PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : VTi 10.000 km.bakımı

reisG
25-03-2010, 11:10
Arkadaşlar aracım henüz 7.700 km.de olmasına karşın alalı 14 ay olmasından ötürü artık servise gideyim diyorum. İşime yakın olduğu için önce Kadıköy Açı'yı aradım.Dedikleri şu;
Mobil 1 yağ kullanılacak yağ değişim fiyatı 165 TL. Bunun dışında eğer gerek varsa polen ve hava filtreleri değişecek, frenlerinde bir şey olacağını sanmıyoruz. filtre vb. sarf malzemesi değişimi de olursa en fazla 240 Tlye çıkarsınız.
Sonra arabayı aldığım ve evime yakın olan Bakırköy Berke'yi aradım, yağ değişimi tüm filtreler (mutlaka değişecekmiş) değişimi için yaklaşık 350 TL civarı tutar dediler.
Daha önce yazıldığı gibi bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.
İşime de yakın olduğu ve mantıklı konuştuğu için Açıya götürmeyi düşünüyorum. Ekstra bir bakım için de telefon la arayıp teyid alıyorlar.
tabii Açı ile ilgili bir acı anım da var. 206 ımı onlara 40.000 bakıma götürmüştüm. egzos son susturucuya kadar değişim yapmışlar ve 650 TL ye mal olmuştu bana.

Ömer Gedik
25-03-2010, 11:26
Reis Abi VTI 10,000 bakımı değilde VTI yıllık bakımı olmuş. Ben bir kaç bayiden daha fiyat almanız taraftarı idim. Yalnız neden Mobil 1 yağ kullanıyorlar demekki Total ile anlaşmaları yok. Mepa da bir ara böyleydi dışardan Total alıp götürmüştüm.

TanerHoca
25-03-2010, 11:31
değişik bayilerden fiyat almadan servise gidenin vay haline...
her bayi ayrı fiyat çekiyor.kurumsal anlamda profesyonellik bu olsa gerek. ???

reisG
25-03-2010, 14:20
Az önce de Aktif İriyıl'ı aradım total sentetik yağ kullanıyorlar ve 10.000 bakıma 270/280 TL tutar dediler. Pekala 350 TL gibi bir rakam nereden çıkıyor diye sordum. O fiyatı veren servis rot balans ta eklemiştir ama öyle bile olsa 310/320 TL ye maks. çıkar dediler.
benim anlamadığım şu ;
10.000 km. bakımda standart yapılması gerekenler şunlardır diye yazılır;
*yağ değişimi
*yağ,hava ve polen filtresi değişimi
bunların fiyatı şudur ve aracınızda başak bir aksaklık yok ise bu para fikstir denir bunun dışında rot,balans,fren balaatsı vb. gibi araca göre çıkabilecek özel durumlar için telefon açarlar ve fiyat söylerler kabul edersiniz veya etmezsiniz. Ve mutlaka aracın başında olmanız gerekir diye düşünüyorum.

Ömer Gedik
25-03-2010, 14:39
reis abi ben daha öncede yaşadığım sıkıntıları aktarmıştım. Bir fiyat alayım dedim. Hepsi farklı faklı söylüyor ama hiç biri net değil. Yani cevap şöyle oluyor; 350 civarı tutar, yaklaşık 320 tutar. Bu ne dedim tamam bayiler arası fiyat farkıda olabilir ama demekki yakaladığınıza yüksek fiyat yapıyorsunuz. Hele bir bayi açıp ta 250-300 TL civarında tutar diyince iyice sinirlendip merkeze mesaj attım. Merkezde sağolsun döndü ama telefondaki bayan yeterli bir muhatap değildi. Efendim fiyatlar farklılık gösterbilir dedi başka bişi demedi. Tamam farklılık göstersin ama adam bana yağ yağ filtresi hava filtresi ve polen filtresine fiks bişey diyemiyorsa bu da ayıptır.

reisG
25-03-2010, 15:10
Berke'de satış elemanı arkadaşımı buldum. show room dışında imiş. dönünce fiyat konusunda konuşup ararım dedi. Bakalım göreceğiz.
Yağ konusunda bir bayi Total bir bayi mobil 1 kullanıyoruz dedi. aslında petrolcü olduğumuzdan yağ markasının önemi sadece içindeki katıkı maddesi oluyor ve katkı maddesi de belli yerlerden alınıp markalandırılıyor. yani yağ markasının motor için viskositesi aynı oldukça pek bir farkı yok. bu arada elime telefonu alıp bir de borusanı aradım bildiğiniz gibi mini cooper 120 bg.de kullanılan motor bizdeki vti 120 bg.ile aynı borusan da castrol sentetik kullanıyormuş.

