PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 307 performans lastiği sorun

patitent
10-04-2013, 12:40
Arkadaşlar Merhabalar,

Foruma yeni üye oldum. 307 ile ilgili bir başlık bulamadım. O yüzden konuyu buraya açtım.

Aracım 307 1.4 hdi xr. Önceki sahibi araca 205 45 17 Kumho'nun Ku21 modelini taktırmış. Ben de alınca çıkarmadım. 1.4 araç için muhteşem performans kaybı yaşattığı aşikar. Kış lastiklerinin ardından tekrar yazlık lastiğe geçince kendimi şahin direksiyonu çeviriyor gibi hissettim :))) Sorularım şu şekilde, yanıtlayan arkadaşlara şimdiden sonsuz teşekkürler:

1. Şu anki kumho lastikler bitmek üzere, öndeki ikisini değiştirsem yine aynı ebatta 205 45 17 iki lastik taksam direksiyon yumuşar mı? Yoksa yine taban genişliğinden dolayı aynı mı kalır? (Performans olayını işin içine katmadan)

2. Normal ebata dönsem (195 65 15) ve de yumuşak bir lastik taksam, aracın direksiyonunda gözle görülür bir yumuşama yaşanır mı? Bu soru için, arabanın gidişi değişir mi? Lastik önerisinde bulunabilir misiniz? Michelin energy saver ya da continental nasıldır?

3. Normal ebata dönmem durumunda (195 65 15) sac janta mı takmak (elimde var) daha sağlıklı, yoksa çelik jant diye tabir edilen bir takım mı edinmeliyim?

Yasin CCK
10-04-2013, 12:48
Öncelikle aramıza hoşgeldiniz. 307 başlığımız mevcut:

http://www.forumpeugeot.com/forumdisplay.php?118-Peugeot-307

Sorularınızı cevapları:

1. Hayır yumuşamaz.
2. Evet bariz yumuşama olur. Lastik markalarında seçenek çok fazla. Fayda-maliyet oranına bakılmalı.
3. Tamamen tercih meselesi. Ama ben şahsen 15"çelik janta para vermem varsın sac olsun ;)

sercinho
10-04-2013, 18:05
lastıgın hamuruna göre yumuşama olabilir üstündekiler performas lastiği ise sert olur direksiyon mıchelin yada yumuşak hamur lastik alırsanız ebat değişmeden direksiyonda bir rahat olacaktır ben bugün kışlıktan cıkıp yazlık performansları taktım ve direksiyonum bariz şekilde sertleşti.önceden rahatlıkla dönen direksiyon şimdi daha sert busa performans lastiğinin özelliği zaten.dediğin düşük ebatlara dönersen arabanın yol tutuşunda bariz bir düşüş olacaktır fakat performans olarak cokta bi şey değişmez

mimit
10-04-2013, 21:57
michelin energy saver berbat ötesii bir lastik kesinlikle uzak durun derim,iki yıldır yazlık lastik olarak kullanıyorum, kışlıklastiklerimle karda buzda bile yaz aylarında olduğu kadar tedirgin olmuyorum,ıslak zemin performansı zaten yok denecek düzeyde.

1.4 motor orjinal jantları ilede çok üsün bir performans gösteremiyor zaten, ama alaşım jantıın faydasının olduğu da açık ve net, imkanlar dahilinde 15 16 inç alaşımlı bir janta geçip lastikleri de yumuşak hamurlu alırsanız konfor da bir artış olacaktır. 205 ile 195 arasında yakıt tüketimin de çok bir fark olmaz ama kullanılan jantın ağırlığı aracın yakıtı ve çekişi üzerinde direk etkilidir. hafif kaliteli bir jant olursa 18 bile olur,tabanı çok genişletmemek şartıyla :)

patitent
14-04-2013, 19:50
Cevap veren arkadaşlara sonsuz teşekkürler...

Arkadaşlar iyice kafam karıştı. Daha spesifik soru sormak daha iyi olacak sanırım. 195 65 15 ebatına dönmeyi düşünüyorum. Sorularım şunlar:

1. Şu an aracın üstünde 17 inc RC jant ve 205 45 17 kumho ku21 lastik var ve aşırı sert bir lastik. Tüm çukurları kötü şekilde hissediyorum. Aracım zaten 1.4 hdi performans beklemiyorum. Bu bağlamda hem yakıt hem yol tutuş açısından doğrudan lastik etkili ama 15 inch orjinal sac jantlarımı mı kullanmalıyım, yoksa 15 inc aliminyum alaşımlı bir jant mı edinmeliyim?

Lastik seçiminden birkaç alternatif buldum. Lastikten beklentim. Konforu ön plana çıkarsın, çukurları en az şekilde hissedeyim. Sesi içeri almasın ama bir o kadar da yol tutuşu iyi olsun.
2. Michelin energy saver ile energy saver plus arasında bu bağlamda fark var mı? Çünkü energy saverı kimse tavsiye etmiyor.

3. Michelin primacy 3 alacaktım fakat 195 65 15 ebatı yok. Bunu eliyorum.

4. Continental contipremiumcontact 5 nasıl bir lastik? tavsiye eder misiniz? Orta yumuşaklıkta bir lastik olduğu söyleniyor. Yani yine çukurları net hisseder miyim? Ayrıca Continental'in eco serisi nasıl?

5. Ya da sizin önerebileceğiniz bu ebatlarda yukarıda saydğım özellikte lastik var mı? Saygılarımla...

Ömer Gedik
14-04-2013, 21:31
Öncelikle kullanılan ebat yanlış. 195 65 15 ten geçiş yapacağınız zaman 205 50 17 veya 225 45 17 tercih etmelisiniz. 205 45 17 ile çap düşük kalacak zaten azalacak konfor iyice düşecek birde üstüne km niz fazla gösterip fazla ilerleyecek.

Energy Saver modelini bende pek tavsiye etmem kullandım ve tehlikeli olabiliyor. Goodyear Efficient Grip önerebilirim. PremiumContact 5 te oldukça başarılı bir lastik.

patitent
15-04-2013, 21:25
Arkadaşlar 195 65 15 orjinal sac janta geçip, jant kapağı taktım. aldığım lastik continental premium contact 5. İlk izlenimlerim çukurlarda amörtisörlerden gelen ses iyice azaldı. Yol sesi azaldı. Daha da iyisi konforum arttı. 17 inch'in verdiği görselliği vermese de konforu beni cezbetti. Alacak arkadaşlara tavsiye ederim...