PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kara Kızım

407im
14-02-2010, 21:32
Evet arkadaşlar sayın yöneticinin telkinleriyle aracımla ilgili yeni konuyu açmış bulunmaktayım hepimize hayırlı uğurlu olsun. ;D
İşte bu da resimleri.......
http://img9.imageshack.us/img9/2074/31012010349.jpg

407im
14-02-2010, 21:33
http://img168.imageshack.us/img168/558/83133610.jpg

407im
14-02-2010, 21:34
http://img502.imageshack.us/img502/176/06bc0407.jpg

Selahattin
14-02-2010, 21:38
maşallah çok canlı duruyor ;) plakayı beğendim kazasız belasız kullanın :) ancak fotoğrafları tek tek eklemenizi anlayamadım

407im
14-02-2010, 21:39
Bu arada arkadaşlar ismim Alptekin sizlere bir kaç sorum olacak;
Soru 1: Boya koruma yaptıran oldumu eğer olduysa hangisi markayı tercih ettirdiniz ve ne kadar tuttu ?
Soru 2: Detaylı iç temizlik yaptırdınızmı (Aracın içi bej ve kirli) eğer olduysa hangi markayı tercih ettiniz ve ne kadar tuttu birde özellikle tavanda çökme oldumu ?
Soru 3: Aranızda volant'ı değiştiren oldumu ve volantı değiştirirlerken baskı balatayıda değiştirdilermi ve kaç para tuttu. Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ediyorum.

407im
14-02-2010, 21:40
maşallah çok canlı duruyor ;) plakayı beğendim kazasız belasız kullanın :) ancak fotoğrafları tek tek eklemenizi anlayamadım

Teşekkür ederim Allah razı olsun Allah cümlemizi kaza beladan korusun. Evet plaka SÜPERRRR :)

TanerHoca
14-02-2010, 22:07
sevgili aya027 nihayet kara kızını fotolarıyla beraber aracım bölümünde görebildik.aracını kazasız belasız keyifle sürmen dileklerimle.forumdaki 407 lerin sayısının artması keyif veriyor :).senin için de aktif ve bol paylaşımlı forumlar dilerim.

http://img704.imageshack.us/img704/2073/masallah.jpg

otmotvmhndsi
14-02-2010, 22:15
Soru 1: Boya koruma yaptıran oldumu eğer olduysa hangisi markayı tercih ettirdiniz ve ne kadar tuttu ?
Soru 2: Detaylı iç temizlik yaptırdınızmı (Aracın içi bej ve kirli) eğer olduysa hangi markayı tercih ettiniz ve ne kadar tuttu birde özellikle tavanda çökme oldumu ?
Soru 3: Aranızda volant'ı değiştiren oldumu ve volantı değiştirirlerken baskı balatayıda değiştirdilermi ve kaç para tuttu. Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ediyorum.

Merhabalar Alptekin Bey,

Bilmiyorum forumdan bakabildiniz mi yurt dışından getirdiğim ürünler ile çizik düzeltme- giderme ve boya koruma uygulamaları yapıyorum... 06 Plaka olduğuna göre Ankara'dasınız diye düşünüyorum, bende Ankara'dayım...

Birkaç uygulamam var, bunlara bakabilirsiniz... Ücret tamamen malzeme parası alarak yapıyorum bu işi zevkle yaptığım için büyük keyif alıyorum... Herhangi birşey hakkınızda soru sormak isterseniz çekinmeyin...

Uygulama yaptığım araçların linklerini aşağıya ekliyorum bakabilirsiniz;

Siyah 308 - Forumdan hakan308'in aslanı : http://www.forumpeugeot.com/index.php?topic=523.0

Lacivert Accord - Okuldan Arkadaşım : http://www.forumpeugeot.com/index.php?topic=513.0

Siyah Leon - Okuldan Başka bir arkadaşım : http://www.forumpeugeot.com/index.php?topic=288.0

Kendi Aracım : http://www.forumpeugeot.com/index.php?topic=455.0

ufuk-28
14-02-2010, 22:22
Berker bu gidisle beni taaaaaa Ankaraya getireceksin :) Ama ben benzin paramida isterim ona gore ::)

otmotvmhndsi
14-02-2010, 22:27
Berker bu gidisle beni taaaaaa Ankaraya getireceksin :) Ama ben benzin paramida isterim ona gore ::)

;D Benzin parana karışmam ama gelirsen uygulama yaparız...

hakan308
14-02-2010, 22:55

ben boya koruma yaptırdım bz detailing by berker markalı gayet memnunum ;)

Ömer Gedik
14-02-2010, 23:03
Boyu koruma için herhangi bir firmaya gitmenize gerek yok Berkerle beraber Türkiyede olmayan kaliteli ürünleri getiriyoruz. Ankara da Berker uygulamayı o kadar iyi yapıyor ki Türkiyede sayılı polisajcılardan diyebiliriz. :)

Selahattin
14-02-2010, 23:04
Boyu koruma için herhangi bir firmaya gitmenize gerek yok Berkerle beraber Türkiyede olmayan kaliteli ürünleri getiriyoruz. Ankara da Berker uygulamayı o kadar iyi yapıyor ki Türkiyede sayılı polisajcılardan diyebiliriz. :)
ömer 1000 inci mesajın hayırlı olsun ;D

otmotvmhndsi
14-02-2010, 23:06

ben boya koruma yaptırdım bz detailing by berker markalı gayet memnunum ;)

;D Hakan teşekkürler...

