PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Rolenti düzensizligi lütfen yardım !!!

Adnan
04-11-2013, 10:31
Merhaba arkadaşlar aracımda yaklaşık 5 aydır rolentı sorunu cekıyorum artık yakıcam bu arabayı kıme götürsem yok şu degişicek degiştirin diyorum degiştiriyorlar olmuyor olmuyor... en sonki usta siboplar dedi sibopların hepsi degişti benzinde 2000 km bin dedi bindim araba eskisinden daha kötü oldu rolenti yerinde durmuyor ışıklara yaklasıyorum debrıyaja basıyorum tak istop ediyor sanki şahin e biniyorumda motor soguk stop ediyor anlamıyorum 406 ya bu kadar aşıkken bu rolentı sorunu benı cıldırtıyor ne temizlenmedik bogaz kelebegi kaldı ne gaz ayarı kaldı ne sibop u kaldı bütün sensörlerini degiştirdim istanbula yola cıkıcam cesaret edemiyorum bu sorunu yaşıyan başka arkadaslarım bana yardımcı olursa sevinirim....

Ömer Gedik
04-11-2013, 11:07
Aramıza hoşgeldiniz. Rölanti düzensizliğinin sebebi birçok şey olabilir. Aracınızı hiç arıza tespit cihazına bağlattınız mı?

EmRaH.
05-11-2013, 08:13
Evet aracı bilgisayara bağlamadan bu sorunun neyden kaynaklandığını çözmek biraz zor .

parkmen
05-11-2013, 17:34
Araç benzindeyken mi? yapıyor rölanti ayarsızlığını ve stop etmeyi.

Adnan
05-11-2013, 21:42
evet arkadaşlar baglattım cihaza hiç bir arıza gözükmüyor her yerine baktılar şimdide bogaz kelebegi degişecek diyor usta bu konu hakkında ne dusunuyorsnuz ?

mimit
05-11-2013, 22:33
boğaz kelebeği değişmeden önce temizlenmeli,ama bu temizlik öyle araç çalışırken sprey sıkarak yapılabileceği gibi pek yeterli görmediğim bir uygulama,kelebeği söküp,her yerinin güzelce temizlenmesi lazım,sonrasında rölanti motorunun falan tekrar araca tanıtılması gerek, en sık karşılaşılan bir diğer sorun ise rölanti motorunun hatalı ölçüm yapmaya başlaması,bu genelde lpg yüzünden kaynaklanıyor ama yük km li araçlarda da parça bozulmaya riski var,bu parça tam olarak arızalanmadığı için bilgisayara bağlandığında hata raporu vermiyor,ilerleyen dönemlerde araklı arıza yada hata kodu vermeye başlayabilir.

parkmen
06-11-2013, 09:22
evet arkadaşlar baglattım cihaza hiç bir arıza gözükmüyor her yerine baktılar şimdide bogaz kelebegi degişecek diyor usta bu konu hakkında ne dusunuyorsnuz ?
Şahsi kannaatin ateşleme bobininden kaynaklandığı yönünde, boğaz kelebeğinde bir sıkıntı direkt rölantiyi vurmaz bence çünkü boğaz kelebeği rölantiyi oksijen sensörü 1 ve 2'den aldığı vuruntu sensörününde yaptığı sağlamaya göre oksijen ve yakıtı karıştıran bir ünite. Kelebeğin flapı kurum bağlar oda düzgün bir temizlemeyle giderilir ( yayları arızalı değilse, duvarlarında çatlat çiziik yoksa) Ateşleme bobini bujilerin içine alan yakıta çakmak ektisi yapan bir ünite ve plastik zamanla üzerinde kılcal çatlaklar oluşuyor ve ateşlemede düzensizlik yapıyor örneğin 1. ve 3. buji düzgün ateşleme yaparken 2. ve 4. yapamıyor bu da teklemelere rölanti de alıp vermelere stop etmelere neden oluyor. Çünkü aracın pistonları uyumlu çalışamaz bu durumda.

hnn444
22-12-2013, 02:59
buji kablolarını değiştirdin mi benim eski arabamda aynı sorun vardı bir buji kablo yırtıtı değişti sorun gitti.

Ghost Hunter
22-12-2013, 12:56
Rolanti düzensizliği benim yaklaşık iki sene süren bir sıkıntım oldu sürekli servis yolunu tutuyor kelebek bogazi temizleniyor kisa süre sonra tekrar eski haline dönüyordu lpg uyumlu bujiler orjinal tirnakli bujiler vs degistide degisti trafikte dururken rolanti baya ciddi bir orantida yükseliyor sonra dusuyordu hareket halindeyken durmak istedigimde debriyaja basmaya korkuyordum stop ediyordu trafikte çok sikinti çektim enson oksijen sensoru degistide bu dert bitti çok şükür

parkmen
22-12-2013, 22:50
Rölanti düzensizliğini hangi yakıtta yaptığına dikkat edin arkadaşlar yoksa çözümü yanlış yerde ararsınız.

Tapatalk...