PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Direksiyondan Gelen Ses

slmn
25-09-2010, 17:30
arkadaşlar aracımda 2 gün önce farkettim müzik kapalıydı öyle farkına vardım

aracın direksiyonunu sağ yada sola cevirdiğimde direksiyonun oralardan böyle su akıyormuş gibi bir ses geliyor kumlu su gibi :S:S:S bu ses neden gelir araçta spor yay var ondan mı kaynaklanıyor acaba ???

birde sizin araçlarınızda oluyormu bilmiyorum ama araç sağ yada sola patinaj atarken ugultu gibi ses geliyor ???

ozan308
25-09-2010, 18:04

aracın direksiyonunu sağ yada sola cevirdiğimde direksiyonun oralardan böyle su akıyormuş gibi bir ses geliyor kumlu su gibi :S:S:S bu ses neden gelir araçta spor yay var ondan mı kaynaklanıyor acaba ???

birde sizin araçlarınızda oluyormu bilmiyorum ama araç sağ yada sola patinaj atarken ugultu gibi ses geliyor ???

aynı şey bndede oluyodu götürdüm servise paspas pedalların orda direksiyonun bi parçası var ona takılıyormş.onu öğrendikten sora paspasa dikkat ettim o direksiyonun pedalların ordaki zımbırtıya girdiğinde olduğunu anladım.sende bi dene paspas sıkışıyordur muhtemelen.

ozan308
25-09-2010, 18:06

o patinaj atarken gelen uğultu tüm 3o8lerde var kardeş takılanacak bi ayrıntı diil rahat ol ama patinaj atma bence arabana yazık..

slmn
25-09-2010, 18:13

o patinaj atarken gelen uğultu tüm 3o8lerde var kardeş takılanacak bi ayrıntı diil rahat ol ama patinaj atma bence arabana yazık..

yokk kardeş yokuş cıkarken fln farkettim sağ yada sola dönerken.. zaten ilk arabam oldugu için temiz kullanıyorm :)

slmn
25-09-2010, 18:19

aynı şey bndede oluyodu götürdüm servise paspas pedalların orda direksiyonun bi parçası var ona takılıyormş.onu öğrendikten sora paspasa dikkat ettim o direksiyonun pedalların ordaki zımbırtıya girdiğinde olduğunu anladım.sende bi dene paspas sıkışıyordur muhtemelen.

yarın bi bakym kardes son bi kaç gundr paspas devamlı kayıyordu öne

slmn
25-09-2010, 18:31
düz dururken sendede sorun yoktu degil mi ???

otmotvmhndsi
25-09-2010, 18:47

Yazdım belki bu 3 olmuştur... Konu açmadan önce bir arama yapsak forumda cevapları bulacağız zaten...

Direksiyon Hidrolik Yağı eksikliğinden dolayı meydana gelmektedir bu su sesi... Bir an önce direksiyon hidroliği yağı ekletiniz sorununuz hallolacaktır...

slmn
25-09-2010, 19:47

Yazdım belki bu 3 olmuştur... Konu açmadan önce bir arama yapsak forumda cevapları bulacağız zaten...

Direksiyon Hidrolik Yağı eksikliğinden dolayı meydana gelmektedir bu su sesi... Bir an önce direksiyon hidroliği yağı ekletiniz sorununuz hallolacaktır...

haklısın berker. Teşekkür ederim yardımın için p.tesi servise gidercegiz artık ama araç 26bn de daha ve 2010 model :S hemen eksilir mi

otmotvmhndsi
25-09-2010, 20:47

haklısın berker. Teşekkür ederim yardımın için p.tesi servise gidercegiz artık ama araç 26bn de daha ve 2010 model :S hemen eksilir mi

Ben aracımı hemen hemen aldığım günlerde farketmiştim 2500km bakımında halletmiştim... Eksilme yapmamıştır belki eskidende vardır bilemyorum ama servisin bana açıklaması : "taşma yapmaması için biraz eksik koymaları" şeklinde olmuştu...

ozan308
25-09-2010, 21:00

Ben aracımı hemen hemen aldığım günlerde farketmiştim 2500km bakımında halletmiştim... Eksilme yapmamıştır belki eskidende vardır bilemyorum ama servisin bana açıklaması : "taşma yapmaması için biraz eksik koymaları" şeklinde olmuştu...

