PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : şifreli/kilitli bijon anahtarı

MaLi
24-05-2010, 12:29
Geçen arka lastiğin havasının indiğini fark ettim.
Lastikçiye gittim.
Şifreyi çıkarırken elimden düştü ve 2 tane pimi kırıldı.
Tabi o anda cantı sökemedik. Lastik tamiri üstündeyken yapıldı mecburen.

Servise gittim. Yeni şifre isteyebileceklerini ve bunun en erken 21 gün süreceğini söylediler.
Tabi birde masrafı olacak.
Diğer ihtimalde şifreyi iptal edebileceklerini bunun içinde aracın kalması gerektiğini ve 80-100 gibi bir masrafı olduğunu söylediler.
Bende o an yaptırmadım tabi.

Lastikçi çözüm olarak üstüne bir parça kaynatılıp sökülebileceğini söyledi.
Tabi bu durumda cant da yanıklar meydana gelecek.

Bende kendimce bir çözüm buldum.
Tornacıya gittim ve düşen pimlerin yerine parça kaynattırdım.

Ve mutlu son. Bijonları sökebildim.
Servise gittiğimde 4 adet bijon almıştım.
Onları taktım.
Şifreleri iptal ettim.

Konunun özeti Pejo nun Bijon şifreleri çok hassas.
Dikkat etmek gerekiyor.
Bence iptal etmek en mantıklısı.

reisG
24-05-2010, 13:21
Babamın Rover'ın da da aynı problem olmuştu. şifre bijonları açarken kırlımştı bizde benzeri yöntem ile olayı çözmüştük.

BahadırALTUN
24-05-2010, 14:21
Ben kendi aracımın ve eşimin aracının bujonlarını şifresiz olanlarla değiştirdim. Yaz lastiklerine geçerken her ikiside problem çıkatmıştı.
Ben benim lastik işini yapan yere bağlamıştım sonunu.

Ancak bu olay klasik sorunlar arasında kısa sürede yerini alacak bir olay gibi gözüküyor.

Anladığım kadarı ile yeni araçlarda şifreli bujonlar en ufak bir zorlamada gidiyor. Taner hocamın dediği gibi her an patlak lastikle kilitli kalma ihtimaliniz var. Özellikle uzun yol yapanların değiştirmesinde fayda var.

Abdullah
24-05-2010, 14:25
;D valla bende hiç olmadığı için bu kilitli bijon sorun yok ;D olan arkadaşlara da değiştirmelerini tavsiye ediyorum.

mygold
24-05-2010, 15:04
şifreli bijonların boyle sorun yapacaklarını hic düsünmemıstım. bu konuyu acan mali arkadasıma tesekkur edıyorum. bende sıfrelerı ıptal ettrıyım en iyisi.

1_bozkurt_1
24-05-2010, 15:31
geçmiş olsun mali arkadaşım. aynı olay yı bende bu cuma yaşadım 407 me birçift lastik almak için mıcleın bayisinde gitmiştim şifreli bijonlarımı bir güzel hallettiler ve üstüne üstelik birisinide kırdılar bende o hışımla tanıdığım bir tornacı abimin yanına gittim tornacı bijona başka bir bijon kaynatıp çıkardı vel hasıl baiye kızıp mıchelın almaktanda vaz geçtim yerlimalı diye starmax marka bir lastik taktım ve şu ana kadar 450 km yol yaptım. bence gayet başarılı bir lastik bunuda belirteyim şu anda jantlarımda nor mal bijon takıldı kafam rahat artık.şifreli bijon şart ama ne yapalım peugeot firması bu konuda sınıfta kaldı bence.başarısız şifre olayı ile

Taylan43
24-05-2010, 15:36
Arkadaslar bende de şifreli bijon yok, normal mi? :-\ Geçen sene patladı, hiçbir sorun olmadan cıkardım değiştirdim :-\

MaLi
24-05-2010, 16:16
Taylan Aygen valla olmamaması olmasından daha iyi.
:)

MaLi
24-05-2010, 16:17
Ancak bu olay klasik sorunlar arasında kısa sürede yerini alacak bir olay gibi gözüküyor.

Aynen Bahadır abi.

LAstikçe yaptığımız görüşmeden bu sorun genelde Pejo larda oluyor dedi.
Bizdeki şifreler çok hassasmış.
Başka araçların şifrelerinide gösterdi. Onlar bizimkilerine göre daha uzun ömürlü gibi.

Abdullah
24-05-2010, 16:50
Arkadaslar bende de şifreli bijon yok, normal mi? :-\ Geçen sene patladı, hiçbir sorun olmadan cıkardım değiştirdim :-\

Çelik jant olmayanlarda yok ;D Taylan.

ali-34
24-05-2010, 21:22
Benimkiler durduğu yerde çatlamış servisten değiştirmemi önerdiler açmaya çalışırsan kırılır dediler 16 tl verdim normal bijon taktılar. Servis bile çıkarmamı önerdi.

Gökay
24-05-2010, 22:25
Yapılacaklar listesine eklendi arkadaşlar,sağolun uyardığınız için...Kırılmasa neysede kırılırsa sakat bi yerde al başına iş....En güzeli klasik modele dönmek..

