PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 307 emniyet kemeri sensörü

fexzi
13-01-2013, 10:49
Arkadaşlar bir kaç 307 de dikkatimi çekti de,emniyet kemerleri ya toka ile takılı ya da arkadan dolandırılıp takılmış.

Sorum şu;benim aracımda da emniyet kemeri ışığı yanıyor fakat uyarı sesi yok bu ses mevcut mu 307ler de değil mi ? Bilgilendirirseniz sevinirim keyifli forumlar.

EmRaH.
14-01-2013, 08:20
Mevcut diye biliyorum bende.Benim 307'ımde de ötüyor :)

Aracı 2.el aldıysanız sizden önce ki sahibi kapattırmış olabilir .

reisG
14-01-2013, 10:12
Ön yolcu airbag'i anahtarla kapatılmış ise gösterge ekranında airbag ışığı yanar ancak ses vermz ve aktif değildir. Açma kapama yeri 307lerde ön iki koltuk arasında el freninin ardında. eğer bu anahtarla kapatma işi yapılmamışsa. farklı bir işlem olmuştur.

Abdullah
14-01-2013, 11:21
Ön yolcu airbag'i anahtarla kapatılmış ise gösterge ekranında airbag ışığı yanar ancak ses vermz ve aktif değildir. Açma kapama yeri 307lerde ön iki koltuk arasında el freninin ardında. eğer bu anahtarla kapatma işi yapılmamışsa. farklı bir işlem olmuştur.

Reis abi doğrudur fakat bildiğim kadarıyla o anahtar sadece yolcu kısmının airbag ini kapatıyor. Sürücü kısmında takılmıyor ise ötmesi gerekir. Emrahın da dediği gibi sesli uyarı bilgisayara bağlatılarak kapatılmış olabilir veya sesin geldiği yerde bir sıkıntı olabilir.

orhun57
14-01-2013, 11:26
Belki versiyon versiyon değişiyordur yani hepsinde standart olmaya bilir (tamamen tahmin yürütüyorum) veya arkadaşların dediği gibi bilgisayardan kapatılmış olabilir. Belki de koltuk altındaki kablolardan biri çıkmış olabilir arkadaşımın 407sinde önceki sahibi sökmüş ötmesin diye.

reisG
14-01-2013, 12:28
Reis abi doğrudur fakat bildiğim kadarıyla o anahtar sadece yolcu kısmının airbag ini kapatıyor. Sürücü kısmında takılmıyor ise ötmesi gerekir. Emrahın da dediği gibi sesli uyarı bilgisayara bağlatılarak kapatılmış olabilir veya sesin geldiği yerde bir sıkıntı olabilir.

Abdullah, Fevzi soruyu yazarken sürücü veya yolcu dememiş. ben de sadece yolcu kısmı için yazdım. Ayrıca hangi ikaz ışığının yandığıda açık değil. eğer airbag ikaz ışığının üzerinde x işareti de varsa. airbag anahtarla off konumundadır. ve bu sadece yolcu tarafı için geçerlidir. ancak sürücü kısmı için farklı bir durum veya farklı bir ışık yanması da olabilir. aslında hepimizin yazdığı bu bilgilere göre hareket ederse problemin çözümü yoluna gidecektir. Aslında yanlış yazdım galiba airbag ışığı diye yazmamış emniyet kemeri ikaz ışığı diyor. o zaman iş farklı oluyor. emniyet kemeri ikazını kapatmak için ya kemerini tokasına tokacaksınız veya ikaz sesini dış müdahale ile kapatacaksınız.Bu arada niye emniyet kemeri takmazlar hayret ediyorum. Kaza anında direkt olarak ölüme davetiye.

Abdullah
14-01-2013, 13:03
Abdullah, Fevzi soruyu yazarken sürücü veya yolcu dememiş. ben de sadece yolcu kısmı için yazdım. Ayrıca hangi ikaz ışığının yandığıda açık değil. eğer airbag ikaz ışığının üzerinde x işareti de varsa. airbag anahtarla off konumundadır. ve bu sadece yolcu tarafı için geçerlidir. ancak sürücü kısmı için farklı bir durum veya farklı bir ışık yanması da olabilir. aslında hepimizin yazdığı bu bilgilere göre hareket ederse problemin çözümü yoluna gidecektir. Aslında yanlış yazdım galiba airbag ışığı diye yazmamış emniyet kemeri ikaz ışığı diyor. o zaman iş farklı oluyor. emniyet kemeri ikazını kapatmak için ya kemerini tokasına tokacaksınız veya ikaz sesini dış müdahale ile kapatacaksınız.Bu arada niye emniyet kemeri takmazlar hayret ediyorum. Kaza anında direkt olarak ölüme davetiye.

aynen abi. Bende kemer takmayanlardandım ve umursamıyordum taki yasin abi bana bir olay anlatıncaya kadar emniyet kemeri takalım takmayanları uyaralım ;)

fexzi
15-01-2013, 21:18
Bazı yabancı forumlarda okudum,2006 makyajlı kasaya kadar sadece ışık sonra ki yıllarda uyarı-ikaz sesi de ilave edilmiş doğruluğu nedir acaba ? Bende ışık yanmakta sadece.

mimit
15-01-2013, 23:08
doğrudur :)

34ALPER36
20-10-2013, 22:42
Hocam koltuklarda sensör var biri oturunca algılıyo 30dan sonra ötmeye başlıyo ama biri oturmayınca ötmüyor ışık yanılı kalıyor eğerki koltukta biri otururken yolda giderken ötmüyorsa kapatılmış demektir başka açıklaması yok bunun

bacadir68
21-10-2013, 07:48
2005 model 307 XT'mde sesli uyarı yok.