berker kardeşim haklı eksilmede olabilir.aynı şey bnmde başıma geldi ama benimki pedalların ordaki direksiyon zımbırtısının oraya paspasın ucunun sıkıştığından dolayı olmuştu aynen su sesi gibi bi sesti.baktır bi servise orda çözerler zaten

slmn
26-09-2010, 16:47
paspasa baktımda zararı yoktu hiç bir şeye büyük ihtimal eksilmeden dolayıdır

yarın gidecegim servise zaten sol arka stop lambasıda patlamış onuda yaptıracagım

slmn
28-09-2010, 17:40
servise gittim bir sorun cıkmaz dediler ustada duydu sesi bişi olmaz dedi :S

drwhiskey
06-11-2010, 14:43
aynı sesi henüz 450 km olan aracımda dün duydum. bu ses direksiyonu tam çevirirken değil de, sadece 1 2 derece oynatınca ya da tam sol veya tam solda zorlayınca çıkıyor. otomotiv yedek parça ve hidrolik işiyle uğraştığım için ses dikkatimi çekti. pompada bir sorun var zannettim. kapalı sistemde bir kaçak var gibi geldi bana. ya pompada bir açıklık var gibi ya da hortumlarda bir sorun var gibi... bugün İzmir' de Amca'ya götürdüm. usta baktı; bu arabalarda "gep" (söylediği gibi yazıyorum) pompa varmış aracın hızına göre hidrolik basıncını ayarlıyormuş ses ondan kaynaklanıyormuş...

bu açıklama beni pek tatmin etmedi. ses yalıtımı çok iyi olan 308 de 6. viteste giderken şerit değişimde yol veya rüzgar sesini değil de bu sesi duymak... ustanın söyledikleri ne kadar doğrudur bilemem ama kafamda hala şüpheler var.
konu hakkında bilgisi olan varsa açıklaması çoğu kişi için faydalı olacaktır.

şimdiden teşekkürler.

Ömer Gedik
06-11-2010, 20:29
Hidrolik ekletin hem sistem için bir sorun oluşturmaz hemde bu sesi duymazsınız. Bu sorunun çözümü ile ilgili daha önceden yazılar yazmıştık.

ozan308
05-09-2011, 15:26
Merhaba arkadaşlar;
Yaklaşık 1 sene önce aracıma spor yay taktırmıştım.İlk başlarda hiçbir sorun yoktu ama zamanla direksiyon manevralarında tıkırtı sesleri duymaya başladım.Direksiyonu sağa sola çevirdikçe gelen 'tık tık tık' sesleri giderek artmaya başladı.Sanayide bir ustanın yay birbirine değdiği için o sesin geldiğini söyledi ve yayları söküp çevresine hortum geçirdi.Bu işlemden sonra ses bi nebze olsun kesilmişti ama gün geçtikçe ses eskisinden daha çok gelmeye başladı.Direksiyonu her çevirdiğimde gelen tıkırtılar artık beni deli etmeye başladı.Bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan bana bir çözüm yolu göstermelerini rica ediyorum.Saygılar sunarım.

kaan__
05-09-2011, 16:42
daha öncede benim 307 de başıma gelmişti çok sinir bozucu bişey çözüme gayet basit
aşağıda resimde 4numralı parçayı direksiyonu tam sola yada sağa kırarak elinizle sağa sola hareket ettirmeye çalışın normalde çok zor dönmesi lazım ancak çobuk ve esnek dönüyorsa değişmesi gerekiyo o ses bu kolların özelliğini kaybetnesinden dolayı çıkıyor...ve stabilize yolda daha çok belli oluyor...bi deneyin derim 307 için çifti 35 liraydı
http://img69.imageshack.us/img69/8278/ekrntsa.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/69/ekrntsa.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

ozan308
05-09-2011, 17:57
daha öncede benim 307 de başıma gelmişti çok sinir bozucu bişey çözüme gayet basit
aşağıda resimde 4numralı parçayı direksiyonu tam sola yada sağa kırarak elinizle sağa sola hareket ettirmeye çalışın normalde çok zor dönmesi lazım ancak çobuk ve esnek dönüyorsa değişmesi gerekiyo o ses bu kolların özelliğini kaybetnesinden dolayı çıkıyor...ve stabilize yolda daha çok belli oluyor...bi deneyin derim 307 için çifti 35 liraydı
http://img69.imageshack.us/img69/8278/ekrntsa.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/69/ekrntsa.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

servise ne deyip değişimini istemem gerekiyor dostum.bıktım usandm valla 35i geçtim 100 bile olsa değişecem artık arabadan soğudum.

