PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 407 için BREMBO MAX disk ve EBC balata

dirtyharry
07-11-2012, 12:02
Cümleten selamlar arkadaslar
Daha önce Ömer disklerde değişikliğe gitmiş 308 için yapılmış ama 407 için yapılmadığı için ayrı konuda bir başlık açmak istedim çünkü diskleri değiştirdikten sonra 407 kullananlar için yorumlar oluşur dıye dusundum.isterseniz birleştirebilirsinizde.
Disklerin değişimi geldiği için hemde aracımın fren sisteminde iyileştirme yapmak için orjınal olculerde brembo max düşünüyorum ama bu ürünün suan aracta olan trw disklere gore performansı nasıl olur kalıperlerı degıstırmıycem aynı kalıcak balata olarak ebc green stuff dusunuyorum bide brembo max ın üzerindeki oluklar ses yaparmı

http://i1050.photobucket.com/albums/s402/dirtyharry34/yozzasportpimgmed59.jpg

dirtyharry
09-11-2012, 12:56
güncel arkadaslar yokmu fren dıskılerınde degısıklıge gıden farklı dısk veya balata kullanan ?? aldıktan sonra hataya düşmek istemiyorum

Ömer Gedik
10-11-2012, 12:26
Fren diskleri ve balatalarında yapılacak iyileştirme elbette bir miktar performans arttımı sağlar ama asıl fark fren ısınma sorunlarının azaltılmasıdır. Halk dilinde fren şişmesi diye bilinen aşırı ısınmayı bu diskler ve kevlar alaşımlı balatalarla iyileştirmek mümkün. Benim gözlemlediğim en önemli fark buydu.

Fren mesafesi kısaltmak için ise kaliper değiştirerek 4-6-8 pistonlu fren sistemlerine geçmek ve ebatları büyütmek gerekir ki bunlarda oldukça maliyetli işlemler.

Hep görünüm için hemde farklılık için Brembo Max ve EBC yi önerebilirim. Brembo Max in siyah ve bildiğim kadarıyla paslanmayan yüzeyi araca şıklıkta katıyor.

dirtyharry
10-11-2012, 13:24
Tesekkurler omer cvp icin buyuk ihtimalle brembolari alicam bi sorum daha olucak bu disklerde oluklarindan dolayi ses olayi nasildir

demir_mert
18-11-2012, 13:51
Fren şişmesi tabir edilen durumla ben de 1-2 defa karşılaştım. Bu sorunu gidermek için ne yapmak gerek? Orjinal disk ve balatalar yetersiz mi kalıyor acaba?

dirtyharry
19-11-2012, 00:04
Fren şişmesi tabir edilen durumla ben de 1-2 defa karşılaştım. Bu sorunu gidermek için ne yapmak gerek? Orjinal disk ve balatalar yetersiz mi kalıyor acaba?

orjınal dısk ve balatalar bence gayet tatmın edıcı farklı markalardakı dıskler ve balatalar omerın dedıgı gıbı durumu ıyılestırebılıyor ama sızın durum bana fren yagının degısme zamanı gelmıs dıye tahmın edıyorum zamanla fren yagları ozellıgını kaybettıgınde kaynama daha erken oldugu ıcın sık kullanımlarda frenlerde sısme meydana gelebılır

demir_mert
19-11-2012, 08:49
Aynı sebeple geçen sene fren hidroliğini değiştirmiştim...

sessizgece
19-11-2012, 22:06
konuyu görünce hatırladım. geçen ışıklarda durunca vitesi "n" konumuna aldım. frene iki-üç kere bastım ve frenler şişti. anlam veremedim. başka zaman tekrar denedim, yine aynı olay.

suat3
19-11-2012, 22:13
bende de aynı olay var, arabam 12000 km de.. bir kaç kere basınca frenler şişiyor. bi problem yaratır mı acaba? ya da ne yapmam gerek?

sessizgece
19-11-2012, 22:49
bende merakla cevap bekliyorum. ???

dirtyharry
20-11-2012, 09:26
bende fren şişmesi gibi durum yok suan ıcın dısklerım bıttıgı ıcın ve fren yagının degısımı geldıgı ıcın fren pedalı neredeyse sona kadar gidiyor suan frenlerım cok zayıf.
bu dısklerde ve yag arastırmalarımda fren sısmesı dıye tabır edılen olay daha cok yag ile alakalı oldugunu zamanla yag ozellıgını kaybettıgınde kaynama derecelerı dustugu ıcın frenlerde şişmenin meydana gelıcegını ve fren pedalını dıbıne kadar ınmesı bendekı durum gıbı oldugunu servısten ogrendım
değişimde dikkat edilmesi gereken hususlar hıc bır sekılde hava yapmamasıymıs hortumlarda hava kalırsa bu sısme olayı tekrarlıyor bakalım bu persembe fren hıdrolık yagını degıstırıcem degıstırılırken daha detaylı yazarım
ayrıca benım kullanacagım fren hıdrolık yagı ate blue racıng dot+4 assagıdakı bılgılerı sayfasından alıntı yapıyorum

Fren hidrolik yağları fren performansı için çok önemlidir. Fren pedalına basıldığı zaman hidrolik basıncı fren sistemine iletir ve bu aşamada yüksek ısıya maruz kalır. Bazı durumlarda ise kalitesiz fren hidrolik yağı yüksek ısıdan kolayı çabuk kaynar ve bu durumda fren sisteminin verimi düşer ve performans kayıplarına neden olur. Kaynayan hidrolik yağı, tazzikli buhar balonları oluşturur. Bu durumda da fren pedalına basıldığında beklenen tepki gelmez ve fren pedalı aracın tabanına kadar iner, yani başkja bir deyğişle aşağıya kadar düşer ve yaşanan fren performans kayıpları sonucunda aracın fren mesafesi uzar ve çabuk durmaz. Bu sebeple fren hidrolik yağı mutlak surette kontrol edilmelidir.

