitesinin satışa kesinlikle etkisi vardır :)

TanerHoca
17-06-2011, 08:01

Ben hala bu saydıklarının hizmet kalitesini artırdığını düşünmüyorum. Ama artan hizmet kalitesinin satışa kesinlikle etkisi vardır :)

ben hizmet kalitesiyle ilişkilendirmedim ki.
sadece "satışların çok olması neden bu kadar önemli ki?" sorusuna cevap verdim ;)

reisG
17-06-2011, 08:33
Çok satanların VW-Ford,Opel gibi servis ve hizmet kalitesi de diğerleri gibi pek yukarıda değil hatta sürünüyor....

γuяdaeя
17-06-2011, 12:46
ben hizmet kalitesiyle ilişkilendirmedim ki.
sadece "satışların çok olması neden bu kadar önemli ki?" sorusuna cevap verdim ;)

Tamam o zaman :iyi :)

reisG
01-08-2011, 10:27
Temmuz ayı içinde açıklandığı vakit yazamadığım Haziran 2011 ve Ocak-Haziran 2011 satışları hakkındaki istatistikler aşağıda yer almakta,
Haziran 2011 binek araç satış sıralaması;
1-Renault 8.954
2-Ford 7.376
3-Fiat 6.392
4-Opel 5.973
5-Hyundai 4.248
6-VW 4.113
7-Toyota 2.460
8-BMW 2.046
9-Chevrolet 1.747
10-Mercedes1.554
11-Nissan 1.467
12-Peugeot 1.425

Analiz:Haziran ayında BMW ve Mercedes'ten atak geldi.BMW nin özellikle yüksek miktarda satış yapan 5 serisine ek olarak 1 serisinde 22.000 euroluk bir özel indirim yapması markayı 8nci sıraya taşıdı. Mercedes ise makyajlı C serisinin siparişlerini bu ay içinde teslim etmeye başlaması ile birlikte 10ncu sıraya çıktı. Bu arada Nissan yüksek satış adetli Qashqai ye bir de Juke modelini ekledi bu iki aracın dışında sadık Micra müşterileri de eski araçlarını yeni Micra ile değiştirmekte. Peugeot ise ne yazık ki 508 ile yakaladığı ivmeyi yüksekte tutamadığı için aylık satışta 12nci sıraya geriledi.

Ocak-Haziran 2011 binek araç satışları;
1-Renault 45.895
2-Ford 30.832
3-Fiat 29.971
4-VW 27.449
5-Opel 24.081
6-Hyundai 22.387
7-Toyota 16.500
8-Chevrolet 10.321
9-Peugeot 8.321

Analiz:Yılın ilk 6 aylık dönemini Peugeot 9ncu sırada tamamlamasına rağmen 10.000 adetlik satışı ne yazık ki yakalayamadı.Ayrıca Peugeot un hemen ensesinde ona çok yakın satış adetlerinde bulunan Nissan (7.615) ve Dacia (8.062) yer almakta bu iki markanın hızlarının da devam edeceği görülmekte ,özellikle Juke ve Duster ile Sandero satışları yüksek gitmekte.Peugeot un çok acil olarak özellikle 508, makyajlı 308 ve 3008 ile 5008 üzerine yoğunlaşması gerekmekte. en çok satan ilk 30 model içine sadece 13 yıldır üretilen 206 + yı sokabilen Peugeot un mutlaka bir şeyler yapması gerek. Bunundışında Chevrolet 10.000 barajını captiva ve sadece benzinli motor ile satılan cruze ile geçti. yeni aveo nun bu satışları yükseltme imkanı zayıf kalıyor. Toyota'da ise artık yavaş yavaş yeni Corolla nın beklentisi içine giren filo firmaları ve deprem yüzünden yedek parça tedariğinin sıkıntısı yaşanması fiyatları yüksek tutmaları sebebiyle satışları geriledi. Hyundai ise 3 yıl önce yaşadığı 1nciliği artık göremeyecek hale geldi. ucuz fiyatlı accent era ve getz in satışları domine ettiği Hyundai tarafında yüksek fiyatlı seriler ise sadece belli rakamlar satışa ulaşıyor.VW nin ilk 2 veya 3 e yaklaşması ise birbiri ardına sürdüğü makyajlı yada yeni serilerden kaynaklanmakta. Tabii yeni Focus un piyasaya geç girmesi ve tedark sıkıntısı yaşanması da VW nin işine yaradı.

kürşatalp
01-08-2011, 11:17
VW Türkiye 1.6 tdi passat için bırakın satış yapmayı, 2011 Türkiye kotası dolduğu için sipariş bile alamıyor.Aynı şekilde at hırsızı meksikalıların ürettiği jettanın özellikle 1.6 tdi motorizasyona sahip versiyonlarında da 7-8 aylık bekleme süresi mevcut.İnsanlar sıralarını para karşılığı satar hale geldiler.Vw Türkiye pazarında en çok talep gören 1.6 tdi motorlu araçları tedarik edemezken bile çok az farkla 2. ve 3.nün ardından 4.lüğe yerleşmiş vaziyette.Demek birde bekleme süresi olmasa, araçlar hemen tedarik edilip teslim edilse 2.sıradaki 30832 satış adedine ulaşmış olan ford u çok kolay alt edip 2.liğe yerleşecekler.Çünkü şu son 2-3 ay içinde vw almayı isteyip fakat passat bulunamamasından dolayı özellikle opel insignia ya,skoda superb e; otomatik dizel jetta düşünüp yine araç bulunamamasından ötürü fluence, corolla d4d mmt gibi alternatiflere yönelen bir çok insan biliyorum.Eğer araç bekleme süreleri olmasa idi bu insanlar vw alacaklardı.Bu da vw i daha üst sıralarda görmemize neden olacaktı.Bu bağlamda peugeot daha ucuza araç satmasına ve hemen hemen akran modellerinde vw ile aynı kaliteyi göstermesine rağmen, satışlarda vw nin yanından geçemiyor keza 2.elde ki değerinde de öyle.Çünkü her şeyden önce peugeot bayileri kendi aracına sahip çıkmıyor takasa vermeye kalktığınız da öldü fiyatına aracı alıyorlar, normal vatandaş niye değer versin.Bence peugeot Türkiye nin yönetim ,pazarlama,satış sonrası hizmetler gibi alanlarda köklü revizyona gitmesi gerekiyor. Bütün bunlar gerçekleşmez ise 407 den sonraki aracım, psa grubundan olmayacak.Bunun sebebi aracın kalitesizliği değil, peugeot Türkiye nin yönetim anlayışı.

Dreamcatcher
01-08-2011, 12:26
Revizyon konusuna sonuna kadar katılıyorum dostum..

reisG
01-08-2011, 13:18
Filo kiralaması yapan bir arkadaşıma hem yardımcı oluyor hemde bazen birlikte iş yapıyoruz ki bazı forum arkadaşlarım bunu biliyor. Soyakta ki bir genel müdürün passat aracının 3 yıllık kirası bu ay bitiyor ve adama yine muadil bir D sınıfı araç vereceğiz. Bir süre adam teklifler yapıldı. Passat, Insignia, Avensis ve benim diretmemle 508 in arka koltuğuna oturdu ve 508 de karar kıldı. perşembe günü Efe otodan görüş paketli auto 6R 1.6 e-HDi access 508 i filo indirimli 63.000 TL ye aldık bu hafta içerisinde aracı teslim alıp bir süre sonra teslim edeceğiz. adamın aklında hiç olmamasına rağmen nerdeyse elinden tutup aracın içine oturttuktan sonra tamam bu olur dedi. Aynı şeyi keşke PT de yapıyor olsa.Bu arada 83 araçlık filomuzun ilk Peugeot u da gelmiş oldu.

Ömer Gedik
01-08-2011, 18:43
Sonunda 508 aldılar Reis abi :) Ben görüşüyordum bir zamanlar Cem abiyle (ismi doğru hatılıyorum umarım)

reisG
17-08-2011, 10:44
Arkadaşlar, Temmuz ayı binek oto satışları da ODD tarafından yayınlandı. Sektörün analizinden evvel rakamlara bir bakalım. Ama en başta söyleyeyim. Peugeot her ay daha da aşağıya gidiyor.
Markaların Temmuz 2011 ve Ocak-Temmuz 2011 satışları aşağıda;
Temmuz 2011 satışları;
1-Renault 7,806
2-Ford 5,271
3-Opel 4,422
4-Fiat 4,164
5-VW 3,490
6-Hyundai 3,096
7-Toyota 2,999
8-Dacia 1,529
9-Nissan 1,490
10-Chevrolet1,414
11-Citroen 1,126
12-Peugeot 843

Ocak Temmuz 2011 toplam satışları
1-Renault 53,701
2-Ford 36,103
3-Fiat 34,135
4-VW 30,939
5-Opel 28,503
6-Hyundai 25,483
7-Toyota 19,499
8-Chevrolet 11,735
9-Dacia 9,561
10-Peugeot 9,163
11-Nissan 9,105
12-Citroen 8,502

Bu rakamlara ek olarak model bazında Türkiye de en çok satılan ilk 30 model içinde Peugeot'tan yine hiçbir model girememiş. 2010 sonu ve 2011 in ilk aylarında sadece 206+ bu listeye girmişti. 508 de lansman sonrası ayında bu listede sadece bir defa yer aldı. Son 2-3 aydır ise bu listeye Peugeot tan hiçbir model girmiyor(308,207,3008,5008 yok bu listede).En çok satılan ilk 30 arasındaki ilginç rakam ve modeller ise şöyle; Astra HB Temmuz ayında 2,446 adet satarak 3ncü olmuş -ki bu aracın filo satışı yok denecek kadar az.-Yeni C4 satışa çıktığından beri sürekli liste içinde.Duster ve Sandero sürekli listedeler. Megane HB yerli olduktan sonra o da sürekli listenin orta yerlerinde bulunmakta. Bu modeller bu ayki listede öne çıkan bilgiler. Zaten sürekli listede olan araçlar belli.
Şimdi gelelim analizime;
Hem aylık hemde yıl bazında toplamda ilk 7 içerisinde bulunan ve filo satışlarıda çok yüksek olan markalar zaten sabit kalmakta 8,9 ve 10ncu sıralar için çekişme olmaktaydı. Bu yıl başına kadar Peugeot 8 veya 9ncu sırada yer alırken bu sene hızlı bir düşüş yaşadı. Ve bu düşüş devam etmekte. Önceki aylarda da belirttiğim üzere Koreli/Chevrolet sadece benzinli motorlu modeli Cruze ve SUV Captiva ile Peugeot u yakaladı ve hem aylık hemde yıl bazında satışlarda geçti. Ve yılbazında 8nci sıraya artık daha sağlam basmakta. Yine önceki aylarda Dacia ve Nissan'ın da Peugeot u geçeceğini söylemiştim. -ki bu ay Dacia yıl bazındaki satışa toplamlarında Peugeot u geçti ve 9ncu sıraya geldi.Nissan ise yılbazında Peugeot'tan sadece 58 adet sattı ve hemen ensesinde 11nci sıraya yerleşti. Nissan, yıllık bazda Peugeot'u Ağustos ayı sonunda rahatlıkla geçme potansiyeline sahip. Ve en önemli atak Citroen den geldi. Tok ve şık tasarımlı C5 ile hızlı bir çıkış yakalayan Citroen ardından yeni C3 ve kült tasarımlı DS3 ile hızını arttırdı ve yeni C4 ile son noktayı koydu. Normalde geçmiş yıllarda Peugeot un 3te 1i satış yapan Citroen yıllık bazda 8.502 adet satarak 12nci sıraya yerleşti. Bu arada yıllık bazda Peugeot'un hemen altında kalan Nissan ve Citroen Temmuz ayında Peugeot'tan fazla satmış durumdalar. Peugeot ta ise durum bence derin bir kış uykusu. Çok kaliteli üretimleri A,B,C,D/D+,Crossover,SUV,CC,Coupe sınıflarında modern tasarımlı geniş iç hacimli ve çok teknolojik dizel ve benzinli motorları ve her motor tipinde otomatik şanzıman opsiyonları olmasına rağmen Peugeot satışları her geçen gün düşmekte araçların ikinci el değeri de bu mukabil azalmakta. Ve bunu bizim gibi keyifle Peugeot kullananlar görürken PT nin görmemesi veya görmezden gelmesi çok ilginç

Dreamcatcher
17-08-2011, 10:56
Teşekkürler Reis..cansıkcı :(

uzman
08-09-2011, 23:05
Temmuz ayında peugeot toplamı 888 adet satılan opel corsanın bile gerisinde!

TanerHoca
14-10-2011, 22:38
ODD (Otomotiv Distribütörleri Derneği) tarafıından açıklanan Eylül ayı verileri

http://i1213.photobucket.com/albums/cc477/tkhoca/eylul1_y.jpg
http://i1213.photobucket.com/albums/cc477/tkhoca/eylul2.jpg
http://i1213.photobucket.com/albums/cc477/tkhoca/eylul3.jpg

γuяdaeя
14-10-2011, 22:58
Vaay bizim Fiorino'ya bak sen.. ilk 3 içinde :D

baragat
14-10-2011, 23:50
5008'in Fiyatı Abarttılar.Biraz İnmeleri Lazım

reisG
15-02-2012, 09:44
Arkadaşlar, 2012 yılı Ocak ayı satışları ODD tarafından açıklandı. Bildiğiniz gibi burada binek araçların satışlarının bir nevi analizini yapmaktayım. İki ayrı kategoride rakamlar yer almakta. Bir tanesi markaların toplam binek araç satışları diğeri ise model bazında Türkiye de en çok satılan ilk 30 araç listelemesi.Ve bu listelerde Peugeot'un yeri.
Ocak ayında toplam satışlar marka bazında aşağıdaki şekilde oluştu;
1.Renault 3.884
2.VW 2.804
3-Hyundai 1.839
4.Ford 1.501
5.Honda 1.402
6.Fiat 1.313
7.Opel 1.126
8.Dacia 1.090
9.Toyota 932
10.Chevrolet 919
11.Kia 465
12.Citroen 454
13.Peugeot 448
Bu liste yılın ilk listesi olduğundan şekillenme ileride daha netleşecek ve geçtiğimiz yıla benzer hal alacağı bir gerçek. Fakat Ocak ayında bir iki bilgi notu vermek gerek. VW nin 2 numaraya çıkması sonbaharda yaptığı kampanyalarda sipariş verilen araçların bu ay içinde teslimi oldu.Burada Hyundainin 3ncü olması ilginç.Çünki geçtiğimiz yıl artık kaliteli ve o oranda da daha yüksek fiyatlı araç satmaya kalkışan Hyundainin satışları ucuz yerli accent (taksi olarak) ve getz üzerinde idi.Ve düşüş göstermişti. Getz in yerini i20 alacak gibi görünmekte. Honda nın 5nciliğine sebep ise yeni kasa Civic sedan ın satışa çıkması oldu siparişlerin teslimi süresince bu bir kaç ay böyle devam eder, eski civic sahipleri eskilerini bayilere verip yeni kasalarını alırlar. Kia çok ilginç şekilde yeni Rio nun da desteği ile 11nci oldu. fakat Kia satışlarının bir miktarı ithalatçısı olan Anadolu grubunun resmi şirket aracı olarak filo alımından gelmekte.Citroen sürekli Peugeotun bir milim arkasındaydı ve bu ay Peugeot'u geçti. Ben yıl içinde Citroen'in Peugeotun farklı olarak geçeceğini beklemekteyim. Peugeot ise 13ncü sırada ve sürekli yazdığımız gibi bu kadar geniş bir ürün gamı pek çok ödüllü motor ve şanzıman alternatifi ile PT Peugeot'u resmen yerin dibine sokmakta.Ben hedeflenen 8nci sıraya Peugeot'un gelebileceğine PT yönetimin kafası sebebiyle inanmıyorum.Zaten ilk 7 filo satışları desteği ile belli 8-9 ve 10ncu sıralar için savaşan markalar ise şöyle olacak; Chevrolet, Dacia, Citroen, Peugeot
Model bazında en çok satan ilk 30 arasında ne yazık ki aylardır olduğu gibi Peugeot'tan bir model yok. 2011 de bir kaç ay 206 + nın ilk 30 da bulunduğu bu sıralamada bir Peugeot modeli artık ne yazık ki yer bulamıyor.30ncu sırada 167 adetle Tiguan yer almakta bu da demekki 448 adet toplam Peugeot satışında bir hacim modeli ne yazık ki yok. Bu 448 adetlik tüm satış içinde bütün modellerin dağınık bir yapı ile satıldığını anlatmakta. 2012 yılı da 2011 gibi Peugeot için kötü başladı.