Ömer Gedik
05-09-2011, 18:17
Yukarıdaki parçayı kontrol ettirin. Takırtı sesini bu yaoabilir. Viraj Askı Kolları veya Z rotu diye geçer.

Yasin CCK
05-09-2011, 23:06
Z rotu diye geçer ;)

Adem308
30-12-2011, 20:44
aynı sorun bndede vardı araç viraja girerken arkası atıyordu arkada z zotlarını değiştirdiler sıkıntı kesilmişti

Ömer Gedik
30-12-2011, 21:08
aynı sorun bndede vardı araç viraja girerken arkası atıyordu arkada z zotlarını değiştirdiler sıkıntı kesilmişti

Arkada Z rotları mı ???

Adem308
31-12-2011, 17:55

Arkada Z rotları mı ???

arka tekerlerdede z rotları var ömer yada ben yanlış biliyorum diyicem ama araştırdım varmış

Ömer Gedik
31-12-2011, 20:01

Arkada Z rotları mı ???

arka tekerlerdede z rotları var ömer yada ben yanlış biliyorum diyicem ama araştırdım varmış

Yanlış biliyorsun bizim araçlar arka süspansiyonlar bağımlıdır. Ön takımla hiç alakası yok ve Z rotları bulunmaz.

exorciist
21-06-2012, 16:14
Arkadaşlar Merhaba;

Aracımda genel olarak orta noktada tık sesi gelmekte ve bu durum ellede hissedilmekte.
Bu durumdan dolayı mahalle arası bir ustaya gösterdim aracı direksiyon milinden dedi değişmesi yada tornadan geçmesi gerekmekte dedi,maliyet ise değişirse malzeme tutarı 800 tl ve işçilik tornada düzelirse 500 tl civarı tutarmış
Sizce sorunun kaynağı milmidir ? Aynı sorunu yaşayan arkadaş varsa yaardımını rica ederim.

Ömer Gedik
21-06-2012, 16:30
Arkadaşlar Merhaba;

Aracımda genel olarak orta noktada tık sesi gelmekte ve bu durum ellede hissedilmekte.

Ben bu anlatımdan hiç birşey anlamadım. Daha açıklayıcı yazabilir misin?

sahin-peug
21-06-2012, 16:40
direksiyonu çevirirkenmi tık sesi geliyor ?
mil kolay kolay bozulacak bir parça değil başka bir sorun vardır sorunu biraz detaylandırabilirseniz daha iyi olur

EmRaH.
21-06-2012, 20:59
direksiyon kutusundan bahsedıyor sanırm arkadas..yenı aracların dıreksıyon kutusu o kadar cabuk bozulmaz. peugeotta genelde 106 da olur bu sorun . tesekkullu bır ustaya goster sen aracını

exorciist
21-06-2012, 21:35
Araç seyir halinde yada park halinde direksiyonu çevirince tık diye bir ses geliyor sanki dişli atıyor gibi.(Tam orta noktaya geldiğinde)Bunu genelde sabah yapmıyor yaklaşık 2-3 km yol yaptıktan sonra başlıyor.Bu arada aracım 200.000 km...

Ömer Gedik
21-06-2012, 21:42
Araç seyir halinde yada park halinde direksiyonu çevirince tık diye bir ses geliyor sanki dişli atıyor gibi.(Tam orta noktaya geldiğinde)Bunu genelde sabah yapmıyor yaklaşık 2-3 km yol yaptıktan sonra başlıyor.Bu arada aracım 200.000 km...

