PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ABS ESP arızası.

sercanadli
26-06-2013, 13:50
Merhaba arkadaşlar.

Aracımda son 1 haftadır bir sorun baş göstermeye başladı. Frene bastığımda ABS ve ESP ışığı yanıyor ve bilgi ekranında ABS system fault,ESP and ASR system fault yazısı çıkıyor. Geçenlerde ustama gösterdim bilgisayardan hatayı sildi. Dediğine göre önemli bir arıza olsa sistem sildirmezmiş.
Bayadır arabayı kullanmıyordum dolayısıyla arıza giderildi diye biliyordum. Fakat bugün aracı kullandığımda öncekinden daha farklı bir durum oluştu. Frene bastığımda önce ABS alakasız şekilde devreye girdi(pedalı köklemediğim halde) ve çıt çıt ses geldi daha sonra arıza ışığı yandı. Yarın servise göstermeye gideceğim gitmeden önce size de danışmak istedim.

Ömer Gedik
26-06-2013, 13:53
Öncelikle makine de ne arıza veriyor bu önemli???

sercanadli
26-06-2013, 14:01
Merhaba Ömer bey.

Makinede yanlış hatırlamıyorsam ESP ve ASR ile ilgili arıza veriyordu. Detayını tam olarak bilmiyorum. Fakat arka sol tekeri söküp orada ki sensörü temizlemişti.

HamzaHakkı
26-06-2013, 20:47
Geçenlerde benim de başıma böyle bir olay geldi. Aracın esp sini devre dışı bıraktım, ertesi gün araç aynı şekilde abs esp fault hatası verdi gideceğim yere gittim ve bir saat sonra arabaya tekrar bindim çalıştırdığımda bir hata vermiyordu. Ama bende sadece hata verdi abs nin devreye girip çıkması gibi bir olay olmadı.

Ömer Gedik
26-06-2013, 20:50
Tekerlek hız sensörü mü hata verdi acaba?

sercanadli
27-06-2013, 00:00
Muhtemelen hız sensörü. Diskin arkasında başka sensör yok diye biliyorum. Doğrumudur?
Sorun şu ki,arıza ışığı yandığında ABS devreden çıkıyor,stop edip çalıştırınca tekrar devreye giriyor ve ışıklar sönüyor. Neyse sabah ilk işim arabayı göstereceğim ustaya. Sonucu yazarım.

dirtyharry
27-06-2013, 08:28
büyük ihtimalle hız sensörüdür.temizletmekten ziyade değişim yapın temizlenen sensör ileride yine hata verir

sercanadli
27-06-2013, 22:09
Merhaba arkadaşlar.

Bugün aracımı yaptırdım. Sorun sol arka tekerde ki hız sensörünün okuyucusundan çıktı. Okuyucunun üzeri toz çamur dolduğundan dolayı sensöre sürtmüş ve okuyucuyu çizmiş. Okuyucuyu değiştirdi usta işçilik dahil 80 lira verdim.
Şimdilik bir sorun yok. Tekrar yaparsa bu sefer sensörü değiştireceğiz dedi. İnşallah bununla kurtarırım. Ayrıca başka arızalarıda gösterdi bilgisayar.

Mesela;hava debimetrede iki adet arıza vermiş. Birde ısıtma bujileriyle alakalı bir arıza vardı listede. Isıtma bujileri önemli değil dedi onları sildi, debimetre tekrar arıza verirse gel değiştirelim dedi. Direksiyon açı kontrol sensörüyle alakalı bir durum vardı onlarıda sildi listeden.
Bu son söylediğim arızalarda herhangi bir uyarı vermemişti,dolayısıyla anlayamadım. Fakat son depoyu fullediğimde şehir içi yakıt tüketimim çok artmıştı ortalamalarım hep 7.9 larda seyrediyordu. Bende hava filtresine yorarak değişim zamanı gelmemesine ve temiz olmasına rağmen değiştirmiştim ama etkisi olmamıştı. Debimetre arızasını sildikten sonra ortalamam 7.5 e düştü şuan.
Direksiyonda da bir hafiflik hissettim fakat bundan emin değilim psikolojikte olabilir:)

Şimdilik bu kadar arkadaşlar. Fikir vererek yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.