reisG
12-03-2012, 22:51
Evet, arkadaşlar binek araç satışlarında 2012 yılı şubat ayı rakamları açıklandı. Her zaman ki gibi liste iki ayrı parçadan oluşuyor. markaların toplam satışları ve model olarak en fazla satan ilk 30 model. Ne yazık ki Peugeot'un aşağılara gidişi devam etmekte. Marka bazında Peugeot artık ilk 10un uzağında ve gittikçe geriliyor. Daha önceki aylarda öngördüğüm şekilde Chevrolet,Dacia tarafından geçilen Peugeot bu ay itibariyle toplam satışta Nissan Kia ve teknoloji ortağı Citroen tarafından da geçildi. yeni 3 serisi ve düşük motorlu C serisinin etkisi ile BMW ve Mercedes te önümüzdeki aylarda Peugeot un üstüne çıkacaktır. İlk 30 modelin satıldığı listede ise yine Peugeottan bir model yok. Hatırlanmak istenirse son 2 yılda bu listeye 4 defa 206 + , 1 defa lansman ayında 5008, yine 1 defa lansman ayında 508 girdi. Artık bu işi beceremeyen PT nin yönetimini Forum Peugeot ya devretmesi gerektiğini düşünmekteyim.Şuanki çok başarısız bir yönetim olan PT yönetimi 208 ile başarıyı yakalacağını zannetsede ben 208 in başarılı olacağına inanmıyorum.
Şimdi gelelim rakamlara,
İşte en çok satan ilk 14 marka, ilk rakam şubat ayı satışı , ikinci rakam ise ocak şubat toplamıdır.
1-Renault 4.960 8.840
2-VW 3.298 6.102
3-Fiat 2.793 4.106
4-Hyundai 2.377 4.216
5-Ford 2.330 3.831
6-Opel 1.770 2.896
7-Dacia 1.555 2.645
8-Honda 1.216 2.618
9-Toyota 1.198 2.130
10-Chevy 1.085 2.004
11-Nissan 1.062 1.455
12-Citroen 708 1.162
13-Kia 628 1.034
14-PEUGEOT 586 1.034 ---Bu kadar iyi vr geniş model gamı ve motor-şanzıman çeşidi ile çok yazık oluyor Peugeot'a..

muhti
12-03-2012, 23:10
56 tane peugeot satış bayisi 1 ayda 500 aracı zor satıyorsa vah haline PT'nin..

Ömer Gedik
12-03-2012, 23:27
Dacia özellikle de Chevy ye hayretle baktım. :S

reisG
12-03-2012, 23:39
Ömer bende aynı hayretle bakıyorum. ancak bu konuda aylardır yazdığım pek çok şey gerçekleşti. Chevy yani Chevrolet 2.0 dizel Captiva ve son 2 aydır piyasada olan 2.0 dizel motorunu dikkate almaz isek tek benzinli motor seçeneği ile Cruze modeli ile olayı aldı götürdü.
Dacia ile Duster ve son aylarda stepway ile rüzgarını dolduran sandero ile uçtu gitti.
en çok satan ilk 30 da ki Chevrolet modelleri Captiva 30ncu 262 adet ocak şubat satışı 524 adet .Chevrolet model gamının diğer modelleri de yaklaşık 1500 adet daha satmışve 2.004 adetlik toplam satış yakalanmış.
Dacia da ise Duster şubat ayında 563 adet satmış, 16ncı sırada yani neredeyse tüm Peugeot modellerinin toplamına yakın bir sayı ilk iki ay satışı ise 968 adet Sandero ise şubat ayında 519 adet satmış 18nci sırada iki aylık satışı ise 922 adet.Buna ek olarak Logan MCV 7 kişilik versiyon da 24ncü sırada ve şubat ayında 311 adet satmış ilk iki ayki satışı toplamı ise 453 adet

Esat
12-03-2012, 23:44
Bende hondaya takik durumdayım saf bu millet ya

Ömer Gedik
12-03-2012, 23:47
Reis Abi Pt 208'i Eylülde getireceğini söylüyor. Bu sene en kötü seneleri olacak sanırım. :S

reisG
12-03-2012, 23:51
Bende hondaya takik durumdayım saf bu millet ya
Esat, sende çok iyi biliyorsun ki Honda nın sabit bir müşteri kitlesi var. Ağırlıklı olarak doktor, diş hekimi ve eczacılardan oluşan -içinde sende varsın.----- bu eğitimli ve kaliteli müşteri potansiyeli sayesinde hem her yıl belli sayıda araç satıyor ve fazlasını istemiyor. Ayrıca, her yeni model çıkarışında sadık müşterileri araçlarını bayilere verip yeni modeli alıyorlar böylece zaten servis bakımlı olan araçlar ayrıca iknci eli yüksek olarakta el değiştiriyor. Şubat ayında Hondanın satışı 1.216 adet ve bunun 934 adedi yeni Civic olmuş ve 934 adetle Civic sedan en çok satan ilk 30 içinde 6ncı sırada. Peugeot,Türkiye de 206 haricinde çıkan hiçbir yeni modelinde bu başarıya ulaşmadı

reisG
12-03-2012, 23:59
Reis Abi Pt 208'i Eylülde getireceğini söylüyor. Bu sene en kötü seneleri olacak sanırım. :S
Ömer,aslında çok büyük bir şansları var ve kullanırlarsa ; tüm güçlerini ve reklam kaynaklarını buna ayırırlarsa büyük bir başarı yakalıyabilirler. Bunun numara kodu ise 4008....Hepimizin bildiği gibi Mitsubishi ASX den devşirilen ve pek çok kişinin beğenmediği yeni pig nose Peugeot burun tasarımın en iyisi olan ön görünümü ile ve 1.6 VTİ,1.6 THP ve 1.6 HDI-e-HDİ motor gamı tam otomatik ve aynı zamanda auto 6R şanzıman seçeneklerini iyi bir donanım (navi vb.gibi) ve uygun bir fiyat, 60.000 TL gibi bir rakama e-HDİ auro 6R olabilir; yaparsa PT tarihi bir başarı elde edebilir ve bu rüzgar ile 208 ve 2013 sonu gelecek yeni 30? ile 205 ve 206 dönemindeki efsane satışlar gelebilir. ama bunu PT istiyormu acaba.? Buna nereden mi ulaştım. 4008 gerçekten pek çok arkadaşım tarafından ilgi ile karşılaşdı.Bu kesimin hepsi bu tip bir araca para verecek kişiler.Ve daha önce Peugeot kullanmamışlar.

Esat
13-03-2012, 00:01
Reis abi öylede beni bir kere kazikladilar valla bir daha hondami asla demeyeyim ama çok zor
Bu arada tespitin müthiş nokta atışı yapmışsın gene bravo abi müşteri portföyü konusunda:iyi

TanerHoca
13-03-2012, 09:27
4008 oldukça beğenildi ve 4008 i merakla bekleyen çok sayıda insan var.
bakalım 4008 in akıbeti ne olacak.

reisG
13-03-2012, 09:40
Hocam aslında yukarıda yazdığım gibi 4008 in akıbeti PT nin bu aracı satmak isteyip istememesine bağlı.

mechanix
19-03-2012, 22:28
Geçen hafta başımdan geçen bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Genç bir arkadaşımızın işlettiği bir yıkamacıdaydım. İlaçlarını almak için eczaneye gittik ve dükkandan ayrıldık. Yoldayken telefon geldi ve detaylı yıkamaya verilmiş 2000 model bir Honda Civic'in sahibinin geldiğini söylediler. Biz de geri döndük. Benim arabadan beraber indik. Yani Honda'nın sahibi arabanın benim olduğunu gördü. Daha sonra ben de yapılan işi merak ettiğim için incelemek adına arabanın başına geldim. Bu sırada dükkan sahibi nedenini bilmiyorum ama adama "Abi senin arabayı dizel 308'le takas edelim mi?" diye gereksiz bir soru sordu. Adamın verdiği yanıt son derece manidardı. "Fransız arabasına binilir mi? Eşeği boyayıp boyayıp satıyorlar."

Peugeot sahiplerinin yanında arabaya hakaret edecek kadar terbiyesiz insanların yaşadığı bir ülkede, bu derece nefret duyulan bir markanın elde ettiği satış rakamları bence son derece başarılı...

reisG
20-03-2012, 10:09
Aslında adamın dediğini Honda sözde yeni Civic te yaptı yani çok başarılı bir dizayna sahip olan 7nci nesil Civic i çirkin bir şekilde makyajlayıp yeni nesil diye satmaya başladı. Aslında konumuz Peugeot satışları fakat bu topicte piaysa da ciddi şekilde anlatılmakta. Bu arada Civic'in neden alınmaması gereken bir araç olduğunu sevgili Esat defalarca yazmıştı.
Peugeot a dönersek bu 4008 ile turnayı gözünden vurabilirler ancak bunu PT nin istediğini sanmıyorum.

mechanix
20-03-2012, 11:13
Konumuz Peugeot satışları ve konuya farklı bir açıdan bakmak istedim. Herşeyi PT'ye yüklemek doğru değil. Elbette onların da bu kötü gidişatta payı vardır. Fakat şöyle bir gerçek var ki bizim ülke insanımızın bazı tabuları vardır ve bunlar ya hiç yıkılmaz, ya da yıkılması onlarca sene sürer. Peugeot şu an anda büyük bir kesim tarafından sorunlu ve kesinlikle uzak durulması gereken bir araç olarak görülmektedir. Bununla ilgili size onlarca hikaye anlatabilirim. PT istediği kadar çabalasın, bu durum değişmedikçe iyi satış yapılması hayaldir.

reisG
20-03-2012, 12:53
sevgili dostum bende senin örneğini çok iyi bir örnek olarak görüyorum ki aynı anlamda yazdım. Burada ben peugeot satışlarını detaylı olarak yazarken piyasanın da resmen röntgenini çekmeye çalışıyorum. Aslında PT nin bu forumu okuması ve en azından biz Peugeot kullanıcılarına bir yorum yazması gerekir. Aslında VW, Hyundai Opel gibi firmalar tüm güçleri ile zaten varolan müşteri potansiyellerini üst seviyede tutuyorlar. Haklarındaki onlarca yüzlerce müşteri şikayeti medyada yer bulmuyor bulsa bile yine onların bakışı ile yorumlanıyor. Bakın size dün okuduğum bir yazıyı aktarayım.
Bir kişi 2005 model bir Polo alıyor. Servise gidip kullanma klavuzu var mı diye soruyor. VWnin yetkili servisi, tabii sizin için temin ederiz diyor ve 100 TL talep ediyor. Tam anlamı ile bir soygun. Adamcağız bunu otohaber de Onno Usta'ya e-mail atarak soruyor sizce bu kadar fiyat olur mu diye. Onno Usta ise,bakın ne kadar güzel size yardımcı olmuşlar tabii herşeyin bir bedeli var diye yazıyor. Ki bu usta!? sadece ve sadece alman orjinli araçları seven onları el üstünde tutatn onun dışında diğer markalar hakkında çok sefer olumsuz yorumlar yapan kişidir. Durum budur.

mechanix
20-03-2012, 13:35
Vermiş olduğunuz bilgiler ve yorumlarınız zaten çok değerli. Sakın yanlış anlaşılmasın, yorumlarınıza katılmıyor değilim. Sadece farklı bir açıdan bakarak satış olayını değerlendirmeye çalıştım. Yeri gelmişken 2 hikaye daha anlatayım.

Bir gün bizim fabrikaya Geely araç tanıtmaya geldi. Gelmişken biz de şu Çin Mercedes'ini bir deneyelim dedik. 2 arkadaş arabaya bindik. Arkaya da satış elemanı oturdu. İlk önce bana arabanız var mı diye sordu. Ben de var dedim ve marka model söyledim. Adam "Hmmm" dedi. Diğer arkadaşa sordu. O da "bende benzinli Golf var" dedi. (Bu arada araba en boş versiyonu 1.6 olandan) Satış elemanı bir başladı. "offf. İşte araba dediğin odur. Golf gibi araba var mı? Benim hayalimde golf almak var." Daha neler neler...

2. olay:
Yoğun olduğum günlerin birinde telefonumda 2 adet cevapsız arama gördüm. Baktığımda Arıner servis müdürünün aradığını gördüm. Merakla telefona sarıldım. O gün genç bir arkadaş Arıner'e geliyor ve 308 almak istediğini belirtiyor. Ancak ailesi dahil tüm çevresinin buna karşı çıktığını belirtiyor. O da net bir bilgi alabilmek için servise geldiğini söylüyor ve 308'in nasıl bir araba olduğunu soruyor. Etrafındakilerin ne dediği soruluyor. Şu bilgiler verilmiş. "Ön takımları berbattır. Arabanın her yerinden ses gelir. Servisten çıkamazsın" Bunun üzerine 2008 yılından beri servisten 308 için satışı yapılan yedek parçaların listesi gösteriliyor ve ön takımla ilgili neredeyse hiçbir yedek parça satılmamış. Beni çok iyi tanıdıkları için bir de benle konuşturmak istiyorlar ama ulaşamıyorlar. En sonunda almaya karar veriyor ve satış işlemleri başlıyor.

Bu arkadaşımız zahmet edip araştırmayabilirdi. Servis onunla ilgilenmeyebilirdi. O da gider 1.6 dinozor motorlu bomboş bir Golf alırdı. Etrafındaki herkes de tebrik ederdi. Çok üzülüyorum ama maalesef durum böyle.

