PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Pompadan Benzin Sızdırma Problemi

vbay
20-12-2012, 21:03
Öncelıkle herkese tekrar merhabalar :) bu sorunumu yazmak ıcın konu baslıgı aradım ancak bulamadım eger yanlıs yazmıssam kusura bakmayın .s Sızlere bır sorum olcak . 1 2 gun önce benzın pompam arzalanmısdı bende dun gıttım sıfır bır benzın pompası aldım peugeot servısınden ustama göturdum takdırdım . Ancak sorun söylekı benzın pompasını degıstırmeden öncekı pompamın dısında hep benzın oluyordu ve aracım benzın kokuyordu . Pompayı degıstırdıgımde ustam kesılır benzın kokusu olmaz ayrıca benzınde olmaz pompanın etrafında veyahut uzerınde demısdı anca bugun baktıgımda eskısındende az olmamak mıktarında benzın gördum sızce nedır sorun .s

Abdullah
21-12-2012, 12:16
Konu ile ilgili tecrübeli üyelerimiz var onlar konuyu cevaplayacaktır.

parkmen
21-12-2012, 13:02
Kardeşim aklıma takıldı senin aracın 2003 model değil mi? sen benzin pompasını nereden gördün hadi gördün diyelim üzerinde benzin olması çok doğal senin aracının benzin pompası benzin deposunun içinde.....?! ???

orhun57
21-12-2012, 13:08
Benzin pompası deponun içinde olmuyor mu zaten :) haliyle benzin olur üzerinde :D

parkmen
21-12-2012, 13:47
Benzin pompası deponun içinde olmuyor mu zaten :) haliyle benzin olur üzerinde :D
Eski model karbüratörlü araçlarda motor içersinde olabiliyor.

406 niko
21-12-2012, 13:59
bu nbenzin pompası dedikleri arka sağ altta olan filitre olmasın

parkmen
21-12-2012, 14:09
bu nbenzin pompası dedikleri arka sağ altta olan filitre olmasın
Öyle bile olsa filitrenin olduğunu yeri elle muayene etmek yada gözle bakarak sızdırııp sızdırmadığını anlamak kolay birşey değil ki. Gizli saklı bir yerde filitre.

BEYAZ
21-12-2012, 22:03
başka bir forumda benzın kokusunu çözen bir abimiz vardı. yanlış hatırlamıyorsam benzın pompasına giren geri dönüş borusunun pompaya giren kısmında çatlak vardı ordan ufak sızdırma yapıyodu araç içine benzın kokusu gelıyodu. sizinkide oyle bir sıkıntı yapmış olabilir.

Bekir
21-12-2012, 22:52
Benzin pompası biraz tuhaf ama maalesef arka koltuğun altındadır ve bu pompay la hortumun ara bağlantısı olarak kullanılan pompaya bağlı plastik bir dirsek vardır zaman içerisinde sertleşerek çatlama yapabiliyor pompa değişmek yerine önce bu dirseği kontrol ediniz.

vbay
21-12-2012, 22:54
evd 2003 model abıcım . arka koltugu kaldırdıgımda sag tarafda koltugu kaldırdıgımda göruyorum yanı :) aracım benzınlı tamam ama benzının o pompanın ustunde olması normal mı ?????? Dıger 406 lardada bole bırsey varmı gercekden merak edıyorum ? cunku araca bındıgım zaman gercekden rahatsız edıcı bır benzın kokusu oluyor .s

vbay
21-12-2012, 22:55
Benzin pompası biraz tuhaf ama maalesef arka koltuğun altındadır ve bu pompay la hortumun ara bağlantısı olarak kullanılan pompaya bağlı plastik bir dirsek vardır zaman içerisinde sertleşerek çatlama yapabiliyor pompa değişmek yerine önce bu dirseği kontrol ediniz.
Ama pompayı sıfır aldım böyle bırsey olması mumkunmudur ?

vbay
21-12-2012, 22:57
Konu ile ilgili tecrübeli üyelerimiz var onlar konuyu cevaplayacaktır.
Pekı Teşekkür ederim abdullah abı :)