Ömer Gedik
24-05-2010, 23:19
Mali abi şifreleri benim için kaldırmana çok sevindim yaşasın Rinjani gleiyor :D

MaLi
24-05-2010, 23:30
Mali abi şifreleri benim için kaldırmana çok sevindim yaşasın Rinjani gleiyor :D

ya yazmayı unuttum Ömer.
yenilerini spiariş verdim.
hehehehehhehe

Ömer Gedik
25-05-2010, 00:12
Korkma abi sana Santiaguito ları şifreli veririm.

Bu arada ben lastik ve jantları technical nickli arkadaştan almıştım. O da farklı bir yerden jant lastik takımı almıştı. Benim araçta orada yeni lastik ve jantlarına kavuştu. Başında değildim. Şifre naylonunda sıkma ve çözmede makina kullanmayın dnemesine rağmen kullanılmış benimde şifrem bozuldu gibi.

ibosener
12-01-2011, 09:45
Bu uyarıyı yapan arkadaşlara teşekkürler. Bizde iptal etsek iyi olacak demekki. Çünkü özellikle bahar ve yaz aylarında Keşan yayla' daki yazlığımıza gidip geliyoruz (gidiş-dönüş yaklaşık 500 km) ve gündüzden tasarruf etmek için geceden yola çıkıyoruz. Böyle bir olayı düşününce bile içim ürperdi. Gece saat 12, 1 olmuş ve ben Keşan-Enez yolunda kırık şifre, patlak lastikle kalakalmışım... Bırrrrrrr düşünmesi bile kötü

wolo
25-07-2012, 19:54
dün arka balataları değiştirdikten sonra binip geldim ama şimdi aklıma geldi yerindemi diye ama yok servisi aradım yerine koyduklarını serviste olmadığını söylediler yani sonuç itibariyle bu anahtarım kayıp şimdi ben bijonları nasıl sökücem yada o aparatı nasıl bulurum?

converse10
25-07-2012, 21:16
malesef şifresi oladan bijonlarını sökemezsin sökmek için bijonlarını heba ettirme benimde başıma geldi

converse10
25-07-2012, 21:17
servisten yenisini alman daha iyi

Gökay
26-07-2012, 07:53
Şifreli bijıondan bir an önce kurtul,yarın birgun dağ başında lastiğin patlar elindeki şifre iş görmez hale gelir seni sadece çekici kurtarır.

Ben kış lastiğimi söktürmek için lastikçiye gittim birde baktık ki şifre bozulmuş e nasıl sökücez?

Servise gittim durum boyle boyle dedim,yenisi falan sipariş verilmiyor,doğru tornacıya gidiyor araba şifreli bijonlar kaynakla ustune normal bijon tutturulup sökülüyor.

İçime oturan miktarda para ödemiştim servise bide !

Şifreleri çalışan arkadaşlar bir an önce normal takım bijona dönsünler.

reisG
26-07-2012, 07:55
Hemen şifreli bijonlardan kurtul...

Yasin CCK
26-07-2012, 09:28
Genel kanıya katılıyorum, şifreli bijon tam anlamıyla oturmamış bir teknoloji, çok arkadaşımın başına bela oldu...

drwhiskey
26-07-2012, 09:57
bundan önceki aracımda şifreli bijonlar olmasına rağmen, şu anki aracımda şifreli bijon yok. merak ettim de şifreli bijonun anahtarı nasıl bozuluabiliyor? :S metal bir malzeme sonuçta. akmaz, kokmaz. yanlış kullanım dışında bozulması kafama yatmıyor.

erener
26-07-2012, 10:01
2 Hafta önce janları sökmek için lastikçiye gittiğimde arka tekerlerin kitli bijonları çıkmadı. Teki zor bele açıldı ancak diğerini sökmek için jantı parçaldılar resmen. En kısa sürede bunlardan kurtulmakta fayda var.

TanerHoca
26-07-2012, 10:32
konu var olan konu ile birleştirildi.

3 sene boyunca şifreli/kilitli bijon kullandım.bu süreçte patlak tamiri, 16 dan 18 janta geçiş, yazlık(18")-kışlık(16") geçişleri olmak üzere defalarca jantlarım söküldü takıldı.şifreli bijonlarımla ilgili hiçbir sorun yaşamadım.buna rağmen 45.000 bakımını yaptırırken serviste bijonları değiştirelim mi diye sorduklarında ne olur ne olmaz diye şifreli bijonlarımı normal bijonlarla değiştirttim.

Gökay
26-07-2012, 10:47
Bence makineyle tarrr tar tarrr tar sıkıyolar bijonu ve şifrenin içine ediyorlar kısaca,bozulma derken içindeki ayaklar kırılıyor.
3 ayak vardı sanırım 1 tane kalmıştı bende :) El ile sıktırın bijonları sorun kalmaz :D

wolo
26-07-2012, 19:27
teşekkürler anladığım kadarıyla üzerine bijon kaynattırmadan sorun çözülmeyecek buda hem masraflı hemde janta zarar verme ihtimali yüksek bakalım ne yapıcaz şuan 100-120 tl gibi masraf görünüyor haybeye iş ve para israfı artık kimse jant çalmıyorki ne gerek var şifreliye?
ben bijonları kurtarma derdinde değilim sadece sökebilsinler başka 308 inki uyarmı yada serviste yedekleri yokmu bana gevşetip verseler yeter

wolo
28-07-2012, 20:04
kaynakla çıkarttırdım 60 tl aldılar 20 tl yede normal bijon aldım işlem tamam ancak jant zarar görmesin diye çok uğraşıldı ve başarıldı. size tavsiyem hemen değiştirin şifrelerinizi

Furkann
16-12-2012, 22:58
Bugün kar lastigi taktirmaya gittim ve son lastiğe geldiğimizde açarken şifreli bijon anahtarı pimi sıyırdı suan acmıyor .. Bunu acmak icin ne yapmam gerekir ?
ustune kaynak yaptırıp acabilecegimi söylüyorlar ama araştırdım biraz kaynak yaparken aracın elektronik aksamina zarar veriyormuş ..

