PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Emniyet Kemeri Muafiyeti Kalkıyor...

TanerHoca
11-09-2012, 10:25
Asker, polis, koruma ekipleri gibi kamu görevlileri ile şehir içinde yolcu taşımacılığı yapan taksi, dolmuş ve otobüs sürücülerine kemer takma zorunluluğu getirilecek.

Bugün Gazetesi'nin haberine göre, Cumhurbaşkanı, Başbakan, TBMM Başkanı, bakanlar gibi devlet erkanının güvenliğini sağlayan koruma ekipleri de emniyet kemeri takacak. Bu amaçla, Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 150. maddesi revize edilecek. Değişiklikten sonra emniyet kemeri takmayan "herkese" ceza yazılacak.

reisG
11-09-2012, 10:29
Asker, polis, koruma ekipleri gibi kamu görevlileri ...... kemer takma zorunluluğu getirilecek.
Hocam bunu ne uygularlar ne de uygulatırlar. Normal vatandaşa kemer takmayı uygulatsalar yeter. üç beş can daha kurtulur....

Taylan43
11-09-2012, 10:35
Hocam benim kemerlikler iyiydi ya :D

EmRaH.
11-09-2012, 10:48
Aslında çoğu zaman takmıyoruz takmak gerekli ..

orhun57
11-09-2012, 10:51
Vatandaşın kemer takma problemini çözdüler de bu kaldı. Hiç sanmıyorum birinin gelipte polise ceza keseceğini. Şoförlerde hiç umursamaz adamlar hala sigara içiyor toplu taşıma araçlarında bunu mu umursarlar?

Yasin CCK
11-09-2012, 10:52
Kemer takmayan polise kim ceza yazacak :D Güldürmeyin beni, burası Türkiye!

Bu arada ben sürekli kemer kullanırım, kullandırırım...

Soylukan
11-09-2012, 10:58
Aslında ihmal edilen, cezasız kalan ve zaman zaman hepimizin önemini unuttuğu başka birşey var, hazır alakalı bir konuyken onu da hatırlatma gereği hissediyorum:

Arka koltukta oturan yolcuların emniyet kemerini takması..!

Neden önemli? Ciddi bir kazada, arka koltukta kemeri bağlı olmayan, ortalama ağırlıktaki (65kg) bir yolcunun, ön koltuğa uyguladığı kuvvetin değeri 16,500 lbs yani 8 buçuk ton.. yetişkin bir filin ağırlığına denk bir kuvvet..!

Bu kuvveti önünüzde oturan sevdiğinize mi aktarmak istersiniz yoksa emniyet kemerine mi?

Arka koltukta oturup emniyet kemeri takmayan kullanıcılar, önde oturan SEVDİKLERİNİN HAYATINI RİSKE ATAR..!

Hatırlayalım, hatırlatalım, ihmal etmeyelim..

orhun57
11-09-2012, 11:13
O zaman bende şunu söyleyeyim. Arkada yolcunuz olmasa bile eğer bagajınızda yükünüz varsa arka koltuk kemerlerini takın. Bunun sebebi bagajdaki bir alet çantası, bir sandık, dolu bir bavul gibi ağırlı olan eşyalar arka koltuğu kırıp adeta bir rampa gibi kullanıp ön yolculara zarar verebiliyor. Hayal ürünü gibi gelebilir fakat bunu ben çarpışma testinde gördüm hatta Discovery Channel'da izledim inanılmaz bir basınç uyguluyor. Her ne kadar sağlam gibi gelse bile arka koltuklar maalesef bu oluyor.

TanerHoca
11-09-2012, 13:00
kendi aracımdaki uygulamam: önde oturanların emniyet kemeri her daim takılıdır.arkada ise tem'e çıkıldığında ve şehirlerarası yollarda çocukların emniyet kemeri sürekli takılıdır.:iyi

atrin
11-09-2012, 14:45
Aracıma bindiğimde kemeri takmadan kontak çevirmem yanımdakine de zorla taktırırım. Ha polislere ceza yazılacakmış. Çok komik. Ha... İnşallah yapılır ama sonrasında acil bir durum olmamasına rağmen ters yönden gelen, kırmızı ışık nedir dinlemeyip geçen, dönülmez yerlerden zart diye dönen ve belkide en önemlisi emniyet şeridini işgal eden polis ve kamu araçlarına ceza kesilecek mi göreceğiz.

=)