PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Peugeot: Türklerin Avrupalı’dan daha çok mu parası var?

Abdullah
03-03-2010, 16:48
Peugeot Türkiye Genel Müdürü Jean Pierre Vieux, Türkiye’de bir binek aracın Avrupa’ya göre yüzde 37, ticari aracın ise yüzde 10 daha pahalı olduğunu belirterek, ÖTV oranlarının aşağıya çekilmesi için hızlı davranılması gerektiğini kaydetti.
ÖTV oranlarının düşürülmesi için hızlı davranılması gerektiğini belirterek, ÖTV indirimi ve teşviklere ilişkin, “Ben hala 2010 yılında iyi bir şeylerin olacağına inanıyorum” dedi.
Cenevre Otomobil Fuarında gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, bu yıl Türkiye otomotiv pazarının 480 bin adetlerde olacağının öngörüldüğünü anlattı.
Vieux, Türkiye otomotiv pazarının 2009 yılında 550 bin civarında olduğunu anımsatarak, Türkiye’nin nüfusuna ve araç otoparkının genel durumuna bakıldığında yıllık satışın 800 bin adetlerde olması gerektiğini kaydetti.
Türkiye’de otomotiv sektöründe vergilerin çok yüksek olduğuna dikkat çeken Vieux, otomotivde ÖTV oranlarının düşürülmesi için hızlı davranılması gerektiğini ifade etti.
Vieux, otomobil firmalarının sektörü hareketlendirmek için anlık bir şeyler yapabildiğini dile getirerek, ancak sektöre ilişkin kalıcı önlemlerin hükümet tarafından alınması gerektiğini belirtti.

YÜZDE 37

Otomotivde KDV oranının Avrupa’da aşağı yukarı her yerde aynı olduğunu vurgulayan Vieux, “Türkiye’de, Avrupa’ya göre bir binek araç en az yüzde 37, ticari araç da en az yüzde 10 daha pahalı. Yani Türklerin Avrupalı’dan daha çok mu parası var? Aynı derecede paraları olsa bile neden yüzde 37 daha fazla ödensin. Daha çok araç satılsa devletin kasasına daha çok vergi girecek” diye konuştu.
Jean Pierre Vieux, Türkiye’nin de çevre sağlığını korumaya dair bazı önlemler alması gerektiğine değinerek, Türkiye’de araçların karbondioksit salınımlarına göre bir vergi getirilebileceğini kaydetti.
Kendilerinin, üretici ve dağıtıcılar olarak hükümetle çalışmaya hazır olduklarını dile getiren Vieux, yapılacak düzenlemelerle her iki taraf için de “kazan kazan” durumunun olabileceğini ifade etti.
Vieux, Türkiye’de otomotiv sektöründe ÖTV indirimi ve teşviklere ilişkin, “Ben hala 2010 yılında iyi bir şeylerin olacağına inanıyorum. Bizim meslekte de iyimser olmak gerekiyor” dedi.
Peugeot olarak bu yıl Türkiye’de piyasa paylarını artırmayı hedeflediklerini bildiren Vieux, Peugeot’nun son iki yıldır pazar payını yüzde 1 oranında artırdığını ve Türkiye’de sıralamada 3 sıra yukarı çıktığını söyledi.
Peugeot Türkiye Genel Müdürü Jean Pierre Vieux, Türkiye’de yüzde 8 pazar payına ulaşmaya amaçladıklarını da sözlerine ekledi.

Alıntı: milliyet

MaLi
03-03-2010, 17:15
Avrupayı kastederek hangi ülkeleri diyor?
Almanya Peugeot ile Türkiye'yi karşılaştırdım.
Bazı modellerde Almanya daha pahalı.

reisG
03-03-2010, 17:38

görüntü olarak öyle ama onların baz donanımları daha yüksek.

BahadırALTUN
03-03-2010, 17:48
Fransanın sayfasında
407 24.600 euro Yaklaşık 50.000.TL
308 5 kapı 19.200 euro yaklaşık 40.000 TL den başlıyor ,

Nasıl % 37 pahalıymışki anlayamadım. Hangi ülkede daha ucuzmuş ?