Fren hidrolik yağının kaynama derecesi 180 derecenin altına düştüğü zaman değiştirilmelidir. Başka bir deyişle standart tip fren hidrolik yağları ortalama 1 yılda bir değiştirilmelidir. Yağların tiplerine göre ömürleri değişim gösterebilir. Ayrıca fren hidrolik yağları, ani mevsim veya sıcaklık değişimlerinin yaşandığı iklim bölgelerinde daha çabuk eskir, daha kısa sürede değiştirilmesi gerekmektedir.

Hemen hemen tüm araçların Orijinal Fren Sistemlerini tasarlayan ve üreten ATE'nin geliştirdiği bu fren hidrolik yağın kaynama derecesi daha yüksektir. Normal yağlar 245-260 derece arası iken bu yağ 280 derecenin üzerinde kaynama derecesine sahiptir.

Abdullah
20-11-2012, 13:05
arkadaşlar bir bir sorun değil. Hangi araç olursa olsun durduğunuz yerde arka arkaya freni pompaladığınızda frenlerinizin şişmesi çok normal biraz bekledikten sonra eski halini alıyor. Önemli olan araç hareket halindeyken fren yaptığınızda freninizin şişmemesi.

sessizgece
20-11-2012, 15:28
ilk kez otomatik arac sahibi olunca acaba dedim???

suat3
20-11-2012, 15:47
ilk kez otomatik arac sahibi olunca acaba dedim???
benimde ilk otomatik aracım, bende bi an problem var sandım.. :)

suat3
20-11-2012, 15:48
bu arada teşekkürler hocam...

ANKA
20-11-2012, 16:34
Konuyu görünce gözlerim ışıldadı desem yeridir. Benim diskler de 43000 km'de planladığım bakımda değişecek ve ben de hep küçüklükten beri spor araçların üzerlerinde ve genellikle yarış oyunlarında çok sık rastladığım brembo marka diskleri taktırmak istiyorum. Biraz araştırmıştım ama Ömer'in taktırdığını bilmiyordum. Yaptığım araştırma sonun da benim araç için http://www.bremboaftermarket.com/En/Car_Disc_Catalogue/Catalogue_Detail.aspx?ApplicationIDMaster=76087 bu diskin uygun olduğunu söyledi brembo'nun sitesi. Ömer bir ara bakarsa vakit bulup çok sevineceğim. Kullandığı için ayrıca fikirleri önemli. Bir de fiyat konusunda baktım dört tanesi için 400 küsür tutuyor. Uygun mudur? nerden temin edilebilir? Aklımda bu diskleri alıp kaliperleri de siyah yapmak var. Maliyet nasıl olur fikri olan var mı?
Fren performansından çok memnunum ama ısınınca performansta biraz düşme yaşıyorum. Bunlarla çok iyi bir mini modifiye olur gibi geliyor bana.

Bu arada 407 için de çok iyi bir seçim gibi geldi bana, kaliper boyama olayını düşünebilirsin bence.

sessizgece
20-11-2012, 16:49
ben bu siteden bakmıştım. sol ön balatam da ses var. servis bir problem yok diyor ama ben rahat değilim. bu sitedeki omnı marka disk ve ebc marka ön ve arka balataları almayı düşünüyorum.
http://www.otosupermarket.com/308-2008-Sonrasi,LA_486-2.html

dirtyharry
20-11-2012, 17:48
omer ebc dısk ve green stuff balata balata kullanıyor askerde oldugu ıcın tam fıkrını alamadık bı turlu ;) kalıperlerı dıskler degısırken boyamayı dusunuyorum ama renkte kararsızım hala
sessızgecenın verdıgı sıte gayet makul cogu parcalar ellerınde mevcut hatta 308 ıcın daha cok secenek var
bakalım bu hafta fren yagını haftaya balata ve dısklerı degıstırecem kararım brembo max ve ebc green stuff balata olucak emınımkı bır mıktar ıyılestırme olucak nede olsa frende ısım yapmıs marka brembo ama bu ıyılestırme ne kadar olucak bu denedıkten sonra bellı olucak

sessizgece
20-11-2012, 21:36
örnek verdiğim omnı diskler görünüm olarak çok hoşuma gitti. tabi ki önemli olan güvenlik. görünüm ikinci planda

ANKA
21-11-2012, 09:04
EBC pahalı imiş brembo daha mantıklı geldi cebimi düşündüğümde :) Balata olarak brembo düşünsem nasıl olur acaba? toplamda daha hesaplı oluyor ebc'ye göre. Sonuçra ralli yapmıyorum Ankara'nın sıkışık trafiğinde sadece çok sık fren kulanınc ısınıyor ve performansı düşüyor frenlerin. Derdim bu performans düşüşünü ortadan kaldırmak. Tabi fren hidroliğini de değiştirmek şart oldu bunca yorumdan sonra.
Bu arada sadece ön disklerin fitatı var bu ön diskler arkalara da takılıyor sanırım, doğru mudur?
Brembo max'dan 2 set alsam 450, arka balata 67 görünüyor ön balata aynı mı bilemedim? ki sanırım değildir.
yine 600-700'i bulacak diskler ve balatalar, olmadı kışı geçirip öyle değiştireceğim. Daha vergisi var, kaskosu, trafik sigortası var var da var. Sanki cadillac var altımızda vergi vere vere bir hal oluyoruz. çevreyi en az kirleten en az yakan araçlardan birine sahip ol ve 180 beygirlik 1,6 araçla aynı vergiyi ver. neyse aklımda biraz netleşti fren sistemi. Brembo diske uygun balata için önerilerizi alabilirim, tabiki bütçemi fazla zorlamadan, bende şuan TRW var ve hertarafı paslanmış, bremboda paslanma genelde olmuyormuş. Biraz da onun için istiyorum. Hem görünüm iyi olsun hem de performansı iyi olsun.