Ne yapmam gerekir lütfen biri yardımcı olsun .

Gökay
16-12-2012, 23:18
Aynısı başıma geldi bijona kaynak yapılarak gayet guzel söküldü,bozulan çizilen eriyen birşey yok yani...Ilk fırsatta kurtulun şifreli bijonlardan..

Furkann
16-12-2012, 23:20
Aynısı başıma geldi bijona kaynak yapılarak gayet guzel söküldü,bozulan çizilen eriyen birşey yok yani...Ilk fırsatta kurtulun şifreli bijonlardan..

Yarın ilk is kurtulucam bunlardan .. Bıkac kişiden araca zarar verir diye duydugum icin konu açmak istedim .. Sizin de bilgilerinizden faydalanmak icin ..

Can ÖNEL
16-12-2012, 23:26
Şifre özelliğine sahip bijon anahtarına tırnak kaynatmak aracın elektroniğine zarar vermez diye tahmin ediyorum. Büyük şehirlerde jant çalınma derdi olduğundan bence şifreli bijon şart.

Furkann
16-12-2012, 23:35
Sifreli bijonlar da cok hassas oluyor o yuzden sıkıntı .. Kaynak makinesi elektron mu ne yayıyormuş o yuzden zarar verir dediler ama cok kararsızım ..

Can ÖNEL
16-12-2012, 23:43
Sifreli bijonlar da cok hassas oluyor o yuzden sıkıntı .. Kaynak makinesi elektron mu ne yayıyormuş o yuzden zarar verir dediler ama cok kararsızım ..

Başka bir forumda okudum kaynak sırasında bir risk varmış, akü kutup başını söküyorlarmış falan. Tornacıda açtıranlar olmuş, kalıbını alıp şifre döktürenler bile olmuş. Siz araca zarar vermemek adına bir işlem yapmadan önce servisten bir bilgi alın bence.

Furkann
16-12-2012, 23:47
Başka bir forumda okudum kaynak sırasında bir risk varmış, akü kutup başını söküyorlarmış falan. Tornacıda açtıranlar olmuş, kalıbını alıp şifre döktürenler bile olmuş. Siz araca zarar vermemek adına bir işlem yapmadan önce servisten bir bilgi alın bence.

Evet bende araştırdım simdi iyice .. En iyisi yarın servisi arayıp sormak .. İlginiz icin cok teşekkür ederim :)

Safak065
16-12-2012, 23:50
Kaynağa felan hiç gerek yok bende geçen hafta lastikleri değişirken aynı sorunu yaşadım. Benim şifre uçlarından 2'si kırıldı. Kırılan iki yere diğer uçlarla aynı boyutta 2 tane çivi çakıldı şuanda orjinal halinden daha kolay açılıyor. Ama şifreyi iptal etmek daha mantıklı. Servise gidip yeni bir şifreli bijon alabilirsiniz.

serkan719
16-12-2012, 23:56
Sökme işlemini ben yapıyorum.
Ankaradaysanız Gelin Yardımcı Olayım.
Aracın Kutup Başı Sökülüyor. Kaynak yaparken.
Bizde de bir cihaz var onu takıyoruz aküye fazla akımı çeken birşey. Meraklanmayın aracınıza bişi olmaz.

Furkann
17-12-2012, 00:03
Kaynağa felan hiç gerek yok bende geçen hafta lastikleri değişirken aynı sorunu yaşadım. Benim şifre uçlarından 2'si kırıldı. Kırılan iki yere diğer uçlarla aynı boyutta 2 tane çivi çakıldı şuanda orjinal halinden daha kolay açılıyor. Ama şifreyi iptal etmek daha mantıklı. Servise gidip yeni bir şifreli bijon alabilirsiniz.
Onu da denedik de olmadı maalesef kırıldı hemen

Bizde de bir cihaz var onu takıyoruz aküye fazla akımı çeken birşey. Meraklanmayın aracınıza bişi olmaz.
Özel mesaj attım ..

Numaranızı alabilirmiyim özelden

Demek iyi yerleştirememişsiniz. 4 lastik değişti kırılma değil, eğilme bile olmadı.
Valla lastikci yaptı oyle biseyler ama bilemiyorum tabi ..

Safak065
17-12-2012, 00:10
Onu da denedik de olmadı maalesef kırıldı hemen

Demek iyi yerleştirememişsiniz. 4 lastik değişti kırılma değil, eğilme bile olmadı.

Yasin CCK
17-12-2012, 09:06
Daha önce bir çok kez konuşuldu forumda. Genel kanı şifreli bijonun pekte elzem bir şey olmadığı. Farz edelim ki dağ başında lastiğiniz patladı, şifreli bijon sıyırdı, ne yapacaksınız?