Marka olarak şunları kullanıyorum;

Jantlar için AutoGlym Clean Wheels
Kurulama Bezi : Meguiar's Water Magnet
Yıkama Eldiveni: Meguiar's Microfibre Wash Mitt

Plastikler İçin;
*AutoGlym Vinly and rubber care

Kil Olarak:
*Sonüs Medium Grade Kil

Çizik Giderme Polish olarak;
*Menzerna 203S
*Menzerna 85RD
*AutoGlym SRP

Boya Koruma;
*Collinite915 Wax

Collinite Wax olarak kendini ispatlamış dünyanın en iyi ikinci waxı seçilmiştir...

Menzerna ise Alman malıdır, toz çıkartmayan çok kaliteli polish ürünleri üretir.

AutoGlym yine İngiltere tabanlı ve tüm dünyada oldukça ilgi gören ürünleri vardır

Yasin CCK
14-02-2010, 23:11
Temiz ve full bir araca benziyor.

Kazasız belasız güzel günlerde kullanırsınız inşallah...

Ömer Gedik
14-02-2010, 23:26
ömer 1000 inci mesajın hayırlı olsun ;D

Hiç farkında değilim teşekkürler :)

407im
14-02-2010, 23:45
Temiz ve full bir araca benziyor.

Kazasız belasız güzel günlerde kullanırsınız inşallah...

Aynen öyle temiz ve full ama içi pissss :)

mistiks
15-02-2010, 08:57
Bir Maşallah'ta benden.Gerçekten çok diri görünüyor kızınız vede çok güzel Allah sahibine bağışlasın ;) Rabbim size ve ailenize kazanız belasız yolculuklar nasip etsin.(Tabi Cümlemizede) İyi seyirler,iyi forumlar.

[/quote]

Abdullah
15-02-2010, 11:33
bir maşallahda benden olsun kazasız belasız keyifli sürüşler dilerim. Boya koruma vs. içinde bencede markalara para yatırmaya gerek yok çünkü bildiğim kadarıyla en ucuz koruma 350 den başlıyor forumumuzdaki arkadaşlar sağolsunlar bize bu imkanları sunuyorlar sadece malzeme parası ki buda böyle bir işlem için hiçbirşey demek.
[/quote]

Enes Gedik
15-02-2010, 17:59
Hoşgeldiniz öncelikle :) gerçekten harika bir 407 :) kazasız belasız sürüşler dilerim :)

407im
16-02-2010, 15:55
Arkadaşlar hepinize çok ama çok teşekkür ederim iyi dilekleriniz için Allah hepimizi kaza ve belalardan korusun. Perşembe günü göreve gideceğim Ankara - Mut - Silfke ve Mersin Cumartesi günü ise tekrar Ankaraya döneceğim kara kızımla ilk kez uzun yola gideceğim izlenimlerimi dönünce aktarırım.

407im
16-02-2010, 15:57

Merhabalar Alptekin Bey,

Bilmiyorum forumdan bakabildiniz mi yurt dışından getirdiğim ürünler ile çizik düzeltme- giderme ve boya koruma uygulamaları yapıyorum... 06 Plaka olduğuna göre Ankara'dasınız diye düşünüyorum, bende Ankara'dayım...

Birkaç uygulamam var, bunlara bakabilirsiniz... Ücret tamamen malzeme parası alarak yapıyorum bu işi zevkle yaptığım için büyük keyif alıyorum... Herhangi birşey hakkınızda soru sormak isterseniz çekinmeyin...

Uygulama yaptığım araçların linklerini aşağıya ekliyorum bakabilirsiniz;

Siyah 308 - Forumdan hakan308'in aslanı : http://www.forumpeugeot.com/index.php?topic=523.0

Lacivert Accord - Okuldan Arkadaşım : http://www.forumpeugeot.com/index.php?topic=513.0

Siyah Leon - Okuldan Başka bir arkadaşım : http://www.forumpeugeot.com/index.php?topic=288.0

Kendi Aracım : http://www.forumpeugeot.com/index.php?topic=455.0

Berker kardeş çok güzel işler çıkartmış bu yaptığın işlemler toplam ne kadar mal oluyor bana bilgi verirsen sevinirim.

407im
16-02-2010, 16:04
Birde sana şunu sormak istiyorum bu tüm uygulamaları yaptıksan ne kadar sonra aynı uygulamayı yaptırmamız gerekiyor yani berker senden çok detaylı bilgi istiyorum zahmet olmazsa eğer. Vereceğin bilgiler için şimdiden teşekkür edeiyorum...