Saygılar.

aliço
29-06-2013, 15:33
benim aracımın da esp off tuşu çalışmıyor sebebi ne olabilir?

bi fikri olan varmı acaba :/

sercanadli
08-07-2013, 16:50
Merhaba.

Geçen hafta yaptırmış olduğum aracım 2 gün önce tatil dönüşü yine aynı arızayı verdi. İzmir'de ki servisin tekini aradım,sanki bana getirmede ne yaparsan yap der gibi sorun olmaz istediğin yere kadar götürür gittiğin yerde yaptırırsın dedi ve kapattı telefonu:S Bende o sinirle çıktım yola. Manisa'da mazot alıp tekrar yola çıktıktan sonra 50 km gittim bu seferde depolluation system fault hatası verdi ve arıza ışığı yandı. Ne oluyor demeye kalmadan bir ikaz sesi ve ışığı daha yandı bir baktım balatalar bitmiş onun ikazını verdi.
Velhasıl arabanın ekranında yanmayan ışık kalmadı disko gibi oldu :)

Bu sabah yaptırdığım ustaya tekrar götürdüm,cihaz bağlandı bakıldı. İlk önce ABS ve ESP arızasına bakıldı. Sorun yine aynı,sol arka tekerde ki sesnsörden kaynaklı olduğu görüldü. Bu sefer sensör komple değiştirildi. Daha sonra ön fren balataları değiştirildi ve diskler taşlandı. En sonunda da turboyla alakalı bir arıza vermişti ona bakıldı ve turboya giden havanın ısısını ölçen sensörler yağlanmış onlar temizlendi.

Sabah 11 de gittim ve akşam 4 te işim bitti. Biraz uğraştılar sorunları bulmak için. Çünkü yaptıkları işlemlerden sonra tekrar aynı arızayı verdiği durumlar olmuştu.
Sonuç olarak,fren balataları 65 TL,disk taşlama 30 TL,sensör 90 TL, 4 tane bijon 20 TL,işçilik 100 TL toplamda da 300 TL vererek bu işten kurtulmuş gibi duruyorum. Başına gelebilecek arkadaşlara örnek olması açısından bilgilendireyim dedim.

Saygılar.

sohbet23
08-07-2013, 18:20
Bilgilendirmeniz için teşekkürler, bu arada geçmiş olsun inşallah tekrar sorun yaşamazsınız

sercanadli
09-07-2013, 09:02
Bilgilendirmeniz için teşekkürler, bu arada geçmiş olsun inşallah tekrar sorun yaşamazsınız

Rica ederim hocam. Umarım hiçbirimiz bu tarz sorunları yaşamaz,mutlu mesut bineriz araçlarımıza.

aliço
09-07-2013, 10:40
merhaba sorunu halletmenize sevindim ama

''depollution system faulty'' egzoz emisyon sistemi arızasıdır

sercanadli
09-07-2013, 11:10
merhaba sorunu halletmenize sevindim ama

''depollution system faulty'' egzoz emisyon sistemi arızasıdır

Merhaba.

Sorun maalesef halledilemedi. Az önce İstanbul'dan geldim,giderken tekrar bu arızayı verdi. Birazdan tekrar gidip baktıracağım ne var ne yok.
Cihaza bağlandığında sadece turboyla alakalı problem gösteriyordu. Son 4 haftadır sürekli bu arızaların peşinde koşturuyorum. En son bugünde yapınca iyice canım sıkılmaya başladı. Şeytan diyor götür yetkili servise bayıl ne var ne yok ama çözülsün şu iş.