Kaynak yöntemiyle sökülen onlarca araç biliyorum, 2012 BMW dahil, hiçbirine bir şey olmadı, bütün bildiğim araçlar daha sonra normal bijona döndü.

bacadir68
17-12-2012, 10:01
şifreli bijon adamın başına gerçekten dert. en güzeli normal bijona dönmek. piyasada o kadar kaliteli malzeme varken kimse dönüpte fabrika çıkışı jantlara bakmaz diye düşünüyorum.

huseyinturk
17-12-2012, 10:43
Bijonmu gitti yoksa anahtarmı?

Çoğu lastikçi langırt diye takıyor hava tabancasını basıyor direk, + anahtar ile elle açıldığında hiç sorun olacağını sanmıyorum bu şifreli bijonların

TanerHoca
17-12-2012, 12:28
konu zaten var olan konuyla birlieştirildi.
lütfen arama yapmadan konu açmayalım...

dirtyharry
17-12-2012, 12:42
bende de bıjon sıyırmıstı cozum olarak yapacagın tek şey kaynak hem maliyeti az hemde hiçbir sorun yaşamıyosun hatta ben yapmısken hepsini düz bijona çevirdim kafam rahat.serviste kaynaksız yaptırırsan gereksız yere malıyet olur.

Furkann
17-12-2012, 19:19
Kaynakla yaptık normal bijonu çevirdik bugün .. Kaynak izi olmasın diye De bijonun oldugu yere gres yağı sürdü usta iz kalmadı :)

Can ÖNEL
17-12-2012, 19:27
Kaynakla yaptık normal bijonu çevirdik bugün .. Kaynak izi olmasın diye De bijonun oldugu yere gres yağı sürdü usta iz kalmadı :)

Geçmiş olsun hocam.

Furkann
17-12-2012, 20:38
Geçmiş olsun hocam.
Teşekkür ederim :)

sessizgece
20-12-2012, 14:57
geçmiş olsun.
ah bu lastikciler. kışlıkları takarken bende de aynı sorun olmuştu. Önce bijon yuvasını bozdular. Sonra onu yaptırmaya gittiğimde kilitli bijon. kilitli bijonun şifresi kırıkmış. kimin yaptığı belli değil. Bende normal bijona döneceğim ama bir fırsat bulup da yaptıramadım. şifreli bijonlar anahtar dahil 178 tl fiyat vermişlerdi. Bende normal bijonlara geçmeye karar verdim.

Furkann
20-12-2012, 16:16
normal bıjon takmak ıcın servis 20 tl bıjon ucretı 100 tl iscilik istiyor.. dısardakı tornacılarla aynı yontemı kullanıyorlar zannedersem..

wolo
21-12-2012, 17:58
bende kaynakla çıkarttırmıştım sizden kaç para aldılar?

Furkann
07-01-2013, 00:13
Kaynakciya ben vermedim ama 30 tl verdi lastikci yanlış hatirlamiyorsam :)

kemalakkan
10-11-2013, 21:41
Selamlar Arkadaşlar başlıktada belirttiğim gibi aracımın bijon şifresi kayıp yenisi nekadar yada tavsiyesi olanlar varmı yardımcı olursanız memnun olurum

TanerHoca
10-11-2013, 21:55
konu var olan konuyla birleştirildi.
lütfen konu açmadan önce forum içi arama motorunu kullanalım...

Furkann
10-11-2013, 21:55
Selamlar Arkadaşlar başlıktada belirttiğim gibi aracımın bijon şifresi kayıp yenisi nekadar yada tavsiyesi olanlar varmı yardımcı olursanız memnun olurum
Gecmis olsun , servisten sase numarasıyla getirilebiliyor diye biliyorum ama maliyeti nedir bilemem .

Furkann
10-11-2013, 21:57
Arkadaslar konuyu görmüşken Peugeot U sevgiyle andım dun aksam .. Lastik patladı ve değiştirmek icin bijon anahtarını cevirirken kırıldı .. Bu kadar dandik bir malzeme kullanmaları şaşırttı beni açıkcası ..

Ömer Gedik
11-11-2013, 13:03
Furkan hiç lastik değiştirdin mi yani lastikçide demek istiyorum. Veya herhangi bir sebeple sökme takma yapıldı mı? Bakımda vs.

Furkann
11-11-2013, 19:39
Furkan hiç lastik değiştirdin mi yani lastikçide demek istiyorum. Veya herhangi bir sebeple sökme takma yapıldı mı? Bakımda vs.

Evet yaklasik 1000 km önce disk balata değiştirdim , neden sordunuz ?

Ömer Gedik
11-11-2013, 20:56
Şifreli Bijonlarla ilgili önemli birkaç bilgi vereyim...

Bu bijon ve sökme aparatı Havalı tabanca ile sökülüp takılmaz. Zaten sökme aparatının naylonunda bunun uyarısı vardır.

Türkiye'de yerleşik olarak bijonlar aşırı sıkılır. Halbuki fabrika bijonları bu derece sıkmaz. Tabi ki bijonlar sıkılırken servisler şifreli bijonları olması gerekenden çok fazla sıkarak sökme işleminde sıyırmalara sebep oluyor.

Fabrika sonrası ilk kez sökülen şifreli bijonlarda sorun yaşanmaz ama sonraki her işlem de sıkıntı yaşanıyor veya yaşanmasına sebep oluyorlar.

Bence 4 adet normal bijon ile bu dertten kurtulmalı. Ben şahsen böyle yaptım.