TanerHoca
25-03-2010, 15:45
reis bmw castrol kullanıyor.
ama seninde belirttiğin gibi mobil,castrol, total gibi yağlar arasında pek fark olmadığını düşünüyorum...

pannacotta
14-04-2010, 17:06
ben mepada yaptırdım..180 lira + hava filtresi toplam = 215 lira ...

Thesoldier94
14-04-2010, 19:31
sanırım en ucuz bakım bende sanırım benden ucuzu yok.temmuz 2009 son haftasında 155 tl ye yaptırdım.(10.000)

reisG
14-04-2010, 19:56
sanırım en ucuz bakım bende sanırım benden ucuzu yok.temmuz 2009 son haftasında 155 tl ye yaptırdım.(10.000)

nerede yaptırdın diye soracağım ama sen Van diyecelsin. ben ise oraya gelemeyeceğim. burada sadece yağa 168 TL diyorlar

TanerHoca
14-04-2010, 20:09
valla bu servislerin uyguladığı fiyat politikasını anlamak mümkün değil. >:(
herkes farklı bir tarife uyguluyor.sanki yetkili servis değilde sanayide tamirhane.
tutturabildiğine...

γuяdaeя
14-04-2010, 20:12
Belki önyargılıyım ancak 2 defa olumsuz tecrübe yaşadıktan sonra bir daha asla Berke'ye uğramam... En kötü hizmet nasıl yapılır konusunda ihtisas yapmış arkadaşlar. Dürüst çalışanları elbette vardır, onları tenzih ediyorum.

reisG
14-04-2010, 20:31
satış kısmı süper. servise sadece ön cam sızdırmazlık kontrolü için gittim. 10.000 km içinse gitmeyeceğim 350 tl en fazla rakamı onlar verdi.ama eve en yakın yer orası toplam 5 dk. mesafede

Thesoldier94
14-04-2010, 22:01
evet van :) aslında fiyatlar tüm servislerde aynı sorun kime ne denk getirirlerse faturaya yazılıyor.hyundai firması bakım fiyatları konusunda sabit fiyat uyguluyordu.kilometre kilometre bakım fiyatları servislerde standarttı.şimdi nasıl bilmem ama o firmanın uygulaması peugeot tada olsa bizler servisleri teker teker arayıp fiyat sormayız.aslında avukat arkadaşlar varsa aramızda bu konuyu tüketici mahkemelerine taşıyabiliriz.sonuçta bizler müşteriyiz ve aldığımız servis hizmeti 10-20-30 bin kilometrelerde ve üzeri kilometrelerde belli.firma olarak bizlere sabit bakım tarifesi uygulamak zorundalar.

ayrıca yağ konusuna gelirsek araçların garantisi bitene kadar total dışında yağ kullanamazlar aksi durumda araçlar garanti dışına çıkmaktadır.bunu bana söyleyen servisteki arkadaştır.bakım zamanı ben aracıma castrol magnatec koyacaktım müsade edilmedi.arkadaşlarımında dediği gibi yağ yağdır.sadece etiket değişiyor belkide.forum olarak bu konuya el atabilirsek gelecek için süper olacaktır.

InsMuh
14-04-2010, 23:33
arkadaşlar garantiniz bittiyse boşuna servislere o paraları vermeyin derim.
yağ filtresi orjinal 15tl , 4lt yağ total istasyonlarında 55 tl (servisin kullandığı yağın aynısı)
, istasyon yağı ücretsiz değiştiriyor. 70 tl ye işin asıl para tutan kısmını halletmiş oluyorsunuz.
aynı işlem için servisin istediği ücret ise 120 tl.
hal böyle olunca ben de 7500 km de yağı, 15000 'de de yağ + filtreyi değiştiriyorum.

