PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 406 ve 406 coupelerde fren problemi ve abs nin erken devreye girmesi

406 niko
03-09-2012, 13:41
herkeze kazasız belasız iyi günler dilerim arkadaşlar anlatmak istediyim 406 ve 406 coupelerde fren sistem lerinin yavaşlaması geç frenaj ve yahut frenle beraber abs nin erken devreye girmesi ve fren mesafelerinin uzaması öncelikle herkezin bildiyi ama yapmadığı fren hidroliyiyle işe başlayalım yıllar içersinde aşırı nemlenmeden ve hep üzerize eksilipte tamamladığımız normalde motor yağımız gibi her yıl deyiştirmemiz gereken hayatımızı kurtaracak olan fren hidroliyini deyiştirelim mümkünse dot 5.1 koyalım sonrada fren kılipırlarımızın kızaklarının kilitlen memiş olduğunu konturol ettirtelim 406 ların arka kıliperleri pimleri paslanıp kaynıyor bu yüzden kızaklar hareket etmediyi için diske arkalar tek taraftan basmaya çalışıyor bu sebeple fren mesafemiz uzuyor ve abs devreye giriyor sonrada kullandığımız fren balataları türkiyede malesef çok yumşak olduğu için genelde trv balatalar kullanılıyor bu balatalarla yüksek sürrate anca bir kere frene basarsın ikinci basmaya balatan aşırı ısındığı için tutmatacak birde çok yumşak olduğu için çelik jantlar sürekli balata tozundan sim siyah olucak bunların yerine ebc nin ürettiyi seramik karbon larla deyiştirirsniz frenlerinizde oluşuzak %80 lik farkı anlaya bilirsiniz oto banda yüksek surrate fren yaptığınızda arabanın öne yüklenmek yerine arka sının yere yapışıcağını göreceksiniz arkadaşlar bu bir tecrübedir geç frenaj ve abs nin erken devreye girmesi yüzden bi ufak kaza yaptım ve bu yüzden arkadaşlarımıda uyarmak istedim lütfen frenlerimizi konturol ettirtelim canımız ve canlarımız onlara emanet kazasız belasız günler dilerim

Ghost Hunter
03-09-2012, 15:33
herkeze kazasız belasız iyi günler dilerim arkadaşlar anlatmak istediyim 406 ve 406 coupelerde fren sistem lerinin yavaşlaması geç frenaj ve yahut frenle beraber abs nin erken devreye girmesi ve fren mesafelerinin uzaması öncelikle herkezin bildiyi ama yapmadığı fren hidroliyiyle işe başlayalım yıllar içersinde aşırı nemlenmeden ve hep üzerize eksilipte tamamladığımız normalde motor yağımız gibi her yıl deyiştirmemiz gereken hayatımızı kurtaracak olan fren hidroliyini deyiştirelim mümkünse dot 5.1 koyalım sonrada fren kılipırlarımızın kızaklarının kilitlen memiş olduğunu konturol ettirtelim 406 ların arka kıliperleri pimleri paslanıp kaynıyor bu yüzden kızaklar hareket etmediyi için diske arkalar tek taraftan basmaya çalışıyor bu sebeple fren mesafemiz uzuyor ve abs devreye giriyor sonrada kullandığımız fren balataları türkiyede malesef çok yumşak olduğu için genelde trv balatalar kullanılıyor bu balatalarla yüksek sürrate anca bir kere frene basarsın ikinci basmaya balatan aşırı ısındığı için tutmatacak birde çok yumşak olduğu için çelik jantlar sürekli balata tozundan sim siyah olucak bunların yerine ebc nin ürettiyi seramik karbon larla deyiştirirsniz frenlerinizde oluşuzak %80 lik farkı anlaya bilirsiniz oto banda yüksek surrate fren yaptığınızda arabanın öne yüklenmek yerine arka sının yere yapışıcağını göreceksiniz arkadaşlar bu bir tecrübedir geç frenaj ve abs nin erken devreye girmesi yüzden bi ufak kaza yaptım ve bu yüzden arkadaşlarımıda uyarmak istedim lütfen frenlerimizi konturol ettirtelim canımız ve canlarımız onlara emanet kazasız belasız günler dilerim