dirtyharry
21-11-2012, 11:37
disklerde önlerin ölçüleri ile arkaların ölçüleri farklıdır bu yuzden ıkı set almanız gerekır imzanızda yazan araca gore servıse box tan baktım onler 283/26 arkalarar 249/9 gözüküyor dısklerde değiştiği gibi balatalar değişiyor bende trw kullanıyorum trw balata iyidir ama cok toz atıyor
bence pas olayına fazla takılmayın yenı dıskte bıle paslanma olur en ufak frende pası atar balata olarak ebc green stuff onerırım cok olumlu yorum okudum kendım kullanmadım ama haftaya kısmet olursa ebc green stuff balataları takıcam
uygulama olarak benım tavsıyem sadece ön diskleri değiştirin dısk tercıhınız brembo olabılır arkalar ıcın degıstırmek ıstersenız butcenıze kalmıs ama balata da degısımı on ve arka olsun
masrafı bıtmıyor zaten aracların bu vergı olayına hıc gırmıyorum zaten ;) :tehlikeli

ANKA
21-11-2012, 15:03
Şimdi önlere brembo diyorsunuz yani, bunu düşüneyim biraz. Olmadı önlere brembo+ebs balata takar arakaları da duruma göre ya değiştirir ya da daha uygun bir disk takarım. Önlere daha çok yük bindiği ortada zaten. Bakalım o günkü mali durumuma bağlı devlet memura bir bakmışım %50 zam yapmış :) aslanı giydirir kuşatırız.

ANKA
26-01-2013, 22:26
Arkadaşlar benim diskleri 2 ay içinde değiştirmeyi planlıyorum. Ön disk için bremboda karar kıldım şu ürün :http://www.otosupermarket.com/PEUGEOT-308-Spor-Fren-Diski-On-16-VTi-120-Beygir-283-mm-Cizgili-BREMBO-MAX,PR-78221.html

balata olarak ebc'nin bordo olanında alsam nasıl olur şu ürün: http://www.otosupermarket.com/PEUGEOT-308-Fren-Balatasi-On-EBC,PR-63458.html

Ya da siz bana bu diske uygun bir balata önerin fiyatı uçuk olmasın, en fazla çifti 100 TL civarlarında olsun, bütçeyi fazla aşamam. Bir de brembo max ne kadar performans artışı sağlar daha ucuz bir disk alsam mı?

Ömer Gedik
26-01-2013, 23:01
Disk için alternatifler gelmiş ben aldığımda sadece EBC Yivli disk vardı.

Öneri Sıram şu şekilde olacak
1-Omni Competition Delikli ve çizgili Fren Diski
2-EBC Oyuklu ve Kanallı Fren Diski
3-Brembo Max Çizgili Fren Diski

Balata da ise EBC Green Stuff, Red Stuff veya orjinal balata öneririm.

dirtyharry
26-01-2013, 23:50
Disk seceneklerinde Ömer'e katiliyorum.Ben brembo max aldim ama balatayi bulamadigim icin uygulama yapamadim ebc green stuff arastiriyorum 407 icin turkiyede malesef yok ebayden bekliyorum.308 de secenekler fazla Bulmaniz kolay olur balatada green stuff derim.

ANKA
27-01-2013, 20:59
Ömer bana ayda +1000 TL fazla kazanacağım bir iş bulursan söz fren tertibatına 900 TL veririm :) memur bütçesini en fazla 350 TL'ye kadar zorlayabilirim. 400 TL imkansıza yakın :)

tarabya100
28-01-2013, 00:02
Ömer bana ayda +1000 TL fazla kazanacağım bir iş bulursan söz fren tertibatına 900 TL veririm :) memur bütçesini en fazla 350 TL'ye kadar zorlayabilirim. 400 TL imkansıza yakın :)

Evet bende bu konuya anlam veremiyorum , yarış içinmi kullanıyorsunuz , otobanda hız denemesimi yapıyorsunuz , bolu dağından aşşağı boşa atıpdamı gidiyorsunuz .
900tl frenler için vermek abartılı geldi banada . Orjinal fren sistemi ile 4 tekerleği disk olan 407 freni , her haliyle mükemmel bir freni var. yapmanız gereken tek şey kaliteli bir fren balatası ile orjinallerini değiştirebilirisiniz .
Benim anladığım tek şey kendinizi tatmin ediyorsunuz .

dirtyharry
28-01-2013, 00:56
407 nın frenlerı iyi oldugunu en basından beri soylemısım iyileştirme için neler yapılabılır + / - neler olur diye konuyu actım
şimdi fiyatlar için açıklık getireyim serviste takılan oem parca ıle brembo max ın fıyatları arasında cok bır fark olmadıgı için bu urunlerı aldım.balatalar(ebc green stuff),dıskler(brembo max)ve fren h.yagının (ate dot4)bana maliyetı 525 tl (servis fıyatı; diskler aynı ,balatada 100 tl fark vardı )
simdi siz daha ıyı bılırsınız fren ustası olarak(yanlıs hatırlamıyorsam foruma bu sekılde gırıs yapmıstınız) fiyatların 900 tl gibi yuksek olmadıgını
ayrıca bu konuda teknık bır analız veya tecrubelerınızı yazacagınız yerıne kendınızi tatmın edıyorsunuz ,yarısmı yapıyosunuz gibi cumleler kullanmak bana gore konuya ve fıyatlara vakıf olmamaktan baska bırsey degıldir.
işin özetine gelirsek yılların getırdıgı tecrubeyle brembomu ıyı olur yoksa servıste takılan trw mı daha ıyı olur aynı şekilde ebc balatamı trw balatamı ben bu aradakı farkı gormek ıcın boyle bır uygulamaya gıttım zaten dısklerımın ve balatamın degısım zamanı gelmişti fiyat farkıda cok cıkmadıgı ıcın denıyorum.Artılarını eksilerini tekrar paylaşacağım.

Ömer Gedik
28-01-2013, 07:15
tarabya100

Bahsettiğimiz durum motor güçlendirme veya ışık aksesuarları değil. Kendimizi tatmin etmek istediğimiz konu GÜVENLİK!!!

4 Disk Freni olan her araç iyi bir mesafede mi duruyor. Yaklaşımınız çok komik. 100-0 km/h mesafesini 1 metre kısaltmak veya yoğun kullanımda fren mesafesini korumak adına Fren sistemine harcanan paraya acımıyorum.

ANKA
28-01-2013, 21:55
tarabya100

Bahsettiğimiz durum motor güçlendirme veya ışık aksesuarları değil. Kendimizi tatmin etmek istediğimiz konu GÜVENLİK!!!