Furkann
11-11-2013, 23:33
Bende normal bijon taktım rahatım simdi :) lastik değiştirirken bijon anahtarı kırılma konusu daha önce basına gelen oldu mu merak ediyorum :)

emax34
18-02-2014, 11:18
Arkadaslar Merhaba,

Uzun suredir giremiyorum foruma arada uzaktan takip etmeye calisiyorum ama is yogunlugundan firsat bulamiyorum bir turlu. Kilitli Bijon olayi en sonunda benim basimi yakti , malesef kilidi kaybettim :( nasil oldu nerede gitti hic bilmiyorum, gittigim tum lastikcileri aradim taradim yok, gecen aksam lastik patlayinca ihtiyac oldu , gecenin bir koru lastikci bulduk derken bijon kilidini bulamyinca aldik basimiza isi :( hic tasvip ve tercih etmesem de mecburen lastige fitil attirmak zorunda kaldim sokemedigimiz icin. Umraniye bolgesinde su an iyi bir tornaci veya tamirci ariyorum, kilitleri sokturup normale cevirmek icin, 140 tl kilide vermek istemiyorum ama en kotu oyle olcak, su an normal bijona gecmemis olmanin pismanligini yasiyorum acikcasi.

TanerHoca
18-02-2014, 17:33
geçmiş olsun murat.bu yüzden lastik patlaması gibi küçük ve her an karşılaşılabilecek bir sorun tamamen baş belası haline gelebiliyor.hele de şehirler arası yolda olduğunu düşünsene.

geçen mahmut'un c5 te de jant denemeye kalktığımızda aynı sıkıntıyı yaşadık.Allah'tan sanayideydik hemen bir tornacıda işi hallettik.bir an önce kurtulmak lazım.

asdfg112
18-02-2014, 21:41
Arkadaşlar şifreli bijon nedir tam anlamadım:) benim jantları lastik değiştirirken felan kolayca çıkarıp taktılar. Acaba şifreli değil mi?
2012 308

mobil gönderi...asus memopad

Can ÖNEL
18-02-2014, 22:57
Arkadaşlar şifreli bijon nedir tam anlamadım:) benim jantları lastik değiştirirken felan kolayca çıkarıp taktılar. Acaba şifreli değil mi?
2012 308

mobil gönderi...asus memopad

Hocam sizinkiler şifreli değildir. Yeni modellerde yokmuş bizde de yok. Hatta şaşırdım telefonla sordum alış sırasında kayıp mı oldu diye sonra kapakçıkları açıp bakınca 4 normal bijonla karşılaştım... Aksesuar olarak satıyorlar.

Önceki 207'de orjinalinde vardı. Her tekerde bir bijon farklı şekilde oluyor ve bu bijon sadece bijon anahtarının ucuna takılan aparat vasıtasıyla gevşetilebiliyor.

Ömer Gedik
18-02-2014, 23:52
Eskiden mevcuttu artık Peugeot takmıyor şifre... Çok gereksiz ve ilgi isteyen bir sistem. Türkiyede çatır çatır sökülen takılan bijonlar neticesinde nerdeyse gördüğüm hepsi bozuk...

emax34
19-02-2014, 13:50
bijon anahtarim gitti malesef :(

emax34
19-02-2014, 13:53
Aynen hocam kesinlikle katiliyorum, gece nin bir yarisi dort dondum anadolu yakasinda tam lastikciyi bulduk bijon anahtari kayip, yanimda lastik tamir sprayi vardi diye lastikci bulana kadar idare ettim Allahtan hic eksik etmem arabadan o gibi seyleri ama yine de bijon anahtari olayi guzelim lastiklerimde bir adet fitil e neden oldu... simdi ev araba ne var ne yok bakim bulmaya calisacagim, umarim bulurum yoksa tornaci arayisi ve bu esnada jantlara zarar gelir gelmez korkusu saracak. kotu bir durum

emax34
25-02-2014, 14:15
Halen bijon kilidinin nerde olduğunu arastiriyprum zira hanimin söylediğine göre benim anlattigim sekilde metal bir parça oglanin elindeymis geçenlerde :)))) eğer öyleyse evin ilginç bir noktasindan cikacak, beyfendi bayilir arabanin içindekileri talan etmeye gecen de güzelim Led elfenerini arabanin torpidosundan almisti evde kirli sepetinden cikti kirli görünüyormuş annesi yikasin diye koymuş :))) bakalim bijon kilidi nerden cikacak :))

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Yasin CCK
25-02-2014, 14:21
:)

Tatlı bela...

emax34
25-02-2014, 14:28
Hemde nasil kardeşim fena coook fena :)))

ANKA
25-02-2014, 18:26
Benim aklıma da fren bakımında geldi orijinal bijonlarla değiştirttim. Ömer'in dediği gibi makine ile söküldüğü için 4-5 işlem sonrası bozuluyor. Şimdi dört kilidi bagaja stepnenin içine koydum aracı satarken söylerim sevmediğin birine hediye et diye:)

emax34
26-02-2014, 07:56
Anka, en güzelini yapmissin bendeki problem yaratmamisti dikkat ediyorum diye ama kaybolmasi problemın en büyüğü oldu

ANKA
26-02-2014, 08:13
Bir de bunun amacı jant çalınmasın diye sanıyorum kim ne yapsın benim jantları hani 1000 avroluk birşey olsa tamam diyeceğim ama bizim standart jantlar için gerek yok. Eskiye göre Çinli arkadaşlar işin içine girince epey ucuzladı fiyatlar. Şimdi kafam rahat ne zaman lastik sökülse diken üstünde duruyordum. Gerçi hala makine ile sökmeye çok birşey demiyorum ama takarken kesinlikle istemiyorum. Bu sefer de vida yuvalarının diş atlama riski var o da epey uğraştırıyor.

