PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : downpipe nedir? ne işe yarar?

onur
22-02-2013, 19:12
arkadaşlar biraz araştırdım ve downpipe hakkında hiç bişey bilmediğimi gördüm. ulaştığım bilgilerden de çok tatmin olmadım. bu downpipe nedir ne değildir ne iş görür dizellere uygulanırmı? herkese teşekkürler ( forum arama motorunu kullandım ve böyle bi başlık görmedim eğer varsa kapatılabilir yada yanlış biyerde açılmış bir başlıksa doğru bölüme aktarılmasını rica ediyorum)

Furkann
22-02-2013, 20:19
Kardesım egsoz sisteminin bir parçası diye biliyorum. Yani egsoz gazının daha hızlı cıkmasına yarıyor sanırım..

mimit
22-02-2013, 22:34
Öncelikle bizim ki gibi düşük basınçlı turbolar da çok bir artısı olmaz standart motor üzerinde düşünürsek.egzoz gazı ne kadar çabuk boşaltılırsa turbo üzerindeki ters basınç(doğru kelime değil) azalır buda turbonun daha sağlıklı çalışmasını ve tam performansta çalışmasını sağlar.performans amaçlı üretilen down pipe ler dha geniş yapıda olurlar amaç gazı biran önce tahliye etmektir.

orhun57
23-02-2013, 02:55
Sonradan eklenen bir parça değildir. Orijinal de turbo çıkışından sonra katalizör kısımlarında daralarak giderler, katıda içinde barındıran şeydir aslında. Performans için çapı genişletilir yani gazın daha rahat atılmasını sağlar kat iptaliyle beraber. Bizim araçlarda tek başına birşeye yaramaz belki o rahatlamayı hissetmek bile mümkün olmaz zira içi daha dolmadığı için katın iptali arıza ışığı yakıp gösterge tablosuna renk ve hayatınıza heyecan katmaktan ileri gidemez.

gogo46
23-02-2013, 12:30
downpipe+kat iptalı+chip uygulamasıyla inanılmaz sonuçlar alınabiliyor.yeni teknoloji turbo araçlarda downpipe işleminden sonra beyin programı şart...en azından lampta ışıgı için bile :)

onur
23-02-2013, 13:04
kısaca yanan gazlar nekadar çabuk atılırsa okadar çok ve çabuk yeni hava alımı olur diyebilirmiyiz.