PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Engelli Muafiyeti (Engelli araç alımı)

hgonul
02-01-2013, 10:24
Yararı olabileceğini düşündüğüm bir konu açmak istedim. Zira bu konuda araştırma yapan yapma fırsatı olan veya bu şekilde araç almayı düşünen arkadaşlara kısa yoldan bahsetmek istedim. Biz aracımızı Engelli Muafiyetinden yararlanarak almak istedik. Yani şöyleki engelli olan x'kişisinin 1. dereceden yakını iseniz eşi veya abisi ablası kardeşi. Engelli kişinin engel oranı %90'ın üzerinde ise mahkeme kararınca vasi tayin edilkten sonra ÖTV muhafiyetinden yararlana biliyorsunuz. Zaten artık plakaya tekerlekli ibare koyma olayı kişinin tercihi üzerine bırakıldı. Fakat vasi kararı kişinin daha önceden varsa Trafik Tescil sadece kararda EK bir madde istiyor buda. Vasi tayin edilen kişi. Engelli muafiyetinden yararlanıp araç alıp satabilir ibaresi.
Şu konuda tam emin değilizki aracı sadece 3 kişi kullanabiliyor sanırım, ve bu 3 kişide yine 1. dereceden yakın olması gerekiyordu. Trafik yakalarsa çok ağır cezaları olmakla birlikte aracı altınızdan alabiliyor fakat bu konu hakkında yeni bir yasa düzenlendimi hala bu şekilde devam ediyormu net bir bilgi ve tecrübeye sahip değilim henüz.
Ve Araç ile ilgili istenen belgeler.
Nüfus Cüzdan Fotokopisi
2 adet noter onaylı engelli kişiye ait rapor.
Mahkeme kararınca verilmiş Vasi belgesi.

Yasin CCK
02-01-2013, 11:04
Paylaşım için teşekkürler. Yakın bir arkadaşım doğuştan görme özürlü teyzesi adına almak istemiş, çok uğraşmış ve vazgeçmişti.

hgonul
02-01-2013, 11:21
Teşekkür ederim allah sağlıklı yaşamayı nasip etsin inşallah. Bu gibi durumlar gerçekten çok teferruat gerektitiyor aslında gerçekten araç için asıl ihtiyaç sahipleri onlar fakat devlet bu konularda malesef biraz katı inşallah yeni yönetmelikler çıkar herkez ihtiyaçları doğrultusunda araç sahibi olabilir.

jonjon
02-01-2013, 12:46
Yararı olabileceğini düşündüğüm bir konu açmak istedim. Zira bu konuda araştırma yapan yapma fırsatı olan veya bu şekilde araç almayı düşünen arkadaşlara kısa yoldan bahsetmek istedim. Biz aracımızı Engelli Muafiyetinden yararlanarak almak istedik. Yani şöyleki engelli olan x'kişisinin 1. dereceden yakını iseniz eşi veya abisi ablası kardeşi. Engelli kişinin engel oranı %90'ın üzerinde ise mahkeme kararınca vasi tayin edilkten sonra ÖTV muhafiyetinden yararlana biliyorsunuz. Zaten artık plakaya tekerlekli ibare koyma olayı kişinin tercihi üzerine bırakıldı. Fakat vasi kararı kişinin daha önceden varsa Trafik Tescil sadece kararda EK bir madde istiyor buda. Vasi tayin edilen kişi. Engelli muafiyetinden yararlanıp araç alıp satabilir ibaresi.
Şu konuda tam emin değilizki aracı sadece 3 kişi kullanabiliyor sanırım, ve bu 3 kişide yine 1. dereceden yakın olması gerekiyordu. Trafik yakalarsa çok ağır cezaları olmakla birlikte aracı altınızdan alabiliyor fakat bu konu hakkında yeni bir yasa düzenlendimi hala bu şekilde devam ediyormu net bir bilgi ve tecrübeye sahip değilim henüz.
Ve Araç ile ilgili istenen belgeler.
Nüfus Cüzdan Fotokopisi
2 adet noter onaylı engelli kişiye ait rapor.
Mahkeme kararınca verilmiş Vasi belgesi.

Öncelikle bilgilendirme için teşekkürler .. yalnız verdiğiniz bilgilerin bi çoğu yanlış .. kişi %90 üzeri engelliyse aracına hiç bir tertibat yaptırmadan ötv indirimli yani araç fiyatı / 1,40 fiyattan arıcı alır ve yeni yasaya göre aracı B sınıf ehliyeti olan herkes kullana bilir .. öncede kan bağı buluna 3 kişi belirtmesi gerekiyordu noterde .. ve yeni yasaya göre plakada engelli amblemi olması kişinin isteğine bırakılmıştır eğer amblem olmazsa engelli park kartı alınması zorunludur .. gelelim vasi olayına engelli birey 18 yaş altındaysa veya zihinsel bir problemi varsa o zaman mahkeme kararıyla bir kişi vasi tayin edilir araç alınır ve yine araç satışında mahkeme onay verir .. engelli kişi %90 altındaysa engeli H sınıf ehliyet alarak ve aracına gerekli aparatları ekletmek kaydıyla araç alabilir ve yeni yasayla bu aracı sadece H sınıf ehliyete sahip kişiler kullanabilir .. engelli araç alımında binek araçlar %40 , ticari araçlarda %15 indirim alabiliyoruz .. sıfır alınan araç binekse 1600 cc motor sınırı vardırdır aracın 5 yıl boyunca mtv si ödenmez ve 5 yıl içinde satılamaz eğer satış olursa başta ödenmeyen ötv geri ödenir .. ben 2. el araç alıcam derseniz motor sınırı 2800 cc ye kadar olan araçları alabiliriz .. böyle alınan bi araçta 5 yıl boyunca mtv den muaf oluruz .. ben 2006 yılında vito almıştım , 5 yılı dolunca 2011 yılında tekrar ötv indirimle 5008 aldım ..baya bilgim var anlıcanız ama yine de bi kaynak belirtelim bu bi reklam değildir ---> www.engelliler.biz

hgonul
02-01-2013, 15:10
Haklı olabilirsiniz dediğim gibi yeni yasa ile ilgili bir bilgim yok sadece faydalı olabileceğini düşündüğüm için bizim başımızdan geçen yaptığımız işlemleri yazdım haricinde bi bilgim yok. Farkettiyseniz satılamazıdır ötv oranıdır hiç oralara girmedim. Aynı şekilde 31.12.2012'de siparişimizi verdik bizden yerine getirmemizi istenenler sadece bunlardı. Bilgileriniz için teşekkürler :)

jonjon
02-01-2013, 15:47
Haklı olabilirsiniz dediğim gibi yeni yasa ile ilgili bir bilgim yok sadece faydalı olabileceğini düşündüğüm için bizim başımızdan geçen yaptığımız işlemleri yazdım haricinde bi bilgim yok. Farkettiyseniz satılamazıdır ötv oranıdır hiç oralara girmedim. Aynı şekilde 31.12.2012'de siparişimizi verdik bizden yerine getirmemizi istenenler sadece bunlardı. Bilgileriniz için teşekkürler :)

Anladım hayırlı olsun inşaAllah .. kazasız belasız .. aynen bnde bilgilendirme amaçlı yazdım .. forum kardeşliği budur zaten ;)