Esat
20-03-2012, 14:52
yav arkadaslar inanin simdi insanin basina gelmeden bilmiyor 2. elde bile kasko fiyatina gelince pejo ve citroen ismi duyulunca direk 2 kati hatta 3 4 kati kasko fiyatlari cikariliyor ulkemizde satis rakamlari bu kadar dusuk olmasi bence cok garip degil

mechanix
20-03-2012, 18:03
yav arkadaslar inanin simdi insanin basina gelmeden bilmiyor 2. elde bile kasko fiyatina gelince pejo ve citroen ismi duyulunca direk 2 kati hatta 3 4 kati kasko fiyatlari cikariliyor ulkemizde satis rakamlari bu kadar dusuk olmasi bence cok garip degil

Evet başına gelmeden bilmiyor insan. 2010 yılında 206 aldım. 2003 model arabaya 2.000 TL kasko istediler. Ben de kasko yaptıramadım. Bu da ayrı bir konu.

kinky
21-03-2012, 15:51
Yıllar içerisinde Polo, Mazda 3, honda civic ve en sonuda da Peugeot 407 kullanan birisiyim. Hepsi hakkında genel bir kullanım bilgisine sahibim. Artı hepsine ait forumlara da katılmışlığım vardır. Bütün forumlarda olan şey burada da geçerli, Peugeot hakkındaki kötü izlenimlerden muzdaribiz. İlginçtir, bu durum bütün forumlarda da geçerli. Defalarca okuduğuma eminim "Abi X en kral araba ama neden halkımız tarafından sevilmiyor ki?" Sadece x 'in yerine Peugeot, Mazda, Honda, Alfa vs. koymanız yeterli. Sonuçta kul yapımı araçlara biniyoruz, arıza hepsinde var, sonu hüsranla biten bir sürü macera da. Mesela -lütfen kişisel almayın- civic'in neden alınmaması gerektiğini Esat arkadaşımız defalarca yazmış ama ben bir Honda civic kullanıcısı olarak söylediklerinizin hiçbirisine katılmıyorum. Hatta, olumlu olarak şu kanaate katılıyorum, Japon arabalarında yolda kalmak deneyimlerime göre pek kolay değil ama aynı şekilde Peugeot hakkında önyargı içeren söylemlerinde hiçbirisine katılmıyorum. Kullandığım araçlar içerisinde en konforlusu ve güven vereni de şimdiki aracım. Tekrar etmekte fayda var yanlışa anlamanızı istemiyorum, her modelin birbirine göre artıları eksiklikleri var, kimi şeklinden, kimi mekaniğinden kimi de donanımından dolayı bir diğerine fark atıyor, zaten hepsini bir arada içeren uygun fiyatlı bir araba olsaydı hepimiz aynı model araca biniyor olurduk. Uzatmayayım, bunu düzeltebilecek tek bir yer var, Peugeot Türkiye. Ama kampanyalarla, ama desteklerle, ama garanti uzatımıyla vs. bu güveni sağlaması gerekli. Yamulmuyorsam Hyundai bile 150.000 km, 7 yıl garanti verdi araçlarına. Fransıza binilirmi diyen vatandaşa; Binilir kardeşim, sen nasıl japona biniyorsan bende fransıza biniyorum şeklinde cevap verilebilir. :)

Esat
21-03-2012, 16:20
Hyundai o garantiyi verirken ya 7500km yada 10000km de bir servise cagirip 500 tl opuyor tuketiciyi

kinky
21-03-2012, 20:57
Derdimiz servislerin öpüp öpmemesi değil bence zaten konumuz bu değil.
Forumun uzman üyesisiniz, bu forum içerisinde de servislerin pahalılığından dem vuran bir çok konu açıldığının sizde farkındasınız.

Ya da düşünüdüm de peki siz haklısınız ve servisler 7500 - 10000 km aralığında bizi servise çağırsınlar. Yanlış anlaşılmasın örnek olarak hep Honda civic kullanıyorum çünkü deneyimim bu araç üzerine, başka deneyimleri olan varsa söyleyebilir, satın alırken aracı bana 5 + 2 yıl ya da 150.000 km garantisi ile verdiler, 2007 de almıştım, satmasaydım 2014 de kadar servise bağımlıydım. Yani hondaya bağımlıydım, siz aracınızı 7 yıl kullanırken hala garanti kapsamında olduğunu bilirseniz aracınıza daha güvenle binmez misiniz? Benim 407'yi alırken işittiğim lafların çoğunu hemen hemen hepiniz işittiniz, sizce bu laflar birilerinin uydurması nedeniyle mi tüm Türkiye de yayıldı? Tabii ki hayır, peugeot tüketici gözünde dayanıksız, kolay bozulan ama kolay bozulmasına rağmen parçası pahalı olan bir araç, bunu ben değil kasko firmalarının verdiği prim ücretlerinden bile anlayabiliriz. Allah korusun ama ortalama hasara neden olan bir kaza geçirmiş peugeotları genelde pert'e çıkartıyorlar. Ha keza benzer durum Mazda'da mevcut. Şimdiye kadar bindiğim C sınıfı araçlar içerisinde en donanımlı ve en güvenli araç olmasına rağmen, Türkiyede artık eskisi gibi tutmuyor. Kullandığım her aracı severek kullandım başka araçlarla da kıyasladım ama diğer aracı kötüleyerek değil, hepsini olduğu gibi kabullenerek. Bu durumun böyle olmadığını sizler istediğiniz kadar çevrenize anlatın, Peugeot Türkiye bu işe el atmadığı sürece bu yaftayı üzerinden atamaz.

mechanix
22-03-2012, 03:07
Kullandığım her aracı severek kullandım başka araçlarla da kıyasladım ama diğer aracı kötüleyerek değil, hepsini olduğu gibi kabullenerek. Bu durumun böyle olmadığını sizler istediğiniz kadar çevrenize anlatın, Peugeot Türkiye bu işe el atmadığı sürece bu yaftayı üzerinden atamaz.

Kimse Japon ya da Alman arabalarını Peugeot kadar kötülemiyor. Bununla beraber Japon ya da Alman arabalarıyla ilgili de bir sürü şikayet var. Ayrıca ben bu forumda diğer araçların kötülendiğini değil sadece Peugeot ile ilgili olumlu görüşlerin aktarılmaya çalışıldığını gördüm. Golf ile ilgili söylediğim sözleri kötülemek olarak görüyorsanız, Peugeot ile ilgili sözlerin yanında iltifat kaldığını düşünüyorum.

mechanix
22-03-2012, 08:56
Hatta, olumlu olarak şu kanaate katılıyorum, Japon arabalarında yolda kalmak deneyimlerime göre pek kolay değil ama aynı şekilde Peugeot hakkında önyargı içeren söylemlerinde hiçbirisine katılmıyorum.

Japon arabasıyla yolda kalmak çok kolay değil mi? İşyerindeki Şefimde 2009 model tiptronik Corolla var. Geçen sene İstanbul'da yolda kaldı. Çekici gelip aldı arabayı.

Esat
22-03-2012, 14:03
Ben auris MMT ile yokusta kalkamadim yemin ederim gucu yetmedi Eser olmasa rezil olucaktim arkadan itti de araba kalkti hatta eser 3 gun dalga gecti yokusta kalkis destek sistemi diye diye ben bissiru japon goruyorum yolda kalan bu benim basima gelen he o efsana kasa 1.3 lx toyota corolla lar kalmadi maalesef kimse onlari aramasin

mechanix
22-03-2012, 15:08
he o efsana kasa 1.3 lx toyota corolla lar kalmadi maalesef kimse onlari aramasin

Tamamen katılıyorum

Esat
22-03-2012, 15:52
Derdimiz servislerin öpüp öpmemesi değil bence zaten konumuz bu değil.
Forumun uzman üyesisiniz, bu forum içerisinde de servislerin pahalılığından dem vuran bir çok konu açıldığının sizde farkındasınız.

Ya da düşünüdüm de peki siz haklısınız ve servisler 7500 - 10000 km aralığında bizi servise çağırsınlar. Yanlış anlaşılmasın örnek olarak hep Honda civic kullanıyorum çünkü deneyimim bu araç üzerine, başka deneyimleri olan varsa söyleyebilir, satın alırken aracı bana 5 + 2 yıl ya da 150.000 km garantisi ile verdiler, 2007 de almıştım, satmasaydım 2014 de kadar servise bağımlıydım. Yani hondaya bağımlıydım, siz aracınızı 7 yıl kullanırken hala garanti kapsamında olduğunu bilirseniz aracınıza daha güvenle binmez misiniz? Benim 407'yi alırken işittiğim lafların çoğunu hemen hemen hepiniz işittiniz, sizce bu laflar birilerinin uydurması nedeniyle mi tüm Türkiye de yayıldı? Tabii ki hayır, peugeot tüketici gözünde dayanıksız, kolay bozulan ama kolay bozulmasına rağmen parçası pahalı olan bir araç, bunu ben değil kasko firmalarının verdiği prim ücretlerinden bile anlayabiliriz. Allah korusun ama ortalama hasara neden olan bir kaza geçirmiş peugeotları genelde pert'e çıkartıyorlar. Ha keza benzer durum Mazda'da mevcut. Şimdiye kadar bindiğim C sınıfı araçlar içerisinde en donanımlı ve en güvenli araç olmasına rağmen, Türkiyede artık eskisi gibi tutmuyor. Kullandığım her aracı severek kullandım başka araçlarla da kıyasladım ama diğer aracı kötüleyerek değil, hepsini olduğu gibi kabullenerek. Bu durumun böyle olmadığını sizler istediğiniz kadar çevrenize anlatın, Peugeot Türkiye bu işe el atmadığı sürece bu yaftayı üzerinden atamaz.

sevgili KINKY benim uzman uyeligim tamamen attigim mesajlarin coklugundan kaynaklaniyor yoksa herhangi bir ozelligim oldugundan degil yani bu benim cok sey bildigim veyahutta onder olabilecegim bilgili bir adam oldugum anlamina gelmez lutfen burda art niyetli yazdigimida dusunmeyin.
2. si o 7 yil garanti veren firmada 15 binde 10 binde bir cagirmasina ragmen benim o aracimin diskleri yamuldu ilk once trasladilar yok birseyi dediler bizim hatamizdan kaynaklanan arkadan carpma durumunda benim serviste hirlamam gurlemem sonucunda da iyi niyetiden dolayi diskler degisti halbuki ben orda iyi niyetli degildim heee soyle soyleyeyim ben 200 liraya giriyorum servise ama basit bir clio nun 500 liraya servse girdigi bir ulkede 308 otomatik vites 1.6 motorun standart 350 lira olmasida cok olmasin ya
saygilar...

kinky
22-03-2012, 17:26
kesinlikle art niyetli olduğunuzu düşünmüyorum hatta aksini düşünmenizden korkarım.
Forumun amacı gereği tartışmamız gerekli zaten, üzerine hakkını vermem gerekli ki en seviyeli konuşmalar burada geçiyor.
İkide bir beni yanlış anlamayın demem ondandır, çok yanlış anlaşılıp hakarete varan cümleler yemişliğim vardır :)

Yazdıklarınız üzerine düşündüklerimi size aktarmak isterim.
Yukarıda japon araçlarının bozulması örneğini vermişsiniz ama bana göre havada kalan birşeyler var, şöyle izah edeyim;
Japon otomobillerinin (honda, toyota) satış rakamları malum Peugeot'tan kat be kat fazla. Doğal olarak bu kadar çok araç piyasada varken arızalı bir japonla karşılaşma riskiniz doğal olarak peugeottan daha fazla olmalı. Asıl bilmemiz gereken istatistiki bilgi, yollarda gezen araç/arızalanan araç oranı. Yoksa afedersiniz ama çok reno gördüm arızalanan demek pek gerçekçi bir yaklaşım değil. Bu aynı Metro Turizm çok kaza yapıyor denmesiyle aynı şey. Yine Metro Turizm açıklamıştı Sefer sayısı/kaza oranı tüm şirketlerden daha düşük çıkmıştı.

Garanti konusunda haklısınız, motorunuz kırılsa bile garantiden karşılamamak için ellerinden geleni yapıyorlar ama bunu genelde pek üstüne gitmeyen kullanıcılara yapıyorlar. Hakkınızı aramaya başlayınca mutlaka sonuç alınıyor sizin örneğinizdeki gibi. Bu garanti koşullarını ülkemizde yerine getirmemenin yaptırımlarının düzgün olmamasından kaynaklı diye düşünüyorum yoksa benzeri durumu almanyada ya da japonyada yaşamazsınız. Bu durum garantinin kötü olduğu anlamına gelmiyor. Kendi adıma söyleyeyim, -bu aracımda olmasa da- araç satın alırken öncelikli kriterlerimden birisidir garanti.

Aktif bir kullanıcısı olarak hala peugeot'un çok arıza çıkartan bir marka olup olmadığı konusunda çok net bir tavır sergileyemem çünkü aracımda bir arıza olsa çevremde "ben sana dememiş miydim" diyecek otuz kişi tanıyorum. Benim gibi özellikle hep ikinci el alan birisiyseniz, biraz da şansınız olacak aldığınız arabada birşey çıkmaması için. Servise göstermek filan hep bi yere kadar... Eğer biraz şansınız var ise zaten murat 124 'e binseniz yıllarca problemsiz gidersiniz.

Daha uzatmak istemiyorum, honda alma, toyota alma, peugeot alma da ne alalım o zaman? Kul yapımı şeyler arıza verecek tabii ki...

Esat
22-03-2012, 21:39
Tabikide size katiliyorum bu konuda sahibi oldugumuz vw bora marka arac 2000 model idi sene 2005 te bir bun park ettik aksam babam calsitirmis arabanin direksiyonu donerken ses cikariyor allahim bir ses yag mag bosalmis direksiyon kutusu bozulmus dusunsenize bir ay once bizim o araci sattigimizi bilmeden basakasinin cani yanicakti yada baskasi ne dusunecekti maalesef 2. el tamamen sans isi ve sifirda oyle ben aracimi sifir aldim enjektorleri2sefer alistirmaya girdi radyosu 2 sefer tamire gitti salincak burclari degisti simdide trigeri degisecek garantiden yapacak birsey varmi ?

reisG
13-04-2012, 08:42
Arkadaşlar, ODD Mart ayı binek oto satışlarını açıkladı. Bildiğiniz üzere ben her ay bu listenin model bazında ülkede en çok satan ilk 30 araç ve marka bazında satışları yorumluyorum. Şimdi gelelim model bazında en çok satan ilk 30 otomobile ne yazık ki aylardır olduğu gibi bu ay da Peugeot model gamından tek bir araç bile ilk 30 arasına girememiş. Burada çok ilginç bir model var. Renault Latitude, artık sadece 1.5 lt. dci düz vites ile gelen bu orta sınıf Kore Samsung üretimi araç bile 508 in geniş motor model ve şanzıman alternatiflerine rağmen 508 i geçmiş ve Mart ayında toplam 441 adet satmış.Peugeot un mart ayında tüm modellerinin toplam satışı ise ne yazık ki 969 adet. 508 gibi kaliteli bir üretim varken bu başarısızlık PT ye yeterde artar bile.
Şimdi gelelim marka bazında en çok satanlara.
Bu listede ilk rakam Mart ayı satışı ikinci rakam ise Ocak-Mart toplam satışı.
Peugeot da düşüş çok hızlı şekilde devam etmekte Mart ayı satışında 15nci sırada olan marka toplam satışta BMW ye de geçilerek 14ncü sıraya geriledi.Peugeot daha önce Chevrolet, Nissan, Dacia,Honda ya geçilmiş. Neredeyse birebir aynı gama/motor-şanzıman/ sahip olmasına rağmen Citroen de Peugeot u geçmişti.
Marka Mart satışı Ocak-Mart satışı
Renault 7.107 15.951
VW 5.470 11.572
Opel 4.433 7.329
Ford 4.012 7.843
Fiat 3.882 7.988
Hyundai 3.292 7.508
Toyota 2.502 4.632
Dacia 2.320 4.965
Chevrolet 2.011 4.015
Honda 1.760 4.378
Nissan 1.492 2.947
Citroen 1.271 2.433
BMW 1.081 2.033
Audi 1.080 1.956
PEUGEOT 969 2.003
Kia 887 1.980

Abdullah
13-04-2012, 08:45
Rezillik diz boyu hiç birşeye üzülmüyorum da şu iki firmanın altındayız Dacia 2.320 4.965
Chevrolet 2.011 4.015

nerdeyse Kia bile çıkacak üstümüze.

reisG
13-04-2012, 09:06
Abdullah çok haklısın. Bak sana bir kaç ilginç detay aktarayım;
Chevrolet mart ayı satış 2.011 adet , bunun 619 tanesi tipsiz aveo hb ve 540 tanesi benzinli cruze sedan bakiyesi ise Captiva vd.Aveo ve Cruze ilk 30 listesinde varlar.
Dacia mart ayı satış 2.320 adet, bunun 739 tanesi sandero 694 tanesi Duster 605 tanesi Logan MCV...Logan mcv,Sandero ve Duster ilk 30 listesinde varlar.
Citroen mart ayı satışı 1.271 adet bunun 665 adedi C4 -ki C4 özellikle iç hacmi ve oturum ergenomisi açısından 308 in çok gerisinde-- C4 ilk 30 içinde var.
Honda mart ayı satışı 1.760 adet bunun 1.479 adedi sadece 1.6 benzinli motorla satılan Civic ve Civic ilk 30 listesinde 8nci sırada....