TanerHoca
16-02-2010, 16:06
Arkadaşlar hepinize çok ama çok teşekkür ederim iyi dilekleriniz için Allah hepimizi kaza ve belalardan korusun. Perşembe günü göreve gideceğim Ankara - Mut - Silfke ve Mersin Cumartesi günü ise tekrar Ankaraya döneceğim kara kızımla ilk kez uzun yola gideceğim izlenimlerimi dönünce aktarırım.

sevgili aya027,hayırlı yolculuklar dilerim.güle güle git gel.uzun yol izlenimlerini de bekliyoruz.

407im
16-02-2010, 16:09

sevgili aya027,hayırlı yolculuklar dilerim.güle güle git gel.uzun yol izlenimlerini de bekliyoruz.

Teşekkür ederim Allah razı olsun.

otmotvmhndsi
17-02-2010, 21:37
Merhabalar,

Boya'nın yaşından çok aracın boyasının özelliği ve çizik durumuna bağlı olarak uygulama yapıyorum...

Kullandığım ürünler tamamen yurt dışındandır. Bu iş üzerine oldukça ilgiliyim... Bu işi zevki için yapıyorum arabalar ile uğraşmak beni rahatlatıyor diyebilirim...

Çiziklerin durumuna bağlı olmakla birlikte aracınızı sabahtan akşama kadar uygulama yapmak zorunda kalabiliyorum... Bazı araçlar için süre 8-10 saatten fazla sürebiliyor. Bence çabuk bitsin gitsin yapmak isterim ama baştada belirttiğim gibi bu işi para için yapmıyorum, yaptığım işin en iyisini yapmaya çalışıyorum. Aceleye getirip yapanlar aslında YAPMAYANLARDIR bunu asla unutmayın. Sonax vb gibi yerlerde abi 2 saattte - 4 saatte yaparız derler benden tavsiye inanmayın...

Kullandığım malzemeler içerisinde AŞINDIRICILAR - DOLDURUCULAR - TEMİZLEYİCİLER - KORUYUCULAR şeklinde ayrı ayrı ürünler vardır.

Aşındırıcıları tamamen boyaya ve çiziklerin durumuna bağlı kullanıyorum. Ayrıca boyanın aşınma konusu daha çok pedden de kaynaklanır. Uygun ped kullanılmazsa istenilenin dışında aşındırma yapılır ki bu da kötü olur. Ben tamamen uygun ped ve ürünle araca göre çalışıyorum...

Uygulama ömürleri konusunda çoğu BOYA KORUMA yapan ticari yerler 1 YIL gibi rakamlar telaffuz ederler... Halbuki bu tamamen palavradır. Dünyanın en iyi ikincisi seçilen WAX - Boya Koruyucu kullanıyorum. Sertifikalı bir üründür... 6 Ay çok rahat gidiyor ama gerisi size kalmış... Aracı hergün yıkatırsanız bu süre 3 ay a da inebilir... Hiç yıkatmazsanız 1 yılada çıkabilir...

Cumartesi - Pazar uygulama yapabilirim, daha önceden randevulaşırsak daha güzel olur...

407im
21-02-2010, 15:46
teşekkr ederim seninle işlermi bi yoluna koyayım mutlaka irtibata geçeceğim.

otmotvmhndsi
21-02-2010, 15:48
teşekkr ederim seninle işlermi bi yoluna koyayım mutlaka irtibata geçeceğim.

Tabiki, görüşelim mutlaka... Uygulama yapmak şart değil tanışıp kaynaşmak önemli...

407im
21-02-2010, 15:48
arkadaşlar Ankaraya döndüm şimdilik sadece şunu belirtmek istiyorum 1 depoya 1.204 km yol yaptım. daha sonra ayrıntılarıyla yazarım.

otmotvmhndsi
21-02-2010, 15:52
arkadaşlar Ankaraya döndüm şimdilik sadece şunu belirtmek istiyorum 1 depoya 1.204 km yol yaptım. daha sonra ayrıntılarıyla yazarım.

407 lerde Depo 60 lt ise 5lt/1000km ortalama olmuş oluyor... Güzel Değer...

TanerHoca
21-02-2010, 16:42

sevgili aya027 daha başka yazacak birşey kalmamışki ;D

407 lerde Depo 60 lt ise 5lt/1000km ortalama olmuş oluyor... Güzel Değer...

