PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : otomatik vites takılması

esppablo
09-12-2013, 11:57
Merhaba arkadaslar,

Deneyimli arkadaslar sorunum hakkinda yardimci olabilirlerse cok sevinirim...

2003 model otomatik vites 307 xt premium 160bin km'deki aracimin yaklasik 2 ay once selenoid valfleri ve sanziman yagi degisti. Daha sonra sorunsuz olarak 3000km kullandim ama hic uzun yola cikmamistim. Bu hafta sonu yaklasik 4.5 saat suren bir yolculugun son 20 km'sinde arac yolda 100km hizla giderken durup dururken vites dusurdu ve gaz verdikce vites degistirmemeye ve bagirmaya basladi. triptonige almak istedigimde ''D'' yazisi degismedi, herhangi bir ariza yazisi da cikmadi ve o sekilde zar zor saga cektim. 5dk bekleyip tekrar calistirdigimda bu sefer 1.vitesten yukari cikmamaya max. 30 km hizla gitmeye basladi. triptonik vites ve otomatik vites arasinda gecis yaptigimda gene ''D'' gosteriyordu.

Yavas yavas giderken vitesi ''kar moduna'' gecirdim bir anda hersey duzeldi ve gidecegim yere kadar sag-salim normal bir sekilde geldim.
Sabah korkarak tekrar arabayi calistirdigimda hersey normal bir sekilde calisti ve ayni yolu herhangi bir ariza olmadan geri dondum.

Sizde bu hatanin sebebi sanziman yaginin asiri isinmasindan dolayi korumaya almis olmasi olabilir mi?
Tekrar ayni seyler olacak diye yolda korkarak gidiyorum..

Yardimlarinizi bekliyorum

Ömer Gedik
09-12-2013, 13:19
Şanzıman ısınma kaynaklı sorun veriyor. Türbin problemi yaşıyor olabilirsiniz. Zaten km sebebiyle çok iyi şeyler söyleyemeyeceğim. Ufukta revizyon görünüyor veya sıfır şanzıman alıp taktırabilirsiniz.

reisG
09-12-2013, 13:27
Ömer en iyi şekilde durumu aktarmış, yazdığınız ve yapılmış olan revizyon ne yazık ki gerçek çözüm değil. yetkili servis veya iyi bir otomatik şanzuman ustasında ciddi revizyona girecek 3-5 bin TL arasında masrafı olabilecektir. Ya da sıfır şanzuman alınıp monte edilecek. AL4 tipi şanzumanlar ve sorun hakkında forumda bir başlık açmıştık.

lthec
18-02-2016, 11:30
Merhaba
307 otomatik aracımda şöyle bir problem var;
çok dik bir rampada durursam çıkmak istediğimde motor 1900 devir civarı dönüyor fakat araba olduğu yerde kalıyor. manuel olarak da kontrol ediyorum. araç 1. viteste. devir yükselmiyor. normal kalkışta ise araç biraz yavaş devirleniyor. ama 2000 devirden itibaren performans (http://forum.donanimhaber.com/m_56602516/mpage_45/tm.htm#)ta hiçbir eksilme hissedilmiyor. vitesler tıkır tıkır geçiyor.
türbin arızasına benziyor ama devir yükselmediğinden emin olamıyorum. bilgisi olan var mıdır?