Abdullah
13-04-2012, 09:25
Reis abi tam olarak durumu özetlemişsin yazık vallahi.

TanerHoca
13-04-2012, 09:37
arkadaşlar hiç üzülmeyin.pejo için karanlık günler geride kaldı.
bugünden sonra güneş pejotürkiyenin üstüne ataköy-galeria'dan doğacak:havali:p

kinky
13-04-2012, 16:14
renault benzinli fiyatına otomatik dizel kampanyası başlatmıştı, sanırım o yüzden rakamları çok yüksek.
peugeot ise bırak alman-japon rakiplerini, fransızlarla bile başedemiyor.
halbuki çok daha iyi kalitede diğerlerine göre...

tatoo
13-04-2012, 18:34
yorumsuz..şu istatistikleri gördükten sonra oturup toplantı yapıyorlar mı acaba? yada diyorlar mı biz bunları nasıl artırabiliriz diye?

mechanix
17-04-2012, 11:00
Dacia ve Chevrolet'e geçilmek gerçekten rezalette son perde. Çok sevdiğim aracımı sattıracaklar en sonunda pes etme noktasına kadar geldim.

Selim Sümer
17-04-2012, 13:00
Dünkü gazetelerde yazdığına göre 208 ve yeni ufak sınıf sedanın gelişiyle VW ile satış adeti anlamında rekabete gireceklermiş.Göreceğiz bakalım.

reisG
17-04-2012, 13:56
Dünkü gazetelerde yazdığına göre 208 ve yeni ufak sınıf sedanın gelişiyle VW ile satış adeti anlamında rekabete gireceklermiş.Göreceğiz bakalım.
Yaşı benim gibi 40 ı bulmuş ve geçmişler hatırlar eskiden bir dizi vardı. İki kuzenin aynı evde yaşaması ve maceraları bir tanesi avrupda bir köyden gelmiş ve NY deki kuzeni ile yaşamaya başlamıştı. O köyden gelen bazı olmayacak durumlarda -komik olma kuzennnnn derdi. Diziyi izleyip hatırlayanlar hemen güleceklerdir. Gönül isterki yazılan gibi olsun inşallah olur.

eyup_31
17-04-2012, 14:26
güzel diziydi köyden gelenin dimitri adında oyuncak kuzusu vardı...:)

Burak
17-04-2012, 15:47
Balki ve Kuzen Larry - Perfect strangers :)

http://ia.media-imdb.com/images/M/MV5BMTM1NzgyMzQ5NV5BMl5BanBnXkFtZTcwMTcwMjU1MQ@@._ V1._SY317_CR31,0,214,317_.jpg

Naman
17-04-2012, 23:16
Peugeot'nun şu anki düzende satışlarını yükseltmesi(pazar payı anlamında) biraz zor. Rakamsal satış adedi çok birşey ifade etmiyor.

TanerHoca
19-04-2012, 20:35
http://assets3.pinimg.com/upload/97249673173768049_SBcaaVca_c.jpg

tatoo
19-04-2012, 22:01
Ne. Desek kı bu tabloya

Selim Sümer
20-04-2012, 05:51
iyiki rcz'yi uretmis.

Abdullah
20-04-2012, 07:29
RCZ ve 5008 de olmasa pejo ölmüşmüş arkadaş.

reisG
20-04-2012, 07:51
Citroen Picasso serisi 5008'den 3 yıl eski araç olmasına rağmen o bile toplamda 5008 i geçmiş . Sadece RCZ ile ayaktayız.

Abdullah
20-04-2012, 08:06
abi en azından listeye girmiş :D

Esat
25-04-2012, 11:06
60 bin tl ye 308 kim alir abi ya

Ömer Gedik
25-04-2012, 11:35
60 bin tl ye 308 kim alir abi ya

60.000 çıkmıyor abi fiyatlar merak etme ;)

TanerHoca
25-04-2012, 12:12
45.000 e benzinli, cam tavanlı, thp motor, otomatik vitesli, 0 km 308 alınır.:havali

Yasin CCK
25-04-2012, 12:15
45.000 e benzinli, cam tavanlı, thp motor, otomatik vitesli, 0 km 308 alınır.:havali

Araç mükemmel ama bu devirde benzinli araç alırken 2 kez düşünmek gerek. Hoş devletimiz yakında benzin-motorini eşitleyecek!

Ömer Gedik
25-04-2012, 12:22

Buyrun gelin Beyaz renk 48.000 e verelim. :)

tatoo
25-04-2012, 19:56

petrol istasyonum olsa da düşünmem eğer petrol istasyonum varsa daha iyisini alırım :yahoo

a2rman
25-04-2012, 20:31
yeni aldığım 308i resmen kendi çabalarımla ankarada buldum aracı bulunduğum şehire dahi getirmediler.peugeot sanırım müşteriye tok bir firma.

Ömer Gedik
25-04-2012, 21:41
O is biraz firma ve bulundugunuz ilde bayii varsa onla ilgili. Sizin aracin otm. olani hazirda varda manuel bulmak zor

reisG
15-05-2012, 08:38
Arkadaşlar ODD derneği Nisan 2012 binek otomobil sa tış rakamlarını yayınladı. Ve her ay yaptığım gibi burada rakam ve istatistik yorumlar yapmaya çalışacağım. Öncelikle model bazında Nisan ayında en çok satan ilk 30 araç arasında tabii ki yine Peugeot model gamından bir araç yok.Hem Nisan hem de toplamda en çok satan araç Linea onu Fluence Symbol Fiesta Jetta izliyor Bu otomobillerin hepsi filo satışı olan araçlar Ancak Astra HB istikrarlı bir şekilde ilk 10 da hep yer buluyor ve Nisan ayında 6ncı sıraya yerleşti toplam satış adedi ise Ocak Nisan arasında 4.540 adet .Ve sıkı durun tüm Peugeot modellerinin bu dönemdeki satış toplamı ise 3.300 adet.Daha fazla yoruma gerek yok herhalde.Ve Astra dizel otomatik opsiyonu olmadan bu rakamlara erişmekte aynı sınıfta yer alan 308 de ise her türlü alternatif varken durum bu...Neredeyse dağa taşa reklamı koyulan her dergi ve gazetede test sürüşü yayınlanan i30 ise Ocak Nisan arasında toplam 709 adet satmış ancak sıkı durun bu satışın 510 tanesi Nisan ayı içinde olmuş.Ayrıca 308 in teknoloji, platform ve motor/şanzıman ortağı C4 ise Nisan ayında 511 adet satmış toplam satışı ise 1.693 adet olmuş bu model de ilk 30 içinde yer almakta.
Şimdi gelelim markaların satışlarını ilk rakam Nisan ayı satışı diğeri ise Ocak-Nisan arası toplam satışlar
1.Renault 7.042 22.993
2.VW 5.854 17.426
3.Fiat 3.941 11.929
4.Hyundai 3.862 11.370
5.Ford 3.531 11.374
6.Opel 3.226 10.555
7.Toyota 2.459 7.091
8.Dacia 2.246 7.211
9.Chevrolet1.821 5.836
10.Nissan 1.569 4.516
11.PEUGEOT 1.297 3.300
12.Audi 1.288 3.244
13.Honda 1.148 5.526
14 Citroen 1.065 3.498
Bu ay satışalrında değişik ivmelenmeler olsada firmaların yerleri sabit. Peugeot Nisan satışında 11nci sırada olsada toplamda 12nci sırada. Toyota da ki satış hızlı bir şekilde düşmekte bu düşüş yeni Corolla nın çıkışına kadar sürece. Dacia, Chevrolet ve Nissan belli hacim modelleri ile filo satışı yapan belli markaların ardından 8-10 arasındaki sıraları sabitlediler. Peugeot 208 in gelişi ile ki Eylül ayı gibi gözükmekte.Bu model ile satışlarda ivme yakalanır ancak. Araya mutlaka 4008 in girmesi şart oldu. Ancak Avrupadaki fiyatları ana model ASX ten pahalı olan 4008 in ülkemiz fiyatının çok agresif olması ve Nissan dan pay alması gerekmekte. 308 de ise mutlaka özel kampanyalar yapılmalı Çünki 308 in yenisi 2013 ün sonuna doğru çıkacak. -ki bu ay 308 de fiyat indirimine gidildi.

tatoo
15-05-2012, 12:21
yani bekleyelim 308 ler fiyat indirimine uğrayacak :D Reis abi emeğine sağlık.. Honda'nın dizel motoru piyasaya girdi mi? Honda bile adet olarak daha fazla satmış ya..

reisG
15-05-2012, 12:44
308lerde bu ay sonuna kadar fiyatlarda bir düşüş olduğunu öğrendim. 1.6 VTi access ler 37.500 TL gibi bir fiyattan başlıyormuş.Ömer ne bilgileri verir herhalde.
Honda nın 1.6 dizeli için tarih 2013 diyorlar ne zaman ülkemize gelir bilinmez. Honda'nın toplam 5.526 adetlik satışında Türkiye de montajı yapılan ve sadece 1.6 benzinli motorla satılan Civic'in satış miktarı 4.422 adet.Civic'in neden bu rakamlarda satıldığını bu topiğin önceki sayfalarında detaylı incelemiştik zaten.

Ömer Gedik
15-05-2012, 12:47
Audi-BMW-Citroen-Honda yı geride bırakmışız bence önemli bir ilerleme. Daha da iyi olacak ama birde araç bulma sıkıntısı yaşamasak :(

reisG
15-05-2012, 13:20
Ömer ben 208 in çok iş yapacağına inanıyorum. herşeyden önce 206 daki gibi farklı bir tarz. turbolu düşük hacimli benzinli ve dizel motor opsiyonları . özellikle arka dizayn çok şık. Kokpit ve gösterge bölümü daha önce uygulanmamış bir tasarım. bence güzel donanımlar ile girilip baz fiyatı da ulaşılabilir tutarlarsa 208 ile 206 da yapılan olabilir.

γuяdaeя
15-05-2012, 13:52
Honda Türkiye'ye dizel motorla gelirse satışlarda patlama yapar. Çok ciddi bir müşteri potansiyeli var. Pejo'nun akıllı oynaması lazım.

Ömer Gedik
15-05-2012, 13:55
Ömer ben 208 in çok iş yapacağına inanıyorum. herşeyden önce 206 daki gibi farklı bir tarz. turbolu düşük hacimli benzinli ve dizel motor opsiyonları . özellikle arka dizayn çok şık. Kokpit ve gösterge bölümü daha önce uygulanmamış bir tasarım. bence güzel donanımlar ile girilip baz fiyatı da ulaşılabilir tutarlarsa 208 ile 206 da yapılan olabilir.

Fransa fiyatlarını incelediğimde giriş fiyatlarının 207 den düşük olduğunu gördüm. Muhtemelen Türkiye'ye de uygun fiyatlı girecektir.

tatoo
15-05-2012, 16:53
208 Geneva Motor Show video ve kareografi süper ;

http://www.youtube.com/watch?v=paTl57s6rvE
bu reklam bomba olmuş harikulade :D

http://www.youtube.com/watch?v=4G6y66FNpas

Ömer Gedik
01-06-2012, 16:05
Arkadaşlar Detaylı liste halinde Mayıs Satışları

Model 2012

Ocak

Şubat

Mart

Nisan

Mayıs

Haziran

Temmuz

Ağustos

Eylül

Ekim

Kasım

Aralık

Total

107

3

2

46

17

3

71

206+

30

96

261

361

190

938

207

133

134

120

113

285

785

207 CC

1

1

2

207 Sw

19

15

29

46

26

135

308

60

117

121

228

213

739

308 CC

2

3

5

3008

47

53

111

121

115

447

5008

22

29

40

79

65

235

508

116

113

218

295

295

1037

508 SW

9

17

11

17

11

65

Rcz

7

6

11

21

16

61

Partner Tepee Binek

4

23

16

1

44

Binek Toplam

448

590

992

1314

1220

0

0

0

0

0

0

0

4564

Bipper Van

5

12

35

18

11

81

Bipper Kombi

241

192

382

367

301

1483

Partner Origin

21

30

39

51

29

170

Partner Tepee

208

347

579

579

647

2360

Partner Van

80

58

154

111

85

488

Boxer Van

26

63

92

81

105

367

Boxer Midibüs

21

8

51

44

32

156

Ticari Toplam
602

710

1332

1251

1210

0

0

0

0

0

0

0

5105

TOPLAM

1050

1300

2324

2565

2430

0

0

0

0

0

0

0

9669

cmr_cihangir
01-06-2012, 16:20
O domuz burun tasarımlı makyajlı 308 lere ne kadar sinir olduğumu çeşitli defalar belirttim. Ama yukarıda Allah var bu 308 cc ler o tasarıma rağmen fevkalade çekici duruyorlar. Buna karşın, listede 308 cc nin toplam 5 adet satmasına çok şaşırdım. Peugeot Türkiye satış politikası gereği 308 cc leri getirtmedikleri için bu kadar az satılmış olduğunu düşünmek istiyorum. Aksi halde bu kadar güzel bir araca haksızlık olmuş derim.

muhti
01-06-2012, 16:50
308 cc fiyatlandırmasıda gözükmüyor sitede. sanırım getirmiyorlar artık.

