PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 308 VTI Kalkışda Yaşadığım Problem ve Kısa Far Ayarları Hakkında

bylal666
19-07-2012, 11:07
Öncelikle selamlar arkadaşlar.
Daha önce 4 yıl kadar AL4 şanzımanlı 307XT kullandım. Rahmetliyi benim için tam kontrolümde olan bir araç olarak tanımlayabilirim. Yeni aldığım 308 VTI'da alışamadığım bir durum söz konusu, trafik duraklamalarında, park ederken, ilk kalkışlarda yani sözün kısası 0-10km arası hızlanma acaip derece agresif hissettiriyor. Bazen tedirgin bile oluyorum. Höytt diye sanki bana mustang misali bir kalkış oluyor. Gaz pedalına ne kadar yumuşak basarsam basayım araba şahlanıyor. Bu sadece benim yaşadığım bir sorun mu bilmiyorum, yoksa ben mi alışamadım diye de düşündüğüm oluyor, sonuçda 307'ye göre 120 HP'lik daha performanslı bir araca geçiş yaptığım için abartıyor da olabilirim diye de düşündüm, lakin polo GTI'da kullanıyorum arada sırada, onda bile böyle bir reaksiyon görmedim hiç.

Sorumu özetlemek gerekirse, gaz pedalından kaynaklanan bir sorun mudur bu? Servise götürmeli miyim? Eğer pedaldan kaynaklanan bir sorunda bunun ayarı var mıdır? Yoksa ben mi hüsn-ü kuruntu yapıp abartıyorum?

İkinci problemime gelirsek, benim kısa farların açısı çok yakın, bunun ayarı yol bilgisayarından ayarlanabiliyor mu manuel olarak yoksa servis tek çözüm mü?

Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler...

Yasin CCK
19-07-2012, 11:26
Kontrolsüz güç gül değildir :gül4:

Bence alışma süreciyle alakalı, pedalın gaz tepkimesine bir etkisi olacağını sanmıyorum ;)

Far ayarı ise direksiyonun solundaki 3 kademeli ayar düğmesinden ayarlanabiliyor (Bilmediğinizi varsayarak söylüyorum)

bylal666
19-07-2012, 12:07
Kontrolsüz güç gül değildir :gül4:

Bence alışma süreciyle alakalı, pedalın gaz tepkimesine bir etkisi olacağını sanmıyorum ;)

Far ayarı ise direksiyonun solundaki 3 kademeli ayar düğmesinden ayarlanabiliyor (Bilmediğinizi varsayarak söylüyorum)

Yine de bana biraz değil bayağı bi agresif geliyor ilk gaz tepkimesi, sonuçta mekanik değil elektronik pedallara sahibiz. Far ayarına gelince bahsettiğim ayar direksiyonun solundaki ayar değil malesef, ben açı ayarından bahsediyorum. 307'de sadece servis halledebiliyordu dediğim açı ayarını, acaba dedim peugeot bir kıyak yapıp kongfigrasyon menüsüne elle ayar koymuşmudur diye düşündüm.

musti55x
22-07-2012, 09:50
gayet normal bende ilk kullandığım zaman gazı ortasına kadar bastığım zaman ceylan gibi süzülüyordu ..gaza çok hafif parmağının ucuyla ayarlayarak gücü kontrol edebilirsin :D kalkışlarda bazen aracı manuele alıp hiç vitesi değiştirmeden deviri sonuna kadar dayadığım zaman kendisi yine vites atıyor .Motor sesiyle beraber müthiş bir reaksiyon hissettiriyor...Far ayarlarını yukarı aşağıya ayarlayabiliyorsun sadece .Açısını bir farcıda ayarlattırabilirsin..