Benim araçtan daha kmli bir 308 gördüğüme sevindim. :) Sabit duruyorken tıkırtı geliyorsa kutudan olmayabilir. Amortisör tablalarını bir kontrol ettirebilirsin. Ön takımı kontrol ettirmekte de fayda var.

exorciist
21-06-2012, 21:49
Tam 200.000 km olmasada yaklaştı 198500 km :) Ömer bey işinin ehli istanbul avrupa yakasında iyi bir usta varmı bildiğiniz sorunu tespit edecek ve sorunsuzca onaracak

Ömer Gedik
21-06-2012, 22:22
Benim aracım da şu an 194.500 oldu ama Ağustos'ta istirahate çekilecek. :)

Eskiden olsa önerebileceğim yer vardı ama sahipleri sebebiyle artık önermiyorum ama ustaları sağlamdı.

Emrah
24-06-2012, 20:44
merhaba

2011 model 308 comfort aracımda direksiyonu cevirince sıvı hısırtısı geliyo. sanki biryerlerden sıvı akışı oluyor. bilgisi olan varsa yardım bekliyorum bi anda oldu :(

tAKreS
24-06-2012, 21:18
garip bir hışırtı sesi bende de var bir iki cm çevirsem bile garip bir ses geliyor direksiyondan...

Ömer Gedik
24-06-2012, 21:31
Konu daha önce açılmıştı ve var olan konu ile birleştirildi.

Bir miktar hidrolik eklerseniz bu sesi duymazsınız ve sisteminiz içinde bir sorun oluşturmaz. ;)

mygold
25-06-2012, 10:56
konu var olan konu ile birleştirilmiştir. teşekkürler..

tAKreS
25-06-2012, 10:57
Bu direksiyon hidroliğini kendim ekleyebilir miyim? motor yağı gibi yeri basit mi ? :)

Emrah
27-06-2012, 12:13
aynı sorunu servise baktırdım bu ses normal dediler. ama ses daha önce yoktu. halada devam ediyo. hidroliği kendim ekleyebilir miyim

Ömer Gedik
27-06-2012, 13:23
Hidroliği kendiniz ekleyebilirsiniz. Kaputun açın Solda (Aracın Sağı) silecek deposunun arkasında tepesinde Direksiyon işareti olan bir kapak göreceksiniz. Kapağı açın ve bir miktar Direksiyon Hidroliği ekleyin.

GhostRider
27-06-2012, 15:44
bende de daha başka bi gıcırtı var, direksiyonun bazı derecelerinde geliyor ses, sağa çevirirken çeyrek tur yaptığımda kapı gıcırtısı gibi ses geliyor. ustaya gösterdim zemberekten geliyor dedi yazları yapar öyle dedi. yağlayınca da geçiyormuş diye duydum da bunu nasıl yağlarız? direksiyonu söküp de mi yağlarız yoksa aradaki açıklıktan püskürtsek 1-2 bişey olur mu? :)

tatoo
29-06-2012, 10:37
bende de daha başka bi gıcırtı var, direksiyonun bazı derecelerinde geliyor ses, sağa çevirirken çeyrek tur yaptığımda kapı gıcırtısı gibi ses geliyor. ustaya gösterdim zemberekten geliyor dedi yazları yapar öyle dedi. yağlayınca da geçiyormuş diye duydum da bunu nasıl yağlarız? direksiyonu söküp de mi yağlarız yoksa aradaki açıklıktan püskürtsek 1-2 bişey olur mu? :)

Sanırım aynı ses bizim araçta da var.

GhostRider
02-07-2012, 07:27
Sanırım aynı ses bizim araçta da var.

Direksiyonun boşluğundan wd-40 sıktım %70 oranında geçti gıcırtı :) Biraz daha sıksam daha da geçer sanırım :D

ANKA
01-02-2014, 22:28
Şu direksiyonadan gelen su sesini bugün arabayı park ettiğimde minik manevralar yaparken ben de duydum. Hemen arama kısmına direksiyon yazıp arattım herzamanki gibi cevabı buldum: hidrolik eksilmiş. Ama bugün etraf epey sessiz müziği de kapatmışım baktım şırıl şırıl bir ses geliyor ürktüm tabi ama neyseki sorunun çözümü basitmiş.
Bu arada hangi marka yağdan koymak lazım?