Can
01-06-2012, 16:54
508 güzel satmış.

reisG
25-06-2012, 21:23
Arkadaslar ODD mayıs 2012 bınek arac satıslarını acıkladı. Her zaman oldugu gıbı burada konuyu yorumlamaya calısacagım. Ancak bu ay bır fark olacak bu satırları cep telefonundan yazmakta oldugumdan rakmaları adet olarak veremeyecegım. Ufacık ekranda bunları duzenlemek cok zor oluyor. Model bazında en cok satan ılk 30 arasında yıne Peugeot urun gamından hıc bır model yok.Bu ne yazık kı surprız degıl, cunkı aylardır hıcbır Peugeot otomobılı bu lısteye dahıl olamıyor.en cok satan model ıse Fıat Lınea toplam 3.494 adet satmıs.burada onemlı olan bır fılo aracı olmamasına ragmen Opel Astra hatchback mayıs ayında 2.428 adet satarak lıstede 3ncu sırada yer almakta.Gelelım markalarda kı toplam satıslara.Peuegot 1.221 adetlık mayıs satısı ıle13ncu sırada ocak mayıs arasında ıse 4.521 adet satmıs ve ılk 5aylık sure sonunda 14ncu sırada. PEugeot genel toplamda bu ay ıtıbarıyle Audı ve Cıtroen e de gecıldı.buyuk ıhtımalle onumuzdekı 2 ay arasında BMW tarafından da gecılecek aralarında yaklasık 200 adetlık fark var ve 316 sedan devreye gırıyor ve aylık satuslarda BMW eugeota 200 adet fark atıyor. peugeotun sırasına gelene dek bu aykı satıs sıralaması soyle,
renault,VW,ford,opel,fıat,hyundaı,toyota,dacıa,che vrolet,nıssan,bmw,audı, peugeot.

reisG
23-07-2012, 17:01
Arkadaşlar geçtiğimiz hafta pazartesi başlayan ve bugün öğleden sonra biten iş yoğunluğunun ardından foruma girebildim. 10 gündür masa kenarında duran haziran 2012 binek araç satışlarının durumu aşağıda;
Türkiye'de en çok satan ilk 30 modelin yer aldığı listede Peugeot model gamından yine hiçbir araç bulunmuyor.Ülkenin en çok satanı ise tipik bir filo aracı olan Linea. Filolarda hemen hiç bulunmayan Astra HB ise 5nci sırada yer alıyor.
Markaların toplam satışlarına gelecek olursak Haziran ayında Peugeot toplam 1.087 adet satmış ve ne yazık ki 16ncı sıraya inmiş durumda . Mayıs ayında aylık satış 1.221 ve sıra ise 13ncülüktü. Aylık satışlarda Mercedes Citroen,Audi de Peugeot yu geçmiş durumdalar. Ocak -Haziran 2012 arasındaki toplam satışlarda ise Peugeot 5.068 adet satmış ve bu sayı markayı 15.likte tutuyor. Bu sıra da geçen aya göre bir alt basamağa düşüş demek. Geçtiğimiz ay yazdığım gibi Peugeot bu ay premium marka BMW ye geçildi.
Haziran ayı satışlarından marka sıralaması şöyle gerçekleşti. Renault, VW,Ford,Opel,Fiat,Hyundai,Dacia,Toyota,BMW,Chevrol et,Nissan,Audi,Mercedes,Citroen,Honda ve Peugeot. Dacia ışık hızıyla 7nci sıraya çıkışı korkunç bir ivmelenme. İnşallah Peugeot da 301 ve 208 ile bir nebze olsun ilk 10 şansı yaşayacak.

reisG
14-08-2012, 08:50
ODD Temmuz ayı binek otomobil satışlarını açıkladı. Her zaman yaptığım gibi burada Türkiye geneli,nde en çok satan ilk 30 modeli ve markaların Temmuz ayı ile Ocak-Temmuz arasındaki satışını yazıp bir miktar yorum yapacağım.
Öncelikle model bazında ien çok satan ilk 30 modelden örnekler.
Bu ayda ne yazık ki Peugeot ürün gamından ilk 30 içinde herhangi bir araç listeye girememiş.
Bu ay en çok satan model Fiat Linea temmuz ayı satışı 2.755 adet ocak-temmuz arasında ise toplamda 18.581 adet satarak Türkiye'nin en çok satan otomobil modeli şuanda Linea. Listenin ikinci sırasında ise bir filo aracı olmamasına rağmen 2.057 adetle Astra HB geliyor. Astra nın bu başarısı mükemmel bir olay. -ki Peugeot 'un Temmuz ayı toplam satışı 989 adet. Astra HB Peugeot'un toplam aylık satışının iki katından fazla satmış. Genel toplamda da Astra HB 10.950 adet ile listenin 5nci sırasında.
Şimdi gelelim markaların toplam satışlarına,Listede ilk rakam Temmuz ayı satışını ikinci rakam ise Ocak-temmuz arasındaki toplam satışı göstermekte.
1.VW 5.873 35.521
2.Renault 4.998 40.843
3.Opel 4.043 24.046
4.Fiat 3.643 24.372
5.Hyundai 3.593 21.718
6.Ford 3.546 25.423
7.Toyota 3.087 14.891
8.Dacia 1.933 13.729
9.Nissan 1.711 9.431
10.Chevrolet 1.703 11.648
11.Citroen 1.421 7.223
12.BMW 1.173 7.853
13.Honda 1.059 8.820
14.Audi 1.059 7.083
15.Skoda 1.004 4.908
16.PEUGEOT 989 6.597
17.Kia 957 5.953
18.Mercedes 736 5.450
Bu liste bize, benim aylar öncesinden beri burada yaptığımöngörülerin gerçekleştiğini göstermekte. Öncelikle Opel hariç satışlarının yüksek mikatarı filo satışı olan markaların hepsi almış başını gitmiş durumda. Fakat Renault ve VW nin o markalar içinde açık ara bir üstünlüğü mevcut. Ople filo satışı çok az olan bir marka olarak toplamda 5nci sırada yer alması büyük bir başarı ki burada en önemli silahları Astra HB. Toyota satışları sürekli düşen bir marka oalrak yer aldı listelerde -ki artık eskiyen ve yeni kasası beklenen Corolla markayı taşıyamaz hale geldi. ve toplamda 14.891 adet sattı. bu markayı ilk grupta tutsa da aradaki fark çok açıldı. Dacia Duster ve Sandero nun mükemmel başarısı ile yerini ilk 10 içinde sabitledi ve 8nci saıraya geldi. Nissan micra qhasqai ve Juke un başarısı ile 10ncu sırada yer almakta. Citroen C4 C3 ve C5 in iyi satışları ile Peugeotyu iki ay öncer satışta geçmişti. Bu satışa istikrarı devam etmekte. BMW önce 5 sonra 1 sonra yeni 3 serisi sonrasında ise sıra yazılan 3.16i ile Peugeot'yu geçti. Honda nerdeyse tek model ve benzinli motor ile yine Peugeot yu geçti. Audi de aynı şekilde pahalı ürün gamına rağmen Peugeot yu geçti. Kia da yenilenen ürün gamı ile çoğunlukla Anadolu grubunun şirket aracı olarak kullanılmasına rağmen Peugeot'yu satışta zorlar hale geldi.
Gelelim Peugeot'ya temmuz ayında 989 adet toplam da ise 6.597 adetlik satışı ile 16ncı sırada yer almakta. A sınıfında düşük yakıt tüketimli sempatik 107, B sınfından tüm coupe cabrio dahil tüm karoser tipleri bulunan ancak 208 in gelmesi ile emekli olacak 207, sınıfının en geniş bagaj ve iç hacmine sahip tüm motor tiplerine sahip 308 modern ve kaliteli 508 , 1.6 dizel otomaik alternatifini uygun fiyatla sunan crossover 3008 7 koltuklu 5008 ve sınıfının en çok satan kült modeli RCZ yi model gamında bulunduran Peugeot'un üzerindeki ölü toprağını atması belki 208 ve 301 ile olacak, bakıp göreceğiz.

TanerHoca
14-08-2012, 09:44
son iki-üç aydır yollarda bayağı bir 508 görüyorum...

reisG
14-08-2012, 09:55
Hocam bende yollarda 508leri ve makyajlı 308leri görüyorum, çokmuş gibi bir yanılsama oluyor aslında. gözlerimiz trafikte aslan armalı araçlara seçici gözle baktığından çok alıgısı yaşıyoruz. Rakamlar ise öyle söylemiyor. Satışlarda sürekli geriye gidiş sözkonusu.

Abdullah
22-08-2012, 10:22
Genel Müdürümüz açıklama yapmış satışları arttıracaklarmış hadi bakalım hayırlısı buyrun ;)

Peugeot Türkiye Genel Müdürü Marc Bergeretti, ilk altı ayı değerlendirirken önümüzdeki son çeyreğin de öngerilerini paylaştı. Bergeretti yakında piyasaya çıkartacakları 2 yeni modelle Türkiye’de atağa hazırlandıklarını söyledi.

http://www.otomobilgazetesi.com/haber_resim/11335.jpgTürkiye’deki otomotiv pazarının ilk altı aydaki yüzde 19’luk daralmasını 2011 yılında öngördüklerini söyleyen Bergeretti toplam pazarın geçtiğimiz yılın ilk yarısında oldukça büyüdüğünü ve 2. yarıda ise daralmaya başladığını belirterek “2011 yılının 2. yarısında başlayan bu trend 2012 yılının başında yoğunlaştığı için daralma oranı %19olarak gerçekleşti. Yılın 2. yarısında daralmanın yavaşlayacağını düşünüyoruz ve 2012 yılı toplam pazarının %12 oranında bir daralma ile 760 bin adetler seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz. Pazar, beklentilerimiz doğrultusunda bir gelişme gösteriyor diyebiliriz.” dedi. Peugeot’nun 6 aylık performansını da değerlendiren Marc Bergeretti “Peugeot olarak 2012 yılının ilk 6 ayında 12 bin 506 adet araç satışı gerçekleştirdik ve %3,7 oranında Pazar payı elde ettik. Aylık olarak ölçümlenen Müşteri Memnuniyeti’nde de ilk 6 aylık dönemde ciddi bir ilerleme kaydettik” açıklamasında bulundu.
Yeni modeller geliyor
Peugeot önemli ataklara hazırlanıyor. 208 ve sedan modeli 301 yılın son üç ayında Türkiye’de satışa sunulacak. Bergeretti yılın ikinci yarısını şöyle değerlendiriyor: “Peugeot olarak 2012 yılının 2. yarısında önemli ürünataklarımız olacak. Öncelikle Haziran ayında hafif ticari araç pazarının en beğenilen modellerinden olan Partner Tepee’nin yeni versiyonunu pazara sunduk ve böylece o segmentte 1 puan Pazar payı kazandık. Eylül ayında da Yeni Peugeot 208 Türk tüketiciler ile buluşacak. Peugeot’nun için büyük önem teşkil eden ve yeniden doğuşunu simgeleyen bu model ile B Segmenti’nde (hatchback) podyuma çıkmayı hedefliyoruz. Yılın son lansmanı ise Türkiye pazarının markamızdan uzun zamandır beklediği sedan modelimiz Peugeot 301 olacak. Türk tüketicilerin talepleri doğrultusunda tasarlanan ve ilk olarak İstanbul Auto Show Fuarı’nda halka yönelik dünya prömiyeri yapılacak ve Kasım’da diğer ülkelerden önce Türkiye’de pazara sunulacak bu model ile önemli hedeflerimiz bulunuyor.”Peugeot Türkiye Genel Müdürü Marc Bergeretti 2012 yılında yapacaklara ataklarla birlikte Pazar paylarını yüzde 4,2 seviyerelerine çıkartmayı hedeflediklerini söylüyor.

reisG
22-08-2012, 12:21
Ne yazık ki aynı dönemde 301 ile aynı segmentte yer alacak Skoda Rapid te piyasada olacak. 301 in işi Rapid ten daha güzel bir daiayna sahip olmasına rağmen zor gözükmekte.
Makyajlı Partner Tepee ile 1 puan yükseldik diyor . öncelikle şunu sormak lazım neden ikizi Berlingodan 1 ay sonra satışa sundunuz ayrıca Berlingo nun makyajlı versiyonu yollarda daha çok görülmekte. tabii sayılara bakmak lazım:
Bir PT nin yetkililerin yaptıkları konuşmalara bana çok boş geliyor çünki hiç gerçekleşmiyor ve gerçekleşmesi içinde çaba sarfetmiyorlar.

Abdullah
22-08-2012, 12:22
Ne yazık ki aynı dönemde 301 ile aynı segmentte yer alacak Skoda Rapid te piyasada olacak. 301 in işi Rapid ten daha güzel bir daiayna sahip olmasına rağmen zor gözükmekte.
Bir PT nin yetkililerin yaptıkları konuşmalara bana çok boş geliyor çünki hiç gerçekleşmiyor ve gerçekleşmesi içinde çaba sarfetmiyorlar.

:iyi kesinlikle abi her söyledikleri lafta kalıyor.

reisG
24-09-2012, 09:23
Arkadaşlar, biraz geç olsa da Ağustos ayı binek araç satışlarını aşağıda bulabilirsiniz.
Bildiğiniz üzere iki ayrı rakam ve yorum yapılıyor bu topicte . markların toplam satışları ve model bazında en çok satan ilk 30 a girenler. Ve başlayalım ;
Model bazında en çok satan ilk 30 da Fiat Lineaağustos ayında 2.375 adet satarak 1nci sırada 30ncu sırada ise Toyota Yaris 424 adet satarak yer almakta. Bu listede uzun süredir Peugeot ürün gamından tek bir model bile yer alamıyor. Bu ayda bir model girememiş.Bunu değiştirecek bir ışık ise ne yazık ki yok.
Gelelim markaların ağustos ayı satışlarına ve ocak ağustos arasındaki toplam satış adetine, ilk sayı ağustos satışı ikinci ise toplam satış.
1. VW 5.424 40.945
2. Renault 4.235 45.078
3. Ford 3.827 29.250
4. Hyundai 3.289 25.007
5. Opel 3.196 27.242
6. Fiat 3.023 27.395
7.Toyota 2.662 17.553
8.Dacia 2.001 15.730
9.Nissan 1.437 10.868
10.BMW 1.394 9.247
11.Audi 1.330 8.413
12.Chevrolet1.268 12.916
13Honda 1.234 10.054
14.Citroen 1.148 8.371
15.Mercedes1.025 6.475
16.PEUGEOT 982 7.579
Arkadaşalr bu topiği takip edenler yaptığım ve yaptığınız yorumlarda Citroen'in BMW nin Peugeot u geçeceğini Dacia nın fark atacağını buradan okumuşlardır.Peugeot un ilk 10 içinde 8nci sırlarda yer aldığı günler artık çok gerilerde kaldı. Önce ilk 10 ardından ilk 15ten çıktı . Arkasından gelen Kia ve Skoda rüzgarını onu 20nci sırlara geriletebilir. Ve budurm hiç te hayal değil. Yeni Rapid ve Kianın sürekli güncelleşen ürün gamı Peugeot u geçmeye hazır. -ki buna Audi ve Mercedes in de katılması olası ve aylık satışlarda her ikisi de Peugeot tan fazla satmakta.
208 in satışlarında da yüksek adetlerin olmayacağı yaptığımız test sürüşünde ortaya çıkmıştı. Eylül deki ilk parti 208 satışları eğer ilk 30 a girerse belki bir rüzgar alır ancak ben 24 gün içinde istanbulda yollarda gezen sadece 1 tane 208 e rastladım. Bence 208 de satışa katkı ağlamayacak. Zaten avrupa satışalrında peugeot un ilk 6 ayda 660 milyon euroluk zarar açıklaması ve %12 lik satış düşüşü yeni pig nose tasarımlı görüntünün beğenilmediği ve durumun PSA için Citroen in kurtarıcı rolünü üstlendiği şeklinde -ki DS serisi 400.000 adetin üzerine çıktı.
Durum bu Peugeot üzerinde avrupa ve Türkiye genelinde kötü rüzgarlar gezmekte.

reisG
27-09-2012, 16:47
Bildiğiniz gibi, burada binek otomobil satışlarını irdeliyorum. Az önce elime eylül 2009 satışlarının yer aldığı otohaber dergisi geçti. Ve bakın eylül 2009 da neler varmış. Tbaii ki bu inceleme Peugeot un o tarihten eylül 2012 ye geldiğindeki nokta olarak önemlidir. eylül 2012 satışları ve evveli yukarılarda yazmakta. Ve işte eylüll 2009 daki durum.

