PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Klima mı, Cam açmak mı?

tunc.tunc
12-07-2012, 07:22
Arkadaşlar günaydın herkese, malum havaların ısınmasıyla ve buna trafiğin eklenmesiyle arabalarımızı sürmekte sıcaktan dolayı bunalma oluyor.Lafı uzatmadan sormak istiyorum, sizce her bakımdan ya da bazı bakımlardan hangisi daha iyi klima mı camı açmak mı? Forumda aradım ama böyle bir konu bulamadım eger varsa kusura bakmayın.

Abdullah
12-07-2012, 07:26
Tunc bu soru insandan insana değişir. O yüzden bu sorunun net bir cevabı yoktur. Ben aksam üzeri genelde hava biraz daha serin oldugundan cam açarım çünkü doğal serinlik gibisi yok. Ama öğlen araçta isen cam hiçbir işe yaramıyor mecburen klimam 3. kademede çalışır.

tunc.tunc
12-07-2012, 07:33
Haklısın insandan insana değişir, bu konunun artısı eksisi olamaz mı? Benim tercihim de duruma göre değişiklik gösteriyor.Arkadaşlarımla denedik de arabadan arabaya klima ve camın tüketim etkisi çok fazla değişiklik gösteriyor. Yabancı bir forum sitesinde 308'in aerodinamik yapısından dolayı tüketimin biraz daha arttığı yönünde bir kanı vardı.(nedeninde, rüzgarın aracın hızını kesmesi sırasında kullanılan yakıtla klimanın güncel yakıt sarfiyatı arasındaki farkı göz önünde bulundurarak söylemişler).

sahin-peug
12-07-2012, 12:21
kişiden kişiye göre değişir,Kendi adıma konuşayım klima hiç kullanmam kuru soğuk hoşuma gitmiyor doğal serinliğin daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum

TanerHoca
12-07-2012, 16:36
şehiriçinde özellikle 60-70 km hızlara kadar cam açmayı tercih ediyorum.
şehirlerarası yollarda ise klima.

tunc.tunc
12-07-2012, 21:00
Bugünkü denemem de klimanın her türlü her şekilde çok yaktığına karar vermiş bulunmaktayım.

eyup_31
12-07-2012, 21:49
Aracın çalışmasiyla beraber klima calisir, araç stop ettiginde klima da durur bende

tunc.tunc
13-07-2012, 06:15
Aracın çalışmasiyla beraber klima calisir, araç stop ettiginde klima da durur bende
Abi hasta eder adamı buda ya:D

γuяdaeя
13-07-2012, 06:41
Bulunulan ortamdaki neme göre cam açma veya klima tercih edilebilir. Ankara'da klima açarak araç kullandığım çok nadirdir. Ama İstanbul'da, özellikle şu günlerde, cam-tavan açmak hiçbir şekilde kafi gelmiyor. Tabi klimalı ortamda seyahat ettikten sonra bir de arabadan inme kısmı var ama oraya hiç değinmeyim ben :D

Ömer Gedik
13-07-2012, 07:37
Dün saat 23:00 te bile hava 30 derece idi. Cam açmak pek fayda etmiyor. Hele ki bu bunaltıcı hava ayrıca mahvediyor. Klima şart bence.

parkmen
13-07-2012, 08:05
Şahsen cam açma taraftarıyım klimadan kaynaklı ani ısı, nem ve benzeri değişikliklere vucudun adapte olması zor oluyor ve binaen sıkıntılar başlıyor

γuяdaeя
13-07-2012, 08:23
Şahsen cam açma taraftarıyım klimadan kaynaklı ani ısı, nem ve benzeri değişikliklere vucudun adapte olması zor oluyor ve binaen sıkıntılar başlıyor

Kesinlikle katılıyorum... Kliması açık arabadan inince, buzdolabından çıkan cam sürahi gibi oluyorum anında :D

EmRaH.
13-07-2012, 08:29
klimasız yapamıyorum :(

deepbluese
13-07-2012, 08:32
burada soru konfor yönündeyse kişiden kişiye değişir dediğiniz gibi ama sanırım yakıt tüketimi olarak sordu tunç.tunç.Sonuçta hep derler ya açık camda yakıt tüketimini arttırıyor diye.Geçen gün benzin aldım yola çıktım yol bilgisayarı 280 km gösterdi klima kapalı iken benzinciden çıktık 1-2km falan gittik klimayı açtım bilgisayar 240 km yi gösterdi o kadar fark edermi klimanın çalışması bilmiyorum. camı ardına kadar açmayınca rahatlatıcı bir serinlik gelmiyor birde içerideki müzik falan çok açmayınca anlaşılmıyor camı açınca ben geneldfe kendi tarafımı kapatırım diğer ön camı ve birazda arka camı açarım yanlızken arabada biri varsa klimayı 3. kademede açıyorum

tunc.tunc
15-07-2012, 09:37
Kışın tek seçeneğimiz var ama yazın cam faktörü işleri biraz değiştiriyor. Özellikle yüksek süratle giderken camın aracın hızına etkisi baya büyük hem de ses sıkıntısı var ama trafikte duruyor ve rüzgar esmiyorsa vay halimize klimaya bağımlı olmak zorundayız.

tigerland
16-07-2012, 22:46
bende klima diyorum 40 derece bugün Çorlu Cam açtım ama bi faydası yok :) ayrıca uzun yolda cam açmam çok ses yapıyor ve araç paraşüt etkisi ile fazla yakar diye düşünüyorum ve AC tuşluyorum :)

