PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Uzaktan Kumandali Model Arac

emax34
11-05-2013, 12:04
Arkadaslar,

aranizda uzaktan kumandali model araçlarla ilgilenen varmi?

Bende elektrikli model mevcut, Nitro Yakitli modele geçmeyi planlıyorum, ilgilenen arkadaşlar varsa deneyim, fikir alisverisi yapmak isterim.

Bendeki model baslangic düzeyi ama modifiyesini eksik etmedim :)

Electrix Ruckus RWD , 15T engine bendeki model.

mimit
11-05-2013, 12:15
:) hocam yakıtlı aracın elektrikli bir araca göre daha maliyetli olduğunu ilk baştan söyliyeyim,ama çıkardığı ses ve çoklu vites kutusuna sahip ise vitesgeçişlerini duymak ve hissetmek ayrı bir keyif.

Ben araçlarımın konusu açmıştım ama forum içinde nerede bilemiyorum şuan.bende savage x4.6 ve traxxas slah vardı ikisi modifiyeliydi.savage yakıtlı slah elektrikli idi.

http://img39.imageshack.us/img39/4743/grnt0092e.jpg

http://img39.imageshack.us/img39/7896/grnt0155u.jpg

emax34
11-05-2013, 12:53
Hocam,

yakitli araçlar maliyetli fakat kullanmasi sesi vs de bir o kadar zevkli bence de. Bu yüzden de Traxxas Revo 3.3 e gozumu dikmiş durumdayim. Hpi da cok güzel ama traxxas sase si bakim onarim acisindan da cok daha kolay müdahale edilebilir sekilde tasarlanmis, geniş bir tabani var bu cok hoşuma gitti. Biraz maliyetli olcak ama bütçe ayarlamaya calisiyorum su an. Benim elektrikli olanda bir takim değişiklikler yaptım biraz fark oldu fakat brushless e çevirmek lazim tam randiman almak için bu da 300 tl gibi rakamlari asacak o yüzden daha fazla para harcamayıp direk nitro olayina girmek istiyorum. Benim aracin en buyuk dezavantaji tr de parçasının olmayisi, bu yüzden tum parcalari ebay den usa den getirtmem gerekti ama tum modifiyelerden sonra halen tam gaz verdiğimde on kaldirmaefektini alamadim bu da biraz sevkimi kirdi, bunu yapabilmek için brushless tek cozum (mamba monster vb) buda arabadan pahali zaten :)

Senin nitro yakit off road önerin varmi?

mimit
11-05-2013, 14:57
Traxxas bence biraz fazla abartılıyor :) revo 3.3 güzel bir ürün ama 1700 tl ye dayanmış fiyatı, o parayı hak ettiğini düşünmüyorum,yani biraz daha verip 1/5 benzinli bir baja falan da alınabilir revo 3.3 ile kıyaslandığında. Ben savege ı seviyorum,evet söküp takması biraz daha zahmetli ama bu araçları kullanmak kadar onlarla uğraşmakta keyifli, her markanın kronik sorunları var buda bir gerçek,traxxas yapı itibariyle de biraz daha oyuncak kalıbında duruyor,savage ise sizi ciddi anlada uğraştırıyor,yani söküp takarken,ayarlarını yaparken ciddi anlamda araca odaklanmanız gerekiyor,ilk aldığım zamanlar spur dişli vidasını yarım tur kadar fazla çevirmiştim,dişli değişimi sonrası araç ikinci vitese geçmez olmuştu çok yakıyor ve gitmiyordu,bir gün uğraştım en sonunda bir bilenden yardım almak gerekiyor dedim ve bir abimizden rica ettim sağ olsun 35 saniyede çözdü olayı,bu tarz olaylar savage a olan ilgimi arttırıyor. Benim aklımı çelen diğer modelleri ise team losi lst xxl ve yine team losi ten özellikle ten-t , geri vitesleri yok bence tek eksileri bu. yeni modellerin yanında gelen kumandanın sadece 600 700 tl değerinde olduğunu düşündüğümüz de fiyatları oldukça uygun,ten in ikinci eli 750 tl gibi rakamlara satılıyor.