depo 66 litre

407im
21-02-2010, 20:19
Arkadaşlar durum şöyle 180 küsür Tl'lik mazot doldurdum buda 61 küsür mazot yaptı yanlış hatırlamıyorsam herneyse ankaradan ben ve bir arkadaşım daha kara kızımla koyulduk yola İstikametimiz Ankara-Konya-Mut-Silifke-Mersin. Cruise Controlü 100 km'ye sabitledim ve her fırsat bulduğumda CC'yi kullandım Mersine vardık işlerimizi hallettik 3 gün sonra koyulduk yola bu sefer değişiklik yapalım dedik istikametimizi Mersin-Tarsus-Pozantı-Ulukışla-Aksaray-Şereflikoçhisar-Ankara güzergahını belirledik. Otobanda iken bir ara 210 km hıza çıktım yaklaşıl 2-3 dakikalığına sonra yine 100 km'ye sabitledim ankaraya kadar hep CC ile geldik. Ankaraya arkadaşın evşinin önüne vardığımızda içindeki mazotla gidebileceğim km'yi 13 km gösteriyordu yani ben 13'ü hesaba katmadan 1.204 km yol yapmış olduğumu km göstergesinden gördüm ve arkadaşıma hava atarak bak oğlum dedim işte olay budur.
Gelelim aracın uzun yol konforuna tek bir şey diyeceğim mükemmel.
Gelelim güvenlik olayına 3 defa ESP'yi devreye sokturdum bunlardan ilkinde kendim bilerek yaptım diğer ikisinde ise hele hele biri varki çok ama çok sert bir müdahalede bulundu size şöyle anlatayım sanki arabanın arkasına ip bağlamışlarda çekiyorlarmış gibi oldu muazzam bişeydi. uzun lafın kısası ben bu araç hakkında şu görüşe vardım şehir içine uygun bir araç değil ama tam bir uzun yol aracı. Eğer param olsa gider 0 km alırım.

TanerHoca
21-02-2010, 20:34
paylaşım için teşekkürler...özellikle uzun yolda salına salına gittiğinizde gerçek bir keyif aracı 407.

otmotvmhndsi
21-02-2010, 20:36
Arkadaşlar durum şöyle 180 küsür Tl'lik mazot doldurdum buda 61 küsür mazot yaptı yanlış hatırlamıyorsam herneyse ankaradan ben ve bir arkadaşım daha kara kızımla koyulduk yola İstikametimiz Ankara-Konya-Mut-Silifke-Mersin. Cruise Controlü 100 km'ye sabitledim ve her fırsat bulduğumda CC'yi kullandım Mersine vardık işlerimizi hallettik 3 gün sonra koyulduk yola bu sefer değişiklik yapalım dedik istikametimizi Mersin-Tarsus-Pozantı-Ulukışla-Aksaray-Şereflikoçhisar-Ankara güzergahını belirledik. Otobanda iken bir ara 210 km hıza çıktım yaklaşıl 2-3 dakikalığına sonra yine 100 km'ye sabitledim ankaraya kadar hep CC ile geldik. Ankaraya arkadaşın evşinin önüne vardığımızda içindeki mazotla gidebileceğim km'yi 13 km gösteriyordu yani ben 13'ü hesaba katmadan 1.204 km yol yapmış olduğumu km göstergesinden gördüm ve arkadaşıma hava atarak bak oğlum dedim işte olay budur.
Gelelim aracın uzun yol konforuna tek bir şey diyeceğim mükemmel.
Gelelim güvenlik olayına 3 defa ESP'yi devreye sokturdum bunlardan ilkinde kendim bilerek yaptım diğer ikisinde ise hele hele biri varki çok ama çok sert bir müdahalede bulundu size şöyle anlatayım sanki arabanın arkasına ip bağlamışlarda çekiyorlarmış gibi oldu muazzam bişeydi. uzun lafın kısası ben bu araç hakkında şu görüşe vardım şehir içine uygun bir araç değil ama tam bir uzun yol aracı. Eğer param olsa gider 0 km alırım.

Aracınızı beğenmenize ve sevmenize çok çok sevindim... Uzun yol aracıdır D sınıfı araçlar tabiki... Şehir içinde de aslında sürekli dar yerlere parketme sıkıntısı yoksa gayet güzel bir tercih...

Aracınızı güle güle güzel günlerde kullanmanız dileğiyle...

407im
21-02-2010, 21:51
cevaplar için teşekkür ederim arkadaşlar.

Ömer Gedik
21-02-2010, 23:35
407 ile elde ettiğiniz değerler oldukça güzel, aracınızda keyif almanıza da ayrıca sevindim. :)

407im
22-02-2010, 19:35
http://img294.yukle.tc/images/6704Mersin_Tarsus_otobani.jpg

Tarsus Adana arası ihtiyaç molası. :)

otmotvmhndsi
22-02-2010, 20:30
Evet bizde Anamur tatili sonrası bu Opette aynı yerde durmuştuk tuvalet molası için... ;D

TanerHoca
22-02-2010, 20:37
Evet bizde Anamur tatili sonrası bu Opette aynı yerde durmuştuk tuvalet molası için... ;D

yalnız berker istasyon sahibi acayip gıcık oluyodur. "bu pejocular sadece ihtiyaç molası için duruyolar.bu arabalar hiç mi yakmıyo kardeşim." diye ;D

otmotvmhndsi
22-02-2010, 20:57

yalnız berker istasyon sahibi acayip gıcık oluyodur. "bu pejocular sadece ihtiyaç molası için duruyolar.bu arabalar hiç mi yakmıyo kardeşim." diye ;D

Hahahah evt bencede ... Bizde yolda hiç almadık Konya ya kadar ...

okann
22-02-2010, 20:59
Nasıl yakıyor siz bana sorun :D

100 km / 8.4 lt. >:(

407im
22-02-2010, 21:15
;D

otmotvmhndsi
22-02-2010, 21:16

Nasıl kullanıyorsun birde onu anlat ...