Can ÖNEL
02-02-2014, 00:31
Bende geçen bir şey fark ettim. Servise soracağım gidip. Araç sağa veya sola manevra yaparken teker çukura düştü mü direksiyonun altından "luçk" diye bir boşluk sesi geliyor ama direksiyona vurma titreme yapmıyor yani direksiyondan bu ses hissedilmiyor. Bu neden olabilir? Direksiyonda bir boşluk yok normal durumlarda baktım. Teker bağlantılarında bir gevşeme olabilir mi?

GOXIN
02-02-2014, 11:18
Bende geçen bir şey fark ettim. Servise soracağım gidip. Araç sağa veya sola manevra yaparken teker çukura düştü mü direksiyonun altından "luçk" diye bir boşluk sesi geliyor ama direksiyona vurma titreme yapmıyor yani direksiyondan bu ses hissedilmiyor. Bu neden olabilir? Direksiyonda bir boşluk yok normal durumlarda baktım. Teker bağlantılarında bir gevşeme olabilir mi?

Bahsettiginiz ses bende de var. Site icinde yagmur suyunun akmasi icin ufak bir kanal yapiliyor ya park etmek icin manevra yaparak bunun uzerinde gecmem lazım ve her gecmemde tekerlekte bosluk varmis gibi lök diye ses cikiyor. Hizki gecmekle alakali degil ozellikle yavas geciyorum ama ses cikiyor.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gökay
02-02-2014, 12:05

Can;
luçk mu ? tıkırt mı ? :)

Tıkırt oluyo bende Ömer'e baktırdım klasik hepsinde var dedi bende artık sorun etmedim ama her duydugumda sinir oluyorum o ayrı ehe :)

Can ÖNEL
02-02-2014, 12:48
Sesi tarif etmek en zoru ama sağa veya sola dönerken teker çukura düşünce ses geliyor ancak bu ses direksiyondan hissedilmiyor. :) ben luk, lök veya luçk diye söyleyeyim ama tıkırt sesini yağlı bir sıvının içinden duyduğunuzu düşünün. :D

ANKA
02-02-2014, 16:14
Bugün opetten hidrolik alıp ekledim ses kesildi ama biraz fazla koymuşum yine çınlattım peugeot mühendislerinin kulaklarını başka yer yok gibi en dibe koymuşlar depo kapağını.
Fazla yağı nasıl alsam diye düşünürken vinetin sprey başlığını temizleyip kurulayıp denedim çok başarılı oldu fazla yağı çektim sonra başlığı çöpe attım. Aklınızda olsun fazla sıvı çekme ihtiyacı hasıl olursa.
Çektiğim yağ zift gibi olmuş içinde beyaz noktacıklar var yakında disk değişimine gideceğim hidrolik 1 litre hepsini değiştireceğim.
http://i1270.photobucket.com/albums/jj606/ankasimmurg/Mobile%20Uploads/DSC_0272_zps36ad1bd7.jpg (http://s1270.photobucket.com/user/ankasimmurg/media/Mobile%20Uploads/DSC_0272_zps36ad1bd7.jpg.html)
http://i1270.photobucket.com/albums/jj606/ankasimmurg/Mobile%20Uploads/DSC_0273_zpsfd83c5e0.jpg (http://s1270.photobucket.com/user/ankasimmurg/media/Mobile%20Uploads/DSC_0273_zpsfd83c5e0.jpg.html)

Ömer Gedik
03-02-2014, 08:27
Anka bizim direksiyon hidroligi klasik bulunanlardan değil. Sadece tamamlama yaptıysan sorun olmaz ama baya yağ çıkarmışsın sanırım.

ANKA
03-02-2014, 09:43
Atf 2 yazıyor opet yağın üzerinde yağın durumu pek iç açıcı gelmedi. Ömer peki tüm yağı boşaltıp bu yağdan koysam olmaz mı https://www.turkoilmarket.com/Opet-ATF-DX-2-3-L,PR-2360.html
Aldığım yağ bunun 1 litreliği. Şimdi kapak altta olunca az birşey dökeyim dedim birden aktı içeri çubuktaki min çizgide bile değilken iki parmak kadar yukarı çıktı bu sefer ben de mecburen çektim. Bu arada yakın çekim fazla görünmüş yarım çay bardağından biraz fazla çektiğim yağ. Bizim hidrolik yağı ile bu yağ arasında çok fark var mı? Sanırım bir de 3 numara varmış
Bu arada Wheeler Dealers izleye izleye aklıma garip projeler geliyor bu hidrolik yağını mini bir pompa ile çektirip yeni yağ konulabilir mi acaba şu tofaşların su fiskiye motorlarını denemek lazım 6 tl imiş. Nette baktım mini yağ motorları var vakum yapabilenler 30 tl falan. Ah bir garajım olaydı servise falan gitmezdim.
Şu hidrolik işini fren bakımında hallettireyim önerileriniz doğrultusunda.