4 Disk Freni olan her araç iyi bir mesafede mi duruyor. Yaklaşımınız çok komik. 100-0 km/h mesafesini 1 metre kısaltmak veya yoğun kullanımda fren mesafesini korumak adına Fren sistemine harcanan paraya acımıyorum.

+308

Sonuna kadar katılıyorum. Bir de param olsa bu işe yatıracak ama yok işte. Yoksa dört diski de büyütür sağlam bir de balata alırım. Ama bu brembolar normalden daha iyi performans verecek buna eminim. Benim araçtaki diskler ısınınca az biraz düşüş oluyor performansta. Ve hiçkimse diskler sıcakken 100-120 civarı süratle giderken ani fren yapmayacağını garanti edemez. Ömer'in dediği gibi 1 metre erken durmak bazen hayat kurtarır ve hayat şakaya gelmez. Ben gücümün yettiği ölçüde fren performansımı artıracağım.

tarabya100
29-01-2013, 21:45
tarabya100

:) Evet haklısınız (belki ,) komik duruma düştüm :)

ANKA
08-03-2013, 17:36
Yeni konu açıp dağıtmayayım diye buradan devam edeyim dedim.
Bugün ön diskler için fiyat aldım orijinal peugeot ön diskler 180, balatalar 140 TL dediler. Toplamda 320 tutuyor. Brembo ile ebc'nin ultimax balataları 280 tutuyor. Ne yapsam kararsız kaldım. Tornalatma da önerildi ama pek sıcak bakmıyorum bu işe. Değişim mantıklı benim için. Fren şakaya gelecek birşey değil. Arkadaşlar şimdi brembo disk tamamdır ama balata konusunda 100-120 civarlarında bir öneri alabilirim.

**
Bugün ne oldu anlatayım biraz gülün, gittiğim servisin sahibi doğrudan usta değil mekanı açmış birileri çalışıyor. Diskler de değişecek dedim fiyat bakalım dedi, baktı işte diskler için 180 balatalar için 140 fiyat çıkardı. Ben de brembo alıp gelebilirim onu takarsınız dedim. Servisin sahibi bana dönüp yan sanayi istiyorsan onu da buluruz dedi, yok brembo pek yan sanayi sayılmaz adamlar porsche gibi spor araçlar için özel fren sistemi üretiyorlar dedim "hiç duymadım" dedi :) Bu işi yapıp genel piyasadan bihaber o kadar çok insan gördüm ki ne deyim bilmiyorum. Artık ben de kendime her şeyi de bilme deyip geçiyorum :)

tesla
08-03-2013, 20:32
Konu balata ve fren diski olunca bilgi amaçlı olsun diye, İstanbul'da balata toptancısı (Kore ve Japon araçlarına) bir forumdaşıma ki yıllardır tanırım, bilirim. Araba konusunda da oldukça bilgili biridir. Aynen yazdıklarını aktarıyorum:

"Tozsuz balata yoktur, az tozlu vardır. Semi-metalik balataların (yani standart tipteki balataların) hepsi toz çıkartır. Arka balataların daha az toz çıkarmasının sebebi daha az aşınmaları, çünkü otomobillerde fren yapıldığında yük ön aksa biner. Bu yüzden ön balatalar daha fazla aşınır, haliyle daha fazla toz çıkarır. Kaliteli balatalar biraz daha uzun ömürlü olur, bu da az aşınıp daha az toz çıkarmaları anlamına gelir. Yine de arada öyle çok büyük fark yoktur. Tabi 10,000KM'de biten kalitesiz balatalarla kıyaslamıyorum, orta kaliteli olanlarla kıyaslıyorum.

Eğer toz istemiyorsan ve daha güvenilir fren balatası istiyorsan seramik balata almanı öneririm. Seramik balatalar açık renkli bir toz çıkartırlar, bu toz da jantlara yapışmaz. Uçar gider. Normal balatalara göre %50 daha uzun ömürlü oldukları için zaten gözükmeyen bu toz da daha az miktarda olur, hepten gözükmez. Ayrıca, seramik balatalar özellikle normal frenlerin zorlandığı ısınma durumlarında çok daha iyi performans gösterirler. Uzun ömürlü olduklarını yazmıştım zaten. Kendi balataların 30,000KM gidiyorsa seramik balata en az 45,000KM gider, verdiğin parayı hakeder.

Büyük markaların seramik balataları biraz pahalı. TRW'de filan nasıldır bilmiyorum da, Ate'nin A6 için seramik balata setine 800 lira filan demişlerdi. Tabi o çok kalitelidir, harikadır, ama balataya o kadar para verilmez. Ufak firmaların Çin malı seramik balataları da gayet güzel. Ben kendi balatalarım gelmeden önce RIW marka seramik balata kullanmıştım, çok memnun kalmıştım. Veka da fena değildir, bu ikisinin seramik balatalarını tavsiye ederim. Bulabilirsem Remsa da iyidir, TRW'nin üreticisidir. RIW ve Veka'ya göre biraz daha pahalıdır.

Eğer seramik almayacaksan, normal balatayla devam edeceksen şöyle bir kalite sıralama yapayım sana:

En kaliteli: Ate, Jurid, Brembo (fason ürettirseler de kendi formülleriyle ürettirirler, çok kalitelidirler)
Kaliteli: Bendix, Frasle, Icer, Remsa, TRW, Valeo, Bosch (TRW, Valeo ve Bosch aslen balata üreticisi değil. Genel yedek parça üreticisi bunlar, fason çalışıyorlar. Valeo ve Bosch'u Icer, TRW'yi Remsa üretiyor. Kalite kötü değil tabi, ama yukarıdakiler kadar iyi de değil.)
Orta kaliteli: RIW, Veka, Kale, General Balata (Ben yani http://www.pclabs.com.tr/forum/public/style_emoticons/default/smile.gif )

Kendi balatalarımdan göndereyim diyeceğim de, bende şimdilik sadece Japon - Kore grubu var. Avrupa otomobillerine henüz bulaşmadım. İleride o da olacak inşallah. Bir de, bu yukarıda yazdığım markaların çakmaları dolaşıyor piyasada. Mantıksızca ucuz gözükenlerden uzak dur, çakma olabilir. Bendix iyi balatadır mesela, ama geçenlerde tamirci bana muayeneden geçemeyen Bendix balata gösterdi. Adam yeni taktırmış balatayı, arabayı muayeneye sokmuş, fren yüzünden muayeneden geçememiş. Balataları değiştirmişler, bu sefer geçmiş muayeneden. Hani piyasada herkesin 50 liraya sattığı şeyi 30 liraya satan varsa uzak dur, büyük ihtimalle çakmadır."

