PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Peugeot 301 hdi

Dr.diesel
07-08-2013, 21:49
Merhabalar.Peugeot 301 hdi allure sahibiyim.Daha önce palio dizel,era dizel ve matrix dizel araçlarımla toplam 300000 km dizel araç tecrübem oldu.301 aracim su anda 5000 km'de.Aracimla ilgili yakit,performans bilgilerimi paylasmak ve bilgi alışverisinde bulunmak istiyorum.Aracimla su ana dek olan yakit tuketim ortalamami youtube'da paylastim.Ayrica su ana dek uzun yolda en iyi değerim tek kisi klimasiz 122 km'de (izmir-aydin arasi) 2.4 lt/100 km seklinde.modifikasyon konusunda(chip,tuningbox)cok fazla tecrubem mevcut. soru yada oneri geldikce hos bir m uhabbet olacagini dusunuyorum.meslegim tip doktoruyum.İzmirdeyim.Arabalar sadece hobim.tum forumun bayramini kutlarim.

Dr.diesel
07-08-2013, 21:51
https://www.youtube.com/watch?v=BoB4s2IPV5c&feature=youtube_gdata_player

Can ÖNEL
07-08-2013, 22:08
Hoş geldiniz. Bilgilerinizden elbette faydalanmak isteriz. Yeni aracınız hayırlı olsun, güle güle kullanın. Keyifli sürüşler ve forumlar dilerim. Sizin de bayramınız kutlu olsun.

dirtyharry
07-08-2013, 22:20
hoşgeldiniz foruma.. aracınız da hayırlı kazasız belasız olsun..tuketıme zaten bısey demeye gerek yok :iyi

powerb
07-08-2013, 22:39
Hoş Geldiniz 301 sayısı forumda hızla artıyor :)

TanerHoca
07-08-2013, 23:20
hoşgeldiniz, keyifli forumlar.
elde ettiğiniz 2.4 litrelik tüketim değeri inanılmaz.:iyi2 araçla beraber sürücüyü de tebrik etmek gerekir.:alkis

Dr.diesel
07-08-2013, 23:42
tesekkur ederim.aslinda yazilimla daha iyi olabilir fakat benim araca obd yazilim yapilamiyor.ecunun acilip yazilim atilmasi gerekir.buda farkedilirse garanti disi birakir.bizim araclarin bence en kotu yanı kolaylikla araca mudahale edilememesi.

Dr.diesel
07-08-2013, 23:51
www.peugeot-citroen-moteurs.fr/cache/docs_public/6666cd76f96956469e7be39d750cc7d9/7_fr-fr_fiche_publique.pdf
68 kw peugeot motor güç grafigi

Emrah_06
08-08-2013, 00:21
Hocam merhaba hoşgeldiniz foruma. Fabrika değerleri halt etmiş sizin yanınızda. Normalde hayal olan değerler elde etmişiniz.

Aracınızda öncelikle hayırlı olsun.

Birde yorum alabilirmiyiz artı ve eksi yönleri sizin gözünüzden.

sessizgece
08-08-2013, 01:04
hoş geldiniz. Keyifli forumlar.
yakıt değerleriniz müthiş özellikle. Kazasız sürüşler

Dr.diesel
08-08-2013, 09:14
aracın + yönleri: yakıt,performans,süspansiyon,iç ve bagaj hacmi,michelin energy lastikler,piyano kaplamalar,abs-esp ve asr birlikteligi.
- yönleri: İşçilik hataları(sol arka kapı kapandığında aralık kalıyor),ucuz ayrıntılardan kaçınılması(torpido aydınlatması,sag ön koltuk kıyafet askısı, sol ayak dinlendirme paspası, arka kapılarda esya gozleri),ergonomi hataları(ayna ve cam kumandaları),ses sistemi gibi,start-stop sistemi ve 6.vites yoklugu.
Nötr:İç plastik aksam(saglam fakat sert)

Dr.diesel
08-08-2013, 09:19
tesekkurler daha iyilerini forumdaki arkadaslardan da bekliyorum.
301 hdi daha iyi degerlere imza atabilir bence.

ssgti
08-08-2013, 17:49
Hayırlı olsun 301'iniz. İyi bir tercih yapmışsınız. Çok iyi bir ortalama tutturmuşsunuz. Ben Balıkesir altınoluğa gelirken 3.7 ortalama tutturabildim.

301gti
09-08-2013, 01:20
Hayirli olsun , hoş geldiniz kazasiz sürüşler...

Yasin CCK
12-08-2013, 08:21
Aramıza hoşgeldiniz. Araç konusunda ilgili ve bilgili bir üye daha kazanmamız sevindirici. 301 gerçekten çok ekonomik ve kullanımı keyifli bir araç. Forumumuzun diğer konularına göz attıkça ortalama yakıt tüketimi, chip tuning konularını görebilirsiniz, tecrübelerinizi paylaşmanızı bekleriz.

Keyifli forumlar...