TanerHoca
26-02-2014, 08:53
anka,makine ile takılan bijon 10 yıl önce benim başıma bela olmuştu.
adamlar bijonu elle sıkmadan direk makineyle taktıkları için diş yuvasını bozmuşlar. lastik patladığında bijonu yerinden sökemedik.
10 yıl önce kaynaktı, sökmeydi, tornaydı, bijondu, yeni diş yuvası açmaktı derken 100 tl para vermiştim... :(

Ömer Gedik
26-02-2014, 08:57
Makine ile sökülüp takılır ama önce birkaç diş tutturmak lazım

C6903 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yasin CCK
26-02-2014, 09:01
...
10 yıl önce kaynaktı, sökmeydi, tornaydı, bijondu, yeni diş yuvası açmaktı derken 100 tl para vermiştim... :(

10 yıl önce 100 TL mi :kac

Paranın para olduğu zamanlar hocam, bir araba taksidi vermişsiniz :)

TanerHoca
26-02-2014, 09:03
Aynen oyle yasin.isi yetkili servis eliyle yaptirinca optuler...

tapatalk...

sessizgece
26-02-2014, 09:37
makine ile sıkma işi benimde başımı yaktı. Geçen sene kış lastiklerini değiştiren arkadaş hem diş attırmış hem de şifreyi kırmış. Yazlıklara geçince çok uğraştık. En sonun da sol arka poryayı değiştirdik de ancak öyle kurtuldum. Aklıma geldikçe lastikçi arkadaşı saygı ile anıyorum.

emax34
26-02-2014, 09:47
Ben bijon kilidini bulamazsam benzer durumla başbaşa kalcam, bijon kilidi serviste 140 tl cik, torna olayina girince No olur hiç bilmiyorum görünen o ki ben her halikarda 150 yi gözden cikarcam

sessizgece
26-02-2014, 10:30
benim bildiğim, bijon kilidi bijonlarla birlikte takım olarak satılıyor. Ayrı kilit satılmıyor çünkü her kilit her bijona olmuyor. En azından servisin bana söylediği

emax34
26-02-2014, 11:24
Orasi dogru ama , her bijon kilidi bijon takimiyla birlikte sase noya gore cikiyor, bu nedenle kaybolma vs durumunda servisten siparis edilebiliyor , oyle olunca da o kilidi tekrar uretip gonderiyorlar ve 140 tlcik aliyorlar :)

ANKA
26-02-2014, 12:47
Geçen sene bir arkadaşımız kaldırıma çıkmıştı jant eğildiği için lastikçiye gittik. Öyle derme çatma bir yer değil tabi. Adamla epey konuştuk kilitli bijonlarda 6-7 şifre denendi mi biri tutuyor demişti ama ne kadar doğru bilemiyorum tabi.

bacadir68
26-02-2014, 12:56
Benim gibi yapın normal bijon alıp takın. Tanesini 15 liradan almıştım ben.

TanerHoca
26-02-2014, 12:58
Benim gibi yapın normal bijon alıp takın. Tanesini 15 liradan almıştım ben.

Bunun icin once sokmesi lazim.problem de burada basliyor zaten... :)

tapatalk...

emax34
26-02-2014, 15:52
Bunun icin once sokmesi lazim.problem de burada basliyor zaten... :)

tapatalk...

:gül8::yardim aynen hocam bir sokebilsem sorun kalkcak zaten :)

ANKA
26-02-2014, 15:59
Tanesi 15 biraz pahalı olmamış mı. Ben orijinal ürünün dördüne 20 verdim.

Ömer Gedik
26-02-2014, 22:52
Tanesi 5 lira civarında orjinal bijon

C6903 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

bacadir68
27-02-2014, 12:46
Yaşadığımız yeri gözönünde bulundurursak fiyatlar malesef böyle. Bu arada orjinal dediğiniz ürün herhangi bir parçacıdan alınma mı bilmiyorum ama benim aldıklarım doğrudan servis çıkışlı. Siparişle getirttim ben. Tane maliyeti 15 lira bana.

Ömer Gedik
27-02-2014, 14:02
Yaşadığımız yeri gözönünde bulundurursak fiyatlar malesef böyle. Bu arada orjinal dediğiniz ürün herhangi bir parçacıdan alınma mı bilmiyorum ama benim aldıklarım doğrudan servis çıkışlı. Siparişle getirttim ben. Tane maliyeti 15 lira bana.

Size farklı kodla getirmiş olabilirler bimiyorum ama bizim araçlarımızda kullanılan bijon 5405.67 referanslıdır ve Peugeot satış fiyatı 5,1 TLdir. Elbette orjinal ve servis faturalı alıyorum.

bacadir68
28-02-2014, 10:30
Size farklı kodla getirmiş olabilirler bimiyorum ama bizim araçlarımızda kullanılan bijon 5405.67 referanslıdır ve Peugeot satış fiyatı 5,1 TLdir. Elbette orjinal ve servis faturalı alıyorum.