Yasin CCK
09-07-2013, 11:19
Merhaba,
Sorununuza yardımcı olmaya çalışayım çünkü belirli aralıkla benim aracım da aynı hatayı veriyor :)

Aliçonun da dediği gibi ''depollution system faulty'' egzoz emisyon sistemi arızasıdır. Partikül filtrenizin sıvısında bir azalma olmuş olabilir. 2. bir neden katalatik konvektör tıkanmış olabilir (Kat. iptali varsa bu da sebep olabilir)

Nedeni ne olursa olsun ölümcül bir hata değildir, ara ara arıza ışığı yakar sonra geçer, kafanıza fazla takıp kendinizi üzmeyin ;)

sercanadli
09-07-2013, 11:25
Merhaba,
Sorununuza yardımcı olmaya çalışayım çünkü belirli aralıkla benim aracım da aynı hatayı veriyor :)

Aliçonun da dediği gibi ''depollution system faulty'' egzoz emisyon sistemi arızasıdır. Partikül filtrenizin sıvısında bir azalma olmuş olabilir. 2. bir neden katalatik konvektör tıkanmış olabilir (Kat. iptali varsa bu da sebep olabilir)

Nedeni ne olursa olsun ölümcül bir hata değildir, ara ara arıza ışığı yakar sonra geçer, kafanıza fazla takıp kendinizi üzmeyin ;)

Teşekkür ederim cevabınız için. Peki bu ışık kendi kendine sönermi. Çünkü 4 gün boyunca bu şekilde gezdim en son dün yaptırdım sanıp eve geldim. Maalesef benim usta başka yerlerde aramış arızayı demek ki.

aliço
09-07-2013, 11:32
bende aracıma yeni kat iptali(downpipe) yaptırdım benimde ışığım ara ara yanıp sönüyor(yazılım yapınca söncek inş:d :).ama bi cihaza bağlatıp arıza sildirmeyi deneyebilirsin.

Yasin CCK
09-07-2013, 11:41
Teşekkür ederim cevabınız için. Peki bu ışık kendi kendine sönermi. Çünkü 4 gün boyunca bu şekilde gezdim en son dün yaptırdım sanıp eve geldim. Maalesef benim usta başka yerlerde aramış arızayı demek ki.

Araç bir kaç kez çalıştıktan sonra kendiliğinden sönmesi gerek. Sönmezse bir arıza tespit cihazına bağlayıp baktırın.

bende aracıma yeni kat iptali(downpipe) yaptırdım benimde ışığım ara ara yanıp sönüyor(yazılım yapınca söncek inş:d :).ama bi cihaza bağlatıp arıza sildirmeyi deneyebilirsin.

Maalesef sönmicek kardeş :D

aliço
09-07-2013, 12:24
Araç bir kaç kez çalıştıktan sonra kendiliğinden sönmesi gerek. Sönmezse bir arıza tespit cihazına bağlayıp baktırın.

Maalesef sönmicek kardeş :D

yapmaaa ben tutulurum o lambaya ooole yanınca kafasına göre???

yazaılım yüklenirken kat iptalini belirtince yanmaması gerekiyo bildiğim kadarıyla

Yasin CCK
09-07-2013, 12:27
Valla kardeş bende yanıyor ara ara :)

Yanıltıcı sensör dedikleri bir olay var ama bizim araca oluyor mu, nasıl uygulanıyor tam olarak bilemiyorum. Onu bir araştır istersen ;)

efekaancan
05-10-2013, 02:42
ABS ESP arazası benim aracımda da vardı fren müşürü değişti sorun çözüldü,pahalı bir parça değil zaten.Aynı derten muzdarip arkadaşlara,arıza gidermek için alternatif çözüm olur belki

f1rlama
06-11-2013, 19:21
merhabalar..
Hüseyin Akpınar/Kayseri
2006 1.6 hdi executive peugeot 407 aracımı önden az hasarlı olarak amasya'dan aldım.

kontağı açtığımda abs-esp beyni sürekli çalışıyor gürültülü bir şekilde hemde 'tırrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr' gbi ve hiç durmuyor susmuyor.
Usta(lar) kazadan deyip abs-esp beyninin değişmesi gerekiyor diyip kazalıda görünce hemen geçiştirdiler. şimdilik sigortasını çektim öylece duruyor ve arıza lam. yanıyor. fiyat araştırdım 2.el 700 tl lerde ama ben inanamıyorum ustalara bi türlü..çözüm bulan duyan bilen varsa yardım etsin lütfen
aracım kaportası yapıldı sadece arıza ve arıza lambaları kaldı... siteden benzer konu varmı diye araştırdım ama yok.. saygılar

Ömer Gedik
06-11-2013, 21:36
Hüseyin aramıza hoşgeldin. Umarım sorunları halledip kısa sürede keyifle kullanırsın aracını.

