PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 407 Lastik, Lastik Basınçları Ve Abs Sorunsalı

avcifurkan
28-08-2012, 21:15
Dünden beri farkettiğim bir durum hakkında fikirlerinizi almak istiyorum.
50-70-90 km/h hızlar ile giderken sert frende ilk andan itibaren direk ABS devreye giriyor ve lastik cayırtı sesleri ile birlikte anca duruyorum. Bu durumun sebebi ne olabilir?
Aynı testi arkadaşımın 407 aracında 16 jantlarla ve 2-3 yıllık önler goodyear arkalar Michelin lastiklerle denedim (3 kez), sadece en son durma anında ABS giriyor devreye.
Eğer lastikten derseniz o kadar övdüğümüz P7 Cinturatolar fos çıkmış oluyor. Yada üretici 38 diyor diye illa doğru mudur kime dediysem 38 çok abi dediler. 35'e indirsemde basınç düşük diyip duruyor.
Lastik basınç sensörlerinin kalibrasyonu oluyor mu, yanlış ölçüyor diye fazla hava basıyor olabilir miyim? Veya PP2000 üzerinden uyarı vereceği basınç seviyesi düşürülebilir mi?

Soracağınız tüm parametreleri yazıyorum:
- Lastikler Pirelli P7 Cinturato 225/50 R17 94 W XL, 5 aylık ve 9.000 km de (Aracın orjinal olması gerekn boyutu 215/55 R17)
- Aracımda lastik basınç sensörü var ve kapı içinde yazan değerlere göre; önler her durumda 2.6 Bar (~38 PSI) arkalar ise yüksüz iken 2.4 Bar (~35 PSI) yüklü iken 2.6 Bar (~38 PSI) olması gerekiyor ve öyle. Benzincilerdeki hava pompaları ile ölçüyorum 38 diyor elimdeki basit ölçü aleti ile ölçüyorum 41 diyor, benim ölçü aletine göre 38 den aşağı düşürürsem yine basınç düşük diyor.
- Fren balata ve diskleri yaklaşık 6.500 km önce değişti (TRW)
- Araç boş ağırlığı 1525 kg

Teşekkür ederim şimdiden...

Abdullah
28-08-2012, 21:20
benim aracımda lastikleri değiştirmeden önce ilk aşamada olmasada çok çabuk ABS devreye girerdi. Lastikleri değiştirdikten sonra böyle bir durum olmuyor. ABS nin hemen devreye girmesinin bence 2 sebebi vardır. Lastik ve bitik balata.

avcifurkan
28-08-2012, 21:27
benim aracımda lastikleri değiştirmeden önce ilk aşamada olmasada çok çabuk ABS devreye girerdi. Lastikleri değiştirdikten sonra böyle bir durum olmuyor. ABS nin hemen devreye girmesinin bence 2 sebebi vardır. Lastik ve bitik balata.
Lastikler ve balatalar yeni, düşündüren nokta lastik basınçları.
Balatanın bitik olmasının ABS yi devreye sokması arasında nasıl bir ilişki var? (Sanki bir tezat var o kısımda)

TanerHoca
28-08-2012, 21:41
peki arkadaşınızın aracıyla ve kendi aracınızla yaptığınız frenleme denemelerinde araçların duruş mesafeleri arasında fark var mı?

avcifurkan
28-08-2012, 21:53
peki arkadaşınızın aracıyla ve kendi aracınızla yaptığınız frenleme denemelerinde araçların duruş mesafeleri arasında fark var mı?
Taner hocam mesayi ölçmedim, ama onun duruşu güven veriyordu, benimki ise tedirginlik... (Hissiyat olarak o daha çabuk duruyor gibime geldi.)

avcifurkan
28-08-2012, 22:19
Bir notta geçen hafta sağ ön fren balatası sürtme yapıyor diye kenarlarından taşlandı.

