PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 95 oktan ve 97 oktan karışımı

301gti
20-04-2013, 08:49
Bugün sabah 95 oktan kurşunsuz benzin alacaktım pompacı arkadaş tır yükleme yapıyor 97 koyacağım dedi ve 75 liralik 97 oktan aldım. depodada 15-20 liralık 95 vardı sorun olmaz sanıyorum.Yardımlarınız için teşekkürler . . .

EmRaH.
20-04-2013, 09:20
Herhangi bir sorun olacagını dusunmuyorum .

Hatta 97 almak daha ıyıdır . Daha ınce benzındır

ssgti
20-04-2013, 09:28
97 oktan diye bir benzin çeşitli yok. 97 diye satılanlar katkılı 95 oktan benzin. Yani sorun olmaz.

301gti
20-04-2013, 10:51
Serviste sorduğumda 95 koyduruyoruz biz sende mümkün olduğunca 95 al dediler arabada yeni olunca tereddüt ettim. VW bora sı olan bir arkadaşım arada 97 aldığını azda olsa performansının arttığını sölemişti bilmiyorum ne kadar gerçek

sessizgece
20-04-2013, 12:28
benzinli önceki c4 ümde ben sürekli 97 kullanıyordum. Performans farkını mecbur 95 alıp otobanda gidince fark ettim. Hatta shell i arayıp aldığım yeri bile şikayet ettim. 97 den aracımı satana kadar hiç vazgeçmedim. Sıkıntı olmaz, hatta bir kaç depo 97 den sonra 95 e dönünce farkı daha iyi anlarsınız.

mimit
20-04-2013, 18:08
Yakıtların içindeki karışım miktarı arttıkça performans artıyor ama katkılı yakıtların kurumlaşmayı arttırdığını da unutmayalım, Shell den yakıt alıyorsanız şehir içi kullanımlarda v power öneririm,uzun yola çıkarken Fuelsave, birazdaha yaksın ama iyi gitsin derseniz de GTL alın. Shell in resmi sitesinden kendi işlettikleri istasyonları öğrenip oralardan yakıtınızı alırsanız, hile dönmüş akaryakıtlardan da uzak durmuş olursunuz,birde kart çıkarttırıp alımlarınızı belgeleyin,yakıttan kaynaklı her türlü hatayı shell karşılar. Biriken puanlar ile de hediyeler kazanabilirsiniz.

converse10
20-04-2013, 22:52
hocam çok güzel söylüyorsunuzda dünyadaki en büyük doga kirliliğinine neden olan ve dünyadaki bazı terör örgütlerine finansa ederek kar sağlayan bir kuruluş ben bu firmadan hiçbir şekilde yakıt almıyorum. Bana pek etik gelmiyor.
nijeryadaki tarım alanlarının hali
http://i1061.photobucket.com/albums/t464/converse994/shell-petition_zpsf37a42d6.jpg (http://s1061.photobucket.com/user/converse994/media/shell-petition_zpsf37a42d6.jpg.html)
http://i1061.photobucket.com/albums/t464/converse994/shelloilspill_nigerianeye_zps75f80655.jpg (http://s1061.photobucket.com/user/converse994/media/shelloilspill_nigerianeye_zps75f80655.jpg.html)

mimit
21-04-2013, 00:11
Bu durum etik değil ama siz neden Fransız arabasına biniyorsunuz? doğanın kirlenmesi yok edilmesi, insanlığın yok edilmesi ile bence eşit ama bir milleti dünya milletleri arasında küçük düşürmeye çalışıp, katil damgası vurmaya çalışmakta etik değil, bunu yapmaya çalışanlar belli,bizde onların ürettiği araçları alarak sermayelerini güçlendirmiyor muyuz. Burada bir kısır döngü var,mevcut sistem maalesef bu şekilde işliyor,shell yaptıkları ortada bp yada total de farklı şeyler yapmıyor. Yeni insan, yeni düşünce biçimi yaratılmadığı sürece her geçen gün kötü bir sona doğru gidiyoruz.

Bana sen ne yapıyorsun derseniz,akaryakıt tüketimi konusunda, aracımı çok daha az kullanmaya çalışıyorum,bisikleti bir spor aracı olarak değil ulaşım aracı olarak kullanmaya başladım.aracımı en çok kullandığım zamanlar hafta sonu gezmeleriydi, şimdi görüyorum ki arabamla gittiğim bir çok yere bisikletimle de gidebiliyorum,üstelik trafiğin yoğun olduğu saatlerde bisiklet ile bir yere ulaşmak ile araba ile ulaşmak arasında çokta bir zaman farkı olmuyor.

converse10
21-04-2013, 11:55
Bazı kişiler lpg doğaya daha az co2 salıyor diyor.tamam haklısınız ama benzinde 10lt yakan bir araçta lpgde 14ltden aşağı yakmıyor..

aynı hacimde motora sahip lpg'li benzinli ve diesel motorlu araçların ortalama harcadığı yakıt miktarı:
LPG: 14lt
benzin: 10lt
motorin: 6lt
bu miktarlara göre ne kadar yakıta ne kadar yol yapabileceğinizi bi düşünün..

Araçlardan çevreye yayılan emisyon gazlarını yok etmek için
1000lt mazot tüketimi 34 adet ağaç,
1000lt benzin tüketimi 8 adet ağaç,
1000lt lpg tüketimi ise 2 adet ağaç
dikilmesini gerektirmektedir.

her yıl bu kadar ağaç diken arkadaşım var mı? merak içindeyim ve önümüzdeki yıllarda ağaç dikme faaliyetine girmeliyiz bence