MaLi
03-03-2010, 17:49

görüntü olarak öyle ama onların baz donanımları daha yüksek.

yok değil.
donanımlarınıda inceledim.
kendi aracımı örnek aldım.
aynı donanım seviyesine getirince fiyat Türkiye fiyatı nı geçiyor.

mesel benim istepnede Rinjani.
Almanyada 200 Euro farkı istiyorlar.
yada bizde Premium da standart olan bir donanımda orda fark alınıyor.

TanerHoca
03-03-2010, 17:59
burada kasdedilen durum yüksek vergi dilimine giren 1.6 litre ve üstü araçlar için geçerli olabilir.
motor hacmi arttıkça uygulanan vergi politikası yüzünden avrupa fiyatları ile
türkiye fiyatları arasındaki fark türk tüketicisi aleyhine ciddi oranda değişiyor..

TanerHoca
03-03-2010, 18:05
birde buradaki amaç vergi insin de türk tüketicisi ucuz araç sahibi olsun durumu değil.
vergi oranları insin de cebimiz karla dolsun durumu.nitekim ötv indiriminde bu gayet açık ve net biçimde ortaya çıktı.
ilk onbeş gün sonrası ötv indiriminden kaynaklanan fark direk satıcının cebine kar olarak girerken vatandaşla giren sadece satıcı kazığı oldu.
artı bir de bir sürü küstahlık ve ukalalık. "efendim almıyorsanız kaporanızı geri verelim"ler falan.nasıl olsa millet saldırdı ya.

Ozan
09-07-2010, 07:31
Farklı bir konu ama bence Türk'ler arabalara Avrupalılardan daha fazla para ayırıyorlar.
Etrafa bir bakın Audi'ler de s line paketsiz deri koltuksuz ve sunroofsuz araç yok gibi.
Bmw 3 serisi sedanda yapay deri bile olsa deri koltuklar std.
Hele Türkiye'ye gelen Mercedes'leri söylemiyorum bile.

Geçen bir yerde 17" jantlı ve kumaş koltuklu yabancı plakalı bir x5 e rastladım.Bu arabayı bir bayi Türkiye'ye getirse inanın uzun bir süre satamaz elinde kalır.

Bmw'de çalıştığım dönemde tv siz ve sunroofsuz bir 7 serisini satamamıştık ve uzun bir süre elimizde kalmıştı,bizde test aracı yapmıştık.

reisG
09-07-2010, 08:02
Bir arkadaşımın ablası Borusan Avcılar da muhasebe de çalışıyor. Bir müşteri portföyü anlattı bana aklım durdu.Normal müşterinin yanında Platinyum denen bir müşteri grubu varmış. Hani sosyetede krema tabaka derlerya onlar. Acayip istekleri ve garip davranışları olurmuş. Bir tanesi X5 alıyor olmayacak aksesuarları var. Aldıktan 2 gün sonra showrooma geliyor elindeki anahtarı satış temsilcisinin suratına atıyor. Aracımı değiştirin diyor. Neden diye sorulduğunda bu aracın Türkiye'de tek olduğunu söylemiştiniz. Ama benim bir arkadaşım aynı model ve donanımda almış diyor.

reisG
09-07-2010, 08:04
Ayrıca bir dönem BMW ye gitmiştik. 316i başlangıç fiyatı 36.000 euro gibi olan bir araç için. Almak istiyoruz demiştik. Adamlar üzgünüz yok demişlerdi. Ne zaman gelir demiştik. Aslında bu araç başlangıç fiyatı olarak listede öylesine duruyor. Sipariş verirseniz 2-4 ay arası gelir ama demişlerdi. Yani sunroofsuz, alaşım jantsız araç olmamasının bir sebebi de bu. Aslında baz donanımlar var ama adamlar listede olsun diye koyuyorlar. Sonra araç alamaya gidende mecburen parasını ayaralyıp donanımlıları alıyor.

Ömer Gedik
09-07-2010, 10:30
Geçen günkü Audi ziyaretimde showroom da iki audi a3 ü incelediğimde sis farı, çelik jant, deri direksiyon gibi donanımlar yoktu yani tam boştu. 1,6 8v 102 Hp triptonic bomboş araca 59,500 TL istiyorlardı.

BMW de ise Türkiyede böyle tam boş araç neredeyse hiç yok.

Pahalılık meselesine gelince, Türkiye 1,6 ve altı grubunda oldukça makul iken 1,6 nın üstünde ise aşırılışan vergi dilimiyle acayip fiyatlar çıkıyor. Son dönemde bazı grup araçlar hariç 2,0 araçların çokda satılmadığını düşünüyorum.