Telemetry kumanda ve kumandada start özelliği beni benden alıyor.genel olarak team losi araçlarının dengeli ve sağlam yapıda olması da daha keyifli bir kullanım sağlıyor. illa ki monster tarzında bir şey istiyorsanız da losi lst xxl ı bir inceleyin derim kesinlikle.

http://www.youtube.com/watch?v=HFx67OUv9tE

MaLi
11-05-2013, 17:10
Nitrolu benim her zaman favorim olmuştur.
Elektrikli modeller ne kadar sorunsuz olsalar bile, nitro dan aldığım zevki başka araçtan alamıyorum.

Ama en çok uğraştıranda nitrolu. Hava 1-2 derece değiştimi hemen ayar yapman gerekir. Bazı araçlarda ayar zor tutar. Yakıtlı motorlarda rodaj şarttır.

Bendede Traxxas Slayer (nitro)
MCD Baja (benzin)
Axial Wraith (elektrikli)

MaLi
11-05-2013, 17:14
Birde Losi nin yeni modelinide bak istersen. Kumandadan direkt çalıştırma özelliği var. Öyle pull start veya Traxxas daki gibi EZ ile uğraşmıyorsun.

Gökay
11-05-2013, 17:15
Benimde merakım var ama elimde sadece oyuncak sayılablecek şeyler var.
Bir ara bayağı heveslenmiştim sonra iş zaman nakit derken hepsi süs olarak duruyor :)

emax34
13-05-2013, 08:40
Arkadaslar,

vermiş olduğunuz tavsiyeler sonrasi team losi yi de yakindan incelemeye aldim acikcasi. Ayar rodaj cok önemli konular, rodaji yeni yapilmis fakat kullanilmamis bir revo 3.3 buldum tqi kumandali 1100 tl gibi güzel bir fiyat aldim bakalim kismet artik, geri vites ne kadar kullanılır o ayri ama Team Losinin kumandalari cok iyi gerçekten, kumandadan start olayi apayri bir güzellik ama soyle arabaya dokunup calistirmak daha bir keyifli mi ne sanki :)

Bu arada MCD ye oldum olasi hayranim hatta cheetah bir sonraki level de (nitro dan sonra) dusundugum alettir :)
bendeki model de oyuncak kategorisi nerdeyse diyebilirim, satsan satılmaz atsan atılmaz, bu arada haftasonu abant a geliyormusunuz? aletleri de goturmeyi duşundunuz mu hic?

Birde soyle bir sorum olacak, 2. el yakitli bir model almak mantikli mi sizce?

mimit
13-05-2013, 09:23
2 el alırken aynı otomobil alır gibi dikkatli olmak lazım,yıpranmış bir motor,hem vaktinizi hemde paranızı çalar, bazen blok değiştirmek bile yeterli olmayabiliyor,bunun için kontrolleri iyi yapılmalı,kumanda da hoş çünkü artık 2.4 ghz kumanda şart gibi,bir organizasyona gittiğinizde diğer kumandalar da frekans karışımı çok olabiliyor,yanımda 5 adet kristal takımı taşıyordum ben.TQİ kumanda iphone sahipleri için hoş özellikler sunan bir sistem,devir,hız ve bataryaların şarj durumu görülebiliyormuş(kullanan görmedim),am aişin açığı 0 ı 1800 tl ye satılan bir şeyi kim 1100 tl ye verir? çok acil bir ihtiyaç olsa bile 1400-1500 tl ye satılır o araç söylediği gibi sadece rodajı yapılıp bırakılmışsa. dikkatli olmakta fayda var,görüp test edip değerlendirmek tabi ki daha doğru olacaktır.