Thesoldier94
15-04-2010, 00:17
bor katkısı kullanan arkadaşım varmı varsa sonuçlarını yazabilirmi?(308 için)

Ömer Gedik
18-04-2010, 00:02
InsMuh

Total 10W40 lar belki 55 tl olabilir. Ama ineo lar 100 tl den aşağı değil maalesef. Ben bir kere Total den yağ alıp serviste değiştirdim. Bu sebeple öğrendim. Ayrıca Total İneo her Total baiysinde de bulunmuyor.

Abdullah
18-04-2010, 00:04
Reis abi senden bir ricam olacak ben kendisi arayacağım fakat aktif - iriyılı aradığında Yavuz Çiftçi yi isteyip benim adımı söyledikten sonra bakım konusunu tekrar konuşabilir misin?

reisG
10-05-2010, 09:51
VTi 10.000 km bakımı Aktif-iriyılda yapıldı. 254 TL ye çıktı 5W30 ineo yağ kondu. konu ile iligli resim ve yazılar için.
http://www.forumpeugeot.com/index.php?topic=886.msg12947#new

MEK
10-05-2010, 10:07
arkadaşlar kolay gelsin
ekim ayında almış olduğum 1,6 VTİ 308 aracım ile zemini çok kötü bir yolda 130-140 km hızla ilerlerken büyük bir çukura düştüm. ilk etapta bir şey olmadığını düşünerek yola devam ettim. 100 km daha gittikten sonra varacağım yere ulaştım. aracımı park ettikten sonra kontrol ettiğimde herhangi bir sorun göremedim. ancak sabah aracımın yanına gittiğimde sol ön lastiğin inmiş olduğunu gördüm. lastiği lastikçiye götürdüğümde yanak kısmından patladığını ve balon yaptığını gördük. o şekilde kullanmanın tehlikeli olduğunu söylediğinden yeni bir lastik aldım. yeni lastiği takarken jantın balans ayarının da bozulduğunu fark ettik. balans ayarının yapılmasının ardından yeni lastiği arkaya takarak arkadaki lastiği öne aldık.
buraya kadar herşey tamam fakat yeni lastiği taktığımdan beri aracın dengesinde bir problem olduğunu hissediyorum. araç bazı zamanlarda arka tarafında atmaya başladı. direksiyon hakimiyetinin bile değiştiğini fark ettim ? sizce neden olabilir ?

reisG
10-05-2010, 11:19
Pek çok neden olabilir. Aslında ailesinin lastik jant bayiliği olan Ömer arkadaşımız çok daha iyi yorumlarda bulunabilir. Herhalde aldığınız yeni lastik kullandığınız orjinal lastikler ile aynı marka ve boyuttadır. eğer girdiğiniz çukur ve çukura giriş şiddetiniz yüksekse ön takımda hasarlar oluşmuş olabilir. Bu da sadece lastik/jant balans ayarı ile giderilemeyebilir. Bence servise gitmeden önce çok iyi ve işini bilen bir lastikçiye gidip ön takımı kontrol ettiriniz. Eğer İstanbul'da iseniz, bizim şirketin araçlarının lastik işleriniyapan benim 308 deki (her 308 de olan 130 -140 km.deki titreme olayını da çözen) ustaya da baktırtırız.

Yasin CCK
10-05-2010, 11:31
lastiği lastikçiye götürdüğümde yanak kısmından patladığını ve balon yaptığını gördük.

Öncelikle geçmiş olsun, alıntı yaptığım yerde bianlam karışıklığı var, balon yapan lastik patlak değildir, yani şişme yapar fakat yinede araç lastik götürür sizi, tabiki sağlıklı değildir değiştirmekte iyi yapmışsınız, sadece o lastik ve janttamı balans yaptırdınız, 4 lastikte balans yaptırmak daha doğru olacaktır.