ANKA
18-07-2012, 15:49
Ben öncelikle aracın güneş altında çok ısınmaması için kocaman bir ön cam güneşliği aldım, yan camlara da siyah perde taktım (şu portatif olanlardan) araca binince bunları çıkarıp aracı çalıştırıyorum, camlarımı açıp içerideki sıcak havayı dışarı çıkarıyorum bu arada fanı da 3. kademeye getirip klimayı açmadan çalıştırıyorum. 2-3 dakika sonra camları kapatıp klima+sirkülasyonu açıyorum yine 3. kademede, benim klimayı açtıktan sonra yaptığım kilit şey klima üfleme ayarını camlara ve alt hava kanallarına yönlendirmek oluyor. Yüzüme doğru üfleyince hep hasta oluyorum. Araba yavaş yavaş çok güzel bir şekilde soğumaya başlıyor. 308'in devasa bir ön camı olduğu için araç çok ciddi ısınıyor ve klima da çok güçlü değil ancak bu yöntemle nispeten çok daha sağlıklı bir soğuma sağlayabiliyorum. Camı açmak güzel oluyor ama bu seferde içeri giren toz ve pislik hem sizi, hem koltuk hem de tavan döşemesini ciddi kirletiyor. Taksilerin tavanlarına dikkatedin adam hiç sigara kullanmadığı halde kararmıştır. Genelde cam açık kullandıklarında tüm toz, korum tavana yapışır. Benim tavsiyem klima veya fandan yana.

Abdullah
20-07-2012, 09:50
Kocaman güneşlik derken bizim devasa ön camı kapatıyor mu??? Kapatıyorsa nereden bulduğunuzu söyler misiniz?

wolo
22-07-2012, 08:50
klimalı aracım olduğu günden beri klima kullanırım şuan otomatiği 24 veya 22 dereceye ayarlayıp başka birşey karıştırmıyorum camı çok nadir açarım
evimdede klima var yaz kış kullanıyorum

avcifurkan
22-07-2012, 11:03
Kocaman güneşlik derken bizim devasa ön camı kapatıyor mu??? Kapatıyorsa nereden bulduğunuzu söyler misiniz?
Aynı güneşliğin 407 için olanı varsa bende 2 tane alayım :)
Bu arada ben de genelde cam açma taraftarıyım, ama bazen cam fayda etmiyor ve mecburen klima açıyorum. Uzun süreli seyahatlerde klima ortamdan nemi uzaklaştırdığı için sağlık yönünden biraz problem çıkarabiliyor.

a2rman
22-07-2012, 23:47
antalyada bu soru sorulmaz:) arabaya binince 5dk hareket halinde cam açık gidiyorum.sonra 16-17 derecede 3 ya da 4. kademede.burda zaten 45derece fix abimin araba siyah o 3-4 derece daha fazla gösteriyor.

EmRaH.
23-07-2012, 07:06
bu sene 106 ile gelicem antalyaya bakalım klimasız napacaz :D

TanerHoca
23-07-2012, 12:06
Ben öncelikle aracın güneş altında çok ısınmaması için kocaman bir ön cam güneşliği aldım, yan camlara da siyah perde taktım (şu portatif olanlardan) araca binince bunları çıkarıp aracı çalıştırıyorum, camlarımı açıp içerideki sıcak havayı dışarı çıkarıyorum bu arada fanı da 3. kademeye getirip klimayı açmadan çalıştırıyorum. 2-3 dakika sonra camları kapatıp klima+sirkülasyonu açıyorum yine 3. kademede, benim klimayı açtıktan sonra yaptığım kilit şey klima üfleme ayarını camlara ve alt hava kanallarına yönlendirmek oluyor. Yüzüme doğru üfleyince hep hasta oluyorum. Araba yavaş yavaş çok güzel bir şekilde soğumaya başlıyor. 308'in devasa bir ön camı olduğu için araç çok ciddi ısınıyor ve klima da çok güçlü değil ancak bu yöntemle nispeten çok daha sağlıklı bir soğuma sağlayabiliyorum...

tam bir "klima kullanım manifestosu" olmuş. :)

Selim Sümer
23-07-2012, 12:40
Ankara /konya gibi kuru bolgelerde klimasiz seyehat belki ise yarar AMA biz sahil kesimlerinde yasayanlar icin aksini dusunemiyorum dogrusu.sicak saatlerde klima calistirsam bile sirtim terliyor benim.hele butun gun direksiyon arkasinda olanlar icin hayat kabus gibi.birde otomatik modda calistirdigimda gogus kismindan verdiginden dusuk sicakliklar rahatsizlik yaratiyor.tuketim olarakda kanimca 100 km'de 0,3 lt.fazla harcatiyor.

Taylan43
23-07-2012, 12:59
Her zaman klima, yaz-kış klima :) kışın bile klima açıktır benim :)

bylal666
13-06-2016, 22:01
Yüksek hızlarda camları açtığınız zamanlarda aerodinamik etki ile yakıt konusunda tahmin edemeyeceğiniz kadar yüksek bir negatif etki ile karşılaşıyorsunuz. Lakin düşük hızlarda klimadan daha karlı diyebilirim. Konfor olarak ise klima çok yüksek hava sıcaklıklarında tartışmasız olarak işlevselliğini konuşturur. Lakin bunaltmayan yine de görece olarak sıcak olan bir atmosferde düşük hızda açarım iki camı da arkadaş.