Ben de zangır zangır titreyen fren disklerimi en kısa zamanda brambo disklerle değiştireceğim. Tüm servis ve tamircilerin aksini söylemesine rağmen salıncak burçlarını da keyfi olarak değiştirteceğim. Zaten ucuzmuş.

ANKA
08-03-2013, 23:27
Şimdi 308 için fren balata alternatifleri şöyle
1. Orijinal peugeot/citroen balata
2. TRW
3. Bosch
4. ATE
5. EBC Ultimax
6. EBC green stuff
7. Ferodo DS
8. Brembo

Bunların içinde en pahalı olan ebc green ile ferodo ds, diğerlerinin fiyatı (bremboyu bilmiyorum) birbirine yakın. Mesela TRW mi ebc ultimax mı desem hangisi? Ya da brembo disk alıp ebc ultimax taktırsam nasıl bir performans alırım. Orijinal balata ve disk yerine?
Greenstuff alıp çok sert diyen ve ötüyor diyen epey yorum okudum. Brembo diskin yapısını bozmayacak güvenli bir sürüş sağlayacak bir balata lazım. Brembonun bu siyahlarını ayrı bir sevdim onları alacağım kesin ama balataya karar veremedim. Paraya kıyıp Ferodo DS de alınabilir gibi geldi bana yurtdışından epey güzel yorumlar okudum. Ama 200'ün üzerinde tabi fiyatı.

tesla
08-03-2013, 23:58
Ben de Brembo disk + brembo balata ya da brembo disk + ate balata düşünüyorum. Orjinal peugeot disk ve balatalar kesinlikle çok daha pahalılar. Brembo'dan bile.

ANKA
09-03-2013, 00:41
Hocam brembo ön balata yok nette bakıyorum bulamadım, arka balata var fiyatı da uygun ama önler için bulamadım. Bayi bulup sormak lazım fiyatını. Brembo brembo olabilir aslında alıp bir denemek lazım.

Ömer Gedik
09-03-2013, 09:05
Ben EBC Green Stuff kullandım. Oldukça da memnundum açıkçası. Daha sonra fiyat sebebiyle orjinal balataya döndüm. Disk ise yine EBC(Yivli)

ANKA
09-03-2013, 12:37
Ben de Brembo disk + brembo balata ya da brembo disk + ate balata düşünüyorum. Orjinal peugeot disk ve balatalar kesinlikle çok daha pahalılar. Brembo'dan bile.

Dün firmaya mail attım bugün brembo ön balatayı da koymuşlar. Bana önerdikleri kombinasyon şöyle:
Brembo Ön diskler Link (http://www.otosupermarket.com/PEUGEOT-308-Spor-Fren-Diski-On-16-Hdi-112-Beygir-283-mm-Cizgili-BREMBO-MAX%2cPR-78220.html) ,
Brembo Ön Balatalar Link (http://www.otosupermarket.com/PEUGEOT-308-Fren-Balatasi-On-BREMBO,PR-80663.html),
Bir de fren hidroliğili ATE Lin (http://www.otosupermarket.com/ATE-Super-Blue-Racing-DOT-4-Fren-Hidrolik-Yagi-1000-ml%2cPR-11.html)k (http://www.otosupermarket.com/ATE-Super-Blue-Racing-DOT-4-Fren-Hidrolik-Yagi-1000-ml%2cPR-11.html)
Kafama yattı gibi üçü 450 tutuyor. İşçilik ne kadar tutar bilmiyorum. Ama gayet iyi bir sistem olur gibi geliyor bana. Arka diskler gayet iyi durumda oraya sadece balata gerekebilir ona da trw takarım.
Ankara şaşmaz otosanayide sadece fren işi yapan bir yeri aradım dedim ki ürünlerimi aldım işçilik ne kadar tutar? usta hidroliği değiştiremem elimde o iş uygun makine yok ama disk ve balata için 50 TL işçilik alırız dedi.

Sonrasında 3-5 servise daha sordum çoğunda hidroliği hava bırakmadan değiştiren makineden yok olanlar da disk+balata ve yağ değişimi için 70-80 arası işçilik istiyorlar.
Yani 308 için brembo max ön disk, brembo ön balata, ATEDot4 hidrolik değişimi ve işçilik için fiyat 520-530 tutuyor. Frenlere el atacak arkadaşlara duyurulur.

tesla
09-03-2013, 14:38
Hidroliği neden değiştirme ihtiyacı duyuyorsun? 110bin km'de sattığım 206'da hiç hidrolik sorunu, fren problemi yaşamadım. Zaten düzgün yapılanamayan hidrolik değişimi illallah dedirttirir. Brembo ön balatalar da ATE'den neredeyse 2 kat pahalıymış. ATE de en kaliteli balatalardan olduğu için ATE'yi tercih ederim.