MaLi
22-02-2010, 21:23
o petrolcu benden de sıkılmışdıtr.

direk bide marketin önüne çekiyom.
aileyi beklerken arabyı bile istop etmiyom.

okann
22-02-2010, 21:28

Nasıl kullanıyorsun birde onu anlat ...

18' jantlar. yay vs.

otomatik ve benzinli.

Sakin kullansamda ne fayda ???

407im
22-02-2010, 21:43
GEÇMİŞ OLSUN :)

TanerHoca
08-03-2010, 17:35
sevgili aya027; nerelerdesin.bir süredir sesin soluğun çıkmıyor. ??? baktım son mesaj tarihin 25 şubat.
umarım herhangi bir olumsuzluk yoktur.arasıra sesini duyur.zaten şunun şurasında kaç 407 kullanıcısıyız ki...
hani bir türküde geçer: "geç buldum, erken kaybettim." bizim iş ona dönmesin :D

407im
09-03-2010, 14:26
Yok Hocam Allaha çok şükür bir sıkıntımız yok buralardayım ara sıra girip çıkıyorum siteye işler çok yoğun o yüzden sessiz kaldım. :)

TanerHoca
09-03-2010, 15:13
Yok Hocam Allaha çok şükür bir sıkıntımız yok buralardayım ara sıra girip çıkıyorum siteye işler çok yoğun o yüzden sessiz kaldım. :)

bunu duyduğuma sevindim. aman, herhangi bir yaramazlık olmasın da...
bu arada el birliği ile 407 bölümünü canlı tutalım. ;)

BahadırALTUN
09-03-2010, 18:00
bu arada el birliği ile 407 bölümünü canlı tutalım. ;)

+407

Yasin CCK
09-03-2010, 22:20
Hocam altımızda 308, aklımızda 407 ;)

Yanlız değilsiniz...

TanerHoca
09-03-2010, 22:24
[b]Hocam altımızda 308, aklımızda 407 ;)

slogan harika... üstüne birşey yazmaya gerek kalmamış. :)

407im
20-03-2010, 23:17
Arkadaşlar bugün kara kızımın 80.000 bakımını yaptırdım ayriyetende baskı balata ve volant dişlisinide değiştittirdim debriyaj tüy kadar hafifledi ve aracın ilk kalkışındaki o kasılmada tamamen ortadan kalktı fakaaattt motoru stop ederken meydana gelen sarsılma ve alttan herkes tarafındanda volant dişlisindendir denilen o ses halen kesilmedi sizce neden olabilir ?

otmotvmhndsi
20-03-2010, 23:53
Kısmet olursa Nisan Başında Çizik Giderme + Boya Koruma işlemini yapalım Alptekin Abi...

407im
21-03-2010, 00:13
seni o gün 4-5 defa aradım berker sürekli telefonun kapalıydı seni aricam merak etme bu aralar aşırı yoğunum kendine iyi bak.

TanerHoca
21-03-2010, 21:33
Arkadaşlar bugün kara kızımın 80.000 bakımını yaptırdım ayriyetende baskı balata ve volant dişlisinide değiştittirdim debriyaj tüy kadar hafifledi ve aracın ilk kalkışındaki o kasılmada tamamen ortadan kalktı fakaaattt motoru stop ederken meydana gelen sarsılma ve alttan herkes tarafındanda volant dişlisindendir denilen o ses halen kesilmedi sizce neden olabilir ?

sakıncası yoksa işlemi nerede ve kaça yaptırdığınızı da belirtebilir misiniz?

407im
21-03-2010, 22:04
Vatan pejo da yaptırdım. Herşey dahil 1.600 tl tuttu. Yetkili servi ise tüm bu işlemler için 2.100-2.200 istemişti. Arkadaşlar daha soruma cevap alamadım ama hani cevaplar.....

otmotvmhndsi
21-03-2010, 23:25

Motor Kulaklarından gelebilir mi o ses ???

407im
22-03-2010, 20:37
yok değil onlar sağlam berker.

