PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 406'ımda can sıkıcı su sorunu!!!

Kecchi
26-03-2013, 07:54
sorulara ne kadar içten cevap verdiğinizi görünce bir de şansımı burada denemek istedim. 2003 model 406 sv bva'm var 2ltlik, 174000de. Son bir yıldır hergün 120km yapmak zorunda kaldığım için lpg taktırdım, (BRC) bütün sorunları lpgden beklerken son derece can sıkıcı bir şeyle karşı karşıya kaldım. Arabam su alıyor! Adanada yaşadığım için kış demek yağmur demek haliyle.. Önceleri sadece şöför ve yan yolcu yer döşemesi ıslanırken zamanla bilgi ekranı işlevsiz hale geldi. Tüketim değerlerini ve dış ısıyı göstermiyor, kontak kapandıktan sonra ekran sönmüyor, klima ve arka rezistans devreye girmiyor. Herşey bir yana 1 ay sonra buralarda klimasız napacağımı düşünmeye başladım. İlk başlarda bilgi ekranı arada bir düzeliyordu (sanki bir temassızlık varmış gibi) son 1 aydır hiç düzelme yok. Işığı ölgün yanıyor ve bahsettiğim fonksiyonlar çalışmıyor. Servis arabayı en az 1 hafta bıtakmam gerekiğini söylüyor ama işim gereği bu mümkün değil. Araba kiralasam astarı yüzünden pahalıya gelecek, suyun nerden girdiğini bilemediğim gibi şu an napabileceğim konusunda da hiçbir fikrim yok. En azından klimayı aktif hale getirebilirsem o bile işe yarar, temmuza kadar kullanmak zorundayım! Yardımlarınızı rica ediyorum.

parkmen
26-03-2013, 08:32
Evvela geçmiş olsun. Su sorunu değil 406 her araç için çok cam sıkıcıdır Allah sabır versin.
Ön tarafta ayak mağaralarına bakan havalardırma kanallarının ağzına baktın mı? hiç kaloriderden döşemelere su sızmadığına emin misin? Kaputu kaldırınca cam dibine denk gelen yerde su tahliye havuzları var onun tahliye kamalı zamanla toz,toprak, yaprak gibi nedenlerden tıkanıyor orayı kontrol edip temizledin mi? Sunroof varsa aracında sunroof'un su tahliye kanalıda aynı nedenlerden tıkanıyor ön sol cam direğinden geçen tahliye kanalı var onu kontrol ettin mi? Kapı kenarını çevreleyen lastiklerin ekseriyetle menteşelere denk gelen kısımları alınmışsa da su içeri sızabiliyor. Çok çok nadiren lpg tank montajında istepne çukuruna açılan delikten de su alabiliyor. Benim acizane tavsiyem bunları kontrol etmendir. Aracını müsait bir yere çek birine dışına su tuttur sende içerde ol gözle suyun nereden geleceğini. Su alma sorunu genelde ufacık bir müdahele ile halledilebiliyor ama su alan noktayı bulması uzun sürüyor. Allah yardımcın olsun. Su sorununu çözünce diğer sıkıntıları tekrar konuşuruz.
Bunlar acizane tecrübe ve tavsiyedir.

Ömer Gedik
26-03-2013, 08:34
Öncelikle aracım başlığında keşke Aracınızı paylaşsa

Aracınızda sunroof var mı? Bu tarz sorunlar sunroof giderlerinin tıkanmasından ötürü oluyor. Ayrıca kalorifer peteği ve bağlantıları kontrol etmen faydalı olabilir.

Kecchi
26-03-2013, 15:34
Havalandırmanın oradaki kanallara su döküp baktık hepsi açık görünüyor, kaorifer suyunda bir eksilme yok, sol ön cam direğindeki kanalın da açık olduğunu söylediler, kapı lastiklerinden ise emin değilim bana yıpranmış geliyor (basınçlı suyla araba yıkandığında içerde damlacıklar oluşuyor.) havalar artık ısındığı için zaten su alma durumu bitti fakat şu bilgi ekranı ve ondan kaynaklanan problemleri bir an önce gidermeliyim ki yaza kadar arabayı kullanayım,yazın tatile çıktığımda da arabayı sanayiye bırakıp her kanalını detaylı inceletebileyim.

Kecchi
26-03-2013, 15:35
Öncelikle aracım başlığında keşke Aracınızı paylaşsa

Aracınızda sunroof var mı? Bu tarz sorunlar sunroof giderlerinin tıkanmasından ötürü oluyor. Ayrıca kalorifer peteği ve bağlantıları kontrol etmen faydalı olabilir.

Bir iki arkadaş da aracınızı paylaşın demiş ama neyi nasıl paylaşacağımı bilemediğim için paylaşamıyorum, kusura bakmayın!:)

Kecchi
26-03-2013, 15:37
Arabam 2003 model 174000de 2,0 motor OV, sunrooflu 406. BRC marka LPG 46000km önce takıldı (9 ay önce) ciddi kazası yok, full bakımlı, servis karnesi mevcut.

ssgti
26-03-2013, 15:39
Bu sorun LPG takıldıktan sonramı başladı?

Kecchi
26-03-2013, 18:13
Lpg takıldıktan sonraki ilk kış başladı, hatta ocak ayına kadar da bir sıkıntı yoktu.

ssgti
26-03-2013, 18:24
LPG tesisatının geçtiği bölümlerden su alma ihtimali var. Tesisat çekilirken tapalar yerine oturtulmazsa içeri su alabiliyor.

bekta5h
30-10-2013, 15:58
Bsi modülü su almiş onu kontrol ettir orjinli 900 tl civarinda ama anlayan ustalar rolesini değiştirip izolasyon yapip kodluyor klimanin çalişmamasi rezistansin devreye girmemesi bsi modülünden