Önce gelelim model bazında Türkiye'de en çok satan 30 otomobile. Aylardır bu listeye tek bir modelini sokmayı başaramayan Peugeot eylül 2009 da tam 3 modelini listeye sokmuş.
22nci sırada 308 yer almakta eylül ayı satışı 763 adet ocak eylü 2009 satış toplamı 3.056 adet
27nci sırada 3008 yer almakta eylül ayı satışı 488 adet ocak eylül 2009 satış toplamı 786 adet (3008 piyasaya henüz çıkmış)
30ncu sırada 207 yer almakta eylül ayı satışı 443 adet ocak eylül 2009 satış toplamı 3.005 adet

Şimdi gelelim firmaların toplam satışlarına ilk rakam eylül 2009 satışı ikinci rakam ocak eylül 200 satışı
1.Ford 6.297 25.770
2.VW 4.616 20.725
3.Hyundai 3.177 16.962
4.Opel 2.833 18.229
5.Chevrolet 2.235 8.094
6.PEUGEOT 2.009 10.757**********
7.Toyota 1.918 14.605

Görüldüğü üzere eylül 2012 tarihinde toplam satışta 16ncı sırada yer alan PEUGEOT eylül 2009 tarihinde toplam satışta 6ncı sıradaymış.
PT nin bunu görüp birşeyler yapması gerekmez mi?

mechanix
01-10-2012, 16:15
Eylül 2009'da ilk Peugeot'umu almıştım o tarihten sonra düşüş başladı. Bende de böyle bir şans var herhalde. Bir tane VW alıyım da onları da bitireyim bari.

Abdullah
09-10-2012, 12:36
eylül 2009 da artmasının en büyük nedeni 308 ve tepee nin piyasaya girmiş daha yeni yeni insanların alımına başlamış olmasıdır bence. Tabi birde vergi indirimini unutmayalım rakiplerine oranla o zaman fiyatları zaten düşük olan araçlar vergi indirimiyle daha da düştü.

reisG
09-10-2012, 13:43
Ben eylül satışlarını çok merak ediyorum. 208 in ilk 30 arasına girme durumu olacak mı acaba? eylül başından beri istanbulda yollarda gördüğüm 208 sayısı sadece 2 adet

reisG
16-10-2012, 09:36
Ve 1 aydır beklediğim satış rakmaları yani 208 satışa sunulduğu dönem olan Eylül ayına ait binek araç satışları ODD tarafından yayınlandı. Bilidğiniz gibi bu topicte binek araçların satışlarını yazmaktayım. iki ayrı kategoride rakamlar vermekteyim. bir tanesinde model bazında ülkemizde en çok satılan ilk 30 otomobil modeli yer almakta. diğer listede ise markaların o ayki ve yılbaşından beri yaptıkları satışlar yer almakta. Ve işte merakla beklediğim eylül 2012 aylık satışları, önce model bazında en çok satan ilk 30 araç modeli

Arkadaşlar eylül ayında ülkemizde n çok satan araç modeli 3.244 adetle Fiat Linea 2nci sırada 2.573 adetle Renault Fluence 3ncü sırada ise Ford Fiesta gelmekte 4ncü ise 1.596 adetle Toyota Auris 5nci sırada da 1.572 adetle Opel Corsa gelmekte. Bir filo aracı olmamasına ve son üretim yılında olmasına rağmen Aurisin 4ncülüğü büyük bir başarı ayrıca bu yıl ilk 9 ay içinde toplam Auris satışı 8.493 adet Peugeot'un bu ilk 9 ayda tüm serilerinde 8.750 adet araç sattığı düşünülürse Aurisin başarısı ortaya çıkıyor. Ve gelelim 208'e her otomobil dergisinde haber olarak çıkmasına ve belli miktarda reklamları tvlerde gösterilmesine rağmen ne yazık ki 208 en çok satan ilk 30 model arasında yok. en çok satan 30 model içinde 30ncu sırada Dacia Logan MCV var ve satış adedi 489 adet . Demek ki 208, 489 adetten az satmış. Şimdi bu topiği vakit ayırıp okuyanlar hatırlayacaktır. Peugeot modellerinden son dönemlerde satışa çıkan yeni seriler içinde yer alan 3008, 5008 ve 508 satışa çıktıkları ilk ay içerisinde en çok satan ilk 30 model arasında yer bulmuşlardı. Ancak 208 bunu başaramadı. Ya PT pazarlamada hata yaptı. (Fiyat reklam tanıtım gibi) veya tüketici 208 i gerçekten beğenmedi. Araç tedariğinde problem var gibi bir söz bence hatalı olur. İlk 30 a girmek için yeter rakam 489 adet ve bu kadar aracı ülkemize getirmek problem olmaz. Ayrıca 208 batı avrupa pazarlarında da yok satan bir araç değil. Ne yazık ki 208 başarılı bir giriş yapmadı.
-ki benim İstanbul sokaklarında ve yollarında son 1 ayda gördüğüm plakalandırılmış 208 sayısı hepsinin rengi beyaz olmak üzere sadece 3 adet.

Şimdi gelelim markaların toplam satışlarına ilk sırada eylül 2012 satışalrı yanında ise ocak-eylül 2012 satışları var.

1.Renault 5.651 50.729
2.Ford 4.738 33.988
3.Fiat 4.395 31.790
4.VW 4.394 45.339
5.Opel 4.142 31.384
6.Hyundai 4.134 29.141
7.Toyota 3.643 21.196
8.Dacia 2.718 18.448
9.Nissan 1.844 12.712
10.Honda 1.538 11.592
11.Mercedes 1.523 7.998
12.Chevrolet 1.418 14.334
13.BMW 1.369 10.616
14.Citroen 1.224 9.595
15.PEUGEOT 1.171 8.750
16.Audi 1.169 9.582

Görüldüğü üzere Peugeot 15nci sırada listeye yazmadığım ancak toplam satış rakamı 7.873 olan Kia ve yine toplam satışı 6.831 olan Skoda hızla yaklaşmakta yıl sonu itibariyle bu iki marka da Peugeot'yu geçip Peugeot'u 17nci sıraya atabilir.
-Ki şimdiye kadar önceki yazdıklarım içinde yer alan Citroen Audi BMW ve Nissan'ın Peugeot u geçeceğini dair öngörüler ne yazık ki gerçekleşti. 208 konusunda ilk ayda olumlu bir çıkış yapamayan Peugeot 17nci sıraya da inebilir....PT artık mutlaka bir şey yapmalı.

Taylan43
16-10-2012, 10:55
Bence yapması gereken en önemli şey 208'in fiyatlarını biraz daha aşağıya çekmek... 208'in dizel full fiyatı 51.000 civarında iken millet gider 39.000'e boş polo alır ve bu böyle devam eder...
Hafta sonu Kütahya'daki peugeot bayisindeydim (her zamanki gibi!) ve satış temsilcisi arkadaşın dediğine göre; 208 için gelen müşteriler 308 alıp çıkıyorlarmış ki, gözümün önünde 2 tane satıldı. Ama mantıklı olan da bu gözüküyor zaten.

Ayrıca; dün radyolardan duyduğum bir peugeot reklamı hoşuma gitti. reno yaparken Peugeot neden yapmıyor diye düşünmüştüm. "şimdi al 2013'te öde" kampanyası başlamış. Eğer şimdi ödersen de 4000TL indirim varmış. Bakalım nasıl etkileyecek...

reisG
16-10-2012, 11:18
Allure donanımlı cam tavanlı 1.6 eHDi 92 bg. auto 6R 208 in fiyatı 56.000 TL gibi bir rakama çıkıyor.eHDi auto 6R 112 bg.lik access donanımlı 308 bundan 5 .000 TL kadar daha ucuz active paketlisi ise hemen hemen aynı bu durumda tabii ki 308 alınacaktır.

Özdemir
16-10-2012, 11:30
Bence yapması gereken en önemli şey 208'in fiyatlarını biraz daha aşağıya çekmek... 208'in dizel full fiyatı 51.000 civarında iken millet gider 39.000'e boş polo alır ve bu böyle devam eder...
Hafta sonu Kütahya'daki peugeot bayisindeydim (her zamanki gibi!) ve satış temsilcisi arkadaşın dediğine göre; 208 için gelen müşteriler 308 alıp çıkıyorlarmış ki, gözümün önünde 2 tane satıldı. Ama mantıklı olan da bu gözüküyor zaten.

Çok doğru söylüyorsunuz 208 gerçekten de yüksek fiyatla girdi piyasaya, acilen fiyatlarını düşürmesi lazım diğer markalarla rekabet edebilmesi için. Ben geçen ay 308'in dizel fullunu 49.500 TL'ye aldım dediğiniz gibi 208'in dizel fullunu almak akıl karı gözükmüyor şuanda sanırım kimse de almıyor bu yüzden. Bir resim paylaşmıştım 208'in sayfasında burda da paylaşayım, müşteri peugeot'un sitesine girip şu aracın en donanımlısı opsiyonlarıyla ne kadarmış diye baksa bayiiye bile gitmekten vazgeçer zaten.
http://imageshack.us/a/img441/7771/208mz.png

Özdemir
16-10-2012, 11:33
Allure donanımlı cam tavanlı 1.6 eHDi 92 bg. auto 6R 208 in fiyatı 56.000 TL gibi bir rakama çıkıyor.eHDi auto 6R 112 bg.lik access donanımlı 308 bundan 5 .000 TL kadar daha ucuz active paketlisi ise hemen hemen aynı bu durumda tabii ki 308 alınacaktır.

Abi senin mesajı görmeden yazmıştım bende aynı şeyleri yazmışız. :)

reisG
16-10-2012, 12:08
Abi senin mesajı görmeden yazmıştım bende aynı şeyleri yazmışız. :)

Aklın yolu bir ve bu her zaman böyle. PT de anlasa çok iyi olacak.

reisG
13-11-2012, 09:38
Arkadaşlar, ODD ekim 2012 satışlarını yayınladı. Her zaman olduğu gibi aşağıda model bazında Türkiyenin en çok satan ilk 30 otomobili ve firmaların ekim ayı satışları ile ocak-ekim toplam satışlarını ve marka sıralamalarını bulabilirsiniz.
-Bildiğiniz gibi Eylül ayı Peugeot Türkiye için önemli bir aydı, ya da en azından biz öyle olmasını bekliyorduk. Çünki 208 modeli satışa çıkacaktı. Ve bu modelin satış miktarlarının Peugeot'u ülkemizde tekrar yukarı çıkarması beklenmekteydi. Ancak öyle olmadı. 29.900 tl gibi düşük bir baz fiyattan verilen aracın otomatik dzel opsiyonları 44.000 TL gibi fiyatlara çıkınca satışolmadı. Yollarda görülen 208 sayısı nerdeyse yokt. Ve Eylül ayı satışlarında en çok satan ilk 30 model arasına 208 girememişti. bayilere gidenler sıra sıra sıfır km 208leri görünce satış temsilcilerine soruyorlar ve aracın satışının çok düşük seviyede olduğunun yanıtını alıyorlardı. Halbukli Peugeot daha önce çıkardığı her yeni modeli ile en çok satan ilk 30 model arasına ilk ay mutlaka girerdi. Ve bu olmadı. Ben umutsuzca anca büyük bir hevesle Ekim satış rakamlarını bekledim. Belki ilk 30 arasına 208 girmiştir, diye . Ancak ne yazık ki ilk 30 içinde ne 208 ne de başka bir Peugeot modeli var. En çok satan otomobil Renault Fluence sonra Linea sonra ise Polo geliyor. 30ncu sıradan listeye giren model ise 428 adetle Symbol.Demek ki 208 428 adetten az satmış. zaten Peugeot un toplam ekim ayı satışı da 1.013 adet.Yani 208 başarısız bir model oldu. Ki bu avrupa da da bu şekilde ..Bakalım 301 kasım ayında listelere girer. Ancak 29.900 tl lik 1.2 VTi motor fiyat listelerinde yok ve baz model 1.6 VTİ 115 bg. ve onunda fiyatı 34.500 TL.
Şimdi gelelim, toplam satışlara. Peugeot ne yazık ki 15nci sıradaki yerini stabil olarak koruyor. 7nci sıralardan 15nci sıralara bir düşüş yaşandı ve burada kalmaya çıalışmakta Ancak Kia ve Skoda nın arkadan gelişleri var. bu yıl olmasa bile önümüzdeki 3 ay içinde Peugeot u geçebilirler. 301 in satış miktarlarının önemi çok büyük. Eğer Celysee 301 in önünü kesmez ise (-ki kesebilir.) Peugeot Türkiye toparlanabilir. Yoksa 17nci sıralara bile düşebilir. Şimdi rakamları yazalım. ilk rakam ekim ayı diğeri ise ocak ekim satışı
1.Renault 6.044 56.773
2.VW 4.887 50.226
3.Opel 4.794 36.178
4.Hyundai 3.884 33.025
5.Fiat 3.258 35.048
6.Toyota 2.788 23.984
7.Ford 2.746 36.734
8.Dacia 2.122 20.570
9.Nissan 1.585 14.297
10.Honda 1.456 13.048
11.Citroen 1.146 10.741
12.Chevrolet 1.093 15.427
13.BMW 1.025 11.641
14.PEUGEOT 1.013 9.763
15.Audi 1.003 10.585
16.Skoda 832 7.663
17.Kia 824 8.697
18.Mercedes 753 8.751

aydın
13-11-2012, 10:26
allahtan bmw mercedes ile aynı mevkideyiz nede olsa lüks araçlardanız :)

reisG
13-11-2012, 12:58
Arkadaşlar, ODD ekim 2012 satışlarını yayınladı. Her zaman olduğu gibi aşağıda model bazında Türkiyenin en çok satan ilk 30 otomobili ve firmaların ekim ayı satışları ile ocak-ekim toplam satışlarını ve marka sıralamalarını bulabilirsiniz.
-Bildiğiniz gibi Eylül ayı Peugeot Türkiye için önemli bir aydı, ya da en azından biz öyle olmasını bekliyorduk. Çünki 208 modeli satışa çıkacaktı. Ve bu modelin satış miktarlarının Peugeot'u ülkemizde tekrar yukarı çıkarması beklenmekteydi. Ancak öyle olmadı. 29.900 tl gibi düşük bir baz fiyattan verilen aracın otomatik dzel opsiyonları 44.000 TL gibi fiyatlara çıkınca satışolmadı. Yollarda görülen 208 sayısı nerdeyse yokt. Ve Eylül ayı satışlarında en çok satan ilk 30 model arasına 208 girememişti. bayilere gidenler sıra sıra sıfır km 208leri görünce satış temsilcilerine soruyorlar ve aracın satışının çok düşük seviyede olduğunun yanıtını alıyorlardı. Halbukli Peugeot daha önce çıkardığı her yeni modeli ile en çok satan ilk 30 model arasına ilk ay mutlaka girerdi. Ve bu olmadı. Ben umutsuzca anca büyük bir hevesle Ekim satış rakamlarını bekledim. Belki ilk 30 arasına 208 girmiştir, diye . Ancak ne yazık ki ilk 30 içinde ne 208 ne de başka bir Peugeot modeli var. En çok satan otomobil Renault Fluence sonra Linea sonra ise Polo geliyor. 30ncu sıradan listeye giren model ise 428 adetle Symbol.Demek ki 208 428 adetten az satmış. zaten Peugeot un toplam ekim ayı satışı da 1.013 adet.Yani 208 başarısız bir model oldu. Ki bu avrupa da da bu şekilde ..Bakalım 301 kasım ayında listelere girer. Ancak 29.900 tl lik 1.2 VTi motor fiyat listelerinde yok ve baz model 1.6 VTİ 115 bg. ve onunda fiyatı 34.500 TL.
Şimdi gelelim, toplam satışlara. Peugeot ne yazık ki 15nci sıradaki yerini stabil olarak koruyor. 7nci sıralardan 15nci sıralara bir düşüş yaşandı ve burada kalmaya çıalışmakta Ancak Kia ve Skoda nın arkadan gelişleri var. bu yıl olmasa bile önümüzdeki 3 ay içinde Peugeot u geçebilirler. 301 in satış miktarlarının önemi çok büyük. Eğer Celysee 301 in önünü kesmez ise (-ki kesebilir.) Peugeot Türkiye toparlanabilir. Yoksa 17nci sıralara bile düşebilir. Şimdi rakamları yazalım. ilk rakam ekim ayı diğeri ise ocak ekim satışı
1.Renault 6.044 56.773
2.VW 4.887 50.226
3.Opel 4.794 36.178
4.Hyundai 3.884 33.025
5.Fiat 3.258 35.048
6.Toyota 2.788 23.984
7.Ford 2.746 36.734
8.Dacia 2.122 20.570
9.Nissan 1.585 14.297
10.Honda 1.456 13.048
11.Citroen 1.146 10.741
12.Chevrolet 1.093 15.427
13.BMW 1.025 11.641
14.PEUGEOT 1.013 9.763
15.Audi 1.003 10.585
16.Skoda 832 7.663
17.Kia 824 8.697
18.Mercedes 753 8.751