407im
18-04-2010, 10:46
Arkadaşlar bi sorum olcak sizlere ortlama 90-100 km hızla giderken süratlendiğimde örneğin 120'ye çıktım ve yaklaşık 5-10 dk bu hızla giderken yakıt göstergem hemen yerinden oynuyor yani azalmaya başlıyor. Yani anlatmak istediğim öyleaşırı bir hız olmamasına rağmen ibre hemen yerinden oynuyor. Benim bundan önceki arabamda (corlla dizel) depoyu fulledikten sonra 90-100 sabit hızda yaklaşık bi 190 km kadar yol yapardım ve yerinden hiç oynamazdı hızım eğer 110-150 arasında ise yaklaşık bi 140 km yol yaptıktan sonra oynamaya başlardı. Şimdi soruma gelelim bu ibrenin hemen azalması 407'lere has bir durummu ? (Bu arada benim araç en son ürgüpe gidip geldim km'de 163 krş yaktı hızım ise 90-100 arası sürekli olarak)

MaLi
18-04-2010, 10:56
sonrasında ibre geri geliyormu?
yoksa aynı yerindemi kalıyor.

benim eskia raçda
gaza yüklenince ibre iniyordu sonra hızı sabitleyince eski yerine geliyordu.
herhlade anlık benzin pompası fazla çekiyor depodan.

otmotvmhndsi
18-04-2010, 11:21
Arkadaşlar bi sorum olcak sizlere ortlama 90-100 km hızla giderken süratlendiğimde örneğin 120'ye çıktım ve yaklaşık 5-10 dk bu hızla giderken yakıt göstergem hemen yerinden oynuyor yani azalmaya başlıyor. Yani anlatmak istediğim öyleaşırı bir hız olmamasına rağmen ibre hemen yerinden oynuyor. Benim bundan önceki arabamda (corlla dizel) depoyu fulledikten sonra 90-100 sabit hızda yaklaşık bi 190 km kadar yol yapardım ve yerinden hiç oynamazdı hızım eğer 110-150 arasında ise yaklaşık bi 140 km yol yaptıktan sonra oynamaya başlardı. Şimdi soruma gelelim bu ibrenin hemen azalması 407'lere has bir durummu ? (Bu arada benim araç en son ürgüpe gidip geldim km'de 163 krş yaktı hızım ise 90-100 arası sürekli olarak)

Depo Göstergesi'nin yerinden oynamasını sağlayan bir takım gerçekler ve bu gerçekleri sürücüye yansıtan bir takım yazılım ve donanım özellikleri vardır. Yazılım ve Donanım birbirinden ayrılmaz Algoritmik bir bağ içerisindedir. Ve bu Algoritmayı mühendisler geliştirir. Toyota ve Peugeot çalışanları farklı mühendisler olduklarına göre yazacakları yazılım ve kullanacakları donanımlar ve geliştirdikleri algoritmalar ve sonucunda oluşan netice farklı olacaktır.

Bazı araçlarda depo göstergesini değişimi çeşitli yollar ile oluşabilir; Anlık Yakıt'ın belli bir km'ye oranlanması sonucu birtakım matematiksel hesaplar sonucu sürücüye gösterim olabilir. Ya da harcanan yakıtın - kalan yakıta oranlanması ve gidilen mesafe hesaplamaları ile farklı şekilde gösterimler olabilir...

Kısaca, gösterge ibresinin düşmesi aracın o ibreye düşmesini söyleyen etmenlere - yazılımsal ve donanımsal farklılıklara - göre değişebilir... Sorun olacağını sanmıyorum ancak aynı model - ve aynı yazılıma sahip iki aracın aynı şekilde davranması beklenir... Sizin aracınız ile aynı model ve aynı yazılımı kullanan bir 407 sahibi sorunuzun cevabını esas kılacaktır...

Yasin CCK
18-04-2010, 13:29

Depo Göstergesi'nin yerinden oynamasını sağlayan bir takım gerçekler ve bu gerçekleri sürücüye yansıtan bir takım yazılım ve donanım özellikleri vardır. Yazılım ve Donanım birbirinden ayrılmaz Algoritmik bir bağ içerisindedir. Ve bu Algoritmayı mühendisler geliştirir. Toyota ve Peugeot çalışanları farklı mühendisler olduklarına göre yazacakları yazılım ve kullanacakları donanımlar ve geliştirdikleri algoritmalar ve sonucunda oluşan netice farklı olacaktır.

Bazı araçlarda depo göstergesini değişimi çeşitli yollar ile oluşabilir; Anlık Yakıt'ın belli bir km'ye oranlanması sonucu birtakım matematiksel hesaplar sonucu sürücüye gösterim olabilir. Ya da harcanan yakıtın - kalan yakıta oranlanması ve gidilen mesafe hesaplamaları ile farklı şekilde gösterimler olabilir...

Kısaca, gösterge ibresinin düşmesi aracın o ibreye düşmesini söyleyen etmenlere - yazılımsal ve donanımsal farklılıklara - göre değişebilir... Sorun olacağını sanmıyorum ancak aynı model - ve aynı yazılıma sahip iki aracın aynı şekilde davranması beklenir... Sizin aracınız ile aynı model ve aynı yazılımı kullanan bir 407 sahibi sorunuzun cevabını esas kılacaktır...

+308

Süper bilimsel bir açıklama olmuş Berker, eline sağlık ;)

407im
18-04-2010, 14:31
Yok ibre yerine gelmiyor ne yazıkki :)

sonrasında ibre geri geliyormu?
yoksa aynı yerindemi kalıyor.

benim eskia raçda
gaza yüklenince ibre iniyordu sonra hızı sabitleyince eski yerine geliyordu.
herhlade anlık benzin pompası fazla çekiyor depodan.