Bekir
21-12-2012, 23:03
Pompa yeni olabilir ancak dirsek acaba yeni pompayla beraber değiştirildi mi yoksa eskimi takıldı buna emin olun arka koltuğu oturma bölümünü sökün ve saç kapağı yerinden çıkartın pompadan veya civarından sızıyorsa zaten bunu görebilirsiniz. Bu bölümden kaynaklanan benzin sızmaları araç içerisinde fazlasıyla koku yapar ama koku dışarıdan geliyorsa hatayı başka yerde aramalısınız.

vbay
21-12-2012, 23:04
Pompa yeni olabilir ancak dirsek acaba yeni pompayla beraber değiştirildi mi yoksa eskimi takıldı buna emin olun arka koltuğu oturma bölümünü sökün ve saç kapağı yerinden çıkartın pompadan veya civarından sızıyorsa zaten bunu görebilirsiniz. Bu bölümden kaynaklanan benzin sızmaları araç içerisinde fazlasıyla koku yapar ama koku dışarıdan geliyorsa hatayı başka yerde aramalısınız.
saç kapagını yerınden nasıl cıkartıcam :) ? . Sanırım ustaya göstermek en mantıklı olanı bekır abı :)

Bekir
21-12-2012, 23:10
Pompa etrafında benzin damlasını bırakın kokusu bile olmaması gerekiyor yani tamamen kuru olması gerekiyor bence senin problemin dirsekten çıkacak ve japon ile yapıştırdığında sorunun test amaçlı geçicide olsa çözülecek. Ayrıca koltuğu kaldırdığında pompayı göremezsin saç kapak olması gerekiyor senin arabayı hafifletmişler anlaşılan :)

vbay
21-12-2012, 23:19
Pompa etrafında benzin damlasını bırakın kokusu bile olmaması gerekiyor yani tamamen kuru olması gerekiyor bence senin problemin dirsekten çıkacak ve japon ile yapıştırdığında sorunun test amaçlı geçicide olsa çözülecek. Ayrıca koltuğu kaldırdığında pompayı göremezsin saç kapak olması gerekiyor senin arabayı hafifletmişler anlaşılan :)

Bılemıyorum valla bekır abı zamanında pek fazla arastırmadan almısdım arabayı sımdı sımdı ögrenıyorum neyı nasıldır nedendır nasıl olur neden olur dıye yapabılecegım bırsey kalmadı aldık zamanında :) yavas yavas toparlamaya calısıyorum bende . Sizden ögrendıklerımle ınternettende arastırıyorum cogu seyını ögrendım sayılır zaten :) aslında satıcakdım ama bu foruma uye oldukdan sonra fıkrım tamamıyle degıstı :) burdakı yardımlasmalar dostluklar falan ve aslında bu sölıyecegım her araba ıcın gecerlı ama temız bakılırsa 406 nında gercekden cok guzel bır arac olacagını dusunuyorum ' aslan ' da bı baskaymıs onu anladım :)

Bekir
21-12-2012, 23:30
İnşallah uzun yıllar keyifle kullanırsın bizde elimizden geldiği kadar bilgimiz dahilinde yardımcı olmaya çalışırız.
Senden ricam aracına ait bir başlık ile 406 bölümünde resim ve uygulamalarını paylaşırsan daha güzel olacaktır

vbay
21-12-2012, 23:32
İnşallah uzun yıllar keyifle kullanırsın bizde elimizden geldiği kadar bilgimiz dahilinde yardımcı olmaya çalışırız.
İnşallah abı tekrar teşekkur ederım bılgılerını benımle paylastıgın ıcın :)

parkmen
22-12-2012, 08:26
Heee taşlar şimdi oturdu sorun pompa değil bence kesinlikle. Bekir abinin söylediği dirsek ayrı; o dirsek plastik olduğu için arabanında yaşı malum benzinin kendisi değil buharı dahi uzun zaman içersinde plastik aksamı eritebiliyor zedeleyebiliyor en azından conta gibi yumuşak plastik veya silikon malzemelerin yapısını bozabiliyor. Aracının arka camlarında ön camlara oranla buhar, buğu vs. tahminimce daha fazla oluyordur. Hortumlara bak yada acilen baktır malum konumuz BENZİN Allah muhafaza bir anda alev topuna dönersin. Unutmadan sorayım aracını çalıştırmak üzere kontağı açtığında marşa basmadan önce benzin pompası çalışır ve hırıltıyla tıkırtı arası bir ses çıkartır o sese pompayı değiştirdikten sonra hiç kulak verdin mi? bir değişiklik hissettin mi?

vbay
22-12-2012, 17:06
Heee taşlar şimdi oturdu sorun pompa değil bence kesinlikle. Bekir abinin söylediği dirsek ayrı; o dirsek plastik olduğu için arabanında yaşı malum benzinin kendisi değil buharı dahi uzun zaman içersinde plastik aksamı eritebiliyor zedeleyebiliyor en azından conta gibi yumuşak plastik veya silikon malzemelerin yapısını bozabiliyor. Aracının arka camlarında ön camlara oranla buhar, buğu vs. tahminimce daha fazla oluyordur. Hortumlara bak yada acilen baktır malum konumuz BENZİN Allah muhafaza bir anda alev topuna dönersin. Unutmadan sorayım aracını çalıştırmak üzere kontağı açtığında marşa basmadan önce benzin pompası çalışır ve hırıltıyla tıkırtı arası bir ses çıkartır o sese pompayı değiştirdikten sonra hiç kulak verdin mi? bir değişiklik hissettin mi?
Evd abı buhar oLuyor dedıgın gıbı ayrıca ses oncedende vardı hanı nasl ornek versem tık tık tık gıbısınden bu yenı takılan pompadada gelıyor kontagı acıyorum 2 3 defa falan tık tık edıyo sonra mars basıyorum dırek alıyor calısmasında falan bı sorun yok zaten tek marsda alıyor suanda bugun ek dersım vardı gıdemedım sanayıye yoksa bugun halletmeyı dusunuyordum .s ögrencı olunca zaman bulmak zor oluyor .s

raito66
23-12-2012, 00:39
bendede daha farklı bır sorun vardı şamandranın gerı donus yolunun plastıgımı ne boldudu demıstı usta pompa benzını çekıyo ama motora yollamadan hemen geridönüş yoluna gırıyodu depoya donuyodu belkı benzer sorun sendede olabılır

vbay
23-12-2012, 22:30
bendede daha farklı bır sorun vardı şamandranın gerı donus yolunun plastıgımı ne boldudu demıstı usta pompa benzını çekıyo ama motora yollamadan hemen geridönüş yoluna gırıyodu depoya donuyodu belkı benzer sorun sendede olabılır
tm abıcım tesekkur ederım en kısa zamanda baktırcam zaten baktırdıgım zaman ustaya bu sorundanda bahsederım bakalım neden dolayı cıkıcak bende merak edıyorum

raito66
24-12-2012, 22:22
tm abıcım tesekkur ederım en kısa zamanda baktırcam zaten baktırdıgım zaman ustaya bu sorundanda bahsederım bakalım neden dolayı cıkıcak bende merak edıyorum
ne demek abi yardımcı olabildiysem ne mutlu bana :)

vbay
24-12-2012, 22:40
ne demek abi yardımcı olabildiysem ne mutlu bana :)
oldun tabıkı abıcım olmaz mısın . En azından fıkır vermenız bıle benı mutlu edıyor . Tekrar ılgılenen yada ılgılenemeyen herkese gercekden tesekkur ederım :) Varlıgınız yeter :arkadas

babasavas
27-10-2015, 10:15
3 yıl geçmiş. sonuç ne oldu acaba? aracı sattınız mı? :D

konuya bi hort.

benzer bir sorun benim aracımda var. sabahları 3-4 marşda ve sürekli gaz pedalını pompalayarak çalışıyor. rolantiyi yakaladıktan sonra sorun yok. normal çalışıyor.
tahminim,
1-mazot pompası bozuk
2-depoda pislik birikmiş olabilir
3-şamandıra

fikri olan var mı?

teşekkür ederim.
hayırlı forumlar.

Ömer Gedik
27-10-2015, 11:10
babasavas aracınız hava yapıyor gibi. Mazot borularını kontrol ettirin ve mazot filtre tasını kontrol edin.