TanerHoca
09-03-2013, 17:39
Hidroliği neden değiştirme ihtiyacı duyuyorsun? ....

sorunun cevabı:
"Yapılan araştırmalara göre fren hidroliğinin, 3 yaş üzeri olan otomobillerin yüzde 90'ında kullanılamaması gereken halde olduğu, bunun da frenlemede problemler yarattığı belirlenmiş bulunuyor. Fren hidroliğinin görevini doğru olarak yerine getirip getirmediğini anlamak için kullanılabilirliğini test ettirmek gerekiyor. Test cihazlarıyla fren hidroliğinin kaynama noktası ölçülebiliyor. Eğer fren hidroliği kaynama noktası 165 derecenin altındaysa kesinlikle değişmesi gerekiyor, 165-175 derece arasındaysa fren hidroliği kullanılabilir kabul ediliyor; fakat en son yenileme işlemi 2 seneden önce gerçekleştirildiyse yine yenilemek gerekiyor, 175 derecenin üstündeki değerler herhangi bir tehlike içermiyor. Mekanik baskılardan başka fren hidroliğinin en büyük iki düşmanı ısı ve nemdir." http://www.arabam.com/haber/Otomobille-Yasam-Fren-hidroligi-ihmale-gelmez/Detay-269560

ayrıca şu linke bir göz atın:http://www.uzmantv.com/fren-hidroligi-hangi-siklikta-yenilenmeli

sessizgece
09-03-2013, 23:38
benimde ön balatalardan ara ara ses geliyor. iki kere gösterdim sorun yok dediler, ama kafamı kurcalıyor. Aracım 45.000 km ye geldi. Disk ve balataları değiştirmeyi düşünüyorum. Benimde bakdığım diskler delikli ve kanallı olanlar. omni ve ebc görüntü olarak brembo ya göre daha hoşuma gidiyor.
Asıl sormak istediğim, biliyorsunuz kışlıkları değiştirirken sol arka bijon yuvasını bozdular. Tornacı yaptı ama kafamı kurcalıyor. Malum yaz geliyor ve uzun yolum çoğalacak. Arka porya değişecek sanırım. Nedir, nasıl olur yardımcı olursanız sevinirim.

ANKA
09-03-2013, 23:41
Taner Hocam gereken cevabı vermiş aynı görüşteyim arabam 4 yaşına girdi ve daha önce değişmemiş hidrolik. Bu hidrolik piyasadaki en iyilerden biri kimilerine göre en iyisi. O yüzden alıp değiştireceğim, tabi yaza doğru elim biraz bollaşırsa yoksa sonbahara da kalabilir.

Tesla Hocam ATE'nin ön balata fiyatını nereden aldınız ve ne kadardı? Öğrenelim ona göre plan proje yapalım.

Bu arada Mehmet'in konusunu da epey dağıttık, konu genel fren paylaşımı konusu oldu, biri suçlu arıyorsa o benim :) mod arkadaşlar baksın da olmadı genel bir konu yapsınlar. Epey güzel bilgi birikti konuda.

tansu
10-04-2013, 12:21
Merhaba arkadaşlar.. Konuda yazılanları dikkatle okudum.. Mesajlarda bahsedilen e-ticaret sitesinin yöneticisiyim. Brembo, EBC veya OMNI ürünleriyle ilgili sorularınız ve/veya aracınıza uygun fren ürünleri arıyorsanız yardımcı olabilirim. ATE seramik balata takımı için uçuk bir rakamdan bahsedilmiş. Bu fiyatlara satabilen varsa diyecek birşey yok tabi :) ATE Türkiye distribütörü olarak, Ate seramik balataları yakın zamanda sitemize ekleyeceğiz. Peugeot için henüz bir planımız yok ancak, Peugeot araçlar için ATE seramik balata istiyorsanız hangilerini getirmemiz konusunda bizi yönlendirebilirsiniz.

dirtyharry
11-04-2013, 07:33
Merhaba arkadaşlar.. Konuda yazılanları dikkatle okudum.. Mesajlarda bahsedilen e-ticaret sitesinin yöneticisiyim. Brembo, EBC veya OMNI ürünleriyle ilgili sorularınız ve/veya aracınıza uygun fren ürünleri arıyorsanız yardımcı olabilirim. ATE seramik balata takımı için uçuk bir rakamdan bahsedilmiş. Bu fiyatlara satabilen varsa diyecek birşey yok tabi :) ATE Türkiye distribütörü olarak, Ate seramik balataları yakın zamanda sitemize ekleyeceğiz. Peugeot için henüz bir planımız yok ancak, Peugeot araçlar için ATE seramik balata istiyorsanız hangilerini getirmemiz konusunda bizi yönlendirebilirsiniz.
Oncelikle hosgeldiniz.isinin ehli birinden bilgi almak her zaman iyidir.forumda aktif olarak 308 ve 407 kullanici yogunlukta olup bu modellere uygun balata ve disk mRkalari hangi kombineyle uyumlu ve sorunsuz bi sekilde uygulama olur onerilerinizi bilmek isteriz

tansu
16-04-2013, 10:09
Oncelikle hosgeldiniz.isinin ehli birinden bilgi almak her zaman iyidir.forumda aktif olarak 308 ve 407 kullanici yogunlukta olup bu modellere uygun balata ve disk mRkalari hangi kombineyle uyumlu ve sorunsuz bi sekilde uygulama olur onerilerinizi bilmek isteriz

Merhaba.. hoşbulduk.. size pm atmıştım ama forumdaki diğer arkadaşların faydalanması sebebiyle cevabımı buraya da yazayım..

Öncelikle satmaya başladığımız ilk günden beri şikayet gelmeyen iki markamız Brembo ve Omni. her araçta her şekilde iyi sonuç veriyor bu markalar. Balata olarak ta Brembo, EBC (oem tip veya spor tip) ve BOSCH tavsiye edebiliriz. Ama göz önünde bulundurulması gereken en önemli şey bütçeniz ve sistemden ne beklediğiniz.. kimi müşterimize en sıradan marka ürünleri bile versek, heyecanla çok memnun kaldığını, önceki kullandığı markalara göre bariz fark olduğunu söylüyor.. kimi müşterimize de en iyi spor disk ve spor balatayı versek bile , örneğin "balatalar ötme yapıyor" diyerek kusursuz fren performansı olan bir sistemi bir anda kötüleyebiliyor. ekonomik ve kaliteli bir fren sistemi için Brembo markası biçilmiş kaftan bizce.. daha iyi bir bütçeniz varsa brembo max çizgili disk veya omni delikli disk ile birlikte ebc spor balata denenebilir. bunun yanında Ate blue racing performans fren hidroliğiyle gayet uygun bir sistem yapılır. ama aklınızda bulunsun, fren montajını her tür işi yapan bakım servisleri yerine "fren servisinde" yaptırmanız çok önemli.. fren ekipmanlarının montajında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. poryaların montajdan önce temizlenmesi, disk bijonlarının çapraz sıkılması gibi.. veya eski fren diski tornalattırıldıysa, yenisini takarken porya ayarını yeni diske göre yapmak gibi... bu tarz noktalara dikkat edilmezse, en iyi sistem de konulsa bir şekilde problem çıkarıyor (disklerin titremesi gibi).

sessizgece
16-04-2013, 10:19
bilgiler için teşekkürler. Benim ön balatalarda ses var. Sanırım bitiyor. Ön balataları değiştirirken, diskleri de keyfi değiştirmeyi düşünüyorum. Onları değiştirmişken de lastik değişiminde sol arka poryayı bozmuşlardı, onlarıda değiştirmeyi düşünüyorum. Tabi bu işlemler için biraz zamana ihtiyacım var.