Dr.diesel
12-08-2013, 21:40
Bu ara renault cliodaki eco modu benzeri bişey 301 için nasıl olabilir diye kafa yoruyorum.Aslında eco modu tamamiyle throttle response denilen gaz pedal hassasiyeti ile ilgili bişey. Yani gaz pedalı hassasiyeti azaltilip ani gaza basma veya gereksiz devir çevirmenin önune gecerek yakıt tuketimi azaltiliyor.Belki pedalbox bu konuda yardimci olabilir diye dusunuyorum.Denemek lazim.İkinci aracim matrix dizel.Onda pedalbox %3 kadar yakit azalmasi saglamisti.(eco modta)
sanki alt devirler daha iyi orta ve ust devirlerde gaz hassasiyeti ve ataklik orjinaline benzerdi(pedalbox eco mod).Bence optimum yakit tuketimi icinpedalbox benzeri cihazlarin ideal gaz hassasiyetinin alt devirlerde iyi,orta devirlerde normal ust devirlerde ise gaz hassasiyetinin azaltmasi gerekir diye dusunuyorum.bu noktada halen arayistayim.

Dr.diesel
12-08-2013, 21:45
bana göre basit bir formül
Ortalama tuketim=gaz pedalı konumu X devir sayisi / o esnadaki hız

Dr.diesel
17-08-2013, 22:58
bugün pedalcommander aldım. Alete özel yazilim atildi.eco modu ekonomiye özel düzenlendi.1 aylik test sonucumu (yakit tasarruf orani ) buradan sizlerle paylasicam.Simdilik bi yorum yapamiyorum ekonomi olarak sanki fark yok gibi.performans ise biraz daha iyi gibi tabiki henuz cok erken. Bor yag katkisi acisindan fikri yada tecrubesi olan var mi?

Yasin CCK
19-08-2013, 08:56
Yazılım, kurulum hakkında detaylı bilgi vermeniz mümkün mü? Kullanım detaylarını merakla bekliyoruz.

Bor için pek bir faydası olmadığı konuşuldu daha önce forumda.

Dr.diesel
19-08-2013, 20:36
Tüm yeni nesil Peugeotlarda aynı elektronik pedal sistemi kullanılıyor. Bu sistem 1.4 hdi'da aynı, 2.2 hdi'dada aynı. Açıkçası ben pedalbox'ı izmirde ana bayisi olduğunu düşündüğüm bir yerde taktırdım. Öncelikle aracımın pedal sensörü laptopa bağlandı. Pedal kalibrasyon bilgileri kayda alındı. Bu bilgiler üzerinden 3 değişik harita yapılarak pedalboxa yüklendi. Eco mod, sport ve agresif mod. Agresif ve sport modta 0,1- 0.3 sn'lik bekleme süresi var.Yani şöyle bişey gaza basıyorsun bastığını algılıyor ayağını gazdan çekiyorsun fakat hala 0.1-0.3 sn gibi gazla temasın varmış gibi beklemede kalıyor tekrar gaza basarsan hemen kaldığı yerden araç devirlenmeye devam ediyor. Eco modta bu bekleme süresi yok. Sadece alt devirler biraz daha canlı geçiyor. Aleti araca bağlamak kolay sayılır. Bu arada satın aldığım bayii son derece ilgili ve pedalcommander hakkında konuya hakim sorularıma detaylı yanıt veriyordu. 2 günlük deneyim sonuçlarıma göre(Aracı sadece eco modta kullanıyorum) aracı kullanmak daha zevkli, alt devirlerde daha performanslı, çok az yakıt iyileşmiş gibi fakat psikolojikte olabilir, ama alet fiyatı yaptığı işe göre bence pahalı...Asıl 1 ay sonunda yakıt performans ve fiyat noktalarında daha objektif bir yorum yapabileceğimi düşünüyorum.

301gti
20-08-2013, 07:33
Hayırlı olsun , sonuçları ve gözlemlerinizi bekliyoruz

Dr.diesel
16-09-2013, 22:10
25 günlük pedalbox deneme sonucuma göre toplam 1700 km yol yaptım. Aynı güzergah ve aynı ortalama hızda yakıt tüketimim değişmedi.( Pedalbox eco mod 1700 km ortalama 100 km/de 4.0 lt, 45 km/st ortalama hız)
Sonuç: Pedalbox ne yazıkki bende ekonomi sağlamadı fakat ekonomi modunda bile daha keyifli sürüş sağlıyor. Bir kez Sport + modunda kullandım. Aracıma powerbox takmışcasına alt ve orta devirleri iyileşti. Turbo boşluğu azaldı. Bence sürüş zevki için faydalı bir cihaz fakat ekonomiye etkisi benim gözlemimde nötr. Sport + modda belki şanzımana zarar verebilir, performans için sport modu bence daha güvenilir.Bundan sonra 1 ayda sport modda denemeye karar verdim. Bizim araçlara powerbox takmak maalesef çok zor( common rail sensörü çok ters bir yerde ). Performans ve ekonomi için daha iyi bir fikri olan var mı?
Benim gözlemlerim şimdilik bu kadar, herkese iyi forumlar...