Aydın BMW bizi geçeli hani oldu.

reisG
11-12-2012, 09:49
Arkadaşlar, ODD derneği Kasım 2012 satışlarını açıkladı. model bazında ilk 30 a giren ve 301 in de listede olduğunu tahmin ettiğimiz sayılar gelmese de markaların kasım ayı satışı ve ocak-kasım 2012 satışa rakamları ayrı ayrı aşağıda yer almakta.

Kasım ayı binek otomobil satışları
1.VW 8.250
2.Renault 5.989
3.Hyundai 4.654
4.Ford 4.468
5.Opel 4.429
6.Fiat 3.414
7.Toyota 2.610
8.Dacia 2.365
9.Citroen 1.795
10.PEUGEOT 1.709
11.Nissan 1.578
12.BMW 1.649
13.Audi 1.379
14.Chevrolet 1.186
15.Honda 964

Aylık satış rakamlarına bakıldığında 301 in yüksek satış rakamı ile Peugeot aylar sonra 10ncu sıraya yükseldi. PT yetkillilerinin bunu iyi irdeleyip üzerinde daha çok çalışmaları lazım. Peugeot için güzel şeylerin başlangıcı 301 ile olmaya başlandı.

Aşağıda da Ocak-Kasım arasındaki toplam satış rakamları mevcut
1. Renault 62.762
2.VW 58.476
3.Ford 41.202
4.Opel 40.607
5.Fiat 38.462
6.Hyundai 37.679
7.Toyota 26.594
8.Dacia 22.935
9.Chevrolet 16.613
10.Nissan 15.875
11.Honda 14.012
12.BMW 13.920
13.Citroen 12.536
14.Audi 11.964
15.PEUGEOT 11.472

Aylık satışta yaptığı atılım ile aylık satış ta 10ncu sıraya yükselen PEUGEOT ocak-kasım arasındaki toplam satışta ise 15nci sıradaki yerini korudu ancak toplam adedi diğelerinden daha çok arttı. aralık ayı içinde üstündeki Audi yi geçmesi kesin olup Citroen ile arka arkaya gelecektir. Honda Chevrolet satışları düşmeye devam edecek olup PT nin biraz akılıcı davranmasıyla ilk 10 a girmek hiç de uzak ihtimal olmayacaktır.

Ve bugün itibariyle Türkiye de model bazında en çok satan ilk 30 araç listesi de geldi. VW Polo'nun 2.733 adet satarak 1nci sırada olduğu listede, beklediğimiz gibi aylar sonra Peugeot yeni 301 modeli ile listeye girdi. Kasım ayında 839 adet satan Peugeot 301 listeye 17nci sıradan girdi. 301 ekim ve kasım aylarında toplamda 1. 083 adet sattı 2012 yılının ilk 11 ayında 11.472 adet satan Peugeot ürün gamında daha 1.5 ay olmadan toplam satışın %10 luk kısmını aldı. 301 in ikizi Citroen C-Elysee ise Kasım ayında 823 adte satarak ilk 30 listesine 18nci sıradan girdi. Toplamda ise 1.125 adet sattı. 301 modelinin satışlarının daha da yükseleceği aşikar.

reisG
21-01-2013, 13:10
Arkadaşlar, 2012 Aralık ayı satış rakamları ODD tarafından açıklandı. 301'in rüzgarı ile Peugeot yılın son ayında 3.047 adet sattı. Ve markalar içinde aralık ayında, aylar sonra ilk 10'a girdi. Bu köşeyi takip edenler bilirler yıl içinde 301 gelmeden evvel Peugeot'un aylık satış rakamları 1.000 adedi zorla yakalıyordu. Bu son iki ay içinde yapılan 301 atağıyla 2012 yılındaki toplam Peuegot satışı da 14.519 adet oldu. Önümüzdeki yıl herşeyin daha iyi olacağı görülmekte. Yıl içindeki ataklarıyla Peugeot'u geçen Audi, Peugeot tarafından bu ay itibariyle toplamda da geçildi. Kardeş marka Citroen aylık satışlarda geçildi. Toplamda ise aradaki fark sadece 192 adet oldu. 316 i atağı ile büyük ilerleme sağlayan BMW de aralık ayı satışlarında geçildi. Bu ivme ile toplam satışta aradaki fark 728 adede indi. Bir dönem Captiva ve Cruze rüzgarını alan Chevrolet'de ise hem Captivanın makyajlı kasasının ön tarafının çirkinliği hemde Cruze da 1.6 lt dizelinin olmaması, Aveo serisinin ise satışlarının iyi gitmemesi;ayrıca 3 yaşına girmiş araçlardaki kalite problemleri Chevrolet'in satışlarını azaltmakta. Chevrolet bu ayki satışlarda 15nci sıraya kadar geriledi. Toplamda da Peugeot ile arasındaki Chevrolet lehine fark 3.972 adede indi. Peugeot önümüzedeki yıl içinde az önce yazdığım markaları geride bırakacak ve eğer 208 in fiyatlarının mantıklı halde tutulması sağlanırsa ayrıca da 2008 in dizel auto6 R şansı ile toplanm satışlarda 8-9ncu sıralarda yer alabilir. Bu ütopik bir düşünce değil gerçekleşmesi çok uygun bir öngörüdür. Ayrıca son 2 yıl içinde ilk defa Peugeot, en çok satan modellerin yer aldığı listede 301 ile aralık ayında 994 adet satarak yine listeye girdi. 301 toplam da da 2,5 ay içinde 1940 adet satarak peugeot gamı içinde %14 lük bir oran elde etti. Bu değerler yıl bazına yayıldığında 301 in Peugeot gamı içinde % 50 ye yakın bir satışa sahip olacağını göstermekte.Şimdi gelelim listelere
Aralık 2012 de marka bazında satışalr ilk sırada aralık 2012 satışı ikinci sırada ise 2012 toplam satışları yer almakta
1-Renault 10.112 72.874
2-Opel 8.536 49.143
3-VW 8.316 66.792
4-Hyundai 5.986 43.665
5-Fiat 5.833 44.295
6-Ford 5.828 47.030
7-Toyota 5.367 31.961
8-Dacia 4.731 27.666
9-PEUGEOT 3.047 14.519
10-Nissan 2.998 18.873
11-Mercedes 2.578 12.730
12-Honda 2.504 16.516
13-Citroen 2.175 14.711
14-BMW 1.957 15.247
15-Chevrolet 1.878 18.492
PEUGEOT toplamda 14.579 adetlik satışı ile yılı 14ncü sırada tamamladı ancak yukarıda da yazdığım gibi 301 rüzgarı ile üzerindeki 3 markası ile arasındaki farklar maks.2500 adetlere indi.

reisG
07-02-2013, 09:56
Başlığı bir türlü değitiremediğim için özür dilerim. ODD 2013 yılının Ocak ayı satış rakamlarını yayınladı. Ülke genelinde en çok satan ilk 30 model henüz bana ulaşmadı Ancak marka bazında satışlar aşağıda yer almakta. Peugeot 'un ilk 10 içindeki yeri devam etmekte. Ve inşallah böyle devam eder.
Listede ilginç ancak zaten eninde sonunda gerçekleşecek bir durum ortaya çıktı. Nissan Chevrolet geride kalmaya başladı. Nissan'ınJuke modelini alan kesim artık doydu. Bu kült tasarımlı aracı alacak olanlar zaten en baştan yoğun alım yaptılar. Qasqahi ise artık miyadını doldurmakta. Chevrolet ise aynı şekilde makyajlanarak özgün burun tasarımı kaybolan Captiva da son iki yılının içine girdi. B segmentinde Aveo ile yeteri kadar satış yapmayan Chevrolet de satışilardaki rüzgarı yitiriyor. Hyundai ise ilgin. bir şekilde yoğun reklam desteği ile daha pahalıya sattığı modellerini tahmin ettiğinden fazla satmakta. PSA grup markaları 301 ve C elysee desteği ile 8 ve 9ncu sıralardalar. bu iki sedan C4 ve 301 satışlarını da arttırmakta.
1-VW 4.053
2-Renault 3.977
3-Fiat 1.911
4-Hyundai 1.898
5-Opel 1.805
6-Ford 1.624
7-Dacia 1.487
8-Citroen 1.189
9-PEUGEOT 1.088
10-Chevrolet 854
11-Kia 709
12-Toyota 668
13-Audi 649
14-Mercedes 629
15-Nissan 628

Yasin CCK
07-02-2013, 10:09
Başlık değiştirildi. Bilgilendirme için teşekkürler.

reisG
07-02-2013, 10:39
Başlık değiştirildi. Bilgilendirme için teşekkürler.
Yasin, teşekkür ederim. Kendi açtığımız konunun başlığını kendimizin değiştirme durumu var galiba. Eğer varsa nasıl yapılıyor bir iki satır yazabilirmisin?

Yasin CCK
07-02-2013, 12:32
Yasin, teşekkür ederim. Kendi açtığımız konunun başlığını kendimizin değiştirme durumu var galiba. Eğer varsa nasıl yapılıyor bir iki satır yazabilirmisin?

Reis eski sistemde o durum vardı ama yeni altyapıda sadece yöneticiler başlık değiştirebiliyor.

reisG
07-02-2013, 12:52
Teşekkürler...

reisG
21-02-2013, 13:33
Başlığı bir türlü değitiremediğim için özür dilerim. ODD 2013 yılının Ocak ayı satış rakamlarını yayınladı. Ülke genelinde en çok satan ilk 30 model henüz bana ulaşmadı Ancak marka bazında satışlar aşağıda yer almakta. Peugeot 'un ilk 10 içindeki yeri devam etmekte. Ve inşallah böyle devam eder.
Listede ilginç ancak zaten eninde sonunda gerçekleşecek bir durum ortaya çıktı. Nissan Chevrolet geride kalmaya başladı. Nissan'ınJuke modelini alan kesim artık doydu. Bu kült tasarımlı aracı alacak olanlar zaten en baştan yoğun alım yaptılar. Qasqahi ise artık miyadını doldurmakta. Chevrolet ise aynı şekilde makyajlanarak özgün burun tasarımı kaybolan Captiva da son iki yılının içine girdi. B segmentinde Aveo ile yeteri kadar satış yapmayan Chevrolet de satışilardaki rüzgarı yitiriyor. Hyundai ise ilgin. bir şekilde yoğun reklam desteği ile daha pahalıya sattığı modellerini tahmin ettiğinden fazla satmakta. PSA grup markaları 301 ve C elysee desteği ile 8 ve 9ncu sıralardalar. bu iki sedan C4 ve 301 satışlarını da arttırmakta.
1-VW 4.053
2-Renault 3.977
3-Fiat 1.911
4-Hyundai 1.898
5-Opel 1.805
6-Ford 1.624
7-Dacia 1.487
8-Citroen 1.189
9-PEUGEOT 1.088
10-Chevrolet 854
11-Kia 709
12-Toyota 668
13-Audi 649
14-Mercedes 629
15-Nissan 628
Ve model bazında ülkemizde en çok satan ilk 30 model de liste olarak geldi. Jetta 1.574 adet ile en çok satan model ve bu Jetta nın ilk birinciliği Tabii ki bunun çok büyük bir kısmının filo satışı ve kasım aynıda sipariş edilen araçların teslimi oalrak görmek gerek. Ve en ilginç rakam ise Clio IV'ün ikinci sırada yer alması . 1.218 adet satanyeni Clio Hatchback tarihinde ilk defa bu listede 2nci sıraya çıktı. Ve dizaynın ne kadar önemli olduğunu bir daha gösterdi.
Peugeot açısından ise bu ay çok güzel bir ay 2010 yılından beri ilk defa Peugeot gamından 2 ayrı model ilk 30 listesine girdi. 301 386 adet satarak 24ncü sırada yer alrırken. 208 satışa sunulduğu aydan beri ilk defa en çok 30 listesine girdi. 208 in Ocak ayı satışı 322 adet ve sırlamadaki yeri 28ncilik. İnşallah Peugeot u daha yukarılarda görürüz.

reisG
29-03-2013, 13:15
Arkadaşlar biraz gecikmiş olsam da Şubat rakamlarını vereceğim. Peugeot'un ilk 10 içinde kalışı devam etmekte. Şubat ayında Peugeot 1.422 adet otomobil satarak, şubat ayı satışında 10ncu -Ocak Şubat satış toplamında ise 2.510 adetle 9ncu sırada yer aldı. Ve çok güzel bir haber yine 301 satışlarından geldi.Türkiye'de model bazında en çok satanilk 30 arasına 301 yine girdi ve Bu sefer 12nci sıradan bu başarıya ulaştı. 301'in Şubat ayı satışı 799 adet Ocak-Şubat toplam satışı ise 1.185 adet oldu.iyi bir fiyatlandırma ile 2008 i de bu yıl erken bir vakitte piyasaya sürerlerse Peugeot hak ettiği güzel yerlere gelecektir.

reisG
09-04-2013, 09:35
ODD , Mart ayı satış rakamlarını da açıkladı. Peugeot 9nculuktaki yerini korudu. Peugeot model gamının lokomotif modeli 301 ise Türkiye'de n çok satan ilk 30 model arasında yine yerini adı. Şubat ayında olduğu gibi yine 12nci sırada bulunan 301 Şubat ayında 799 adet satış yapmışken Mart ayında bu sayıyı 1.244 adede çıkarttı. Bu rakam yıllar sonra bir Peugeot modelinin yaptığı en yüksek aylık satış miktarı. 301'in Ocak-Mart ayı satış rakamı ise 2.429 adede ulaştı.
Peugeot'un toplam Mart ayı satışı ise 2.017 adet bu rakam markayı dokuzuncu sırada sabitledi. Ocak -Mart satış toplamı ise 4.527 adet. Peugeot kardeş markası Citroen'in hem aylık hemde yıllık toplam satışta geçti.Sekizinci sıradaki Toyota ile arasında ise 252 adetlik fark kaldı. Yeni Aurisi'in rüzgarı dinmek üzere. Marka meraklıları bu seksenli yılalrın tasarımını barındıran kütük aracı ilk iki ay aldı. Şimdilerde satışı yavaşladı. Önümüzdeki ay içinde Peugeot Toyota'yı da geçerek sekizinci sıraya çıkacaktır.Sonrasındaki ilk hedef ise Dacia'yı yakalamak olmalı-ki Dacia ile arasında da sadece 828 adetlik bir fark var. Bu da kapanmaz değil. Belki 208'e yapılacak kısa süreli ama şok edici bir indirim ile- ki bu GTİ reklamı olur.-301 ve 208 birlikte hızla yukarı çıkarlar. Yani artık yedincilik hayal değil ufukta gözüktü.Sonbaharda yazdığım gibi 301 Peugeot'u uçurdu.

