PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Söylendiği gibi NCAP tan 5 yıldızlı bir araç mı alıyoruz.

reisG
02-01-2013, 15:03
Bu ayki Auto motor & sport dergisinin mektup köşesinde çok ilginç ve de çok doğru bir bakış açısıyla yazılmış bir mektup vardı?
Kısaca konu şöyle;
Bildiğiniz gibi özellikle yeni jenerasyon pek çok otomobilin satışında Euro NCAP çarpışma testlerindeki sonuçlarıda böbürlenerek yazılmakt. Ancak bu testlere giren güvenlik paketli araçlar acaba her donanımında böyle mi satılıyor ve o teste girip 5 yıldızla ayrılan güvenlik paketinden eksik donanımla alınmış araç NCAP tan 5 yıldızlı sayılıyor. Bir de örnek verilmiş. güncel Polo 2009 yılında Euro NCAP tan 5 yıldız aldı. ülkemizdeki satış reklamlarında da bu böyle lanse edildi. Ancak bu teste giren araçta yan hava yastığı ve ESP bulunmaktaydı. Ancak ülkemizde satılan baz donanımlı Pololarda ise yan havayastıkları ve ESP yok. Bunu başka marka ve donanımdaki araçlar ile çoğaltmak imkanıda var.
Cevapta ise özetle şu denmekte.
5 yıldızı almak için mutlaka ESP olmalı hava yastığı donanımı yeterli adede çıkartılmalı hatta tüm koltuklar için emniyet kemeri ikaz ışığı olmalı bunlardan biri olmaz ise 5 yıldız almak hayal. bu donanımlar olma zise 4 yıldızı almak bile çok zor.
Bu yüzden reklamlara kanmamak lazım. NCAP ın öngördüğü güvenlik paketi ile donatılmamaış donanımlı araç aldığnızda 5 yıldızlık bir araç almıyorsunuz. bence de belki otomaik kapanan ayn yerine ESP, en az dört hava yastığı vb. donanıma sahip güvenlik paketli araçların std. paketli olarak satılması veya güvenlik ve lüks ops. paketlerinin ayrılması ve özellikle o modelin 5 yıldız almasını sağlayan donanım paketleri ya std. veya çok uygun fiyatlı ops. olarak verilmeli.

Can ÖNEL
02-01-2013, 18:08
Katılıyorum. Şahsen arabalarda hem ön hem arka yolcular için düşünülmüş 6 HY şart olmalı. Ölümcül yaralanmaları azaltacağını düşünüyorum. Şahsen 2HY'lı bir arabaya binmek beni korkutuyor. Özellikle uzun yolda ailemi taşırken buna önem verdiğim için 6HY olmayan araca para verirken düşünürüm.

mygold
02-01-2013, 22:31
tespitın cok dogru reis abi.. ama maalesef ulkemızde donanım ve guvenlik ekipmanlarına getirilmiş belli bir standart yada alt sınır yok..her turden araç ulkemıze gırebılıyor.. bu konuya onem verilmesi kesınlıkle şart..