407im
18-04-2010, 14:33
Doğru diyosun berker bi karşılaştıralım bakalım ne olacak

TanerHoca
18-04-2010, 20:43
sevgili aya027; eğer sorunuzdan kastınız uzun yolda yakıt göstergesinin hareketinin(aşağı doğru inmesinin)
gözle farkedilebilir olması ise aynı durum benim araçta da geçerli. ben de 1.5 dizel megandan 407 ye
geçiş yaptım.meganda da sizin corolla için bahsettiğiniz durum geçerli idi.ancak şurası da bir gerçek ki
ibre kımıldasa da kımıldamasa da gaza bastığınız müddetçe yakıt harcıyorsunuz. bu durumda önemli olan
ibrenin hareketinin hızlı olup olmamasınsan ziyade 100 km de litre olarak ne kadar yakıt tükettiğinizdir.
sizin verdiğiniz değere göre yaklaşık 5.3 lt gibi yakıt tüketmişsiniz ki bu bence gayet normal.unutmayalım ki
şehirler arası güzergahların çok azı düz yol.inişli çıkışlı, virajlı bölümlerden oluşan bir güzergahta sürekli olarak
90-100 arası gittiğinizde elde ettiğiniz yakıt tüketim değerinin gayet iyi olduğunu siz de kabul edersiniz.
ha corolla daha az tüketiyor olabilir.bu da normal çünkü iki araç arasında 200 kg lik bir ağırlık farkı var.
araç üreticilerinin yakıt tüketimini azaltabilmek için gramların hesabını yaptıkları bir dönemde 200 kg ağırlık
gerçekten ciddi bir fark.
yaklaşık bir ay kadar önde bende iki günde 1800 km yol yaptım.otoban 130 km sabit hız, kalanı 90-100 km arası
seyehatimde ortalama 5.8 litre yakıt tükettim.kaldı ki motor yağı ve hava filtresi ömürlerinin son demlerindeydi.
yani seyahat sonunda araç 15.000 km yi doldurmuştu.buna rağmen elde ettiğim 5.8 lt ortalama bence gayet iyi bir değer.
seyahat sonrası aracımı 15.000 bakımına sokmuştum.biraz uzun oldu ama umarım cevap verebilmişimdir.selam ile...

407im
18-04-2010, 22:45
Verdiğin cevap çok işime yaradı teşekkür ederim saolasın.

sevgili aya027; eğer sorunuzdan kastınız uzun yolda yakıt göstergesinin hareketinin(aşağı doğru inmesinin)
gözle farkedilebilir olması ise aynı durum benim araçta da geçerli. ben de 1.5 dizel megandan 407 ye
geçiş yaptım.meganda da sizin corolla için bahsettiğiniz durum geçerli idi.ancak şurası da bir gerçek ki
ibre kımıldasa da kımıldamasa da gaza bastığınız müddetçe yakıt harcıyorsunuz. bu durumda önemli olan
ibrenin hareketinin hızlı olup olmamasınsan ziyade 100 km de litre olarak ne kadar yakıt tükettiğinizdir.
sizin verdiğiniz değere göre yaklaşık 5.3 lt gibi yakıt tüketmişsiniz ki bu bence gayet normal.unutmayalım ki
şehirler arası güzergahların çok azı düz yol.inişli çıkışlı, virajlı bölümlerden oluşan bir güzergahta sürekli olarak
90-100 arası gittiğinizde elde ettiğiniz yakıt tüketim değerinin gayet iyi olduğunu siz de kabul edersiniz.
ha corolla daha az tüketiyor olabilir.bu da normal çünkü iki araç arasında 200 kg lik bir ağırlık farkı var.
araç üreticilerinin yakıt tüketimini azaltabilmek için gramların hesabını yaptıkları bir dönemde 200 kg ağırlık
gerçekten ciddi bir fark.
yaklaşık bir ay kadar önde bende iki günde 1800 km yol yaptım.otoban 130 km sabit hız, kalanı 90-100 km arası
seyehatimde ortalama 5.8 litre yakıt tükettim.kaldı ki motor yağı ve hava filtresi ömürlerinin son demlerindeydi.
yani seyahat sonunda araç 15.000 km yi doldurmuştu.buna rağmen elde ettiğim 5.8 lt ortalama bence gayet iyi bir değer.
seyahat sonrası aracımı 15.000 bakımına sokmuştum.biraz uzun oldu ama umarım cevap verebilmişimdir.selam ile...

407im
19-04-2010, 19:17
Arkadaşlar canım çok sıkkın bugün aracı motor testine soktum araba 75 beygir torkta 203 çıkyı deli olacam turbodan şüphelendiler bakalım ne olacak

BahadırALTUN
19-04-2010, 20:02
75 beygir olsa çok ciddi çekiş düşüklüğü hissedersiniz. Bu tip şikayet neticesindemi motor testimi yaptırdınız. Bir de Dinamometre üzerindemi ölçüldü bu veriler ?
Çünkü o zaman başka faktörler devreye giriyor . Motor çıkış gücü 110 beygir de lastiklerin yere uyguladığı 80 beygir gibi şeyler anlatılıyor. İnsan ister istemez bu şanjuman ve debriyaj ve diğer dönen aksamlar bu motordan 30 beygir çalıyorsa o zaman aracın toplam verimi ne acaba diye düşünüyor?