niko merhaba:):)
çok önemli bir konuya degindin tşk ederim bu benim aracımı kullanırken tedirgin olmama ve neden olan sebeplerden birtanesi bu abs nin erken devreye girmesi yüzünden ilk aldıgımda birkaç kez ufak hasarsız kaza yaptım hatta kısa süre önce büyük bir kaza atlattım son zamanlarda jantlarımın çok kısa mesafede balata pisliginden çok kirlenmeside ayrı bir sorunumdu en kısa sürede bahsettigin markanın balatalarını temin edecegim hatta tavsiye edecegin alacagım bir firma varsa daha çok memnun olurum tavsiyelerini en kısa sürede yerine getirecem en kısa zamanda yüzyüze görüşmek dilegiyle.

Mert Ali
03-09-2012, 16:43
Çook teşekkür ederim/ederiz... Tecrübeyle sabit bir anlatım.
Mesut abi yazıyı yazan soylukan değil yalnız :D

406 niko
04-09-2012, 14:24
arkadaşlar ilginize teşekkürler sonunda bu arabaların orasına burasına ne paralar harcıyoruz aman jantı şöyle olson yok burası böyle olsun arkadaşlar ilk önce frenimiz sağlam olsun ilgilenen arkadaşlara her konuda yardımcı olurummesaj atın görüşürüz

406 niko
04-09-2012, 14:28
burakda bu konunun açıldığına cok sevinir oda 406 lar hakkında bayağı bilgisi ve birikimi olan arkadaşımız hatta bu konuda bize yardımcı olur

Soylukan
04-09-2012, 15:38
İbrahim hocam harika bir konu açmışsın benim de ne zamandır üstüne yazmayı düşündüğüm bir mevzuydu bu, referans niteliğinde bir yazı olmuş teşekkür ederiz.

Karoser fark etmeksizin 406'ların arka kaliper tertibatı paslanmaya çok açık ve genel fren performansını bir hayli düşürdüğü gibi fark etmediğiniz takdirde rahatlıkla arka tekeri kitleyip çok ciddi kazalara sebebiyet verebilir. Benim de aracımda 2 defa sıkıştığından biliyorum. Sonrasında neredeyse incelediğim tüm 406 larda bu soruna rastgeldim, el freni indirildiğinde hafif yokuşta hareket etmeyen bir tanesine bile rastladım! Sahibi fark etmeden kullanıyormuş her an ani bir sıkışma tehlikesi altında. Aman diyorum çok hayati bir nokta 406 lar için.

Fren hidroliğini de değişim yaptığım gün sizinle deneyimlerimi paylaşmıştım, çok hayati önem arz eden ve bir o kadar da ihmal edilen, kendine usta diyen insanlar tarafından yanlış yönlendirilen detaylardan biri. Fren performansına doğrudan etki ettiği gibi zamanla içindeki nem oranı(%1 den ufak değişimlerden bahsediyorum) artan hidroliğin işlevsiz hale gelip ciddi sonuçlara yol açabileceğini de unutmamak gerekiyor ki ztn sıkça duyduğumuz fren patlaması tabiri de değişimi unutulan fren hidroliğinin kaynama sıcaklığının içerdiği nem oranı yüzünden düşmesinden dolayı fren hortumunu zayıf bir noktadan patlatmasından başka birşey değildir. Bu değişimde dikkat edilmesi gereken, bu işlemin sistemin havasının alınarak, eski ve yeni hidrolikleri birbirlerine karıştırmayarak ve katalog değerinden farklı ürünlere yönelmeyerek profosyonelce yapılması.

Bu çok yararlı konu için İbrahim hocama tekrardan teşekkür eder, hepimize kazasız sürüşler dilerim.