Son olarak çok güçlü girmişsiniz çukura jantın eğilme ihtimalide var, onuda kontrol ettirdikten sonra sonra son çare servis yoludur :)

MEK
10-05-2010, 12:52
çukura çok sert düştüm :(
hava karanlıktı doğubayazıt-ağrı arasında ışıklandırması olmayan bir yolda ilerlerken oldu
yeni aldığım lastik üzerindeki continental lastikle aynı

bu arada lastik hem patladı hem de baloncuk yaptı. iki farklı yerden hasar görmüş yani. lastiği yama yaptıktan sonra 150 km falan gittim ve yenisini aldım.

sadece patlayan lastikteki janta balans yaptırdım. rot balans ayarına veya diğer lastiklere baktırmadım.
bu arada aracım 8000 km de. tayinim ığdıra çıktığından ığdırda yaşıyorum. 1 ay sonra ankaraya memlekete gidicem orada 10000 km bakımınıda yaptıracağım. acaba o zamana kadar beklesem mi ? uzun yolda sıkıntı yaşarmıyım ?

reisG
10-05-2010, 13:00
Biraz geçici ve tehikeli bir çözüm yoluna gitmişsiniz. Ayrıca lastiği takan kişi dört lastiğe birden balans ayarı yapmalıydı. Ayrıca liftte aracı kontrol ettirmediğinizden ön takımlarda bir arıza olup olmadığı halen karanlık.Bence aracınızı böyle kullanmayın servis veya iyi bir lastikçi tarafından ön takım kontrol eidlsin. lastiklerin hepsinin balans ayarları yapılsın, çukura düşen jantının kontrol edilsin. ön takım iyi incelensin. aracın yürüyeni çok önemlidir. sizi yol ile bağalayan hayati parçalardır.

MEK
10-05-2010, 15:53
göndermiş olduğunuz mesajlar üzerine ığdırda bulunan nadir kaliteli bir lastik bayiine gittim. (michelin)
aracın ön takımını, amortisörlerini ve rotu kontrol ettiler herhangi bir sorun yokmuş ancak 2 jant birden eğilmiş, 3 lastiğin balans ayarı bozulmuş...
jantları düzelttiler, balans ayarlarını yaptılar, 4 lastiğe hidrojen bastılar ve aslanım tekrar eski dengesine kavuştu :)
inanın yola çıkar çıkmaz farkı anladım :)

TanerHoca
10-05-2010, 15:55
göndermiş olduğunuz mesajlar üzerine ığdırda bulunan nadir kaliteli bir lastik bayiine gittim. (michelin)
aracın ön takımını, amortisörlerini ve rotu kontrol ettiler herhangi bir sorun yokmuş ancak 2 jant birden eğilmiş, 3 lastiğin balans ayarı bozulmuş...
jantları düzelttiler, balans ayarlarını yaptılar, 4 lastiğe hidrojen bastılar ve aslanım tekrar eski dengesine kavuştu :)

ben de bir iki öneri yazmaya girmiştim ama yukarıdaki mesajınız düştü.
sorununuzu gidermiş olmanıza sevindim.aracınızı kazasız belasız kullanmanız dileklerimle.

MEK
10-05-2010, 15:55
arkadaşlar ayrıca 10000 km bakımı için aracımı ankarada hangi servise götürmeliyim ?
aracı göraldan aldım ancak satış hizmetlerinden hiç memnun kalmadığım için oraya götürmek istemiyorum.
ayrıca aracıma 407 paspasları vermişler sonradan fark ettim...
bu kadar mı aciz olur koca şirket ???

TanerHoca
10-05-2010, 15:56
bu arada aracım bölümünde kendinizi ve aracınızı tanıtan bir başlık açarsanız seviniriz.

MEK
10-05-2010, 16:05
bu arada aracım bölümünde kendinizi ve aracınızı tanıtan bir başlık açarsanız seviniriz.

en kısa zamanda fotolarıyla birlikte eklicem :)

reisG
10-05-2010, 16:09
aslanın düzelmesine sevindim. Peugeot servis ve satıştan herkes muzdarip. Anakara da servis konusuna Başkent te yaşayan arkadaşlarımız destek olacaktır.

Yasin CCK
10-05-2010, 16:18
4 lastikte balans yaptırmak daha doğru olacaktır.

Son olarak çok güçlü girmişsiniz çukura jantın eğilme ihtimalide var

Demek ki doğru teşhis koymuşuz ;)

Yakında servisler için eğitim topiği açacağız forumda :D

reisG
10-05-2010, 16:27
Yasin haklısın.

TanerHoca
10-05-2010, 16:29
Yakında servisler için eğitim topiği açacağız forumda Cheesy

günün sözü... ;)

Abdullah
10-05-2010, 16:32

hadi gözünüz aydın sorunsuz bir şekilde hallettiniz Allah kaza bela ve çukur vermesin bir daha ;D