Hımm anladım Ömer abi. Demekki tüm kargoyu bize yüklediler.

wolo
03-03-2014, 15:04
bence de pahalı olmuş. poşeti peugeot citroen logolu 4lü bijon takımını 25 tl den satın aldım tüm şifrelileri normal bijon yaptım.

emax34
14-03-2014, 12:30
Ben 4 tane orjinal bijonu 20 tl ye aldim Aktif Iriyil dan

zagalo
13-03-2015, 10:21
Arkadaşlar benim araç 2013 ehdi 308.Bunda da bu şifreli bijon anahtarı varmıdır ?

ayzinim
13-03-2015, 11:30
Arkadaşlar benim araç 2013 ehdi 308.Bunda da bu şifreli bijon anahtarı varmıdır ?
Orijinal çelik jant varsa aracınızın üstünde şifreli bijon da mevcuttur.

zagalo
13-03-2015, 11:40
O zaman kilit soru nerde bu şifreli bijon anahtarı?

zagalo
13-03-2015, 21:00
Benim arabada yokmuş ya da önceki sahibi iptal ettirmiş.

Ömer Gedik
13-03-2015, 21:23
Sanırım 2011 yılı olmalı kilitli bijonlar iptal edildi çok iyi oldu.

S.keskin
28-06-2015, 10:59
Arkadaşlar dün lastiğin indiğini farketmem üzerine lastiği incelerken lastiğe çivi girdiğini gördüm. Yaptırmak için lastikçiye gittiğimde bijon şifresini istediler ve araçta malesef bulamadık.aracı 2.El aldığımdan daha öncesini bilmiyorum. Yenisine pazartesi servise bakacağım fakat bulurmuyum bilmiyorum. Her 308 in şifresi aynımıdır? Eğer öyleyse normal bijona geçmiş arkadaşlarda varmıdır ? Veya sadece şifre satılır mı? Çok soru sordum kusura bakmayın yardımcı olursanız sevinirim.

Sent from my iPhone using Tapatalk

ANKA
28-06-2015, 11:45
Önceki sahibini arayıp sorun, stepnenin sağına soluna iyice bakın belki düşmüştür. Torpidoya da bakın. Servisten yenisini getirtene kadar gidin bir tornacıya kaynakla falan açsın bir şekilde sonra hepimizin yaptığı gibi parçacıdan 4 tane normal bijon alın takın. Ama dördü birden olacağı için maliyet artar tabi o yüzden hem tornacıdan hem de servisten fiyat alın hangisi uygunsa onu yapın. Kilit sipariş geçecekseniz ordan normal bijon da alın kendiniz değiştirin. Bu lanet kilitli bijonların her hali problem. Geçen İsmail de çok uğraştı. Kolay gelsin umarım en ucuz ve kolay şekilde hallolur.

converse10
28-06-2015, 11:58
Arkadaşlar dün lastiğin indiğini farketmem üzerine lastiği incelerken lastiğe çivi girdiğini gördüm. Yaptırmak için lastikçiye gittiğimde bijon şifresini istediler ve araçta malesef bulamadık.aracı 2.El aldığımdan daha öncesini bilmiyorum. Yenisine pazartesi servise bakacağım fakat bulurmuyum bilmiyorum. Her 308 in şifresi aynımıdır? Eğer öyleyse normal bijona geçmiş arkadaşlarda varmıdır ? Veya sadece şifre satılır mı? Çok soru sordum kusura bakmayın yardımcı olursanız sevinirim.

Geçmiş olsun benimde başıma aynı durum geldi serviste şifre 2-3 hafta içerisinde şase numaranızı göre tedarik ediyor fiyatı sadece şifre kısmı bijon hariç 155tl ben kaynakla söktürdüm 40tl aldılar normalde bijon adet fiyatı 5 tl

S.keskin
28-06-2015, 12:00
Önceki sahibini arayıp sorun, stepnenin sağına soluna iyice bakın belki düşmüştür. Torpidoya da bakın. Servisten yenisini getirtene kadar gidin bir tornacıya kaynakla falan açsın bir şekilde sonra hepimizin yaptığı gibi parçacıdan 4 tane normal bijon alın takın. Ama dördü birden olacağı için maliyet artar tabi o yüzden hem tornacıdan hem de servisten fiyat alın hangisi uygunsa onu yapın. Kilit sipariş geçecekseniz ordan normal bijon da alın kendiniz değiştirin. Bu lanet kilitli bijonların her hali problem. Geçen İsmail de çok uğraştı. Kolay gelsin umarım en ucuz ve kolay şekilde hallolur.

önceki sahibi ile görüştüm vardı diyor fakat her yere baktım yok malesef. pazarteasi bi şekilde halldeceğiz rtık. tavsiyeler için teşekkürler.

converse10
28-06-2015, 12:00
çok stresli bir gündü benim için

S.keskin
28-06-2015, 12:37
Geçmiş olsun benimde başıma aynı durum geldi serviste şifre 2-3 hafta içerisinde şase numaranızı göre tedarik ediyor fiyatı sadece şifre kısmı bijon hariç 155tl ben kaynakla söktürdüm 40tl aldılar normalde bijon adet fiyatı 5 tl

155tl fazla geldi gözüme ama yapacak bir şey yok başa gelen çekilir yarın bir şekilde halledeceğim artık.

ANKA
28-06-2015, 17:01
Stepneyi komple çıkarıp bakın eğer bakmadıysanız bir şans orda olabilir. Eğer sahibi vardı diyorsa kesin en son değişim yapılan lastikçide kalmıştır. Bijon kromajları da hep unutuluyor lastikçide. Büyük bir lastikçiye gidin bence belki farklı bir yolu vardır. 155 de çok para bir lastik parası nerdeyse.
Bir de serviste bir set olsa ds söküp normal bijon taksa ya yeniden şifre istemek saçma geldi kaç tane şifre var ki acaba öyle çok kombinasyon yapılacak bir yapısı yok gibi geliyor bana.