TanerHoca
28-08-2012, 22:34
Taner hocam mesayi ölçmedim, ama onun duruşu güven veriyordu, benimki ise tedirginlik... (Hissiyat olarak o daha çabuk duruyor gibime geldi.)

ben de zaten mesafe ölçümünden ziyade izlenimlerinizi sormuştum.

eğer bu durum sizi çok çok rahatsız ediyorsa bir önerim olacak:
mümkünse arkadaşınızın aracındaki jant lastik takımını kendi aracınıza, sizinkileri de bu haliyle onun aracına takın.
denemeleri bir de böyle yapın.bunun ne faydası olacak derseniz; eğer bu değişimden sonra da sizin aracınız frenaj esnasında hala aynı tepkileri veriyorsa sorun araç kaynaklı (fren sistemi vb.) bir sorun olabilir.eğer değişimden sonra arkadaşınızın aracının frenaj tepkileri değişirse o zaman sorun sizin lastiklerin yanlış hava basıncından veya değişen lastik ölçülerinden kaynaklı olabilir.
böylece ne üzerine eğilmeniz gerektiği net olarak ortaya çıkar.

avcifurkan
30-08-2012, 13:19
On balatalar trw yerine orjinal balatalar ile degisti 100 kmlik alisma suresinden sonra gelismeleri buraya yazarim.

avcifurkan
26-12-2012, 10:38
Arkadaşlar, aracımın lastiklerini kışlık Kumho KW 17 225/50 R17 (12.000 kullanılmış) ile değiştirdikten sonra aynı testi 70 km/h hızla 4 kere denedim, 407 ok gibi durdu, ne bir sapma var ne bir kaçırma zamk gibi yapıştı yola.
ABS en son durmaya yakın devreye girdi.
Anlayacağınız problem P7 Cinturato larda, 2 yıl garantisi olduğu için bayi ile görüşceğim, ya lastikler bozuk ya da 10.000 kilometrede tırta çıktı 1.500 TL lik lastikler. Gelişmeleri sizinle paylaşacağım.

dirtyharry
26-12-2012, 11:31
bende iki takım pirelli p7 eskittim suan kullandıgım üçücü takımımda pirelli nero serisi bu zamana sıkıntısız kullandım 10bin km cok az bir rakam bence uretımden kaynaklı bır sorun olmustur bu arada alırken lastıgınızın tarıhıne baktınızmı

avcifurkan
26-12-2012, 11:43
bende iki takım pirelli p7 eskittim suan kullandıgım üçücü takımımda pirelli nero serisi bu zamana sıkıntısız kullandım 10bin km cok az bir rakam bence uretımden kaynaklı bır sorun olmustur bu arada alırken lastıgınızın tarıhıne baktınızmı
Evet çok dikkat ederek almıştım, 2012, 5. haftaydı Nisan ayında aldığımda, yani 3 aylık lastiklerdi. Şimdi bayi ile görüştüm rapor tutup fabrikaya göndereceğiz.

BEYAZ
10-02-2013, 17:09
konu biraz eskidi ama 407 almayı düşündüğüm için her konuya bakıyorum.. bu sorunda bence lastik havası büyük etken. 38 hava bende lastiğe çok sıkıntı ondanda kaynaklanıyor olabilir. lastiklerın bozuk olması haricinde tabiki.

avcifurkan
11-02-2013, 10:29
Lastikler fabrikadan geldi, sonuç lastiklerde problem yok dediler.
Ama Pirelli benim için bitmiştir. Çünkü Kumholar ile gayet problemsiz kullanıyorum 38 psi ile.

TanerHoca
11-02-2013, 11:15
Lastikler fabrikadan geldi, sonuç lastiklerde problem yok dediler.
Ama Pirelli benim için bitmiştir. Çünkü Kumholar ile gayet problemsiz kullanıyorum 38 psi ile.

lastik üreticileri lastikten kaynaklanan problemleri kabul etme ve giderme konusunda o kadar isteksiz ve inatçılar ki.
ya "kullanıcı hatası" ya da "birşey yok" diyerek geçiştiriyorlar.bu konuda şikayet sitelerinde her marka ve modelle ilgili çok fazla şikayet var.
malı sat müşteriye sırtını dön. oh ne ala.bu durumda müşterinin de markaya sırtını dönmesi en doğal hakkı. :iyi

BEYAZ
11-02-2013, 19:05
furkan kardeş 38 çok değilmi? araban çok zıplamıyormu?

avcifurkan
12-02-2013, 09:49
furkan kardeş 38 çok değilmi? araban çok zıplamıyormu?
Hocam peugeot mühendisleri ne demişse onu basıyorum 2.6 Bar diyor, 37.6 Psi, 35e düşürüyorum, sensörler ötmeye başlıyor havalar eksik diye :) Bencede 38 çok ama adamların bir bildiği vardır herhalde.