BEYAZ
05-09-2012, 22:05
niko üstad bahsettiğin balatayı alabileceğimiz bir yer varmıdır parçacılarda bulunur mu..birde fren hidroliğini nasıl değiştireceğiz benım bildiğim yöntem kaliperdeki fren havasının alındığı yerden. hidrolik kabına yenı yağ koyup pompalayarakmı alıyoruz başka bir yöntemı varmıdır?

Soylukan
06-09-2012, 15:42
Eger degisimi kendi basina yapma dusuncen varsa oncelikle sana yardimci olacak bir arkadasini da olaya dahil etmekte yarar var, lifte luzum yok ama varsa da cok rahat edersin. Once hidrolik kutusu acip biriniz direksiyona gecer diğeriniz her tekerin kendi hidrolik merkezindeki muslugu birer birer açar, sen freni pompaladikca hidrolik sivisi musluktan tahliye edilir. Butun tekerler icin ayni islem yapildiktan sonra yeni hidroligi yavas yavas doldurursun ve yine her tekerin havası alarak ve fren pompalanarak sistemdeki kalan hava varsa dışarı atarsin. Frenin sertligini kontrol ederekten doldurma islemine devam edersin.

Doldurma islemi sirasinda seviyenin minimum tabir edilen isaretli noktadan asagi dusmemesi onemli yoksa sisteme hava kactigindan fren performansin duser.

Bir de fren hidroligi oldukca zehirlidir, dogaya ve insan da dahil tum hayvanlar icin cok zararlidir, lutfen cevreye gelisi guzel atmayin, bu yaziyi yazdigim icin vicdan azabi cekerim :)

Disk icin ise kaliteli herhangi bir marka is gorur, piyasada brembo da bulmak mumkun.

BEYAZ
06-09-2012, 18:29
saylukan üstad sağolasın..değiştirme işi neredeyse arabayı aldığımdan beri var ama fırsatım olmadı. büyük ihtimalle benım ustada değiştiririm başka işleride yaparız o arada.

406 niko
07-09-2012, 19:25
arkadaşlar atatürk sanayide ikinci kısımda ebc balatanın yeri var firmadaki murat arkadaş çok alakadar oluyor kendi ustalarıvar fren işi yapan oraya götürüp kıliper kızaklarının temizlenmesinden hidrolik deyişimine ve yahut yeni disk takmıcaksanız tornasına kadar yaptıra bilirsiniz ilk kez bi tamircide gördüm adamlar balata yataklarına ısıya dayanıklı bakır gıres bile sürüyorlar firma tel :0212 285 13 22 istanbul dışından arkadaşlarda arayıp konuşa bilir her alde kargo yaparlar

406 niko
07-09-2012, 19:27
burak yardımların için çok teşekkür ederim bu arada bana bir tane 406 d8 moptorun ataşleme bobinininüzerinde bujiye oturan silikon lastikten lazım benimkisinin biri çatlamış ateşleme kaçırıyor kolaygelsin herkeze huzurlu kazasız günler dilerim

raito66
27-11-2012, 16:13
benım aracımdada boyle bı sorun vardı ıslak ve kuruyolda toprak yolda denedım hepsinde farklı bi noktada çalıtı buzlu yoldada olmustu onda frene dokunmamla abs ler calısmaya basladı ama ıyıkı calısmıs az daha gec kalsaydı kesın kaldırıma çarpmıstım cok ıyı zamanlamada calısıyo aslında

mimit
27-11-2012, 17:07
evet çok güzel konu olmuş gerçekten, Benimde eklemek istediğim bir iki küçük şey var izninizle. araçlarımızın kitapçığında bile fren hidroliklerinin 2 yılda bir değiştirilmesi gerektiği yazar. Malzemenin hayati önemi söz konusu olduğunda fiyatı ciddi anlamda küçük,ben her sene bir periyodik bakımda değiştiriyorum.bunun dışında araçla uğraşmak bir hobi olduğu için sanırım hiç bir aracımda bu tarz bir sorun yaşamadım.

Agresif yapıda olan bu sıvının aracınızın boyalı kısımları ile herhangibir şekilde temas etmesini önleyin ve değişim işlemi sırasında bu duruma özen gösterin.