TanerHoca
09-07-2010, 11:07
ömer bu iş vergi politikasıyla ilgili ancak şöyle de bir durum var.
2.0 litre araçların bazıları 50-55 bin* liraya satılırken aynı vergi dilimine girdiği halde bazıları da 90- 100 bin** liraya satılıyor.
vergi dilimiyse hepsi aynı vergi diliminde ama bir araba parası kadar fark var aralarında.bu işi sırf yüksek verdi dilimiyle izah edemeyiz.
yani iş birazda türkiye deki distiribitörün insafına kalmış.ben audiyim ben voswagenim vb. istediğim fiyatı koyarım.çatır çatır da satar liste başı olurum diyor adamlar.
son olarak senin verdiğin örneğe gelirsek :1.6 lık araç iki litre fiyatına bunu kimse vergiyle falan açıklayamaz.
bizim doymak bilmez distiribitörler her durumu kendi lehlerine kazanca çevirmeyi iyi biliyorlar doğrusu. >:(

*mazda 6 nın 2.0 litre baz modeli için 42 bin liraya pazarlık yapmıştık.55 bine de dolu araçları vermişlerdi.
şu anda epica 2.0 lt dizel 55 bin lira

**passat 2.0 dizeller audiler vb.

not: örnekler daha da çoğaltılabilir.

Ömer Gedik
09-07-2010, 11:30
Hocam 2,0 benzinli motorlar özellikle atmosferiklerin maliyeti düşük. Fakat dizeller de iş değişiyor.Epica ise bulunduğu sınıfta en kötü araçlardan biri. Mazda ise fiyatları kırarak satış yapmaya çalışan bir firma. Mazda evet kesinlikle çok kaliteli ama Türkiye'de pek pazarı yok.

reisG
09-07-2010, 12:32
Bence de Taner Hocamın dediği gibi ilk sebep üretici ve distribütör firmaların fiyatları kafalarına göre yüksek tutması veya tam tersi normal ve düşük tutması ikinci sebep ise Aracın üretildiği ülkedeki üretim maliyeti.
Geçen gün Ahmet yazmıştı . Üzerinde deri döşeme sunroof, sline paket olan altı üstü 2.0 TDI motorlu A4 için 70.000 euro gibi kaçık bir rakam istiyorlar. Şuanda babamın kullanmakta olduğu orta/üst orta sınıf boyutta ve premium segmentinde yer alan 2.4 lt. motorlu aklınıza gelecek hemen tüm donanımalra sahip Chrsyler Sebring'i 45.000 euro gibi bir fiyata satmaktalr (hem audi hemde Chrysler 0 km. fiyatıdır) Bunları çoğaltmak mümkün. Bence motor hacmi 3.0 lt ve üzerinde ciddi vergi artışlarına sebep olmakta -ki bu MTV vergilendirmesinde de görülmekte. İthaltta dizel araçların bir değişik hesaplaması var onu biliyorum . Ama ben Sebringi alırken birebir karşılaştırdım. Amerikandaki aksesuarları Mercedes BMW ve Audi'nin muadil araçlarına eklediğimde nerdeyse 2,5 katı fiyatlara çıkartıyorlar.
Mazda hikayesi işe şöyle Mazda nın Türkiye eski distribütörü Mermerlerin şimdiki Y.Kurulu Bşk. Yardımcısı olan Murat Mermer Kolejde 6 yıl sıra arkadaşımdı. Mazda son 323,626 kasasıan kadar (bu kasalar Ford bünyesind eiken üretilmeye başlanmıştı) süper araçlar yaptı 1990 lı yılların başında 6 ay sıra verilen kapaklı farlı 323 hatchbackler, yine aynı yılların ve sonraki dönemin Lantisleri yuvarlak kasalı 626 ları mikemmel RX-7 MX-5 ve 929 ları harikaydı az önce bahsettiği Ford orjinli araçlar üretilince ülkemizde polpülaritesi düşüt. sonra Distribütör değişimi ve bunun 2-3 yıl sürüncemede kalması ilk kasa 6 serisi gibi bir araç ellernde olmasına rağmen olayı bitirdi. Müşteride olumsuzluk oldu. LŞimdiki Mazda ise Brüksele bağlı araç satmayı çok fazla irdelemeyen bir yapıya sahip çalışıyor.