Aracını öncelikle Peugeot Arıza Cihazına bağlatmanı ve hata okuması yapmanı öneririm.

f1rlama
07-11-2013, 20:09
tşk.ler ilginiz için..araç cihaza bağlandı abs-esp faulty gibi genel bi hata veriyo ayrıntı yok.. kontağı açmamla akünün arkasındaki abs-esp beyni hafif titreşimli tttttııırrrrrrrrrrrrr diye başlıyo çalışmaya normal olmayan bi şekilde sürekli durmadan çalışıyo taki kontağı kapatana kadar !( araç kaza yapmış ama sadece radyatörlere kadar bugün bi usta kaza anında fazla akımdan şase gbi bişiyler söyledi) teori tabiki bu.

Guratesn
22-11-2013, 23:18
Bende yaklaşık 2-3 aydır aynı sorun vardı. Servise gösterdim ABS değişecek denildi. Bu gün lastikleri değiştirmeye gitmiştim bir de baktım ki sağ önde bulunan soket kırılmış. hemen manuel olrak bir bağladım kablolarını hata gitti. elle muayne edilebilecek mesafede lastik üzerinde iken de kontrol edebilirsiniz.

exelans
24-11-2013, 20:02
''depollution system faulty'' egzoz emisyon sistemi arızası ...Arkadaslar bu ariza 407 lerin vazgecilmezi ve bu hatayi ben aylar sonra buldum ve bunu goturmedigim usta ve pejo servisi kalmadi benim azeri bir arkadasim mercedes ve bmw servisi ona danistim ve bakti hatayi aninda buldu bana git pu parcayi al gel dedi aldim ve aletleri olmadigi icinde yarim kol anahtar almami istedi onuda aldim sadece 30 dakikada degistirdi bas marsa dedi bastim ve yanmadi ariza birdaha ve su anda sorunsuz ve ariza vermeden yollardayim... size arizanin nerede oldugunu resmini yollayacagim turkiyede o parca nekadar bilmiyorum ama en fazla 100 tl yi gecmez ...

exelans
24-11-2013, 20:08
esp-abs hatasi hemen size onun hatasina da soyliyeyim ...arkadaslar ben rusyada yasiyorum ve rus hava sartlari cok kotu karli buz ve soguk benim aracim bu arizalarin hepsini zamanla verdi ve bu azeri tamirci arkadas hepsini halleti ,aslinda hatalar cok basit yerlerde ama arac elektronik oldugu icin bulmak zaman aliyor ....bende esp hatasi verdiginde aracim 40 km uzrine cikmiyordu sadece tamire gidecek kadar hiz yapiyordu neyse gelelim konuya azeri arkadas bakti araci inceledi dediki atesleme bujisi bastaki arizali ama buji arizali degil onu serviste temizlediler neyse bana dediki git su parcayi al gel gittim aldim geldim parda turk parasi 300 tl aldim ve degistirdi arac normale dondu simdi hic bir sikinti ve sorun kalmadi butun arizalar giderildi azeri arkadasin sayesinde . bununda resmini gonderecegim yarin...

BEYAZ
26-11-2013, 21:55
aldığın parçalar anladığım kadarı ile bobinle lambda sensörü gibi..aracın dizelse ayrı tabi.

exelans
28-11-2013, 10:42
Evet haklisi ve resimleri cektim yarin gonderecegim....Aracim benzinli burda benzinin litresi 2 tl civari o yuzden dizeller pek tercih edilmiyor....