Yasin CCK
09-04-2013, 09:49
Güzel haberler :iyi

Bu ay şirketimize birini benim kullanacağım iki adet 301 alarak bu yükselişe katkıda bulunabiliriz. Detayları paylaşırım ;)

ssgti
09-04-2013, 10:51
Güzel haberler :iyi

Bu ay şirketimize birini benim kullanacağım iki adet 301 alarak bu yükselişe katkıda bulunabiliriz. Detayları paylaşırım ;)

Şimdiden hayırlı olsun. Allure dizel alırsanız çok memnun kalırsınız :)

301gti
11-04-2013, 09:49
Mart ayı satışları açıklanmış. B segmentinde PEUGEOT 301 1244 adetlik satışla 7. sırada bulunuyor.

B SINIFI
1. CLİO SYMBOL 3.409
2. POLO 1.904
3. CORSA 1.791
4. CLİO 1.674
5. FİESTA 1.414
6. İ20 1.331
7. 301 1.244
8. DACİA SANDERO 911
9. C - ELYSEE 817
10. AVEO SEDAN 427

Taylan43
11-04-2013, 09:53
Mart ayı satışları açıklanmış. B segmentinde PEUGEOT 301 1244 adetlik satışla 7. sırada bulunuyor.

B SINIFI
1. CLİO SYMBOL 3.409
2. POLO 1.904
3. CORSA 1.791
4. CLİO 1.674
5. FİESTA 1.414
6. İ20 1.331
7. 301 1.244
8. DACİA SANDERO 911
9. C - ELYSEE 817
10. AVEO SEDAN 427

Hayret Fiat grubundan ilk defa bir araç bulunmuyor ???

Yasin CCK
11-04-2013, 09:55
Şimdiden hayırlı olsun. Allure dizel alırsanız çok memnun kalırsınız :)

İllaki :) Tercihimiz 301 Active 1.6 HDI 92 HP'den yana olacak. Üstüne birde bluetooth paketi ekledik mi değmeyin keyfime :keyifli

301gti
11-04-2013, 09:59
A Sınıfı

Sıra
Marka/Model
Mart 2013 satış
2013 yıllık satış

1
Skoda Citigo
49
77

2
Fiat Panda
33
88

3
Kia Picanto
20
42

4
Fiat 500
14
21

5
Peugeot 107
10
21

301gti
11-04-2013, 10:00
C Segmentide 308 yok.Martta sıralamaya girememiş sanırsam

C Sınıfı

Sıra
Marka/Model
Mart 2013 satış
2013 yıllık satış

1
Fiat Linea
3.220
6.061

2
VW Golf
1.762
3.092

3
Opel Astra HB
1.704
3.110

4
Opel Astra Sedan
1.330
2.456

5
Ford Focus Sedan
1.209
2.638

6
VW Jetta
1.204
4.295

7
Toyota Auris
1.071
2.280

8
Renault Fluence
1.066
4.073

9
Honda Civic
1.014
2.072

10
Hyundai i30
943
1.635

reisG
12-04-2013, 10:08
301 Gti öncelikle bu topiğe destek olduğun için teşekkürler. Bence benim için çok önemli bir bilgi bölümüne yaptığın eklemeler çok güzel oldu. Bu arada 308 ne yazık ki son 3yıldır çok satanlar listesinde yok- ki benim uzun süredir yazıdğım bu topiğin önceki sayfalarına baktığında 308 in 2010 yılında beri listede çok satanlar sıralamasında olamadığını göreceksin.Bu arada minik bir not. Linea aslında B sınıfı bir sedandır ancak kimi kuruluş B sınıfında kimisi ise boyundan ötürü -bence hatalı olarak- C sınıfında göstermekte....
Ancak tek gerçek 301 in gösterdiği ve daha satışa çıkmadan benim de defaalrca belirttiğim yadsınamaz büyük başarısı . Keşke ülkemize daha çok 301 gelebilse de daha çok satılsa. pek çok kiralama şirketi istediği kadar hdi 301 olmadığından daha az aldıklarını söylemekte.

301gti
12-04-2013, 10:36
Eski bir vw (2000 model makyajlı kasa polo1.4 16 v) kullanıcısı olarak peugeot a bende farklı bir gözle bakıyordum.Ucuz araç,kalitesiz işçilik,sıkıntılı ikinci el v.b. gibi yadırgamalarım vardı taki 301 i test edip detaylı inceleyene kadar.
Zaten günümüzde teknoloji savaşları var ki bu otomotiv sektöründe apaçık ortada.Artık klimasız,abssiz,otomatik camsız sıfır araç kalmadı gibi birşey.İthal arabaların yedek parçaları bulunmuyor,pahalı v.s. deniyordu buda aşıldı artıkın.301 inde Türkiye gibi ağır kış şartları için üretilmiş olması sevindirici. Çocukluğumdan beri Peugeot 106 GTİ hastalığım vardı,binemedik halada nasip olmadı, ama 206 GTİ a bindim fakat sadece içine oturdum :) Gücümüz buna yetti 301 alabildik.Keşke daha fazla imkan olsada 308 ,508,3008 alabilseydim.Bunada şükür sonuçta bir aslanımız var :) .Lineayıda lider yapılmasının esas nedeni ucuz yedek parça ve Bursa 'da üretiliyor olmasıdır.Bizzat sürdüm ve çevremde pek çok kişide de var dedikleri ortak nokta kalas gibi araba sakın alma ,gitmiyor, ama parçası ucuz olduğu için bir çok şirket araçları ,mümessiller, bankalar,kiralamacılarda hep linea.Bu da otomatikman lider olmasını sağlıyor. Ülkemizin en büyük sıkıntısıda farklı motor seçeneklerinin fazla olmayışıdır. Benzinin 5 lira olduğu bir ülkede yüksek motorlu araçlara binmek hayalden öteye gidemiyor. Herkese kazasız sürüşler diliyorum, Hayırlı cumalar olsun . . .

reisG
14-05-2013, 16:36
Arkadaşlar ODD 2013 Nisan ayı binek otomobil satış rakamlarını açıkladı. Her zaman olduğu gibi liste markalar bazında toplam satış ve model bazında en çok satan ilk 30 araç olarak verilmekte. Peugeot 9ncu sıradaki yerini korudu. Hepimizin severek kullandığı Peugeot, Nisan ayında 1.987 adet araç sattı. Ocak-Nisan arasındaki satış rakamı ise 6.514 adet oldu. Bu rakamlar markaya hem Nisan ayında hem de Ocak-Nisan toplamında Türkiye de en çok satan markalar arasında 9ncu sırada tutmakta.Eğer Peugeot ufak bir atak yaparsa 7 ve 8nci sıralarda bulunan Toyota ve Dacia'yı geçebilir. Mart ayında model bazında hem 301 hem de 208 i listeye sokan ve uzun zaman sonra bu başarıyı elde eden markamız Nisan ayında sadece 301'i en çok satanlar arasına dahil etti. Zaten 301 satışa çıktığı aydan beri listede yer almakta. 301 Nisan ayında 971 adet sattı ve bu sayıyla 18nci sırada yer aldı. Ocak-Nisan arasındaki toplam satışı ise 3.410 adet.Bu sayı Peugeot satışalrında 301in %52 lik bir oran ile en çok satan Peugeot modeli olmasını da sağlıyor. 301, Ocak Nisan arasındaki toplam satışlarda ise satış rakamı olan 3410 adet ile 14ncü sırada yer almakta.

not: Peugeot Peugeot satış rakamlarının yeri bir şekilde 301 topiğinin içine gelmiş. Daha önceki yeri olan Peugeot/Haberler kısmına alınması uygun olur diye düşünüyorum.Şimdiden teşekkürler.

Bu arada Ülkemizde en çok satan otomobil modeli Nisan ayında 3.590 adet ile Fiat Linea oldu. Markalarda ise en çok satan marka Nisan ayında 8.568 adet ile Renault.

Ömer Gedik
14-05-2013, 22:57
Oldukça yüksek tüketime sahip Linea neden bu kadar satar anlamam.

reisG
15-05-2013, 08:28
Sevgili Ömer, Linea bir filo aracı zaten en çok satan ilk 30 içinde ilk beşte yer alan araçlar filo aracı.İşte liste ve nisan ayı satış rakamları
1.Linea 3590..filo
2.Fluence 2766...filo
3.Symbol 2600...filo
4.Polo 2349..yaklaşık %30u filo
5.Fiesta 2162...%50 den fazlası filo
6.Focus sedan 1823...filo
7.Astra HB 1804
8.Golf 1719
9.Corsa 1517..yaklaşık % 20si filo
10.Clio HB 1454...yeni kasa ile filo oranı düşse de baz paketli olanlar filo satışında

301gti
02-06-2013, 13:21
listenin devamı . . .
11. İ 20 -1453
12. PASSAT - 1363
13. JETTA -1254
14. CİVİC SEDAN -1147
15. ASTRA SEDAN-1087
16. COROLLA -983
17. PEUGEOT 301 - 981
18.CITROEN C-ELYSEE - 954
19. ACCENT BLUE - 950
20. SANDERO -832
21. İ30 -822
22. PUNTO - 668
23. OCTAVİA -585
24. MEGANE - 527
25. C 4 - 493
26. YARİS - 470
27. PEUGEOT 208 - 431
28. IBIZA - 324
29. MERCEDES A CLASS - 306
30.KIA CEED -279

reisG
17-06-2013, 15:54
ODD Mayıs 2013 binek otomobil satış rakamalrını açıkladı. Yaklaşık 3 yıldır bu köşeden yazdığım gibi yine markalar bazında aylık ve ocak ayından beri toplam satışlar ile model bazında en çok satan ilk 30 otomobil hakkında bilig ve yorumlamada bulunacağım.
Mayıs ayında Peugeot 1.625 adet otomobil sattı ve bu rakam onu kayıs ayı genel sıralamasında 11nci yaptı. Ancak ocak ayından beri yapılan satış toplamında Mayıs ayı ile birlikte 8.139 adet otomobil satan Peugeot genel toplamda 9ncu sırayı korudu. Kardeş marka Citroen 10ncu Nissan ise 11nci sırada yer aldı. Geçtiğimiz yıl daima peugeot'un önünde yer alan Chevrolet ise toplamda 5.140 adetlere düştü. Nissan'da daima Peugeot'un önünde yer alıyordu. Oda toplamda 6.004 adet satmış durumda. PT biraz daha gayret ederse daima ilk 10 içinde yer alacaktır. 8nci ve 7nci sırada bulunan Toyota ve Dacia'dan Dacia yı yakalaması ve geçmesi yıl sonuna kadar olası yani 2013 sonunda Peugeot 7nci sırada olabilir.
En çok satan modeller içindeyse 301'in bulunduğunu belirtelim. Bu ay biraz gerilere gelmiş olmasına rağmen Mayıs ayı satışı 836 adet ve 26ncı sırada Ocak ayından beri toplam satıi ise 4.246 adet bu rakamlar bakıldığında 301 , Peugeot'un toplam satışının %52sini yapmakta. Eğer 208 in desteği sağlanırsa belki bu 208 GTi nin reklam etkisi ile olacaktır; o zaman istenen rakamlara ulaşılır.
Bu arada Markalar bazında en çok satan marka Mayıs ayında 8.848 adet satan Renault oldu Renault'un Ocak ayından beri sattığı toplam otomobil sayısı ise 34.927 adet. En çok satan 30 model içinde ise Linea Mayıs ayında5.259 adet sattı ve birinci oldu. yılbaşından beri satılan Linea sayısı ise 14.910 adet. ilk 30 içinde yer alan ve 29ncu sırada bulunan C-MAX ise çok ilginç bir çıkış yapmış. Mayıs ayında tam 810 adet satmış .İlginç olan yan ise şu Ocak ayından beri toplam satış 1801 adet ve bunun 810 tanesini Mayıs ayında yapmış....

sessizgece
17-06-2013, 21:03
308 in kasa degistirecek olmasi bence satislarini yavaslatiyor. Yeni kasasi ciktiktan sonra bu rakamlara yeniden bakmak lazim.

Ömer Gedik
17-06-2013, 21:30
Renault'un 1 ayda sattığı aracı Peugeot 5 ayda satamıyor. Güzel ülkemin tercihlerine hayranım

301gti
17-06-2013, 22:18
http://arabam.dmcimg.com/static/edergi/2013/7/mayissatis2013_1.jpghttp://arabam.dmcimg.com/static/edergi/2013/7/mayissatis2013_2.jpghttp://arabam.dmcimg.com/static/edergi/2013/7/mayissatis2013_3.jpghttp://arabam.dmcimg.com/static/edergi/2013/7/mayissatis2013_4.jpghttp://arabam.dmcimg.com/static/edergi/2013/7/mayissatis2013_5.jpg

reisG
18-07-2013, 16:35
Arkadaşlar, ODD Haziran ayı satış rakamlarını açıkladı. Haziran ayı satışında Peugeot bu ay Mayıs ayına göre daha fazla otomobil satsa da Citroen BMW ve Mercedes bu ay birazdaha fazla satış yaparak Peugeot'un önüne geçtiler. Peugeot Haziran ayında toplam 1.772 adet otomobil sattı ve 12nci sırada yer aldı. Ancak, Ocak-Hazirana rasındaki satış rakamı 9.911 adet ve bu satış yıllık satışta Peugeot'u hala 9ncu sırada tutmakta. Peugeot'un hermen ardında kardeş firma Citroen var ve onun yıllık satışı 9.683 adet. İlk iki de ise Renault ve VW bulunmakta.
Model bazında Türkiye'de en çok satan ilk 30 içinde gururumuz 301 yine listede ve Haziran ayında 923 adet sattı. Bu 301'in 23ncü sırada olmasını sağladı. Ancak Ocak-Haziran döneminde 301 toplamda 5.169 adet satmış durumda genl toplamda 17nci sıraya taşıyor. En çok satan model ise yine Linea...