HamzaHakkı
09-05-2014, 16:25
Yeni konu açmamak için eski de olsa bu konuya yazmayı uygun gördüm. Aracımın ön disk ve balatalarını değiştirmeyi düşünüyorum. Arkalarda bir sorun yok fakat önlerin balatası ve diski kötü durumda hatta ön disklerde kılcal çatlaklar oluştu ses yapması da yakındır. Ben de sizler gibi takmışken iyi bir şey takmayı düşünüyorum. Aslında geçen sene yetkili serviste komple 3.0 V6 407 fren sistemini kendi aracıma taktırmak için bir araştırma yaptık, komple set ön ve arka 1300 TL gibi bir fiyata geliyordu fakat o zaman frenlerim iyi olduğu için biraz daha erteledim. Şimdi ise 3.0 V6 nın fren sistemini mi taksam yoksa brembo max ve ebc balata mı taksam diye düşünüyorum.3.0 V6 407'ye bir kere binme fırsatı buldum ve şu ana kadar bindiğim arabalar arasında kesinlikle en iyi frene sistemine sahipti. Tavsiye ve tecrübelerinize dayanarak yardımlarınız bekliyorum. :)

atilla77
09-05-2014, 16:35
hamza sana özel mesaj attım bak oraya

dirtyharry
09-05-2014, 16:40
3.0 v6 nin fren diskleri ve kaliperleri mevcut aracin uzerindeki sistemden daha iyi fren sistemindeki piston ve disk olculeri farkli istedigin performansi alirsin tavsiye ederim mevcut disklerde degiseceksen ben tercihimi orjinalden yana kullandim cok arastirdim orjinal performansida cok iyi

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

HamzaHakkı
09-05-2014, 16:47
3.0 v6 nin fren diskleri ve kaliperleri mevcut aracin uzerindeki sistemden daha iyi fren sistemindeki piston ve disk olculeri farkli istedigin performansi alirsin tavsiye ederim mevcut disklerde degiseceksen ben tercihimi orjinalden yana kullandim cok arastirdim orjinal performansida cok iyi

Abi 3.0 v6 aşırı iyi bir fren sistemine sahip 2.0 HDI de tek piston var kaliperde. 3.0'de 2 piston var artı disk çapı, buna bağlı olarak balata genişliği dediğin gibi aşırı büyük. Fakat biraz masraflı oluyor işte ekonomik durumu ayarlayabilirsem direk düşünmeden onu uygularım fakat acaba brembo ve ebc balata ile de güzel bir performans alabilir miyim?

Zulan
09-05-2014, 17:19
Disk ve balata üzerinde konuşulurken bende bir şey sormak istiyorum. Normal diskin üzerine sonradan delik açıyorlar bunun zararı var mıdır?

G2 ile tapaTalk

HamzaHakkı
09-05-2014, 17:41
Disk ve balata üzerinde konuşulurken bende bir şey sormak istiyorum. Normal diskin üzerine sonradan delik açıyorlar bunun zararı var mıdır?

G2 ile tapaTalk

Forumda uygulayan vardi 407'ye görünce detayli bilgiyi yazar sanırım. Benim düşüncem soğumaya katkısı olabilir fakat diskin ömrünü ve esneme katsayısını olumsuz yönde etkiler.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

dirtyharry
09-05-2014, 18:42
Benim fikrim Hamzahakki orjinal ile ayni performansi alirsin

HamzaHakkı
09-05-2014, 18:55
Brembo max i deseni için tercih ederim abi yarin servisten fiyat alacağım, brembolarla ayni veya yuksek fiyat verirlerse bremboyu tercih edecek gibiyim.

ANKA
09-05-2014, 22:49
Brembo max ile ilgili sayfalarca yorum okudum sonuç normal diskten hiçbir farkının olmadığı öyle aman aman bir performans sergilemediği yönünde oldu. Balata olarak kesinlikle orijinal ürün öneriyorum. Hele de gıcırtı problemi varsa orijinal ürün takınca ses falan kalmıyor. Disk konusunda da pahalı ürüne bence gerek yok 1,6 bir araç için, sonuçta 300 km hıza çıkmıyoruz, bir ara fritech balata almak gibi bir hataya düşmüştüm ilk arabada performansı hiç memnun etmemişti, yeni aslanda orijinal balata kullandım çok daha iyi oldu. Disk olarak öyle büyük beklentileriniz yoksa brembo, bosch, trw parlak disk işinizi görür ama üst düzey bir kombinasyon düşünüyorsanız şu ebc'nin green stuff balatası ile omni disk falan alabilirsiniz.

HamzaHakkı
09-05-2014, 23:40
Ben de buyuk ihtimal orjinal takacağım galiba, fakat düşüncen bence yanlış abi. Fren sadece yüksek hizlarda lazim olan bir şey değil. Bunu önceki aracımda yaşadim fren balatalarim ve disklerim iyi değildi bugun yarin derken yaptiramadim 20 km/s hızla giden araba durmadi öndeki araca çarptım ve 20 km/s hızla yaptigim kaza bana 500 lira masraf açtı, manevi ve karşı tarafın aracına verdiğim zarar da cabası. O yüzden imkan varsa en iyisini yaptırırım her konuda

ANKA
10-05-2014, 08:09
Bu fren konusunda çok hassasım aslında ama çok fazla araştırma yaptım diskleri büyütmessek bir de epey bir para harcamazsak orijinal fren sisteminin. 90 ile durma mesafesi 2 metre bile kısaltmıyor. Onun için dediğinde haklısın ama gerçekten iyi bir sistem için 2000tl falan harcamak lazım benim gibi sakin kullanicilar için orijinal ekipman yeterli bence. Ama aracın beygirini yükselttiysen frenlere de para harcayacaksın. Altımdaki araç rcz olsa ve agresif bir kullanıcı olsam en iyisini yapardım.