Bize uygun olan yağ bu mudur? http://www.peugeotmarket.com/PEUGEOT-307-HIDROLIK-DIREKSIYON-YAGI-ORJINAL,PR-707.html

jackal6778
14-04-2014, 13:58
arkadaşlar bu su sesi bendede geliyordu sizden öğrendiğim gibi gittim total hidrolik yagı aldım koydum ilk başta min. cizsinin altındaydı az bişey koydum max gecti sonra cektim tam max. cizgisindeydi biraz gezdim bakayım dedim ortaya inmiş biraz daha koydum yagın koyma taktiği varmı devir daim gibi biraz kullandıkcamı ekliyecz yoksa max. mim. arası cok yok az bişey koyunca doluyor yardımlarınız için teşekkür edrim.

ANKA
14-04-2014, 21:46
Birkaç tur sağ sol yapınca oturuyor yağ. Ben yanlış yağ koyunca komple değiştirdim içim rahat şimdi.

jackal6778
15-04-2014, 20:06
ben total istasyonuna gittim bana direksiyon hidrolik yagı lazım dedim onlarda verdi hem otomatik sanzımandada aynı yağı kullana bilirsin dediler üzerinde otomatik vites resmi vardı doğrudur heralde :) yarın bidaha bakayım seviyee nerde birde eklerken sağa sola dökülüyor siz neyle koydunuz yağı kola şisesi kessek olurmu :)

ehondi
16-06-2014, 16:43
arkadaşlar konuyu hortlatayım dedim okudum önceki yazılanları bende spor yayları cıkartıp normal yayları taktırttıktan sonra özellikle bozuk yollarda direksiyondan tıkırtılar gelmeye başladı önceleri bozuk yollarda sadece dönüş yaparken gelen tıkırtılar şimdi düz giderken dahi duyuluyor direksiyona da vuruntu yapıyor bu da z rotlarıyla alakalı mıdır acaba bu ses asfalt yolda duyulmuyor..???

Ömer Gedik
16-06-2014, 19:15
Z rot veya alt rotil olabilir. Bir sebepte amortisör üst tablaları

Bu arada belirteyim 307-308-407 de direksiyon hidroliği özeldir ve serviste satılır. Normal direksiyon hidroliği koymayın.

tapatalk...

canmühür
16-06-2014, 19:40
Piyasada satılan diğer ürünlerden farklı ne gibi bir özelllik bu Ömer ? Bunu duyduğum iyi oldu başka varmı bildiğin dışarda yaptırmamamız gereken yalnızca serviste yaptırılması lazım gelen?

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Ömer Gedik
16-06-2014, 21:16
Dışarıda yaptırabilirsin ama doğru yağ konması önemli. Yağ Referansı 9730A1.12

Elektrikli pompalar için tasarlanmış bir ürün.

Aklımda birşey olursa konu geçtikçe yazıyorum zaten :D

cihatgok
13-07-2015, 21:00
http://youtu.be/eEaJfJyyOfM

Buradaki sesin kronik olduğunu söylüyor yabancı siteler. Bende de var. Daha az ama var. Rölantide yok. Düşük hızda az gaz verince oluyor. Hidrolik ekledim, tekrar boşalttım, mili yapladım, geçmedi.

ANKA
13-07-2015, 21:46
Ben de dün bir ses fark ettim direksiyondan gelen ama takmadım. Olmazsa tatile çıkmadan önce eski aslan için aldığım Total Fludie DA yağdan epey kalmıştı, bununkini de değiştirtirim.
Yağın resmi bu:
http://lubmaster.hu/shop_ordered/8718/shop_pic/unas_767182.jpg