Ben araçları sattım :( Köpek, modeller,bisiklet ve araba hepsi birden ağır geldi :) ilk hedefim yeni bir bisiklet, sonrasında tekrar bir model araç alıcam ama tek bir tane olsun ve bisikletle yada ne biliyim sırt çantamı alıp çıkabileceğim bir şey olsun istiyorum, diğer türlü yük çok oluyor, araç+yakıt+starter set,yedek parçalar ve tamir aletleri yanınızda olmak zorunda. Bu yüzden Team Losi Ten yada benzerleri öncelikli artık benim için,monster seri araçlar güzel ama bagaja bir subwoofer koymuş kadar yer kaplıyor parçaları ile birlikte.küçük olsun pratik olsun bisikletle çıkarken de yanıma alabileyim istiyorum ben.

emax34
13-05-2013, 11:00
Soylediklerine kesinlikle katiliyorum kardeşim, bende de bu ara bayagi hobi üzerine yatirim düşüncesi var, foto makinesi, model araç, ayni zamanda kopek alimi derken bütçe nasil toparlanir bilinmez ama ilk etapta kesinlikle model araç edincem :)

2. el cok var etrafta ama dediğin gibi güvenmek denemek bilmek iyi bakmak lazim. Sana bahsetttigim araç bir hobimagazasinda güvenilir gibi gorunuyor acikcasi. telde de gorustum sadece rodaj yaptık vitrine koyduk seklinde konuştu. tabii akibeti bilinmez ama losi lerin spektrum telemetry kumandalari da ayri çekici bir unsur :)

mimit
13-05-2013, 15:55
hocam, o kumandalara daha fazla özellikte kazandırılabiliyor,nasıl bir özellik derseniz yakıt göstergesi gibi,deponun içine uygulanan bir şamandıra sistemi ile araç üzerindeki yakıt durumunu da takip edebiliyorsunuz, losi lst xxl ı canlı olarak bir görmenizi tavsiye ederim, araç pull sptart ile geliyor ama üzerinde hazır roto start sistemi de var sadece roto satart cihazı almak gerekiyor,sağlamlık dayanıklılık olarak bence model araç dünyasının lideri, hpi yada traxxas gibi çok can alıcı kepleri yok ama piyasada farklı bir çok kep bulunuyor,yani görüntüyü değiştirmek çok zor değil. Ayrıca araca biraz dokunmak lazım dediğiniz içinde Lst XXL da ısrar ediyorum ben,çünkü onu çalıştırmak için buji ısıtıcı ile falan uğraşmanız gerekecek, yani aracı sürmeden önce bir temas etmeniz gerekecek diğerlerinin çoğu artık hızlı başlatma sistemleri ile donatıldı, yakıtı koy düğmeye bas şeklinde. ayrıca aracı kullanmadan önce bir temas etmek olası kazaları da engelliyor çünkü aracı kontrol etmek için kendinize zaman tanıyorsunuz diğer türlü dediğim gibi kep i bile çıkarmadan yakıtı koy ve düğmeye bas çalıştır,sonra direksiyon dönmez,lastik fırlar gider falan filan hepsini gördüm :)

video yu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ederim.

http://www.youtube.com/watch?v=rDWrys4L39A

emax34
15-05-2013, 10:38
hocam, o kumandalara daha fazla özellikte kazandırılabiliyor,nasıl bir özellik derseniz yakıt göstergesi gibi,deponun içine uygulanan bir şamandıra sistemi ile araç üzerindeki yakıt durumunu da takip edebiliyorsunuz, losi lst xxl ı canlı olarak bir görmenizi tavsiye ederim, araç pull sptart ile geliyor ama üzerinde hazır roto start sistemi de var sadece roto satart cihazı almak gerekiyor,sağlamlık dayanıklılık olarak bence model araç dünyasının lideri, hpi yada traxxas gibi çok can alıcı kepleri yok ama piyasada farklı bir çok kep bulunuyor,yani görüntüyü değiştirmek çok zor değil. Ayrıca araca biraz dokunmak lazım dediğiniz içinde Lst XXL da ısrar ediyorum ben,çünkü onu çalıştırmak için buji ısıtıcı ile falan uğraşmanız gerekecek, yani aracı sürmeden önce bir temas etmeniz gerekecek diğerlerinin çoğu artık hızlı başlatma sistemleri ile donatıldı, yakıtı koy düğmeye bas şeklinde. ayrıca aracı kullanmadan önce bir temas etmek olası kazaları da engelliyor çünkü aracı kontrol etmek için kendinize zaman tanıyorsunuz diğer türlü dediğim gibi kep i bile çıkarmadan yakıtı koy ve düğmeye bas çalıştır,sonra direksiyon dönmez,lastik fırlar gider falan filan hepsini gördüm :)

video yu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ederim.

