Giriş

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2006 307 1,6 HDi motor çekişindeki gariplik

rst
18-06-2012, 15:08
Arkadaşlar merhaba. İstanbul'dan aranıza yeni katılıyorum.

2006 model 307 1,6 HDi 110 HP sahibiyim.
Kilometre 190.000'e geliyor, az kaldı.

Araç sıfır kilometreden beri bende. Bakımları düzenli yapıldı, bu güne kadar hiçbir motor arızası yaşanmadı. Yaklaşık son 50.000 km'dir yağ değişimlerimi 5000 km'de bir yapıyorum. Yani ilk günden bu yana araca elimden geldiğince iyi bakmaya çalışıyorum.

Fakat son zamanlarda aracın çekişinde bir gariplik var.

Hızlanırken araçta hafif bir yığılma, isteksizlik oluyor.
Mesela turbo basıncını bulduktan sonra tam hızlanacakken araç önce ileri atılıyor, fakat hemen ardından ilk ivmesini kaybedip hafifçe yığılarak hızlanmaya devam ediyor. Yani araç tam çekmeye başlıyor, hafif yığılıyor, ardından tekrar çekmeye başlıyor ama daha düşük bir ivme ile. Fakat bahsettiğim bu yığılma çok hafif, aracı uzun süredir kullandığım için ben bariz farkedebiliyorum fakat kullanan başka biri farkına varmayabiliyor.

Üst devirlerde de eskisine oranla biraz cansızlık, isteksizlik var. Tam gaz hızlanmalarda 3000-4000 devir arasında aracın eski seriliği yok. Özellikle 3-4-5.viteslerde. Bu da overboost'tan şüphelenmeme sebep oluyor, acaba overboost mu yapmıyor. Büyük viteslerde ve yüksek hızlarda araçta acayip bir tembellik baş gösterdi.

Yakıttan mı acaba dedim, depo bitince Shell GTL ile fulledim, biraz sıkıştırdım fakat motorun sesinin azalması dışında pek bir fark görmedim.

Aracın çekişindeki bu acayip dalgalanma ve üst devirlerdeki, büyük viteslerdeki isteksizliğin kaynağı ne olabilir?

Araçta herhangi bir arıza lambası vs. yanmıyor.

Turbodan da şüpheliyim, çünkü hafif ötmeye başladı, fakat kontrol ettirdiğimde milinde çok az boşluk var, henüz problem yaratacak boyutta değil dediler.

Motor olarak bu kilometreye kadar gerek performansı gerek yakıt tüketimi ile beni çok memnun eden aracımı değiştirmeyi düşünmüyorum. Servise bu durumları anlattığımda doyurucu olmaktan uzak, yuvarlak ifadelerle karşılaşıyorum. Zaten yaşadığım bir kaç olaydan sonra çok özenli davrandıklarına da inanmıyorum.

Tavsiyelere açığım, ya da İstanbul'da önerebileceğiniz sağlam bir usta varsa aracı bir göstermek isterim.

EmRaH.
18-06-2012, 15:18
Hızlanırken araçta hafif bir yığılma, isteksizlik oluyor.
Mesela turbo basıncını bulduktan sonra tam hızlanacakken araç önce ileri atılıyor, fakat hemen ardından ilk ivmesini kaybedip hafifçe yığılarak hızlanmaya devam ediyor. Yani araç tam çekmeye başlıyor, hafif yığılıyor, ardından tekrar çekmeye başlıyor ama daha düşük bir ivme ile. Fakat bahsettiğim bu yığılma çok hafif, aracı uzun süredir kullandığım için ben bariz farkedebiliyorum fakat kullanan başka biri farkına varmayabiliyor.

Bu durum benim aracımda da oldu .. Turbo'ya giren ilk borunun ucunda bir conta var o parçalanıyor ilk olarak buna bakmalısın .. Daha sonrasında 2 adet sensör değiştirdim ben . Birincisi egr valfildi sanırım.diğeride elektronik sigortalı bir sey yanmıstı onun ısmını hatırlayamadım . Bilgisayara baglayınca cıkıyor arıza . Sorunum düzeldi ..

Ayrıca forum kuralları geregı kendınızı ayrı bır topıc altında tanıtırsanız daha ıyı olur

rst
18-06-2012, 15:34
Bu durum benim aracımda da oldu .. Turbo'ya giren ilk borunun ucunda bir conta var o parçalanıyor ilk olarak buna bakmalısın .. Daha sonrasında 2 adet sensör değiştirdim ben . Birincisi egr valfildi sanırım.diğeride elektronik sigortalı bir sey yanmıstı onun ısmını hatırlayamadım . Bilgisayara baglayınca cıkıyor arıza . Sorunum düzeldi ..

Ayrıca forum kuralları geregı kendınızı ayrı bır topıc altında tanıtırsanız daha ıyı olur

Evet o turbo emişindeki turuncu conta sürekli yerinden çıkıyordu, onu değiştirdim.

Sensörlerden de olabilir, sanki arabanın kafası karışıyor bir anda, gitsem mi gitmesem mi diye iki arada bir derede kalıp sonra hadi biraz gideyim bari diyor :)

MAF sensörü falan sapıtıp ECU'nun kafasını da mazot vereyim mi, vermeyeyim mi, yoksa az mı vereyim gibisinden karıştırıyor olabilir mi acaba :)

Tabirler biraz acayip oldu :)

uikaratas
18-06-2012, 16:00
Yaşadığınız sorunun aynısını geçen hafta yaşadım. Açtığım konunun linki bu:

http://www.forumpeugeot.com/showthread.php?3407-Ani-h%FDzlanmada-2500-devirdeki-hafif-gaz-kesme

Bir okuyun yazılanları isterseniz sizde de sıkıntı aynı mı. Eğer aynıysa 5 gündür aracıma neler yapıldığını söyleyim

- Usta araçla test sürüşü yaptı ve hava akışmetresinden şüphelendiği için maf ı değiştirip denedi. Çekiş gene aynıydı, bu olasılığı eledi.
- Turbo hortumlarının hepsini kontrol etti, yırtık falan var mı diye, onlar da normaldi.
- Enjektörlerden yapar dedi. Enjektör tamir takımlarını değiştirmeyi göze aldım, enjektörler sökülüp test cihazında bakıldı, sorun görülmedi, temizlenip bakımı yapılıp tekrar takıldı.
- Turbodan şüphelenildi, sökülüp turbocuya kontrole gitti, onda da ciddi derecede bir sorun çıkmadı.

Usta bu noktadan sonra teşhis kabiliyetini kaybetti. Turboyu değiştirirsek düzelir falan dedi son çare. Bundan sonra ben kendi başıma şunları yaptım:

* Yakıttan kaynaklı olabilir diyerek önce berner dizel yakıt katkısı aldım, yarım depoya boşalttım.
* Hava akışmetreyi söküp temizledim.
* Map sensörünü söküp temizledim
* Hava filtresini değiştirdim.

Bunların hepsini aynı zamanda yaptım, ertesi gün durum normale dönmüştü. Dolayısıyla hangi işlem sorunu çözdü bilemiyorum.
Ama şöyle; hava filtresi kapkaraydı çıkardığımda. Önce hava tuttum içinden elektrik süpürgesi torbasındaki kadar toz çıktı. O yüzden değiştirdim. Sensörler zaten ilk defa temizlendiği için teller is ve yağ içindeydi.

Şu an 2 gündür durum gayet normal. Ama ben kendi sorunumun kaynağının yakıt olduğunu düşünüyorum. Aslında biliyorum son aldığım istasyon çok dandik ama evime çok yakın, mecbur kaldığım zaman çok seyrek de olsa alıyorum oradan. Ama bundan sonra tövbe.

Bir de tabi havalar çok sıcak, klima da açılınca arabalar çekmiyo bu havalarda.

rst
19-06-2012, 07:42
Evet sizin yaşadığınız durumla oldukça benzer, bu dalgalanma 2500 devir civarında oluyor. Sanki bir anda overboost'u kesip normal güç eğrisinde hızlanıyormuş gibi oluyor araç. Şu anda İstanbul dışındayım, döndüğümde ilk iş bahsettiğiniz sensörleri temizlemek olacak.

Aslında aklımda hazır başlamışken manifold, egr vs kapsamlı bir temizliğe girişmek de var, belki motor rahat nefes alamıyordur.

uikaratas
19-06-2012, 07:57
Ben yaptıklarımla çözüm bulamasaydım egr temizliği yaptıracaktım. Bu da ihtimaller dahilindeydi. Aslında hala da yaptırabilirim, garanti olsun.

Ankara da egr temizliği yaptırabileceğim bir servis önerisi yapabilirmisiniz arkadaşlar. Bir de maliyeti nedir acaba bunun?

uikaratas
19-06-2012, 09:21
Bu arada forumlarda kızdırma bujileri ile ilgili de enteresan şeyler okuyorum. Bende şu an kızdırma buji arızası var, sizde de çıkıyor mu bu arıza bilgisayara bağlayınca?

TanerHoca
19-06-2012, 10:54
... Bende şu an kızdırma buji arızası var, sizde de çıkıyor mu bu arıza bilgisayara bağlayınca?

nasıl diye sorma ama normal...

uikaratas
19-06-2012, 11:17
nasıl diye sorma ama normal...

Taner Hocam "nasıl" demiyorum tamam. O zaman "neden"? Bu hata araçta çekiş sorunu yaratır mı?

Ömer Gedik
19-06-2012, 11:40
Bu arada forumlarda kızdırma bujileri ile ilgili de enteresan şeyler okuyorum. Bende şu an kızdırma buji arızası var, sizde de çıkıyor mu bu arıza bilgisayara bağlayınca?

Kızıdrma bujileri bizim araçlarda sorun yaratmıyor. Ancak aşırı soğuk havalarda ön ısıtma sağladığı için değişmekte fayda var.

uikaratas
19-06-2012, 14:52
Kızıdrma bujileri bizim araçlarda sorun yaratmıyor. Ancak aşırı soğuk havalarda ön ısıtma sağladığı için değişmekte fayda var.

Bizim araçlarda derken 308 ve 407'demi. 307'de sıkıntıya sebep olabildiğini internette çeşitli yerlerde okudum.

Ömer Gedik
19-06-2012, 14:54
Bizim araçlarda derken 308 ve 407'demi. 307'de sıkıntıya sebep olabildiğini internette çeşitli yerlerde okudum.

1.6 HDI için genel olarak söyledim. Common Rail olmayan motorlarda sorun oluşturur. 307 ile ilgili aklımda böyle bir sorun yok.

rst
21-06-2012, 07:37
Ömer bey forumda bir kaç yazınızı okudum, gördüğüm kadarıyla bayağı bilgilisiniz.

Benim Montebello'nun problemi hakkında yukarıda yazılanlara ekleyebileceğiniz bir şey ya da öneriniz var mı?

Ömer Gedik
21-06-2012, 13:43
Ömer bey forumda bir kaç yazınızı okudum, gördüğüm kadarıyla bayağı bilgilisiniz.

Benim Montebello'nun problemi hakkında yukarıda yazılanlara ekleyebileceğiniz bir şey ya da öneriniz var mı?

Renkdaş olduğumuzu bilmiyordum. :) Siz aracı hiç makineye bağlattınız mı? Araç ışık yakmıyor olabilir ama bir arıza olabilir.

Bu tarz durumlara uzaktan müdahele takdir edersiniz ki zor ama elimden geleni yapmaya çalışırım.

uikaratas
13-07-2012, 09:48
Evet sizin yaşadığınız durumla oldukça benzer, bu dalgalanma 2500 devir civarında oluyor. Sanki bir anda overboost'u kesip normal güç eğrisinde hızlanıyormuş gibi oluyor araç. Şu anda İstanbul dışındayım, döndüğümde ilk iş bahsettiğiniz sensörleri temizlemek olacak.

Aslında aklımda hazır başlamışken manifold, egr vs kapsamlı bir temizliğe girişmek de var, belki motor rahat nefes alamıyordur.

Araçla ilgili behsettiğiniz sorununuzu çözebildiniz mi?

rst
14-08-2012, 14:36
Geçenlerde bakıma soktum, filtreleri ve motor yağını değiştirttim. Sensörleri temizlettim. Dalgalanma olayı bitti gibi fakat yüksek hızlardaki nazlanma devam ediyor. Eskiden 190'a kadar sorunsuz uzayan makina 160'da tıkanıp kalıyor :(

aRm
14-08-2012, 15:49
Aracın katalitiği tıkanmış olmasın ? 1.4 HDI 307 ile katalitik tıkandığında yüksek hızlar resmen işkence olmuştu.