S.keskin
28-06-2015, 17:50
Stepneyi komple çıkarıp bakın eğer bakmadıysanız bir şans orda olabilir. Eğer sahibi vardı diyorsa kesin en son değişim yapılan lastikçide kalmıştır. Bijon kromajları da hep unutuluyor lastikçide. Büyük bir lastikçiye gidin bence belki farklı bir yolu vardır. 155 de çok para bir lastik parası nerdeyse.
Bir de serviste bir set olsa ds söküp normal bijon taksa ya yeniden şifre istemek saçma geldi kaç tane şifre var ki acaba öyle çok kombinasyon yapılacak bir yapısı yok gibi geliyor bana.

özgür bey bende sizin söylediğiniz gibi bir umut bütün bagajı boşalttım istepne v.s ama nafile malesef bulamadım. servise gittiğimde bütün alternatifleri soracağım fakat bir çıkar yol bulamasakta sipariş veririm artık. çünkü tornada dedikleri gibi 4 lastik için ayrı ayrı kaynak yapıp sökme işi çok kafama yatmadı açıkçası.

converse10
28-06-2015, 18:13
Sizin yerini kedim koymayı değil düşünmek dahi istemiyorum.Ayrıca bir şifre için o kadar para verilir mi?oda tartışılır.

S.keskin
28-06-2015, 20:23
Sizin yerini kedim koymayı değil düşünmek dahi istemiyorum.Ayrıca bir şifre için o kadar para verilir mi?oda tartışılır.

Elbette teneke parçası etmez o kadar ama yapacak birşey olmayınca mecbur vereceğiz galiba. Bu aralar şansım gülmüyor. Önce radar sonra park cezası sonra bu şifre işi vede Peşinde bandrol var. 😃😃

converse10
28-06-2015, 20:36
Boşver cana gelmesin herşey hal olur inşallah

wolo
29-06-2015, 00:05
Ben burada konusunu açmıştım. kaynakla çıkarıp normal bijon koydum artık kimse jant çalmıyor gereksiz bir donanım şifreli bijon. Şimdi satın almış olup 3 hafta sonra teslim alacağım Mercedes'te de varsa anında söküp atıp normal bijon koyacağım.

S.keskin
29-06-2015, 16:13
arkadaşlar bugün servisi aradım şifreli bijon setinin 200-300 tl gibi bir rakam olduğunu sipariş verilmesi halinde 1-2 ay içerisinde yurtdışından gelebileceğini söylediler. bende hiç servise gitmeden tanıdık vasıtasıyla tornacıda sizlerin söylediği gibi kaynak yaptırarak şifreli bijonlardan kurtuldum.bijonlar+işçilik 80 tl verdim.

ANKA
11-07-2015, 13:49
Ben de ne oldu acaba diyordum çok iyi olmuş araba alacak herkese önerimdir bizim lastikçiler inanılmaz hırpaladıkları için jant ve bijonları, araba aldığınız gibi kontrol edin kilitli bijonları hemen değiştirin normalleri ile birgün dağ başında bir yerde lastik patlar kilit elinizde kalırsa herşey için çok geç olabilir.

sinan34
29-08-2015, 20:40
Bu gün hevesle yeni aldığım lastikleri taktırmak için lastikçiye gittim.
Lastikçi bijon yuvasının birini yalama yaptı.
Sanırsam yeniden diş çekilmesi gerekiyor.
Yakın zamanda benzer proplem yaşayan oldumu fiyat vs. konsunda bilgi verebilecek varsa şimdiden teşekkür ederim.

sessizgece
29-08-2015, 22:13
Tekrar geçmiş olsunSinan

converse10
29-08-2015, 22:15
Allah kolaylık versin geçmiş olsun

sinan34
29-08-2015, 22:27
Tekrar geçmiş olsunSinan

Teşekkür ederim .
Telefonda konuştuğumuz gibi tornacı yolu gözüktü.
İşin kötü tarafı saatlerdir internetten araştırıyorum bijon dişi ,uzunlugu vs vs bile bile boşa vakit harcıyorum :))

KarakurT
30-08-2015, 10:23
Sinan valla bayram tatili Dönüşü Of tan çıkarken bir baktım bijonlardan biri yok. Sağolsun sanayinin tek tornacısı hemen yeni diş açtı ve yeni bir bijon ile çözüldü. Bu şekilde toplam 20 liraya çözülmüş oldu.

sinan34
30-08-2015, 19:02
Sinan valla bayram tatili Dönüşü Of tan çıkarken bir baktım bijonlardan biri yok. Sağolsun sanayinin tek tornacısı hemen yeni diş açtı ve yeni bir bijon ile çözüldü. Bu şekilde toplam 20 liraya çözülmüş oldu.

Sanada geçmiş olsun...
Bu arada aklıma gelmişken arabalarımız bagajında duran bijon anahtarına güvenmemek lazım .Geçen ay ön balataları kontrol etmek için lastiği sökerken elimde kaldı.Kaynattırdım yine kırıldı.fırlattım attım.bagajda yer kaplamasın diye 4 lü bijon anahtarı almadım. Saglamından 17 lokma aldım hiç olmazsa yer kaplamıyor.