HamzaHakkı
10-05-2014, 19:22
Bu fren konusunda çok hassasım aslında ama çok fazla araştırma yaptım diskleri büyütmessek bir de epey bir para harcamazsak orijinal fren sisteminin. 90 ile durma mesafesi 2 metre bile kısaltmıyor. Onun için dediğinde haklısın ama gerçekten iyi bir sistem için 2000tl falan harcamak lazım benim gibi sakin kullanicilar için orijinal ekipman yeterli bence. Ama aracın beygirini yükselttiysen frenlere de para harcayacaksın. Altımdaki araç rcz olsa ve agresif bir kullanıcı olsam en iyisini yapardım.

Benim düşüncem de bu yönde. 3.0 v6 nin sistemi uygulanarak iyi sonuç alınabilir, çapı daha geniş ve çift pistonlu soğutmalı kalipere sahip. Fakat sadece ön takımın parça fiyati 1200 lira bu parayı veremem sanırım.

ANKA
10-05-2014, 19:54
Tabi iş kaliperleri büyütmekle de bitmiyor, çok kaliteli bir hidrolik koydurup çok üst düzey performaslı lastik de almak lazım. Hani şöyle kaliperleri büyütünce üzerine 17-18 inç jant ve performans lastiği alındığını düşünürsek nerden baksan 5000-6000 TL masraf çıkar, abartırsan 10000 bulması hiç zor olmaz. İşte o zaman fren mesafesi gerçekten kısalır. Ama o kadar para verecek olsam direk spor bir araba alırım bizim memur işi arabaya o kadar para harcamayı hiç mantıklı görmüyorum.
Hani o yüzden ben ve benim gibi kullanıcılar için orijinal ekipman ve kaliteli bir lastik iş görür diyorum. Kimse gidip aksan, paksan marka disk; dere, tepe marka balata taktırmasın, bilindik markalardan şaşmayın. Balata da ise asla ucuza kaçmayın orijinal balatayı uygun fiyata bulabiliyorsunuz biraz araştırınca.

HamzaHakkı
10-05-2014, 20:48
O kadara gerek yok bence abi. Aracımın üstünde zaten orjinal 17" jant 225 taban lastik var. O yüzden bunlar bana rahat yeter artar. Sadece lazim olan 3.0 V6 fren tertibatı, para ayarlayabilirsem eğer takmayı da düşünüyorum. Bakalım kısmet.

ANKA
10-05-2014, 21:15
Hamza bu çalışmaları yapmadan önce bir önerim var belirli bir hız ile ani fren mesafeni bir şekilde ölç sonra bu işlemleri yapınca tekrar ölç bakalım ne kadar fark olacak? Boş bir yol ve birkaç trafik konisi işini görür. Atıyorum iki koni koyarsın 40 metre mesafeli ilk konide basarsın frene bakalım 40 metreye varmadan duracak mı? Hani yaptığın işin sonucunu görmen adına yararlı olur tabi yapabilirsen ben yapmanı ve yapacak parayı bulmanı canı gönülden diliyorum.

HamzaHakkı
10-05-2014, 21:26
Dediğini yapacağim abi belki 90 km/h gibi bir hızda deneyemem bunu ama 60 70 km/h gibi bir hizda deneyeceğim, değeri kaydedip yaptıktan sonra da ölçeceğim. Yapmayı ben de çok istiyorum bakalım bir de dısarıda özel serviste yaptırmak için fiyat alacağım biraz daha uygun olursa para ayarlamam daha kolay olur.

parmen
20-11-2017, 15:06
Dediğini yapacağim abi belki 90 km/h gibi bir hızda deneyemem bunu ama 60 70 km/h gibi bir hizda deneyeceğim, değeri kaydedip yaptıktan sonra da ölçeceğim. Yapmayı ben de çok istiyorum bakalım bir de dısarıda özel serviste yaptırmak için fiyat alacağım biraz daha uygun olursa para ayarlamam daha kolay olur.

merhaba

bahsedilen değişiklikleri yaptınız mı ? performansı nasıl etkiledi ? ölçümden bahsetmişsiniz yaptınız mı ?

parmen
20-11-2017, 15:11
Hamza bu çalışmaları yapmadan önce bir önerim var belirli bir hız ile ani fren mesafeni bir şekilde ölç sonra bu işlemleri yapınca tekrar ölç bakalım ne kadar fark olacak? Boş bir yol ve birkaç trafik konisi işini görür. Atıyorum iki koni koyarsın 40 metre mesafeli ilk konide basarsın frene bakalım 40 metreye varmadan duracak mı? Hani yaptığın işin sonucunu görmen adına yararlı olur tabi yapabilirsen ben yapmanı ve yapacak parayı bulmanı canı gönülden diliyorum.

merhaba

konuyu bayağı okudum. ben spor diske geçmeyi düşündüm. disk ve balata değişimi yapacağım. ya servise orijinal disk balata ile değişim yaptıracağım. yada uygun bulursam brembo nun delikli diskleri ile değişim yapacağım. hangisi daha mantıklı ? spor disk fren mesafesinde ne kadar fark ediyor ?

HamzaHakkı
20-11-2017, 17:46
merhaba

bahsedilen değişiklikleri yaptınız mı ? performansı nasıl etkiledi ? ölçümden bahsetmişsiniz yaptınız mı ?

Merhaba güçlendirme uygulamasını yapmadım. 3.0 v6 sistimini şuan koymak zaten çok daha maliyetli oluyor, o zamanlar da çıkma olarak bulamamıştım. Geçen yaz ön disk ve balata takımını TRW marka ile değiştirdim fren performansında iyileşme oldu ama ölçüm vs yapmadım.