Ben dinanmometredense (eğer yapılduıysa tabi) kendi hislerinize itibar etmenizi öneriririm. Çekişte çok düşüklük varsa ve çok belirğin bir tubo arızası değişse önce Debimetreden başlayarak , torbo giriş çıkışları vs gibi diğer parçalar en son turbo üzerinde yoğunlaşmalı derim.

Birde yazarken şunu farkettim turbo bozuk 75 beygir veriyor. 75-110= 35 35/110= Güç %32 kayıp ama torkta 203-240= 37 37 /240 = Tork %15 kayıp .
Bi acayiplik var. Moralinizi bormayın hemen. Test gerekirse bir daha yapılsın.

407im
19-04-2010, 21:36
Çekişten herhangi bir rahatsızlığım yoktu geçerken bir uğruyalım oldu benimkisi çoktandır yaptırmayı düşünüyordum sadece meraktan işte... Dinomometre derken yani şöyle yaptılar aracı alttan zincirleyip elaman bastı gaza daha sonra bilgisayar çıktı verdi. Müsait olduğumda bi servise götürecem bakalım ne diyecekler.

75 beygir olsa çok ciddi çekiş düşüklüğü hissedersiniz. Bu tip şikayet neticesindemi motor testimi yaptırdınız. Bir de Dinamometre üzerindemi ölçüldü bu veriler ?
Çünkü o zaman başka faktörler devreye giriyor . Motor çıkış gücü 110 beygir de lastiklerin yere uyguladığı 80 beygir gibi şeyler anlatılıyor. İnsan ister istemez bu şanjuman ve debriyaj ve diğer dönen aksamlar bu motordan 30 beygir çalıyorsa o zaman aracın toplam verimi ne acaba diye düşünüyor?

Ben dinanmometredense (eğer yapılduıysa tabi) kendi hislerinize itibar etmenizi öneriririm. Çekişte çok düşüklük varsa ve çok belirğin bir tubo arızası değişse önce Debimetreden başlayarak , torbo giriş çıkışları vs gibi diğer parçalar en son turbo üzerinde yoğunlaşmalı derim.

Birde yazarken şunu farkettim turbo bozuk 75 beygir veriyor. 75-110= 35 35/110= Güç %32 kayıp ama torkta 203-240= 37 37 /240 = Tork %15 kayıp .
Bi acayiplik var. Moralinizi bormayın hemen. Test gerekirse bir daha yapılsın.

BahadırALTUN
19-04-2010, 21:46
Dinamometreye çıkmışsınız ama bence çokta itibar etmeyin . Araç verilerini bile doğru düzgün giremiyorlar. Dolayısıyla test verileride yanıltıcı olabiliyor. Çoğununda kullandığı yazılım güncel olmuyor. Benim 54 beygir Skoda dinomometrede 55 beygir çıkıyordu. Hemde 100.000 devirmişti.

o yüzden tekrarlıyorum canını sıkma. Tedbir için kontrol ettir sadece.

BahadırALTUN
22-04-2010, 16:07
Ne yaptınız , kontrol ettirdinizmi merak ettim.

407im
26-04-2010, 22:05
Yok daha gidemedim fırsatım olmadı bir türlü......

taurine
05-05-2011, 21:37
Merhaba Aya07
Bende 2009 1.6 executive kara kızım var 51000 km oldu. Şu ana kadar senin bahsettiğin konu yani yakıt ibresinin gözle görülebilir bir şekilde düştüğüne tanık olmadım. Hatta 200 km hızla 3-5 dk giderken dahi buna şahit olmadım. O anda cep telefonumdan çektiğim görüntüleri inceledim.
Yakıt göztergesi ile ilgili tek sıkıntılı konu benim gözlemim 700-750 km yol gidiyorsunuz depo yarıma anca geliyor ondan sonra 200-250 km gittiğinizde ibrenin kırmızıya dayandığını görüyorsunuz. Bununda deponun yapısından kaynaklandığı kanısındayım. Bu konuda farklı gözlemi olan varsa sevinirim.
Sözü açılmışken yakıt ile ilgili bir gözlemimde bilgisayarda yakıt ortalaması örneğin 6.2 datasını veriyorsa gerçekte 6.4 gibi bir gerçek veri alıyorum.
Ayrıca 51000 km yakıt ortalamam 6.08

TanerHoca
05-05-2011, 21:40
konu bir yıl sonra yeniden dirildi :D
aya027 bir yıldır ortada yok ve bence büyük ihtimalle aracını da sattı.

emrexxcv
05-05-2011, 21:56
o zaman konuyu şöyle canlandırıyım. :gul5
http://www.youtube.com/watch?v=DqB1D-Umpog