http://www.youtube.com/watch?v=rDWrys4L39A

Acikcasi oldukça etkileyici amam aklima soyle bir sey geldi hemen, ne kadar zaman ayirabilecegim :) ki böyle bir hobi için en önemli faktör de zaman. Uzerinde bayagi calismak lazim o kesin. Acikcasi revo da revo diyordum ama sanirim dusuncelerim degisti. Aklim azcik karisti, biraz daha dusunup tasinip kararimi vercem.

Yalniz losi ve telemetry kumanda beni benden aldi gerçekten.

Alpertarık
15-05-2013, 15:12
Merhaba arkadaşlar, ben de modellerle uğraşmaktayım. Elimdeki modeller, Savage XSS, Tamiya MAN TGX 18.540 TIR çekici ( henüz demonte ), Tamiya Scania 8x4 Damperli Kamyon ( %80 el yapımı), Defender jip ( şase el yapımı ), Isuzu MU jip (CC01 şase), HPI onroad bruhless sistem araç, Lama v4 helikopter, Walkera CB180Q helikopter ve komple el yapımı metal asfalt silindiri (yapım aşamasında). Scania kamyonumun yapım aşamaları bu linkte (http://www.rckamyon.com/showthread.php?tid=194) mevcut. Merak edenler için paylaşayım dedim :)

Hasan_33
20-01-2014, 21:43
http://www.youtube.com/watch?v=alvbI8stNuE

erener
21-01-2014, 08:30
Arakdaşlar,
Elimde en fazla 3-4 kez kullanılmış Traxxas jato 3.3 var. Aldığım gibi kutusunda duruyor , vakit olmadığı için unutuldu diyebililrim. İlgilenen olursa iyi fiyata verebilirim.

Yasin CCK
21-01-2014, 08:33
Adamlar aşmış :iyi

MaLi
21-01-2014, 16:27
Faszination Modellbau fuarları zaten ayrı bir dünya.

Bunları gördükçe, biz modelciysek bunlar ne diye soruyorum.

emax34
28-02-2014, 21:31
Arakdaşlar,
Elimde en fazla 3-4 kez kullanılmış Traxxas jato 3.3 var. Aldığım gibi kutusunda duruyor , vakit olmadığı için unutuldu diyebililrim. İlgilenen olursa iyi fiyata verebilirim.

Erener,

Ben ilgilenebilirim, bende elektrikli model var ve gecenlerde esc gitti brushless e Gecis veya nitro ile yola devam dusunuyorum, sendeki alet 2.4 MHz yeni kumandali versiyonmu? Arac calisir durumda degilmi?

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

sahin
11-05-2016, 13:12
Konu eskimiş
varmı kullanan bende 1/10 elektrikli 4x4 buggy var zemini yakalarsam çıkarıyorm hemen:koskos

Ömer Gedik
11-05-2016, 14:11
En son 1/10 Tamiya Elektrikli 406 ve 306'm vardı. Onları da sattım. Ben daha çok toplamaktan keyif alıyorum sürmekten değil. :D

stormhan
11-05-2016, 14:25
Önümüzdeki günlerde inşallah konuyla biraz ilgili 1-2 video paylaşırım. Şöyleeee yükseklerden yükseklerden...:keyifli

erener
11-05-2016, 14:57
İlgilenen varsa, 278775547 nolu ilandaki aracım satılıktır.

bora75
12-05-2016, 10:42
kyosho fw 05RR sahibiyim. vitrinde duruyor, gaza getirmeyin ne olur :nargile

parçası pahalı :gül4: